Karei van het Reve milde man I Tarentula Oonder8.47fhan zaterdag l_. op 23.02 |aiii Tom Poes en de Vuursalamander varia Slavist schreef het communisme aftoen dat nog lang niet in de mode was het weer homeopathie puzzel recept vrijdag 5 maart 1999 Zeeland: Buienwolken door Peter Kuijt Karei van het Reve. die zich de titel 'professor' aanma tigt, is een renegaat, iemand met een fanatieke, blinde haat tegen alles wat vooruitstrevend is. zo als dat vaak gebeurt met dat soort mensen. Deze tekst die op de achterflap stond bij Van het Reves boek Met twee potten pindakaas naar Moskou (1970). was onderte kend met Marcus Bakker Maar in werkelijkheid was Karei van het Reve zelf de auteur van de aanprijzing. Van zichzelf wilde de gisteren na een kort ziekbed overleden schrijver en hoogle raar niet zeggen dat hij een goed karakter had. ,,Ik maak mis schien wel een onvriendelijke indruk, maar ik bedoel het goed zei hij in een interview. In 1957 werd Van het Reve be noemd tot hoogleraar in de Sla vische letterkunde aan de uni versiteit van Leiden. Professor was hij 26 jaar lang, tot 1983. Tussendoor was hij een jaar cor respondent in Moskou voor het Parool Rusland-deskundige. Elsschot-kenner. broer van Ge rard en anticommunist toen dit nog lang met kon. Maar hij was vooral schrijver Eindeloos ele gant. spits en dodelijk weiden zijn literaire beledigingen ge noemd Zijn polemische stuk ken werden bestempeld als uit gekiende staaltjes van retorisch vernuft. In 1981 kreeg hij de PC Hooftprijs voor zijn oeuvre. Dementie Karei van het Reve leed al gerui me tijd aan de ziekte van Par kinson én dementie. Daar was hij zelf heel open over Enkele jaren geleden schreef hij al in zijn Parool-column: ..Mijn ei gen dementia senilis schrijdt ge staag voort. Hele stukken ge heugen verdwijnen in het niet. Die stukken zijn zo groot dat ik haast met meer in staat ben tot deelneming aan wat mijn vader noemde 'een algemeen Euro pees gesprek', want midden in een zin moet ik opeens ophou den, omdat de naam 'Rem brandt' me niet te binnen wil schieten.'' Over 'zijn' Parkinson placht hij wel eens op te scheppen. „Dan zei ik: "Kijk eens, ik heb dan wel Parkinson, maar ik buig voor over en trek mijn sokken aan. Geen centje pijn' Naarmate P. C. Hooft-prijswinnaar Karei van het Reve (1) met zijn broer Gerard, die zelf ook ooit de prijs v zijn ziekte verergerde, werd dat anders. ..Nu moet ik ergens te genaan leunen als ik een sok aantrek, anders val ik om." Karei van het Reve groeide op in Betondorp. In die Amsterdamse buurt heerste, een aangename sfeer, vond hij. ..Het waren alle maal huizen in dezelfde prijs klasse en dus woonden er alle maal mensen met ongeveer gelijke inkomens, iedereen hoorde bij dezelfde sociale groep. Als er verkiezingen wa ren. dan stonden in bijna alle tuinen borden van de SDAP. Als communisten vormden wij een minderheid. Er waren in het he le dorp hooguit twintig partijle den." Volksjongen Van het Reve verloochende zijn afkomst niet. Hij speelde met verve de volksjongen die het ver gebracht had, ware van hoog dravendheid en pseudo-diep- zinnigheid. Zijn in 1978 uitge sproken Huizinga-lezing Het raadsel der onleesbaarheid waarin hij de vloer aanveegde met de literatuurwetenschap, was een schoolvoorbeeld van de doeltreffende wijze waarop hij heilige huisjes omver schopte Bekendheid verkreeg Van het Reve als correspondent van Het Parool in Moskou, waar hij van zomer 1967 tot aan zomer 1968 werkte. Endat terwijl er nauwe lijks nieuws was „Ja. de hon derdste geboortedag van Lenin of het bezoek van een buiten lands staatshoofd, daar stond in Rusland de krant vol van. Maar wat moest ik daar als corres pondent mee? Gelukkig had mijn krant een afspraak met het Moskouse kantoor van United Press, dat ik altijd mocht kijken wat zij op de telex zetten. En als ik dan wat had, moest ik het ook aan hen geven. Op een dag hoor de ik dat Jesenin-Volpin (een dissidente mathematicus-logi cus) was gearresteerd. Ik naar het kantoor van United Press. Ik werd er overladen met vragen. Hoe oud was hij? Wat was zijn beroep? Had de KGB hem gear resteerd of een andere instantie? Dat wist ik allemaal niet. Het leek me belangrijk genoeg dat hij gearresteerd was. Van het journalistieke vak wist ik niets. Dat heb ik daar geleerd." Ellende Van het Reve werd dan wel op gevoed als een 'keurig commu- nistje', maar verketterde de leer, toen dat nog lang niet in de mo de was. Hij werd een vurig pleit bezorger van de Russische dissi denten en bracht als eerste het befaamde Memorandum van de atoomgeleerde Andrej Sacha- rov naar het Westen Het bete kende het begin van een actieve campagne voor de dissidenten vanuit het Westen „Ik zeg wel foto Arthur Bastiaanse/ANP eens schertsend dat ik de enige westerse intellectueel ben die vindt dat Marx en Engels niets hebben beweerd wat echt de moeite waard is", schreef Van het Reve in Liberalisatie en col laboratie (1983). Meer dan vijftig jaar was hij in de weer met Rusland. Natuur lijk was het mooi dat die 'pest- communisten' weg werden ge stuurd, althans officieel. „Maar een heleboel mensen zijn slech ter af dan tevoren", zei hij in di verse interviews ..Ik begrijp wel dat veel Russen terugver langen naar het communisme. In die tijd zei de staat dat het al lemaal prachtig was, terwijl al les ellende was. Nu zegt de staat dat het ellende is en het is ook el lende. Veel mensen willen terug naar die oude tijd, omdat de staat toen in elk geval zei dat het goed met ze ging." Van het Reve laat een omvang rijk oeuvre na. In 1959 publi ceerde hij de sleutelroman Tivee minuten stilte over het wel en wee op de universiteit. Na zijn tweede roman Nacht op de kale berg wierp hij zich vooral op es sayistisch werk over de Sovjet- Unie, het communisme en de Russische literatuur. De Russi sche literatuurgeschiedenis van zijn hand geldt algemeen als zijn belangrijkste werk. Ook vertaalde hij veel Russische boeken, vooral van Toergenjev. „Ik vertaal nooit iets wat ik niet mooi vind'', zei hij. „Daardoor zit ik soms de meest onleesbare gedichten te vertalen. Onderscheidingen Van het Reve kreeg vele literaire onderscheidingen. Dertien jaar na broer Gerard won ook Karei de prestigieuze PC. Hooftprijs. In Luisteraars!, een bundeling van de radiopraatjes die hij tus sen 1979 en 1981 voor de We reldomroep hield, schrijft hij daarover: „Toen mijn broer in 1968 die prijs kreeg heeft hij de minister, toen Marga Klompé, gekust. Iedere volgende laure aat stond toen voor het dilem ma: kussen of niet kussen? Kus je Marga niet, dan lijkt het of je haar expres niet kust. Doe je het wel, dan heeft het iets opzette lijks: alsof je niet bij Gerard wilt achterblijven. Gelukkig doet zich bij mij dat probleem niet voor. De minister is André van der Louw, die met die pijp en die snor, en niemand kan van mij ei sen dat ik zo iemand een zoen geef.'" Met zijn broer onderhield Karei niet echt een warme relatie, om niet te zeggen dat de verhouding gespannen was. In Het boek van Violet en Dood noemde Gerard hem zijn halfbroer. „Ach, Ge rard verzint zo af en toe wat", reageerde Karei. „Toen hij in Frankrijk woonde, maakte hij de Fransen wijs dat hij in Indo nesië in het Nederlandse leger had gediend. Gerard doet altijd wat laatdunkend over mijmaar ik heb geen behoefte dat over hem te doen. Ik wil hem niet kwaad maken en ik wil mezelf niet kwaad maken. Ik ben een milde man. Mijn vader en moe der waren ook milde mensen. Gerard is familie van ons alle drie. Hij is dus het buitenbeen tje." Karei van het Reve wordt mor gen op Westgaarde in Amster dam gecremeerd. GPD We blijven de komende dagen te ma- Door: Coen Verrijn Stienr ken houden met een weertype dat in pcht het teken staat van buien. De zon zal zich zo nu en dan ook even laten zien, maar de bewolking overheerst. Pas na het weekeinde lijkt er een verandering in de lucht te hangen, maar liefhebbers, veel zon en hoge temperaturen zullen ook dan nog geduld moei opbrengen. Bepalend voor onze omgeving is een uitgestrekt I» drukgebied boven de Noordzee. Deze depressie lijkt het daar na de zin te hebben, want pas in de loop van het weekeinde trekt he®{ naar het noordoosten weg. Vooral op grotere hoogte heeft deze ,r depressie koudere lucht aangezogen, waarin zich gemakkelijkb kus en kunnen ontwikkelen. Van tijd tot tijd heeft ook onze regio daa mee te maken. Vandaag trekken er enkele buien over, waarbij er kans is op hagel en mogelijk ook onweer. Omdat we ons dicht b ^ho het centrum van het lagedrukgebied bevinden, houdt de windi koest. Deze is hoogstens matig uit overwegend zuidwestelijke richting. Met een graad of 7 is ,nd „V»d het iets frisser dan de afgelo pen dagen. Vannacht kunnen er nog enkele buien vallen, al is er ook ruimte voor enkele opklaringen. Tijdens deze opklaringen kan de tempera tuur landinwaarts tot dichtbij het vriespunt zakken. Morgen blijft de kans op bui en aanwezig en ook de wind en de temperatuur vinden het wel best zo. Maandag komt er vanuit het zuiden zachtere lucht onze kant op, maar dat moeten we wel met regen bekopen. Het regengebied blijft ook dinsdag in de buurt, zodat we het waarschijnlijk niet droog houden. Wel is het dan een stuk zachter Vooruitzichten Iets kouder zaterdag zondag maandag dinsdag weer "■V'? max. 7° 7° 10° 12° min. 3° 2 4° 8° wind ZW 4 ZW 4 Z 4 Z 4 zaterdag op 7.20 het i Maan P1' vrijdag l)e Toonder Studio's Nautisch bericht De wind is matig, 3 tot 4 Beaufort, uit zuidwestelijke richting. Het zicht is in het algemeen goed, behalve tijdens buien. De temperatuur van het kustwater is 7 graden. De kans op onwee is aanwezig maar klein. Er is geen kans op mist. Waterstanden iop D Pt door Jacq van Dam Tarentula is gemaakt uit de tinctuur van de hele spin Ta rentula Hispanica. Spinnen worden veel als homeopathisch medicijn gebruikt. De spin is gefixeerd op eten. An dere kenmerken zijn hysterisch gedrag (om aandacht te trek ken). overactiviteit en vruchte loos bezig zijn, eventueel afge wisseld met apathisch gedrag De spin houdt van warmte. De Tarentula Hispanica die vaak wordt toegepast binnen de homeopathie behoort tot de fa milie van de Wolfspinnen. Deze komt voor rond het Middelland se Zeegebied. De klachten na een beet zijn onder meer zwel lingen, verlammingsverschijn selen. duizeligheid, overgeven, hartkloppingen, exhibitionis me en acute depressies Vroeger liet men iemand na een beet luisteren naar ritmische muziek en langdurig dansen. Die eigenschappen komen terug in het medicijnbeeld van Taren tula en dus ook bij de patiënt. Te denken valt aan zware neuro logische aandoeningen zoals de Chorea van Sydenham: de pati ent maakt plotseling geweldda dige en abnormale bewegingen. Hij is rusteloos, geïrriteerd, boos en slapeloos. Dan biedt Ta rentula uitkomst. Het is ook bruikbaar bij Chorea van Huntington. Choreatiforme aandoeningen zijn soms onom keerbaar en genezen niet altijd met homeopathie. Ook iemand met minder ernstige aandoenin gen kan gebaat zijn met Taren tula. De patiënt is mentaal, fy siek en emotioneel overactief. Hij verbetert door ritmische muziek en wild dansen. Disco Mensen die werken onder jach tige omstandigheden (nieuws- reporters, beursmedewerkers) kunnen zich alleen nog ont spannen door na hun werk de disco te bezoeken, waar ze lang durig moeten dansen om tot ontspanning te kunnen komen. Deze mensen zijn gehaast in al les en verdragen het niet als ie mand niet snel genoeg is Ze zijn rusteloos en kunnen toe met weinig slaap. Ritmische muziek en dansen bieden baat. Niet al leen de rusteloosheid neemt af, soms ook lichamelijke klachten als gewrichtspijn. Werkdruk Door te grote werkdruk of te leurstelling in de liefde, kan men plotseling hysterisch ge drag vertonen. Hij verdraagt dan niet dat iemand hem aan raakt en kan vernielzuchtig wordenDit kan zich op anderen richten, maar ook op zich zelf. Hij kan zich de haren uit het hoofd trekken, zich op het hoofd slaan, met het hoofd tegen de muur beuken en zich zelf bijten. Verder is er vaak sprake van rus teloze handen en benen. De rusteloze benen kunnen het gevolg zijn van slapeloosheid. Soms kan de patiënt alleen sla pen met de radio of de tv aan, hetzelfde geldt voor studeren. Hij kan klagen over hoofdpijn die verergert door lawaai, aan raking en licht. Ook de hoofd pijn verbetert door ritmische muziek. Dan is er nog de terug kerende blaasontsteking tij dens de menstruatie. Ook een vaginale ontsteking met veel jeuk, optredend na de menstru atie is vaak een goede indicatie voor Tarentula. Constipatie en angstgevoelens een andere Door drugsgebruik in het uit gaanscircuit kan een verstoord emotioneel en mentaal beeld ontstaan. Tarentula zou dan wel eens één van de aangewezen re medies kunnen" zijn. Jacq van Dam is klassiek homeo- paat te Oostkapelle 'W-wennedreus!' stamelde heer Bommel. 'Ik be-bedoel flassasse- ras... flasseras, bedoel ik."Hier ben ik', sprak de vreemdeling bui gend. 'Uw kruiden zijn twijfelachtig en uw bezwering is duister. Maar voor mij is het voldoende. Wat is uw wens, o Grote Meester? 'Deze woorden gaven heer Ollie enig zelfvertrouwen terug. Hij richtte zich op en hief zijn toverstaf.'Obel flassedras!' sprak hij met geknepen stem. 'Mijn naam is Obele... Olivier B. Bommel en ik heb een v-verschijning opgeroepen, als u begrijpt wie ik b-bedoel. W-wie bent u, bedoel ik?"Een nietig voertuig van het astrale plan', antwoordde de ander glimlachend. 'Agilius de Vuursalamander, tot uw dienst. U kunt mij Agiel noemen. Wat is uw wens?'Op dat mo ment kraakte er een tak achter hem en een bekende stem riep: 'Heer Ollie! Heer Olliei'De aangeroepene schrok even, maar hij liet zich niet afleiden.'Ik wens', sprak hij, 'als heer behandeld te worden. Geen beledigingen en geen gelach om mijn persoon! Eerbied wens ik! Zorg daarvoor, heer Salamander... Agiel, bedoel ik. Flabberdras wennedreus!'Tom Poes was intussen naderbij gekomen en hij stak beschuldigend zijn vinger uit.'Niet doen, heer Ollie!' riep hij. 'U moest u schamen om een geest op te roepen voor zoiets! Trouwens, deze salamander is niet eens een geest.' VRIJDAG 5 MAART Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Z'zee/Colijnsplaat Stellendam Buiten Wemeldinge Krammersl. West ZATERDAG 6 MAART Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Z'zee/Colijnsplaat Stellendam Buiten Wemeldinge Krammersl. West Hoog water Laag Wats'1 uur cm 03.55 239 04.15 264 05.15 309 03.50 175 05.35 165 04.04 162 05.40 190 06.10 175 uur cm 04.28 232 04.46 258 05.47 303 04.30 171 06.10 163 04.42 158 06.10 187 06.20 169 uur cm 16.16 237 16.32 263 17.30 312 16.10 178 17.55 164 16.22 174 18.00 198 18.20 173 uur cm uur 10.22 217 22.25 i 10.50 225 22.55 11.53 248 23.56 10.10 161 22.20 11.45 160 23.40 10.06 097 22.05 11.45 174 23.45 11.35 169 23.45 Laag water uur cm uur 10.56 20722.58 ïl 11.22 216 23.28 1 12.23 239 [S°2 10.40 157 22.55 12.10 157 [FR/ 10.30 097 22.34 t pest 12.15 171 12.10 167 Hans Belterman Europa: Weinig zon (Advertentie) Doorloper Horizontaal: Overzetvaartuig, hoofdstad in Europa; 2. in elkaar, geliefde van Zeus; 3. loopvogel, altijd; 4. wortelspruit, vloerbedekking; 5. vrees, koorhemd; 6. bevlieging, eirond; 7. kleur, handelsterm; 8. tropische vrucht, insect; 9. in het jaar, wielerbaan; 10. Griekse letter, speelgoed; 11. kwaal, talent; 12. roofvogel, elk; 13. kaartenboek, blad ader. Verticaal: Bergspits, geur, vrouw; 2. ruzie, sierplant, afgelopen; 3. nieuw, landbewer- king, appelkruintje; 4 melkzeef, dus (Latijn), vrouw van Zeus; 5. trekschuit, voetbal pool, verzekeringsbewijs; 6 loofboom, vulkanisch gesteente, schommelen; 7. zeur kous, vlaktemaat, schop; 8. denkbeeld, scheur, wild zwijn; 9. grond, kraagomslag, grond bij een boerderij Oplossing donderdag Donker, stekel, sport, hon ger, patrijs, staak, hangar, parool, karkas, plint, straat, straal, boerin, sta tig. Het citaat is van Goethe: "Zaaien is minder moeilijk dan oogsten". Boeuf a la grande vitesse met Italiaanse pasta Voor het gerecht van vandaag heeft u in smalle reepjes gesneden mals rundvlees nodig. Het vlees van een kogelbiefstuk leent zich er uitstekend voor. Ook het z.g. runder-reepjesvlees van de slager of betere supermarkt kan ervoor worden gebruikt. Laat dat vlees, dat minder mals is dan dat van de kogelbiefstuk, 1 minuut langer bak ken dan in het onderstaande recept is aangegeven. Voor 4 personen: 350 - 450 gram mals rundvlees, zoals kogelbiefstuk, in smalle reepjes gesneden; 4 dl eenvoudige rode wijn, zoals Buzet; 3 dl (rund)vleesfond uit potje; 1 eetl. alles- binder; zout; witte peper uit de molen; 80 gram boter; 2 bosuitjes (met veel groen), gesnipperd; 250 - 300 gram tagliatelle of andere Italiaanse pasta; 2 eetl. groene pesto (Grand' Italia); 2 eetl. crème fraïche. Gebruik keukenpapier om het reepjesvlees zo droog mo gelijk te maken. Breng intussen wijn en vleesfond aan de kook. Laatalleszolang zachtjes koken toterniet veel meer dan 4 deciliter is overgebleven. Roer allesbinder en wat zout en peper door het residu. Houd de saus daarna tegen de kook aan. Kook de pasta beetgaar zoals op de verpakking is aange geven in ruim water waaraan wat zout is toegevoegd. Laat de pasta goed uitlekken en doe ze daarna, samen met pesto en crème fraïche terug in de pan waarin ze werd gekookt. Laat de pasta onder voortdurend om scheppen opnieuw heet worden. Verhit een koekenpan en Iaater40gram boterheetin worden. Voeg het vlees bij gedeelten toe en laat het, onder voortdurend omschep pen 2 minuten bakken. Strooierwatzouten peperoveren voeg de bosuitjes toe. Schep alles nog enkele malen om. Neem daarna de pan van de warmtebron. Laat het vlees even op een zeef uitlekken. Leg het vlees daarna in de pan terug. Breng intussen de saus opnieuw aan de kook. Klop er 40 gram ijskoude boter door. Neem tijdens het kloppen het pannetje met de saus van de warmtebron. Schenk de saus over het vlees en schep alles enkele ma len om. Verdeel de pasta als bedjes in het midden op voorverwarmde borden. Schep het vlees met de saus er bovenop. Op de weerkaart van Europa verandert er de komende dagen I niet veel. Een lagedrukgebied ligt namelijk vrijwel stil boven de Noordzee. Ten zuiden van dit systeem vallen talrijke buien. Verder veroorzaakt het bijbehorend frontensysteem nat en bewoï weer in Centraal-Europa. Vooral in Frankrijk is het vandaag erg bu en zal de zon slechts af en toe tussen de stapelwolken door kunntf schijnen. De buien zullen zelfs tot in het binnenland van Spanje en Portugal door weten te dringen. Alleen aan de Middellandse- Zeekust blijft het droog en vrij zonnig. Op de Britse eilanden gaan de buien gepaard met hagel. Naast veel buien voert het lagedruk gebied met een noordwestelijke stroming ook frisse lucht aan. Op de Britse eilanden en in de Benelux liggen de maxima rond 6 graden en ook in Frankrijk wordt het op veel plaatsen niet warme' dan een graad of 8. De temperaturen op het Iberische schiereiland liggen overwegend tussen de 10 en 15 graden. Winterse temperate ren komen overigens alleen nog in Scandinavië en Noord-Ruslanc voor. Daarbij vallen in Oslo en Stockholm aanzienlijke hoeveelhe- j den sneeuw. Droog en bestendig weer moet in de uithoeken van Europa gezocht worden. In Turkije blijft het bij flinke zonnige perio- 1 den vrijwel overal droog en ook in Israëel overheerst de zonneschif Het dagelijkse reis programma van D-reizen 0153 Uitzendingen van maandag t/m vrijdag rond 13.00 uur en in ^1 het weekend rond 17.00 uur. -±.==EREECT 5591

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4