nuchter en ambitieus Jong geleerd is oud gedaan HVV klaar voor duel met Vlijmense Boys Strijd RES trofee brandt los in Axel I steven de Clippelaar heeft draai gevonden bij Vogelwaarde vooruitzicht Volleyballers Morres zetten eindsprint in tussen schelde en grens pnr Peter van Kouteren I ek| INGSTDIJK - Steven de ippelaar maakt voor het tien- 'geiieseizoen deel uit van de hoofd wet acht van Vogelwaarde en nst'.pcft binnen de spelersgroep al- trai dzijn eigen koers gevaren. De niel invoerder en laatste man van ildej s zondag-vierdeklasser moet ske jeploeg van achteruit sturen en Jen bezig aan een sterk.seizoen, rke: jgelwaarde kende onder de zai euwe trainer Freddie de Rooij ana n moeizame competitiestart, efejj |ar heeft zich opgewerkt naar n plaats in de middenmoot. 1 e Clippelaar blijft gematigd dimistisch. „We zouden het Dg wel eens moeilijk kunnen Cijgen." t het et is een wat sombere vooruit- 1 vai jk,dieweloverwogen overzijn d jpen rolt. Vogelwaarde be- ?dst >hikt over een smalle selectie, ipio aann verschillende spelers ligjn paar gele kaarten op zak al k ebben. ..Ik heb er zelf ook twee 1 ik :hter mijn naam staan", ver- rs (flthij. „Schorsingen en blessu- js zouden ons wel eens kunnen ICl )breken. Dan moeten we zó elk eel gaan schuiven. Er zijn bo- s ir. endien een paar jonge spelers C l ïgepast. Dan kun je de ene ide eek een heel goede wedstrijd loef jelen en de andere week een eel slechte." Ik vind nu al dat ik als laatste jan nog te veel gaten moet irdcilichtlopen en te weinig aan coa- - Kii hen toekom. Stel je voor dat we lcn jbelers op andere plaatsen moe- ^jffcn gaan zetten. Tegen RCS -l-winst) speelden we erg nkz ,ec*! met vee' van voor. troi an moet je als laatste man je on? jorstopper. backs en de verde- t (jeligende middenvelder op de uiste plaats zetten en kom je elf lekker aan voetballen toe. 11 heb ook binnen de club al 2 ingegeven dat we voor vol- ind seizoen zeker drie of vier ian erbij moeten hebben. Pa- ick Vonck stopt met keepen, lis toeter Dobbelaar (tweede doel- doet een stapje terug, uit&aamaast kunnen we zowel in achterlinie als in de midden- panie nog wel een paar man ge- ledaruiken." t vcfie aanvoerder vindt dat Vogel- (waarde dit seizoen in de vierde chtèlasse over een middelmatige beschikt. „Van achter zit het goed dicht, maar onze dril kracht ligt van voor. Het is een sterke zet van de trainer om Jor- di van Buncleren naast Arno Wauters in de spits te zetten. Jordi is verschrikkelijk snel en beweeglijk. Arno is een hele goede voetballer, die hoger had kunnen spelen als hij een posi tievere instelling had gehad. Hij gaat altijd uit van het negatie ve." Moeilijke groep In het eerste seizoen onder Freddie de Rooij kwam Vogel waarde haperend uit de start blokken. De Rooij volgde Jan Kolijn op, liet een frisse wind waaien, maar stuitte op weer stand binnen de selectie „Ik denk dat hij het een beetje heeft onderschat", kijkt De Clippe laar terug op de eerste maanden „Vogelwaarde heeft al jaren een hele moeilijke groep, met veel verschillende karakters die al lemaal een aparte benadering vragen. Hij is als trainer heel fa natiek en er heel veel mee bezig. Sommige jongens begrijpen dat niet. Hij is zó strak, dat de spe lers zich afvroegen wie we nu als trainer hadden binnengehaald. Dat waren ze hier helemaal niet gewend. Vogelwaarde is altijd een club geweest met kliekjes van spelers. Ik heb daar nooit bij willen horen, maar wel altijd met iedereen goed kunnen op schieten. Ik denk zelfs dat die kliekjes een belemmering zijn geweest om hogerop te spelen. ,,De trainer bedoelt het goed, maar komt soms nogal bot over", stelt hij vast. „Toen Pa trick Vonck geblesseerd raakte, ben ik aanvoerder geworden. Ik bespreek veel met de trainer en ben positief kritisch. Hij heeft daar volgens mij wel van ge leerd. Ik geef hem bijvoorbeeld aan wat er binnen de groep leeft. Dat pikt hij nu beter op. maar soms vindt hij het moeilijk om van zijn standpunt af te wijken. Ik heb hem ook al eens gevraagd om het anders te zeggen, omdat bij sommigespelersdeharenge- lijk overeind gaan staan." Het is ook een gevolg van het feit dat maar weinig voetballers be grip voor een beslissing van de trainer hebben, vindt hij. „Voordat ik in het eerste kwam, zat ik onder George de Bakker twee wedstrijden op de bank. Ik was al lang blij dat ik mee mocht en vond het helemaal niet erg Vogelwaarde-aanvoerder Steven de Clippelaar over trainer Freddie de Rooij: „Hij vindt het belangrijk dat we de laatste tien minuten van een wedstrijd ook nog alles kunnen geven." foto Charles Strijd dat ik niet mocht warmlopen. Die tijd is geloof ik voorbij. Veel spelers hebben geen geduld meer. Patrick de Bruijn en Lars Strijdonk voetballen nu in het tweede na een conflict met de trainer. Dat ligt hier heel gevoe lig, maar voor mij hoeven ze niet meer terug te komen. Ze hebben de ploeg in de steek gelaten." Rondjes lopen Onder Jan Kolijn, weet hij, ging het er allemaal veel losser aan toe. „Maar de opkomst was wel min der dan nuEr werd ook heel an ders getraind. Je kon zien dat hij zelf gevoetbald heeft. Dat vond ik trouwens ook van Ad Roovers, de beste trainer die we hier hebben gehad. Freddie vindt het belangrijk dat je de laatste tien minuten van een wedstrijd ook nog alles kunt ge ven. We hebben vooral in het be gin heel veel conditioneel werk gehad. Rondjes lopen, sprinten over de lengte van het veld en shuttleloopjes. Dat vinden ze hier niet leuk. Maar ik ben zelf eens een half seizoen gestopt, omdat een aantal jongens er he lemaal niks om gaf en er weinig voor liet. Ik speelde toen nog op het middenveld en was total loss, omdat ik ook voor een an der moest lopen. Dat vond ik zonde van mijn tijd. Als je twee keer in de week traint, moet je er 's zondags ook staan." Uitlaatklep Met die instelling bezorgde Vo gelwaarde koploper RCS een nederlaag en haalde het tegen IJzendijke na rust een 2-0-ach- terstandop (2-2). „Ik ben zelf heel serieus en pro beer altijd alles zo goed moge lijk te doen. Dat heb ik in mijn werk ook. Ik vind het heel erg als ik niet kan trainen, omdat ik mijn werk moet afmaken. Het is heel druk. DOW gaat investe ren. Cerestar breidt uit. Dat be tekent dat ik veel calculaties moet maken. Zelf zit ik nogal eens in Limburg, bij DSM. We doen daar met Electron inspec- tief onderhoud van de elektri sche installatie, 's Zaterdags avonds kom ik meestal terug naar huisOmdat ik veel op kan toor en achter een pc zit, is trai nen voor mij een uitlaatklep. Dan reageer ik me lekker af op een bal." r ia HULST - Met nog zeven wed- strijden voor de boeg hebben de volleyballers van Morres/Hulst in de tweede divisie C door goe de prestaties weer aansluiting ""gekregen met de overige staart- cira;ploegen. In de aanloop van de )22jontmoeting tegen de reserves ivanNesselande(zaterdag, 17.00 uur in Hulst) rekent trainer Jan op een nieuw succes van 53»zijn team. (Het is het eerste duel van een se- fe van vijf, waarin Morres- r '^Hulst het opneemt tegen teams ie op zeven wedstrijden van iet einde nog allemaal in aan- lerking komen voor degrada tie. De Hulster formatie deed 'orige week door een verrassen- jGjde zege op Ekspalvo de voor plaatste plaats over aan Sovicos Ijlen heeft lijfsbehoud weer volle dig in eigen hand. 1,Iedereen is er nu van overtuigd dat we beter kunnen"verzekert '(Wan Schut, die zijn team tegen 'jDeZebra's en Rijnmond 2 ook al jnverwacht punten zag verga- en. „We hebben in drie wed- ,461 strijden zeven punten gepakt "Ivanploegen, waarvan we in de -Heerste competitiehelft hebben verloren. In de kerstvakantie ;hebben we te weinig kunnen doen, maar er is de laatste we ken met pittige oefeningen hard getraind. We hebben meer op ,21,pen goede uitgangshouding en beweeglijkheid getraind. Daar- jdoor hebben we tegen Ekspalvo r zo goed verdedigd." n| Nesselande 2 werd in Zevenhui zen met 3-0 verslagen. Het ver schil tussen beide teams be- draag één punt in het voordeel van Morres/Hulst. Jan Schut: „Het was een ploeg met ver schrikkelijk lange spelers, die technisch niet zo goed waren. Als we in vorm zijn, winnen we. Maar als we er te makkelij k over denken, zouden we het nog wel eens moeilijk kunnen krijgen." Jan Schut Jos Oppeneer scout bij Belgische eersteklasser AA Gent door Lucien Roelandt KOEWACHT - Jos Oppeneer begon zijn voetbalcarrièrre als doelman in zijn ge boorteplaats Axel. Na omzwervingen bij een drietal Belgische clubs en enkele jaren als trainer bij Kemzeke en Koe wacht besloot hij er een punt achter te zetten. Maar voor de voetbalsport is hij nog niet verloren gegaan. Als jeugdscout van de Belgische eerste klasser AA Gent stroopt de vlasbewer ker uit Koewacht nu ieder weekend de velden af, op zoek naar talent. Jos Oppeneer: „We speelden met Axel in de tweede klas, maar op een gegeven moment koos de toenmalige trainer Toon van de Velde voor een ander. Daar was ik het absoluut niet mee eens. Toen ik door het Belgische Kemzeke werd benaderd, ben ik daar onmiddelijk op ingegaan. Later heb ik nog voor Lo- vendegem gespeeld. Daarna heb ik nog als speler-trainer bij Kemzeke gewerkt. Na enkele jaren bij Sint Gilles te heb ben gespeeld heb ik mijn carrière bij Koewacht als trainer afgesloten. Dat was ook voor het laatst dat ik tegen een bal heb getrapt. Na zo'n dertig jaar was ik het een beetje zat. Ik ging nog wel eens kijken naar mijnzoon Danny, maar daar hield het dan ook mee op." Het was door zijn verblijf bij Lovende- gem dat de Koewachtenaar vele jaren later weer intens bi j de voetbalsport be trokken raakte „Zes jaar geleden werd ik benaderd door Robert Mathieu. Toen ik bij Lovendegem onder de lat stond, was hij daar speler-trainer. Die vroeg me of ik er niets voor voelde om als scout voor AA Gent te gaan werken. Dat leek mij wel wat. Ik wilde wel weer eens iets doen in de sport. Het streelde mij ook dat Robert mij nog niet was ver geten. Dus hapte ik toe, niet beseffende da t het me zoveel tijd zou gaan kosten. Uitgebreid „Vooral toen Jan Boskamp bij AA Gent hoofdtrainer werd, is het scoutings- werk enorm uitgebreid", gaat Op peneer verder. „Vóór zijn komst be zochten we enkel clubs in cle regio Gent. Nu is heel Belgisch Vlaanderen en Zeeuws-Vlaanderen ons werkterrein. Ook worden we als scout veel actiever bij de opleiding betrokken. Ieder maan dag wordt er vergaderd. Dan worden de spelers besproken die we hebben gezien en bekeken of het de moeite loont om ze verder te volgen. Ook cle vorderingen van de spelertjes die inmiddels bij Gent trainen en spelen worden uitvoerig be sproken. Een systeem dat destijds door Jan Boskamp is opgezet en een lijn die door assistent-trainer en jeugdcoördi- nator Piet de Mol wordt doorgetrok ken." Wie van mening is dat het de leiding van AA Gent slechts te doen is om de voet balcapaciteiten van deze jeugdige spe lertjes, slaat volgens Jos Oppeneer de Jos Oppeneer. scout bij AA Gent: „Talent krijg je bij je geboorte. Hoe het zich ontwikkelt, ligt aan de opleiding" foto Charles Strijd plank volkomen mis. „De prestaties op school vinden we zeker zo belangrijk. De schoolresultaten zijn veelal van in vloed op het spel van de jongens. Daar om hecht Piet de Mol, die zelf uit het on derwijs komt. daar ook zo veel waarde aan. Neem bijvoorbeeld Jonathan Con- stantia uit Terneuzen. Een natuurta lent, maar een jongen die buiten het veld de juiste begeleiding miste. Voor Jan Boskamp reden om hem op het in ternaat van Don Bosco te plaatsen. Sindsdien ken je die jongen niet meer terug. Op school gaat het goed en dat vind je in zijn spel duidelijk terug." Scouten beperkt zich volgens de inwo ner uit Koewacht niet uitsluitend tot het bekijken en volgen van jeudige ta lenten. „Vrijdags bezoek ik dikwijls de trainingen van de jeugd. Ook ga ik re gelmatig naar wedstrijden in de Belgi sche jeugdcompetities. Puur om een juiste inschatting te krijgen van het ni veau. Als je dat niet doet als scout val je je elke week een bult. Jongens die je aanbrengt blijken aardige voetballer tjes te zijn, maar niet goed genoeg voor het hoogste niveau. Zo zag ik laatst een voetballer van rond de twintig, ja ook dat hoort tot mijn werk als scout, waar men hoog over opgaf. Ook ik vond hem technisch zeer begaafd, maar in snel heid van handelen schoot hij duidelijk tekort." Talent Het is daarom volgens Jos Oppeneer dat talentvolle voetballertjes al vroeg on derdak vinden bij een grote club met een degelij ke j eugclopleiding.J ong ge leerd is oud gedaan, is ook hier van toe passing. Jan Boskamp was daar heilig van overtuigd. Talent krijg bij je ge boorte. Hoe het zich ontwikkelt, ligt aan de opleiding, zei hij altijd. Hij was daar ook een kei in. Altijd uitdrukkelijk aanwezig. Of het de jongetjes van zes tot acht, wat ze in België de Duiveltjes noemen, of de UEFA's betrof. En dat mis ik. nu hij weg is. De aandacht van zijn opvolger beperkt zich enigszins tot de UEFA's is mijn indruk." „Dat vind ik een kortetermijnvisie. Er zijn immers slechts enkele clubs die over het geld beschikken om vedetten te kunnen betalen. De rest is aangewezen op de opleiding van talent. Daar draag ik graag mijn steentje aan bii. Je komt met veel mensen in aanraking, dat maakt het scouten ook zo leuk." Vinden clubbesturen het ook zo leuk om met de scouts van betaalde clubs in aanraking komen, wetende dat zij op jacht zijn achter hün talenten? „Dat valt best mee", zegt Jos Oppeneer. „Wij worden soms zelfs getipt door clubbe stuurders of trainers. Mensen die er van overtuigd zijn dat ze zo'n speler vroeg of laat toch vertrekt. Natuurlijk ont moet je wel eens mensen, die alles in het werk stellen om een speler te behouden En als het dan niet lukt, tippen ze een andere club. Aan dat soort dwarslig gers heb ik een gruwelijke hekel. Dan kom ik liever bij een club waar de men sen je recht in je gezicht zeggen, dat ze je niet mogen omdat je op jacht bent ach ter hun beste spelers. van onze sportredactie TERNEUZEN - Met het aan breken van de beslissende maanden van het voetbalsei zoen is de KNVB er veel aan ge legen enige orde in de scheef ge trokken ranglijsten te brengen. Na alle regen- en hagelbuien van de laatste tijd zijn de ko mende dagen niet zonder reden ingeruimd voor een aantal wed strijden die in feite al lang ge speeld hadden moeten zijn. Zo vermeldt het programma voor morgen (zaterdag) en zon dag onder meer HW'24-Vlij- mense Boys, Axel-Moerse Boys en Temeuzense Boys-Yerseke. In (bijna) alle gevallen gaat het daarbij om wedstrijden die uit de eerste periode dateren. HW'24 HW'24 bewees zichzelf vorige week in de strijd om het behoud van het tweedeklasserschap een uitstekende dienst door op ei gen veld VES'35 met 6-0 te ver slaan. De ploeg van trainer Ko Stoutjesdijk nestelde zich daar mee niet alleen nóg steviger in de middenmoot, maar maakte ook nog eens de problemen van een directe concurrent groter. „Misschien was 6-0 wel iets ge flatteerd", meldt aanvoerder Angelo Verbraeken bescheiden, „maar verdiend was de over winning zeker. Zondag speelt HW'24 opnieuw thuis en dit keer is Vlijmense Boys de tegenstander. „Dat wordt een ander verhaal", meent Verbraeken. „VESkwam om niet te verliezen, maar Vlij mense Boys zal hoe dan ook wil len winnen omdat ze in dat ge val de eerste plaats weer van Zwaluw VFC overnemen." De nummer twee van de rang lijst imponeerde tot nu toe met tien overwinningen en drie ge lijke spelen in dertien wedstrij den en is nog altijd ongeslagen. ,Toch heb i k de indruk dat ze de laatste tijd wat stroever draai en", zegt HW's aanvoerder. „Vorige week speelden ze bij voorbeeld op eigen veld met 1-1 gelij k tegen NO ADmaar ik geef toe: dat kan ook in ons nadeel werken...." HW'24 weet voor zondag ie dereen fit. „En dat is dit seizoen nog niet vaak gebeurd", aldus Verbraeken. Axel Axel kwam vorige week dieper in de problemen door een 2-0- nederlaag in de uitwedstrijd te gen Middelburg. Waar een di recte concurrent op een grotere achterstand gezet had kunnen worden, daar liet Axel Middel burg drie punten dichterbij sluipen.We hebben de kans ge had, maar die laten liggen", be seft middenvelder Joep Frusch. „Kennelijk hebben we toch niet zoveel kwaliteit dat we dit soort wedstrijden naar onze hand kunnen zetten." Mogelijk wreekt zich de laatste weken de matige trainingsop komst, denkt Frusch ook. „Door werk of militaire dienst kan een aantal jongens niet altijd twee keer in de week meetrainen en op den duur ga je dat merken." Wat Axel in het verdere verloop van het seizoen rest is dan ook „hard werken en er maar het beste van zien te maken." Of dat voldoende zal zijn om zondag in Axel Moerse Boys drie punten afhandig te maken, valt uiteraard te bezien. „Maar ik heb wel het idee dat wij beter tegen ploegen als Moerse Boys kunnen spelen dan tegen ploe gen als Middelburg en JEKA Het feit dat Moerse Boys tweede staat zie ik ook meer als een voor- dan als een nadeel", spreekt Frusch zichzelf moed in. Axel mist zondag alleen Mark laGrand. De middenvelder wacht binnenkort een knie operatie. Temeuzense Boys Zaterdag-tweedeklasser Ter- neuzense Boys leed vorige week -thuis tegen WC'68- zijn twee de opeenvolgende nederlaag en hoopt daarom nog slechts op een plaats in de nacompetitie. „We laten te veel punten liggen om nog naar de eerste plaats te kij ken", realiseert verdediger Jan- Gerard Hartman zich „Tegen ploegen als WC'68 weet je bij voorbaat dat het heel moeilijk wordt. Maar als je bovenin mee wilt doen, mag je bijvoorbeeld niet van Kruiningen verliezen." In het streven het seizoen te be sluiten met deelname aan de na- competitie staat Temeuzense Boys voor een aantal belangrij ke weken. Voor morgen staat Yerseke (thuis) op het program ma. Daarna volgen SSV'65 en - opnieuw- Yerseke (uit). „We moeten zorgen dat we minimaal derde blijven", vindt Hartman. „Dat betekent dat we de komen de weken niet opnieuw mogen verliezen en de punten moeten pakken die we kunnen pakken." Van Yerseke weet de verdediger overigens vrij weinig: „Ik heb er, bij mijn weten, nog nooit tegen gespeeldMare de Kunder is bij de Temeuzenaren voor morgen het enige vraagteken. Vierde klasse In de vierde klasse van het zon dagvoetbal liet IJzendijke vori ge week voor de tweede keer binnen een tijdsbestek van vijf tien dagen de kans liggen om het gat met RCS te dichten. De ploeg van interim-trainer Frank Neve kwam op eigen veld tegen Clinge niet verder dan een 2-2-gelijkspel, waar RCS met 2- 1 van MOC'17 (uit) verloor. Het programma voor zondag houdt voor IJzendijke alweer de vierde opeenvolgende thuis wedstrijd in: dit keer is MOC'17 de tegenstander. De nummer twee van de ranglijst mag zich bij voorbaat gewaarschuwd weten nu ook RCS (dat zondag in Hansweert Hansweertse Boys treft) niet van de ploeg uit Ber gen op Zoom kon winnen. Van de hoogst geklasseerde ploegen komt zondag verder al leen Hontenisse in actie. In Ber gen op Zoom is de ploeg van trainer Ad Roovers te gast bij hekkensluiter FC Bergen. Het degradatiesprook kijkt ove rigens nadrukkelijk mee bij de duels tussen Clinge en Sluiskil (i n Clinge) en Luctor'88-Hoofd- plaat (in Heinkenszand). In de vierde klasse van het za terdagvoetbal staat alleen voor Zaamslag en Cadzand een wed strijd op het programma. Kop loper Zaamslag gaat op bezoek bij Nieuwland (de nummer vijf van de rangschikking) en Cad zand verwelkomt Nieuwdorp (v ooralsnog Zaamslag's belang rijke concurrent voor het kam pioenschap). van onze sportredactie AXEL - Als de weersomstan digheden het toelaten brandt de strij d de strij d om de RES Trofee los op het Smitsschorrecircuit in Axel. Evenals voorgaande ja ren zullen dit jaar opnieuw tien wedstrijden meetellen voor de ze competitie die inmiddels een enorme populariteit heeft bij zowel Nederlandse als Belgi sche motorcrossers. Vooral in het begin van het sei zoen weten veel piloten de weg naar het Axelse circuit te vin den. Niet alleen voor de wed strijden om de RES Trofee, maar ook op woensdagen en op zater dagen als er geen wedstrijden zijn. Dan is het circuit geopend voor trainingen. Het circuit in Axel is immers één van de wei nig permanente omlopen in zo wel Nederland als in België. Vandaar dat er zoveel belang stelling is om gebruik te maken van de mogelijkheid om er te trainen. Bovendien grijpen veel crossers met een licentie de kans aan om tijdens de eerste Wed strijden om de RES Trofee hun materieel te testen. Een groot aantal rijders begint het seizoen met een nieuwe machine en om dat de meeste wedstrijden op zondag worden gehouden is een trainingswedstrijdje op zater dag een ideale mogelijkheid om te wennen aan het materiaal. De verwachting is zaterdag dat vooral in de klasse van de licen tiehouders een grote deelname zal zijn van thuisrijders als bij voorbeeld André van Espen en Peter Rottier. In de opzet van het RES-kampi- oenschap is ten opzichte van voorgaande jaren weinig gewij zigd. Er is alleen besloten om de categorie-indeling te wijzigen. Het verschil zit daarin dat er een gecombineerde klasse vetera nen en vrijetijdrijders 500cc komt. De belangstelling in de öOOcc was het laatste jaar mini maal en deze rijders moesten meestal tegelijkertijd met de li centiehouders starten. Door de veteranen (rijders van 35 jaar en ouder) daaraan toe te voegen, hoopt de organiserende motor club Axel deze categorie inte ressanter te maken. Verder wordt er gereden in de catego- riën 80cc, 125cc, 250/500cc en licentiehouders. De wedstrij den gaan telkens om 14.00 uur van start; vanaf 13.00 uur kan er steeds worden getraind. Na zaterdag volgen er nog wed strijden op 20 maart, 17 april, 8 mei, 5 juni, 19 juni, 14 augustus, 11 september, 25 september en 2 oktober. Opnieuw zege voor Pacers WASHINGTON - De Indiana Pacers blijven winnen. De ploeg van Rik Smits behaalde woens dag de zevende zege in de laatste acht wedstrijden. De Pacers versloegen in Washington de Wizards met 106-95. Smits maakte in 23 minuten vijftien punten. Topscorer bij de Pacers was Jalen Rose. Hij maakte 22 punten. RTR/EFE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 49