ieuwe opzet voor landinrichting 'Ging ome Jan maar dood' Sluis-Aardenburg wil populair boek over opgravingen Trucks teisteren poort Hulster Post wil stuurgroep voor kustgebied zeeland 17 Brandweer Terneuzen krijgt een beleidsplan Bodemsanering Sluiskilse straat Tekst Kwijt uit Hoofdplaat voert blijspel op door Wilma Valk HOOFDPLAAT - De eerste woorden van het blijspel dat toneelvereniging Tekst Kwijt van Hoofdplaat op 19 en 20 maart op de planken brengt, geven al direct de inhoud aan: 'Was de ouwe maar de pijp uit!' De titel van het blijspel is dan ook 'Ging ome Jan maar dood'. Maar of dat ook gebeurt, daar willen de spelers nog niet veel over kwijt. Het mag een wonder heten als ome Jan het einde van de week nog haalt: hij schijnt ziek, zeurt en commandeert. Het zou leuk zijn als hij de pijp uitging, want er wach ten duizenden guldens op de bank voor de erfgenamen, Volgens hen zou het ook voor ome Jan het beste zijn om dood te gaan. Zeker is dat aan het einde iedereen tevre den is, een soort happy end. Kluchten Tekst Kwijt werd opgericht in 1985 en heeft twintig leden, onder wie zeven a acht spelers, ,,Een leuke groep", volgens voorzitter en medespeler Jan Warringa, „met een aantal goede spelers.De toneel vereniging speelt al jaren kluchten en blij spelen. „Iets anders moeten we niet pro beren in Hoofdplaat, Er is ook genoeg materiaal om nog jaren mee door te gaan. Soms moeten we wel eens iets aanpassen. Iedere speler heeft zijn eigen inbreng en we praten zoals we zelf willen: Hoofd plaats of ABN." Of ome Jan nu echt dood gaat, kan men zien tijdens dit blijspel in vier bedrijven op 19 en 20 maart in het Dorpshuis in Hoofdplaat. foto Charles Strijd Spelers van Tekst Kwijt tijdens een repetitie voor het blijspel 'Ging ome Jan maar dood'. idoor Pascalle Cappetti OijjZENDIJKK - De provincie Zeeland werkt aan een andere m opzet voor de landinrichtings- B commissie Kust West-Zeeuws- Vlaanderen. Het oude landin- Kchtingsplan is achterhaald door de vorige weck gepresen teerde Recreatievisie West- Zeeuws-Vlaanderen, gedeputeerde Staten willen in Se nabije toekomst komen tot een stuurgroep, waarin overhe den en maatschappelijke organisaties de hoofdlijnen uit zetten voor de toekomstige in richting van het kustgebied. De details worden nader uitge werkt in de landinrichtings commissie. Gedeputeerde G. de Kok geeft aan hiermee een nieuwe start te willen maken, zoals ook op Wal cheren en de kop van Schouwen is gebeurd. Argumenten De Recreatievisie van de ge meenten Oostburg en Sluis- Aardenburg, Kust in Kleuren van de Recron en 't Duumpje en het Landbouw Ontwikkelings Plan van het Landbouw Econo misch Instituut geven de gede puteerde voldoende argumen ten voor het verwezenlijken van de landinrichting. De opvattin gen die in deze visies zijn ver woord en de wensen die zijn ge uit in de streek, wijken af van wat er in het streekplan en het landinrichtingsplan is gefor muleerd „De visies koersen bijvoorbeeld aan op het creëren van meer duinachtige natuur, gecombi neerd met recreatief medege bruik. Over bos wordt niet meer gesproken. Ook de locaties zijn slechts globaal aangegeven." De Kok heeft zijn ideeën voor gelegd aan de gemeenten. Hij wacht hun reactie af. Wat de voorgestelde nieuwe structuur voor de huidige landinrich tingscommissie betekent, kan hij nog niet zeggen. Meepraten De landbouw wil best weer meepraten, maar is niet van plan om weer aan tafel te schui ven bij de landinrichtingscom missie. J. Ramondt van Agra risch West-Zeeuws-Vlaanderen vindt de uitspraak van De Kok dat de landbouw weer meedoet, te kort door de bocht. Ramondt heeft de gedeputeerde te kennen gegeven dat de agrariërs best in de nieuwe gebiedscommissie willen plaatsnemenmits er vol doende rekening met de land bouw wordt gehouden. „We zijn altijd genegen om mee te praten. Maar als we alleen grond moe ten inleveren, is het snel ge daan." Volgens Ramondt kan er geen sprake van dat de landbouw weer aan de landinrichtings commissie Kust West-Zeeuws- Vlaanderen deelneemt. „De landinrichtingscommissie heeft tijdelijk op een laag pitje ge staan omdat werd gewacht op dc recreatievisie. Nu deze er ligt, blijkt de opzet achterhaald Aan het heropstarten van het oude, strak omlijnde landinrichtings plan doen wij dan ook niet mee. Er was en is geen draagvlak voor." Ramondt noemt als voorbeel den de bepalingen hoeveel hec tare bos er moet komen en de lo caties waar deze moeten komen. Ook het verplichte systeem van ruiling van gronden was de landbouw een doom in het oog. "jTerneuzen zet -project langdurig ««werklozen voort ini] im%ERNEUZEN - Het project uitkeringsgerechtigde Su- Zufcamers en Antillianen die :oe?moeilijk plaatsbaar zijn op de ^arbeidsmarkt moet in 1999 w«§oorgaan. Dat vindt het college )orjvan B en W van Terneuzen, on- J lijanks het feit dat het resiütaat g^van het project nog niet volledig te meten. Daarvoor is de af- tot de arbeidsmarkt voor doelgroep te groot. Ook zijn r 'er nog geen mensen die het pro- llrr ject hebben afgerond. :h wil Terneuzen ruim een m besteden aan de voortgang in het programma. Het geld is :n de gemeente beschikbaar ;teld door het ministerie van :iale Zaken en Werkgelegen- leid. Jet arbeidsvoorzieningsproject /oor Surinamers en Antillianen ev% Terneuzen is in september k qjj)98 van start gegaan. Van de 24 personen deden enigr uiteindelijk 17 mee. De voor- dra 0pige resultaten zijn aanlei- ling voor het college om het iroject voort te zetten, mede om s legenen die eraan zijn begon- nen de kans te bieden het af te listi naken. e folgens gegevens van de afde- P%ng Sociale Zaken bestaat de e ra loelgroep in totaal uit circa zes- [isd igpersonen die om verschillen- le redenen langdurig werkloos lilt Ijn, Gezien hun capaciteiten is ga» lat vaak helemaal niet nodig, zo itelt hetTerneuzense gemeente- Vergeleken met vorig naithaar is het aantal deelnemers verlaagd, vooral vanwege hoge kosten voor (her)schol- vrijdag 5 maart 1999 Voorbereiding één VVV VLISSINGEN - Het VW-wezen in de provincie werkt aan een plan dat uitgaat van de vorming van één VW Zeeland. Dat biedt op de terreinen van marketing en promotie de beste perspectieven, zo luidt de algemene gedachte. Al eerder per regio ingezette ontwikkelingen om tot meer samenwerking te komen staan de nieuwe opzet niet in de weg, meent woord voerder I. Ovaa. Zo werken de WV's in Zeeuws-Vlaanderen vanuit een federatief verband aan de opbouw van een regio nale WV. Straks kan worden aangesloten bij het nieuwe plan van aanpak Nadat de WV's zich op 22 maart over het plan hebben uitgesproken, worden tijdens een volgende gespreks ronde het toeristisch bedrijfsleven en het Bureau voor Toeris me Zeeland bij de besprekingen betrokken. ANWB sluit autokeuringsstations DEN HAAG - De ANWB wil zestien van de twintig keurings stations sluiten. De ANWB vindt de door klanten en autodea lers hoog gewaardeerde stations te kostbaar worden. Ook de zes - kleinere - dependances, zoals de vestiging aan de Her- mesweg in Vlissingen sluiten op 1 januari 2000 de deuren. Het bedrijf heeft gistermiddag de ongeveer honderd betrokken personeelsleden ingeücht. Volgens de bond loopt de behoefte aan onafhankelijke keuringen bij de leden terug en zijn de kosten ervan hoger dan de opbrengsten.Bij de vestiging in Vlissingen zijn drie mensen in dienst. De ANWB streeft er vol gens Nouwen naar elke werknemer te herplaatsen binnen de organisatie, bijvoorbeeld bij de Wegenwacht. FNV Bondge noten en de CNV Dienstenbond gaan onderhandelen over een sociaal plan om gedwongen ontslagen te voorkomen en tegen te gaan dat werknemers verplicht buiten de ANWB een baan moeten zoeken. (ANP) Vreemdelingendienst op afspraak TERNEUZEN - De Vreemdelingendienst aan de Temeuzense Burgemeester Geillstraat wil klanten een betere service gaan bieden. Omdat mensen vaak voor een gesloten deur staan, lang op hun beurt moeten wachten of niet de juiste papieren bij zich hebben, kan vanaf 1 april slechts een bezoek aan het kantoor worden gebracht na telefonische afspraak. Een af spraak maken kan van maandag tot en met donderdag tussen 10 en 11.30 uur via telefoonnummer 0115-612414. Ook is via dit nummer informatie over de Vreemdelingendienst ver krijgbaar. Brede steun kermis op zondag TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen zal waarschijnlijk eind maart besluiten om de kermis ook op zondag open te stel len. Niet alleen de kermisbonden steunen het plan. Ook be drijven en consumenten zouden volgens een enquête van eind vorig jaar enthousiast zijn. Op de kenniszondag zijn namelijk ook de winkels in het centrum van Terneuzen open. Boven dien zo stellen B en W, zij n er noch mondelinge, noch schrifte lijke bezwaren tegen de voorstellen ingediend. De commissie algemeen bestuur bespreekt de voorstellen donderdag 11 maart om 19.00 uur. Wijziging tv-frequenties TERNEUZEN - Kabelmaatschappij Zekatel gaat vanaf maandag 8 maart in drie stappen de frequentie van tv-pro- gramma's in Zeeuws-Vlaanderen wijzigen. Zekatel wil overal in Zeeland hetzelfde programmapakket op dezelfde golfleng te aanbieden. Oost-Zeeuws-Vlaanderen is het eerst aan de beurt, daar wordt de wijziging 8 maart doorgevoerd. Daarna volgen West-Zeeuws-Vlaanderen (10 maart) en Midden- Zeeuws-Vlaanderen (15 maart). Door de frequentiewijziging moeten tv-toestellen en videorecorders opnieuw worden in gesteld. Joost Bosman TERNEUZEN - Het adviesbu reau Van Dijke (AVD) uit Gel- I drop gaat voor de gemeente j Terneuzen een beleidsplan op- Vs l stellen voor de brandweer. Dit in J voorstel van het college van B en W kost ruim 70.000 gulden. In in Ihet plan komen onder meer de en kosten voor de brandweerzorg, l®r I de onderhouds- en vervan- ,1' jgingsschema's voor het materi- aaien de kwaliteit en kwantiteit de [van het brandweerkorps aan de s'" orde. Omdat veel afdelingen van de gemeente met de brandweer te maken hebben, hecht het colle ge belang aan een integrale aan pak van het beleidsplan. AVD is uiteindelijk gepolst omdat het als enige in Nederland is gespe cialiseerd in het opstellen en be geleiden van brandweerbe leidsplannen. Bovendien kan de gemeente het plan niet in eigen beheer opstellen omdat de brandweer te weinig tijd heeft voor professionele ondersteu ning. Om het project te kunnen financieren wil het college een aantal andere investeringen uit te stellen of slechts gedeeltelijk uit te voeren. De commissie Fi nanciën vergadert op donder dag 11 maart om 19.00 uur over de voorstellen van het college. TERNEUZEN - Tegelijk met de reconstructie van de Pierssen- polderstraat in Sluiskil, vindt een bodemsanering plaats in de straat. De grond ter plaatse is vervuild met voornamelijk 'minerale oliën. De schoon maakactie zal in totaal ruim 2,3 ton kosten, waarvan de gemeen- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 15 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax:(0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J- Bosman P.l.F.M. Cappetti S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax:10114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl te Terneuzen zo'n 80.000 gulden voor haar rekening neemt. Het restant zal worden opgebracht door de provincie. Ook pakt de gemeente dit jaar de openbare verlichting aan. In de Oude Stad in Biervliet wordt de verlichting gedeeltelijk ver vangen en in de Stroodorpse- straat in Sluiskil wordt ze uitge breid. In Terneuzen worden veertig lichtmasten vervangen.. B en W willen hiervoor in totaal een krediet van 100.000 gulden beschikbaar stellen Voor de dringende onderhouds werkzaamheden in de Lange Reksestraat in Terneuzen trekt het college nog eens ruim 2,5 ton uit. Het complete wegdek moet daar worden vervangen. De Ko ninklijke Wegenbouw Stevin zal het nieuwe asfalt leggen. De commissie ruimtelijke orde ning bespreekt de plannen op donderdag 11 maart om 19.30 uur. Bijdrage voor jeugdinformatie TERNEUZEN - De informatie voorziening aan jongeren in Terneuzen kan worden behou den en zelfs uitgebreid. Daar voor stelt het college een bedrag beschikbaar van 15.000 gulden. De jeugdvoorlichting was tot eind vorig jaar in handen van het Jongeren Advies en Infor matie Bureau Zeeuws-Vlaan deren, maar wordt nu verzorgd door de gemeente. De gemeente zal de door het JAIB opgezette informatiezuilen blijven ge bruiken. De commissievergade ring voor financiën buigt zich donderdag 11 maart om 19.00 uur over de voorstellen. door Sheila van Doorsselaer SLUIS - Het gemeentebestuur van Sluis-Aardenburg wil een publieksboek uitbrengen over de opgravingen die het afgelo pen jaar in Sluis zijn gedaan. Het archeologische speurwerk heeft een schat aan artefacten opgeleverd en het college van B en W vindt het de moeite waard een boek over de achtergronden van de opgravingen te publice ren. De leden van de commissie Middelen gingen onlangs ak koord met een garantiesubsidie van 10.000 gulden voor het sa menstellen van het boekwerk. De kopij voor het publieksboek wordt aangeleverd door de Rijksdienst voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek (ROB), het Provinciaal Archeo logisch Centrum Zeeland (P ACZ) en uitgeverij Unie Pers uit Abcoude. De plaatselijke arche ologische werkgroepen zetten mogelijk ook hun bevindingen op papier. Belangstellenden zullen nog even geduld moeten hebben, want de subsidie voor het boek komt pas in 2000 op de begroting. Naar verwachting ligt de bundel op zijn vroegst volgend jaar in de winkel. „De garantiesubsidie is goedge keurd door de commissieleden en ik ben er van overtuigd dat de raad er ook niet moeilijk over zal doen. Als het voorstel in de raad is geweest, gaan we bekij ken wat in het boek kan worden opgenomen. Het is nog» niet helemaal zeker of de gehele ge schiedenis van Sluis wordt ver meld of dat enkel de opgravin gen er worden uitgelicht, maar het één kan niet zonder het an der", zegt G. van Daele, wethou der archeologie. De gemeente gaat nu op zoek naar sponsoren zoals bedrijven en instellingen zodat de prijs van het publieks boek niet te hoog wordt. Majolica De bundel zal, behalve veel uit leg, worden dooi'spekt met fo to's van bijvoorbeeld de opgra vingen in de zomer van 1998 in cle Lange Wolstraat. Op de plaats waar tot vorig jaar de Ne derlands hervormde kerk heeft gestaan, werden voorwerpen als potten, glaswerk, Italiaans en Spaans majolica - aardewerken gebruiksvoorwerpen met tinglazuur - en een spiegeldoos- je gevonden. Het mooiste histo rische kleinnood dat uit de bo dem werd gevist was een gouden ringetje met een diamant. Van de opgegraven schatten die de Sluisse bodem prijsgaf, wordt een deel tentoongesteld in de Sluisse raadzaal in het Belfort. Het wordt dus mogelijk om de artefacten ook thuis te hebben, zij het in boekvorm. In eerste in stantie zullen er duizend exem plaren worden gedrukt. Aanleg fietspad langs boulevard in Terneuzen TERNEUZEN - Nog voor de va kantie wordt aan de Schelde- boulevard in Terneuzen een fietspad aangelegd, dat loopt vanaf Restaurant Westkant tot aan de Oesterputten. Vanaf daar zal het aansluiten op het vorig jaar aangelegde fiets pad op de zeedijk. Ook wordt er een grondaanvulling verricht aan de binnenzijde van de Wes- terscheldedijk. van Westkant tot aan de watertoren. De plan nen kosten de gemeente 300.000 gulden, waarover wordt gespro ken in de commissievergadering voor financiën op 11 maart om 19.00 uur. Onderzoek naar service en imago van Terneuzen TERNEUZEN - Het bedrijf Mo tivation Amsterdam bv zal een gecombineerd onderzoek uit voeren naar het imago van Ter neuzen, de effectiviteit van de gemeentelijke communicatie en de dienstverlening. Het onderzoek kost 40.000 gul den. Vragen die aan de orde ko men zijn onder meer hoe de in woners en bedrijven denken over de gemeente Terneuzen en welke aspecten dat imago bepa len. Bovendien wordt bekeken of het gemeentelijk informatie materiaal wordt gebruikt en hoe het wordt gewaardeerd. Het krediet wordt betaald uit de post onvoorziene uitgaven. Vanaf het jaar 2000 worden de lasten opgenomen in de ge meentelijke begroting. Op don derdag 11 maart om 19.00 uur bespreekt de commissie Finan ciën de collegevoorstellen. Vestiging in centrum moeilijk bereikbaar door Barend Pelgrim HULST - Hel toegangshek van het postkantoor in Hulst is voor de zoveelste maal uit zijn rails geramd, terwijl ook de muur een trieste aanblik biedt. Een flink gat in de stenen afscheiding vormt de stille ge tuige van het nijpende pro bleem, waarmee de postdistri- buteurs in Hulst dag in dag uit worstelen: een ongelukkige ligging binnen de vesting en een voor vrachtverkeer totaal ongeschikte infrastructuur. Voor het bestelgedeelte van de postactiviteiten is de Postkan toren BV al een tijdje op zoek naar een alternatieve stek in Hulst. Het is de bedoeling dat de distributie buiten het cen trum komt, zodat vrachtver keer gemakkelijker kan laden en lossen dan nu het geval is. Op dit ogenblik moeten de trucks met oplegger via de Ti- voliweg en de Dubbele Poort tot in het centrum van Hulst rijden, terwijl deze invalsweg voor overig vrachtverkeer ver boden terrein is. Vervolgens moeten de vrachtwagens in de Minderbroederstraat keren en achterwaarts de (erg smalle) poort van het postkantoor in draaien. Bij het verlaten van het Hulster stadscentrum die nen de PTT-chauffeurs ook nog eens hun voertuig te keren bij het 's Gravenhofplein. Door al deze manoeuvres on dervindt niet alleen het overi ge verkeer hinder, maar is de metalen toegangspoort van het postkantoor al zo vaak uit zijn voegen gereden, dat men er bij de PTT bijkans moede loos van wordt. Enkele maan den geleden is de veelvuldig geteisterde muur al eens volle dig hermetseld. Centrale ligging Regiomanager distributie T. Jansen bevestigt dat de huidi ge locatie in feite niet meer voldoet. De zoektocht naar een andere stek is echter niet een voudig. Jansen: „Het punt is dat we een plek willen die zowel op de fiets als lopend redelijk centraal ligt, dus op redelijke nabijheid van het centrum In eerste instantie hadden we een stuk grond op het oog bij het zwembad, maar om uitbreidingsredenen kun nen we daar niet meer terecht. Ook hebben we onderzocht of bedrijventerrein Hogeweg, vlak bij het waterschapskan toor een optie was, maar die is afgevallen vanwege de fiets- tunnel onder de rijksweg. We kunnen het niet maken om de postbestellers met hun zwaar beladen fietstassen steeds weer door die tunnel te sturen. Het moet geen dagelijkse bergetappe gaan worden, hè." Waar het nieuwe distributie centrum dan wel komt, is on duidelijk. De PTT heeft wel oren naar de Wittebrugstraat, maar onderhandelingen over grondverwerving tussen ge meente en grondeigenaar voor een nieuw bedrijventerrein op die plaats verlopen bijzonder moeizaam. Het is de bedoeling dat er binnen het centrum van Hulst wel een postagentschap blijft met alle baliefaciliteiten. Het huidige postkantoor zal worden verkocht en mogelijk zelfs gesloopt, om de histori sche Keldermanspoort een prominentere plaats te geven. Vrachtwagens rijden keer op keer de toegangspoort van het postkantoor in Hulst kapot. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 43