Aldi en Boerenbond bouwen samen Het verhaal Uganda kent twee kanten Festival Many wave gaat op herhaling 1 PZC Turkse kruidenier breidt fiks uit Annexatiedrift van België gesmoord Gevoel en verrassing voeren 1 boventoon in Outsider Art l zeeland «16 Karwei Bouwmarkt komt niet naar Stationsplein Hulst Geen hotel in pand garage ondernemend zeeland in detail 1900-20005 kunst cultuur Schrijver Moses Isegawa op literaire avond in Goes www. webdesign, door. onderandere. nl vrijdag 5 maart 1999 door Barend Pelgrim HULST - De Aldi-markt en de Boerenbond gaan samen onder één dak aan het Stationsplein in Hulst. Nog dit jaar moet er achter de Edah-supermarkt, naast garage Van der Poel, een winkelpand met opslagruimte van ruim 3000 vierkante meter verrijzen. Rond de twee win kels komen in totaal 190 par keerplaatsen. Het bouwproject betekent dat er geen verhuizing komt van de Karwei Bouwmarkt vanaf de TERNEUZEN - Het voormali ge pand van Auto Euro Delta (voorheen Jos Voet) in Terneu- zen zal voorlopig leeg blijven staan, nu de plannen van on dernemer S. Roffel uit Terneu- zen eind februari zijn gestrand. Roffel, eigenaar van het Gol den Tulip-hotel l'Escaut, wilde er een hotel in vestigen, maar de partijen die onderhandel den over de voormalige auto garage aan de zuidelijke invalsweg van Terneuzen, kon den het niet eens worden. Daarmee verdwijnt Roffel de finitief uit beeld voor de ex ploitatie van het gebouw. Wie de medegeïnteresseerde was, wilde hij dinsdag niet zeggen. Vorige zomer bestond er al veel belangstelling voor de voorma lige bedrijfsruimte van AED. Dinsdag was makelaar Van Al ten en Verhoeve, die het ge bouw in portefeuille heeft, niet bereikbaar voor een toelich ting over wat nu de plannen zijn met het pand. Een pro bleem zou kunnen zijn dat de grond eronder vervuild is door de vroegere garagewerkzaam heden. Drie jaar geleden heeft er weliswaar een gedeeltelijke grondsanering plaatsgevon den, maar of dat genoeg was, is nog niet bekend. Veel hangt af van de toekomstige bestem ming. Vanwege de aange scherpte milieuwetgeving lijkt de kans dat er opnieuw een au tobedrijf in het pand komt vrij klein. Absdaalseweg naar het Sta tionsplein. Met name de ge meente had, in verband met het clusteren van winkels, dat laatste graag zien gebeuren Lange tijd is door gemeente, de twee winkelbedrijven en pro jectontwikkelaar Van der Poel getracht tot een overeenkomst te komen met de eigenaar van het gebouw en de gronden ach ter de huidige Boerenbond aan het Stationsplein. Hun bedoe ling was tot een nieuwe locatie voor zowel Aldi, Karwei als de Boerenbond te komen. De grondeigenaar gaf echter geen duimbreed toe, waarna de afgelopen weken toenadering kwam tussen Boerenbond en Aldi. Op het terrein van de Boe renbond, oppervlakte 19.000 vierkante meter, komen de twee winkels tegen,elkaar, met daar tussenin een BB-tuincen- trum van zo'n 500 m\ De win kelruimte van de Boerenbond plus magazijnen wordt 1.450 vierkante meter groot, de nieu we Aldi krijgt 1.200 m". Oorspronkelijk wilde Aldi ver huizen naar een stek in de door René van Stee TERNEUZEN - Geïnspireerd door het succes van zijn Turkse voedingsspeciaal zaak aan de Zuidlandstraat in Terneuzen, heeft eigenaar Ahmet Kaya besloten zijn activiteiten uit te breiden. Eind maart start hij met de verkoop van gordijnstof fen, (Turkse) tapijt(en), vitrage en vinyl. Huishoudelijke artikelen en gebruiks voorwerpen vormen het overige assorti ment. Voor dit doel is het resterende winkelge deelte naast de speciaalzaak aangekocht en al grotendeels ingericht. Het vloerop pervlak van beide zaken wordt bijna ver drievoudigd tot ongeveer 300 vierkante meter. Kaya startte eind '97 samen met echtgeno te Sevilay de speciaalzaak, waar na ar goed Turks gebruik ook overige familieleden een helpende hand toesteken. Groenten zoals paprika's en pepers komen recht streeks uit Turkije. Dat geldt ook voor bij zondere specialiteiten die niet in Neder land of België leverbaar zijn. De rest van de levensmiddelen wordt geleverd door een Turkse firma uit Brussel. Deze combinatie garandeert volgens Kaya goede kwaliteit en verse producten voor schappelijke prijzen. „Er bleek onder de Turken in Terneuzen duidelijk behoefte te zijn aan een Turkse specialiteitenzaak, zo als die in België veel te zien zijn. Vooral naar groente en fruit en Turkse banketspe cialiteiten zoals baklava was veel vraag. Daarom zij n wij als eersten in Terneuzen i n dit gat van de markt gedoken", legt Kaya uit. Kaya verwacht in de winkel met huishou delijke artikelen meer Turkse dan Neder landse klanten. Vooral omdat het assorti ment op de Turkse smaak is ingekocht. Bovendien vindt hij zijn landgenoten prijsbewuster. „Misschien dat ook Neder landers op de lage prijzen afkomen, want ik wil een echte prijsbreker worden. Dat is mogelijk omdat ik kwaliteitsartikelen uit Turkije voor lage prijzen kan in- en verko pen", besluit Kaya Milock-nieuwbouw, dat mo menteel vorm krijgt aan de Steensedijk. De gemeente wist winkelbedrijf en aannemer op andere gedachten te brengen. Het Hulster bestuur zag liever geen Aldi-vrachtverkeer over de kop van de Steensedijk ko men en gaan, met name uit het oogpunt van de veiligheid voor schoolgaande jeugd. Daar naast wil Hulst de winkels en supermarkten wat meer ge groepeerd hebben, in plaats van de huidige verspreide situ atie. Met de duobouw van Aldi en Boerenbond gaat een deel van die wens nu in vervulling. Wat er met het huidige winkel pand van Aldi (tussen Over- dam- en Bierkaaistraat) gaat gebeuren, is niet bekend. ABN Amro opent vandaag, vrijdag 5 maart, het vernieuw de kantoor aan het Havenpark in Zierikzee. Burgemeester J. Asselbergs van Schouwen- Duiveland verricht de opening om 16.45 uur. Tevoren houdt de bank ontvangst bij Kramer Dance Masters aan 't Vrije in Zierikzee, Daar spreken vanaf 16.00 uur rayondirecteur M. van Beurden en algemeen re giodirecteur R van der Werf van ABN Amro regio Zuid west, gevolgd door een demon stratie ballroomdansen dooi de Nederlandse kampioenen Wilco van de Vijver en Diana Molenkamp. Zaterdag 6 maart houdt de bank open huis ter vrije bezichting van het gemo derniseerde kantoor tussen 1100 en 1500 uur. Er is dan een sneltekenaar en de bank biedt poffertjes aan. De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZCpostbtis 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. 5 maart 1919 doorTheo Giele De naam Paul Hymans klinkt als een vloek in het Zeeuws-Vlaanderen van 1919. Hymans is de Belgische minister van Buitenlandse Zaken en zijn naam werd in een adem ge noemd met het woord annexa tie. De Belgische staatsman heeft op de conferentie in Parijs, waar de overwinnaars van de Eerste Wereldoorlog de verlie zers hun wil dicteren, gevraagd om herziening van de tractaten van 1839, de scheidingspapie ren van Nederland en België. Hymans wil wijziging van de grens tussen Nederland en België, althans dat zijn de be richten die vanuit Frankrijk Nederland bereiken. Hij wil de linkeroever van de Schelde en de rechteroever van de Maas tussen Maastricht en Limburg aan België toevoegen. Volgens Hymans heeft Nederland haar neutraliteit verspeeld door Duitse troepen zich te laten te rugtrekken door Limburg. In Limburg en Zeeuws-Vlaande ren slaat bij de bevolking de schrik om het hart om zoveel an nexatiedrift. In de rest van het land reageert men verontwaar digd. Is dat de dank voor de op vang van miljoenen vluchtelin gen na de Duitse inval in 1914. Anti-annexatie-comités schie- ten als paddestoelen uit de grond. Zo ook in Zeeuws- Vlaanderen. Koningin Wilhel- mina begint aan een reeks be zoeken aan de bedreigde regio's om de vastberadenheid van de Nederlandse regering te tonen. Nadat ze eerst Limburg heeft bezocht, gaat ze op 5 maart 1919 Zeeuws-Vlaanderen. Om twee uur komt ze aan in Breskens: „Het koninklijk schip was vergezeld van twee onder zeeërs, terwijl een watervlieg tuig steeds triomfantelijk het schip omzwierde. Te kwart over twee stapte hare majesteit a| wal, terwijl door een tweêijrr. jonge meisjes hyacinten inU nationale kleuren voor haftf voeten werden gestrooid r schrijft de Breskensche Cour. de aankomst van Wilhelmina Met een auto rijdt het koni lijk gezelschap via Groe| Nieuwvliet, Cadzand en Zul zande naar Oostburg, toe$ juichd door duizenden mena langs de weg. In Oostburg woifc'0ö de koningin ontvangen doorjvall Aardenburgse dominee J.^aI] Pattist. Hij benadrukte nogeSyaI1 hoe zeer de Zeeuws-Vlaming^ i verknocht zijn aan land en v(La] stenhuis, „Wij hebben geen haS,, tegen de naburen, maar »orr kunnen het niet hebben datnjjec| raakt of maar wijst naar os nationaliteit." Wilhelmina stelde de Zeeumon Vlamingen niet teleur. De Bifjvar kensche Courant citeert: geestdriftige ontvangst en cl waarvan wij getuige warenje gans Zeeuws-Vlaanderen, hé ben mijn stoutste verwacht» gen overtroffen. Mijn woord) schieten te kort om mijn g lens te vertolken. Doch ik d kenbaar maken in het getuigt nis, dat Zeeuws-Vlaandereni en altijd deel zal blijven uitraf ken van Nederland." jj"n pro De Belgische voorstanders v»eg annexatie verliezen het pleitten eigen land keren de socialists^; zich al direct tegen het idee%0l derlands grondgebied in te pifiinf ken. In Parijs laten de grotemfe gendheden weten de Belgiseljg annexatiedrift niet te steunde In de zomer van 1919 waait ijjr Belgische bui over. Wel ga^at beide landen in onderhandelde' over een aantal zaken in hetiï,es jaar oude tractaat. Met nansjaa over de vrije doorvaart overig Westerschelde en het kanaak Gent-Terneuzen is NederlacLg bereid te praten. De voedingsspeciaalzaak van Ahmet Kaya biedt na de uitbreiding van het assortiment met gordijnstoffen, tapijt, vitrage en vinyl, huishoudelijke artikelen en gebruiksvoorwerpen een breed aanbod. foto Charles Strijd door Rolf Bosboom GOES - Moses Isegawa wil de lezer aan zich binden. „Altijd heb ik de angst dat iemand bij voorbeeld zijn hond gaat uitla ten, omdat mijn boek niet span nend genoeg is. Ik hou nu eenmaal van spannende boe ken", zei hij donderdag tijdens een literaire avond in Goes. Ise gawa bewees dat hij niet alleen lezers maar ook luisteraars weet te boeien. Grote thema's pas seerden op bijna laconieke toon de revue, afgewisseld met blij ken van verbazing over Neder landse gewoonten. Isegawa (1963) is de auteur van het boek Abessijnse kronieken een van de grootste literaire ver rassingen van vorig jaar. Het is een familie-epos, dat overeen komsten vertoont met het le vensverhaal van Isegawa. De hoofdpersoon heet Moegezi, die opgroeit in het door terreur en oorlog geteisterde Uganda en aan het slot zijn heil zoekt in Ne derlandVan het boek, 620 pagi na's dik, zijn inmiddels meer dan 70.000 exemplaren ver kocht. Gedrevenheid „Toen ik de Abessijnse kronie ken zag, dacht ik: moet dat nou zo dik", zei Willem Nijssen, die Isegawa interviewde, aan het begin van de avond. „Het moest inderdaad. Er zit een enorme gedrevenheid in het verhaal en het verslapt nergens." Met de zelfde gedrevenheid vervult Ise gawa zijn schrijverschap. „Twintig jaar geleden ontdekte ik dat ik schrijver wilde worden. Moses Isegawa: „Een spannend en snel boek mag de lezer altijd van mij erwachten." foto Willem Mieras Alle andere dingen waren sinds dien bijzaak." In Nederland vond hij in 1990 het goede klimaat om zich aan zijn roeping te wijden, al duurde het nog vijf jaar voordat hij met zijn pen de goede toon trof. „Als je je hier wil concentreren op een project, dat kan dat. .Je wordt niet vaak gestoord. Nederlan ders gaan niet vaak bij elkaar op bezoek en als ze dat wel doen. dan bellen ze eerst zodat je het juiste eten in huis kan halen." Abessijnse kronieken dompelt de lezer onder in een eindeloze stroom van gebeurtenissen, die de ontwikkeling van Moegezi beschrijven en waarin zijn ti rannieke moeder Hangslot een belangrijke rol speelt. Een helse jeugd, zo lijkt het. „Toch houdt Hangslot van haar kinderen", aldus Isegawa. „Ze wil dat ze goede burgers worden, maar ze is nu eenmaal een ouder van de oude stempel en niet gewend om steeds 'o, ik hou van jou' te zeg gen. In Nederland is het kind nu de baas in huis, maar als er zoals vroeger negen kinderen rondlo pen moet je niet om dure Nike- schoenen zeuren terwijl er geen geld is. Dan móet je als ouder wel streng zijn." Ook de rol van de Grote Tiran van Uganda nuanceerde Isega wa: „Ugandezen zeggen altijd: we zijn allemaal slachtoffer van Idi Amin, maar ze zijn zelf me deschuldig. Amin stond als dic tator aan de top, maar overal had je kleine dictators. Daar door had hij heel veel macht en kon hij als een Clint Eastwood in het wilde westen zijn gang gaan. Ik vind dat mensen beide kanten van het verhaal moeten horen." Ontwikkelingshulp Kritisch is Isegawa's boek over de katholieke missie in Afrika en over ontwikkelingshulp. „Ik wilde laten zien hoe machtig de katholieke kerk is en hoe die het leven er beïnvloedt. De kerk is vooral uit 'op macht, geld en het behoud van haar invloed. Zij bepaalt wat goed voor je is en je moet maar gehoorzamen. Bij ontwikkelingshulp van Europa aan Afrika is het net zo. De ver houding is altijd ongelijkwaar dig geweest. Nu heerst er een ge voel van: wat moeten we nou nog meer doen? Dat is een laks gevoel." In september verschijnt Isega wa's tweede roman: Slangen kuil. „Het is een oud verhaal, dat ik in 1992 al eens heb gepro beerd te schrijven. Toen lukte het niet, maar vorig jaar wel, Het is bijna onmogelijk om te beantwoorden aan de hoogge spannen verwachtingen, maar ik heb geprobeerd zoveel moge lijk hetzelfde te bereiken als in Abessijnse kronieken: een span nend en snel boek. Dat mag de lezer altijd van mij verwach ten." door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het Manvwave- festival - waarmee het Zierik- zeese muziek- en theaterpodi um Brogum vorig jaar november de festiviteiten rond het 25-jarig jubileum afsloot - is wegens succes geprolongeerd. Manywave 2 wordt gehouden in april: vier dagen culturele acti viteiten. De eerste Manywave stond in het teken van Zeeuwse acts. Tij dens de tweede editie blijft het Zeeuwse aandeel beperkt tot één act. Het aanbod tijdens het vierdaagse festival is breed: van kinderliedjes tot cabaret, soul en Braziliaanse en Portugese muziek. Cowboy Billie Boem geeft woensdag 7 april de aftrap voor Manywave 2. De Cowboy Billie Boem Show is een liedjesprogramma voor kin deren, een muzikale beschrij ving van de omzwervingen van Cowboy Billie Boem en Berend Botje die elkaar in Amerika ont moeten. Cowboy Billie Boem betrekt de kinderen zoveel mo gelijk bij de show. Ze mogen meedoen aan ochtendgymnas tiek, meezingen, één van de bandleden met een plastic knuppel op het hoofd timmeren en dansen. Aanvang 14.30 uur. Cabaretliefhebbers dienen zich vrijdag 9 april naar de Brogum- boerderij te spoeden. Dan treedt daar de uit Zeeland afkomstige cabaretier Rob Urgert op met zijn programma Leuk voor la ter. Urgert kaapte op Camaret- ten 1997 de zilveren medaille weg. De jury omschreef hem als 'een ervaren cabaretier die boeit, rust neemt en zijn grap pen weet te plaatsen' en prees Urgerts kwaliteiten als vertel ler. Niet lang na Camaretten werd de Zeeuwse cabaretier in gelijfd bij de Comedytrain. Het optreden van Burgert begint om 20.30 uur. Otis Redding De muziek van Otis Redding, in de jaren zestig een van de be langrijkste soulzangers, her leeft zaterdag 9 april. Een band samengesteld uit een keur aan bekende Nederlands popmusici speelt onder het motto Dreams to remember Reddings bekend ste hits en mooiste ballads. Nummers als These arms of mi ne, That's how strong my love is en uiteraard Soulman passeren de revue. Het concert begint om 23.00 uur Voor zondag 11 april, de vierde en laatste dag van Manywave 2, staat Braziliaanse en Portugese muziek op het programma, vertolkt door Not James Dean. Deze band speelt zowel eigen stukken als composities van bij voorbeeld Carlos Jobim en Caetano Veloso. Oprichter Ja mes van de Water deed zijn in spiratie op in Portugal waar hij jarenlang met Portugese musici werkte. Een Portugees restau rant uit Zierikzee zorgt voor een bijpassende snack: albondigas ofwel gehaktballetjes in pikan te tomatensaus met stokbrood. Het optreden van Not James Dean begint om 15.00 uur. door Rolf Bosboom GOES - Héél bijzonder, noemt de Goese cultuurwethouder C. R. M. M. Linssen de expo sitie die hij donderdag in het stadskantoor van zijn ge meente opende. Het Rotterdamse kunste naarscollectief Atelier Heren plaats toont er 61 werken van vijftien verstandelijk gehan dicapte kunstenaars. „Dit is puur gevoel", zegt Linssen over de werken. „Het komt helemaal vanuit je binnenste en dat maakt het zo ontzet tend mooi." De tentoonstelling draagt de titel 'Outsider Art'; kunst ge maakt door de 'schipbreuke lingen van de maatschappij', zoals projectleider R. Ben- naars van Atelier Herenplaats het omschrijft. „Het is kunst die zuiver voortkomt uit in nerlijke gedrevenheid." Vol gens Bennaars heeft 'outsider art' een enorme vlucht geno men. „Veel mensen keren zich af van de moderne kunst, om dat ze het te ingewikkeld en niet mooi vinden,Werken die Werk in de serie Outsider Art, te zien in het Goese stadskantoor. foto Willem Mieras gemaakt zijn bij Atelier He- renplaats trekken volop be langstelling en zijn inmiddels op veel plaatsen te zien, tot in New York en Tokyo toe. Het Buys Ballot College in Goes heeft al enkele jaren werk afkomstig uit Atelier Herenplaats aan de school-, muren- hangen. „We wilden destijds bij de bouw van de school een deel van ons kunst budget besteden aan werk van verstandelijk gehandicap ten", zegt rector P. Favier. „We kwamen terecht bij Atelier Herenplaats en dat heeft zo veel indruk gemaakt dat we nu een aanzienlijk aantal werken hebben hangen. Zelf zijn we er inmiddels wat aan gewend, maar van bezoekers krijgen we nog steeds heel veel reacties. Als je dan zegt dat het werk van verstandelijk gehandicapten is, zijn ze heel verrast." Van het Buys Ballot, College kwam de suggestie om in het Goese stadskantoor een tentoonstelling van Atelier I Herenplaats te organiseren. Nieuwsgierig Het werk dat nu tijdelijk ver spreid over alle verdiepingen van het stadskantoor hangt, spreekt wethouder Linssen zeer aan. „Het doet me meer dan elke andere kunstuiting, omdat het gevoel zo'n belang rijke rol speelt. Ik heb ook iets met de activiteiten van galerie De Kaai in Goes en De Glazen Pui in Vlissingen. Er gebeurt iets met je als je daar binnen loopt. Je wordt ook nieuws gierig naar de mensen achter het werk. Ik zou ze zo graag een hand willen geven en wa gen waarom ze het op die ma- F nier hebben getekend. Er zou-1 den nog veel meer mensen met dit werk kennis moeten ma-J ken." De expositie 'Outsider Art' is nog tot en met 7 mei te zien in het stadskantoor aan de Oostsingelin Goes. Openingstijden: maandag tot en met donderdag 9-17 uur, vrijdag 9-12 uur. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 42