Zendmasten in zee niet te stuiten 1 A Dief griste Mondriaan gewoon mee uit knullig bewaakt Zeeuws Museum Bhutanees kijkt walnotenkunst af over de vakanties Dorpsraad ziet niets in containertunnel 15 Staatssecretaris wijst op gewekte verwachtingen bij Delta Radio Scholen ruziën IlOg Gewapende overval op horecabedrijf Derde geneeskundige combinatie voor rampenbestrij ding Brasserie 'Katse Kaai' PIJRADIO zeeuwse almanak Kapot PZC zeeland vrijdag 5 maart 1999 Hnor Harmen van der Werf DEN HAAG - De lange-golfzen- der Delta Radio mag zo goed als zeker twee zendmasten bouwen opruim 35 kilometer uit de Wal- cherse kust. Staatssecretaris J. M. de Vries van Verkeer en Waterstaat ziet geen mogelijk heid de bouw tegen te houden. Ze wil dat ook niet: ze voelt zich verplicht aan Delta Radio. Alleen de Tweede Kamer kan nog proberen er een stokje voor steken via noodwetgeving. Vol gende week dinsdag zal blijken of een Kamermeerderheid be reid is zover te gaan. Het parle ment moet staatssecretaris De Vries dan trotseren en een oplos sing bieden voor de schadeclaim die Delta Radio vrijwel zeker zal indienen als de masten niet worden toegestaan. Die kan in de miljoenen guldens lopen. „Waar moet ik dat geld vandaan MIDDELBURG - Een 26-jarig personeelslid van een horecabe drijf op de Markt in Middelburg is gisterochtend rond kwart voor drie overvallen door twee onbekende mannen. Het tweetal meldde zich na slui tingstijd. Nadat het slachtoffer de deur had opgengemaakt, werd hij bedreigd met een vuur wapen. Het duo eiste geld. Toen hij de overvallers geld had gege ven, gingen ze er vandoor in de richting van de Bodenplaats. De twee mannen hebben een donkergetinte huidskleur. De ene is naar schatting twee meter ,lang, de andere ongeveer 1.75 meter. Beiden hadden een op vallend kapsel. De politie ver zoekt mensen die aanwijzigin- I gen hebben, zich te melden. halen?", vroeg De Vries zich gis teren af, na een eerste overleg met de Tweede Kamer over de zendmasten. ,,Het parlement moet dat dan zelf maar'aange- ven." Er is volgens haar sprake van onbehoorlijk bestuur als het project via een noodwet wordt verboden. Eisen Er zijn, zei De Vries, verwach tingen gewekt bij Delta Radio. Er zijn besprekingen geweest. Het Rijk heeft eisen gesteld aan het project, voorzover dat wet telijk mogelijk was. En dat be treft alleen de Telecommunica- tie-wet. Milieuwetten zijn op de Noordzee, buiten de bescherm de kustzone van twaalf mijl, niet van toepassing. Het project van Delta Radio kan dan ook niet officieel aan een milieu-on derzoek worden ontworpen, om na te gaan of de radiozender schadelijk is voor vissen en vo gels en om een afweging te kun nen maken met bijvoorbeeld visserijbelangen. De Tweede Kamer drong er gis teren op aan dat dit alsnog ge beurt. Staatssecretaris De Vries antwoordde dat zij de juridische bescherming van de Nooi'dzee zo snel mogelijk wil vergroten. Zij sprak daarbij zeer nadruk kelijk over nieuwe initiatieven voor zendmasten en niet over de zendinstallaties van Delta Ra dio. „Wij kunnen dat bedrijf niet meer confronteren met nieuwe eisen." Achteraf De Vries wil al 'ergens in april' met een Algemene Maatregel van Bestuur komen om nieuwe initiatieven te kunnen beoorde len. Dat dit ook begin 1998 had kunnen gebeuren, toen Delta Radio bij het Rij k aanklopte met het Noordzee-plan, noemde de staatssecretaris 'achteraf ge praat'. Het is eerst ambtelijk be handeld. M, Langendijk van de Werk groep Noordzee die bij het debat in de Tweede Kamer aanwezig was, maakte de politiek daarom een verwijt. „Ik ben blij met de huidige aandacht, maar dit had natuurlijk veel eerder moeten gebeuren. Wij als milieu-orga nisatie vragen al twintig jaar om een ruimtelijke-ordeningsbe- leid voor de Noordzee, maar blijkbaar is een incident als dit met die zendmasten eerst no dig." Over de uitkomst van het over leg van gisteren durfde Langen dijk nog niets te zeggen. Niet één Kamerlid sprak gisteren zijn steun uit aan de staatsse cretaris. RPF, GroenLinks en CDA vroegen om een noodwet. De SGP sprak van een 'buiten gewoon ongewenst initiatief'. D66 wil een rustpauze om het project helemaal te kunnen be oordelen. Coalitiegenoten PvdA en WD hielden hun kruit nog droog. Delta Radio gaat onverdroten door met de voorbereidingen. Het metaalbedrijf Genius Vos uit IJmuiden is in principe ge vraagd de masten té bouwen; één van 380 en één van 400 me ter. Het wachten is op de ver gunning op basis van de Tele- communicatie-wet. Daarvoor is, zoals gemeld, onderzoek gaande naar de gevolgen van de zender voor apparatuur op schepen en in vliegtuigen. En internationaal wordt bekeken of het zendstation andere zen ders gaat storen. De Vries ver wacht van niet en denkt deze zo mer de vergunning af te kunnen geven. Delta Radio wil via de lange golf uitzendingen verzorgen voor met name Engeland. doorRichard Hoving GOES - Zeeland krijgt een der de Geneeskundige Combinatie. Een hoge ambtenaar van het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft dat mondeling toe gezegd aan de GGD. jDe eerste combinatie, twee hulpvoertuigen met aanhan gers, werd vorig jaar mei in de regio Zeeuws-Vlaanderen op gesteld. Een tweede combinatie voor Walcheren en de Bevelan- den volgde een maand later. Het onlangs toegezegde materieel is bestemd voor Schouwen-Dui- veland en Tholen. Een Geneeskundige Combina tie wordt door de GGD Zeeland ingezet bij ernstige ongevallen of rampen. Naast het materieel bestaat een combinatie ook uit een acht personen sterk Sigma team. Plet medisch materiaal in Ter- neuzen en Vlissingen is nog niet volledig operationeel. De GGD wacht nog op geld van het mi nisterie van Binnenlandse Za ken om voortdurend personeel paraat te hebben. De GGD heeft het ministerie gevraagd om de 25.000 gulden paraatheidskos- ten per combinatie voor haar re kening te nemen. De derde Ge neeskundige Combinatie komt begin april naar Zeeland. Rond deze tijd hoopt de GGD ant woord te krijgen van het minis terie over de bijdrage in de pa- raathei dskosten. De Bhutanese stagiaire Tshering met de heren Van 't Westeinde en Van de Schraaf (vlnr). door Mieke van der Jagt 's HEER ARENDSKERKE - Drie dagen geleden is hij gekomen en over krap een maand gaat hij weer weg. Dan moet Tshering bepakt en bezakt zijn met volge schoten filmrolletjes, stapels aantekenin gen en vooral met kennis over walnoten. Over het zaaien, het opkweken van zaai lingen, het enten, over de eigenschappen van verschillende rassen, een inrichtings plan voor een kas, temperaturen, lucht vochtigheid, plagen en de manier om ze te bestrijden. Het verblijf van Tshering, tuinbouwspe- cialistvanhet ministerie van landbouw in Bhutan, is een investering in de toekomst van zijn land. De Nederlandse ministeries van Ontwikkelingssamenwerking en Landbouw werken mee om die investe ring zo rendabel mogelijk te laten zijn. P. M. van 't Westeinde van kwekerij West hof in 's Heer Arendskerke treedt op als gastheer voor Tshering. Wie iets van wal noten wil weten, moet bij Westhof zijn: hij is de enige boomkweker in Nederland en België die op zo grote schaal in walnoten is gespecialiseerd. Zijn vader begon met walnoten net na de oorlog en momenteel kun je overal in Nederland zijn plantma- teriaal kopen. Gegeven de speciale ont wikkelingsrelatie die Zeeland met Bhu tan heeft lag het voor de hand dat Tshering bij Westhof in de leer zou komen. Producent En niet alleen daarom. Bhutan, het ko ninkrijk op de zuidhellingen van de Hi malaya, ten oosten van Nepal, heeft alle mogelijkheden om een grote producent van walnoten te worden. Niet, zoals Van 't Westeinde, van bomen en plantgoed, maar van de vruchten als voedingsmid del, als grondstof voor de pharmaceuti- sche industrie en voor verfproducten. Maar voor grootschalige notenproductie heb je bomen nodig. En goed plantmateri- aal vergt een deskundige omgang met in heems genetisch matei'iaal en economisch rendabele rassen. foto Dirk-Jan Gjeltema Wat Tshering in 's Heer Arendskerke komt leren, is hoe je plantmateriaal kweekt, hoe je het naar volle wasdom begeleidt en wat je allemaal in de gaten moet houden om tot een goede productie te komen. Geen zin Volgens Van 't Westeinde heeft het geen enkele zin om Bhutan vanuit Nederland te bevoorraden met boompjes. „Uitheemse rassen, zelfs al komen ze uit dezelfde kli maatzone, doen het in veel gevallen elders helemaal niet. Welke het wél doen, is een kwestie van uitzoeken. Daar zijn wij al meer dan vijftig jaar mee bezig en daar moeten ze in Bhutan nog aan beginnen." De notelaarspecialist is wel'overtuigd van de mogelijkheden voor walnoten in Bhu tan. „De vraag groeit en als ik de leerboe ken mag geloven - wat ik doe - dan hebben de Romeinen indertijd de walnoot uit Per- zië geïmporteerd. Dat is niet zo gek ver van Bhutan. Klimatologisch zal de wal noot, zeker op vlakkere, lagere stukken, door Henk Postma MIDDELBURG - De Stuur groep Vakantiespreiding Zee land heeft stank voor dank gekregen. Jarenlang stak de stuurgroep belangeloos de nek uit om te proberen de schoolva kanties in Zeeland goed op el kaar af te stemmen. En dan zou die club nu ineens niet meer deugen? Nee, het zijn de scholen zelf die er een potje van hebben gemaakt. Het moest de vertegenwoordi ger van de christelijke school besturen in Zeeland, W. Littooij, gistermiddag toch even van het hart: de Zeeuwse onderwijswe reld speelt de stuurgroep va kantiespreiding ten onrechte de zwartepiet toe, Is iedereen ver geten dat het de onderwijswe reld zelf was die de stuurgroep in het leven riep? Kan niemand zich herinneren dat ze zélf zo'n stuurgroep nodig vonden: om dat de provincie het vertikte zelf over de schoolvakanties te blij ven waken? Littooij maakte zijn opmerkingen tijdens een verga dering van de Provinciale On derwijs Raad (POR), afdeling voortgezet onderwijs, beroeps onderwijs en volwassenenedu catie. Die zat geruime tijd met de handen in het haar. Want het viel weer eens niet mee een eens luidend standpunt in te nemen over de manier waarop een ein de kan worden gemaakt aan de verschillen in de vakantieroos- ters die de scholen hanteren. Landelijk En het leek toch zo simpel. In een vergadering van de POR-af- deling basisonderwijs was al besloten de scholen vriendelijk, doch uiterst dringend te verzoe ken voortaan gewoon de lande lijke richtlijnen te volgen, Dan hebben de scholen in heel Zuid- Nederland in dezelfde weken vakantie, en zou daarnaast nog genoeg speelruimte vrije dagen in te lassen voor streek-, cul tuur- of godsdienstgebonden feest- en gedenkdagen. Maar zo simpel lag het gisteren net weer even niet. De vertegenwoordi gers van het protestants christe lijk onderwijs en het speciaal onderwijs benadrukten dat de landelijke richtlijnen mede zijn gebaseerd op belangen van hef toeristisch en recreatief be-f drijfsleven. „Ik ben niet van plan onderwijskundige belan gen daarvoor in de prullebak té gooien", ging de vertegenwoor diger van het speciaal onder wijs, G. Snoeys, dwarsliggen. En de woordvoerder van het voortgezet onderwijs in Zeeuws-Vlaanderen, A van Ba len, wees er fijntjes op dat in zijn regio al helemaal niemand zich wat gelegen laat liggen aan lan delijke of provinciale adviezem Zeeuws-Vlaanderen houdt er een eigen werkgroep vakantie spreiding op na. Die slaagde er overigens nimmer in een eens luidend advies uit te brengen. Van Balen had ook goed nieuws: het ziet er naar uit dat de partij en in Zeeuws-Vlaanderen nader tot elkaar komen. Hij heeft goe de hoop dat het basisonderwijs in zijn regio bakzeil haalt, en zich uiteindelijk conformeert aan het voortgezet onderwijs, en dus de landelijke richtlijnen volgt. Althans voor zover die re kening houden met carnaval. Al met al bleef gisteren overeind dat POR en provinciebestuur de scholen dringend verzoeken om met ingang van het schooljaar 2000/2001 de landelijke richt lijnen te volgen, waarbij POR en provincie er op toezien dat mo gelijke problemen tijdig worden gesignaleerd en opgelost. Want dat de huidige praktijk met een aparte Stuurgroep Vakantie spreiding Zeeland onwerkbaar is, was eenieder duidelijk. Aan gedeputeerde Coppoolse (ond erwijs) nu dus de taak de stuur groep op diplomatieke wijze voor bewezen diensten te be danken. door Ren'é Schrier ELLEWOUTSDIJK - De dorps raad Ellewoutsdijk maakt zich ernstig zorgen over de aanleg van een zogeheten utilitaire tunnel onder de Westerschelde. De raad is vooral bezorgd over activiteiten die aan die tunnel worden gekoppeld. Delta Nuts bedrijven wil de tunnel niet al leen gebruiken voor leidingen, maar ook voor transport van containers. In een brief aan het gemeentebestuur van Borsele schrijft de doipsraad dat het niet bij containervervoer onder de Westerschelde zal blijven. Zoiets vereist om te beginnen een overslagstation en dat het zou wel eens de aanzet kunnen zijn tot verdere industrialise ring van de omgeving, vreest de dorpsraad. Wat Delta precies van plan is weet de dorpsraad nog niet. Ze moet voorlopig uitgaan van be richten in de pers. Aan Delta is al verzocht om aanvullende in formatie, maar het nutsbedrijf laat weten dat het om voorlopi ge plannen gaat die verder moe ten worden uitgewerkt. Wel kreeg de dorpsraad de bevesti ging dat het de bedoeling is de utilitaire tunnel in de buurt van Ellewoutsdijk aan te leggen. De toegang naar de tunnel loopt via een weg en wordt afgeschermd door een muur. De dorpsraad vindt het geen goed plan om zo'n voorziening aan te leggen in een landschap pelijk gebied en pal naast een dorpskern. „Naar onze mening moeten industriële activiteiten geconcentreerd worden in een industriegebied en niet in een waardevol cultuurlandschap,of dicht bij een dorpskern. Ten overvloede herinneren wij u aan de nafta-lekkage en de daarbij behorende milieuschade in 1996 in Ellewoutsdijk. Het was een incident, maar belangrijk ge noeg om in de toekomst met dit soort voorvallen rekening te houden." Het Borselse gemeentebestuur wordt dan ook dringend verzocht om de plannen af te wijzen. Hoe minder geld in de voorstudie is uitgegeven, hoe eenvoudiger het is om een tracé te wijzigen, geeft de Ellewouts- dijkse dorpsraad aan. Advertentie Zaterdag 6 maart gaan wij weer van start. Maand maart zaterdag-zondag v.a. 11.00 uur geopend. Tot ziens Frank Ronny Maas Tel. 0113-600200 (Advertentie) Alles van Waarde., Omroep Zeeland maakt een tv-programma waarin Zeeuwen hun kunst, antiek en curiosa laten taxeren. Opname morgen - zaterdag 6 maart - tussen 11.00 en 17.00 uur. Plaats: Burgerweeshuis Zierikzee. Iedereen is welkom met z'n spullen! ZEE land TELEVISIE Diep, veel te diep had die po liticus in het glaasje gekeken op zoek naar vertroosting over de zwaar tegengevallen uitslag vaii de Statenverkie zingen. Hij had ze niet gevon den, constateerde hij toen hij gistermorgen weer bij zinnen kwam. In de spiegel bezag hij zijn ontluisterende aanblik en die van zijn politieke toe komst. Zo'n moment van reflectie is vaak goed voor een diepzin nige gedachte. Ach, dacht hij, verkiezingen zijn als drank; ze maken meer kapot dan je lief is. door Jacques Cats MIDDELBURG - De ontkno ping van de geruchtmakende affaire rond de gestolen Mond riaan moet voor de rechercheurs een anticlimax zijn geweest. Er was met observatieteams gewerkt, telefoons waren lang durig afgeluisterd en een poli- tieinfiltrant had zich als tussen persoon in de onderhandelingen over de overdracht van het kunstwerk gemengd. In plaats van een bende bleken achter de roof een 48-jarige vrouw en haar 25-jarige zoon uit Limburg schuil te gaan. Zonder enig vooropgezet doel waren ze op die vrijdag in sep tember het museum binnen ge gaan. De jongeman had daar, wijzend op de Mondriaan die helemaal i n een hoek hing, tegen zijn moeder gezegd: „Mam, die neem ik mee. Kijk jij of er ie- liand. aankomt." Vrouw Debetrokkenheid van de vrouw vormde gisteren tijdens de zit ting van de Middelburgse recht bank een doorlopend punt van discussie. De vrouw zelf bagatelliseerde haar aandeel, maar verweet zichzelf wel dat ze de diefstal riot had verhinderd. Ze was bang geweest voor een conflict met haar zoon; bovendien wilde ze voorkomen dat hij weer in ;zijn oude harddrugsverslaving zou terugvallen. Voor de officier van justitie was het zo klaar als een klontje: „Mevrouw zit er tot over haar oren in." Zo wees hij erop dat de vrouw, in plaats van zich van de gebeurtenissen te distantiëren, juist veel belang stelling had getoond voor het langs slinkse weg verworven kunstwerk. De andere dag was zij zelfs naar een boekhandel getogen om na te gaan wat er precies was buitgemaakt. Niet zo onschuldig Het moest de officier van het hart dat beide verdachten lang niet zo onschuldig waren als ze zich voordeden. De vrouw zou weet hebben gehad van door haar zoon op bestelling gepleeg de diefstallen. De jongeman was al eerder be trokken geweest bij het achter- overdrukken van schilderijen, die zijn moeder vervolgens had laten taxeren. De raadslieden D. S. Olie en J. Plasman vielen over de beschul diging van afpersing om in het bezit te kunnen komen van 50.000 Duitse marken, De jon geman zou alleen per brief en te lefoon hebben gedreigd het kunstwerk te verscheuren of weg te gooien als de politie erbij zou worden gehaald. Er was volgens de advocaten geen kop peling gelegd met de betaling. Het kunstwerk lag in de tussen tijd verborgen in een kelder bij de vader van de Sittarder en la- Het Zeeuws Museum heeft de veilig heidsmaatregelen direct verscherpt. De Boom is inmiddels weer te bewonderen. foto's Lex de Meester ter in een Antwerpse woning. Raadsman Olie veronderstelde dat de hoge eis mede was inge geven door de waarde van het schilderij. Hij zette daar vraag tekens bij en verwees naar de omstandigheid dat erbij de aan koop van De Boom destijds al twijfel was geweest aan de au thenticiteit. Bovendien, ver klaarde Olie, had het museum op knullige wijze op de Zeeuwse Mondriaan gepast. De raads man verzocht de rechtbank de vrouwelijke verdachte op borg tocht vrij te laten, zodat zij haar in problemen verkerende hoog zwangere dochter kon bijstaan. De rechtbank wees dat verzoek af. De Boom is sinds half december weer te bezichtigen. Een klein krasje herinnert aan het bange avontuur. Directeur Ineke Spaander kan er alleen maar naar gissen of de toename van het bezoek aan het Zeeuws Mu seum in januari en februari wat te maken heeft met de terugkeer van de Mondriaan. De veilig heidsmaatregelen zijn ver scherpt, mede vanwege de ge ringe omvang van De Boom. Kleine kunstwerken worden als regel al beter beschermd. „In dit geval hebben we er een dotje bo venop gedaan." Als preventieve maatregel wordt aan de ingang van het museum een camera ge- installeerd. De rechtbank doet uitspraak op 17 maart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 41