Missen van tossmuntje is funest Zierikzee mist serieuze tegenstand PZCsport DFS underdog in derby tegen WIK van Klinken (19) zet eerste schreden in arbiterscarrière tussen burgh en bru vooruitzicht zsc vrijdag 5 maart 1999 jnnr Jasper van der Bliek klwTLBURG - „Mijn allereerste wedstrijd was een drama, dat ik nog goed. De handgcba- sloegen nergens op en ik gaf st 'een onterechte penalty." Hij is negentien, maar nu al de 'f'fcaas op het voetbalveld. Beslist dgljver spelers die zijn vader zou- ke.^en kunnen zijn. „Daar kijk ik an ïjjet naar. Zij zijn op die inomen- ke jen speler en ik scheids." Pieter saltan Klinken uit Goes verkoos nnlet fluiten boven het voetballen fenfcn heeft daar nog geen moment sell pijt van gehad. Di 1st! [OOit _ie eerste indruk is het belang- ijkst. Hoe je dan overkomt be taalt de wedstrijd. Over het al- emeengaat me dat goed af. Het ilijit bij opmerkingen als 'wat lebben we een jonge scheids- ihter vandaag'. Ik heb nog Dit echt problemen gehad.'" fen Klinken neemt een slok van ijn thee. „Ik heb tot mijn acht- iende gevoetbald. Eerst als ;eeper bij SKNWK in Nieuwer- s h ;erk, en toen we verhuisden [aar Goes bij SSV'65. Daar was k rechtsback, en dat beviel me niet zo. Na de junioren kwam bij het derde en daar voelde i k ie niet lekker. De groep was uet gezellig, spelers liepen op lkaar te kankeren, de sfeer was 'lecht, Daar kreeg ik snel ge- van, het was niet meer euk. Ik ben toen met voetbal ge topt, en heb een halfjaartje iets gedaan Erg saai, ik wilde ets met voetbal blijven doen. de nodige twijfels heb ik oen de scheidsrechterscursus jevolgd. Mijn vader moedigde ie erg aan, omdat hij ook had móten." 5i„|tagewedstrijden het begin van dit seizoen etrad de student journalistiek e velden weer. Niet meer als oetballer, maar in zijn nieuwe Dl. „Eerst moet je drie stage- redstnjden fluiten, dan is er n andere scheidsrechter aan- izig die je beoordeeldt en raar je op kan terugvallen. Ik lennner me die wedstrijd nog apLoed, het was in Wolphaarts- lijk, het derde tegen Yerseke 3 vo [eloof ik, die teams vergeet ik stliiltijd. Het ging in ieder geval :hte jeroerd, ik lette op de verkeerde phnlingen en gaf een onterechte strafschopMijn tweede wed- CZ elkll üHkl Z tie de oe« 1 j 1< ioeg ei' rd« t( kf tii strijd was zo mogelijk nog erger. De spelers merkten dat ik oner varen was en maakten er mis bruik van. Begonnen te praten, schoppen, ordinair spelbederf. Ik heb toen vijf minuten voor tijd de wedstrijd gestaakt, om dat het volledig uit de hand liep. Vreselijk. Maar goed, ik moest het leren. En vanaf toen is het redelijk goed gegaan, heb ik geen echte problemen meer ge had. Goede en slechte wedstrij den heb je altijd. En eens in de zoveel tijd krijg ik een rapport thuis, een beoordeling. Over het algemeen heb ik redelijke pun ten." Scheidsrechteren is iets aparts, alleen te leren door het veel te doen en fouten te maken. „Wat je moet leren is een wedstrijd aanvoelen. Hoe spelers te bena deren, op welke manier overtre dingen bestraft moeten worden, kortom je manier van fluiten aanpassen aan de wedstrijd. In een hele sportieve wedstrijd rood trekken kan een averechts effect hebben." Professioneel De jonge Goesenaar moet bin nen de lijnen soms beslissen over spelers die twee keer zo oud zijn als hij. „Ik fluit tweede en derde elftallen, en daar ligt de leeftijd af en toe wel eens hoog, ja. Maar ik heb nog nooit gehad dat een speler een beslissing niet accepteerde vanwege mijn leef tijd. Ik doe er dan ook alles aan om professioneel over te komen. Bij de toss laat ik het muntje al tijd in het gras vallen en vang ik het niet op. Want stel dat ik het omhoog gooi en ik pak mis? Sta ik als scheidsrechter mooi voor lui." Een veelgehoord cliché over scheidsrechters is dat het mis lukte voetballers zijn. Van Klin ken vindt dat onzin. „Er zijn ge noeg scheidsrechters die heel aardig kunnen voetballen, maar die fluiten leuker vonden. Zelf was ik geen goede voetballer, dat geef ik toe, maar dat was niet de reden dat ik scheidsrech ter ben geworden." De job van Pieter van Klinken is niet populair. Steeds vaker wordt tegen scheidsrechters ge weld gebruikt om over het scala aan gebruikte scheldwoorden nog maar te zwijgen. „Dat klopt wel. We hebben in Nederland veel te weinig is jammer. Een oplossing voor het tekort zie ik niet, ik kan al leen maar zeggen dat het echt leuk is en dat iedere voetballer het eens een keer zou moeten proberen en het zelf ervaren. Dat zou het begrip tussen speler en scheids ookbevorden. En wat scheldwoorden betreft, mijn oren blijven binnen de lijnen. Bovendien fluit ik nog bij wed strijden waar weinig publiek komt." Moeilijk Scheidsrechter Pieter van Klinken: „Fluiten is mijn sport." scheidsrechters en dat komt ze ker voor een deel door het slech te imago. Het vervelende is dat alleen de negatieve incidenten in de publiciteit komen. Iedere molestatie of vechtpartij wordt foto Willem Mieras bekend, terwijl goede, ordelijke wedstrijden nooit vermeld wor den. Ik begrijp dat wel, maar het Dan een onvermijdelijke vraag. Van Klinken moet even naden ken, kiest zijn woorden zorgvul dig. ..Is scheidsrechter zijn leu ker dan voetballen? Moeilijk. Op dit moment wel. Ik heb geen enkele trek om te voetballen. Fluiten is mijn sport. De student, die door de week in Tilburg op kamers woont, heeft weinig contact met zijn vak broeders. „Niet zo veel inder daad. Ik ben geen lid van een scheidsrechters vereniging of iets dergelijks. Met één 'collega' heb ik regelmatig contact. Dat is een jongen die bij me op school zit. We wisselen ervaringen uit, nemen eikaars wedstrijden door. En trainen samen, want ook een scheidsrechter moet een goede conditie hebben. Ik moet er niet aan denken dat ik tijdens een wedstrijd zo moe zou wor den dat ik niet meer verder kon. Wat een afgang zou dat zijn." Door zijn overstap is de kijk van de Goesenaar op voetbal wezen lijk veranderd. „Als ik op TV voetbal kijk, let ik op de scheidsrechter. Hoe hij zich ge draagt, beweegt en de wedstrijd aanpakt. Ik analyseer het, en bedenk op wat voor manier ik in - bepaalde situaties zou hande len. Dit gaat automatisch, sinds ik fluit Idjk ik er anders naar, en het is heel moeilijk om dat uit te schakelen. Als Ajax of het Ne derlands elftal speelt probeer ik dat wel. Dan ben ik 'gewoon' een fan." Alles overwegend is Pieter van Klinken dik tevreden met zijn huidige situatie. „Absoluut. Het is altijd weer spannend om het veld op te komen en te proberen een partij goed te laten verlo pen. En wie weet kom ik er wel ver mee. De top van het ama teurvoetbal wil ik toch zeker halen. Dat is echt niet te hoog gegrepen." al Dubbeltoernooi <«i voor B-spelers in sportcentrum a Westerschouwen doorBen Hameeteman BI RGH-H AAMSTEDE - In het en Recreatiecentrum tziï Westerschouwen in Burgh- 1 -4'/ Haamstede, wordt zaterdag 6 voor de eerste keer het zo ogenaamde Prestige Tennistoer- 5,«pooi gehouden. Initiator Lesly IWolters is voornemens van het ;r3',mannen-dubbelevenement <ui:.;Voor de Schouwse tennistop een 15f:jaarlijks terugkerend toernooi 1 lC";te maken. 73, 3J,'De bedrijfsleider van het u(C krghse sportcentrum, Lesly Wolters. is altijd op zoek naar Enige maanden geleden ontstond plotsklaps het idee voor een mannen-dubbel- iennistoemooi voor eilandelij- 3';kespeiers van B-niveau. „Dit jaar willen we gebruiken als proefjaar en kijken of het aan- slaat. Als het een leuk concept i.V blijkt te zijn, en daar geloof ik heilig in, gaan we er volgend f. jaar mee door. Misschien dan Ja wel in een iets andere opzet. Het 9,>: ligt eraan welke wensen we krij- :^1gen van de deelnemers", laat de dertigjarige Lesly Wolters we- 8,2 'en „.Toekomstmuziek De gedachten van de sportieye manager reiken evenwel verder. ,Als het even kan, wil ik het 0] Prestige Tennistoernooi laten Uitgroeien tot een officieus kampioenschap voor Schou- wen-Duiveland. Ik denk er zelfs ui aan er een toernooi voor heel Zeeland van te maken, met voorronden in Goes en Middel- i burg enzo. Maar dat is (I toekomstmuziek hoor." vrtiHet tennistoernooi voor man- Ie! tiendubbels wordt verspeeld op we zaterdag 6 maart tussen 16.00 ii« uur en 23.00 uur. De wedstrijden e e worden gespeeld op drie indoor- pii banen en elk duel duurt 35 mi- (0 nuten Ba. De mHellevoetsluis woonachti ge^ Lesly Wolters heeft 20 aanmeldingen ontvangen. (Nieu werk erker Hans-Jan Goe- degebuure is waarschijnlijk de meest bekende Schouwse deel- uemer. Maar ook B-spelers als S ouder andere Canulle Folmer, Johnny Quaak, John Otte, ten- nisleraar Marcel van de Berg en jMark Lodewijk, die zojuist B- ISpeler is geworden, zullen van jae partij zijn. IVoor de uiteindelijke winnaar in IBurgh-Haamstede liggen een blinkende wisseltrofee en een geldprijs van 200 gulden in het door Klaas Verspoor ZIERIKZEE - Bruse Boys staat onderaan en DFS en SKNWK modderen gezien de vergaarde punten ook maar aan. Om nu te zeggen dat het echt goed gaat met het voetbal op Schouwen- Duiveland, nou nee! In het erg ste geval degraderen alledrie de ploegen. Voor 'Bru' is in het drijfzand geen weg meer terug. Voor DFS, dat morgen aan treedt in het eilandelijk onder onsje met WIK'57 en voor SKN WK, dat afreist naar het Middelburgse Dauwendaele, wordt het zaak om drie punten te pakken. Twee seizoenen geleden degra deerde DFS na een beslissings wedstrijd en vorig seizoen pro moveerde de ploeg uit Burgh- Haamstede terug naar de derde klasse. Drs. P had het in een liedje over 'heen en weer' en DFS zal alle zeilen moeten bij zetten om niet diezelfde koei's te varen. Van opbouwen is dit sei zoen geen sprake meer bij DFS en zijn scheidend trainer Marcel de Nijs. Dat vindt ook aanvoer der Anco van der Linde. „Het enige dat we moeten proberen is erin te blijven, maar het loopt in het veld niet bij ons. Maar dat ligt niet aan de trainer", weer spreekt Van der Linde de stel ling dat het de laatste twee we ken. toen DFS zonder De Nijs en met Kees Rijnberg als verant woordelijke speelde, beter leek te gaan. Tegen WIK start DFS als underdog. „Het zal lastig worden en we zullen heel diep moeten gaan. Maar bij een der by kan het raar lopen", weet de 2 6-j arige spits die dit seizoen tot nu toe acht doelputen maakte. „Te weinig", vindt Van der Lin de zelf en ook morgen zal het voor hem niet meevallen om zijn seizoenstotaal op te hogen. Te gen WIK is DFS weer niet com pleet, maar de invallers bewe zen tegen AZW hun mannetje te staan. WIK In Kerkwerve kijken ze de con frontatie zonniger tegemoet, ondanks alle regen.Tegen VCK toonde de ploeg bezieling en dan kan WIK iedereen aan", waar schuwt Joost van de Griek. Het veld in Kerkwerve zou WIK's grootste tegenstander kunnen worden en mede daarom oriën teerde WIK zich deze week bij de KNVB om de wedstrijd bij een afgelasting in Kerkwerve eventueel om te draaien. DFS is voor Van de Griek de gro te onbekende. Beide ploegen kwamen elkaar dit seizoen nog niet tegen. Het meespelen van Theo Wittenberg en Elmar Ver- hage is hoogst onzeker en Marco Ganzeman en Wim van der Vel de kampen met lichte liespro- bierpen. SKNWK Een klasse hoger speelt SKN WK het degradatieduel met Dauwendaele. De Nieuwerker- kers verspeelden de laatste twee wedstrijden veel. Twee keer twee punten in de slotfase van de duels met Kapelle en Kogel vangers, 'en drie spelers in de laatste ontmoeting. Jacky en Ronnie de Bruine ontvingen hun vierde gele kaart en doel man Leon Quik verliet met een rode kaart het veld in Willem stad, tot ongenoegen van trainer Hugo Crucq. „Een stuk onvolwassenheid. Van Leon verwacht je dat hij zijn positie als keeper realiseert. Een domme actie. Maar het is en blijft een mens dat al een moei lijk seizoen achter de rug heeft." Crucq is ondanks alle proble men zelfverzekerd en venvacht dat Quiks schorsing nog niet binnen is. „Wij gaan ruim winnen van Dauwendaele en redden het ge woon in deze klasse." Voor de duidelijkheid, twee ploegen de graderen rechtstreeks en de nummer drie van onderen speelt promotie-degradatiewedstrij den. ZSC speelt uit tegen Wissenker- ke en trainer Edwin Kriens heeft nog steeds te kampen met een aantal afwezigen. „Ik mis een mannetje of vier a vijf", al dus Kriens. Tegen Cadzand, waar ZSC nog nooit won, speel de ZSC de eerste helft perfect pressievoetbal en ook Wissen- kerke kan hetzelfde tegenspel verwachten. Kriens: „Alleen moeten we dan hopen op een grotere marge. Maar Wissen- kerke doet het boven verwach ting goed, al zitten ze de laatste twee wedstrijden, die ze verlo ren, wat in een dalletje. Daar moeten wij van profiteren." Duiveland Duiveland lijkt de juiste weg al te zijn ingeslagen. Tegen de top pers Smerdiek (1-0-winst) en ZPR'84 (2-1-verlies) stond er weer een ploeg. „Nu wordt het alleen tijd dat we tegen dit soort ploegen ook eens drie punten gaan pakken", kijkt Duiveland-trainer Rinie Ver west vooruit naar de ontmoe ting in Etten-Leur met Uni- tas'30. Voor het eerst kan de Zierikzeë- enaar beschikken over een com pleet fitte selectie. „En daarom neem ik geen genoegen met een gelijkspel." Zierikzee Na twee nederlagen op rij kan Zierikzee wel een succesje ge bruiken. Vlissingen, dat zondag knap.won bij Virtus, zal zich daar in Zierikzee niet zo gemak kelijk voor lenen, weet ook Bert Pentury. „Voor mij is het een onbekende ploeg maar als je kijkt naar de resultaten onder André Wurth, dan hebben ze volgens mij al leen van Terneuzen verloren." Dat deed Zierikzee dus ook, evenals tegen Dosko. Thomas Vos, die tegen DOSKO geblesseerd uitviel, is evenals Erwin Nelissen een vraagteken voor zondag. Marco Jonker ont breekt wegens vakantie maar daarentegen keren Perry Goe- degebuure én Michel Winkels terug van een schorsing. Renesse Renesse ontmoet thuis De Schutters uit Stampersgat dat zeven punten meer op de rang lijst heeft. Trainer Nico Kind: „Toch zie ik mogelijkheden. Het is een ploeg die te pakken is. Uit verloren we met 3-2, maar het is geen sterke ploeg, gelijkwaardig aan ons." Tegen ODIO, wat toch een de gradatieduel was, speelde Re nesse volgens Kind 'lauw' en Kindhooptop wat meer vuur bij zijn ploeg. Mark van Ruiven en Guido Willemse zijn terug van een blessure en de schorsing van keeper Jeroen Verboom zit er op. Ouwerkerk Ouwerkerk speelt zondag voor de tweede achtereenvolgende keer tegen Oudenbosch, nu thuis. Trainer Jakkoo Brouwer was ondanks de 6-2-overwin- ning niet tevreden over het ge toonde spel van zijn ploeg. Brouwer: „Het was allemaal los zand, maar we hebben toch een goede slag geslagen. Maar tegen hoger geklasseerde ploegen moeten we niet zo voetballen, want dan redden we het niet." Brouwer heeft voor zondag zijn nek uitgestoken en een vaatje bier gezet op meer dan tien doel punten. „Het doelpuntengemiddelde in deze klasse zou weieens heel be langrijk kunnen worden", ver klaart de trainer zijn actie. Dreischor Ook Dreischor speelt tegen de zelfde tegenstander van vorige week. Op een slecht veld hield de equipe van Toine Tiggelman in Dreischor gelijke tred met Robur. „Het was een van onze mindere wedstrijden", keek Tiggelman terug op de eerste ontmoeting met de Goese ploeg. Serge van den Bos, die afgelopen zondag wegens ziekte ontbrak, is weer van de partij. Tiggelman: „Ie dereen is fit. Alleen hoop ik op een beter veld." Als dat maar goed gaat. Pluvius heeft het de laatste week gigan tisch naar zijn zin. DFS-aanvoerder Anco van der Linde. „Het enige dal we moeten proberen is erin blijven." foto Pieter Honhoff Kwartet badmintonners moet promotie afdwingen tegen BC Zeeland door Ben Hameeteman ZIERIKZEE - In Sportcentrum De Kruitmolen in Middelburg staan morgen de beste badmin- tonspelers van BC Zierikzee en BC Zeeland tegenover elkaar. De winnaar van deze zoge naamde promotiewedstrijd mag volgend seizoen in de hoofdklasse Zuid-Holland/ Zeeland zijn geluk gaan beproe ven. Aangezien het een provin ciale finale betreft krijgt de pro movendus tevens nog de titel Zeeuws Kampioen opgespeld. Het Zierikzeese viertal bestaat uit de vrouwen Jolanda van Groningen en Mirelle van der Have en de mannen Frans Koopman en Andre Verloo. Hoewel ze volgens de wet nog maar net volwassenen genoemd mogen worden, spelen zowel Jo landa van Groningen als Mirelle van der Have al sinds jaar en dag in het eerste seniorenteam van Badmintonclub Zierikzee. Hiermee wordt meteen een groot probleem aan de dag ge legd. „Wanneer je zoals in mijn geval op je veertiende al bij de senioren meedoet, behoor je ei genlijk nog bij de jeugd te spe len. Maar rond hun vijftiende jaar stoppen veel badminton ners. Ze krijgen een vriendje of vriendinnetje en gaan werken enzo. Dus boven deze leeftijd zit eigenlijk niets. En eigenlijk breng je op die manier ook de jeugdcompetities om zeep", vertelt de 20-jarige Jolanda van Groningen. „Er is op dit moment eigenlijk niemand meer over waarmee ik vroeger speelde", vult Mirelle van der Have aan. Ook de 18-ja- rige badmintonster was nog maar net aan het puberen toen ze al in het seniorenteam te rechtkwam. „Hierdoor merk-je nu ook dat er een groot gat is ontstaan tussen het eerste team waarin ik nu speel en de rest van de vereniging. Vooral bij de vrouwen is eigenlijk geen verge- lijkbare vervanging te vinden. Bij de mannen ligt dat iets an ders aldus Van der Have. Het is dan ook geen toeval zijn dat BC Zierikzee het voorbije seizoen een verliespunt leed tegen BC Zeeland, juist toen Jolanda van Groningen niet meedeed. Vlag en wimpel Voor het overige slaagden de beste badmintonspelers van Zierikzee het afgelopen seizoen met vlag en wimpel. Zoals ge zegd werd slechts een verlies- puntje toegestaan. Alle overige Mirelle van der Have (links) en Jolanda van Groningen zorgen al jaren voorde vrouwelijke inbreng bij BC Zierikzee. foto Pieter Honhoff wedstrijden werden met de spreekwoordelijke vinger in de neus gewonnen. „Daarom zou het goed zijn dat we volgend jaar promoveren naar de hoofd klasse. Als ons dat lukt ga ik ze ker door, als het onverhoopt niet doorgaat, twijfel ik of ik nog wel bij Zierikzee blijf badminton nen. Misschien zoek ik dan wel een club in Rotterdam, waar ik momenteel studeer. Het is zonde om zo laag en onder de maat te moeten spelen. Je wordt dan toch mee gesleurd naar dat lage niveau", doet Jolanda van Gro ningen uit de doeken. ..Ik stop dan niet hoor", haast Mirelle van der Have zich te zeggen. Beide vrouwen verwachten een spannende wedstrijd zaterdag in Middelburg. Van de vrouwen van BC Zeeland weten ze niet zo veel. Van de mannen is bekend dat ze behoorlijk sterk spelen. .Tegen Edzard van E wij k heb i k nog in het district gespeeld. En ook Karreman is behoorlijk sterk", weet Van der Have. Als het lukt om de provinciale ont moeting te winnen verwachten beide Zierikzee-speelsters het minder zwaar te krijgen dan twee jaar geleden. Ook toen werd de promotiewedstrijd van het district gewonnen. Te grote stap Van Groningen: „Maar toen kwamen we meteen in de lande lijke klasse terecht. Dat bleek een veel te grote stap. Want we werden er na een seizoen meteen weer uitgeknikkerd. Als we za terdag winnen komen we eerst in de hoofdklasse terecht. Daar boven zit dan weer de over gangsklasse en dan pas de landelijke competitie." De ver anderde promotiemogelijkhe den heeft alles te maken met het feit dat het district Zeeland is samengevoegd met buurman Zuid-Holland. Wanneer het de Zierikzeëenaren lukt zich naai de hoofdklasse te spelen zullen er wel verschillende zaken ver anderen. Zo zal de plastic shuttle worden vervangen door een zwaardere met veren afgezet. „En dat is best even wennen", weet Jo landa van Groningen. „Een shuttle met veren komt veel sneller en rechter naar beneden. Het kan dan wel eens gebeuren dat hij gewoon binnen de lijnen valt, terwijl je had verwacht dat-ie erbuiten zou vallen. Wat met een plastic shuttle vaak wel gebeurt, omdat die een meer li neaire lijn naar beneden maakt. Maar ook het spel is sowieso sneller. Je moet ook meer condi tie hebben." Zij geeft ruiterlijk toe het afgelopen seizoen af en toe gezondigd te hebben wan neer het over de trainingsarbeid gaat. „Maar soms had ik drie weken niet getraind en won nog gemakkelijk mijn wedstrijd jes", aldus de badmintonster die het met name moet hebben van haar scherpe spel langs de lij nen en haar 'dropballen'. Mirelle van der Have, die als sterk punt meer het langere werk van baseline naar baseline beheerst, vindt devrouwendub- bel de leukste discipline. Daar na volgt haar enkelspel en ten slotte de mix. „Dan moet ik helemaal vooraan staan en daar kan ik niet zo goed uit de voe ten." De MTRO-studente (Toeristis che opleiding) vindt vooral de gezelligheid, die een team met zich meebrengt, aantrekkelijk in haar sport. Iets wat overigens Jolanda van der Have, momenteel accountancy stude rende in Rotterdam, ook het meeste kan waarderen in haar vrijetijdsbesteding. Morgen zullen we weten of dit voldoen de is om andermaal promotie te kunnen afdwingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 39