(Corporatie wil standplaatsen niet Gemeente weigert bijdrage aan nieuw kerkcentrum Kerkwerve Schouwen blijft onder toezicht provincie PZC Raad besluit graven in Burgh te ruimen Graanhandel mag loods bouwen bij tuin van buurman Brand in antiekzaak richt veel schade aan zeeland s 17 Beter Wonen pleit voor verkoop aan woonwagenbewoners Regionale 1 wedstrijd voorlezen Koorconcert vrijdag 5 maart 1999 Voorbereiding één VVV VLISSINGEN - Het VW-wezen in de provincie werkt aan een plan dat uitgaat van de vorming van één VW Zeeland. Dat biedt op de terreinen van marketing en promotie de beste perspectieven, zo luidt de algemene gedachte. Al eerder per regio ingezette ontwikkelingen om tot meer samenwerking te komen staan de nieuwe opzet niet in de weg, meent woord voerder I. Ovaa. Zo werken de VW's in Zeeuws-Vlaanderen vanuit een federatief verband aan de opbouw van een regio nale VW. Straks kan worden aangesloten bij het nieuwe plan van aanpak. Nadat de VW's zich op 22 maart over het plan hebben uitge sproken, worden tijdens een volgende gespreksronde het toe ristisch bedrijfsleven en het Bureau voor Toerisme Zeeland bij de besprekingen betrokken. ANWB sluit autokeuringsstations DEN HAAG - De ANWB wil zestien van de twintig keurings stations sluiten. De ANWB vindt de door klanten en autodea lers hoog gewaardeerde stations te kostbaar worden. Ook de zes kleinere dependances, zoals de vestiging aan de Hermes- weg in Vlissingen sluiten op 1 januari 2000 de deuren. Het be drijf heeft gistermiddag de ongeveer honderd betrokken per soneelsleden ingelicht. Volgens de bond loopt de behoefte aan onafhankelijke keuringen bij de leden terug en zijn de kosten ervan hoger dan de opbrengsten.Bij de vestiging in Vlissingen zijn drie mensen in dienst. De ANWB streeft er volgens direc teur P. Nouwen naar iedere werknemer te herplaatsen binnen de organisatie, bijvoorbeeld bij de Wegenwacht. FNV Bond genoten en de CNV Dienstenbond gaan onderhandelen over een sociaal plan om gedwongen ontslagen te voorkomen.ANP Politie deelt 85 bekeuringen uit MIDDELBURG - Tijdens een grote controle bij de Schroe- brug in Middelburg hebben politie en spoorwegpolitie 85 be keuringen uitgeschreven. Er werd gecontroleerd op naleving van de verkeerslichten bij de brug en de spoorwegovergang en op de technische staat van brommers. De meeste bekeuringen (veertig) werden uitgeschreven voor het rijden door het rode verkeerslicht. Voornamelijk fietsers hebben zich daaraan schuldig gemaakt. Vijfentwintig bekeuringen werden uitge deeld aan fietsers die op de Schroebrug over het voetpad re den tegen de rijrichting in. Twaalf fietsers reden door het rode licht van de spoorwegovergang. Vaten gevonden in natuurgebied STELLENDAM - In het natuurgebied Quackjeswater, noor delijk van de Haringvlietdam. zijn dertig opslagvaten gevon den. De tonnen waren grotendeels geplet. Uit het opschrift kon worden afgeleid dat er oliehoudende stoffen en antivries in heeft gezetenDe vaten verkeerden in zeer slechte staat, een aantal was al doorgeroest. Proefmetingen hebben uitgewezen dat de bodem rondom is verontreinigd. Ook werden er in het gebied vier oude shovelbanden aangetroffen. Het materiaal werd gevonden tijdens graafwerkzaamheden die momenteel worden uitgevoerd in verband met de aanleg van een natte duinvallei in het natuurpark. Stationsbrug tijdelijk vaker open MIDDELBURG - De Stationsbrug over het Kanaal door Wal cheren in Middelburg zal tot half april vaker open gaan dan normaal. Op sommige momenten ook als er geen scheepvaart verkeer is. Dit houdt verband met werkzaamheden die wor den verricht om de brug gereed te maken voor bediening op afstand. Net als de bruggen in Vlissingen, worden de Middel burgse bruggen in de nabije toekomst vanaf het sluizencom- plex in Vlissingen geopend en gesloten. Tot het zover is, wordt de brug de komende tijd met de hand bediend. Hoor Marcel Modde ZIERIKZEE - Een ruime meer derheid van de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland heeft donderdag besloten tot gedeeltelijke ruiming van de graven op de begraafplaats in Burgh. De maatregel is nood zakelijk omdat er geen moge lijkheid meer is het kerkhof in het dorp uit te breiden. Alleen de fracties van SGP/ GPV en RPF stemden tegen het voorstel van burgemeester en wethouders. Schouwen-Duiveland kampt met een krapte op de kerkho- ven De rust van de doden op de begraafplaatsen van Scharen- dijke en Oosterland is voorlo pig gewaarborgd. De raad besloot die plaatsen uit te breiden door belendende percelen bij het complex te trekken. Daartoe dienen res pectievelijk de volkstuinen te worden verplaatst en grond van derden te worden aange kocht. Blijkt - in het geval van Oosterland - de werving van de noodzakelijke percelen een probleem, dan zullen de oudste graven worden geruimd. Voor de problematiek rond de be graafplaats in Bruinisse is nog altijd geen oplossing gevon den. Het voornemen graven te rui men stuitte op groot verzet van de plaatselijke bevolking én de raad. Besloten werd een onder zoek te doen naar alternatie ven. Volgens wethouder G. van de Velde-de Wilde (WD) zijn de resultaten op zijn vroegst over zes weken te verwachten. Gekeken wordt tevens naar de mogelijkheden en kosten van een eventuele herbegraving van stoffelijke overschotten. Beachpop Eveneens de fracties SGP/ GPV en RPF uitgezonderd, ging de raad akkoord met een renteloze lening aan de organi satie Beachpop-festival in Re- nesse. D66 hield zich vorige maand in de commissie nog op de vlakte, maar steunde de le ning gisteren. Net als de PvdA zeiden Democraten het initia tief een 'warm hart' toe te dra gen. temeer omdat het festival bijdraagt aan de landelijke be kendheid van Schouwen-Dui veland. Ook de CD A-fractie gunde de stichting nog één keer hel voordeel van de twijfel. Twee eerdere leningen zijn im mers nog steeds niet afbetaald. ,,Maar wat ons betreft is het wel de allerlaatste keer ge weest", maakte de christen-de mocraat N. de Danschutter duidelijk. „Een organisatie als Beachpop moet op eigen benen kunnen staan." Maar wat was er toch plotseling gebeurd met de kritiek van CD A-wethouder P. Berrevoets-Ringelberg?, wil de het RPF-raadslid J. van den Berghe weten. Immers, in de commissie maakte de wethou der nog kenbaar op dit punt een minderheidstandpunt in te nemen binnen het college. Ber- revoets verklaarde dat haar twijfels zijn verdwenen, nadat ze de stukken nog eens wat zorgvuldiger had bestudeerd en doordat ze door deze en gene was bijgepraat. „Dat heeft mij in dit geval weer in de boezem van het college gedreven." j^aoor Nils ten Brinke 41 si 23 ZIERIKZEE - De gemeente 8 Schouwen-Duiveland gaat een 29 herordening opstellen die de 274mgang met woonwagenbewo ners moet regelen. Met de op- heffing van de Woonwagenwet per 1 maart is de verantwoorde- 3 ïjkheid van het woonwagenbe- *?Óeid volledig op de schouders 4 ;jan de gemeente terecht geko men, maar daar wil ze snel weer )an af. Schouwen-Duiveland wil de centra in Zierikzee en Bruinisse verkopen aan de wo ningbouwvereniging Beter Wo nen. Directeur P. van Doorne wil échter dat de gemeente eerst een 0 jerieuze poging onderneemt de 2 Standplaatsen te verkopen aan 24 jfe eigenaren van de wagens. -5'Schouwen-Duiveland herbergt itien officiële standplaatsen >r woonwagens, tien in Zie- :ee en zes in Bruinisse. Er at één 'gedoogde wagen' in ïnesse. Nu nog is het Woonwagenschap ?0.9 lidden- en Noord-Zeeland, als ertegenwoordiger van de ge- 53 ïeenten in dat gebied, verant- 2 o roordelijk voor de verhuur van 4 5 e standplaatsen, maar met 1 jïoorlang meer. Secretaris C. W. p èerhoek, wethouder van 3 5 chouwen-Duiveland, wil de 4 4| erreinen overdoen aan de wo- 4 9! lingbouwcorporaties, waarna iet Woonwagenschap kan wor den opgeheven. Om die overgang te bespoedi- j;en, onderhandelt het schap nu met het ministerie van Volks- )E|iuisvesting over een verreke ning van de laatste rijkssubsi dies (14 miljoen gulden over 1999) en de uitstaande leningen. Tegelijkertijd worden onder- handingen met de corporaties gevoerd om de woonwagenter reinen over te nemen. Maar die stellen harde voorwaarden aan de overname. Zo wordt een schoongrondverklaring ge vraagd, zodat ze straks niet worden opgezadeld met sane- ringskosten. Een andere hinderpaal vormt volgens Beter Wonen-directeur Van Doorne de 'normalisering' van de huuradministratie, of wel de zekerheid dat de huren op tijd kunnen worden geïnd. Van Doorne vindt dat de wo ningbouwvereniging een 'mini male rol' in het woonwagenbe- leid moet spelen. „Het zou logischer zijn als het Woonwa genschap eerst beziet of de elf eigenaren van de woonwagens de standplaatsen willen kopen. En voor de overige vijf huurders van de woonwagens zou het goed zijn als er een regeling komt die op de langere termijn aankoop van de wagens en de standplaats regelt." Probleem Ook F. van Poppel, woordvoer der van het centrum aan de Zie- rikzeese Klerksweg, vindt dat zowel de standplaatsen als de woonwagens in eigen beheer moeten komen. Al vormt het volgens hem wel een probleem voor de bewoners om dit te fi nancieren. „Wij zijn voor de wet nu wel gelijkgesteld met de overige burgers, maar voor le ningen komen we niet in aanmerking." Met het Woonwa genschap heeft hij slechte erva ringen, omdat het nooit onder houdswerkzaamheden op de terreinen uitvoert, terwijl de be woners wel stageld betalen. Evenmin voelt hij iets voor ge meentelijke bemoeienis in die nieuwe situatie. „Wij willen on der elkaar uitmaken wie waar komt te wonen." Nu is het vrij onwaarschijnlijk dat burgers kans maken op een plaatsje tussen de woonwagens aan de Klerksweg. Maar met het vervallen van de landelijke wet krijgen gemeenten wel een gro tere vinger in de pap, benadrukt Van Poppel. „We willen sowieso geen overheidsbemoeienis. We onderhouden zelf het terrein, onze woningen zijn properder dan elk ander woonhuis. Onze gemeenschap is prima in staat om voor zichzelf te zorgen. Als de gemeenten hun zin wordt ge geven, dan belanden we op ter mijn in een rijtje in een woon blok." Veerhoek verwacht de speciale verordening over de omgang met woonwagenbewo ners binnen enkele weken te kunnen presenteren. Over de precieze inhoud doet hij nu nog geen mededelingen. F. van Poppel wil geen gemeentelijke bemoeienis met de Schouwse woonwagenbewoners. foto Marijke Folkertsma 9]HP 3,1 2 b ZIERIKZEE - De Bibliobus 21 Schouwen-Duiveland en de Ge- meenschappelijke Openbare 6 ^Bibliotheek Tholen houden 7 ^woensdagmiddag 17 maart in O'jhet Multifunctioneel Centrum <2; in Zierikzee de regionale f.voorronde voor de Nationale 3 ^oorleeswedstrijd. Uit de deel- 5 nemers wordt de voorleeskam- 4 pioen voor Schouwen-Duive- 5 land en Tholen gekozen. De Nationale Voorleeswed- 4catrijd, die om 14.00 uur begint, 9 93S een landelijke wedstrijd voor 9 leerlingen in de groepen zeven en acht van de basisschool. Via g :2een systeem van lokale, regio- 0 Sale en provinciale voorronden 2 «orden de deelnemers voor de 4 landelijke finale geselecteerd. c -"Pe deelnemers van de voorron- de in Zierikzee komen van acht 1 ^asisscholen uit Brouwersha- 7 ;.:ven, Dreischor, Ellemeet, Kerk- 2 ;-werve, Oud-Vossemeer, Tholen 5 2.(2) en Zonnemaire.De winnaar 2 iivoor Schouwen-Duiveland/ Ij Tholen mag op zaterdag 17 april naar provinciale voorronde in Middelburg. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 6 4300 AB ZIERIKZEE n Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 7S e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P- Kleemans M. Modde 6,8 A.M.L. Pankow N.ten Brinke 6S P.B. Godrie (sport) >5.5 62 CENTRALE REDACTIE 7o Oostsou burgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 4' Pax: (0118) 470102 jy e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Marcel Modde KERKWERVE - Het dagelijks gemeentebestuur van Schou wen-Duiveland is niet van plan mee te betalen aan de bouw van een nieuw hervormd kerkcentrum in Kerkwerve. Volgens verantwoordelijk wethouder P. Berrevoets- Ringelberg (CDA) zal een der gelijke voorziening alleen maar concurrerend werken ten opzichte van het dorps huis. „En dat wordt al zo wei nig gebruikt." De Nederlands hervormde ge meente wil het huidige vereni gingsgebouw naast de kerk vervangen door een nieuw on derkomen. Het pand vertoont achterstallig onderhoud en voldoet niet meer aan de eisen van deze tijd. Het kerkbestuur heeft de gemeente gewaagd om een bijdrage in de nieuw- bouwkosten. Het gebouw zal immers voor algemeen nut worden ingezet, is de motiva tie bij dat verzoek. Dorpshuis Maar juist ook op die gronden hebben burgemeester en wet houders de aanvraag afgewe zen, verklaarde Berrevoets donderdag. „We hebben al een uitstekend verenigingsge bouw in Kerkwerve in de vorm van het dorpshuis. Dus waar om zouden we dan geld steken in de totstandkoming van net zoiets. Voor het algemeen nut hoef je het in elk geval niet te doen." Berrevoets geeft bovendien te kennen dat het college niet he lemaal te spreken is over de opstelling van het kerkbestuur rond de planvorming. „Wij hadden gedacht dat er mis schien viel te praten over een gecombineerd gebruik van het dorpshuis, zodat een dure rdeuwbouw achterwege zou kunnen blijven. Maar daar wilden ze niet eens over na denken." De wethouderns be ducht voor een zekere vorm van concurrentie, wanneer daar straks 'een prachtig, ruim nieuw verenigingsgebouw staat'. „In het kerkcentrum zouden straks wel eens allerlei activiteiten kunnen worden georganiseerd die nu nog in het dorpshuis plaatsvinden. Wat doe ik dan met m'n dorps huis In dat geval zal er volgens de wethouder geld bij moeten om de boel open te houden. Want sluiting is wat haar betreft niet reëel. Met de nieuwbouw kan elk moment worden begonnen, aldus Berrevoets. door Nils ten Brinke BRUINISSE-Graanhandel Van Tuyl kan toch zijn graanloods aan de Industrieweg in Bruinis se bouwen. Het verzoek van buurman L. van der Velde om een bredere bosrand tussen de loods en zijn tuin aan te leggen, is door de Middelburgse recht bank afgewezen. Daarmee komt een voorlopig einde aan de rechtszaak die al drie jaar tus sen de twee loopt. De graanhandel wil tweeënhal ve meter van de tuin van Van de Velde een loods bouwen voor de opslag van cacaoAls de loods af is, zal Van de Velde tegen een veertig meter lange donkergrij ze wand aankijken. Drie jaar lang procedeert hij al tegen dit plan. Niet omdat hij tegen de bouw van die loods is, maar om dat hij een goede afscheiding met zijn buurman wil. Hij vreest overlast van de graanstokerij en de stuivende cacao. Van de Vel de wil daarom een bosrand van minstens vijf meter breed aan leggen. Ook wil hij een crème kleurige loodswand en geen donkergrijze. Nadat er met Van Tuyl in 1996 niet te praten viel over bijstel ling van de plannen en de laatste op eigen houtje de door Van de Velde aangebrachte bosrand verwijderde, stapte Van de Vel de naar de rechter. Eerst kreeg Van de Velde gelijk, maar de ge meente Schouwen-Duiveland is met succes tegen deze uitspraak bij de Raad van State in beroep gegaan. Ondertussen liep er nog een bodemprocedure bij het zelfde rechtsorgaan. Van de Vel de stelde zich op het standpunt dat de bouwwerkzaamheden van Van Tuyl pas gestart zouden mogen worden als de Raad van State uitspraak over die bodem procedure had gedaan. Dat ver zoek is donderdag afgewezen door de arrondissementsrecht bank in Middelburg. Van de Vel de zegt zich met zijn advocaat op nadere stappen te beraden. door René Schrier KWADENDAMME - Een brand heeft donderdagmorgen de bo venverdieping van een woning en een antiekwinkel aan de Frisostraat in Kwadendamme vernield. De technische recher che onderzoekt nog hoe het vuur ontstond. Duidelijk is wel dat er grote schade is aangericht, niet alleen aan de woning, maar ook aan de voorraad antiek van H. Wouter- se. Het pand kan als verloren worden beschouwd. Een zaal met voorraad achter het pand kon dankzij de inspanningen van de brandweer behouden blijven. De brandweer kreeg om 9.24 uur de melding van een zol- derbrand aan de Frisostraat. Toen de korpsen van Ovezande en Baarland ter plaatse kwa men, stond de bovenverdieping vol rook en sloegen de vlammen al naar buiten. In eerste instan tie is nog geprobeerd het vuur van binnenuit te lijf te gaan. Maar die pogingen moest de brandweer staken.Omdat het vuur zich snel uitbreidde is ver volgens ook het korps van 's- Gravenpolder gewaarschuwd om voor watertoevoer te zorgen. Op die manier kon vanuit een nabijgelegen brandvijver blus water worden aangevoerd. Daarnaast moest de ladderwa gen uit Goes in actie komen, om dat de brand langs boven moei lijk te bestrijden was. De 68-jarige bewoner van het pand, het voormalige café de Kroon, werd gealarmeerd door een rookmelder op de bovenver dieping. Hij kon door de hitte echter niet meer naar boven gaan en te kijken wat er aan de hand was. Hij kon ongedeerd met zijn hond het pand verlaten. Waterschade Voor de brandweer was er wat de 'bovenverdieping betreft geen houden meer aan, of zoals het in brandweertermen heet: er was een grote vuurbelasting. Dat wil zeggen dat er veel hout en ander brandbaar materiaal was. Het vuur drong niet door tot de benedenverdieping, maar daar was wel erg veel water schade. De brandweer is nog ge ruime tijd bezig geweest met na blussen. Het huidige kerkcentrum in Kerkwerve. foto Marijke Folkertsma ZIERIKZEE - De Stichting Ars Musica geeft zaterdag 13 maart een koorconcert in de St. Willi- brorduskerk in Zierikzee met medewerking van het Zeeuws Vocaal Ensemble onder leiding van Kees van Eersel. Soliste bij dit optreden is har piste Lenie de Meij. Zij vertolkt een suite van Bach en speelt mu ziek van Nina Rota en Marius Flothuis. Het koorconcert be gint om 20.30 uur. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland blijft voorlopig, wat de financiële uit gaven betreft, onder preventief toezicht staan van Gedeputeer de Staten. Pas wanneer de ge meente er in slaagt straks bij de voorjaarsnota een sluitende meerjarenbegroting te presen teren, gaat de druk weer van de ketel, zo laten GS weten in een brief aan burgemeester en wet houders. Schouwen-Duiveland verkeert momenteel in de lastige positie dat het voor ieder kredietbesluit boven op de lopende begroting, goedkeuring moet vragen aan het dagelijks provinciebestuur. De gemeente heeft zichzelf in die situatie gemanoeuvreerd, doordat ze er niet in slaagde voor de gestelde datum van 15 november 1998 de begroting over 1999 voorteleggen aan GS. Dat onvermogen had te maken met de nasleep van de gemeen telijk herindelingsprocedure en het zorgvuldig verwerken van de nodige financiële gegevens, zei afdelingshoofd financiën M. Leune donderdag in een toelich ting op de brief. Wangedrocht „We hadden de datum wel kun nen halen, maar dan was de begroting kwalitatief ongetwij feld een wangedrocht gewor den. Dat leek ons het niet waard." Desondanks werd de gemeente na het presenteren van het huishoudboekje tot twee maal toe geconfronteerd met een miljoenenmisser en was er boekhoudkundig flink wat gepuzzel nodig om te voorko men dat in de rode cijfers werd beland. In de praktijk ondervindt de ge meente volgens Leune nauwe lijks last van het preventieve toezicht van hogerhand. „Het enige nadeel is dat we even moe ten wachten, voordat bepaalde kredietbesluiten daadwerkelijk kunnen worden uitgevoerd. Maar meestal is zo'n goedkeu ring een kwestie van twee we ken. Als het heel snel moet, kan het zelfs binnen enkele dagen rond zijn." Leune durft in dit stadium niet met zekerheid te zeggen of zijn afdeling aan de nieuwste dead line van GS kan voldoen. „Na tuurlijk zullen we er naar stre ven om de meerjarenraming sluitend te krijgen. Dat is altijd ons doel. Maar of we daarin sla gen bij de presentatie van de voorjaarsnota, dat weet ik nu nog niet. We doen ons best." De nota en de daaraan gekoppelde meerjarenplannen worden naar verwachting 8 juli in de ge meenteraad behandeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 33