Zanddijk verlangt goede regeling Borselse ouderen testen fitheid Historie Borssele geboekstaafd in feit en getal f Zware schade bij brand antiekwinkel I Streekmuseum Goes moet het zonder «steun Kapelle doen Schuttershof in Middelburg krijgt beeldjes terug zeeland 17 ïiewoners eisen rechter bouw warmtekrachtcentrale stil te zetten Open dag ^Stoomtrein oes-Borsele vrijdag 5 maart 1999 inrlnqrid Huibers pDDELBURG - Zeven huizen een boerderij staan er langs I Zanddijk in Kruiningen. Een rijna vergeten straatje onder de oar friet geurende rook van Ldappelverwerker Lamb- feston/Meijer (LWM). Zoals iet zich nu laat aanzien, moeten fe huizen eerdaags wijken voor |e uitbreiding van het indu- grieterrein. Dat willen de be- foncrs niet zonder slag of stoot aten gebeuren. Donderdagoch- end vroegen zij de rechter de Jouw van een warmtekracht- jentrale op het terrein van LWM til te leggen. j eigenaren vrezen dat de karde van hun huizen door al plei ontwikkelingen bij LWM •eds verder zal dalen. Daar- jewórdt ook hun positie in de Jiderhande.1 i ngen met de ge beente over een goede afkoop egel ing er niet beter op. jehalve een warmtekrachteen- kle, hangt de bewoners ook de ■ÈOF 'jiOES - De Stoomtrein Goes- jorsele houdt zaterdag 20 paart een open dag. De bedoe ling van die activiteit is vrijwil- jgers te werven voor de trein- |1Cfienst. jrgj Die zijn namelijk hard nodig nu iestichting de activiteiten heeft De dienstregeling is n het zomerseizoen veranderd an twee ritten naar drie ritten I dag Op die manier kan een imbinatie gemaakt worden it de veerdienst Hoedekens- ;rke-Terneuzen. Zo kunnen isen van Goes naar Terneu- en vice sersa reizen, stichting zoekt mensen die ienst kunnen doen als conduc- r, stoker of machinist. Op de Jpen dag kunnen belangstellen- jen zien wat deze functies in- [ouden. Geïnteresseerden kun- m 20 maart tussen 10.00 uur 17.00 uur terecht in het SGB- implex aan de Van Doorne- iraat te Goes. komst van een kolossaal vries huis boven het hoofd. Eind no vember ging de gemeenteraad akkoord met de wens van LWM om op het terrein een dertig me ter hoge vrieskist - vergelijk baar met een flatgebouw van twaalf verdiepingen - neer te zetten. De onderhandelingen tussen de gemeente Reimerswaal en de bewoners liggen even stil, om dat de gemeente eerst een be stemmingsplanwijziging voor de uitbreiding van het bedrijfs terrein voorbereidt. Tegelijk worden de huizen getaxeerd. Er is nog geen sprake van een bouw- of milieuvergunning voor het geplande vrieshuis. Op dat punt kunnen de bewoners dus ook nog geen actie onderne men. De bouw van de warmte krachtcentrale is echter in fe bruari al begonnen en die werd gisteren dan ook aangegrepen. Vergunningen En dus ging het in de rechtszaal niet over het vrieshuis of de sloop van de woningen, maar over de bouw- en milieuvergun ning van Delta Nutsbedrijven. Dat bedrijf zorgt voor de bouw van de warmtekrachtcentrale en gaat deze straks ook exploi teren. Volgens advocaat J. Boogaard van de bewoners, is de bouwvergunning niet in orde. LWM beschikt wel over een ou de bouwvergunning, maar die was nooit bedoeld voor de nu geplande centrale. Delta Nuts bedrijven hebben helemaal geen bouwvergunning. Een mi lieuvergunning ontbreekt even eens. Milieuwinst De bouwvergunning is wel in orde. verdedigde advocaat S. D. Spruijt Delta Nutsbedrijven. Het gaat om precies hetzelfde gebouw als waarvoor in 1996 een vergunning is verleend. De milieuvergunning is begin deze week alsnog aangevraagd en moet bovendien geen enkel pro bleem opleveren. ,,De warmte krachtcentrale levert alleen mi lieuwinst op. De CO.-uitstoot wordt minder, het lawaai wordt minder en de geuruitstoot zal helemaal verdwijnen", aldus Spruijt. De rechter doet volgende week donderdag uitspraak. Ook het gewicht bepalen vormt een belangrijk onderdeel voor de fitheidstest voor ouderen. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Zo n 120 ouderen uit de gemeente Borsele hebben donderdagmiddag in de Stenge in Heinkenszaud een fit heidstest gedaan. Wethouder F. Tollenaar van de gemeente Bor sele en T. Kienhuis van de Zeeuwse Sportraad onderte kenden een convenant, waarin gemeente en sportraad afspre ken bewegingsmogelijkheden voor ouderen te scheppen vol gens het Groningen Actief Le ven Model (GALM). GALM-projecten gingen al eer der van start in Reimerswaal en Goes. Het principe van GALM is sim pel. Mensen die sporten zijn ge zonder. leven langer, komen zel den bij de dokter en ook niet in het ziekenhuis. Alleen al daar door hebben ze een leuker leven maar ook doordat ze contacten hebben met medesporters. Dat principe gaat op voor jongeren, volwassenen maar ook voor ou deren en eigenlijk geldt het voor die laatste groep in het kwa draat. GALM is een soort op bouwwerk voor ouderensport. In samenwerking met de ge meente houdt de Zeeuwse Sportraad fitheidstesten en concludeert daaruit een indivi dueel advies voor de bewegings mogelijkheden. Daarna komen de verenigingen erbij om een in- troductieporogramma op te zet ten. Programma De ouderen kunnen gedurende twaalf weken in contact komen met verschillende sporten en bepalen zelf waarin ze verder willen. Vervolgens nemen de sportverenigingen het over, het zij door speciale ouderenafde- lingen te laten draaien of ge woon door de ouderen binnen de eigen gelederen te laten mee doen. De sportraad adviseert de verenigingen. De gemeente heeft beloofd de ouderensport te blijven stimuleren. De 120 Borselse ouderen die donderdag in groepjes van tien op fitheid werclen getest, vulden vragenlijsten in, gingen op de weegschaal, langs de meetlat, lieten de bloeddrukmeter sissen en kregen een test op het gebied van lenigheid, knijpkracht, re actiesnelheid en flexibiliteit van de schouders. Voorbereiding één VVV VLISSINGEN - Het VVV-wezen in de provincie werkt aan een plan dat uitgaat van de vorming van één VW Zeeland. Dat biedt op de terreinen van marketing en promotie de beste perspectieven, zo luidt de algemene gedachte. Al eerder per regio ingezette ontwikkelingen om tot meer samenwerking te komen staan de nieuwe opzet niet in de weg, meent woord voerder I. Ovaa. Zo werken de VW's in Zeeuws-Vlaanderen vanuit een federatief verband aan de opbouw van een regio nale VW Straks kan worden aangesloten bij het nieuwe plan van aanpak. Nadat de VW's zich op 22 maart over het plan hebben uitgesproken, worden tijdens een volgende gespreks ronde het toeristisch bedrijfsleven en het Bureau voor Toeris me Zeeland bij de besprekingen betrokken. ANWB sluit autokeuringsstations DEN HAAG - De ANWB wil zestien van de twintig keurings stations sluiten. De ANWB vindt de door klanten en autodea lers hoog gewaardeerde stations te kostbaar worden. Ook de zes kleinere dependances, zoals de vestiging aan de Hermes- weg in Vlissingen sluiten op 1 januari 2000 de deuren. Het be drijf heeft gistermiddag de ongeveer honderd betrokken per soneelsleden ingelicht. Volgens de bond loopt de behoefte aan onafhankelijke keuringen bij de leden terug en zijn de kosten ervan hoger dan de opbrengsten.Bij de vestiging in Vlissingen zijn drie mensen in dienst. De ANWB streeft er volgens direc teur P. Nouwen naar iedere werknemer te herplaatsen binnen de organisatie, bijvoorbeeld bij de Wegenwacht. FNV Bond genoten en de CNV Dienstenbond gaan onderhandelen over een sociaal plan om gedwongen ontslagen te voorkomen. (A NP) Dronkaard valt weer door mand GOES - De politie heeft donderdag op de Grote Markt in Goes een 51-jarige automobilist aangehouden die onder invloed was. De man, die geen vaste woon- of verblijfplaats heeft, had vijf keer zoveel gedronken als is toegestaan. Bovendien bleek hij een rijontzegging te hebben. De man moet zich binnenkort voor de rechter verantwoorden en zijn auto is in beslag geno men. Een boete die nog openstond, heeft hij betaald. Politie deelt 85 bekeuringen uit MIDDELBURG - Tijdens een grote controle bij de Schroe- brug in Middelburg hebben politie en spoorwegpolitie 85 be keuringen uitgeschreven. Er werd gecontroleerd op naleving van de verkeerslichten bij de brug en de spoorwegovergang en op de technische staat van brommers. De meeste bekeuringen (veertig) werden uitgeschreven voor het rijden door het rode verkeerslicht. Voornamelijk fietsers hebben zich daaraan schuldig gemaakt. Vijfentwintig bekeuringen werden uitge deeld aan fietsers die op de Schroebrug over het voetpad re den tegen de rijrichting in. Twaalf fietsers reden door het rode licht van de spoorwegovergang op het moment dat de spoor bomen al omhoog gingen. De overige bonnen werden uitge schreven voor onder meer opgevoerde brommers en het niet hebben van een bromfietscertificaat. Stationsbrug tijdelijk vaker open MIDDELBURG - De Stationsbrug over het Kanaal door Wal cheren in Middelburg zal tot half april vaker open gaan dan normaal. Op sommige momenten ook als er geen scheepvaart verkeer is. Dit houdt verband met werkzaamheden die wor den verricht om de brug gereed te maken voor bediening op afstand. Net als de bruggen in Vlissingen, worden de Middel burgse bruggen in de nabije toekomst vanaf het sluizencom- plex in Vlissingen geopend en gesloten. Tot het zover is, wordt de brug de komende tijd met de hand bediend. door René Schrier BORSSELE - Het begint alle maal met een saaie lijst met fei telijke gegevens. Feiten als het kadastrale nummer, de eige naar, diens woonplaats, diens beroep, het soort eigendom en de oppervlakte staan in lange rijen onder elkaar. Dat zijn de kadastrale gegevens. De stich ting Kadastrale Atlas Zeeland heeft besloten per dorp die ge gevens te bundelen en te voor zien van allerlei plaatselijke wetenswaardigheden. Zo is een serie boeken over Zeeuwse plaatsen ontstaan die in de eerste plaats kijk- en bla derboeken zijn, maar voor on derzoekers van de historie belangrijke bronnen kunnen vormen. Binnenkort verschijnt weer een nieuw deel in de serie. Deze keer is het dorp Borssele aan de beurt. Aan deze uitgave hebben Jan de Ruiter en Paul Harthoorn meegewerkt. Zij hebben aan de gegevens van het kadaster een zogenaamde pré-kadastrale at las toegevoegd. De kadastrale gegevens beginnen namelijk pas in 1832 toen een landelijk kadaster werd ingevoerd om de invoering van een rechtvaardi ge belastingheffing mogelijk te maken. Voor die tijd was de be lastingheffing vooral een ge westelijke en lokale zaak. Herbedijking Het is juist die periode Voor 1832 waar De Ruiter en Hart hoorn ingedoken zijn. Het be gint in 1615 met de herbedijking van de schorren op de plaats van het toen ondergelopen dorp Borssele. De stadsbestuurders van Goes gaven daar, als pro jectontwikkelaars van het eer ste uur, opdracht voor. Zij ver dienden via het verpachten van de ingedijkte schorren het geld voor de herbedijking ruim schoots terug, legt Jan de Ruiter uit. Meteen na de indijkingen trokken de stadsbestuurders hun lieslaarzen aan om met de landmeters de plaats van het nieuw te bouwen Borssele' vast te leggen. Vierkant Ze begonnen met het dorpsplein waarover nu nog allerlei verha len gaan. Het zou ontworpen zijn door Simon Stevin en aan gelegd in de verhouding twee staat tot drie. Niets van waar, weet De Ruiter. Het dorpsplein bestaat uit vier vierkanten met zijden van 24 roeden, geschei den door de wegen op het plein. Aan de zuidkant zijn de huizen buiten het vierkant gebouwd, met de rooilijn op de lijn van zo'n vierkant. Later zijn de hui zen aan de noordkant binnenin het vierkant gebouwd, met de achtergevels op de lijn van het vierkant. Het plein was immers groot genoeg en landbouw grond was duur. Zo werd aan de noordkant de verhouding van de vierkanten verstoord, waar bij de gevelrij ook nog eens schuin werd neergezet. Weg was het mooie vierkante ontwerp. De Ruiter en Harthoorn hebben allerlei wetenswaardigheden bij elkaar weten te krijgen. Bij voorbeeld over het gebrek aan drinkwater voor de arbeiders van de herbedijking. Het water moest met een waterschip aan gevoerd worden vanuit de Goe- se vesten. Later is in Borssele nog een herberg te vinden met de naam Waterschip. Floppy Het duo heeft niet alleen de ge gevens over de kern Borssele verzameld, maar ook over alle boerderijen in het buitengebied. Omdat die hoeveelheid infor matie zo groot zou worden is een deel van de gegevens op een computerfloppy gezet, die bij het boek wordt gevoegd. Het is de eerste keer dat een kadastra le atlas in Zeeland van een flop py wordt voorzien. Het werk van De Ruiter en Hart hoorn sluit aan op de gegevens van het kadaster van 1832. L. Vercouteren van het kadaster legt uit dat het streven van de stichting Kadastrale Atlas Zee land, opgericht door het Rijks archief en het kadaster, er op is gericht om van alle plaatsen van Zeeland een kadastrale atlas te maken. Dat is een project dat ja ren duurt en vaak afhankelijk is van de medewerking van men sen die goed bekend zijn met de pla'atselijke historie. Eerder verschenen atlassen over Goes en Kloetinge. Hulst, Sint Jan steen, Sint Maartensdijk, Scherpenisse, Stavenisse, Sluis, Heille, St. Anna ter Muiden, Veere, Gapinge, Serooskerke (W Vrouwenpolder, Sint-Philips- land, Nieuwerkerk, Ouwer- kerk, Oosterland, Bruinisse. Zierikzee en Breskens. De brand trok bekijks van omwonenden. foto Dirk-Jan Gjeltema door René Schrier KWADENDAMME - Een brand heeft donderdagmor gen de bovenverdieping van een woning en een antiekwin kel aan de Frisostraat in Kwa- dendamme vernield. De tech nische recherche onderzoekt nog hoe het vuur ontstond. Duidelijk is wel dat er grote schade is aangericht, niet al leen aan de woning, maar ook aan de voorraad antiek van H. Wouterse. Het pand kan als verloren worden beschouwd. Een zaal met voorraad achter het pand kon dankzij de in spanningen van de brandweer behouden blijven. De brandweer kreeg om 9.24 uur de melding van een zolder- brand aan de Frisostraat. Toen de korpsen van Ovezande en Baarland ter plaatse kwamen, stond de bovenverdieping vol rook en sloegen de vlammen al naar buiten. In eerste instantie is nog geprobeerd het vuur van binnenuit te lijf te gaan. Maar die pogingen moest de brand weer staken, legde de officier van dienst van de Borselse brandweer, C. E. Mol, uit. Omdat het vuur zich snel uit breidde is vervolgens ook het korps van 's-Gravenpolder ge waarschuwd om voor water toevoer te zorgen. Op die ma nier kon vanuit een nabijgele gen brandvijver bluswater- worden aangevoerd. Daar naast moest de ladderwagen uit Goes in actie komen, omdat de brand langs boven moeilijk te bestrijden was. Waterschade De 68-jarige bewoner van het pand, het voormalige café de Kroon, werd gealarmeerd door een rookmelder op de bo venverdieping. Hij kon door de hitte echter niet meer naar boven gaan en te kijken wat er aan de hand was. Hij kon on gedeerd met zijn hond het pand veriaten. Voor de brandweer was er wat de bovenverdieping betreft geen houden meer aan, of zoals het in brandweertermen heet: er was een grote vuurbelas- ting. Dat wil zeggen dat er veel hout en ander brandbaar ma teriaal was. Het vuur drong niet door tot de benedenver dieping, maar daar was wel erg veel waterschade. De brandweer is nog geruime tijd bezig geweest met nablussen. oor Mieke van der Jaqt IAPELLE - Het dagelijks ge meentebestuur van Kapelle wil i)ij de eerstvolgende gelegen heid ophouden met de bijdrage het Streekmuseum in ioes. Tegelijk moet de be- luursvorm van het Fruitteelt- luseum in Kapelle veranderen. Iet verzelfstandigde Fruit- eeltmuseum hoeft volgens het lollege van burgemeester en iethouders, niet een volwaar- lig museum te worden maar tan de aard behouden van een lezoekerscentrum. «nwerkgroep heeft voor de ge- neente Kapelle bekeken wat de jevolgtrekkingen zouden moe- en zijn uit het Rapport Lestra- ien. dat een vernietigend oor- !eel gaf over het functioneren van de Bevelandse musea die in gemeenschappelijke rege- ingzijn ondergebracht. Het ad- lies van de werkgroep: het Ka- lelse Fruitteeltmuseum binnen ien jaar of vier opwaarderen tot jen volwaardig museum, volgt REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: het college niet. Het bestuur wil vasthouden aan de duidelijke link met de fruitteelt in de om geving van Kapelle. Als bezoe kerscentrum heeft het museum veel te bieden en de exploitatie is goedkoper. Het college wil ook ophouden met de Gemeenschappelijke Re geling. De gezamenlijke belan gen van de Bevelandse musea kunnen beter in een andere structuur worden behartigd, te meer daar er nog nieuwe musea zitten aan te komen. Als die zou den moeten aanhaken bij de ge meenschappelijke regeling, wordt die nog onoverzichtelij ker en nog onvoordeliger. Het voorstel van het college wordt dinsdag 9 maart bespro ken in de vergadering van de commissie onderwijs en welzijn die vanaf 19.30 uur vergadert in het gemeentehuis in Kapelle. Talenpracticum Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM - Burge meester A van den Berg van Bergen op Zoom opent vandaag, vrijdag, het digitale talenprac ticum in de voormalig Petrus Canisiusschool aan de Meeus- senstraat. De school biedt momenteel on derdak aan twee units van het Zoomvliet College, waar onder andere NT2 (Nederlands als tweede taal) wordt onderwezen met behulp van een computer gestuurd talenpracticum. Iede re cursist heeft daarbij een kop telefoon en een monitor. De docent kan alle werkplekken centraal besturen, maar kan cursisten ook individueel op het scherm of via de koptelefoon be geleiden. l L.Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www. pzc. n I e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De gerenoveerde beeldjes van het Schuttershof Sint Sebastiaan in Middelburg en de re plica's zijn klaar. De vier sculpturen worden vrijdag 12 maart onthuld. De twee originele verdwenen ongeveer tien jaar geleden uit de nissen van het complex. Zij maakten plaats voor twee vuurrode oren, die verwijzen naar het nachtcafé de Rooie Oortjes. De Stichting Vrienden van Middelburg wist de beeldjes te redden. In 1594 maakte Hans van Campenhout de twee beeld jes. Vierhonderd jaar lang bepaalden zij het aanzien van de toegangen tot het Schuttershofcomplex. In 1994 wa ren de beeldjes zodanig aangetast dat zij verwijderd werden. De schutters belandden op zolder, waarna een oplettende uitbater de Stichting Vrienden van Middel burg tipte Restauratie van de twee originelen en het vervaardigen van replica's liet geruime tijd op zich wachten. De vrien denstichting, die zich inzet voor behoud van de monu menten in de Zeeuwse hoofstad, had grote moeite om de benodigde veertigduizend gulden binnen te halen- Kunstenaar Leendert Buth uit Middelburg kreeg op dracht de originelen te renoveren en de replica's te ma ken. Daarbij stuitte hij op flink wat problemen. Behalve wat oude foto's was er vrij wel geen documentatie te vin den, waarop duidelijk te zien was hoe de beeldjes er in de zestiende eeuw hebben uitgezien. De originele beeldjes komen te hangen in het theaterca fé Schuttershof. Buth maakt daar een constructie van friteszakken van geroest ijzeren, waarop de beeldjes komen te staan. De replica's komen te hangen in de nis sen van het nachtcafé de Rooie Oortjes.Zowel de repli ca's als de originelen worden onthuld door R. A M. van Campenhout uit Hulst, een naamgenoot van de beeld houwer die in 1594 de twee schutters maakte. De ont hulling is volgende week vrijdag om 16 uur in het Schut tershofcafé.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 29