'Missen van tossmuntje is funest De Rooij rekent zich rijk i Cruciale wedstrijd voor Dauwendaele Uur U nadert voor spelers Squashzzy /fieter van Klinken (19) zet eerste schreden in arbiterscarrière 3*7'Lr Jasper van der Bliek - „Mijn allereerste en Ljlstrijd was een drama, dat imject ik nog goed. De handgeba- hefc sloegen nergens op en ik gaf tejsn onterechte penalty." Hij is ifsctes negentien, maar nu al de ar.jaas op het voetbalveld. Beslist lSwer spelers die zijn vader zou- drcjen kunnen zijn. „Daar kijk ik 'erliet naar. Zij zijn op die momen- speler en ik scheids." Pieter j Klinken uit Goes verkoos L fluiten boven het voetballen i heeft daar nog geen moment bijt van gehad. je eerste indruk is het belang rijkst Hoe je dan overkomt be- de wedstrijd. Over het al- aneengaat me dat goed af. Het jjjft bij opmerkingen als 'wat ebben we een jonge scheids- chter vandaag'. Ik heb nog Dit echt problemen gehad." in Klinken neemt een slok van ijn thee. „Ik heb tot mijn acht- gevoetbald. Eerst als eper bi] SKNWK in Nieuwer- rk, en toen we verhuisden .ar Goes bi] SSV'65. Daar was rechtsback, en dat beviel me [niet zo. Na de junioren kwam bij het derde en daar voelde ik niet lekker. De groep was rljlet gezellig, spelers liepen op kaar te kankeren, de sfeer was te (echt. Daar kreeg ik snel ge- dijoeg van, het was niet meer i,vluk.Ikben toen met voetbal ge- t ofopt. en heb een halfjaartje gedaan Erg saai, ik wilde its met voetbal blijven doen. let de nodige twijfels heb ik de scheidsrechterscursus volgd. Mijn vader moedigde erg aan, omdat hij ook had fefloten." Stagewedstrijden 2-ïlan het begin van dit seizoen jetrad de student journalistiek p velden weer. Niet meer als fcetballer, maar in zijn nieuwe F pl „Eerst moet je drie stage- «edstrijden fluiten, dan is er fen andere scheidsrechter aan- arezté die je beoordeelt en waar »op kan terugvallen. Ik herin- Ter me die wedstrijd nog goed, jiet was in Wolphaartsdijk, het Terde tegen Yerseke 3 geloof ik, lie teams vergeet ik altijd. Het jiing in ieder geval beroerd, ik feite op de verkeerde dingen en .gaf een onterechte strafschop. jflijn tweede wedstrijd was zo mogelijk nog erger. De spelers merkten dat ik onervaren was en maakten er misbruik van. Begonnen te praten, schoppen, ordinair spelbederf. Ik heb toen vijf minuten voor tijd de wed strijd gestaakt, omdat het volle dig uit de hand liep. Vreselijk. Maar goed, ik moest het leren. En vanaf toen is het redelijk goed gegaan, heb ik geen echte problemen meer gehad. Goede en slechte wedstrijden heb je al tijd. En eens in de zoveel tijd krijg ik een rapport thuis, een beoordeling. Over het algemeen heb ik redelijke punten." Scheidsrechteren is iets aparts, alleen te leren door het veel te doen en fouten te maken. „Wat je moet leren is een wedstrijd aanvoelen. Hoe spelers te bena deren, op welke manier overtre dingen bestraft moeten worden, kortom je manier van fluiten aanpassen aan de wedstrijd. In een hele sportieve wedstrijd rood trekken kan een averechts effect hebben." Professioneel De jonge Goesenaar moet bin nen de lijnen soms beslissen over spelers die twee keer zo oud zijn als hij. „Ik fluit tweede en derde elftallen, en daar ligt de leeftijd af en toe wel eens hoog, ja. Maar ik heb nog nooit gehad dat een speler een beslissing niet accepteerde vanwege mijn leef tijd. Ik doe er dan ook alles aan om professioneel over te komen. Bij de toss laat ik het muntje al tijd in het gras vallen en vang ik het niet op. Want stel dat ik het omhoog gooi en ik pak mis? Sta ik als scheidsrechter mooi voor lui." Een veelgehoord cliché over scheidsrechters is dat het mis lukte voetballers zijn. Van Klin ken vindt dat onzin. „Er zijn ge noeg scheidsrechters die heel aardig kunnen voetballen, maar die fluiten leuker vonden. Zelf was ik geen goede voetballer, dat geef ik toe, maar dat was niet de reden dat ik scheidsrech ter ben geworden." Geweld De job van Pieter van Klinken is niet populair. Steeds vaker wordt tegen scheidsrechters ge weld gebruikt om over het scala aan gebruikte scheldwoorden nog maar te zwijgen. „Dat klopt wel. We hebben in Nederland -3lf 1! goor Barry van der Hooft IIDDELBURG - Squashver- fniging Squashzzy uit Middel burg staat aan de vooravond [an belangrijke wedstrijden, zijjiflet tweede team moet zondag yia degradatiewedstrijden 29fSechlen voor lijfsbehoud in de jroniotieklasse. Deze duels 2-ftaan echter in de schaduw van 4i)die van het eerste team. Dat ïaat, in navolging van High Fi- ï/Vlissingen, proberen via pro motiewedstrijden een plaats in je tweede divisie landelijk af te jwingen. Mocht dit lukken dan i er sprake van een unicum bin ten de Zeeuwse squashsport, |vant er speelde nog nooit een leeuws team op dit niveau, lat staan twee. iquashzzy-speler Wim Beun i{32) blikt vooruit op het cruciale weekend. „De sterkte van de te genstanders is moelijk in te schattenHet zijn voor ons vrij inbekende ploegen. We spelen talerdag bij Victoria in Rotter dam eerst tegen De Levens uit Koetermeer. Ons tweede team ïheeft tegen hen vorig jaar de gradatiewedstrijden gespeeld .én verloren, maar hun formatie kan nu wel totaal gewijzigd zijn. Vlochten we deze partij winnen pan spelen we tegen de winnaar ftan het duel Kralingen 2-Sie- flen en tegen Esa Estec uit Foordwijk, de nummer zes van Be tweede divisie." "De eventuele promotie zou voor We leden van Squashzzy zeer welkom zijn. Beun vervolgt: „In [de tweede divisie speel je veel mooiere wedstrijden. Overigens js de kans wel aanwezig dat we pan bijvoorbeeld op een woens- i -a cm :*r. 1st Scheidsrechter Pieter van Klinken: „Fluiten is mijn sport." veel te weinig scheidsrechters en dat komt zeker voor een deel door het slechte imago. Het ver velende is dat alleen de negatie ve incidenten in de publiciteit komen. Iedere molestatie of foto Willem Mieras vechtpartij wordt bekend, ter wijl goede, ordelijke wedstrij den nooit vermeld worden. Ik begrijp dat welmaar het is j am- mer. Een oplossing voor het te kort zie ik niet, ik kan alleen maar zeggen dat het echt leuk is en dat iedere voetballer het eens een keer zou moeten proberen en het zelf ervaren. Dat zou het begrip tussen speler en scheids ook bevorden. En wat scheld woorden betreft, mijn oren blij ven binnen de lijnen. Bovendien fluit ik nog bij wedstrijden waar weinig publiek komt." Dan een onvermijdelijke vraag. Van Klinken moet even naden ken, kiest zijn woorden zorgvul dig. „Is scheidsrechter zijn leu ker dan voetballen? Moeilijk. Op dit moment wel. Ik heb geen enkele trek om te voetballen. Fluiten is mijn sport." De student, die door de week in Tilburg op kamers woont, heeft weinig contact met zijn vak broeders. „Niet zo veel inderdaad. Ik ben geen lid van een scheidsrech- tersvereniging of iets dergelijks. Met één 'collega' heb ik regel matig contact. Dat is een jongen die bij me op school zit. We wis selen ervaringen uit, nemen el- kaars wedstrijden door. En trai nen samen, want ook een scheidsrechter moet een goede conditie hebben. Ik moet er niet aan denken dat ik tijdens een wedstrijd zo moe zou worden dat ik niet meer verder kon. Wat een afgang zou dat zijn." Door zijn overstap is de kijk van de Goesenaar op voetbal wezen lijk veranderd. „Als ik op TV voetbal kijk, let ik op de scheidsrechter. Hoe hij zich ge draagt, beweegt en de wedstrijd aanpakt. Ik analyseer het, en bedenk op wat voor manier ik in bepaalde situaties zou hande len. Dit gaat automatisch, sinds ik fluit kijk ik er anders naar, en het is heel moeilijk om dat uit te schakelen. Als Ajax of het Ne derlands elftal speelt probeer ik dat wel. Dan ben ik 'gewoon' een fan." Alles overwegend is Pieter van Klinken dik tevreden met zijn huidige situatie. „Absoluut. Het is altijd weer spannend om het veld op te komen en te proberen een partij goed te laten verlo pen. En wie weet kom ik er wel ver mee. De top van het ama teurvoetbal wil ik toch zeker halen. Dat is echt niet te hoog gegrepen." dagavond naar Zwolle moeten. Maar daar heeft niemand van ons team problemen mee, want het is eerder uitzondering dan regel." Het afgelopen seizoen speelden zowel Squashzzy 1 als het twee de team in de promotieklasse. Het eerste team eindigde op de tweede plaats achter kampioen High Five/Vlissingen. Het ver schil bedroeg slechts één scha mel puntje. Nieuwe indeling Eigenaar van Squashcentrum Squashzzy is Bart Helbers. Hij is tevens speler van het tweede team en zal zondag in Bergen op Zoom aantreden in de drie hoeks'wedstrijd om degradatie te voorkomen. Helbers: „Vorig seizoen waren we eigenlijk ook al gedegradeerd, maar omdat de bond een nieuwe indeling maakte, konden we toch in de promotieklasse blijven spelen. In principe zit er qua niveau weinig verschil tussen het eerste en tweede team. Toch is het niet gelukt om bij de eerste vijf te eindigen en zo degradatiewed strijden te ontlopen. Daarente gen is het eerste en enige vrou wenteam kampioen geworden in de promotieklasse. Ook het derde mannenteam werd kam pioen, waardoor de kans aan wezig is dat (bij verlies van het eerste en winst van het tweede team komend weekend) het eer ste, tweede en derde team ko mend seizoen in dezelfde pro motieklasse uitkomen." Beide spelers zien de wedstrij den vol vertrouwen tegemoet. Wim Beun: „We gaan er gewoon voor. We maken een goede kans." Het team van Squashzzy dat een cruciaal weekeinde wacht (vlnr): _30jJan-WiIlem Rouwendal, Wim Beun, Paul Warmerdam, Michel ,lt Francois en Jack Hooeenboom. foto Dirk-Jan Gieltema door Frans Evers HULST - De strijd om het Zeeuws dam kampioenschap is dit jaar ongekend spannend. Morgen gaat damfenomeen Dominique de Rooij aan tafel met Cees Rijk. Plaats van handeling: Het Dorps huis in 's-Gravenpolder. Na tien wedstrij den voert De Rooij met 15 punten het klas sement aan. Voor zijn naaste belager Rijk, die 14 punten heeft. Als De Rooij de strijd tegen Rijk wint, mag hij zich voor het eerst in zijn damcarrière Zeeuws kampioen noemen. Speelt hij echter remise tegen Rijk, dan heeft hij een probleem. Een her kamp met de gevreesde Johnny de Leeuw is dan zeer goed mogelijk. Maar De Rooij is niet echt van plan het zover te laten ko men. Drie jaar geleden speelde De Rooij op het Zeeuws kampioenschap al eens een her kamp. Na de voorrondes eindigde hij toen op een gedeelde eerste plaats. Een her kamp voor de titel speelde de toen pas 20- jarige De Rooij tegen Arjo Kousemaker. Hij verloor. Nu heeft hij het lot geheel in eigen handen: „Cees Rijk zal risico moe ten nemen als hij kampioen wil worden. Hij moet voor de volle winst gaan. Bij mij is de druk minder groot. Want bij remise speel ik waarschijnlijk een herkamp tegen Johnny de Leeuw. „Vóór het kampioenschap had ik me als doel gesteld een plaats tussen Johnny de Leeuw, Daaf Kasse en Arjo Kousemaker te veroveren. Dat doel heb ik inmiddels moeten bijstellen." Doelen bijstellen heeft De Rooij al vaker in zijn leven moe ten doen. In zijn jonge jeugd speelde lange tijd de waag: wordt het voetballen of dammen? Hij was namelijk in allebei goed. Met voetballen bracht hij het als aanvallende middenvelder tot de Zeeuw se jeugdselectie. Met dammen werd hij door de provinciale jeugdleider voorge dragen voor een test voor de nationale se lectie. De Rooij slaagde tot zijn eigen ver bazing met vlag en wimpel voor de test van de Koninklijke Nederlandse Dam Bond Op zijn zeventiende jaar hakte hij defini tief de knoop door: „Ik koos voor dam men. De uitdaging om in het dammen de top te bereiken, was voor mij uiteindelijk groter." Toen hij die keuze voor de denk sport maakte zat hij in de laatste klas VWO aan het Goese Lyceum. Het vooroor deel dat denksporters als schakers, dam mers en bridgers een voorkeur hebben voor exacte vakken wordt door De Rooij bevestigd: „Ik weet niet of dat in het alge meen voor denksporten geldt, maar ik had duidelijk een wiskundeknobbel." Econometrist Na de middelbare school studeerde hij in Tilburg af als econometrist. Dat econome- tristen rare sprongen kunnen maken, blijkt uit zijn verdere loopbaan. Na eerst enige tijd zijn wiskundebrein aan Necker- mann te hebben verhuurd, werkt hij nu fulltime als econometrist bij een postor derbedrijf dat is gespecialiseerd in eroti sche hulpmiddelen. Jawel. Heeft De Rooij bij zoveel prikkeling van zijn wiskunde- Dominique de Rooij: „Mijn kracht ligt in het aanvalsspel. Ik vind het makkelijker. Bij de grootmeesters zie je bijna altijd dat de aanval overwint." foto Charles Strijd knobbel overdag nog tijd over om doorde weeks 's avonds met dammen bezig te zijn? „Nee, niet echt. Als ik nu 's avonds van mijn werk thuis kom, ontbreekt me vaak de lust om een damtraining te gaan doen. Maar vreemd genoeg gaat het niet ten kos te van mijn prestaties op wedstrijden." De Rooij denkt dat dat een direct gevolg is van zijn werkzaamheden. Hij weet dat het toepassen van wiskundige modellen en het oplossen van damproblemen in het zelfde hersengebied plaatsvinden. Daar om heeft hij 's avonds rust in zijn hoofd nodig. Het directe gevolg is dat hij zich op wedstrijden beter kan focussen dan vroe ger het geval was: „Ik merk dat ik me de laatste tijd veel beter op een partij kan concentreren. Ik kan me nu van alles om me heen afsluiten." Binnenkort neemt De Rooij zijn oude hob by weer op, als hij als voetballer bij HW in Hulst aan de slag gaat. „Ik voel dat ik weer lichamelijk wat moet gaan doen." Net als bij het dammen zo aanvallend mo gelijk. want De Rooij is in Zeeland ge vreesd om zijn offensieve spel. „Mijn kracht ligt in het aanvalsspel. Ik vind het makkelijker. Bij de grootmeesters zie je bijna altijd dat de aanval overwint." Verwacht De Rooij morgen ook een aan vallende Rijk? „Mogelijk. Wat me opvalt is dat Cees minder voorzichtig is gaan spe len. Hij speelt tegenwoordig met open vi zier. Maar hij zit morgen in een lastige si tuatie..." Eén verkeerde zet en De Rooij mag zich kampioen van Zeeland noemen? „Dat zou leuk zijn." door Vincent de Rijke VLISSINGEN - Om competitie vervalsing te voorkomen heeft de KNVB een inhaalronde inge last. In de tweede klasse van het zaterdagvoetbal krijgt het ge plaagde Dauwendaele SKNWK op bezoek. Een klasse lager mag Wemeldinge proberen VCK punten af te snoepen om nog een poging tot lijfsbehoud te doen. En in de vierde klasse A van het zondagvoetbal speelt Hans- weert se Boys voor eigen publiek tegen RCS dat van geluk mag spreken dat het zich nog koplo per mag noemen. Halverwege het seizoen maakte het bestuur van Dauwendaele bekend dat trainer Gert Booij niet in het toekomstplaatje pas te bij Dauwendaele. De oefen- meester trok destijds daaruit zijn conclusies en stapte onmid dellijk op. Vanuit de spelers groep werd de naam van Cees Human geopperd om het sei zoen uit te zingen. Tussenpaus Human, die eerder al een sei zoen het trainerschap bij Dau wendaele deelde met Ben van de Ketterij, pakte de klus met bei de handen aan. Overigens meer uit clubliefde („Ik ben altijd al een Dauwendaele-man ge weest") dan uit ambitie. Human: „Trainer zijn is een leuk vak. Ik doe het met veel plezier. Maar als je het op de langere ter mijn goed wil doen, moet je er ook ontzettend veel tijd in ste ken." En daqr wringt voor Hu- man de schoen. Human werkt in een open inrichting en begeleidt daar langgestraften om terug te keren in de maatschappij. En omdat dat in de praktijk in houdt, dat hij onregelmatige diensten draait, houdt hij het weekend vrij voor familie-aan gelegenheden. Daarom is een lange carrière als trainer niet voor Human weggelegd. Maar voorlopig probeert Hu- man Dauwendaele te behoeden voor degradatie. Want nadat Dauwendaele uit het dal kroop na een slechte seizoensouvertu re, is de ploeg uit Middelburg weer stevig afgezakt. En dit komt niet in de laatste plaats door de enorme hoeveelheid te genslagen die Dauwendaele tot nu toe kende op personeel ge bied. Met name afgelopen zater dag (6-1-verlies tegen Yerseke) was het triest gesteld met het aanbod der spelers. Briefje „Ik pak er even een briefje bij, want ik kan het uit mijn hoofd niet allemaal opnoemen", is de reactie van Human op de vraag hoeveel spelers er absent waren. In grote lijnen komt het erop neer dat drie basisspelers ge blesseerd waren. Twee zegden af wegens verplichtingen op de werkvloer. Er waren nog enkele geschorsten en terugvallen op spelers van het tweede elftal was niet mogelijk in verband met een gepland weekendje Friesland. Om twaalf uur belde een speler af met stevige koorts. En als klap op de vuurpijl brak Marsjel Leonhart, die na een blessure weer zijn rentree maakte, na een klein kwartier zijn kuitbeen. Dauwendaele treft morgen op eigen veld een andere ploeg die in degradatiezorgen verkeert. SKNWK heeft slechts een punt minder dan Dauwendaele, maar tevens een wedstrijd min der gespeeld- „Wij gaan onder ling uitmaken wie degradeert," aldus Human. „En ik heb voor zaterdag weer vijf volwaardige spelers terug, dus ik zie het posi tief tegemoet. Maar SKNWK pakt de laatste weken veel pun ten, waardoor het nog wel eens een heel lastige tegenstander kan worden." Wemeldinge Zaterdag-derdeklasser Wemel dinge zit in de hoek waar de klappen vallen. Met zes punten uit veertien duels staat de ploeg van trainer Peter Poortvliet stijf onderaan. Het laatste winst punt dateert van eind januari toen een doelpunt van Boy Priem garant stond voor een punt tegen Serooskerke. Maar het verschil met DFS, dat een plek boven Wemeldinge staat, bedraagt acht punten. Er zou een wonder moeten gebeuren, wil Wemeldinge zich handha ven in de derde klasse. Met name het gebrek aan dra gende spelers wordt aangevoerd als argument voor de slechte prestaties. Wemeldinge heeft een verjongde ploeg en dat speelt de club parten. „We wil len graag van die laatste plek weg. Maar zeker voor onze jon ge ploeg is het moeilijk om met de druk om te gaan. Blijkbaar zijn ze daar nog niet tegen ge wapend." Wemeldinge kan zaterdag in de wedstrijd tegen VCK weer be schikken over John Mol. Mol heeft een schorsing van acht duels uitgezeten wegens het uit delen van een elleboogstoot. RCS Zondag-vierdeklasser RCS leek lange tijd onverslaanbaar. De eerste elf competitieduels werd niet eenmaal verloren. Maar sinds de eerste nederlaag (4-1- verlies bij Vogelwaarde) be haalden de Souburgers slechts één schamel punt uit drie wed strijden. Een 1-1-gelijkspel te gen Hontenisse zorgde voor dat punt. Afgelopen weekend ver loor RCS in blessuretijd met 2-1 vanMOC'17. De ploeg lijkt aan geslagen, maar heeft geluk dat naaste concurrent IJzendijke ook punten verspeeld. Ondanks de tegenvallende prestaties van de afgelopen weken staat RCS nog steeds aan kop. Maar de voorsprong van zes punten is geslonken tot twee punten. Op de vraag waarom de presta ties de laatste tijd uitblijven moet centrale verdediger San- der Schutte het antwoord schul dig blijven: „Dat is moeilijk te zeggen. We waren tegen MOC zelfs voor het eerst compleet. Alleen ik was er zelf niet bij van wege een schorsing. Maar laten we maar aannemen dat het daar niet aan lag." Schutte is zich er terdege van bewust dat er niet veel meer punten verknoeid kunnen wor den. „Daar zal nog wel over ge sproken worden. Maar zondag moeten we winnen van Hans- weertse Boys. Want als we de voorgaande wedstrijden ge wonnen hadden, stonden we zo'n tien punten los de nummer twee." Hansweertse Boys De ploegen in de vierde klasse van het zondagvoetbal doen qua punten zeer weinig voor el kaar onder. Met uitzondering van Bergen (10 gespeeld 3 pun ten) kan het met de rest van de clubs nog alle kanten op gaan. Behalve de drie koplopers (RCS, IJzendijke en Steen) kunnen al le andere clubs zich middenmo ter noemen. Dat geldt ook voor Hansweertse Boys. De ploeg van coach Leo van der Weijden stond eind ja nuari nog op de voorlaatste plaats. Maar nu, na een maand van wisselende prestaties, staat de ploeg plots op de zevende plaats. Om te beginnen ging de ploeg van Hansweert in een oe fenduel met 7-2 de boot in tegen Dosko. Daarna werden zowel Clinge als Hoofdplaat verslagen in competitieverband. Hans- weeit reisde met alle vex-trou- wen af lichting Breskens en kreeg daar met 8-0 klop. Ver volgens werd het hoger geklas seerde Hontenisse weer met 3-0 vei'slagen. Op de waag of de mindere da gen voor Hansweert achter de rug zijn heeft trainer Van dei- Wei jden niet veel bedenktijd nodig: „Zeker, maar dat meende ik eind vorig jaar al te bespeu ren. En nu beginnen we lang zaam weer compleet te raken dus denk ik dat de magere perio de wel degelijk achter de rug is. Maar een 8-0-nederlaag afwis selen met een 3-0-overwinning getuigt niet echt van stabiliteit Ook Van der Weijden vindt dat niet alledaags „Het is zeer op vallend. In de voorbereiding naar die wedstrijd leek het alsof alles in orde was. Net als AZ vo rige week stonden we binnen 25 minuten met 4-0 achter. Ik heb wel een idee hoe Willem van Ha- negern zich gevoeld moet heb ben." Afgelopen zondag revancheer de Hansweert zich van de bla merende nederlaag door een goede partij te spelen tegen Hontenisse. En dat mag wel ook want de ploeg die vorige maand nog op een degradatieplek stond, heeft zijn zinnen gezet op een plek bij de eerste vijf„In de winterstop heb ik in overleg met de spelersgroep de doelstelling bijgesteld, op een vijfde plaats. En zolang we geen domme kaar ten pakken denk ik dat dit moet kunnen." Dauwendaele-trainer Cees Human: „Wij gaan onderling uitmaken wie degradeert." foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 27