EU slijpt messen voor handelsoorlog met VS WAO-plan van VVD verziekt sfeer in coalitie Sporenonderzoek Banken verhogen hypotheekrente 4 WEKEN jemor over Melkert ia Statendebacle C O.fT Watereisers stichten brand VACATURES Boekenweek vol ouders i\ en kinderen v~ 9t/m 13 'iloot ongeluk abelbaan rij gesproken UsC i't Conflict over bananenimport escaleert ECB laat rente ongemoeid Stage in Zeeuwse walnotengaard Eis achttien maanden cel voor diefstal Mondriaan OPEN HUIS Chelsea bijna in halve finale VOOR 16,00 JA, ik wil: lorKoos van Wees HAAG - De slechte uitslag li de Statenverkiezingen voor PvdA is grotendeels te wijten nplcidooien van fractieleider elkert om uitgeprocedeerde ielzoekers geen opvang meer bieden. elkert heeft daarmee veel idA-kiezers van zich ver- AMP LEJEUNE - De jury van Amerikaanse militaire thtbank acht een Amerikaan piloot niet schuldig aan het ibelbaanongeluk in de Itali- inse Alpen. Bij het drama in avalese kwamen twintig per- inen. onder wie de uit Zeeland komstige Daniëlle Groenleer. ii het leven, jury van de krijgsraad in imp Lejeune sprak de piloot, chard Ashby, vrij van alle rintig aanklachten van onop- ttelijke doodslag. Hij werd enmin schuldig bevonden aan mder zware aanklachten, zo- vernieling van openbare ei- ndommen en plichtsverzuim. e31-jarige Ashby had 206 jaar Istraf kunnen krijgen, eItaliaanse premier D'Alema it gisteren weten verbijsterd te n door het vonnis. Ook nabe- aanden reageerden onthutst, et Amerikaanse toestel door liefde op 3 februari vorig jaar in kabel waaraan een gondel ing. De cabine viel te pletter, olgens Ashby's advocaten was e kabelbaan niet ingetekend pmilitaire kaarten. Ook zou de oogtemeter van het vliegtuig iet goed hebben gewerkt. RTR vreemd. De fractieleider moet spijt betuigen. Dat zegt Omar Ramadan, voor zitter van de Jonge Socialisten en lid van het partijbestuur. De fractie van de PvdA is zover nog lang niet. Ramadan zal Melkert binnenkort ter verantwoording roepen als het partijbestuur zich over de verkiezingen buigt. Hij verwijt Melkert een stand punt naar voren te hebben ge bracht dat onvoldoende is be sproken in de PvdA-gelederen. Binnen de PvdA-fractie in de Tweede Kamer is dat standpunt nooit uitvoerig aan de orde ge weest. De fractie besluit pas ko mende dinsdag over een notitie over asielbeleid, waar de ver wijdering van uitgeprocedeerde asielzoekers deel van uitmaakt. De PvdA begon gisteren met de analyse van de verkiezingen, die voor de sociaal-democraten ui terst teleurstellend verliepen. De partij herstelde maar twee procent van de dramatisch ver lopen Statenverkiezingen van '95, toen zeventien procent van de kiezers PvdA stemden. Melkert verdedigde zich giste ren in de fractie voor de lijn die hij gedurende de campagne heeft gekozen. Asielbeleid, zo zei hi] daar, is een thema waar over ook in verkiezingstijd dui delijkheid geboden moet wor den. De slechte uitslag moet voornamelijk worden toege schreven aan de lage opkomst, hield hij de fractie voor. In de fractie zijn enkele kriti sche woorden gevallen over de toon waannee Melkert het asielprobleem heeft aangesne den. Behalve Ramadan stelden gisteren ook de PvdA-kopstuk- ken Van Thijn en D'Ancona dat Melkert het niet goed heeft ge daan. De critici vragen een bre de partijdiscussie over het asiel beleid. GPD zie ook pagina 2 oor Hans van Soest 'EN HAAG - Het plan van de VD om een groot gedeelte van e WAO'ers met lichte psychi- che klachten hun uitkering te ntnemen is door coalitiepart- ers PvdA en D66 met felle be- roordingen naar de prullenbak envezen. „Volstrekt asociaal", ordeelde D66-woordvoerder chimmel gisteren tijdens het iamerdebat over terugdringen ran het aantal WAO'ers. U wilt overspannen mensen net kinderen naar de bijstand erwijzen", aldus een geëmotio- leerde Schimmel. Alle fracties telen over de voorstellen van fVD'er Wilders heen. )e liberaal reageerde geïrri- eerd. „Iedereen die dit plan af- vijst, is er verantwoordelijk 'oor dat alles weer bespreek bar wordt als het aantal VAO'ers met snel genoeg terug oopt." Hij doelde hiermee op rerdere verlaging van hoogte en luur van de uitkering als blijkt dat die onbetaalbaar wordt. De WD wil voor een werkne mer met psychische klachten al- een nog een WAO-uitkering Bekennen als hij of zij is opge- (Advertenlie) Knip tafelmargarine Beste Koop volgens de Consumentengids'. Alleen verkrijgbaar bij de Konmar. Kuip 500 gram v* t "Ww"' door Paul Koopman BRUSSEL - Het al maan den sluimerende conflict tussen de Verenigde Sta ten en Europese Unie over het Europese bananenre- gime is geëscaleerd. De EU dreigde gisteren de VS met een handelsoorlog als Washington zijn recent aangekondigde straf maatregelen tegen Euro pese producenten niet in trekt. Volgens Europees Commissaris Brittan voor Internationale Handel treden de VS de interna tionale handelsregels 'met voe ten' en zal de EU terugslaan, zodra de wereldhandelsorgani satie WTO dat toestaat. In ongebruikelijk harde termen voer Brittan gisteren uit tegen de VS die volgens hem lijken te rug te keren naar het tijdperk van het protectionisme. Woens dag publiceerde Washington een lijst met producten waar over een importheffing van hon derd procent zal worden gehe ven als de EU zijn importregime voor Amerikaanse bananen niet versoepelt. De sancties gaan op zijn vroegst over twee weken in, als een WTO-panel uitspraak doet over het Europees/Ameri kaanse geschil. Maar omdat de VS de heffingen met terugwer kende kracht willen opleggen, wordt nu al een borgsom van Europese exporteurs gevraagd. Brittan noemde deze stap giste ren 'niet legitiem'. Blijkbaar wegen de belangen van enkele grote bananenconcerns zoals Dole en Chiquita zwaarder dan de solidariteit met de westerse handelspartners, zei de Euro commissaris. Brittan bena drukte dat de VS met hun een zijdige maatregel een 'groot handelsconflict' riskeren. De importheffingen treffen overi gens Nederland en Denemarken niet of nauwelijks. De VS heb ben producten uit deze landen gevrijwaard, omdat Nederland en Denemarken binnen de EU al langer ijveren voor een vrije im port van 'dollar-bananen'. De EU heeft zijn bananenregi- me vorig jaar na een veroorde ling door de WTO al aangepast. Omdat het nieuwe regime bij de VS evenmin in goede aarde viel, besloot Brittan de regeling aan een WTO-panel voor te leggen. Over twee weken wordt de uit spraak verwacht. De Europese Commissie wil de lidstaten nu gaan raadplegen over de even tueel te nemen tegenmaatrege len. Hoewel de bananenimport slechts een fractie vertegen woordigt van de totale handel tussen de VS en de EU dreigt zij de handelsbetrekkingen tussen beide economische blokken ernstig te verstoren. GPD De Europese Centrale Bank laat de rentetarieven ongemoeid. Het belangrijkste tarief, de re- porente, blijft staan op drie pro cent. De bank toont hiermee opnieuw aan dat ze een onaf hankelijk Europees monetair beleid voert. De ECB staat on der politieke druk om de rente te verlagen, maar presi- dent Duisenberg wil iW daar niet van weten. F nomen in een inrichting, geen dagelijkse levensfuncties meer kan verrichten (zoals aankleden en wassen) of niet meer om kan gaan met anderen. Wie niet voldoet aan die criteria wordt volledig arbeidsgeschikt verklaard. Ook de zittende WAO'ers met psychische klach ten moeten volgens deze regels herkeurd worden. De personen die zo buiten de boot vallen, moeten wel extra worden gehol pen bij het zoeken van een baan. De VVD denkt met deze maatre gel het aantal WAO'ers in zes jaar tijd met 250.000 terug te dringen. Van het aantal arbeids ongeschikten kampt nu eender de met psychische klachten. Staatssecretaris Hoogervorst liet weten dat hij weinig heil ziet in de plannen van zijn partijge noot. Hoogervorsts eigen plan nen om het huidige aantal van 900.000 WAO'ers terug te drin gen, kunnen op voldoende steun rekenen van de Tweede Kamer. Wel willen D66 en PvdA dat het kabinet werkgevers verplicht jaarlijks minstens 25.000 WAO'ers in dienst te nemen. Maar Hoogervorst voelt niets voor dergelijke cijfers. GPD ZEVENAAR - Manschappen van de Mo biele Eenheid nemen de rails bij Zevenaar onder de loep. Op last van justitie werd gistermiddag het treinverkeer tussen Arnhem en Doelinchem drie kwartier stilgelegd. Dat was nodig voor het sporen onderzoek na een schietpartij woensdag avond, waarbij in Zevenaar een 36-jarige man om het leven kwam. Voor het uitkammen van de vluchtroute die de schutter volgens getuigen had ge nomen, zette de politie dertig leden van de Mobiele Eenheid in. Een verkeersleider van de NS noemde het stilleggen van het verkeer 'onzinnig'. De spoorwegen stoor den zich vooral aan het tijdstip van het rij verbod, namelijk aan het begin van de middagspits. foto Ben Balster/ANP door Jacques Cats MIDDELBURG - De diefstal van het schilderij De Boom van Mondriaan uit het Zeeuws Mu seum in Middelburg in septem ber vorig jaar was een fluitje van een cent. De dader hoefde, niet gehinderd door suppoosten of bezoekers, alleen maar met zijn vingers een paar koperen nageltjes te ver buigen om het kleine schilderij tje uit de lijst te lichten. Hij stopte het kunstwerk, met een waarde van meer dan een kwart miljoen gulden, onder zijn trui en stapte doodgemoedereerd naar buiten, op de voet gevolgd door zijn moeder, die op de uit kijk had gestaan. De 25-jarige jongeman uit Sittard en zijn 48- jarige moeder moesten zich gis teren voor de rechtbank in Mid delburg verantwoorden voor het misdrijf. De diefstal was volgens hen uit een spontane opwelling voort gekomen. Omdat moeder en zoon in de ogen van officier van justitie F. van Es het misdrijf sa men hebben gepleegd, eiste hij tegen ieder van hen achttien maanden cel. zie ook pagina 15 DEN HAAG - Financiële instel lingen als ABP, Aegon, FBTO, Hooge Huys en Robeco verho gen deze week de hypotheek rente. Zij volgen hiermee de in de laatste drie weken opge klommen marktrente. De gemiddelde stijging be draagt 0,3 procent voor hypo theken met looptijden vanaf vijf j aar. De laatste vier j aar is de hy potheekrente aan een stuk door gedaald. De hypotheekverko pers zeggen tot de verhoging over te gaan door de rentestij ging op de kapitaalmarkt, waar obligaties die vijf tot tien jaar lopen de laatste weken een ho ger rendement zijn gaan opleve ren. Half januari dit jaar be droeg het rendement op een vijf jarige obligatie nog 3,18 pro cent. Inmiddels ligt dit rond de vier procent. De twee grootste aanbieders van hypotheken, Rabobank en (Advertentie) Bij Bliek Mode in Goes op: WIJ PASSEN BIJ ELKAAR Klokstraat 9, Goes Tel. 0113-270182 Vrijdag 5 maart Zaterdag 6 maart Met doorlopend Modeflitsen U bent van harte welkom Walnoten kunnen een mooie toekomst tegemoet zien in de Hi- malayastaat Bhutan. Maar dan moet het land wel eerst weten hoe de walnootbomen het beste tot volle bloei kunnen worden gebracht. Daarom loopt tuinbouwspecialist Tshering van het Bhutanese ministerie van landbouw een maand lang mee in kwekerij Westhof in's Heer Arendskerke.spe- 4 gT cialist in walnootbomen. O Chelsea staat met één been in de halve finale van het Europa cuptoernooi voor bekerwinnaars. De Engelse formatie kende op Stamford Bridge geen problemen met Valerenga uit Noor wegen: 3-0. Ook Lokomotiv Moskou (3-0-winst op Maccabi Haifa) en Lazio Roma, dat met 4-0 van Pa- fT nionios won, verwierven een goede uitgangspositie. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; kunst cul tuur: 9,10,11,13 en 14; zeeland: 15,16,17,19 en 21; sport: 23, 24,25, 26 en 27 Bellen gaat snellen 0800-0231231 (Advertentie) BOMBAY - Leden van de oproerpolitie in de Indiase stad Bombay bekijken een uitgebrande stadsbus. Bewoners van de westeli jke wijkMira-Byhander hadden de bus aangestoken tijdens rellen over de wa tervoorziening in hun buurt. De laatste tien dagen bleef hun wijk van water verstoken. De buurt is des duivels dat de gemeente hier niets tegen doet. foto Sebastian d'Souza/EPA MORGEN IN DEZE KRANT!! 713214 000002 Naam: Voorletters: m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Nationale Nederlanden (NN), gaan niet mee in de verhoging. De rentestijging is volgens ana list J. Ratelband van Money- View Research geen kentering na de dalingen van de afgelopen jaren. „Ik denk meer aan een rentehobbeltje, een plotselinge stijging zonder aanwijsbare re den", zegt de analist. Pas als de centrale banken de korte rente verhogen kan in zijn ogen spra ke zijn van een kentering. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 J per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 van onze redactie binnenland

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1