ïpzc Soep wordt koud door Nancy's elan r Boorspecie mag van provincie terug in de Westerschelde V oorkeurstemmen zetten C. Koster op het Statenpluche Te Veldhuis raadt provincies aan de boer op te gaan zeeland 19 jankfraudes Toekan wil ook tanks vullen i aangehouden Benzinestations -- -oOm Partij voor Zeeland stelt spreekuur in www. uw. bed rijf.op. internet, met. it-adviesgroep.nl vrijdag 5 maart 1999 MIDDELBURG - Is een 32-jari- ge man uit Rotterdam de leider 'an een organisatie die op grote ?t tchaal banken in Nederland ion leeft opgelicht? Met die vraag de ileef gisteren de rechtbank in vae Middelburg zitten, omdat er in kos Je fraudezaak nog nader onder uit zoek moet worden verricht, nu jen poging tot oplichting bij de rge IBN/AMRO in Zierikzee mis er: ukte in juni vorig jaar, waarna ei e Rotterdammer na een zoek- ocht werd opgepakt. Op ver soek van de verdediging, die jijftien getuigen wil horen en d\x Heo-opnamen van banken wil iel tien. werd de fraudezaak don- dt ierdag aangehouden, als )e rechtbank had erop gere- be- eend dat de officier van justitie nsteren met een aangepaste )blf iagvaarding op de zitting zou t u tomen, maar die zag daar niet de lirect de noodzaak van in. Rechtbankpresident J. T. Beg- 3o: ïevn betreurde dat er nu geen iet luidelijkheid was. Informatie one 3e officier zei de verdediging op /óór de zitting al informatie te de ïebben verschaft. ..Danweetde eta aadsman meer dan de recht- lor bank", reageerde Begheyn. in laadsman W. H. Jebbink vond en de rol van zijn cliënt minder v waar dan dat de officier, die de ïrerdachte als de leider van een organisatie afschilderde, wilde op loen geloven. „Hij erkent bij en deel van de bankfraudes be rokken te zijn geweest. Van een [eorganiseerde bende is geen iprake.". idrjDe daders slaagden er in bij di- nvi rerse banken in Nederland van- is maart tot 15 augustus vorig ïrri aar met vervalste paspoorten oer in gestolen o verschil jvingsfor- o nulieren grote sommen geld op i st e nemen. Een kasopname bij de rge 1BN/AMRO op 4 juni in Zierik- ee leidde tot cle aanhouding ngi /an de Rotterdamse verdachte, s b )mdat zijn rol evenredig zou urn :ijn aan een aantal verdachten lie tijdens het voorarrest in /rijheid werden gesteld, vroeg ide raadsman de voorlopige van zijn cliënt te schorsen. Twee verdachten zijn toinog spoorloos. De Rotterdam- dejmer was zelfs bereid om een •keaborgsom van 10.000 gulden te •gnlstorten, De rechtbank beraadt igëjzich nog over het schorsingsver- nJzoek. De behandeling van de •zahfraudezaak wordt voortgezet op kik. 6 mei. door A. J. Snel Handig. Wie bij een wegrestaurant uit de keten van Van der Valk of Hajé zichzelf heeft laten volgooien, kan moge lijk in de toekomst vervolgens hetzelfde doen met zijn tank. De toekan en Hajé zijn van zins naast hun eetgelegenheden onbemande benzinestations te zetten. Ze denken de prijs voor de autobrandstof met vijf tot tien cent te kunnen drukken, omdat geen personeels- en servicekosten in rekening gebracht hoeven te worden. De rijksoverheid voelt wel voor het idee. De machtspositie van Esso, Shell, Texa co en BP/Mobil zou op deze manier kun nen worden doorbroken en er zou meer prijsconcurrentie ontstaan. Gevestigde pomphouders zien de plannen niet met plezier tegemoet. Er wordt in Nederland een heel grote plas benzine verkocht en daarbij geldt niet de volkswijsheid hoe meer zielen, hoe meer vreugd, doch eer der het gezegde dat veel varkens de spoe ling dun maken. A J G.Nederstigt uit Vlissingen, exploi tant van een Esso-station aan de Presi dent Rooseveltlaan, vermoedt dat de plannen van de restaurateurs als bedreigend moeten worden gezien. „Elk pompstation meer betekent dat de koek door meer mensen moet worden verdeeld en daar zitten wij niet direct op te wach ten." Spaarsysteem Nu is het wel zo dat op onbemande pompstations niemand goedemorgen zegt. dat het er geen enkele zin heeft te gen niemand te klagen over het natte weer of de ongekende hitte van het mo ment. In feite maakt alleen de prijs van de brandstof het aantrekkelijk bij zo'n onbemande tank langs te gaan. Vandaar dat Nederstigt dan ook geen overdreven voorstelling heeft van de concurrentie die bemande stations zullen ondervin den. „Uit onderzoek blijkt wel dat de prijs van niet zo heel veel belang is voor de consument. Die wil graag meedoen aan een spaarsysteem en hij vindt het makkelijk als er een shop is waar hij een flesje limonade, siga'retten en een brood je voor onderweg kan kopen. En klanten stellen een vriendelijke benadering door het personeel op prijs. We zullen moeten afwachten wat de effecten zijn. Ik denk dat het in elk geval niet is tegen te gaan. EMangnus, die in Kapellebrug twee te stations runt, weet eigenlijk niet zo goed wat hij moet denken van de plannen van de restaurantketens. „Er verandert zo veel. Je ziet op het ogenblik om je heen overal branchevervaging. Vroeger ging je apart naar de bakker, de slager en de groenteboer. Alles is onpersoonlijker ge worden. De artikelen zijn allemaal voor verpakt en blijkbaar heeft de consument daar geen probleem mee. Het kan dus best zijn dat het wat wordt met onbe mande pompen. Misschien moeten we Bemande tankstations zijn niet echt bang voor de komst van de onbemande brandstofzuilen bij wegrestaurants van Van der Valk en Hajé. Tegenover een goedkopere literprijs zetten zij hun spaarsystemen, rijk gevulde shops en een stuk service. foto Lex de Meester daar op den duur wel mee meegaan." Mangnus heeft twee pompen vlak bij el kaar één met bediening en één zonder. Hij signaleert dat er op dit moment nog altijd klanten zijn die liever hun tank la ten vullen dan dat ze dat zelf doen. Naar schatting ligt de verhouding in klandizie op zo'n fifty-fifty. In denk dat op het mo ment nog niet iedereen met een credit card wil tanken. Maar je weet niet waar het naartoe gaat." „De gemiddelde automobilist stelt ge lukkig nog eens stukje service op prijs die je met een onbemande pomp niet kunt bieden," stelt exploitant G. Brouwer van het BP Benzinestation De Goese Polder aan de Troelstralaan in Goes vast. Hij heeft waargenomen hoe elders in de stad een behodrlijk verloop optrad toen nabij een onbemand tankstation een bemand kwam, „Veel mensen kiezen toch voor een persoonlijker benadering. Ze willen bovendien niet een paar keer stoppen om op de ene plaats te tanken en ergens an ders sigaretten of een broodje voor on- dei-weg te kopen. En als mensen goedko pe, witte benzine zoeken, dan hoeven ze daarvoor niet naar een restaurant langs de snelweg. Witte pompen heb je in de dorpen en steden ook. Ik zie dat bij die restaurants nog niet zo'n groot succes worden." W. van Gorsel is sinds drie en een halfjaar eigenaar-exploitant van het Texaco Ser vicestation Afslag Rilland. Hij heeft aan zienlijke investeringen moeten doen om aan veiligheids- en milieunormen te vol doen. „Als de overheid die onbemande stations bij restaurant gaat toestaan, vind ik dat een slechte zet. Er is al con currentie genoeg, zeker in de buurt van de grens. Wij hebben geïnvesteerd in en dampretoursysteem en vloeistofdichte bestrating. Als de overheid wil dat wij aan de eisen kunnen blij ven voldoen, dan moet ze er ook rekening mee houden dat we die investeringen moeten kunnen te rugverdienen. Zo eenvoudig is dat niet, al lijkt de prijs voor een liter benzine hoog. Je moet bedenken dat zeventig procent van de prijs uit accijns bestaat." door Wout Bareman MIDDELBURG - Gedeputeer de Staten van Zeeland hebben altfgeen bezwaar tegen het terug storten van 1,6 miljoen kubieke meter specie die vrijkomt bij het ik jiboren van de Westerscheldetun- t "I nel. GS hebben, na uitgebreid onderzoek naar de gevolgen van het dumpen van die specie, be sloten tunnelbouwer Kombina- tie Middelplaat Westerschelde (KMW) de vergunningen in het kader van de Wet Milieubeheer en van de Wet Verontreiniging Oppervlaktewater (WVO) te verstrekken. GS oordelen dat het terugstor- ten van de specie in het kader j|l van de Wet Milieubeheer niet op problemen stuit. Rijkswater- I staat kwam tot dezelfde conclu- sie bij de behandeling van de aanvraag voor een WVO-ver- edo gunning. De boorspecie wordt ijwi verspreid op zes locaties in de Westerschelde. Ze concentreren in de Pas van Terneuzen en in de Everingen. Het staat niet vast dat al het vrijkomende materi- hs aal daadwerkelijk in de rivier wordt teruggestort. Er lopen nog onderzoeken naar eventu eel hergebruik van een deel van het spul bij bijvoorbeeld de aan leg van geluidswallen, bekle ding van waterkeringen, oever- Woningen vrij voor huisvesting tunnelpersoneel TERNEUZEN - Om de huidige leegstand in de Terneuzense binnenstad terug te dringen, is Woningbouwvereniging Ter- neuzen in onderhandeling met de tunnelbouwers om personeel tijdelijk te huisvesten in gemeu bileerde huurpanden. kVoor een periode van twee jaar worden twintig woningen be- I schikbaar gesteld, waarin per iii« pand maximaal vier personen 'hun intrek kunnen nemen. De •rdl eerste nieuwe bewoners worden hegin april verwacht. De panden bevinden verspreid •over de binnenstad. De woning- 'bouwvereniging wil voorkomen een grote concentratie van tunnelbouwers een te zwaar )ri> stempel gaat drukken op de Iers leefsituatie in een buurt. Boven- 'dien blijven voldoende wonin gen beschikbaar voor de Ter neuzense markt. bescherming en het afdichten van stortplaatsen. Uit het milieu-effect-onderzoek is gebleken dat de boorspecie niet of nauwelijks op de locaties zal blijven liggen en zich wij wel direct zal verspreiden. Kraamkamerfunctie In het kader van de MER-studie is gezocht naar locaties, waar 'naar verwachting de minste ef fecten op het biologisch leven' te vex-wachten zijn. Dat is juist één van de zaken die de Wester- scheldevissers eisen (geen aantasting van de kraamka merfunctie) Volgens de des kundigen, verenigd in de MER- commissie, is er zekerheid dat de natuurlijke elementen van het gebied niet zullen worden aangetast. Een intensieve con trole moet dat waarborgen. Om te voorkomen dat verdachte (t oxicologische) stoffen toch in de Westerschelde terecht komen, worden op het land speciale de pots voor opslag ingericht. Biervlietenaar wil bij tunnel ook korting voor vaste gebruikers BIERVLIET - De Biervlietenaar W. Rynja heeft er bij Gedepu teerde Staten op aangedrongen de korting, die Zeeuwen niet kunnen 'kopen' voor de veer diensten, over te hevelen naar de Westerscheldetunnel. In een brief aan GS vindt van het van belang om de korting, door middel van het gebruik van vooraf gestorte tegoeden, te handhaven voor de Zeeuwen die dagelijks voor hun werk de Wes terschelde over moeten. Zonder korting zijn die tunnelgebrui- kers straks (bij vijf retourtjes per week) oplopen tot tussen de 6000 en 8400 gulden per jaar Rynja vreest dat een groot aan tal mensen daardoor noodge dwongen naar ander werk zal moeten uitzien. Hij verwacht dat de tunnel alleen voordeel zal bieden aan het bedrijfsleven. Maar dat gaat dan wel ten koste van de 'gewone' gebruikers. „Geen Amsterdammer betaalt voor de Coentunnel of de Zee burgertunnel, geen Rotterdam mer betaalt voor de Van Brie- nenoordbrug, de Beneluxtunnel of de Heinenoordtunnel", schrijft de Biervlietenaar. Nancy Vinke: „Zo'n uniek project als dit, kom ik waarschijnlijk nooit meer tegen." foto Charles Strijd door Wout Bareman TERNEUZEN - Ze fladdert - want daar lijkt het toch nog het meest op - de hele dag door haar domein: het Tunnelcentrum van de Westerscheldetunnel. Enig chaotisch handelen mag haar niet worden ontzegd. Zelf noemt ze dat 'dynamisch'. Het ene moment leidt ze een groep studenten rond, het andere mo ment kruipt ze achter haar com puter om een persbericht te vervaardigen over 'weer een mijlpaal', tussen de bedrijven door vergeet ze te eten ('ik heb erwtensoep meegenomen') om vervolgens iemand te betalen en verontschuldigingen aan te bie den voor het feit dat ze nog geen tijd heeft gehad voor... Nancy Vinke, die studies com municatie- en film- en tv-we- tenschap volgde: „Ik vond dit vanaf de eerste confrontatie een gigantisch mooi project. Ik vond het meteen een enorme uitda ging om voor het tunnelproject de voorlichting en communica tie te gaan doen. Nee, ik ben ab soluut geen techneut, maar door veel gesprekken met mensen van de Bouwdienst van water staat en met de bouwers heb ik nu een heel goed inzicht in de hele materie. In die gesprekken kon je trouwens heel goed mer ken hoe trots iedereen is op z'n betrokkenheid bij de tunnel bouw. Ik heb in het begin nog een tijdje met de Bouwdienst onder één dak gezeten en toen viel me direct op hoe vol vuur die mensen erover spraken. En het is natuurlijk ook uniek; het gaat immers om de langst ge boorde tunnel in slappe grond in Europa." Marktonderzoek In 1997 verrichtte de NV Wes- terscheldetunnel een markton derzoek onder de Zeeuwse be volking. Daaruit bleek dat er grote behoefte bestond aan de de bouwput. Het werkterrein zelf is taboe voor de bezoeker van het centrum, maar er is wel een uitkijkpunt. De belangstelling voor het Tun nelcentrum is, stelt Nancy Vin ke vast, overweldigend. Op 8 ja nuari al werd de tienduizendste bezoeker gehuldigd. En deze week stond de teller al op 18.000. Februari was, met ruim vijfduizend bezoekers, een top- maand. Vinke: „De mensen en ri -20m - - Mm ZEEUWS- lengte 6,5 km VLAANDEREN Z-BEYELAND 1WEEKBOEK TUNNEL 5 maart 19991 nodige informatie over het me gaproject. Op dat moment werd besloten een informatiecen trum op te zetten. Totale kosten, inclusief inrichting: 1,8 miljoen gulden. Het centrum ging 16 september vorig jaar open. In het Tunnelcentrum aan de Willemskei'keweg, aan de rand van de Nieuw-Neuzenpolder, geven computerprogramma 's maquettes, informatiepanelen en films antwoord op vragen over de lange voorgeschiedenis van de oeververbinding, de bouwkosten, het boorproces, de veiligheid, de tarieven en alle mogelijke andere zaken. Wie daaraan niet genoeg heeft, kan deelnemen aan een bezoek aan organisaties die hier binnenko men. zijn werkelijk van alle mo gelijke pluimage. Veel Zeeuws- Vlamingen, scholiei'en, mensen van bedrijven, van seiwiceclubs, uit de landbouw. Maar daar naast ook veel mensen uit de weg- en waterbouw, zowel van aannemei's als van diensten van rijkswaterstaat. Voor de specia listen hebben we trouwens Pe ter Nijhoff ter beschikking, een echte technisch voorlichter." Het Tunnelcentrum richt zich in de eerste plaats op de Zeeuwse bevolking. „Want door het ver strekken van informatie, doen de mensen de nodige kennis en dat leidt waarschijnlijk tot meer begrip over het hoe en waarom van de tunnel én niet te vergeten straks een - hopelijk - intensief gebruik van de verbin ding." Hergebruik Het Tunnelcentmm groeit de komende jaren met de bouw mee. De informatievoorziening wordt steeds aangepast aan de bouwvorderingen. Medio 2003, na de oplevering van de tunnel, sluit het centnxm waarschijn lijk de deuren. Het gebouw is overigens geschikt voor herge bruik. En dat geldt ook voor Nancy Vinke. „Na dit project zoek ik gewoon weer iets an ders, een nieuwe uitdaging. Maar één ding weet ik wel: Zo'n uniek project als dit, kom ik waarschijnlijk nooit meer te gen." door Ben Jansen en Maurits Sep MIDDELBURG - Dankzij 1088 voorkeurstemmen keert Ca- trien Koster uit Middelburg toch terug in Provinciale Sta ten. De VVD had haar een der tiende plek op de kandidaten lijst toebedeeld, te laag om één van de tien gewonnen zetels in te mogen nemen. De kiezers gunden haar echter een vierde plaats; alleen de gedeputeerden Jaap Hennekeij en Gert van Zwieten en nummer vijf Hans van Geesbergen bleken popu lairder. Kosters triomf kost Greet van den Ouden-Zwart uit Nieuwerkerk haar zetel. Koster zelf vindt het een triomf met een zwart randje. „Want ik heb nu een zittende collega te pakken en daar heb ik echt moeite mee.." Ze peinst er an derzijds niet over om haar zetel weer af te staan aan Van den Ou den-Zwart. „Zij was één van de mensen die wilde dat ik de ko mende jaren zou doorgaan. Ik had ook geen problemen met de fractie. Het bestuur zette me te- rog. Dat was een hele klap." Bovendien hebben bijna 1100 mensen op haar gestemd. Kos ter heeft twee verklaringen voor die steun. „Heel veel mensen kennen mij. En ik zeg altijd wat ik bedoel en bedoel altijd wat ik zeg. Dat ontbreekt er wel eens aan bij anderen." Spel Greet van den Ouden-Zwart reageert gelaten op het feit dat ze haar zetel moet afstaan aan Koster. „Ik heb er eigenlijk van begin af aan al een beetje reke ning mee gehouden. Het was duidelijk dat Catrien Koster er wel weer op eigen kracht in zou komen. Maar ja, dat is het poli tieke spel." Van den Ouden- Zwart gaat zich beraden op haar politieke toekomst. Voorzitter Jan Schout van de WD in Zeeland had zich ook gerealiseerd dat Koster op voor keurstemmen een statenzetel zou kunnen veroveren. „Ik stel in elk geval op prijs dat ze geen echte voorkeursactie op touw heeft gezet. De kiezer heeft ge sproken en dat is dat." Schout wenste Koster geluk met haar verkiezing en zei het te betreu ren dat Van den Ouden-Zwaid haar plaats moet inleveren. Bij de Statenverkiezingen van woensdag was voor het eerst sprake van een verlaagde drem pel om met voorkeurstemmen een plaats in het provinciebe stuur te krijgen. Een kwart van de kiesdrempel (dat is 716 stem men) volstond. Ondanks deze verlaagde hindernis blijft het aantal Statenleden-met-voor- keur beperkt tot Koster. Lijstverbinding De lijstverbinding heeft SGP en RPF/GPV geen windeieren ge legd. De christelijke partijen waren samen groot genoeg om de eerste van vijf te verdelen restzetels in de wacht te slepen. Een ingewikkelde rekensom leerde dat de SGP recht had op die extra zetel. WD, CDA GroenLinks en de Partij voor Zeeland kregen de andere rest zetels. De lijstverbinding van de PvZ en de ouderenpartijen le verde niets op, omdat de oude renpartijen niet op eigen kracht een Statenzetel behaalden. De restzetel voor de PvZ heeft die partij volledig aan zichzelf te danken zieookpag21 MIDDELBURG - De Partij voor Zeeland (PvZ) gaat een politiek spreekuur instellen. Door het houden van zogenoemde zitda gen denkt de partij de provinci ale politiek dichter bij de bur gers te brengen. Op de zitdagen kunnen vragen worden gesteld over nota's, rap porten, het ambtelijk apparaat en door Provinciale Staten ge nomen besluiten. Het instellen van een spreekuur vloeit vol gens PvZ-voorman M. A Stof fels voort uit de verkiezings campagne van de afgelopen weken. „Wat voor ons duidelijk naar voren is gekomen, is dat de burgers nog veel te ver verwij derd zijn van het provincie huis." Op het Internet ver schijnt binnenkort een website van de PvZ. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De lage opkomst heeft WD-kamerlid A J. te Veldhuis uit Middelburg, speci alist Binnenlandse Zaken, niet verbaasd. Hij had het min of meer verwacht, omdat provin ciebesturen nog veel te veel in zichzelf gekeerde organisaties zijn. Zij moeten, aldus Te Veld huis, letterlijk meer de boer. Ze moeten hun producten veel be ter gaan verkopen. „Als provin ciebesturen winkeliers waren, waren ze zo failliet." Dichter op de burger kruipen, de contacten aanhalen en je kwetsbaar durven opstellen. Dat zijn de algemene ingrediën ten die Te Veldhuis aan alle pro vinciebesturen voorschotelt. „Alle commissarissen van de koningin moeten een plan de campagne maken en coördine ren. Zij komen toch geregeld bij elkaar. Zo'n plan moet dan toe gesneden worden op de eigenhe den en eigenaardigheden van elke provincie apart." Te Veldhuis ziet mogelijkheden te over om het provinciebestuur uit de Middelburgse Abdij naar een of ander dorpshuis te krij gen. „De provincie zet de grote lijnen uit voor het woning bouwbeleid. Zo is in het streek plan vastgelegd dat kleine ker nen niet ongebreideld mogen groeien. Ga met zo'n plan een doi-psgemeenschap opzoeken. Leg uit waarom je dat beleid voert. En zo kan dat ook met plannen voor de zorgsector, openbaar vervoer, noem maar op. Provincies moeten af van het idee dat zij wel via de media met hun burgers communiceren. Provinciebesturen moeten in teractief worden Zoals iedere wethouder in Middelburg een wijktafel voorzit, zo kan iedere gedeputeerde toch ook een regio nemen. Dat kost tijd. maar ze worden er goed genoeg voor be taald." Kwaliteit Niet alleen de lage opkomst bij de Statenverkiezingen brengt het WD-kamerlid op deze idee- en. De lage opkomst (landelijk 45,4 procent; in Zeeland 48,6 procent) is de aanleiding, maar in wezen gaat het om de kwali teit van het bestuur. „Door de lage opkomst hebben de provin ciebesturen niet ingeboet aan legitimiteit", stelt Te Veldhuis. „Alle zetels zijn gewoon ver deeld. De repi'esentativiteit is wel teroggelopen. Ze vertegen woordigen minder mensen en dat schept de morele plicht ex tra je best te doen." Boogerd-Quaak rekent voor zetel Europarlement op de Zeeuwen VLISSINGEN - De Zeeuwse kiezer heeft D66 woensdag hard laten vallen. Toch rekent D66- Europarlementariër J. Boo- gerd-Quaak uit Zaamslag op de Zeeuwen om haar aan een nieu we termijn in het Europees Par lement te helpen. Zij staat nummer drie op de kandidatenlijst voor de verkie- zingen op donderdag 10 juni. „En wij gaan voor drie zetels", zegt ze strijdlustig. Ze heeft wei een boodschap voor Zeeland: „Kies uw regio-vertegenwoor diger." Natuurlijk viel de uitslag van de Statenverkiezingen Boogerd- Quaak fiks tegen. „We moeten er nog harder tegenaan. Ik heb juist overlegd met onze lijst trekker voor de Europese ver kiezingen, L. van der Laan. Het wordt een campagne met schwung." Waar die schwung uit zal bestaan, wil zij niet zeg gen. „Als het oorlog is, gooit u uw strategie toch ook niet op straat? We hebben talloze idee- en, u hoort nog wel van ons." D66 gaat vooral de stidjd aan met de jonge kiezers. „Die lieten het woensdag afweten, dus die willen we straks bereiken. Daarom is het goed dat we een jonge lijsttrekker hebben." Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 19