Zanddijk verlangt goede regeling Koninklijk afscheid voorman Vekabo PZC Arnemuiden wil boei op rotonde Beter Wonen bliefR woonwagencentra op Schouwen niet Brand vernielt antiekwinkel Schouwen blijft voorlopig onder f toezicht pro vineid zeeland Bewoners eisen rechter bouw warmtekrachtcentrale bij Kruiningen stil te zetten Pillendief in kraag gevat Sluis-Aardenburg wil boek over opgravingen Borsele beantwoordt brieven te laat Open dag Stoomtrein Goes-Borself Zangavond in Koorkerk vrijdag 5 maart 1999 doorlngrid Huibers MIDDELBURG - Zeven huizen en een boerderij staan er langs de Zanddijk in Kruiningen. Een bijna vergeten straatje onder de naar friet geurende rook van aardappelverwerker Lamb- Weston/Meijer (LWM). Zoals het zich nu laat aanzien, moeten de huizen eerdaags wijken voor de uitbreiding van het indu strieterrein. Dat willen de be woners niet zonder slag of stoot laten gebeuren. Donderdagoch tend vroegen zij de rechter de bouw van een warmtekracht centrale op het terrein van LWM stil te leggen. De eigenaren vrezen dat de waarde van hun huizen door al lerlei ontwikkelingen bij LWM steeds verder zal dalen. Daar mee wordt ook hun positie in de onderhandelingen met de ge meente over een goede afkoop regeling er niet beter op. Behalve een warmtekrachtcen trale, hangt de bewoners ook de MIDDELBURG - Een 68-jarige man is donderdagmiddag in een winkel aan de Lange Delft in Middelburg aangehouden. De man wilde een doosje met plantaardige spiercapsules ter waarde van bijna dertig gulden meenemen die hij met had afge rekend. Hij werd betrapt door dat het alarm van de alarm poortjes afging. De diefstal kostte hem een boete van 240 gulden. Bedrijfsbus met gereedschap weg VLISSINGEN - Een witte be drijfsbus die in de Glacisstraat in Vlissingen stond, is tussen woensdag en donderdag gesto len. Het bedrijfsbusje is van het merk Toyota type Lite Ace com mercial en heeft het kinteken VL-76-GN. In de auto lag een grote hoeveelheid hand- en elektrisch gereedschap. komst van een kolossaal vries huis boven het hoofd. Eind no vember ging de gemeenteraad akkoord met de wens van LWM om op het terrein een dertig me ter hoge vrieskist - vergelijk baar met een flatgebouw van twaalf verdiepingen - neer te zetten. De onderhandelingen tussen de gemeente Reimerswaal en de bewoners liggen even stil, om dat de gemeente eerst een be stemmingsplanwijziging voor de uitbreiding van het bedrijfs terrein voorbereidt. Tegelijk worden de huizen getaxeerd. Er is nog geen sprake van een bouw- of milieuvergunning voor het geplande vrieshuis Op dat punt kunnen de bewoners dus ook nog geen actie onderne men. De bouw van de warmte krachtcentrale is echter in fe bruari al begonnen en die werd gisteren dan ook aangegrepen. Vergunningen En dus ging het in de rechtszaal niet over het vrieshuis of de sloop van de woningen, maar over de bouw- en milieuvergun ning van Delta Nutsbedrijven. Dat bedrijf zorgt voor de bouw van de warmtekrachtcentrale en gaat deze straks ook exploi teren. Volgens advocaat J. Boogaard van de bewoners, is de bouwvergunning niet in orde. LWM beschikt wel over een ou de bouwvergunning, maar die was nooit bedoeld voor de nu geplande centrale. Delta Nuts bedrijven hebben helemaal geen bouwvergunning. Een mi lieuvergunning ontbreekt even eens. Milieuwinst De bouwvergunning is wel in orde, verdedigde advocaat S. D. Spruijt Delta Nutsbedrijven. Het gaat om precies hetzelfde gebouw als waarvoor in 1996 een vergunning is verleend. De milieuvergunning is begin deze week alsnog aangevraagd en •moet bovendien geen enkel pro bleem opleveren. ,,De warmte krachtcentrale levert alleen mi lieuwinst op. De CO,-uitstoot wordt minder, het lawaai wordt minder en de geuruitstoot zal helemaal verdwijnen", aldus Spruijt. De rechter doet volgende week donderdag uitspraak. door Ab van der Sluis ARNEMUIDEN - De wijkbeheergroep Arnemuiden w il een boei plaatsen op de rotonde aan de Nieuwlandsevveg bij het dorp. Die moet de oude en huidige binding van Arnemuiden met de zee symboliseren. De wijkbeheergroep heeft daarvoor een plan inge diend bij B en W van Middelburg. Het herinrichtingsplan voor de rotonde is inmiddels goedge keurd door het college ..We vinden het een aardig initiatief van de wijkbeheergroep". aldus een woordvoerder van de gemeente. ..En we zouden het graag gerealiseerd zien voor de gemeenschap van Arnemuiden." B en W hebben formeel weinig te zeggen over een herinrichtings plan voor de rotonde. Het bouwwerk is eigendom van en in beheer bij de provincie. De gemeente heeft beloofd op te treden als intermediair tussen de beheergroep en de provincie. Die laat ste moet zich nog uitspreken over het plan. foto Ruben Oreel door Sheila van Doorsselaer SLUIS - Het gemeentebestuur van Sluis- Aardenburg wil een publieksboek uitbren gen over de opgravingen die het afgelopen jaar in Sluis zijn gedaan. Het archeologi sche speurwerk heeft een schat aan artefac ten opgeleverd en het college van B en W vindt het de moeite waard een boek over de achtergronden van de opgravingen te publi ceren. De leden van de commissie Middelen gingen onlangs akkoord met een garantie subsidie van 10.000 gulden voor het samen stellen van het boekwerk. De kopij voor het publieksboek wordt aan geleverd door de Rijksdienst voor het Oud- heidkundig Bodemonderzoek (ROB), het Provinciaal Archeologisch Cen trum Zeeland (PACZ) en uitgeverij Unie Pers uit Abcoude.De bundel wordt door spekt met foto's van bijvoorbeeld de opgra vingen in de zomer van 1998 in de Lange Wolstraat. Op de plaats waar de Nederlands hervormde kerk stond, werden voorwerpen als potten, glaswerk, Italiaans en Spaans majolica - aardewerken gebruiksvoorwer pen met tinglazuur gevonden. door Nils ten Brinke ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland gaat een verordening opstellen die de omgang met woonwagenbewo ners moet regelen. Met de op heffing van de Woonwagenwet per 1 maart is de verantwoorde lijkheid van het woonwagenbe- leid volledig op de schouders van de gemeente terecht geko men, maar daar wil ze snel weer van af. Schouwen-Duiveland wil de centra in Zierikzee en Bruinisse verkopen aan de wo ningbouwvereniging Beter Wo nen. Directeur P. van Doorne wil echter dat de gemeente eerst een serieuze poging onderneemt de standplaatsen te verkopen aan de eigenaren van de wagens. Schouwen-Duiveland herbergt zestien officiële standplaatsen voor woonwagens, tien in Zie rikzee en zes in Bruinisse. Er staat één 'gedoogde wagen' in Renesse. Nu nog is het Woonwagenschap Midden- en Noord-Zeeland, als vertegenwoordiger van de ge meenten in dat gebied, verant woordelijk voor de verhuur van de standplaatsen, maar niet voor lang meer. Secretaris C. W V'eerhoek, wethouder van Schouwen-Duiveland, wil de terreinen overdoen aan de wo ningbouwcorporaties, waarna het Woonwagenschap kan wor den opgeheven. Om die overgang te bespoedi gen, onderhandelt het schap nu met het ministerie van Volks huisvesting over een verreke ning van de laatste rijkssubsi dies (14 miljoen gulden over 1999) en de uitstaande leningen. Tegelijkertijd worden onder- handingen met de corporaties gevoerd om de woonwagenter reinen over te nemen. Maar die stellen harde voorwaarden aan de overname. Zo wordt een schoongrondverklaring ge vraagd, zodat ze straks niet worden opgezadeld met sane- ringskosten. Een andere hindeipaal vormt volgens Beter Wonen-directeur Van Doorne de 'normalisering' van de huuradministratie, of wel de zekerheid dat de huren op tijd kunnen worden geïnd. Van Doorne vindt dat de wo ningbouwvereniging een 'mini male rol' in het woonwagenbe- ch: leid moet spelen. „Het logischer zijn als het Wool genschap eerst beziet of c< lei eigenaren van de woonwai lit de standplaatsen willen ko;de f En voor de overige vijf huurt toe van de woonwagens zou Ser goed zijn als er een rege iB! komt die op de langere ten uk aankoop van de wagens standplaats regelt." Probleem Ook E van Poppel, woordvc mdi der van het centrum aan dei dei rikzeese Klerksweg, vindt zowel de standplaatsen als woonwagens in eigen bel een moeten komen. Al vormt hst volgens hem wel een probit las voor de bewoners om dit tt eon nancieren. „Wij zijn voorde din nu wel gelijkgesteld met overige burgers, maar vooi ningen komen we niet aanmerking." Met het Wooi genschap heeft hij slechte e ringen, omdat het nooit one De houdswerkzaamheden op yóó terreinen uitvoert, terwijl de ïeb woners wel stageld beta ■aa Evenmin voelt hij iets voor meentelijke bemoeienis in nieuwe situatie. „Wij willen (de der elkaar uitmaken wie u nv< komt te wonen." ve Nu is het vrij onwaarschijn dat burgers kans maken op ioe plaatsje tussen de woonwag ien aan de Klerksweg. Maar met rol vervallen van de landelijke geo krijgen gemeenten wel eeng spr tere vinger in de pap, benadr De Van Poppel. „We willen sowi /er: geen overheidsbemoeienis if onderhouden zelf het tem a; onze woningen zijn properjen dan elk ander woonhuis. Ojnul gemeenschap is prima in om voor zichzelf te zor_ Veerhoek verwacht de spec :ee verordening over de omgi ran met woonwagenbewoners b )m nen enkele weken te kum djr presenteren. lie mj Auto beschadigd MIDDELBURG - Een auto. nog tussen woensdagavond en d( me: derdagochtend geparkee bor stond op de Prinses Margin sto: straat in Middelburg is aange ziel den. De auto werd aan eenpijzoe tier beschadigd. De veroorzalrfra van de aanrijding is onbekenc tec lev lui ir. ejn af r door René Schrier KWADEND AMME - Een brand heeft donderdagmorgen de bo venverdieping van een woning en een antiekwinkel aan de Frisostraat in Kwadendamme vernield. De technische recher che onderzoekt nog hoe het vuur ontstond. Duidelijk is wel dat er grote schade is aangericht, niet alleen aan de woning, maar ook aan de voorraad antiek van H. Wouter- se. Het pand kan als verloren worden beschouwd. Een zaal met voorraad achter het pand kon dankzij de inspanningen van de brandweer behouden blijven. De brandweer kreeg om 9.24 uur de melding van een zolder- brand aan de Frisostraat. Toen de korpsen van Ovezande en Baarland ter plaatse kwamen, stond de bovenverdieping vol rook en sloegen de vlammen al naar buiten. In eerste instantie is nog geprobeerd het vuur van binnenuit te lijf te gaan. Maar die pogingen moest de brand weer staken, legde de officier van dienst van de Borselse brandweer. C. E. Mol, uit. Omdat het vuur zich snel uit breidde is vervolgens ook het korps van 's-Gravenpolder ge waarschuwd om voor watertoe voer te zorgen. Op die manier kon vanuit een nabijgelegen brandvijver bluswater worden aangevoerd. Daarnaast moest de ladderwagen uit Goes in ac tie komen, omdat de brand langs boven moeilijk te bestrij den was De 68-jarige bewoner van het pand, het voormalige café de Kroon, werd gealarmeèrd door een rookmelder op de bovenver dieping. Hij kon door de hitte echter niet meer naar boven gaan en te kijken wat er aan de hand was. Hij kon ongedeerd met zijn hond het pand verlaten Voor de brandweer was er wat de bovenverdieping betreft geen houden meer aan, of zoals het in brandweertermen heet: er was een grote vuurbelasting. Dat wil zeggen dat er veel hout en ander brandbaar materiaal was. Het vuur drong niet door tot de benedenverdieping, maar daar was wel erg veel water schade. De brandweer is nog ge ruime tijd bezig geweest met na blussen. De brand trok bekijks van omwonenden. foto Dirk-Jan Gjeltema door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Een communicatienota is één ding, goed communiceren met de burger een ander. Burgemeester J. L. M. Mandos van Borsele gaf donderdagavond tijdens de vergadering van de gemeenteraad van Borsele toe dat de gemeente het nog niet helemaal in de vingers heeft. Er blij ven klachten over grove termijnoverschrijdingen in de correspondentie en over een gebrek aan in spraak. Volgens Mandos vergt openheid een andere op stelling van de bestuurders, maar óók van de bur ger. „Als in een open planprocedure burgers in een vroeg stadium bij de plannen worden betrokken, wil dat nog niet zeggen dat ideeën ook meteen plannen zi jnWe zijn nog niet in staat gebleken om dat naar de burger toe duidelijk te maken." Mandos toonde zich bereid om te onderzoeken wat er fout gaat in de procedures die leiden tot brieven die een jaar lang op antwoord liggen te wachten. „Maar we moeten ook in de gaten hou den dat we onze inspanningen eerlijk verdelen. Het kan niet zo zijn dat zestig procent van de aan dacht van het college uitgaat naar één procent van de Borselse bevolking. We moeten wel uitkijken dat we niet in welles-nietes-correspondentie te rechtkomen. Dat is niet productief en het lost ook niks op." Er valt, kortom, nog veel te leren in de dagelijke communicatiepraktijk van de gemeente Borsele. De theorie heeft de gemeente onder de knie. Die staat in de communicatienota die donderdavond werd vastgesteld. Alle fracties zijn er blij mee, ge tuige de loftrompet die ze beurtelings staken. Maar, zo luidde algemeen de opvatting, nu het denken gebeurd is, moet het doen beginnen. Burgemeester De Bruijn speldt scheidend Vekabo-voorman Lampert de onderscheiding op. foto Ruben Oreel door Ab van der Sluis SEROOSKERKE (W) - Voor zijn vele verdiensten voor de agrarische én toeristische sec tor is kampeerboer P. Lampert uit Biggekerke koninklijk on derscheiden. Burgemeester A C. de Bruijn van Veere speldde hem de versierselen op die horen bij het Ridder schap in de orde van Oranje Nassau. Lampert nam don derdagavond officieel af scheid van de Vereniging van Kampeerboeren in Zeeland (Vekabo). Hij was initiatief nemer en voorzitter vanaf de oprichting van de Vekabo in 1981. Lampert is een bijzondere man, aldus de burgemeester. Hij is zeer vasthoudend als het gaat om de belangen van de kampeerboeren. De sector be gon in de jaren tachtig met drie kampeermiddelen, maar inmiddels mogen er door drif tig lobbywerk vijftien ten ten/stacaravans staan. En nog is Lampert niet tevreden, glimlachte De« Bruijn. De scheidend voorzitter bood on langs aan campers een plekje te geven op de boerderijen, zo dat zij niet meer bekeurd kun nen worden voor illegale overnachtingen op één van de- Zeeuwse dammen. „Als hij denkt dat er een gaatje is", zei de burgemeester, „dan pro beert hij 't." Sigaartje De Vekabo begon met 42 le den. Dat aantal is op Walche ren uitgegroeid tot 283. De landelijke vereniging, waar van Lampert ook voorzitter was, heeft iets meer dan acht honderd leden. Lampert stak veel tijd en energie in de orga nisatie van de Vekabo. Zijn aanpak, zijn luisterend oor en zijn daadkrachtig optreden, ging steevast vergezeld met een kwinkslag en zijn onaf scheidelijke sigaartje. Tijdens zijn voorzitterschap maakte hij zowel vrienden als vijanden, maar altijd was hij recht voor zijn raap en recht door zee. „Soms overvroeg hij, soms kreeg hij het deksel op de neus", concludeerde de Veerse burgemeester. Lampert was niet alleen actief op agrarisch en toeristisch ge bied. Daarnaast was hij ker kelijk en maatschappelijk betrokken in allerlei be stuursfuncties. Hij was scri ba, kerkvoogd, hulpkoster, bestuurslid van de Zeeuwse Ringrijdersvereniging, jury lid bij de ploegwedstrijden, bestuurslid bij de Aardappel bv en bij de Suiker Unie. De Bruijn: „Maar altijd had Piet het algemeen belang, het wer ken voor de samenleving, voor ogen." Kick De vertrekkend voorzitter zei totaal verrast te zijn door de koninklijke onderscheiding. Het besturen was hem niet al tijd even goed afgegaan. Soms kwam hij naar eigen zeggen als aangeschoten wild thuis. „Het heeft veel tijd en energie gekost om de kar te trekken. De wielen ervan zaten af en toe diep in de grond. Maar de successen waren voor mij de kick om door te gaan." door Marcel Modde ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland blijft voorlopig, wat de financiële uit gaven betreft, onder preventief toezicht staan van Gedeputeer de Staten. Pas wanneer de ge meente er in slaagt straks bij de voorjaarsnota een sluitende meerjarenbegroting te presen teren, gaat de druk weer van de ketel, zo laten GS weten in een brief aan burgemeester en wet houders. Schouwen-Duiveland verkeert momenteel in de lastige positie dat het voor ieder kredietbesluit boven op de lopende begroting, goedkeuring moet vragen aan het dagelijks provinciebestuur. De gemeente heeft zichzelf in die situatie gemanoeuvreerd, doordat ze er niet in slaagde voor de gestelde datum van 15 november 1998 de begroting over 1999 voor te leggen aan GS. Dat onvermogen had te maken met de nasleep van de gemeen telijk herindelingsprocedure en het zorgvuldig verwerken van de nodige financiële gegevens, zei afdelingshoofd financiën M. Leune donderdag in een toelich ting op de brief. Wangedrocht „We hadden de datum wel kun nen halen, maar dan was de begroting kwalitatief ongetwij feld een wangedrocht gewor den. Dat leek ons het niet waard." Desondanks werd de gemeente na het presenteren van het huishoudboekje tot twee maal toe geconfronteerd met een miljoenenmisser en was er boekhoudkundig flink wat gepuzzel nodig om te voorko men dat in de rode cijfers werd beland. In de praktijk ondervindt de ge meente volgens Leune nauwe lijks last van het preventieve toezicht van hogerhand. „Het enige nadeel is dat we even moe ten wachten, voordat bepaalde kredietbesluiten daadwerkelijk kunnen worden uitgevoerd. Maar meestal is zo'n goedkeu ring een kwestie van twee we ken. Als het heel snel moet, kan het zelfs binnen enkele dagen rond zijn." Leune durft in dit stadium niet met zekerheid te zeggen of zijn afdeling aan de nieuwste dead line van GS kan voldoen. „Na tuurlijk zullen we er naarst -ME ven om de meerjarenrara sluitend te krijgen. Dat is alt ons doel. Maar of we daar ins gen bij de presentatie van voorjaarsnota, dat weet ik nog niet. We doen ons best."' nota en de daaraan gekoppel meerjarenplannen worden til verwachting 8 juli in de slo meenteraad behandeld. het GOES - De Stoomtrein Goq sie Borsele houdt zaterdag aai maart een open dag. De bed» gu ling van die activiteit is vrij* ligers te werven voor de tw dienst. Die zijn namelijk hard nodi| de stichting de activiteiten hei aai uitgebreid. De dienstregeling in het zomerseizoen verandi van twee ritten naar drie rit per dag. Op die manier kam he combinatie gemaakt wore met de veerdienst Hoedeke kerke-Terneuzen. Zo kuni mensen van Goes naar Terfi zen en vice sersa reizen. De stichting zoekt mensen dienst kunnen doen als cond. V' teur, stoker of machinist. Op open dag kunnen belangsteÜe den zien wat deze functies houden. Geïnteresseerden k- TE nen 20 maart tussen 10.00 pn We eel en 17.00 uur terecht inhetSG bii complex aan de Van Doom straat te Goes. lee MIDDELBURG - De comi Zingen in Middelburg «L voor de zangavond op zaterdi 20 maart uit naar de Koorkert De Nieuwe Kerk, waar de missie normaliter zingt, w< gerenoveerd. Voor de avondi 20 maart is het SmalstadtsM' nenkoor uit Sint-Maartei uitgenodigd, dat dan voor melijk geestelijke li ede brengt. De zangavond bi om 19.30 uur en staat voor dereen open. W(

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 18