lan winkelcentrum aangepast PZC Koningschap van Ghanees dorpje mondt uit in Zeeuwse hulpactie Schuttersbeeldjes in ere hersteld na zolderverbanning Ylissingse minima krijgen collectieve ziekteverzekering Streekmuseum Goes moet het zonder steun Kapelle doen zeeland 17 efinitieve opzet behelst ook nieuwe parkeergarage in Vlissingen Hulp voor minima bij invullen van formulier kwijtschelding vrijdag 5 maart 1999 flnnrjdith Ramakers IS SIN GEN - De definitieve ^Mannen voor een nieuw winkel- B entrum op de hoek van de Lan- e Zelke en de Spuistraat in Ilissingen kunnen bijna vvor- en gepresenteerd. De Hema erhuist daarin iets meer rich- ing Spuistraat en vestigt zich oHedig op de begane vloer. Het farenhuis krijgt ingangen aan |e Lange Zelke en een forse en- eilï ree aan de zijde van de Spui- iriiat. i in b |e gemeente gaat er vanuit dat 1ook&de Aldi terugkomt. Daar- 0Ur< aast ontstaat een apart blok als nin' vinkelpassage aan de zijde van 01üi )ude Markt. De Torenstraat en 'r0f farkstraat verdwijnen. Zu Binnenkort bespreken burge- toe jeester en wethouders de resul- ne® iten van de haalbaarheidsstu- !wo VOor het complete project. '°°t )ie studie voert de ontwikke- J. iar BAM Vastgoed Ontwikke- ing BV. Daarna wordt er verder ninj Verlegd met BAM", verklaart -jn v i Schroevers van de gemeente -nh üssingen. ati itudie r lij het plan hoort een parkeer- arage voor ongeveer 350 au dio's, dat is ongeveer evenveel als -Br iggarage aan de Aagje Deken- ..l traat. De haalbaarheidsstudie pitst zich vooral toe op dit on- Jen erdeel. Er wordt gekeken of de i. h ueuwe parkeergarage rendabel 'namaken is. ds het plan doorgaat, zullen de gev arkeerplaatsen aan de Oude Bc [arkt verdwijnen. Het is de be- oeling dat daar een sfeervol, ren iitovrij pleintje ontstaat, met -litn a winkelpassage, die even wij- igaan de Lange Zelke loopt, oor dit nieuwbouwproject ns v ioet ook de circulatie voor het inkelend publiek gestimu- aJis erd worden. De verwachting is eeat ervanuit de Sint Jacobspas- te F age een aantrekkelijker en te" anzelfsprekender loop komt gis< ichting Lange Zelke en omge- -;m eerd giPlanontwerp deh )it nieuwbouwproject werd het erder als Kromme Elleboog nai »assage gelanceerd. Dat ont- ver verp is gedeeltelijk van de :an%an Op de hoek was een toren ïrlai net vijf verdiepingen opgeno men, die de twee vleugels met el kaar verbond. „Dat zogenaam de planontwerp was vooral een initiatief van BAM. Het college heeft het verder bekeken en na overleg en een studie aange past." Uit de studie was naar vo ren gekomen dat er op die loca tie 'geen plaats is voor vreemde elementen, zoals een toren'. „De verrassing van het gebouw moet niet in de hoogte, maar in de vormgeving gezocht worden. Het is een verrassend ontwerp geworden, dat binnenkort ge presenteerd wordt." Het huidige gebouwencomplex biedt ruimte aan 24 apparte menten. Na sloop en nieuw bouw komen daarvoor 75 ap partementen terug. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De gereno veerde beeldjes van het Schut tershof Sint Sebastiaan in Middelburg en de replica's zijn klaar. De vier sculpturen wor den vrijdag 12 maart onthuld. De twee originele verdwenen ongeveer tien jaar geleden uit de nissen van het complex. Zij maakten plaats voor twee vuurrode oren, die verwijzen naar het nachtcafé de Rooie Oortjes. De Stichting Vrienden van Middelburg wist de beeld jes, die schutters voorstellen uit de zestiende eeuw, te red den. In 1594 maakte Hans van Cam- penhout de twee beeldjes. Vierhonderd jaar lang bepaal den zij het aanzien van de toe gangen tot het Schuttershof complex. In 1994 waren de beeldjes zodanig aangetast dat zij verwijderd werden. De twee schutters belandden op zolder, waarna een oplettende café- eigenaar de Stichting Vrien den van Middelburg tipte. Giften Restauratie van de twee origi nelen en het vervaardigen van replica's liet geruime tijd op zich wachten. De vrienden stichting, die zich inzet voor behoud van de monumenten in de Zeeuwse hoofstad, had gro te moeite om de benodigde veertigduizend gulden binnen te halen. Uiteindelijk kwamen er giften van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, het Anjerfonds Zeeland, de ge meente Middelburg en make laardij Bimmel, Faasse Faasse. Kunstenaar Leendert Buth uit Middelburg kreeg opdracht de originelen te renoveren en de replica's te maken. Daarbij stuitte hij op flink wat proble men. Behalve wat oude foto's was er vrijwel geen documen tatie tè vinden, waarop duide lijk te zien was hoe de beeldjes er in de zestiende eeuw hebben uitgezien. Die zoektocht naar gegevens, vertraagde de werk zaamheden. Tijdens de onthul ling van de beeldjes wordt ook een boekje gepresenteerd over de moeite die Buth heeft moe ten doen om de sculpturen zo natuurgetrouw mogelijk te restaureren én na te maken. Theatercafé De originele beeldjes komen te hangen in het theatercafé Schuttershof. Buth maakt daar een constructie van friteszakken van geroest ijze ren, waarop de beeldjes komen te staan. De replica's komen te hangen in de nissen van het nachtcafé de Rooie Oortjes. Donderdag is de kunstenaar begonnen aan die klus. Klem men moeten ervoor zorgen dat de beeldjes niet meer verwij derd kunnen worden. Zowel de replica's als de origi nelen worden onthuld door R. van Campenhout uit Hulst, een naamgenoot van de beeldhou wer die in 1594 de twee schut ters maakte. Of de Hulstenaar een verre nazaat is, weet J. van Wallenburg van de Stichting Vrienden van Middelburg niet. De onthulling begint volgende week vrijdag om 16 uur in het Schuttershofcafé met een toe spraak van stichtingsvoorzit ter P. Smallegange. Kunstenaar Leendert Buth met een van de restaureerde originele Schuttershofbeeldje: foto R Voorbereiding één VVV VLISSINGEN - Het VW-wezen in de provincie werkt aan een plan dat uitgaat van de vorming van één VW Zeeland. Dat biedt op de terreinen van marketing en promotie de beste perspectieven, zo luidt de algemene gedachte. Al eerder per regio ingezette ontwikkelingen om tot meer samenwerking te komen staan de nieuwe opzet niet in de weg, meent woord voerder I. Ovaa. Zo werken de VW's in Zeeuws-Vlaanderen vanuit een federatief verband aan de opbouw van een regio nale VW. Straks kan worden aangesloten bij het nieuwe plan van aanpak. Nadat de VW's zich op 22 maart over het plan hebben uitgesproken, worden tijdens een volgende gespreks ronde het toeristisch bedrijfsleven en het Bureau voor Toeris me Zeeland bij de besprekingen betrokken. ANWB sluit autokeuringsstations DEN HAAG - De ANWB wil zestien van de twintig keurings stations sluiten. De ANWB vindt de door klanten en autodea lers hoog gewaardeerde stations te kostbaar worden. Ook de zes kleinere dependances, zoals de vestiging aan de Hermes- weg in Vlissingen sluiten op 1 januari 2000 de deuren. Het be drijf heeft gistermiddag de ongeveer honderd betrokken per soneelsleden ingelicht. Volgens de bond loopt de behoefte aan onafhankelijke keuringen bij de leden terug en zijn de kosten ervan hoger dan de opbrengsten.Bij de vestiging in Vlissingen zijn drie mensen in dienst. De ANWB streeft er volgens direc teur P. Nouwen naar iedere werknemer te herplaatsen binnen de organisatie, bijvoorbeeld bij de Wegenwacht. FNV Bond genoten en de CNV Dienstenbond gaan onderhandelen over een sociaal plan om gedwongen ontslagen te voorkomen. (A NP) Dronkaard valt weer door de mand GOES - De politie heeft donderdag op de Grote Markt in Goes een 51-jarige automobilist aangehouden die onder invloed was. De man, die geen vaste woon- of verblijfplaats heeft, had vijf keer zoveel gedronken als is toegestaan. Bovendien bleek hij een rijontzegging te hebben. De man moet zich binnenkort voor de rechter verantwoorden en zijn auto is in beslag geno men. Een boete die nog openstond, heeft hij betaald. Politie deelt 85 bekeuringen uit MIDDELBURG - Tijdens een grote controle bij de Schroe- brug in Middelburg hebben politie en spoorwegpolitie 85 be keuringen uitgeschreven. Er werd gecontroleerd op naleving van de verkeerslichten bij de brug en de spoorwegovergang en op de technische staat van brommers. De meeste bekeuringen (veertig) werden uitgeschreven voor het rijden door het rode verkeerslicht. Voornamelijk fietsers hebben zich daaraan schuldig gemaakt. Vijfentwintig bekeuringen werden uitge deeld aan fietsers die op de Schroebrug over het voetpad re den tegen de rijrichting in. Twaalf fietsers reden door het rode licht van de spoorwegovergang op het moment dat de spoor bomen al omhoog gingen. De overige bonnen werden uitge schreven voor onder meer opgevoerde brommers en het niet hebben van een bromfietscertificaat. Stationsbrug tijdelijk vaker open MIDDELBURG - De Stationsbrug over het Kanaal door Wal cheren in Middelburg zal tot half april vaker open gaan dan normaal. Op sommige momenten ook als er geen scheepvaart verkeer is. Dit houdt verband met werkzaamheden die wor den verricht om de brug gereed te maken voor bediening op afstand. Net als de bruggen in Vlissingen, worden de Middel burgse bruggen in de nabije toekomst vanaf het sluizencom- plex in Vlissingen geopend en gesloten. Tot het zover is, wordt de brug de komende tijd met de hand bediend. loor Edith Ramakers .ISSINGEN - Even word er nog tegengesparteld, maar uit- tindelijk ging een meerderheid 'an de Vlissingse gemeenteraad londerdagavond akkoord met iet voorstel voor invoering van een collectieve ziektekosten- ferzekering voor uitkeringsge- eehtigden. De SP diende een motie in tegen het voorstel, die verd gesteund door AO V/Unie i5+ en GroenLinks. Die drie tartijen hielden voet bij stuk. Hun verzoek tot uitstel van be sluitvorming met twee maan den om alle vaagheden weg te werken, kreeg te weinig bijval. 3e andere partijen zagen vol- loende winstpunten voor het nerendeel van de Vlissingse mi nima om ja tegen de collectieve iegeling te zeggen. Volgens ver antwoordelijk wethouder H. de Baas (PvdA, sociale zaken) aoudt dit besluit in dat zowel de CZ-groep, de gemeente Vlissin gen als de uitkeringsgerechtig- .cl REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L.Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl de, voordeel van de regeling on dervinden. „Ongeveer zeventig procent van de uitkeringsge rechtigden gaan minder premie betalen. Voor dat bedrag zijn ze bovendien beter verzekerd." De risicogroep, 'mensen die moeite hebben om zelf de pre mie te betalen of een aanvullen de verzekering te regelen' gaat meer betalen. „Maar zij krijgen nu wel de kans om een verzeke ring af te sluiten." De premie was 14.50gulden en wordt 12,25 gulden. Het financiële voordeel voor de zorgverzekeraar ligt in het gro tere percentage van de in totaal 1800 uitkeringsgerechtigden in Vlissingen, dat bij de CZ-groep een verzekering afsluit. Daar heeft de CZ een schuldsanering van premieachterstand van in totaal 75 procent voor over. Dat gaat om 270 Vlissingers die een schuld hebben opgebouwd van drie maanden of langer. De ge meente streept het restant van de achterstand weg. De premie voor de moeizame betalers wordt vervolgens automatisch afgeschreven voor de CZ groep. „Mits de uitkeringsgerechtigde besluit mee te doen aan die aan vullende verzekering. Dat ge beurt op vrijwillige basis", vul de De Haas aan. Voor de gemeente ligt het voor deel vooral in minder admini stratieve rompslomp. Er zullen minder aanvragen voor Bijzon dere Bijstand binnenkomen. Maar juist over de Bijzondere Bijstand bestaat onduidelijk heid. „Want als cliënten straks aanvullend verzekerd zijn, heb ben ze dan nog recht op Bijzon dere Bijstand?", vroeg G. Mete ring van de PvdA zich af. De Haas beloofde dat Vlissingen voor een soepele behandeling van de aanvraag zal kiezen in 'evident onredelijke gevallen'. De PvdA nam genoegen met de ze toezegging. Tot ongenoegen van GroenLinks, liet A Soplan- tila blijken: „Dit zijn toch on derwerpen voor de PvdA om haar sociale gezicht te laten zien." C. de Roos van de SP stoorde zich aan de vele ondui delijkheden in het voorstel. „Misschien kunnen we de mini ma wel meer tegemoet komen; dat weten we nu niet.Na de be lofte van de wethouder om in de volgende commissievergade ring te overleggen over de ziek tekostenverzekering drongen D66, WD, RPCU, en CDA niet meer op uitstel aan. door Miriam van der Schot MIDDELBURG - Eigenlijk per toeval be landde Middelburger Joop Kroon vier jaar geleden in het Ghanese dorpje Bene- krom. De daarop volgende jaren bezocht hij regelmatig de inwoners die het nog zonder verharde wegen en elektriciteit moeten stellen. Het afgelopen jaar werd Kroon in het dorp tot Koning van de Toe komst gekroond. Nu voeren Kroon en Carla van Hoek acties om de plaatselijke school te renoveren en adopteren. „Het begon allemaal toen ik een cursus Afrikaans trommelen ging volgen", ver telt Kroon. „Ik raakte bevriend met die le raar en we kregen het plan om zijn familie in Benekrom te bezoeken. Daar kwam steeds niks van terecht. Toen ben ik zon der hem naar Afrika gegaan en heb ik zijn familie opgezocht. Ik kwam daar in een compleet andere wereld terecht. Het deed me denken aan mijn vakanties in Brabant vlak na de oorlog. Daar was toen ook geen elektriciteit." Speciale band rommelen, lopen er ook koeien en schapen naar binnen. Tevens is een gedeelte van een muur van leem vervallen tijdens de re gentijd. We hebben nu een soort aannemer in de arm genomen die de school in op dracht van ons gaat opknappen." De werkzaamheden gaan ongeveer twaalfduizend gulden kosten. Om geld in te zamelen hebben de initiatiefnemers af gelopen week kaarten verspreid met het gironummer van de stichting. Tevens wil len ze binnenkort collecteren. „Als we dat geld bijeenkrijgen, zal de school rond au gustus gereed kunnen zijn. En als er dan nog geld over is, willen we een ziekenzaal tje oprichten." Bij een later bezoek aan Ghana kwam Kroon met een treurig bericht bij de fami lie van de trommelleraar. De leraar was net overleden en zou een dag na het ver trek van de Middelburger begraven wor den. „In die periode heb ik een hele speci ale band met zijn familie gekregen. En tijdens mijn laatste bezoek in de afgelo pen zomer werd mij gevraagd of ik hun Koning van de Toekomst wilde worden. De dag van de kroning was een groot feest. Ik kreeg cadeaus en een schaap om op te eten. Bovendien kreeg ik een eigen ko ningstroon waarop ik tijdens ceremonies mag zitten." Tijdens die twee maanden dat de Middel burger in Ghana was, kreeg hij bezoek van Nederlandse vrienden, onder wie Carla van Hoek van het stedelijke scholenge meenschap Scheldemond in Vlissingen. „Wij kregen daar het idee om iets voor de inwoners terug te doen", vertelt Kroon. „Al snel besloten wij de openbare basis school in Benekrom te renoveren en te adopteren door de Stichting Benekrom Middelburg op te richten." De school bestgat uit zes klassen van twintig tot dertig kinderen. „De school is openbaar, maar de kinderen mogen alleen les volgen als ze een uniform aanhebben en als ze een tafeltje en stoeltje meebren gen. Slechts enkele kinderen zijn niet in staat om les te volgen." Behalve dat de meegebrachte stoeltjes vaak krakkemik kig zijn, verkeren ook de twee gebouwen van de school in een slechte staat Gezondheid ..Er zit geen verharde vloer in, dus als de kinderen met hun stoel schuiven komt al dat stof vrij. Dat is slecht voor de gezond heid. Ook zitten er geen ramen en deuren in de gebouwen. Behalve inwoners die buiten schooltijd in de gebouwen zitten te door Mieke van der Jagt KAPELLE - Het dagelijks ge meentebestuur van Kapelle wil bij de eerstvolgende gelegen heid ophouden met de bijdrage voor het Streekmuseum in Goes. Tegelijk moet de be stuursvorm van het Fruitteelt- museum in Kapelle veranderen. Het verzelfstandigde Fruit teeltmuseum hoeft volgens het college van burgemeester en wethouders, niet een volwaar dig museum te worden, maar kan de aard behouden van een bezoekerscentrum. Een werkgroep heeft het Rap port Lestraden voor de gemeen te Kapelle bekeken, dat een ver nietigend oordeel gaf over de Bevelandse musea. Het advies van de werkgroep om het Ka- pelse Fruitteeltmuseum binnen een jaar of vier opwaarderen tot een volwaardig museum, volgt het college niet. Het bestuur wil vasthouden aan de duidelijke link met de fruitteelt in de om geving van Kapelle. Als bezoe kerscentrum heeft het museum veel te bieden. Onvoordelig Het college wil ook de Gemeen schappelijke Regeling stoppen. De gezamenlijke belangen van de Bevelandse musea kunnen beter in een andere opzet wor den behartigd, temeer daar er nog nieuwe musea aankomen. Als die moeten aanhaken bij de gemeenschappelijke regeling, wordt die nog onoverzichtelij ker en onvoordeliger. Het voorstel van het college wordt dinsdag 9 maart bespro ken in de vergadering van de commissie onderwijs en welzijn om 19.30 uur in het gemeente huis in Kapelle. Sint Laurens uren verstoken van stroom VLISSINGEN - Een storing in het hoofdverdeelstation van Delta Nutsbedrijven in Middel burg heeft gisteravond het dorp Sint Laurens urenlang in het donker gehuld. Rond kwart voor negen viel de stroom uit in het verdeelstation Gapingseweg/Poelendaeleweg. Daardoor was Sint Laurens ver stoken van stroom. De stad Middelburg had rond vijf over negen even een korte stroomon- derbreking, een zogenoemde dip. Rond middernacht was de storing verholpen en had Sint Laurens weer spanning. Hardrijders AAGTEKERKE - De politie heeft gisteren bij snelheidscon troles in Aagtekerke en Veere in totaal 106 hardrijders betrapt. Op de Pekelingseweg in Aagte kerke reden tussen vijf over zes 's morgens en kwart over zes 's avonds zeventig van de ruim tweeduizend auto's te hard. In Veere drukten tussen tien voor half twee en tien voor half vier 's middags 36 van de ruim vijfhonderd passanten op de Veerseweg het gaspedaal te en thousiast in. Joop Kroon uit Middelburg, Koning van de Toekomst in het Ghanese dorpje Benekrom. wil met de actie iets terugdoen voor1 de inwoners. foto Ruben Oreel VLISSINGEN - Het In- en Uitloophuis, de bibliotheek en de diaco nie in Vlissingen helpen ook dit jaar mensen met een minimumuit kering bij het invullen van een kwijtscheldingsformulier. Doordat de gemeente Vlissingen en het waterschap Zeeuwse Eilan den de kwijtscheldingsnormen hebben verruimd, komen dit jaar meer mensen in aanmerking voor hele of gedeeltelijke kwijtschel ding van gemeentelijke en waterschapsheffingen. Bovendien kun nen mensen die aflossingsverplichtingen hebben tot driehonderd gulden per maand (dat was tweehonderd gulden) een verzoek indie nen. Wie gebruik wil maken van de hulp bij het invullen kan op woens dag 10 en donderdag 11 maart terecht in de bibliotheek aan de Lan ge Zelke tussen 12.30 en 18.30 uur. Het In- en Uitloophuis aan de Vincent van Goghlaan is maandag 15, woensdag 17 en vrijdag 19 maart geopend van 9.30 tot 12 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. In wijkcentrum 't Bolwerk aan de Lindeyerlaan zitten mensen klaar op disndag 9 maart van 9.30 tot 12 uur, op donderdag 11 maart van 19 tot 21 uur en op vrijdag 12 maart van 9.30 tot 12 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 17