Deed Youp het echt wel voor de varkens? Het van raadsel Jesse PZC Laat de bal niet glippen Uitvinder rö-öp, Bowling Lianne raakt een gevoelige snaar Wie wil er nou een bal met een gat? Niemand toch. Heb je niks aan. Weg er mee. Maar voor Roxanne Korsuize mogen er nog twee gaten bij. Drie gaten, met minder neemt ze geen genoegen. Hoezo raar? „Niks hoor", legt ze uit. „Wie bowlt heeft een bal nodig met drie gaten. Punt uit." Ze laat even zien waarom. „Kijk, één gat voor je duim en twee voor je vingers." De ringvinger en de middelvinger. Na vier jaar bowlen heeft de veertienjarige Goese het spelle tje aardig in de vingers. Elke donderdagavond wordt er ge traind op de banen in het Goese bowlingcentrum aan de Bees tenmarkt. Binnenkomen, andere schoenen aan en je kunt beginnen. Met je eigen bal, een knoeperd van zo'n 10 pond. Roxanne: „Dit ding kost een paar honderd piek. Ge lukkig heb ik een héél aardige pa. Binnenkort ga ik om een nieuwe. Daar worden gaten in geboord waarin m'n vingers precies passen." Een maatbal. De kunst van het bowlen is om de tien pins aan het eind van de baan om te kegelen. Al is dat woord niet zo op z'n plaats. Ten slotte is kegelen een totaal an der sport. Een beurt bestaat uit twee wor pen. Gooi je de pins in de eerste worp ondersteboven, dan gooi je een strike. Gooi je alle pins van de baan bij de twee poging, dan scoor je een spare. Een par tij bestaat uit tien beurten. Die heten bij het bowlen frames. De telling is niet zo simpel. Ge lukkig hoeft Roxanne de punten niet met een potloodje en een stukje papier bij te houden. „Op de Goese baan hangt een com- donderdag 4 maart 1999 8~ puter. Die houdt de stand keurig netjes bij." Diezelfde computer gaf onlangs aan, dat Roxanne de allerbeste bowlster bij de jeugd is. Bij de Bowlingvereniging Goes spelen op dit moment 16 jeugdleden. Bowlen is in. „Het is een fantastisch spel om te spe len", vertelt Roxanne enthousi ast. „Je kunt dit wel volhouden tot jetachtigste." Om beter te worden moet er wel flink getraind worden. Oefenen op je aanloop en goed de arm naar achteren zwaaien. De swing moet goed zijn. En om te voorkomen dat je de bal laat glippenmoet j e altij d eerst even je handen boven de blower hou den. Zweethanden zijn waarde loos bij het gooien. En soms ge bruik je Labello, hetzelfde spul dat je soms op je lippen smeert. „Om de bal lekker te kunnen loslaten", verklaart Roxanne. Poster Aan de muur van het bowling centrum hangt een uitnodigen de poster. Elke bowler die een 300 punten game gooit, wint een reis voor 2 personen naar New York. Niet gek. Dat betekent dat je twaalf strikes op rij moet gooien. Dan ben je pas echt een kanjer. Zover is Roxanne nog niet. Haar hoogste score is 214 punten. Maar wat niet is, kan nog ko men. Dat geldt ook voor haar andere liefhebberij: dansen. „Ook heel leuk om te doen. Maar als ik moet kiezen tussen een jongen en een bowlingbal? Nou, dan koos ik op dit moment voor de bal." De jongens zijn gewaar schuwd. Geen schijn van kans, tenzij ze misschien lid worden van de bowlingclub. Hans Segboer Zenuwachtig zijn ze nog niet, maar straks waarschijnlijk wel. Willemijn Noordhoek (17) en Freija Glansdorp (16) uit vwo 5 van Stedelijke Scholenge meenschap Nehalennia in Mid delburg interviewen aanstaan de woensdag (10 maart) Youp van 't Hek, Yvonne Keuls en Joost Zwagerman op de Bulk- boek's Dag van de Literatuur in het Congrescentrum in Den Haag. Onder leiding van presentatrice Chazia Mourali mogen de twee Middelburgse scholieres veertig minuten lang de drie schrijvers bestoken met vragen. „De orga nisatie had onze school uitgeko zen voor het interview", vertelt Willemijn. „We hebben ons toen ingeschreven en daarna werd er geloot. Het hoofdkantoor van Bulkboek in Amsterdam heeft ons uitgenodigd voor een ge sprek. We moesten twintig vra gen op papier zetten. Natuurlijk mogen we meer vragen, want soms moet je misschien impro viseren als iemand bij voorbeeld een kort antwoord geeft." Willemijn en Freija hebben geen ervaring met interviewen, maar kregen veel tips en hulp van foto Willem Mieras Als je wilt weten wat er aan leuks, bijzonders of spannends voor kinderen te beleven valt in Rotterdam moet je De Uitvinder le zen. In nummer 4/5 van deze KinderAgenda vind je alles overzich telijk bij elkaar gezet wat er tot ver in augustus in musea, theaters, bioscopen en de gemeentebibliotheek wordt georganiseerd. Hier een stuk of wat van de tientallen activiteiten noemen zou on eerlijk zijn. Want welke speurtocht dan wel en welke niet? Waarom wel een toneelspeelmiddag in de Theaterschool, maar niet dat je in het KinderSchrijfCafé jouw eigen boek kunt maken? Daarom: schrijf een briefkaart naar de KinderKunstHal, Postbus 26072, 3002 EB Rotterdam als je de De Uitvinder gratis thuis gestuurd wilt krijgen. Faxen kan ook. 010-4768647. Chazia Mourali en leraar Ne derlands Frank van Doeselaar. Willemijn: „In de vakantie heb ben we een hele dag besteed aan de voorbereiding. Het ging heel vlot. We lazen him boeken, maar we hebben ook veel over hun jeugd gelezen. Nu zijn we nog niet zenuwachtig, maar op de dag zelf wel, denk ik. We zitten op stoelen tegenover elkaar met veel publiek erbij. Het is leuk om zo'n spektakel mee te ma ken." Image Wat willen ze de drie schrijvers zeker vragen? Willemijn hoeft niet lang na te denken. „Youp van 't Hek gaan we iets vragen over zijn varkenspetitie. Of het echt nut had en of hij het echt al leen voor de varkens doet. Ik denk dat hij het ook een beetje voor zichzelf heeft gedaan. Voor zijn image. Aan Yvonne Keuls willen we vragen over een nieuw toneelstuk en wat haar laatste boek over haar moeder met haar heeft gedaan. Joost Zwagerman stellen we vragen over zijn show 'Hamerliefde' die hij samen met Ronald Giphart doet. Zwager man schrijft net als Youp van 't Hek ook columns. We willen aan allebei vragen wat het verschil is tussen boeken en columns schrijven." Freija Glansdorp (1) en Willemijn Noordhoek gaan Youp van 't Hek, Yvonne Keuls en Joost Zwagerman interviewen, foto Lex de Meester De twee vwo 5-leerlingen ver trekken woensdag samen met zo'n 120 andere vwo 4 en vwo 5 leerlingen van Nehalennia om 7 uur 's ochtends naar het Con gresgebouw in Den Haag waar de Dag van de Literatuur wordt gehouden. Zo vroeg, dat ze een aanbod voor een interview op BNN-radio hebben moeten af slaan. „Daarvoor moesten we dinsdagavond naar de studio in Hilversum. Maar dan zijn we pas heel laat terug in Middel burg, dus we hebben het maar niet gedaan", zegt Willemijn. Jeroen Vliegenberg Ruim 360 leerlingen van scholen uit Goes, Zierikzee, Middelburg en Vlissingen bezoeken woensdag 10 maart de Dag van de Literatuur in het Nederlands Congrescentrum in Den Haag, waar zo'n 6500 havisten en vwo'ers uit heel het land worden verwacht. Ze kunnen onder meer een reclameposter ontwerpen, als flitsende reporter een muurkrant of fotoreportage maken of meedoen aan een dichtwedstrijd. Tal van be kende schrijvers als Boudewijn Büch, Jules Deelder, Bart Chabot, Ruben van Gogh, Serge van Duijn- hoven, Manon Uphoff, Nelleke Noordervliet, Ronald Giphart en Renate Dorrestein geven de hele dag interviews en lezen voor uit eigen werk. Het programma begint om 10.15 uur en eindigt om 16.45 uur met een 'spetterende' finale. foto Ruben Oreel De harp is een instrument met een lange geschiede nis. Duizenden jaren geleden bespeelden jagers de strakgespannen pezen van hun bogen. Daaruit ont stond, stapje voor stapje, de harp zoals we die nu ken nen. De dertienjarige Lianne Beekman uit Oost-Sou burg speelt al zo'n zes jaar harp en weet heel wat over de geschiedenis van het instrument te vertellen. „De harp is het oudste instrument dat met twee handen bespeeld wordt. Het tokkelinstrument is vooral bekend als in strument dat door troubadours en barden gebruikt werd." Buiten de lessen om, oefent Lianne elke dag een half uur. Op de harp die ze bespeelt zitten vierendertig snaren van verschillende lengte. Een concertharp heeft zesen veertig of zevenenveertig snaren en zeven pedalen. Door op een pedaal te drukken, wordt een stang in de zuil tot beweging gebracht. De stang zet dan een me chanisme in werking, waardoor de snaar wordt verkort. „De stemming wordt daardoor een halve toon ver hoogd. Mijn harp heeft geen pedalen. Ik kan de snaar verkorten met behulp van haakjes." Bij het tokkelen worden alle vingers gebruikt, behalve de pink.,Door niet met de toppen van je vingers te spe len, maar bijvoorbeeld met de muis van je duim, kan je een bijzonder effect bereiken." Regelmatig treedt Lianne op. Vooral rond de kerstda gen is er veel vraag naar de romantische klanken van de harp. En binnenkort staat er een wedstrijd op het pro gramma. „Ik heb samen met een vriendin, die dwars fluit speelt, meegedaan aan een concours voor duo's." Of ze van haar hobby ook haar beroep wil maken, weet ze nog niet. „Er is maar weinig werk voor harpistes. Je moet dan wel heel erg goed zijn om er werk in te vinden. Piet Nagtegaal Verstoppertje Ik zit hier op mijn plekje, al meer dan een kwartier. Maar niemand kan me vinden, ze zoeken me niet hier. Ik hoor mijn vrienden lachen, ze hebben best plezier. Ik stop ermee, ik ga naar huis! 't Is vast al half vier. Koewacht, Sidney Mast 12 jaar) snik, wreed, is dat lachen... zeg swing, weet je wat ik me nou steeds afvraag? xv^wanneer die slechte tijden nUnyC^hou eens komen,.. SjK^cT wat denk jij?Jf[Rk .en dan die arme bowien, opgesloten in een container door die engerd van j een sjon aibers. doet-ie d'r voet in een klem... hup voet eraf, life in beeld. 't is toch om je te bescheuren, St IvV hoe verzinnen ze het! i grinnik Niets bijzonders vindt Jesse het dat meisjes een gleufje hebben; of het soms vanzelf in hun broek doen als ze hard moe ten lachen. Maar wanneer hij met Rogger onder het puin en tussen de steenhopen naar klei ne schatten zoekt en onderweg moet plassen, doet hij dat stie kem in een kelder, omdat het iets is wat zijn vriend niet mag zien. En er is meer vreemds... Jesse 'Ballewal-Tsji' van Harm de Jonge speelt zich af in het laatste jaar van de oorlog. Het merkwaardige woord in de titel is een zigeunervloek die rom melt als de donder met een zweepslag aan het einde. Jesse beweert dat alle jongens het woord kennen, maar Rogger heeft er nog nooit van gehoord. Jesse weet trouwens wel meer dingen die niemand weet. Over de lijntjes in je hand bijvoor beeld. En over Marrakas vooral. Op dat mooie oceaaneiland met wolfspinnen, vleerhonden en met zoveel vuurvliegjes dat de mensen die willen roken ge woon even hun sigaar tegen zo'n vliegje houden, spuiten vulka nen vuur en rook omhoog tot de wolken er rood van worden. En als in de zomer grote stukken van de Marrakijn droogvallen, lijkt de rivier toch in brand te staan door de vulkaankorrels die vanzelf beginnen te bran den: „Je weet niet wat je ziet!", zegt hij. „En die vulkaankorrels zijn ook nog allemachtig lekker. Ze smaken naar kaneelstokken en noga. De meisjes van Marra kas zijn er gek op. Maar..." Hij steekt een waarschuwende vin ger op. „Je kunt er alleen op sab belen als je een sopje van spuug in je mönd houdt. Als je een dro ge keel krijgt ontploft de boel. Dan knallen de kiezen door je wangen. Het is heel erg, al die meisjes daar met kapotte lippen en gaten in de wangen." Aanval Rogger leerde J esse kennen toen die op het Soldatenplein bezig was de banden van een leger truck lek te steken. Vanaf dat moment zijn de twee jongens onafscheidelijk. Tijdens hun tochten tussen het puin van de gebombardeerde Oost merkt Rogger dat Jesse hem dingen laat doen die hij uit zichzelf niet zou durven. En hoe fijn het is bij hem te zijn, hem aan te raken en heel zachtjes over het korte haar op zijn hoofd te strijken: „Het is net of ik altijd op hem gewacht heb." Ergens halverwege Jesse 'Balle- hlhi, ycssïca kreeg hét hart van ?grthur, de uit de mazzelaar haha, zakdoeken! wal-Tsji' gaat het in een enkel zinnetje heel even over een ze kere Brakker. Wie het vorige boek van Harm de Jonge ('Tij gers huilen niet') gelezen heeft snapt het 'grapje'. En begrijpt nu pas dat met de sleepbootka pitein hetzelfde verschrikke lijks gebeurd moet zijn als wat de ouders van Jesse - en al die andere mensen uit de Diepe Oost - is overkomen. Stukje bij beetje wordt duidelijk waarom Jesse zulke fantastische verha len vertelt. Over zijn vader en moeder... over zijn plannen voor De Grote Aanval... en over Mar rakas natuurlijk, waar zoveel mensen heen willen dat van elk gezin er maar twee tegelijk naar toe kunnen. Jesse 'Ballewal-Tsji' (Van Goor, 27,50) is een spannend en ont roerend boek over een bijzonde- Illustratie door Ceseli Josephus Jitta in Jesse 'Ballewal-tsji' van Harm de Jonge. re vriendschap tussen twee kin deren. Het is bovendien een van die zeldzame boeken die je graag meteen opnieuw, weer, en nog een keer leest. Je zult mer ken dat dan echt goed duidelijk wordt hoe zorgvuldig Harm de Jonge de - uiteindelijk tragische - geschiedenis opgeschreven heeft. En hoe alles op het einde wonderwel in elkaar past. Zelfs op vragen waar je eerst niet eens weet van had krijg je dan antwoord. Want wie was Jesse?... Toch misschien Jes sie?... Jan Smeekens

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 8