Indonesië zendt extra militairen Bonn voert ecotax voor brandstof in Moskou heeft te weinig satellieten voor lege plekken in de ruimte Uganda wreekt moord toeristen De mensen hier zijn niet meer in de hand te houden Nieuwe Rijksdag is bijna voltooid buitenland Onrust Ambon houdt aan Zuid-Afrika stemt op 2 juni Demirel mort over luchtaanvallen Bloedige strijd Papoea-stammen Ex-lid Oasis krijgt 1,8 miljoen Franse kunstdie ven opgepakt éc O Zoekactie naar verdwenen directeur AZC donderdag 4 maart 1999 van onze redactie buitenland AMBON - Het Indonesische le ger heeft gisteren drieduizend man troepen naar Ambon ge stuurd om het sektarisch ge weld op het Molukse eiland de kop in te drukken. Desondanks braken onlusten uit, waarbij militairen zich genoodzaakt zagen waarschuwingsschoten af te vuren. Het geweld begon toen onbe kenden een christelijke vluch teling die in een kerk verbleef doodstaken. Een groep christe nen probeerde daarop een auto aan te houden waarin zij mos lims vermoedden. Militairen schoten in de lucht om moslim vluchtelingen tegen te houden die zich vanuit een nabijgele gen moskee op de christenen wilden storten. Van de 210 miljoen Indonesiëx-s is ongeveer negentig procent moslim, maar op de Molukken zijn de christenen in de meer derheid. In Jakarta demon streerden gisteren ongeveer tweeduizend islamitische stu denten bij het militaire hoofd kwartier. Zij beschuldigden het leger van steun aan de Am- bonese christenen en riepen leuzen als 'heilige oorlog' en 'Allah is groot'. Ontzenuwen Om de geruchten over partij digheid van het leger te ontze nuwen heeft legerleider Wiranto opdracht gegeven een van het buureiland Sulawesi aangevoerd bataljon terug te trekken en heeft hij de politie chef van de Molukken, kolonel Karyono, van zijn post onthe ven. Enkele uren eerder had Karyono de nieuw aangeko men troepen in Ambon verwel komd en hun op het hart ge drukt neutraal te blijven in het conflict. Wiranto verklaarde dat hij de komende dagen nog meer troe pen zou sturen. Hij gaf de mili tairen opdracht het vuur te openen op relschoppers - 'in de voet, zodat zij verlamd wor den, maar niet gedood.' Vlucht Afgelopen week zijn bij de reli gieuze rellen in en rond de hoofdstad Ambon zeker 38 do den gevallen. In totaal hebben de onlusten die in januari op de Molukken uitbraken al 161 do den en meer dan vierhonderd gewonden tot gevolg gehad, maakte minister van Informa tie Yosfiah gisteren bekend. Tienduizenden mensen zijn op de vlucht geslagen voor de ge welddadigheden. AP zie ook pagina 21 Moslim-studenten demonstreerden gisteren in Jakarta bij het ministerie van Defensie. De betogers beschuldigen het leger er van partij te kiezen voor de christenen op Ambon. fotoFirdia Lisnawati/AP doorTheo Haerkens Twee uur 's middags, de sfeer in Ambon-Stad lijkt wat afgekoeld. Maar plotseling wordt er geschoten op straat: drie, vier keer. Militairen be zetten kruispunten en in een mum van tijd zijn enkele hoofdstraten geblokkeerd. Nieuwsgierig, maar ook voor zichtig, stromen de mensen overal de straat op, personeel van nabij gelegen hotels en een bank, maar ook moeders met kleine kinderen op de arm. Een kilometer verderop bij de pro testantse Silo-kerk, waar 150 mensen onderdak hebben ge vonden, heeft zich een steek partij voorgedaan en de ge moederen lopen daardoorhoog op. Een jongeman die tijdelijk in de kerk verblijft, werd op weg naar een openbare telefoon aangevallen door een moslim. Waarom zegt de politie dan dat het veilig is op straat?", krijst de moeder van de jongen, die inmiddels naar het zieken huis is afgevoerd. Door snel in grijpen van het leger, dat maandag drieduizend militai ren versterking verwelkomde, werd voorkómen dat de chris tenen uit de kerk de messen trekker konden achterhalen om wraak te nemen. Angst De protestanten zijn des dui vels en verwijten het leger partijdigheid. Met veel ge schreeuw uiten ze hun onge noegen over de gang van zaken. Ze verspreiden zich op straat en zwaaien met zwaarden en messen. De spanning is hoog opgelopen in de afgelopen pe riode waarin zich op Ambon voortdurend incidenten voor doen waarbij doden vallen. Angst en/of achterdocht zijn zo groot dat elke aanleiding kan leiden tot een nieuwe explosie van geweld. De zenuwen op het eiland liggen volkomen bloot. De militairen proberen de zaak te sussen en sturen de grootste schreeuwers terug naar de tuin van het kerkgebouw. Maar als één van hen waarneemt dat zich in de moslimwijk achter het bedehuis mensen groepe ren, lopen de emoties opnieuw hoog op. Bij kapsalon Kim Kim roept een groep jongemannen verwensingen naar de moslims en daagt hen uit. Eén jongen haalt zijn wijsvinger over de keel. De moslimmannen blij ken zich ook bewapend te heb ben. Een jonge moslim leunt op een zwaard alsof het een wan delstok is. Ergens explodeert een bomme tje. Soldaten blokkeren een steeg, waardoor beide groepen elkaar niet kunnen bereiken. Ze hebben instructie de rad draaiers onmiddellijk dood te schieten om een eind te maken aan de slachtpartijen. Ook be waken ze de barricades aan de zijkant van de wijk. Een leger- helikopter draait rondjes om overzicht te houden. Nauwelijks een kilometer van de kerk verwijderd, heeft het incident ook voor grote onrust gezorgd. Het terrein rond de El Fatah-moskee, waar 1.500 uit him huizen verdreven moslims verblijven, dreigt leeg te lopen. Achter het hek hebben zich mannen geposteerd met zelfge maakte speren, drietanden, zwaarden en stokken. Zij zijn bereid de moskee te verdedigen tot de laatste man. Geen christen waagt zich in de ze straat zonder een zwaarbe wapend escorte. De moslims gebaren belangstellenden dat ze uit de buurt moeten blijven. Een man, gouden ring en dito polshorloge, zwaait met een zelfgemaakte lans. Hij is oor spronkelijk afkomstig van Su lawesi, het voormalige Celebes en woont al dertig jaar op Am- bon: ,,Ik begrijp niet waarom de christenen mijn huis aan vielen en alles meenamen, zelfs het eten dat klaar stond om het einde van de vastenperiode te vieren. Daarna is mijn huis in brand gestoken en sindsdien zit ik hier." De leider van de moslims, Had- j i Weno Nur, een tengere gestal te met een witte baard, is ook naar buiten gekomen. Hij ver zoekt vreemdelingen vriende lijk maar niet minder dringend om weg te gaan en escalatie te voorkomen. „We hebben de mensen niet meer onder con trole." GPD KAAPSTAD - Begin juni komt er een einde aan het tijdperk- Mandela. De Zuid-Afrikèanse president maakte gisteren bekend dat hij voor 2 juni algemene verkiezingen heeft uitge schreven Op 2 juni gaat het om de tweede democratische ver kiezingen in Zuid-Afrika na de afschaffing van de apartheid. Bij de eerste verkiezingen in april 1994 kreeg Mandeia's voor malige verzetsbeweging Afrikaanse Nationale Congres (A NC) ruim 62 procent van de stemmen. De verwachting is dat het ANC ook ditmaal ruim wint. Bij de oppositiepartijen tekent zich een ommezwaai af. De Nieuwe Nationale Partij, die vijf jaar geleden als Nationale Partij (NP) nog 20,2 procent van de stemmen vergaarde, moet rekening houden met een halvering van de aanhang. De De mocratische Partij staat op forse winst. RTR/DPA ANKARA - De Turkse president Demirel heeft gisteren de Amerikaanse bombardementen op een oliepijpleiding in Irak onaanvaardbaar genoemd. De Amerikanen bestoken Irak on der meer vanaf Turkse bases. Demirel reageerde op een bombardement van zondag, waar bij een Iraakse pijpleiding is verwoest. Iraakse olie die hier door via Turkije zou worden geëxporteerd kan voorlopig niet meer worden uitgevoerd. Al ruim een maand voeren Amerikaanse en Britse vliegtuigen 'een stille oorlog' tegen Irak. Radarinstallaties en luchtdoel geschut vormen de voornaamste doelen. RTR PORT MORESBY - Bij gevechten tussen stammen in de hoog landen van Papoea-Nieuw-Guinea zijn 35 doden gevallen, zo berichtte gisteren de krant The Nation. De gevechten die van tijd tot tijd oplaaien tussen traditionele vijanden in het hooggelegen oerwoud worden door de politie oogluikend toegestaan. Meestal vallen er enkele slachtoffers wanneer groepen elkaar met pijl en boog en stenen bijlen te lijf gaan. Dat er ditmaal zoveel slachtoffers vielen komt doordat de Pa poea's streden met moderne wapens als geweren, handgrana ten en zelfs een raketlanceerder. Pogingen van de politie om de strijd in Okapa en Kainantu te beëindigen mislukten. AP LONDEN - Voormalig Oasis-drummer Tony McCarroll heeft gisteren een eenmalige vergoeding van 1,8 miljoen gulden ge kregen voor zijn gedwongen vertrek uit de band. Hij trof een schikking met de ex-collega's, nadat hij dinsdag voor het Britse hooggerechtshof nog bijna twaalf miljoen gulden van de uiterst succesvolle popgroep had geëist. De 27-jarige McCarroll, tot april 1996 drummer bij Oasis, meent dat hij onrechtmatig uit de band is gezet. Hij verlangde een vijfde van de geschatte jaarlijkse inkomsten van zestig miljoen gulden. ANP TOULOUSE - In Frankrijk is een bende opgerold die zich spe cialiseerde in het roven van antiek en schilderijen uit tweede huizen van rijke Fransen. De politiediensten van negen zuidelijke departementen heb ben samengewerkt bij de jacht op de bende, die de codenaam 'Chacof 31had gekregen. Vierentachtig personen zijn ingere kend en er werden honderden antieke meubelen en kunst voorwerpen, alsmede 150 schilderijen in beslaggenomen. De bende was vooral actief in het zuidelijk deel van de Rhöne- vallei bij de.Middellandse Zee, waar veel rijke Fransen mid deleeuwse kasteeltjes en oude boerderijen hebben laten op knappen om als tweede huis te dienen. AP van onze redactie buitenland BONN - Duitse burgers en grote delen van het Duitse bedrijfsle- 05, ven gaan vanaf volgende maand meer betalen voor benzine, stroom en gas. De meerderheid van de rood-groene regerings- coalitie in de Bondsdag besloot gisteren tot de invoering van een ecobelasting. Tegelijkertijd is voorzien in een verlaging van de premie voor de pensioenverze kering met 0,8 procent. De SPD en de Groenen bestem pelden de nieuwe wet als een historische milieumaatregel; de J oppositie van CDU/CSU, FDP en PDS bekritiseerde haar als j schadelijk voor het Duitse be- drijfsleven en de Duitse concur rentiepositie. Minister van Financiën Lafon- taine betitelde de ecobelasting A als een 'centraal project van maatschappelijke vernieu wing'. Volgens Lafontaine heeft _i\ de regering met de wet zich van i haar historische opgave gekwe- f ten om energie- en brandstofge- bruik in het belang van het mi- ,J lieu te belasten en tegelijkertijd de factor arbeid te ontlasten. De verhoging van de energieprijs en de verlaging van de pensi oenpremie met bijna één pro cent, ziet hij als een eerste stap. Fasegewijs De minister liet ruimte open voor de mogelij kheid dat de eco belasting in de toekomst op Eu ropees niveau moet worden ge regeld. De Duitse regering is van plan fasegewijs aan de verbete- ring van het milieu te werken, in voortdurend overleg met de an dere EU-lidstaten, zei hij. De Groenen kondigden aan dat de regering de komende zomer met nieuwe voorstellen zal komen voor verhoging van de belasting op energie. Het Duitse bedrijfsleven hekelt de rood-groene belastingher vormingen. H. Henkei, voorzit ter van de Federatie van de Duitse Industrie, verklaarde dat 'kleine en grote bedrijven, binnenlandse en buitenlandse investeerders, allen dezelfde mening zijn toegedaan: de be- lastingbesluiten zullen veel ar beidsplaatsen kosten.' AP Advertentie Brinta Wake Up Heerlijk drinkoncbijt. Dat is lekker wakker worden! Kies uit 4 soorten. Doosje a 5 zakjes van 2.89 voor BERLIJN - Bezoekers lopen door de koepel van de Rijksdag in Berlijn, de toekomstige zetel van het Duitse parlement. Regering en volksvertegenwoordiging verhuizen binnenkort van Bonn naar Berlijn. De eerste zitting van het parlement is voorzien voor 19 april. foto Reinhard Krause/RTR door Hans Hoogendijk MOSKOU - De Russische militaire top had deze week eindelijk weer eens een meeval lertje. Zaterdag werd vanaf het ruimte vaartcentrum Baikonoer een nieuwe mili taire satelliet gelanceerd. De Globus I werd naar een geostationair punt boven de Indi sche Oceaan gebracht en blijkt daar zijn werk goed te doen. De Globus I nam de plaats in van een oude satelliet die in 1989 was gelanceerd en niet langer functioneerde. De Globus is van we zenlijk belang voor de Russische strategi sche nucleaire strijdkrachten. Hij moet onder meer vijandelijke lanceringen signa leren. Maar de militairen hebben deze spio- nage-communicatiesatellietniet alleen. Via Globus lopen, vanwege het geldgebrek, na melijk ook verbindingen van het Kremlin en van de informatiedienst Fapsi. Globus kan slechts een gedeelte van de we reld in de gaten houden. Voor een compleet functionerend militair communicatienet werk hebben de Russen minimaal zeventien satellieten nodig. Op dit moment, zo deelde een defensiewoordvoerder mee, zijn het er maar vijf, waarvan er één volstrekt verou derd is. Geld om de vacante plaatsen in de ruimte op te vullen, heeft het land niet. En dat is, meldde de gezaghebbende krant Kommersant gisteren, een buitengewoon alarmerende ontwikkeling, want lege plek ken in het heelal kunnen door andere landen bezet worden. In 1991 zijn door een internationale organi satie de 720 zogenaamde 'spots of standing' verdeeld. Rusland kreeg de 57 punten die het land nodig achtte voor het creëren van een globaal waarschuwingssysteem voor raketaanvallen en voor het opzetten van een communicatiesysteem. Van die 57 punten zijn er slechts 27 in gebruik. Het Internationale Comité voor Registratie van Frequenties wil nu wat gaan doen aan de niet-bezette geostationaire punten. Er zijn namelijk zo'n twintig landen die aan vragen hebben lopen die nu niet kunnen worden gehonoreerd, omdat alle 'spots' zijn vergeven. De internationale organisatie vreest een bloeiende handel in toegewezen, maar niet bezette punten. Rusland, zo meldde de Kommersant, dreigt nu een flink aantal spots te verhezen. Niet omdat het land geen plannen heeft, maar simpelweg omdat het geen geld heeft om sa tellieten te lanceren. GPD van onze redactie buitenland KAMPALA - De president van Uganda heeft gezworen de moord op acht westerse toeris ten door Hutu-rebellen uit Rwanda te wreken. Speciale troepen wisten bij een klopjacht de basis van de rebellen in het aangrenzende Congo te lokali seren. Een Ugandese comman dant meldde gisteravond dat sommige opstandelingen waren doodgeschoten toen zij zich ver spreidden. De keiharde vergelding was te verwachten na de aankondiging van president Museveni, dat- zijn regering de daders zou pak ken of doden. Hij erkende dat zijn land onvoldoende voor zorgsmaatregelen had getroffen om bezoekers van de berggoril- la's in het natuurreservaat Bwindi te beschermen. Hij con stateerde zwakte en laksheid van de kant van zijn regering. Rwandese rebehen overvielen begin deze week buitenlandse toeristen in het park. Zij namen een groep mee de bergen in. Acht toeristen, onder wie vier Britten en twee Amerikanen, zijn met knuppels en kapmessen afgemaakt. Een vrouw werd verkracht voor ze werd gedood. Drie mannen worden nog ver mist. De rebehen heten zes toeristen gaan met een waarschuwing aan het Westen om de betrek- DE HAAN - In België is gisteren een massale speuractie opgezet naar de directeur van een asiel zoekerscentrum (AZC) in de Vlaamse kustplaats De Haan. De man is al sinds maandag ver mist. Justitie tast volstrekt in het duister over de achtergrond van de verdwijning. De 27-jarigedi- recteur Rik D'Hondt bracht maandag vijf asielzoekers uit de voormalige Sovjet-Unie naar het station in Oostende. Het vijftal was door hem doorver wezen naar Brussel, na een uit de hand gelopen ruzie met een andere asielzoeker in zijn cen trum. Het vijftal meldde zich maan dag na een treinreis in Brussel. Justitie zal één van hen vrijwil lig verhoren. De verdenking rust echter niet op de vijf. ANP kingen met de regering van Rwanda te verbreken. De rebel len is de steun van de Ameri kaanse en Britse regering aan het Tutsi-regime in Rwanda een doorn in het oog. Onder de slachtoffers is het echtpaar Haubner-Miller, twee topfunctionarissen van 's we relds grootste computerchipfa- brikant Intel. Twee andere In- tel-medewerkers overleefden het drama. RTR/ANP Advertentie De een weet wat de ander denkt Alle zenderinformatie opgeslagen in de BeoVision MX7000 televisie wordt automatisch doorgegeven aan de BeoCord V8000 videorecorder. Druk op de Beo4 afstandsbediening twee keer op record en uw opname start meteen. 3 jaar garantie AXEL Van Cadsand Bang Olufsen Center, Stationsstraat 7. GOES Van den Berge Audio Video Bang Olufsen Center, Gasthuisstraat 2-4. MIDDELBURG Expert Kamperman, Lange Noordstraat 20. ST. JANSTEEN Weemaes Electro World, Hoofdstraat 7. TERNEUZEN El. Techn. Installatiebureau Verlinde, Axelsestraat 25. VLISSINGEN Audio Video Design Louis Hernelaar, Spuistraat 82 OOIT KIEST U VOOR MOOIST

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5