Eigen pand heilig voor De Schans Prijsjes in trek op ouderenbazar Opkomst bij verkiezingen waterschap valt niet tegen Goes onderzoekt winkelgedrag met oog op dumppaleii Expositie over de gnosis in Oostburj zeeland Voorlopig alleen bestuurlijke fusie lom-school met regulier onderwijs Rijverbod en boete voor wraakactie Vogelbeurs in Sluiskil Presentatie cd Frank Boeijen in Keveren donderdag 4 maart 1999 door Joost Bosman TERNEUZEN - Lom-school De Schans in Temeuzen wil op de langere termijn niet in één ge bouw samengaan met scholen gemeenschap De Rede. „De Schans moet dezelfde functies kunnen blijven bieden als nu. Je hebt in deze vorm van onderwijs met kinderen te maken die een bepaald klimaat nodig hebben. Daarom pleiten we ervoor dat er voor hen een apart gebouw blijft bestaan", aldus interim-direc teur R. de Bruijne. Hij reageert daarmee op de Voorlichting voor ouderen SAS VAN GENT- Ouderenver enigingen. clubs, vakspecialis ten en talrijke organisaties die diensten aan ouderen verzor gen, informeren op 19 maart in de Sasse Vlaanderenhal 55- plussers. Onder het motto Van nieuwe dingen zullen zo'n zestig non prof itorganisaties hun diensten op de informatiemarkt aanbie den. De beurs, met vernieuwin gen op het vlak van wonen, welzijn, zorg en financiën, wil professioneel en gratis vragen beantwoorden. Bezoekers kun nen ook de handen uit de mou wen steken en dingen zelf uittesten. Seniorenfitness, country-linedancing, de plus klus, doe-de-thuis-test. de tech- nobus, kennismaking met de euro, men kan het zo gek niet be denken In de sprekershoek brengt een zestal sprekers infor matie en pittige beschouwingen over welzijn, zorg, wonen en fi nanciën. De informatiedag moet ouderen in staat stellen om zelf een keuze uit het aangebodene te maken. Dit bevordert - naast sociale contacten - de zelfredzaamheid, waardoor ouderen vaak langer en prettiger zelfstandig blijven wonen. Met een schenking van 2500 gulden aan de Stichting Welzijn West-Zeeuws-Vlaanderen draagt het Fonds Zomerpostze- gels/ouderenpostzegels een steentje bij aan de organisatie van de informatiemarkt. plannen om de lom-scholen op te laten gaan in het reguliere on derwijs. Die voorstellen staan beschreven in het provinciale beleidsstuk over de omvorming van mavo. voorbereidend be roepsonderwijs (vbo) en het voortgezet speciaal onderwijs (v so). Deze onderwijsinstellingen moeten uiterlijk in augustus 2002 opgaan in het nieuwe voorbereidend middelbaar be roepsonderwijs (vmbo). Volgens De Bruijne is er voorlopig alleen maar sprake van een bestuurlij ke fusie. Hoe groot de kans is dat de leer lingen van De Schans in de toe komst ook naar het gebouw van De Rede moeten verhuizen, kan hij niet zeggen. „Wat dat betreft moeten we met De Rede onder handelen op basis van de ver plichte opties die de nieuwe on derwijswet sinds augustus vorig jaar aan het lom-onderwijs biedt." Een van die mogelijkhe den is een in het reguliere onder wijs geïntegreerde afdeling voor ondersteunend onderwijs Het alternatief is een losstaand orthopedagogisch didactisch centrum (opdc). Volgens De Bruijne zal veel afhangen van het samenwerkingsverband van scholen voor speciaal onderwijs in Zeeland De voorzitter van het samen werkingsverband van de zeven scholen voor voortgezet onder wijs in Zeeuws-Vlaandèren. A van Balen, toont zich verbaasd over de uitspraken van de pro vincie Met name de mogelijk heid die Gedeputeerden Staten bieden om de twee Zeeuws- Vlaamse scholen voor moeilijk Brandstichters aangehouden TERNEUZEN - De politie van Temeuzen heeft gisteren twee mannen van 45 en 25 jaar uit die stad aangehouden wegens brandstichting. Het tweetal wordt ervan ver dacht op 24 januari van dit jaar een huis aan de Hondiusstraat in vlam te hebben gezet. Waar om de Terneuzenaars het huis in brand staken, is nog niet duide lijk. Zij worden vandaag (dond erdag) voorgeleid bij de rechter commissaris lerende kinderen (mik) beide voort te laten bestaan, be vreemdt hem. Die uitspraak is opmerkelijk omdat er per regio normaal gesproken ruimte is voor maar één mlk-school. Als De Brug in Hulst en De Sprong in Terneuzen kunnen aantonen dat er genoeg moeilijk lerende kinderen zijn, kunnen beide in stand worden gehouden, aldus GS. Van Balen: „De provincie doet uitspraken over iets waar ze niets over te zeggen heeft. We moeten nog onderzoeken of De Brug zelfstandig kan blijven of niet. daar is nog niets over be kend. Wel wil het samenwer kingsverband dat het mlk-on- derwijs zo dicht mogelijk bij het kind in de buurt blijft. Kinderen die toch al kwetsbaar zijn, moe ten niet te lang hoeven reizen." Sjoelen op de bazar. foto Charles Strijd doorGlenn Hoffman AXEL - Activiteitencentrum De Halle deed zijn naam gisteren alle eer aan. Tij dens de jaarlijkse bazar - georganiseerd door ouderen, voor ouderen - bruiste het er van de activiteiten. Voor de rommelmarkt en verkoop van tweedehands kleding was grote belang stelling, evenals voor de vaste waarden op een bazar zoals de verloting, het rad van avontuur en de wafels met koffie. Het gro te aantal beschikbare prijsjes bracht de leiding ertoe om een extra verlotingsron de in te lassen, iets waar de bezoekers niet de minste moeite mee hadden. Hoewel het verkiezingsdag was en er de hele dag over opkomstpercentages werd gesproken, waagde niemand van de vrij willigers zich aan het noemen van het be zoekersaantal van de bazar. Wel waren ze het er unaniem over eens dat het 'gezellig druk' was, waardoor het voor de hand ligt dat ook volgend jaar weer een bazar wordt gehouden. De opbrengst van de ac tiviteitendag, waarschijnlijk een paar honderd gulden, is weer bestemd voor de organisatie van nieuwe activiteiten voor ouderen, liet locatievoorzitter C. Remin- sen gisteren weten. door Rolf Bosboom GOES - Met het oog op de moge lijke komst van een outletcen- trum naar Goes houdt het bu reau D&P Onderzoek Advies uit Den Haag enquêtes onder consumenten en ondernemers. De enquêtes moeten de detail handel in Goes beter in beeld brengen. Het onderzoek wordt uitge voerd in opdracht van project ontwikkelaar BAA McAr- thurGlen, in samenspraak met de gemeente Goes, de provincie en de Kamer van Koophandel Zeeland. D&P houdt onder meer telefo nische enquêtes. Daarin wordt mensen gevraagd in welk 'win kelgebied' zij hun dagelijkse boodschappen doen, aan wat voor soort artikelen zij de afge lopen twee jaar het meeste geld hebben uitgegeven en waar ze die vooral hebben gekocht. Ver volgens vragen de enquêteurs naar de bekendheid van gere nommeerde merken, die in out- letcentra een deel van hun producten tegen lagere prijzen verkopen. Ook willen ze weten of en zo ja waar de ondervraag de wel eens artikelen van deze merken koopt. De onderzoekers gaan ook de straat op en vragen voorbijgan gers waarom ze juist naar Goes zijn gekomen, hoe vaak zij een bezoek brengen aan winkels in de binnenstad, of zij die dag al geld hebben uitgegeven in het centrum, met welk vervoermid del ze zijn gekomen en of zij het eens zijn met de stelling 'voor kleding van merken als Ralph Lauren, Versace, Bally, Kookaï, Timberland en Laura Ashley kan ik prima terecht in het cen trum van Goes'. Modeaanbod De enquêteurs op straat vertel len er niet bij dat zij onderzoek doen in het kader van een out- letcentrum, wel dat ze 'proberen een indruk te krijgen van uw mening over het módeaanbod in Goes'. De ondervragers aan de telefoon zeggen dat ze bekijken 'wat de mogelijkheden zijn voor het realiseren van een winkel centrum dat mode en schoenen zal aanbieden'. Ondernemers kunnen hun me ning geven door een vrage in te vullen. Zij krijgen det voorgelegd in welke mat parkeervoorzieningen, tingstijden, onderhoud openbare ruimte, horecai zieningen en bereikbaaj per auto van belang achten het Goese centrum. Ook ku zij aangeven welk percei van de gezamenlijke ona het centrum afkomstig i$ toeristen en of dat percet voor hun eigen winkel hog lager ligt. Ook wordt gevr wat zij denken dat de koms een outletcentrum bete voor de omzet van de winki het centrum en voor hun omzet. De vragenlijsten wc donderdag 11 maart opgeh Resultaten De resultaten van de enqi maken deel uit van het D&p derzoek naar de gevolgen een outletcentrum voor de( se detailhandel in de bin stad en voor de verkeers- en keersituatie. De gemeentel werkt ondertussen aan een van aanpak, waarin kon staan welk traject moet wa doorlopen om een outlet trum te verwezenlijken ei welke momenten er besli worden genomen. Het moet deze maand klaar Daarnaast wordt uitgeki naar de resultaten van een 1 delijk onderzoek, uitgevoe opdracht van het Hoofdbed schap voor de Detailhai naar de gevolgen van outlet tra in Nederland. Overspannen HALSTEREN - Het psyc trisch ziekenhuis Vrede houdt op donderdag 25 m om 19.30 uur een voorlichtii avond met als titel 'Oversp nenheid'. Op het programma staan di se sprekers die iets over onderwerp vertellen. Overo spannenheid bestaan veel vi oordelen en misverstanden, de bijeenkomst worden symptomen en oorzaken sproken, evenals de beham mogelijkheden. Na de gaat het vooral over p reven Tenslotte is er discussie. Informatieavond over asielzoekers CADZAND-Het nieuwe Asiel zoekerscentrum (AZC) Hede- nesse opent volgende maand haar deuren in Cadzand. De Stichting Vluchtelingen werk Zeeuws-Vlaanderen staat in voor het goede verloop van de werkzaamheden. Momenteel werkt de Stichting met twintig vrijwilligers. Zij be geleiden dertig vluchtelingen in de gemeenten Oostburg en Sluis-Aardenburg. Aangezien enkele van deze vrijwilligers straks ook in het AZC-Hedenes- se werken, is er dringend be hoefte aan meer medewerkers. De Stichting nodigt daarom alle belangstellenden uit op de in formatieavond op 17 maart om 20.00 uur in de Oostburgse zaal Pro Rege. Vrijwilligers en vluchtelingen vertellen hun er varingen. MIDDELBURG - Het proberen tot stilstand te brengen van een gevaarlijke rijder op de N255 in Noord-Beveland kwam een 26- jarige Middelburger duur te staan. De man heeft woensdag van kantonrechter C. Kool in Middelburg een rijontzegging van vier maanden gekregen, waarvan twee maanden voor waardelijk en een geldboete van vijfhonderd gulden. „Dat iemand gevaarlijk rijdt, wil nog niet zeggen dat u ook ge vaarlijk moet gaan rijden", zei Kool. „Ik kan me voorstellen dat u er door geïrriteerd werd, maar u kunt beter doorrijden dan dat u er met de vuist op wil slaan." De Middelburger ver klaarde voor de rechter dat hij de bestuurder die op 17 januari 1998 voor hem reed 'een pak op z'n donder' walde geven voor zijn rij gedrag. „Dcwildedieman inhalen, maar toen trok hij op tot 120 kilometer per uur. Daar om ging ik weer achter hem rij den. waarop die man vaart min derde, zodat ik terug moest naar de tweede versnelling. Doordat er tegenliggers aankwamen, kon ik de auto niet inhalen", zei de Middelburger. Nadat het hem was gelukt zijn voorligger m te halen, bracht hij zijn auto tot stilstand. De ande re man botste vervolgens tegen hem op. Omdat het niet de eerste keer was dat de Middelburger zich voor de rechter moest ver antwoorden voor gevaar op de weg, kreeg hij deze straf. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Tegen midder nacht had interim-dijkgraaf H. Eversdijk van Waterschap Zeeuws-Vlaanderen woens dag slechts één zekerheid. Zijn senatorschap in de Eerste Kamer is weer voor vier jaar veiliggesteld door het goede resultaat van het CDA bij de Statenverkiezingen in den lan de. Over de uitslag van de ver kiezingen voor de eerste alge mene vergadering van het nieuwe gefuseerde Zeeuws- Vlaamse waterschap durfde hij, terwijl nog lang niet alle uitslagen van de 94 stembu reaus waren geteld, geen voor spellingen te doen. „Het zal wel een uur of twee worden voor we echt weten welke kandidaten uiteindelijk in het waterschapsbestuur ko men. Doordat op personen wordt gestemd en niet op par tijen of groeperingen heeft het dan weinig zin om uren van te voren al veronderstellingen te uiten.Eversdijk wilde woens dagavond al wel graag kwijt dat hij tevreden was over het verloop en de opkomst voor de verkiezingen. Het opkomst percentage, dat gisteravond op 40 tot 45 procent werd geschat, lag dan wel tien tot twintig procent lager dan voor Hulster Ambacht. De Drie Ambachten en Het Vrije van Sluis, maar viel de dijkgraaf lang niet te gen. Vijf jaar geleden liftten de drie Zeeuws-Vlaamse waterschap pen nog mee met de belangstel ling van de kiezers voor de ge meenteraden. Ditmaal werden de verkiezingen gekoppel daan die van Provinciale Staten, omdat voor het rondbreien van de fusie tussen de drie schap pen een jaar langer nodig was. Het historisch lage opkomst- Stemmen tellen in Axel. percentage scheelde het Wa terschap Zeeuws-Vlaanderen dus waarschijnlijk heel wat kiezers. Maar een opkomst van meer dan veertig procent van de kiesgerechtigden is voor een waterschap heel behoorlijk, stelde Eversdijk. Het op andere manieren houden van waterschapsver kiezingen, het kan zelfs telefo nisch, levert nog minder kie zers op, leerden experimenten elders in den lande het water schap. „En over drie jaar lopen we gewoon weer mee met de gemeenteraadsverkiezingen. Tegen die tijd is het stemsys- teem waarschijnlijk geauto matiseerd en ook dat kan de burgers misschien eerder naar de stembus lokken", filoso feerde Eversdijk. Overigens had het ronde stembiljet in geen enkel stembureau tot pro blemen geleid. „Mensen moes ten er wel aan wennen en studeerden soms rustig vijf mi nuten in een stemhokje op de namen. Maar we zijn, denken we, geslaagd in de opzet om het voordeel van de nummer één op lijsten voor de verschillende categoriën te neutraliseren." De verkiezingen leken de afge lopen weken meer over proble men met het versturen van de juiste oproepkaarten te gaan dan over de juiste peilhoogten, waterzuiveringsmaatregelen of onderhoud van polderwe gen. Ook op de verkiezingsdag zelf werd nog druk gespecu leerd over een aantal 'misstan den'. Zo hadden enkele bewoners van de Axelse nieuwbouwwijk Zonnemare helemaal geen oproepkaarten gehad en was een aantal kie zers in Hulst ontstemd omdat de meegenomen volmachten voor huisgenoten of buren met gebruikt mochten worden. Die bleken in een ander district te moeten stemmen. Schoonheidsfoutjes Eversdijk: „Er waren inder daad een paar kleine schoon heidsfoutjes, maar meer dan die paar heb ik er niet verno men Voor de zeven gezinnen van Zonnemare geldt dat ze door een fout helemaal niet in de waterschapsadministratie zijn opgenomen. Ze hebben dan ook de afgelopen jaren geen waterschapsheffingen betaald. Ons adagium 'de be taler bepaalt' is dus met dat foutje geen geweld aange daan." Afgevaardigden bedrijfsleven gekozen voor waterschap TERNEUZEN - Het algemeen bestuur van de Kamer van Koop handel voor Zeeland heeft woensdagochtend vijf vertegenwoor digers voor de categorie bedrijfsgebouwd in het nieuwe water schap Zeeuws-Vlaanderen gekozen. In totaal waren er voor de vijf zetels zeven kandidaten. Mevrouw E. Janssens uit Westdorpe en J. van der Wal uit Ossendrecht vielen met respectievelijk nul en twee van de uitge brachte stemmen buiten de boot. Als nieuwe vertegenwoordigers van het bedrijfsleven in het waterschapsbestuur rolden uit de bus: T. Wemaer ui t Sluis (zeven stemmen), J. Dees uit Zaamslag en C de Jonge uit Aardenburg (elk zes stemmen), J. van de Velde uit Cadzand (vijf stemmen) en R, de Waal uit Temeuzen (vier stem men). Voorzitter L. van Gelder toonde zich tevreden over de uitslag. „Als voorzitter van het stembureau kan ik natuurlijk niets zeg gen over de ui tslag of de kandidaten, als kameivoorzi tter daaren tegen denk ik dat het bedrijfsleven in al zijn geledingen een goede vertegenwoordiging krijgt in het nieuwe waterschapsbestuur", aldus Van Gelder. Een kiezer uit Overslag brengt zijn stem uit. foto's Charles Strijd door Helen Stevens OOSTBURG - Fundamentele levensvragen als 'wie ben ik?', 'waarom leef ik?', 'waar ga ik naar toe?' worden deze maand in de Oostburgse openbare bi bliotheek Den Hoekzak beant woord. De expositie 'De gouden draad van de Gnosis' is een initi atief van de Internationale School van het Gouden Rozen kruis en loopt van 1 tot 31 maart. Leken worden ingewijd in de geheimen van de gnostieke leer. Gnosis, het Griekse woord voor kennis uit de goddelijke wereld, verwijst naar de volledige ken nis en het bezit van het oor spronkelijke leven. Aangezien kennis meestal als vaag begrip omschreven wordt, wil de expo sitie dieper ingaan op allerhan de fundamentele levensvragen die de mensheid koestert. De gnostieke, esoterische leer, en kel onderwezen in de zogeheten mysteriescholen, heeft trou wens altijd al naast de officiële, exoterische kerkleer bestaan. Ongeacht of het nu om de Oer- gnosis uit Egypte, de Chinese, de boeddhistische of de vroeg christelijke gnostiek gaat, de gnostieke leer heeft zich door de eeuwen heen keer op keer in de zelfde thema's verdiept. Voor naamste aandachtspunten van de expositie zijn het tweeledige karakter van mens, wereld en levensweg. Begrippen als ster felijk, onsterfelijk, goddelijk en stoffelijk worden aan de hand van beeldmateriaal, brochures en boeken uitvoerig toegelicht Belangstellenden kunnen in de bibliotheek een gratis informa tiepakket over de werkzaamhe den van het Lectorium Rozen kruis, de Internationale School van het Gouden Rozenkruis verkrijgen. Deze school defini eert zichzelf als de hedendaagse SLUISKIL - Liefhebbers van vogels zijn op zondag 7 maart welkom op een beurs in het cul tureel centrum 't Meulegat in Sluiskil. Op die dag bieden hobbyisten hun vogels aan; om ze te laten bewonderen en om ze eventueel te verkopen. Belangstellenden kunnen de beurs bezoeken van tien uur 's morgens tot half één 's middags. westei'se variant van de klas ke mysteriescholen die de! kei wil doorgeven. Door gen, cursussen en conferee te houden, hoopt men de kende mens de weg van de tij lijkheid naar de eeuwigheii kunnen wijzen. Geïnteressi den kunnen op woensdagau 21 maart de lezing getit 'Gnosis en de Rozenkruia vanaf 20.00 uur bijwonen Den Hoekzak BEVEREN (B) - De to neel- en muziekliefheb bers komen in het week einde van vrijdag 5 eB zaterdag 6 maart aan hus trekken in het gemeente lijk cultureel centrum Tei Vesten. Vrijdag begint 20.00 uur de familievoor stelling 'Drie koningen Patagonië' door het Alibi Collectief. Ten tonele vei'schijnt cl'. Franse jurist Orelie-An- toine de Tounens Hij wordt door de indianen verkozen tot koning Araucanië. Dit levext hen eerst met de Chileense et later de Argentijnse over heid een heleboel ellende op. De Roemeense ingeni eur Julio Popper is met terreur en goud keizer van Vuurland geworden Hij slaat zijn punten uit puur goud. De Nooi-se schrijver Hans Jaeger tenslotte heeft er zijn hele leven v; gedi'oomd als patriarch van Patagonië te zullen sterven. De drie heren ontmoeten elkaar in café De Zeven Wereldzeeën in Punta Arenas. Daar sme den zij snode plannen voor hun landen. Zaterdag 6 maart presen teert Fx-ank Boeijen zijn nieuwe theaterprogram ma en cd 'De ballade van de dromedaris'. De the ma's in deze vooi'stelling hebben te maken met de cultuur van West-Europa. De voorstelling begint om 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 44