Cokesfabriek schort ontslagen op PZC Brand verwoest caravanwerkplaats ka Hydro Agri Europa schrapt 700 banen Markt Aardenburg wacht op kanon Gemeentesecretaris Terneuzen met vut zeeland donderdag 4 maart 1999 z 19 oeken lenen in België int aan populariteit uiskilse fabriek kruipt langzaam uit een diep dal Zoeken naar mossen en haaientanden en [ijken naar forten Sluis-Aardenburg zet monumenten op rijtje door Helen Stevens HEIKANT - Een brand heeft in de nacht van dinsdag op woensdag in Heikant een werkplaats voor caravans in de as gelegd. De vier caravans, een tractor en een heftruck die er stonden, werden verwoest. De schade wordt geraamd op enkele tonnen. Het Hulster brandweerkorps moest gisteimacht omstreeks half een uitrukken. Twee blus- voertuigen en een ladderwa gen waren vrij snel na de mel ding op de plaats des onheils aanwezig. Ondanks de snelle interventie verliep het blus werk vrij moeilijk. De voor malige vlashangar had een ge raamte van staal, dat door de hitte helemaal vervormd raak te. Hierdoor lukte het niet de zij-ingangen te openen en wa ren de brandweerlieden ge noodzaakt langs boven, via het kapotte dak. te blussen. Na een half uur kon het sein 'brand meester' worden gege ven Het brandweerkorps bleef nog tot na vieren ter plaatse voor nabluswerk- zaamheden. En dat was maar goed ook, want tegen de och tend laaiden de laatste smeul- haarden nog eens goed op. Na nog een uur blussen was het vuur voorgoed gedoofd. Brandweercommandant A der Weduwe heeft geen ver moeden wat de oorzaak van de brand zou kunnen zijn. De werkplaats voor caravans in Heikant werd dinsdagnacht in dcfas gelegd. foto Charles Strijd Dieven verhuizen tuinmeubilair SAS VAN GENT - Terwijl een 81-jarige man uit de Ca- landstraat in Sas van Gent bezig was met een verhuizing, maakten dieven van de gelegenheid gebruik om er met een compleet tuinset vandoor te gaan. De Sassenaar had de vier tuinstoelen en een tafel even op de oprit naast zijn woning ge zet om ze later in te kunnen laden. Toen hij dat wou doen. wa ren de dieven er al met het tuinmeubilair vandoor. De man deed gisteren aangifte, de schade is onbekend. Trekkerbestuurder belandt in sloot SLUIS - Een veertigjarige Goese bestuurder van een trekker met oplegger vol vis is dinsdag gewond geraakt. Hij reed op de Sluisse rondweg en kwam door nog onduidelijke oorzaak met zijn combinatie in de berm terecht, waarna hij in een sloot te gen een boom tot stilstand kwam. De man werd met gekneus de of gebroken ribben per ambulance naar ziekenhuis De Honte in Terneuzen gebracht. De lading, tien ton vis, moest eerst worden overgeladen voordat de trekker met oplegger kon worden weggetakeld.politierechter Boete voor vuistslag MIDDELBURG - Een 21-jarige man uit Oost-Souburg is gisteren in Middelburg voor het toebrengen van zwaar licha melijk letsel aan een portier van een Goese discotheek veroor deeld tot duizend gulden boete en een maand voorwaardelij ke gevangenisstraf. De Souburger kwam op de bewuste avond van 7 december 1997 in actie, nadat hij zich wat al te hardhandig aangepakt voelde door de uitsmijter van de dis cotheek. In zijn reactie deelde hij een vuistslag uit, waardoor het slachtoffer ernstig oogletsel opliep. De verdachte gaf de mishandeling toe, maar hi j voerde aan dat de gevolgen van de verwondingen niet door die ene klap waren gekomen. Na het incident had er in de horecagelegenheid een vechtpartij plaatsgehad, waarbij de uitsmijter ook klappen had gekre gen. De politierechter vond echter bewezen dat het letsel aan het oog door de verdachte was veroorzaakt. Oplichter bestraft met werkstraf MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 25-jarige man uit Kortgene conform de eis ver oordeeld tot honderd uur werkstraf en een maand voorwaar delijke gevangenisstraf. De verdachte had in september en oktober 1997 een aantal mensen voor in totaal drieduizend gulden opgelicht. Aan twee slachtoffers van zijn oplichters praktijken moet hij 296 gulden vergoeden. Samen met een kennis (de bedenker van het plan) had de Noordbevelander via een advertentie in dagbladen mensen gelokt door gratis leningen te verstrekken. Om in aanmerking te komen vooreen kredietverstrekking moest er wel 293 gulden aan administra tiekosten worden betaald aan de Stichting Samen Sterk, die de twee mannen in het leven hadden geroepen. Elf mensen lie ten zich verleiden door de 'aantrekkelijke' advertentie. De verdachte hield er 1.500 gulden aan over. „Daarvan heb ik een motor voor mijn auto gekocht." De mannen waren op het idee gekomen door een televisieuitzending. Zus slaat broer met krantenbak MIDDELBURG - Een ruzie tussen een 33-jarige vrouw uit Kortgene en haar broer ontspoorde en leidde uiteindelijk tot een mishandeling. De Kortgeense kon op de bewuste dag, 11 december 1997 in Kats, haar emoties niet meer de baas na de zoveelste ruzie met haar broei". Ze gaf gisteren op de zitting van de Middelburgse politierechter toe dat ze met een kran tenbak op het hoofd van haar broer had geslagen en hem aan zijn haren had getrokken. De vrouw werd veroordeeld tot het betalen van de schade van 142 gulden aan de ruit. Daarnaast kreeg ze een voorwaardelijke boete van 500 gulden opgelegd. irBarend Pelgrim KLINGE - Het aantal Ne- landse bezoekers van de bi- iiheek in De Klinge (B) is af- open jaar gestegen met 21 cent. Daarmee vormen de Jerlanders ruim tweederde het nieuwe aantal leden r 1998- Deze toename onder- ept het succes van de grens- tschrijdende samenwerking sen de bibliotheken van de neenten Sint-Gillis-Waas (D linge), Beveren (Kieldrecht) Hulst. De gemeente Hulst ft zijn twee Vlaamse zuster- neenten een jaarlijkse bij- ge voor het gebruik van de leencentra door haar bur rs, die vooral uit Clinge en euw-Namen komen, e afgelopen vier jaar weten jederlanders steeds meer de leg te vinden naar de bieb van De Klinge, van 81 in 1995 naar een aantal van 128 in het afgelo pen jaar. Hulst betaalt Sint-Gil les voor dit gebruik een bedrag van 5.000 gulden. De twee ge meenten trachten de grensover schrijdende samenwerking steeds meer te intensiveren. Internet Zo worden al gezamenlijk lezin gen georganiseerd en op het mo ment wordt getracht (met even tuele steun uit het Interreg II- project, een Europees subsidie fonds) een Internet-netwerk te installeren, waarmee boeken uit eikaars voorraad geleend kun nen worden. Ook krijgt dit pro ject een onderwijskundig luik, zodat tussen alle bibliotheken van de drie gemeenten (twintig in totaal) educatieve program ma's uitgewisseld kunnen wor den. irConny van Gremberghe JISKIL - De 290 medewer- s van de Cokesfabriek in jükil hoeven de komende tijd lie vrezen voor hun baan. De ctie van de Association iperative Zeelandaise de bonisation (ACZC) heeft be en om de voorgenomen per- eelsreductie voorlopig op te orten. uens directeur J. Martin zegt échter niets over het voort laan van de fabriek op lan- e termijn. „Er lopen nog ds onderzoeken om de fa de te moderniseren, maar zo g er geen beslissingen zijn lomen over investeringen is liets te zeggen over onze toe- nst. Dat betekent dat er on- hetpersoneel onrust zal blij— bestaan. De mensen willen zoals ik graag zekerheid", Martin gisteren. lina Cokesfabriek in Sluiskil ver- irt al ruim een half jaar in eilijkheden. Sinds augustus ft het bedrijf moeite om co- voorraden te slijten aan nten. Een en ander heeft te ken met een crisis in de West- Europese staalindustrie, waar door er minder vraag is naar co kes. Daar komt nog bij dat met name China de voorbije maan den de Europese markt bedol ven heeft onder enorme hoe veelheden cokes die tegen dumpprijzen op de markt zijn gebracht. Eind vorig jaar zat de Sluiskilse fabriek dan ook op gescheept met een voorraad co kes van 95.000 ton. Afnemer Inmiddels is het bedrijf er in ge slaagd om voor 30.000 ton hier van een afnemer te vinden. Andere klanten worden nog ge zocht, maar een speurtocht op de Duitse markt bleef tot nu toe vergeefs. Martin hoopt dat re cente berichten op economische pagina's over het aantrekken van de staalmarkt in Europa ook gevolgen zullen hebben voor zijn bedrijf. „Ik lees die verhalen ook, maar daar staat tegenover dat andere berichten over de staalindustrie minder rooskleurig zijn. Hoe het ook zi j als de markt aantrekt kan dat voor ons van groot belang zijn", aldus Martin. Om de productiekosten te druk ken werden de voorbije weken bij de Cokesfabriek verschillen de bezuinigingsmaatregelen doorgevoerd. Zo werd het mes gezet in het budget voor onder houdswerken en werden voor genomen investeringen (van zo'n drie miljoen gulden) opge schort. De vrees van de bonden dat de Cokesfabriek personeel naar huis zou sturen om de kos ten nog verder terug te brengen werd echter niet be waardheid. ÏRNEUZEN - Wandelen, vo ls kijken, werken in de natuur achter de boswachter aan; het n de komende weken. De na- urbeschermingsverenigingen Steltkluut en Duumpje heb- nsamen met Staatsbosbeheer Eer een reeks activiteiten op de I gezet voor leden en niet-le- ossen en korstmossen staan ijdag 5 maart centraal tijdens themavond van de Stelt- uut in het verenigingsgebouw m de Walstraat in Terneuzen. aurice Hoffman verzorgt die •ond vanaf 20 uur een lezing, ikst en uitleg over de groeiom- andigheden van mossen wordt geven aan de hand van dia's. lorConny van Gremberghe keerplaats aan de Noorderbos- sen. Excursieleider is ook weer Maurice Hoffman. Zondag 7 maart houdt 't Duum pje een middagwandeling langs de vloedlijn. Gezocht wordt naar haaientanden en fossiele schelpen. Belangstellenden worden verwacht om 14.00 uur bij de radartoren in de Zwarte Polder bij Nieuwvliet. Zaterdag 13 maart heeft de werkgroep landschapsverzorging van de Steltkluut weer een boomkno- tochtend op het programma staan. Mensen die een paar uur in de vrije natuur willen mee werken worden verzocht zich daags ervoor aan te melden bij coördinator Luciën Calle in Ter neuzen. Deze zal het werkadres en de transportmogelijkheden verder bekend maken. Scholieren van het Oostburgse Zwincollege hebben het rolpaard voor de kanonsloop gemaakt. foto Peter Nicolai door Sheila van Doorsselaer AARDENBURG - Het plateau op de Aardenburgse Markt is al gereed, maar is nog akelig leeg. Daar komt nog binnen een maand verandering in. Dan prijkt er op de Markt een heus kanon. Het zwaar ge schut moet het vestingstadje nog meer profileren als kunst en cultuurstad. Bij tijd en wijle worden in en rondom Aardenburg artefac ten opgegraven die herinneren aan lang vervlogen tijden toen het stadje nog in handen was van de Romeinen. Aardenburg telde tot na de Middeleeuwen vele verdedigde poorten, grachten en ravelijnen en ook nu zijn van de vestingwerken nog tal van overblijfselen zichtbaar. Behalve dat het ka non mooi is om naar te kijken, moet het bewoners en toeris ten bewust maken van het rij ke verleden van Aardenburg. Met de komst van het geschut gaat een lang gekoesterde droom van de Stichting Vrien den van het Aardenburgs Mu seum eindelijk in vervulling. Zij pleitten al in 1992 voor de plaatsing van het kanon en zochten contact met de Stich ting Vesting Vlissingen waar mee een ruilovereenkomst werd aangegaan. Vlissingen leverde de kanons loop en de Aardenburgse stichting zou zorgen voor twee zogenaamde rolpaarden, de houten affuiten waarop de loop rust. De rolpaarden, één voor Aardenburg en één voor Vlissingen, zijn vervaardigd door handige scholieren van het Oostburgse Zwincollege, waar veel Aardenburgse jon geren in de banken zitten. Het Sluis-Aardenburgse col lege van burgemeester en wet houders was onder de indruk van de plannen van de Vrien den van het Aardenburgs Mu seum en besloot zich ook in te gaan zetten voor het initiatief. Het college koos de Aarden burgse Markt als de meest pu blieksvriendelijke plaats. Mo menteel liggen de kanonsloop en het rolpaard nog los van el kaar in de werkplaats van Aardenburg. Er zijn een hele boel sterke armen voor nodig om de zware loop op het rol paard te leggen. door René Hoonhorst aags erop, zaterdag 6 maart, mmen belangstellenden op ex- arsie in de Noordelijke Braak- anbossen op zoek naar mossen i korstmossen. Vertrokken rordt om 10 uur vanaf de par- Voorjaarsplanten Rein Coster, de beheerder van de tuin van het archeologische mu seum, nodigt zaterdag 13 maart belangstellenden uit om de ope ning van de tuin bij te wonen. In de museumtuin groeien en bloeien nu al verschillende voorjaarsplanten. De opening is voorzien om 14 uur. Jonge na tuurliefhebbers kunnen dezel f de dag medewerkers van 't Duumpje aan de Golepolderse- dijk 1 bij Breskens helpen bij onderhoudswerkzaamheden in de natuur. Gewerkt wordt vanaf 10 uur. Ook op 13 maart kunnen na tuurvorsers met boswachters van Staatsbosbeheer een kijkje nemen in het natuurgebied Ca- nisvliet. Gewezen wordt vooral op de veranderingen in het ge bied bij Westdorpe. De excursie begint om 14 uur. Vertrokken wordt vanaf de parkeerplaats aan de Sint-Anthonykade bij het kanaal Gent-Terneuzen. Natuur en historie vinden el kaar tijdens de uitstap van Staatsbosbeheer langs de forten bij Koewacht. Vertrokken wordt om 14 uur. Aanmelden kan via de excursietelefoon van de dienst 0117-306069. Telefo nisch wordt ook de startplaats meegedeeld. Modeshow - De afdeling Groot Hulst van de ANBO houdt za terdag 13 maart een modeshow in zaal Malpertuus. Modezaak Modine uit Axel toont de voor jaarscollectie. Tijdens de pauze is er een verloting. De mode show begint om 13.30 uur. SLUIS - Burgemeester en wet houders van Sluis-Aardenburg willen een gemeentelijke monu mentenlijst laten opstellen. Rijksmonumenten zoals de Sint Baafskerk en het Belfort wor den door het Rijk beschermd, maar de gemeente moet ook we ten welke gebouwen en objecten een zodanige lokale betekenis hebben dat het wenselijk is dat ze door een gemeentelijke ver ordening worden beschermd. Verschillende inventarisaties hebben de afgelopen jaren al een hele lijst van te bewaren mo numenten, objecten en cultuur historisch belangrijke boerde rijen opgeleverd. Daarnaast wil het college ook nog weten welke panden en objecten nog meer waardevol voor Sluis-Aarden burg zijn. Zo kan een 'schijn baar oninteressant pand de her innering levend houden aan een persoon, gebeurtenis of perio de'. Een onderzoeksbureau moet rekening houden met de gaafheid, herkenbaarheid en zeldzaamheid van tot monu ment te promoveren gebouwen en objecten. Daarnaast gaat het om de cultuur- en architectuur historische waarde en de en- semblewaarde van monumen ten. B en W stellen voor dat het bureau Dorp. Stad en Land voor bijna 33 mille een lijst opstelt. De gemeenteraad stelt vervol gens de definitieve lijst vast. De raad kan de lijst bijvoorbeeld ook weer gebruiken om een prioriteitenschema op te stellen voor een uitvoeringsprogram ma restauraties. De Monumentencommissie ver gadert vandaag over het voor stel. De vergadering wordt ge houden in de raadzaal van het Sluisse Belfort en begint om 19.30 uur. door Conny van Gremberghe SLUISKIL - Hydro Agri Euro pa gaat een ingrijpende reorga nisatie doorvoeren. Daarbij moeten de komende drie jaar 700 mensen verdwijnen. Harde klappen vallen in Vlaardingen: de vestiging in Sluiskil probeert gedwongen ontslag te vermij den. Door slechte ontwikkelingen op de markt voor ureum en ammo niak zag het Noorse concern zich genoodzaakt om een reeks maatregelen af te kondigen. Die moeten de komende drie j aar re sulteren in een reductie van de productiekosten van de diverse fabrieken met 250 miljoen gul den, een verhoging van het con- ceminkomen met 480 miljoen gulden en een personeelsver mindering met ongeveer 700 mensen. Ontslagen De gedwongen ontslagen zullen hoofdzakelijk vallen in Vlaar dingen en Porsgrunn. Of het personeelsbestand in Sluiskil (r uim 800 mensen) gehandhaafd kan worden, is nog de vraag. Di recteur J. Duerloo van Hydro Agri Sluiskil (HAS) geeft in de bedrijfskrant die gisteren ver scheen aan, dat mogelijk ver vroegde pensioneringen ook door Conny van Gremberqhê TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen moet dit jaar op zoek naar een nieuwe gemeentese cretaris. De huidige, Th. J. de Brauwer (55), houdt er met in gang van 1 januari 2000 mee op. Hij maakt, omdat hij er veertig dienstjaren in overheidsdienst op heeft zitten, gebruik van de mogelijkheid om vervroegd uit te treden. De Brauwer heeft de gemeente raad verzocht om hem met in gang van volgend jaar ontslag te verlenen. Het college van bur gemeester en wethouders en de gemeenteraad zullen binnen kort met de ondernemingsraad overleggen over de te volgen op volgingsprocedure. De Brauwer trad in 1970 in dienst van de nieuwe gemeente Terneuzen op de afdeling on derwijszaken. Na onder meer de functies hoofd algemene zaken voor HAS zullen gelden. „Er zal echter gestreefd worden om ge dwongen ontslagen te vermij den en om via het reguliere cao- overleg te komen tot passende oplossingen", aldus Duerloo. Niet slecht Volgens de concerntop is de her structurering op Europese schaal noodzakelijk om de posi tie van Hydro Agri Europa op de zeer concurrerende kunstmest- markt verder te consolideren. Binnen de Europese context draait Hydro Agri Sluiskil niet slecht. De jaarproductie van de drie ammoniakfabrieken in Sluiskil bleef in 1998 met bijna 1.6 miljoen ton slechts 9000 ton achter bij het productierecord uit 1997. Was er het voorbije jaar geen onderhoudsstop ge weest voor een afdeling, dan was dat record aan diggelen ge gaan. De productie van vloeibaar koolzuurgas overschreed voor het eerst de kaap van 300.000 ton, nadat vorig jaar na 25 mil joen gulden aan investeringen een vierde CCT-fabriek in ge bruik kon worden genomen. De ureumproductie bleef steken op 773.000 ton. Verder werd er meer salpeterzuur (1,2 miljoen ton) en nitraatoplossing (1,5 miljoen ton) geproduceerd. en directeur openbare werken te hebben bekleed, werd hij in mei 1991 benoemd tot gemeentese cretaris. Hij blijft na zijn ver trek nog maatschappelijk ac tief. Zijn nevenfuncties, vice- voorzitter van de Raad van Toe zicht van de Regionale Zorgver lening en voorzitter van de bezwarencommissie van het waterschap Zeeuws-Vlaande ren, houdt hij voorlopig nog aan. De Terneuzense secretaris kiest voor een verder leven in de luw te, omdat hij - nu hij nog in goe de gezondheid verkeert - van het leven wil genieten. De kans dat hij na de eeuwwis seling toch nog even op het stad huis zijn opwachting moet ma ken is overigens best groot. De Brauwer is namelijk voorzitter van de millenniumprojectgroep van de gemeente. Als er in het nieuwe jaar zaken misgaan wordt van hem vernacht dat er maatregelen worden getroffen.' REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 15 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax:(0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti S.van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 'sGravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax:(0118)470102 e-mail; redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 43