Eerste echte test voor Rotterdam Dusty Springfield was beste blanke soulzangeres ooit Tom Poes en de Vuursalamander Alle vakanties uit alle aidsen,,. varia Bij De Schelde gebouwd amfibisch transportschip in actie in Noorwegen puzzel recept het weer den, zowel intern als met colle ga's die zich op een andere plek in het strijdgewoel begeven. Ge schoten wordt er niet, aan de hand van posities beslist arbi trage wie aan de winnende of verliezende hand is. Landinwaarts Is de kust bij de avondlijke actie met de speedboten nog maagde lijk wit, de ochtend erna staat een hele reeks groene legervoer tuigen in rij opgesteld, klaar om verder landinwaarts te trekken. Her en der getuigen witte tent jes van de plek waar de gelande mariniers de nacht hebben doorgebracht. Behalve de Nederlanders en En gelsen van de Rotterdam doen ook Noren, Duitsers en Ameri kanen mee. De Rotterdam ligt 120 kilometer boven Trondheim in het grillige kustgebied van Noorwegen. De baas van de landingseenhe den, kolonel R.L. Zuiderwijk, vindt dat de oefening tot nu toe 'boven verwachting'loopt. Toch gaat er wel eens wat fout. Zoals een touw dat in een schroef komt, waarvoor 's avonds nog een duiker het water in moet. De bemanning van een Engelse boot wekt hilariteit als het schip aan de grond loopt in het verra derlijke fjordengebied. En uit gerekend die ene Nederlandse landingsboot met pottenkijkers ramt even het dok bij het bin nenvaren. Het hoort bij het on der druk werken. Van een vergelijking tussen de Rotterdam en een cruiseschip wil commandant Wilms niet weten. Het schip wordt wel zo gekscherend genoemd, omdat de faciliteiten in vergelijking met andere vaartuigen goed zijn. Wilms: „Dat slaat vooral op de ruimte die we hebben. Die hebben we ook nodig voor de mariniers met hun volledige be pakking. Maar de accommoda tie is inderdaad prima. De En gelse boten, waar we voorheen gebruik van maakten, al dertig jaar oud waren." In tegenstelling tot vroeger zijn nu de Engelsen te gast. Ze moe ten zich aanpassen aan de Ne derlandse huisregels. De wa pens mogen bijvoorbeeld niet meer naast het bed worden neergezet, maar worden bij het slapen gaan in de wapenkamer achtergelaten. GPD jes, wapens, proviand en ski's om goed uit de voeten te kun nen. Er worden bevelen ge schreeuwd. Op het schip werken de Nederlanders samen met de Engelsen. Beide behoren tot agressor 'Copperland' dat het rijkere 'Silverland' bestookt. Verkenners hebben de kust vei lig verklaard, waarna in hoog tempo de ene boot na de andere tussen dok en landingsplaats heen en weervaart. Er is plaats voor maximaal 32 Leopardtanks. Enorme liften maken het mogelij k materieel te verplaatsen van het helidek naar het lager gelegen dek dat aansluit op het 'haventje'. Tijdens de landing is het uiter aard druk in de commandocen trale. Vooral in het 'groene' deel, dat van het bataljon mariniers, heerst oorlogskoorts. Er wordt naar monitoren getuurd en voortdurend contact onderhou- Wat krap Een jaar geleden maakte het schip de eerste proefvaart. Commandant Wilms is tevreden over het schip, hoewel de com mandoruimte wat te krap blijkt. „Je zou bijvoorbeeld een aparte ruimte moeten hebben voor de staf." Na lichte 'klussen' in het Griek se Thessaloniki en bij de Schot se kust moet de Rotterdam nu zijn waarde bewijzen bij een na gebootste oorlog in de barre kou van Noorwegen. Aan de opera tie nemen bijna vijftienhonderd Nederlandse militairen deel: op honderd man van de lucht macht na allemaal marinemen sen. De Rotterdam eist de De Rotterdam in de Noorse kustwateren. De Rotterdam is niet alleen een bekende cruiseboot maar sinds kort ook het paradepaardje van de Nederlandse ma rine. Na een jaar geleden te water zijn gelaten, had de afge lopen dagen de grote test voor dit amfibisch transportschip plaats. De Rotterda77i 7noest bij een grote NAVO-oefening in Noorwegen voor het eerst met een volledige bezetting in actie ko77ie7i. door Paul Smits Uskoude spetters vliegen om de oren in het fjord als de snelle landingsboten over het water razen. De mariniers op de boten moeten zich goed vast houden. Dit lijkt echt op het avontuur in de spannende wer vingsreclames waarmee jonge ren voor het leger enthousiast moeten worden gemaakt. Het Noorse landschap met het witte kerkje en een paar houten huizen is het decor voor de grote NAVO-oefening Battle Griffin. De boten komen van Hare Ma jesteit Rotterdam, het nieuwe amfibisch transportschip dat de eerste grote proef moet door staan. De Nederlandse mariniers zijn trots op hun schip, omdat het een einde maakt aan jarenlange afhankelijkheid van buiten landse schepen voor vervoer van materieel en manschappen. De commandant van het schip, kapitein-ter-zee W.J. Wilms: „Dan kon het voorkomen dat bij operaties een veerboot werd ge huurd. Maar zo'n schip is niet voor militaire acties gebouwd. En het is gebeurd dat een schip per een keertje rechtsomkeert maakte in verband met zijn ar beidstijd." hoofdrol op: 128 vaste beman ningsleden plus 611 mariniers met de bijbehorende spullen. Het imposante, 160 meter lange en 48 meter hoge gevaarte oogt om eerlijk te zijn niet fraai. Recht toe recht aan. 'Functio neel noemen marinemensen het liever. Het dok is op het moment van landing, zaterdagavond, het bedrijvigste deel. De ruimte kan twee meter onder water worden gezet, voldoende voor de snelle boten en de grotere landingsvaartuigen waarmee mariniers en materieel kunnen Opvarenden van de Rotterdam op het helidek. fotografie Koninklijke Marine worden vervoerd. Behalve in tij- humanitaire hulp bij rampen, den van oorlog kan de lichtbe- Voortdurend klinken in het dok wapende Rotterdam ook wor- oproepen uit luidsprekers. Ploe- den ingezet bij crisisbeheersing, gen in witte pakken melden zich evacueren van slachtoffers of om beurten. Voorzien van tent- Toonder Studio's van onze redactie buitenland De beroemde Britse zangeres Dusty Springfield is dins dag op 59-jarige leeftijd overle den. Ze is wel eens omschreven als de beste blanke soulzange res. Volgens velen waren zij en Aretha Franklin de twee beste zangeressen van de jaren zestig. Als eerste blanke artieste mocht de op 16 april 1939 uit Iers- Schotse ouders geboren Spring field ze in 1968 naar het Ameri kaanse Memphis komen om met producer Jerry Wexler haar in middels klassiek geworden al bum 'Dusty in Memphis' op te nemen. Haar single 'Son of a preacher man' werd op precies dezelfde plaats ingezongen, waar eerder Percy Sledge en Otis Redding stonden: de legen darische Sun-studio's. Tot 1963 was Springfield, die ei genlijk Mary O'Brien heette, een verlegen Londense platenver- koopster met rood piekhaar en een ziekenfondsbrilletje. In drie weken schiep ze zichzelf toen een nieuw imago: hoog opgesto ken geblondeerd haar. zware make-up en naaldhakken. Het Engeland van zoetgevooisde ty pes als Vera Lynn schrok wak ken Beatles Samen met haar oudere broer Tom richtte ze de pop- en folk- band The Springfields op. Met haar solocarrière kwam de grote doorbraak. Haar debuut 'I only want to be with you' werd een wereldhit. Tussen 1963 en 1966 hielden alleen de Stones en de Beatles haar van de eerste plaats op de hitparade weg. Als meisje wilde ze al dolgraag naar Amerika emigreren en na haar eerste toernee kwam ze er, tot groot ongenoegen van haar Britse fansniet meer weg. Maar wat aanvankelijk het sprook jesland van rhythm and blues, soul en Hollywood leek, werd een nachtmerrie. Evenals de oude Elvis belandde Springfield in nachtclubs vol ongeïnteresseerde, veel te rijke gasten. Ze verveelde zich dood aan de rand van haar Calif orni- sche zwembad, werd verteerd door heimwee, maar durfde niet terug naar het land dat zij zo 'ondankbaar' had achtergela ten. Biseksueel Springfield ging op zoek. Ze be landde in een jarenlange roes vol wodka en slaappillen. Begin jaren zeventig ontdekte ze haar biseksualiteit en kreeg een rela tie met tennisvedette Billie Jean King. Ook zette zij zich in voor de rechten van dieren. Drie jaar later besloot ze hele maal te stoppen met zingen. Nog enkele comebacks volgden. De samen met de Pet Shop Boys opgenomen single "What have I done to deserve this?' was het meest succesvol. Maar de glans van twintig jaar ervoor was bij na helemaal weg. De laatste jaren bracht Spring field alleen door; samen met haar katten. Er was borstkan ker bij haar gesignaleerd. Voor twintig miljoen gulden ver kocht ze de rechten op haar mu ziek om met de opbrengst haar ziekte te laten behandelen. Twee maanden geleden werd ze nog geridderd door de Britse ko ningin. Dinsdag overleed ze in haar in de buurt van Londen ge legen woonplaats Henly-on- Thames. ANP (Advertentie) ...bij hét telefonisch reisbureau voor U heeft een fijne vakantie uitgezocht uit de reisgidsen? Dan belt u ons om de boeking goed en zeker in orde te maken. Elke dag, 7 dagen per week van 08.00 - 22.00 uur. Wij maken gelijk een gratis prijsvergelijking. Er zijn namelijk ENORME prijsverschillen voor precies dezelfde vakanties tussen de verschillende tour- operators. Zodat u niet teveel betaalt, na's makkelijk! D-reizen Direkt. heel Nederland! rE? M^r.sr 7 DAGEN PER WEEK (jOOywrOB OO UUR 22.00 UUR OF CA NAM (OF BIL) HU VAN 0NZI0-REIZEN VAKANTIEWINKEIS (ZIE VOOR TELNUMMERS SBS-TEXTPAC. SOI OF GOUDEN GIDS) Heer Ollie hield halt voor de ingang van het oude kerkhof en zette de walmende pot neer.'Dit is een geschikte driesprong', mompelde hij. 'Hier kan een heer ongestoord zijn verborgen krachten loslaten, als men begrijpt wat ik bedoel. Eens even kijken wat mij nu te doen staat.'Hij bladerde wat in het boek en begon toen met bevende hand een cirkel in de drassige grond te trekken, terwijl hij van tijd tot tijd schichtige blikken om zich heen wierp. De mist hing roerloos over de dodenakker en behalve het krassen van de toverstok en het klap peren van zijn tanden was er niets te horen. Toen de kring getrokken was, werd het dan ook héél stil.'Dat is dat', fluisterde heer Bommel, terwijl hij héél voorzichtig ging zitten en het boek ter hand nam.'Abele genomeni flasseras sunt', las hij mompelend. 'Wat zou flasseras zijn?En daar bedenk ik me ineens dat ik het blaartrekkend akselkruid vergeten heb! Zou dat erg wezen?'Ongerust staarde hij naar de walmen, maar na enig snuiven begreep hij, dat nog meer kruiderij de lucht onverdraaglijk zou maken. Berustend gaf hij zich daarom geheel over aan het hardop lezen van de tekst. De volle maan scheen bleek door de nevels, vleermuizen fladderden hem om de oren en het vaatwerk dampte.'Maricos wennedreusprevelde de magister. 'Dat moet onafgebroken herhaald worden wanneer er een verschijning opdoemt. Eh... ik hoor iets! M-maricos w-wenne- dreus! Een v-verschijning, b-bedoel ikï'En ja hoor! Uit de schadu wen van de begraafplaats naderde een gedaante met onhoorbare tred. Citaat Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vormen dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende letters vormen van boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. 1. Duister; 2. doorn; 3. laddertrede; 4. behoefte aan voedsel; 5. vogel; 6. lange stok; 7. vlieg- tuigloods; 8. wachtwoord; 9. vleesloos gebeente; 10. vloerlijst; 11. geplaveide weg; 12. uit schietend licht; 13. landbouwersvrouw; 14. plechtig langzaam. Hans Belterman 1 D O Z N K A E R 2 S A T E I K E L 3 S P O E R T N I 4 S H O N M G E R 5 P A I T R N IJ S 6 S D T A E A K R 7 H A M N G O A R 8 E P A R I O O L 9 K A L R K IJ A S 10 P K L I D N T A 11 S T N R A O A T 12 S O T R G A A L 13 B O E S R I T N 14 S E T A T N I G Oplossing woensdag riksja ij-r-a- stamcafe t-a-k-o- via-del ij ij—t- glazuur -o-e-s- sterk Kaasfondue met zeevruchten Bij de betere vishandelaren met een royaal as sortiment kunt u de reeds gekookte zeevruch ten (fruits de mer) uit Zoutkamp kopen. Wanneer men ze niet in voorraad heeft, kunnen ze voor u besteld worden. Zo niet, neem dan 500 gram ge kookte mosselen en 150 - 200 gram gekookte (z.g. Noorse) garnalen en eventueel stukjes krab of kreeft uit een blikje. Voor 4 personen: 650 - 750 gram gekookte zeevruchten (fruits de mer - Heiploeg); 1 knoflookteen, gepeld, door midden gesneden; 5 dl droge witte wijn, zoals Muscadet sur lie; 650 gram grof geraspte bele gen Goudse kaas; 1.5 theel. maïzena; 3 eetl. wod ka, aquavit of gin; 1 theel. limoen- of citroensap; witte peper uit de molen; 2 eetl. fijngehakte (p latte) peterselie; 1 eetl. fijngehakte bladselderij (niet noodzakelijk); 2 eetl. fijngesneden bieslook. Laat de zeevruchten op een zeef uitlekken. Ver deel ze over vier kommen. Plaats de kommen vlak voor het begin van de maaltijd bij de borden. Wrijf een caquelon of pan met dikke bodem in met knoflook. Breng de wijn aan de kook en houd de wijn 8 -10 minuten tegen de kook aan. Voeg vervolgens de kaas toe. Laat de kaas onder voort durend roeren smelten. Maak maïzena aan met 1.5 eetlepel koud water. Roer het mengsel door de massa. Voeg wodka, aquavit of gin en limoen- of citroensap toe. Roer alles krachtig door. Voeg vlak voor het opdienen wat peper en de tuinkruiden toe. Houd de fondue aan tafel op een réchaud aan de kook. Tip: geef er frisse groene salade met groene olij ven (aangemaakt met citroen- of limoendres sing) en warme en knapperige, zelf afgebakken, pistolets bij. Een omvangrijk lagedrukgebied domineert de weerkaart van vandaag. Het centrum van het systeem ligt boven de Britse eil den maar het bijbehorende frontensysteem beïnvloedt tot ven Rusland het weerbeeld. Achter het koufront vallen in vrijwel gr heel West-Europa buien. Op de Britse eilanden en in de Benek kunnen enkele van deze buien gepaard gaan met hagel en orv. Verder stroomt er in het westelijke deel van Europa frisse luchi binnen. Met name voor de overwinteraars in Spanje, Portugal hetzuiden van Frankrijk heeft dat een gevoelige temperatuurs ling tot gevolg. De temperatuur ligt er op de meeste plekken tu sen de 10 en 15 graden. In Scandinavië is het op veel plekken winters. In Oslo en Stockholm valt er morgen sneeuw bij kwik: den die ook overdag beneden het vriespunt zijn. Het regengeb dat gisteren een verregende dag in ons land veroorzaakte, ligt morgen boven de Alpen. Beneden de 1300m valt de neerslag! vorm van regen en in Zwitserland valt er plaatselijk zelfs meer 40mm. Naast het smelten van de sneeuw in de dalen, heeft dit getwijfeld een flinke stijging van het peil in de rivieren tot geve: In het oosten en zuidoosten van Europa is het droog metzonn perioden. donderdag 4 maart 1999 Zeeland: Nat begin Vandaag zal het, net als de afgelopen dagen, niet droog blijven in onze regio. Van tijd tot tijd kan er een bui vallen, waarbij zelfs een donderklap mogelijk is. De zuidwestelijke wind neemt geleide; tot matig boven land, vrij krachtig aan de kust. De temperatuu loopt op tot 9 graden, een graadje boven normaal. De atmosfe lijkt geleidelijk wat te kalmeren na alle onrust van de laatste di De wind doet het rustiger aan en het is ook niet meer zo grijs® nat. De eerste twee dagen van de maand is er in onze regio opi plaatsen tussen 20 en 30 millimeter regen gevallen. Hiermee; we al op de helft van de normale maandsom die in Vlissingenl millimeter bedraagt. In het midden van het land is plaatselijk; meer dan 50 millimeter gevallen, waarmee de normale hoeve heid voor deze maand al bijna bereikt is. Wel is het daar normj gesproken ook al wat natter dan bij ons. Vandaag is het erg na het Alpengebied. Vooral aan de zuidkant van de Alpen valt ver neerslag, in de lagere delen vooral regen, boven onge veer 1300 meter sneeuw. Morgen en ook de dagen daarna worden er bij ons geen grote hoeveelheden regen meer verwacht. Wel hebben we morgen en zaterdag nog te maken met enkele buien waarbij hagel en onweer mogelijk is. De temperaturen komen uit op een graad of 8, Zondag lijkt een droge dag te gaan worden met zonnige perio den maar maandag neemt de kans op regen weer toe. Maar tegelijkertijd wordt dan met een zuidelijke wind zachtere lucht aange voerd. Stapelwolken - "_8nl M 4 ZW 5 MaxImumtempaaluurvoorwndMg f Minimumtemperatuur voor de komende nactrt Vooruitzichten dondert) onder 1? vrijdag op 7.22 ZW 4 Maan dondero Oonder8. vrijdag op 2 Nautisch bericht De wind neemt geleidelijk af tot vrij krachtig, 5 Bft, uitzuidwes ke richting. Het zicht is overwegend goed, behalve tijdens buit De temperatuur van het kustwater is 6 a 7 graden. Er is kans o; onweer tijdens buien. Waterstanden DONDERDAG Hoog water 4 MAART uur cm uur cm Vlissingen 03.17 238 15.35 246 Terneuzen 03.37 262 15.55 271 Bath 04.40 30816.56 320 Roompot Buiten 03.15 17315.35 184 Z'zee/Colijnsplaat 05.05 16417.30 170 Stellendam Buiten 03.26 161 15.43 182 Wemeldinge 05.05 189 17.25 195 Krammersl. West 05.40 179 17.55 182 Hoog water VRIJDAG 5 MAART uur cm uur cm Vlissingen 03.55 239 16.16 237 Terneuzen 04.15 26416.32 263 Bath 05.15 309 17.30 312 Roompot Buiten 03.50 175 16.10 178 Z'zee/Colijnsplaat 05.35 165 17.55 164 Stellendam Buiten 04.04 162 16.22 174 Wemeldinge 05.40 190 18.00 198 Krammersl. West 06.10 175 18.20 173 Laag wate uur cm uur, 09.47 222 21.45! 10.12 231 22.201 11.22 254 23.23 i 09.35 164 21.45 1 11.15 16123.151 09.26 099 21.35 11.10 175 23.1511 11.00 ,170 23.101 I Laag watei P uur cm uur 10.22 217 22.25, va 10.50 225 22.55' 11.53 248 23.56; R( 10.10 161 22.20! 11.45 160 23.40! ae 10.06 097 22.05! ve 11.45 174 23.45! m 11.35 169 23.45! sti L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied _AAu- ■fc matige sneeuw zware sneeuw lichte regen matige regen zware regen Europa: Natte Alpen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4