Enquêtes naar winkelgedrag Goes Geen storm krijgt de veiling stuk PZC Rolstoelers raken de ring Verkiezing van dorpsraad leeft in Biggekerke Bewoners in beroej tegen verbouwplan Middelburgs hofje zeeland Bureau verricht onderzoek met oog op komst outletcentrum Boete voor veroorzaken aanrijding Tas gestolen Kunstbazar donderdag 4 maart 1999 ■2 door Rolf Bosboom GOES - Met het oog op de moge lijke komst van een outletcen trum naar Goes houdt het bu reau D&P Onderzoek Advies uit Den Haag enquêtes onder consumenten en ondernemers. De enquêtes moeten de detail handel in Goes beter in beeld brengen. Het onderzoek wordt uitge voerd in opdracht van projectontwikkelaar BAA McArthurGlen, in samenspraak met de gemeente Goes, de pro vincie en de Kamer van Koop handel Zeeland. D&P houdt onder meer telefo nische enquêtes. Daarin wordt mensen gevraagd in welk 'win kelgebied' zij hun dagelijkse boodschappen doen. aan wat voor soort artikelen zij de afge lopen twee jaar het meeste geld hebben uitgegeven en waar ze die vooral hebben gekocht. Ver volgens vragen de enquêteurs naar de bekendheid van gere nommeerde merken, die in out- letcentra een deel van hun producten tegen lagere prijzen verkopen Ook willen ze weten of en zo ja waar de ondervraag de wel eens artikelen van deze merken koopt. De onderzoekers gaan ook de straat op en vragen voorbijgan gers waarom ze juist naar Goes zijn gekomen, hoe vaak zij een bezoek brengen aan winkels in de binnenstad, of zij die dag al Gewond door hooibalen MIDDELHARNIS - Een 63-ja- rige man uit Goedereede is ge wond geraakt door vallende hooibalen. Bij loswerkzaamheden op de Oostplaatseweg in Middelhar- nis kreeg hij de per stuk drie honderd kilo wegende pakken stro over zich heen, op het mo ment dat de spanbanden wer den losgemaakt. De man liep vermoedelijk een gebroken rib en een geperforeerde long op. Het slachtoffer werd met een ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Dirksland. De arbeidsinspectie is in kennis ge steld van het ongeluk en stelt een onderzoek in naar de precie ze toedracht geld hebben uitgegeven in het centrum, met welk vervoermid del ze zijn gekomen en of zij het eens zijn met de stelling 'voor kleding van merken als Ralph Lauren, Versace. Bally, Kookai, Timberland en Laura Ashley kan ik prima terecht in het cen trum van Goes'. Modeaanbod De enquêteurs op straat vertel len er niet bij dat zij onderzoek doen in het kader van een out letcentrum, wel dat ze 'proberen een indruk te krijgen van uw mening over het modeaanbod in Goes'. De ondervragers aan de telefoon zeggen dat ze bekijken 'wat de mogelijkheden zijn voor het realiseren van een winkel centrum dat mode en schoenen zal aanbieden' Ondernemers kunnen hun me ning geven door een vragenlijst in te vullen. Zij krijgen de vraag voorgelegd in welke mate zij parkeervoorzieningen, slui tingstijden, onderhoud van openbare ruimte, horecavoor- zieningen en bereikbaarheid per auto van belang achten voor het Goese centrum. Ook kunnen zij aangeven welk percentage van de gezamenlijke omzet in het centrum afkomstig is van toeristen en of dat percentage voor hun eigen winkel hoger of lager ligt. Ook wordt gevraagd wat zij denken dat de komst van een outletcentrum betekent voor de omzet van de winkels in het centrum en voor hun eigen omzet De vragenlijsten worden donderdag 11 maart opgehaald. Resultaten De resultaten van de enquêtes maken deel uit van het D&P-on- derzoek naar de gevolgen van een outletcentrum voor de Goe se detailhandel en voor de ver- keers- en parkeersituatie. De gemeente Goes werkt ondertus sen aan een plan van aanpak, waarin komt te staan welk tra ject moet worden doorlopen om een outletcentrum te verwezen lijken en op welke momenten er besluiten worden genomen. Het plan moet deze maand klaar zijn. Daarnaast wordt ook geke ken naar de resultaten van een landelijk onderzoek, uitgevoerd in opdracht van het Hoofdbe drijfschap voor de Detailhan del, naar de gevolgen van out- letcentra in Nederland. Een bewoner van Ter Valcke concentreert zich om de houten lans in de ring te steken. foto Willem Mieras door Winnie van Dam GOES - Koffie met een roze koek, een rie deltje accordeonmuziek, een goed hu meur en een dosis humor. Dat waren woensdag de hoofdingrediënten die de jaarlijkse wedstrijd rolstoelringrijden voor de bewoners van verzorgingstehuis Ter Valcke in Goes tot een tevreden einde brachten. De ongeveer veertig wedstrijddeelnemers zijn, aan de hand van hun op de borst op gespelde deelnemer-rolstoelringsteken- vaantjes goed te onderscheiden van die genen die louter kijken, klappen en keu velen. Zij staan parallel van elkaar aan weerszijden van de recreatieruimte in twee rijen opgesteld, zodat ze goed zicht hebben op het ringsteken. Activiteitenbe geleidster G. Bal vertelt dat ze het rol stoelringsteken organiseert al zolang ze in het verzorgingstehuis werkt. En dat is volgens haar berekening nu veertien jaar. „Voorgaande jaren mochten alle bewo ners, in een rolstoel wel te verstaan, van Ter Valcke meedoen. Dement of niet Drie kansen Dat bleek naar haar mening toch niet zo'n succes, omdat demente bewoners niet rea liseerden waar ze eigenlijk mee bezig wa ren. Dit jaar is daarom besloten om alleen diegenen mee te laten steken die het eve nement van A tot Z beleven. Voortgeduwd door een medewerker richting ring zitten de deelnemers in hun rolstoel, met twee handen om de houten lans geklemd. Ie dereen krijgt drie kansen in de eerste ron de en diegenen die de meeste keren raak steken, gaan door naar de volgende en te vens laatste ronde. Een mobiele telefoon gaat af. Niet een be geleider of organisator van het evenement beantwoordt het moderne apparaat, maar een bejaarde vrouw in een paarse jurk. Met in haar ene hand het mobiele toestel en de andere aan het wiel van de rolstoel, rijdt de letterlijk en figuurlijk mobiele be jaarde de zaal uit om het geroezemoes te ontvluchten. Meneer Vermeulen trekt zich niets aan van alles wat om hem heen gebeurt Hij is tenslotte, ondanks dat het de eerste keer is dat hij meedoet, tot de fi nale doorgedrongen en moet zich concen treren op de ring. Kampioen Maar niet alleen hij, ook de rest van de aanwezigen is een stuk rustiger. „Span nend hè", probeert de commentator door de microfoon. Onder luid ge-ooh en ge- aah wint Vermeulen de laatste ronde. Als een ware kampioen maakt de kersverse winnaar een overwïnningsgebaar en ver laat de zaal vervolgens met zijn beker op schoot richting lunch. door Lukas Fransen BIGGEKERKE - De dorpsraad leeft in Biggekerke. Van de stemgerechtigden op het dorp bracht woensdag 64 procent zijn stem uit voor de dorpsraad verkiezingen. Omdat Koude- kerke, Zoutelande, Weslkapelle en Oostkapelle te weinig kandi daten hadden, was Biggekerke de enige kern in de gemeente Veere waar een nieuwe dorps raad werd gekozen. Het is half acht 's avonds. Een half uur voordat het stembu reau sluit, druppelen de mensen nog binnen. Ze worden ontvan gen door M. P. Oostlander, die zijn laatste minuten als voorzit ter van de dorpsraad ingaat, en bestuursleden J. J KoleenM.de Ridder. Alledrie hebben ze zich weer verkiesbaar gesteld Ze zitten er ontspannen bij. ,,Ik zit niet in spanning, want ik word toch wel herkozen", zegt De Ridder lachend. Oostlander is wel wat gespan nen „Het is gezellig spannend. We hebben het als dorpsraad de afgelopen vier jaar toch niet slecht gedaan Als ik niet herko zen word, houd ik toch een beet je het gevoel over dat ik het niet goed heb gedaan." Ruchtbaarheid De 25-jarige R. de Buck schuift het stembiljet in de groene bus. „Ik moest hier toch zijn om te stemmen voor de Provinciale StatenDe dorpsraad neem ik er gelijk bij.De Buck denkt dat de meeste stemmers het zo doen. „Ik denk dat het andersom is", zegt De Ridder. „Het gebeuren in het eigen dorp spreekt men sen toch meer aan. We hebben ook veel ruchtbaarheid gegeven aan de dorpsraadverkiezin gen." Voor A Menson maakt het niets uit om welke verkiezingen hel gaat. „Als er enkel dorpsraad verkiezingen waren geweest, was ik ook gegaan. Ik vind het belangrijk dat een kleine kern als Biggekerke in een grote ge meente als Veere voor zijn be langen opkomt. We moeten niet ondergesneeuwd worden." Rond 21.30 uur zijn de stemmen geteld en maakt burgemeester A C. de Bruijn de uitslag be kend. De gekozenen zijn Wijkhuis-Meijer, 317 stem J J. Kole, 311; J. J. Besti 302; M P Oostlander, 300,J Keulen, 274; D. W. Roelse, M. de Ridder, 197. Niet gek werden E. Stroo-Jakobsen C. van der Schoor-Ver» 118; J. Lock, 60. Onderop Het is maar nipt, maar De der is blij dat hij er bij zit weet dat het dorp vertrouw* me heeft." Hij heeft wel een klaring voor het feit dat 'slee 197 inwoners op hem hel gestemd. „Sommige me hebben mij over het hoofd zien omdat ik helemaal ond< de lijst stond." Nieuwkomer Van Keulen met zijn 274 stemmen op goede vijfde plaats. „Ik h* zin in, We zijn een van dek! ste kernen van Veere. Het langrijk dat we Biggekerke baar houden." MIDDELBURG - Kan tonrechter C. Kool in Mid delburg heeft gisteren et 39-jarige vrouw uit Ham weert veroordeeld omdi ze een motorrijder op N289 in Kapelle gee voorrang had verleen waardoor een botsio ontstond. De vrouw kree een boete van 650 gulden De bestuurster verklaai de voor de rechter dat i op 3 december 1997 d voorrangsweg N289 na derde en stopte. Op he moment dat ze optro kwam er een motorrijdè aan. De vrouw haddienie gezien. De motorrijdè kon de auto niet meerkoi ontwijken en liep daarbi behoorlijk letsel op aar zijn nek, de ribben en zijn hand. Veerse school wint prijs met yell over Nijntje VEERE - Basisschool Het Veer in Veere is met een kreet over Nijntje bij de eerste drie ge ëindigd in een landelijke actie rond sport, tolerantie en 'fair play'. De leerlingen van de groe pen 7 en 8 werden vorig jaar door de stichting Sport, Tole rantie en Fair Play uitgenodigd om een kreet in te sturen over to lerantie en fair play in de sport. Welke basisschool de eerste prijs heeft gewonnen, wordt woensdag 10 maart in Capelle aan den IJssel bekendgemaakt. „De leerlingen waren met deze 'yell' gekomen, maar ik vroeg me af of dit eigenlijk wel de be doeling was", vertelt directeur G. van Luinen van Het Veer. „Daarom hadden de kinderen nog een tweede kreet gemaakt, maar eigenlijk was iedereen het er over eens dat de eerste de bes te was. Want het is een menge ling tussen kinderachtigheid en bezig zijn met taal Het bericht dat we bij de beste drie zaten, zorgde voor veel vrolijkheid bij de kinderen." De winnaar van de yell-actie ontvangt een cheque ter waarde van 750 gulden. Nummer twee wint 500 gulden en de derde prijs bestaat uit een cheque van 250 gulden. De cheques zijn be stemd voor activiteiten van de school. Op een dag zei Nijntje Pluis: „Wat is hier aan de hand? Ze staan hier op het voetbalveld met knuppels in hun hand." „Ik weet het niet", zei moeder Pluis, „maar weetje wat ik doe, je mag vanavond niet naar die voetbalwedstrijd toe. Toen sprak Nijntje tot haar ma „Er is nu toch Fair Play, dan maak je al die rotzooi op de velden niet meer mee. En die avond in de stad klonk er door de straat: Tolerant, tolerant zet agressie aan de kant. MIDDELBURG - Een 20-jarige vrouw uit Middelburg is woens dagmorgen in een winkel in de Lange Delft in Middelburg be stolen van haar tas. Daarin zaten onder meer een porte monnee en persoonlijke waar depapieren Onder de gestolen documenten waren ook papie ren die ze nodig had voor haar belastingaangi fte. Zolang de aardappels blijven, houdt Sint-Annaland zijn boerencoöperatie door Esme Soesman SINT-ANNALAND - De vei ling in Sint-Annaland leverde vorig jaar voor de eerste keer - in totaal zestig hectare - aard appelen aan een vaste afnemer. Dit jaar wordt het aantal 'con tractaardappelen' naar ver wachting verdubbeld. Daar mee boort de coöperatieve vereniging, naast de kleine handelaar, ook de markt van supermarktketens aan. Teke nend voor een bedrijf dat zich al bijna zeventig jaar zelfstan dig staande weet te houden. De Land- en Tuinbouwveiling Sint-Annaland en omgeving neemt met die zelfstandigheid een bijzondere plaats in in het Nederlandse veilingenbe stand. Naast een peen- en twee fruitveilingen geldt de Stal- landse veiling als een van de vier laatste kleine zelfstandi gen in een wereld die verder vooral in handen is van groot heden als The Greenery en Fruitmasters. Het product waar het op de Thoolse afslag in hoofdzaak om draait, is vroege aardappe len. Het afgelopen jaar zette de veiling - op Sint-Annaland en Scherpenisse - zo'n zeventien miljoen kilo aardappelen om; goed voor zo'n 7,8 miljoen gul den. In de contractteelt ging zo'n 670.000 gulden om Alles van Tholen Van de vijf oorspronkelijke Thoolse veilingen zijn alleen Sint-Annaland en Scherpenis se overgebleven. Tussen deze twee organisaties bestaat een hechte samenwerking. Scher penisse bezit geen veilingklok en heeft de administratie aan de Stallandse coöperatie over gedaan. Beide bedrijven zijn bovendien verenigd in de Thoolse Fustcombinatie, die onder de wettig gedeponeerde merknaam Alvantho (ALles VAN THOlen) haar aardappe len aan de man brengt. De uien van weleer - ooit van grote betekenis in de regio - hebben plaatsgemaakt voor bloemzaad. Staan de maanden juni tot en met augustus jaar lijks in het teken van aardap pelen, in het najaar voert de bloemzaadhandel de boven toon in het veilinggebouw. De coöperatie investeerde halver wege de jaren zeventig in dro gerijen. Sinds een paar jaar verzorgen de veilingmedewer- Koffiedrinkers in de mijnzaal kers ook het voorschonen van zaad. De snelle behandeling le vert volgens veilingmeester D. L Hage hoogwaardig zaad op. „Wij zagen mogelijkheden tot expansie, dus spring je daar op in", herinnert Hage zich. Tuinmeubels Dat uitgangspunt wordt nog steeds gebezigd. Om de vei linggebouwen - zo'n 4700 vier kante meter bebouwd op een oppervlakte van 10.000 vier kante meter - zo optimaal mo gelijk te benutten, trekt de veilingcooperatie nevenacti viteiten aan. Zo kan het zijn dat de aardappelloods in de wintermaanden gevuld is met pleziervaartuigen of dat de hal voor opslag van rotan-, tuin meubelen of multiplexplaten wordt gebruikt. ,,We verhuren ook wel eens ruimte - waar schijnlijk in april weer - voor regionale beurzen. Zijn er nieuwe ontwikkelingen in de streek, dan haken we daar waarschijnlijk op in. Je moet zorgen dat je financieel rond komt, maar het moet wel pas sen in het gebied", licht Hage toe. De Stallandse veilingcoöpera tie - die drieènnegentig leden en zo'n tachtig kopers telt - heeft in de bijna zeventig jaren van haar bestaan (in 2000 wordt de veiling zeventig jaar) een aantal ware dieptepunten overleefd. Opgericht in crisis tijd (begin jaren dertig) door stond de veiling - die destijds nog bij de haven was gevestigd - achtereenvolgens de Tweede Wereldoorlog en de Waters noodramp. Greenery „Na de verkaveling in 1959 is het hier eigenlijk echt gaan groeien. Toen is de veiling ook naar de huidige locatie ver huisd", vat Hage de eerste decennia samen. Begin jaren tachtig - de overige Thoolse veilingen waren inmiddels al opgedoekt - werd de veiling in Sint-Annaland drastisch gere organiseerd. De gemoderni seerde organisatie kreeg nog twee tegenslagen te verwer- foto Dirk-Jan Gjeltema ken. In 1990 brandde de vei ling, met uitzondering van het kantoorgedeelte, tot de grond toe af. Enkele jaren later volg de de oprichting van The Gre enery, waaraan Sint-Anna land niet meedeed De eigen kleinschaligheid had de orga nisatie bij deelname uiteinde lijk de das omgedaan, weet de veilingmeester. Tot op de dag van vandaag heeft de veiling toekomstper spectief, denkt Hage. „We heb ben in vij f j aar tij d twee keer de afweging moeten maken of we door zouden gaan. Die fase hebben we gehad. Zolang de aardappelteelt rendabel is, hebben we toekomst. Maar de beslissing is aan de boeren." door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De bewoners van het hofje Onder den Toren en de Stichting Vrienden van Middelburg gaan in beroep bij de gemeente tegen het afgeven van een monumentenvergun ning voor de verbouwing van het hofje. De eigenaar van het hofje, de projectontwikkelaar P. H. van den Bos, wil de twaalf woninkjes verbouwen tot win keltjes en ruimte creëren voor kantoren, horeca-voorzienin- gen, ateliers en een hostellerie. Aanvankelijk adviseerde de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg het college om géén ver gunning af te geven, omdat de verbouwing de monumentale waarde van het hofje te veel aantastte. Na aanpassing van het bouwplan kan de dienst on der voorwaarden tóch akkoord gaan. Volgens het eerste bouwplan zou er een overdekte galerij ko men langs de gevels aan de bin nenplaats. De tuinmuur zou worden afgebroken om plaats te maken voor twee nieuwbouw- blokken in twee verdiepingen. Die nieuwbouw én de verande ring van de binnenplaats pastte architectonisch niet in de sfeer van het hofje, aldus de Rijks dienst voor de Monumenten zorg. De uitvoering, stelde de dienst, zou het hofje 'vrijwel on herkenbaar maken' en de cul tuurhistorische waarde aantas ten. Na het negatieve advies van de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg is er overleg geweest tussen de gemeente Middel burg, Van den Bos en de dienst zelf. Die gesprekken leidde er toe dat het bouwplan op drie punten werd aangepast. Verder wordt onderzocht of de nieuw bouw aan de Walgang trapsge wijs teruggebracht kan worden tot anderhalve bouwlaag, zoals aan de Nieuwe Kerkgang. Bo vendien vervalt de verbindings- brug tussen het Toeristisch Huis Zeeland en het hofje. Als aan die voorwaarden kan worden vol daan, heeft de Rijksdienst uit een oogpunt van monumenten zorg geen problemen. De Stichting Vrienden van Mid delburg en de bewoners hadden al bezwaren aangetekend tegen de monumentenvergunning, maar die zijn ongegrond ver klaard. Het college stelt dat als er niets gebeurt met het hofje, de monumentale waarde van het complex ook wordt aange! Zelfs als er mensen blijveni nen, hadden de huizen aai past moeten worden aan de sen van deze tijd. Woonfunctie Woordvoerder J. van Wal burg van de Stichting Vriea van Middelburg en woorcta ster Lien Laven van de be ners kondigden woensdag beroep aan te tekenen bij de meente. „Eerst geeft de Ri dienst een negatief advies aldus Van Wallenburg, „n vervolgens komt er een aar.? sing en dan wordt het wel go gekeurd. Wij willen vasthos aan het negatieve advies." Laven geeft de strijd om be! van de woonfunctie van heil je niet op. „Uiteraard tela wij beroep aan. Dit is zo'ni slag." Het feit dat er Monumenten! gunning is afgegeven, wil zeggen dat er meteen verbot kan worden. De projectontï keiaar moet nu eerst met paste tekeningen komen. Di uit vloeit een procedure een bouwvergunning uit. vendien moet de bestemmii planprocedure nog doork worden. ZIERIKZEE - Op OBS Binnen de Veste in Zierit zee wordt vrijdag 5 maai van 16.00 tot 20.30 uit een kunstzinnige gehouden. Elke klas heeft een grotf kunstwerk gemaakt. totaal worden er ad kunstwerken geveild. Hf eerste werkstuk komt of 16.30 uur onder de vé linghamer. De veilig wordt gehouden in ht speellokaal/café. Daar naast worden worden 0 individuele kunstwerkje te koop aangeboden op c' kunstmarkt. Wie tre) krijgt door het bieden o> de veiling kan terectó voor saté, tosti of taart. I* opbrengst is bestemd yotf de aanschaf van school materiaal en de aankle ding van de school nue' eindelijk verbouwd worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 38