touw droomhuis gehandicapten Saneringsplan moet VVV redden Collectanten in het zonnetje PZC Natuurkennis uit de leskist Inwoner Bruinisse wil geen graanloods naast zijn woning zeeland 19 'uize Fleuroja Zierikzee landelijk voorbeeldproject Wraakactie in verkeer bestraft donderdag 4 maart 1999 jrMarcel Modde SIKZEE - In Zierikzee is onnen met de bouw van een slandige woonvorm voor fTOudig complex gehandi- le volwassenen. Het gaat om landelijk experiment, waar de ouders of andere naaste «anten van de bewoners het r het zeggen krijgen. Slaat initiatief aan, dan kan ook irs in Nederland met derge- kleinschalige projecten tien begonnen. opening van een eigen huis lichamelijk-verstandelijk aar gehandicapte volwasse- is een initiatief van een pepje lotgenoten uit Zierikzee omgeving. Ze hebben de chtmg Fleuroja opgericht om dplannen vorm te geven. Als eidingsgebied is gekozen Zeeland en Goeree- rflakkee. voorbereidingen en gesteg- met de autoriteiten over de el van het zogeheten Per ns Gebonden Budget (PGB), armee ze de zorg eigenhan- bekostigen, hebben ruim .jaar in beslag genomen nderdag 25 maart dient voor rechtbank in Middelburg een oepsprocedure tegen zorg- zekeraar CZ over de exacte erpretatie van de regels rond PGB. astgezin [complex in de nieuwbouw- k Poortambacht wordt naar wachting in mei opgeleverd kan rond september in ge lik worden genomen door de i(Fleur, Rob en Janneke) eer bewoners. In totaal biedt ie Fleuroja plaats aan vijf isen. complex gaat bestaan uit aanééngesloten woningen intern met elkaar in verbin- gstaan. grote centrale verpozings- mte vormt letterlijk het hart het pand, dat verder twee me badkamers een keuken en 'slaapkamers omvat, de kop van het rijtje wordt (zelfstandig) appartement louwd waar een gastgezin z'n rek kan nemen, dat vrijwel rmanent toeziet op het wel en eevan cle gehandicapten, voor Nederland unieke woonvorm wordt verwezenlijkt in nauwe samenwerking met de Schouwse woningbouwvereni ging Beter Wonen. De corpora tie wordt eigenaar van het pand en verhuurt het aan de stichting, die op haar beurt weer geldt als huisbaas voor de toekomstige bewoners. Begeleiding Het zorgverlenend personeel wordt ingehuurd bij stichting Het GORS. Manager H. Soepen berg verwacht dat er een team van zo'n zeven medewerkers nodig is voor de noodzakelijke begeleiding. Fleuroja heeft als bijzondere voorwaarde gesteld dat het per soneel wordt verbonden aan het project en niet elders binnen het GORS mag worden ingezet om de gaten op te vullen. Zo moet er een speciale (familiale) band ontstaan met de bewoners. Vandaar dat het personeel in de aanloop naar de opening ook wordt uitgenodigd mee te den ken over de precieze opzet van de woonvorm, benadrukken S. Vaandrager en A Bezemer. ,,We moeten het met z'n allen daar straks zo aangenaam mogelijk maken." Voorloper Het project is als 'voorloper' aangemerkt door de landelijke Stuurgroep Experimentele Volkshuisvesting. Het bijzonde re is dat niet een erkende instel ling, maar een groep ouders en andere naaste verwanten de nieuwe woonvorm tot stand brengen en gaan exploiteren. De toekomstige bewoners zijn allen zowel verstandelijk als licha melijk gehandicapt en hebben het bevattingsvermogen van een kind van ongeveer ander half jaar oud. Velen van hen wo nen nog bij hun ouders of zijn opgenomen in een instelling. Volgens Soepenberg gaat het in Nederland om enkele duizen den mensen. Haalbaar „Ons streven is dit zo op te zet ten, dat het voor iedereen haal baar is dit voorbeeld te volgen", zegt stichtingssecretaris Beze mer. „Vandaar ook de klein schaligheid. Zo houden de betrokken ouders de volledige inspraak over wat er met hun kind gebeurt. Je moet het eigenlijk zien als een ge woon huis, waar je even kunt binnenstappen voor een be zoekje zonder dat er eerst aller lei drempels moeten worden ge nomen zoals in een instelling het geval is." Fleuroja is vorige week begonnen met een spon soractie onder bedrijven op De unieke woonvorm voor meervoudig complex gehandicapte volwassenen Huize Fleuroja in aanbouw. door Piet Kleemans BRUINISSE - L. van der Velde uit Bruinisse blijft zich verzet ten tegen de plannen van graanhandel D. van Tuyl voor de bouw van een graanloods aan de Industrieweg. Van der Velde is bang voor overlast. Hij vindt dat de loods te dicht bij zijn woning komt. Van der Velde heeft het al drie jaar aan de stok met Van Tuyl. De graanhandelaar diende in 1996 bij. de toenmalige ge meente Bruinisse een aan vraag in voor de bouw van de loods. De gemeente zag geen problemen en verleende een bouwvergunning. Van der Vel de tekende daar bezwaar te gen aan en kreeg gelijk van de rechter. De bouw mocht niet van start gaan. De gemeente Schouwen-Duiveland, waarin de gemeente Bruinisse is opge gaan, zocht het hogerop en vroeg een uitspraak van de Raad van State. Die oordeelde in februari 1998 dat de bouw kan doorgaan als de omstre den loods op 2,5 meter van de grens met het perceel van Van der Velde verrijst en er een groenstrook wordt aangelegd. Nu met die uitspraak de weg vrij leek. zette de gemeente de benodigde vrij stellingsproce dure in gang. Ondertussen loopt er ook nog een bodemprocedure, door Van der Velde aangespannen tegen Van Tuyl. Van der Velde vindt dat de loods er niet mag komen zolang er nog geen uit spraak in die bodemprocedure is. Daartoe diende hij bij de sector bestuursrecht van de arondissementsrechtbank in Middelburg een verzoek om voorlopige voorziening in. Dat verzoek werd woensdagmor gen behandeld. Raadsman van Van der Velde, J. van Groningen, wees er tij dens de zitting op dat in de vi sie van zijn cliënt de groen strook veel te smal is. Volgens Van Groningen moet de groen strook niet 2,5 meter, maar minstens 5 meter breed zijn. Dat graanhandelaar Van Tuyl daar niet aan wil, terwijl Van der Velde volgens hem feitelijk niet veel vraagt, is volgens Van Groningen een kwestie van onwil. „Komt er een groen strook, dan zal die moeten worden afgedwongen. Vandaag, donderdag, doet mr.T. Damsteegt uitspraak. Boete voor vuistslag Schouwen-Duiveland om de in richting van het huis te kunnen betalen. :4' .^.3 foto Marijke Folkertsma MIDDELBURG - Een 21-jarige man uit Oost-Souburg is gisteren in Middelburg voor het toebrengen van zwaar licha melijk letsel aan een portier van een Goese discotheek veroor deeld tot duizend gulden boete en een maand voorwaardelij ke gevangenisstraf. De Souburger kwam op de bewuste avond van 7 december 1997 in actie, nadat hij zich wat al te hardhandig aangepakt voelde door de uitsmijter van de discotheek. In zijn reactie deelde hij een vuistslag uit, waardoor het slachtoffer ernstig oogletsel opliep. De verdachte gaf de mishandeling toe, maar hij voerde aan dat de gevolgen van de verwondingen niet door die ene klap waren gekomen. Na het incident had er in de ho recagelegenheid een vechtpartij plaatsgehad, waarbij de uit smijter ook klappen had gekregen. De politierechter vond echter bewezen dat het letsel aan het oog door de verdachte was veroorzaakt. Oplichter bestraft met werkstraf MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 25-jarige man uit Kortgene conform de eis ver oordeeld tot honderd uur werkstraf en een maand voorwaar delijke gevangenisstraf. De verdachte had in september en oktober 1997 een aantal mensen voor in totaal drieduizend gulden opgelicht. Aan twee slachtoffers van zijn oplichters praktijken moet hij 296 gulden vergoeden. Samen met een kennis (de bedenker van het plan) had de Noordbevelander via een advertentie in dagbladen mensen gelokt door gratis leningen te verstrekken Om in aanmerking te komen voor een kredietverstrekking moest er wel 293 gulden aan administratiekosten worden be taald aan de Stichting Samen Sterk, die de twee mannen in het leven hadden geroepen. Elf mensen lieten zich verleiden door de 'aantrekkelijke' advertentie. De verdachte hield er 1.500 gulden aan over. „Daarvan heb ik een motor voor mijn auto gekocht." De mannen waren op het idee gekomen door een televisieuitzending. Zus slaat broer met krantenbak MIDDELBURG - Een ruzie tussen een 33-jarige vrouw uit Kortgene en haar broer ontspoorde en leidde uiteindelijk tot een mishandeling. De Kortgeense kon op de bewuste dag, 11 december 1997 in Kats, haar emoties niet meer de baas na de zoveelste ruzie met haar broer. Ze gaf gisteren op de zitting van de Middelburgse politierechter toe dat ze met een kran tenbak op het hoofd van haar broer had geslagen en hem aan zijn haren had getrokken. Toch voelde de verdachte zichzelf het slachtoffer van provocaties van haar broer; hij zou begon nen zijn met de vechtpartij. Tijdens de schermutselingen sneuvelde een ruit van de voordeur in de woning van de broer. De vrouw werd veroordeeld tot het betalen van de schade van 142 gulden aan de ruit. Daarnaast kreeg ze conform de eis een voorwaardelijke boete van 50Ö gulden opgelegd. Rechter spaart automobilist MIDDELBURG - „Al bijna 65 jaar rijd ik auto en dit is de eer ste keer dat ik bij een aanrijding betrokken ben", zei een 84- jarige man uit 's-Heer Hendrikskinderen gisteren woensdag bij de kantonrechter in Middelburg. En juist omdat hem in die 65 jaren nog nooit iets is overkomen, heeft rechter C. Kool de man geen straf opgelegd. De bestuurder uit 's-Heer Hendriks kinderen reed op 5 december 1997 de nieuwe rijksweg in Goes op. Hoewel het zicht door geparkeerde vrachtwagens werd belemmerd, stak hij de weg over. Op dat moment kwam er een andere auto aan, waardoor er een botsing plaatsvond. Officier van justitie R. Jeuken zei over het voorval dat het een kleine fout was met een flinke aanrijding tot gevolg. Hij eiste een voorwaardelijke geldboete van 250 gulden. Volgens de rech ter was het feit dat de man naar de rechtbank moest komen al een straf op zich. De gehuldigde Schouwse collectanten voor de kankerbestrijding. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Schouwse col lectanten die al 25 jaar of 12,5 jaar collecteren voor de kan kerbestrijding zijn woensdag in het Multi Functioneel Cen trum uitgebreid in het zonne tje gezet. Namens de Nederlandse Kan kerbestrijding/Koningin Wil- helminafonds kregen zij uit handen van landelijk bestuur der JDaamen een onderschei ding in de vorm van een zilve ren speldje en een bos bloemen aangeboden. Het aantal aangesloten vrij willigers bij de Schouwse af delingen van de landelijke or ganisatie is vergeleken met de rest van Nederland erg hoog, aldus Daamen. „Een fantasti sche prestatie", sprak ze de trouwe collectanten toe. Dankzij een initiatief van de afdelingsbestuurders me vrouw T. Wessels en R. Hart, was het gisteren voor het eerst dat alle vijftien eilandelijke afdelingen bijeenkwamen. Dit jaar viert, het Koningin Wil- helminafonds haar vijftigjari ge jubileum. Bestuurder Daamen nodigde alle verzamelde collectanten uit voor de feestelijke afslui tingsavond op 7 oktober in Middelburg. Politie flitst 37 hró rijders ZIERIKZEE - Bij verschillende inelheidslocacties op Schou- ren-Duiveland heeft de politie foensdag in totaal 37 overtre den geconstateerd, an die groep passeerden er al en al 25 tussen 12.30 en 14.30 orde radar die stond opgesteld nde Weg naar de Val even bui lt Zierikzee. De hoogst geme- n snelheid bedroeg 112 kilo- >ter per uur. Op het traject Idt een limiet van 80 kilome- r. De politie controleerde 's htends in de omgeving van tordgouwe (Zuidweg en oosterweg). Daar werden aalf passanten geflitst. ledrijfsongeval IUDELBURG - Een 44-jarige tan uit Middelburg is woens- igmorgen gewond geraakt bij erkzaamheden bij de Arne- mgin Middelburg, eman hep daarbij een hoofd- ond op. Hij is naar het zieken- Es gebracht en mocht daarna w naar huis. De hoofdwond itstond door een losschietende itting die aan het stuurhuis m een hijskraan was beves- igii De arbeidsinspectie stelt e nader onderzoek in. redactie noord-zeeland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 a-mail: redzzee@pzc.nl W.J.van Dam (chef) P-Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N.ten Brinke P-B.Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www. pzc.nl e-mail; pzcredcity1@pzc.nl Leskisten van de Werkgroep Schoolbiologie zijn afgestemd op alle leeftijden van basisschoolleerlingen. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Werkgroep Schoolbiologie, onderdeel van de Natuur- en vogelwacht Schouwen-Duiveland, timmert aan de weg. Om nog meer men sen warm te maken voor hun werk, hield de werkgroep woensdagmiddag een materia- lenmarkt in Zierikzee. Vijf scholen namen er een kijkje. In de vijftien jaar van haar be staan heeft de Werkgroep Schoolbiologie haar arsenaal aan lesmateriaal steeds verder uitgebreid. Over 22 onderwer pen. variërend van vogels tot vleermuizen, heeft de werk groep leskisten. Elk jaar ver spreidt de werkgroep onder alle Schouwen-Duivelandse basis scholen een zogeheten 'open aanbod'. Momenteel verzorgt de werk groep excursies voor en leent leskisten uit aan zeventien van de meer dan dertig basisscholen op het eiland. „In Zierikzee en de Westhoek hebben we al veel scholen als 'klant', maar Duive- land is nog een bünde vlek", stelt J. Lanting van de werk groep. De nadruk ligt op het veldwerk. De door de werkgroep opgeleide 'natuurmoeders' - momenteel 75 in getal - trekken er het liefst met de basisschoolleerlingen op uit. Lanting: „Wij hebben het idee dat de kennis dan beter blijft hangen en we denken ook dat, als je iets mooi vindt, je minder snel geneigd zult zijn iets kapot te maken." De leskisten van de Werkgroep Schoolbiologie zijn er voor zo wel de allerkleinsten als voor de leerlingen van groep acht. Een excursie hoeft niet per se veel fietsen of lopen te betekenen. Rond de school en in het eigen dorp is voor wie er oog voor heeft genoeg natuur te zien. stelt Lanting. MIDDELBURG - Het proberen tot stilstand te brengen van een gevaarlijke bestuurder op de N255 in Noord-Beveland kwam een 26-jarige Middelburger woensdag duur te staan. De man heeft woensdag van kanton rechter C. Kool in Middelburg een rijontzegging van vier maanden gekregen, waarvan twee maanden voorwaardelijk en een geldboete van vijfhon derd gulden. De Middelburger verklaarde voor de rechter dat hij de be stuurder die daar op 17 januari 1998 voor hem reed 'een pak op z'n donder' wilde geven voor zijn rijgedrag. „Ik wilde die man gaan inhalen, maar toen trok hij op tot 120 kilometer per uur. Daarom ging ik weer achter hem rijden, waarop die man heel langzaam ging rijden. Doordat er tegenliggers aan kwamen, kon ik de auto niet in halen", zei de Middelburger. Nadat het hem was gelukt zijn voorligger in te halen, stopte hij De andere man botste vervol gens tegen hem op. Omdat het niet de eerste keer was dat de Middelburger zich voor de rech ter moest verantwoorden omdat hij voor gevaar op de weg zorg de, kreeg hij deze straf. Geen camera's op Abdij plein in Middelburg MIDDELBURG - Gedeputeer de Staten van Zeeland zien geen aanleiding camera's te plaatsen die het Abdijplein moeten be veiligen. Het college blijft meer heil zien in afsluiting door hek ken. Dat antwoordt het dagelijks provinciebestuur op schriftelij ke vragen van het WD-staten- lid C. Koster. Hoofdofficier van justitie G. Bouman is geen te genstander van bewaking door videocamera's, zoals zijn voor ganger, maar hij vindt het ge bruik over het algemeen weinig effectief. Bijna twee jaar geleden werd er door de provincie honderddui zend gulden uitgetrokken om het Abdijplein te af te sluiten. Aanleiding waren het toene mend vandalisme en pogingen tot brandstichting op het plein in de nachtelijke uren. GS blijven echter bij hun stand punt dat afsluiting met hekken de simpelste, goedkoopste en meest effectieve manier is om het Abdijplein te beveiligen Bediening van de camera's door politiemensen zou weer ten kos te gaan van ander politiewerk. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Kostenbespa ring, een ledenwerfactie en een commerciëlere aanpak. Dat zijn de drie wapens die de VVV Schouwen-Duiveland in de strijd werpt om uit de rode cij fers te komen. Voor 1999 wordt een tekort van zo'n veertigduizend gulden ge raamd, maar volgend jaar moet de begroting sluitend zijn, zo heeft het bestuur zich ten doel gesteld. Eén van de bezuini gingsmaatregelen die wordt overwogen, is het niet verlengen van jaarcontracten van ver schillende medewerkers op de kantoren. Ook wordt een moge lijke aanpassing van de ope ningstijden bekeken. De rekening over 1998 vertoont een gat van ruim 160.000 gul den. Volgens VW-directeur B. Roessingh is dat tekort vooral te wijten aan de fusie. De samen voeging in 1998 van de zes voor malige VW's tot één eilandelij- ke organisatie, heeft alles bij elkaar veel meer gekost dan ge pland. De vestiging van een toe- ristenpost op het transferium bij Renesse. maakte het gat nog wat groter. Hetzelfde effect had de opening van het nieuwe VW- kantoor in de Schouwse bad plaats. Schrik „Wij zijn er zelf ook van ge schrokken", zegt Roessingh. „We hadden niet verwacht dat het zo'n groot tekort zou zijn." Hij is er echter van overtuigd dat de problemen zijn te over- winnnen. „Daar is tijd voor no dig, maar het gaat ons lukken. Dat moet ook, want er zijn hele grote belangen mee gemoeid." Roessingh wil onder meer de openingstijden van de kantoren aanpassen om op de kosten te besparen. De VW-directeur acht het ook niet uitgesloten dat bestaande jaarcontracten met (vooral) parttime-medewerkers niet meer worden verlengd. Hoeveel banen er op de tocht staan door deze bezuinigings maatregel, wilde hij woensdag niet zeggen. Van sluiting van lokale kanto ren is volgens de directeur 'vooralsnog' geen sprake. Een andere manier om geld te bespa ren, is de opzet van één eilande- lijke boekingscentrale. Nu wor den in Bruinisse, Renesse en Haamstede objecten van parti culieren en bedrijven verhuurd. Door één aanspreekpunt te scheppen, kan efficiënter eh naar Roessingh verwacht goed koper worden gewerkt. Imagocampagne De VW wil niet alleen kosten besparen, maar vooral ook meer geld binnenhalen. Eén van de manieren om dat te doen, is le den werven. De eilandelijke VW telt nu 850 leden en dat kunnen er volgens Roessingh een stuk meer worden, indien alle belanghebbenden zich daadwerkelijk zouden aanmel den. Hij verwacht dat de deze week gestarte imagocampagne 'Schouwen-Duiveland, de kroon op Zeeland' daar een fors steentje aan bij zal dragen. Ver der wil de WV bekijken of het mogelijk is meer winst te halen uit de Uitwinkels, waarvan er nu twee zijn op Schouwen-Dui veland. Over de begroting voor 1999. die deze week door de WV-leden van tafel werd geveegd, wordt binnenkort opnieuw gesproken tijdens een buitengewone le denvergadering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 37