Geen storm krijgt de veiling stuk KaïorigefonS weru PZC zeeland donderdag 4 maart 1999 b 2(1 De Goese vhbo wil nog één keer feest vieren GS zien nog geen heil in camera's op Abdij plein Zolang de aardappels blijven, houdt Sint-Annaland zijn boerencoöperatie Opblazen telefooncel Vrijdag 5 en zaterdag 6 maart 10.00-17.00 uur KUMASOL Boete voor link rijgedrag Leerlingen van de vhbo in Goes in het prille begin, eind jaren zestig; door de jaren heen bleef het zo; vooral meisjes de school bezochten. door Mieke van der Jagt GOES - Vooropleiding hoger beroeps onderwijs (vhbo) heette het en zo heet het nog steeds. Nog net. Want dertig jaar na het begin van de schakelopleiding naar het hbo houdt het op. De vhbo gaat over in een experi mentele opleiding, de dhbo, waarbij de d staat voor door stroming. „Een uitgelezen moment voor een reünie", zegt J. Luijt-Ver- heij, al twintig jaar als leer kracht aan de school verbon den. „We hebben een reüniecommissie opgericht en een datum geprikt: zaterdag 24 juni. Het moet een gezellige middag worden, zonder toe spraken. Gewoon zien hoe het met ieder een gaat. Ik ben vreselijk be nieuwd wat er van al die leerlin gen terecht is gekomen." Briefjes Het moet, becijfert Luijt, om zo'n tweeduizend leerlingen gaan, die vanaf het begin via de vhbo de overstap maakten van mulo, mavo, en lbo naar het hbo. „We hadden elk jaar vier exa menklassen, in het begin en aan het eind wat minder. Natuurlijk begonnen er ook altijd meer leerlingen aan dan er examen deden, dus je kunt zeker wel tweeduizend potentiële reünis ten rekenen. Het vervelende is dat we niet weten waar ze zijn gebleven. Het wordt dus adver teren en we hebben al briefjes in de trein opgehangen. En nu maar hopen dat iedereen het te weten komt." De vhbo ontstond dertig j aar ge leden uit de leraressenopleiding voor meisjes uit het lager huis houd en nijverheids onderwijs (1 hno). Die zat aan de Bergweg, samen met de Ambachtsschool. Twintig jaar geleden maakten de vakschool en de vhbo zich van het technisch onderwijs los en vestigden zich in de voorma lige Mariusschool aan de J. P. Coenstraat. Weer later verhuis de de lhno en bleef aan de Coen straat alleen het middelbare deel achter, waarvan de vhbo een onderdeel uitmaakte. „Die voorgeschiedenis, en ook een beetje de aard van de oplei ding, maakte dat veruit de meeste leerlingen toch altijd meisjes waren. Jongens hadden bij ons meestal een bruin leven, volop belangstelling. Toch is dat vreemd, een vhbo-diploma staat gelijk aan een havo-diplo- raa maar de 'markt' heeft dat nooit willen vatten. Zelfs ders moest je meermalen 01 tuigen van de waarde van het ploma." Breder Luijt vindt het jammer dat vhbo ophoudt te bestaan. hebben dit jaar nog een 0 menklas en volgend jaar e\< tueel nog een bezemklas, Ti was het een heel goede opi ding. Vooral leerlingen die het bo lijk hadden met talen konde vhbo goed gebruiken als sd kei, in plaats van de havo. Ze den in vier vakken havo-0 men, met de mogelijkheid een taal minder. Daarnaast; den ze examen in huishoudt de of gezondheidskunde en* creatief vak: tekenen of muö Een opleiding dus voor de bredere ontplooiing." Veel vhbo-leerlingen zwen® uit naar pabo's, verpleegkutf genopleidingen en de hts/ soort instellingen heeft deR niecommissie inmiddels ah stookt met aankondigingea De bijeenkomst, waarvoords nemers zich moeten opg0 voor 1 juni, vindt plaats in' schoolgebouw aan de J. P. Ca straat en begint om 14.00 utf door Esme Soesman SINT-ANNALAND - De veiling in Sint-Annaland leverde vorig jaar voor de eerste keer - in to taal zestig hectare -.aardappe len aan een vaste afnemer. Dit jaar wordt het aantal 'contrac taardappelen' naar verwach ting verdubbeld. Daarmee boort de coöperatieve vereni ging. naast de kleine handelaar, ook de markt van supermarkt ketens aan. Tekenend voor een bedrijf dat zich al bijna zeventig jaar zelfstandig staande weet te houden. De Land- en Tuinbouwveiling Sint-Annaland en omgeving neemt met die zelfstandigheid een bijzondere plaats in in het Nederlandse veilingenbestand. Naast een peen- en twee fruit veilingen geldt de Stallandse veiling als een van de vier laat ste kleine zelfstandigen in een wereld die verder vooral in han den is van grootheden als The Greenery en Fruitmasters. Het product waar het op de Thoolse afslag in hoofdzaak om draait, is vroege aardappelen. Het afgelopen jaar zette de vei ling - op Sint-Annaland en Scherpenisse - zo'n zeventien miljoen kilo aardappelen om: goed voor zo'n 7.8 miljoen gul den. In de contractteelt ging zo'n 670.000 gulden om Alles van Tholen Van de vijf oorspronkelijke Thoolse veilingen zijn alleen Sint-Annaland en Scherpenisse overgebleven. Tussen deze twee organisaties bestaat een hechte samenwerking. Scherpenisse bezit geen veilingklok en heeft de administratie aan de Stal landse coöperatie overgedaan. Beide bedrijven zijn bovendien verenigd in de Thoolse Fust combinatie, die onder de wettig gedeponeerde merknaam Al- vantho (ALles VAN THOlen) haar aardappelen aan de man brengt. De uien van weleer - ooit van grote betekenis in de regio - hebben plaatsgemaakt voor bloemzaad. Staan de maanden juni tot en met augustus jaarlijks in het te ken van aardappelen, in het na jaar voert de bloemzaadhandel de boventoon in het veilingge bouw. De coöperatie investeer door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Gedeputeer de Staten zien geen aanleiding camera's te plaatsen die het Ab dijplein moeten beveiligen. Het college blijft meer heil zien in afsluiting door hekken. Dat antwoordt het dagelijks provin ciebestuur op schriftelijke vra gen van het WD-Statenlid C. Koster. Hoofdofficier van justitie G. Bouman is geen tegenstander van bewaking door videocame ra's. zoals zijn voorganger, maar hij vindt het gebruik over het al gemeen weinig effectief Bijna twee jaar geleden trok de provincie een ton uit om het Ab- SHOWTIME güü In perioden dat de veiling geen agrarische producten te verhandelen heeft, dient de loods bijvoorbeeld als opslagplaats voor plezierjachten. de halverwege de jaren zeventig in drogerijen. Sinds een paar jaar verzorgen de veilingmede werkers ook het voorschonen van zaad. De snelle behandeling levert volgens veilingmeester D. L. Hage hoogwaardig zaad op. „Wij zagen mogelijkheden tot expansie, dus spring je daar op in", herinnert Hage zich. Tuinmeubels Dat uitgangspunt wordt nog steeds gebezigd. Om de veiling gebouwen - zo'n 4700 vierkante meter bebouwd op een opper vlakte van 10.000 vierkante me ter - zo optimaal mogelijk te benutten, trekt de veilingcoöpe ratie nevenactiviteiten aan. Zo kan het zijn dat de aardappel- loods in de wintermaanden ge vuld is met pleziervaartuigen of dat de hal voor opslag van ro tan-, tuinmeubelen of multi- plexplaten wordt gebruikt. „We verhuren ook wel eens ruimte - waarschijnlijk in april weer - voor regionale beurzen. Zijn er nieuwe ontwikkelingen in de streek, dan haken we daar waarschijnlijk op in. Je moet zorgen dat je financieel rond komt, maar het moet wel passen in het gebied", licht Hage toe. De Stallandse veilingcoöpera tie - die drieënnegentig leden en zo'n tachtig kopers telt - heeft in de bijna zeventig jaren van haar bestaan (in 2000 wordt de vei ling zeventig jaar) een aantal ware dieptepunten overleefd. Opgericht in crisistijd (beginja ren dertig) doorstond de veiling - die destijds nog bij de haven was gevestigd - achtereenvol gens de Tweede Wereldoorlog en de Watersnoodramp. „Na de verkaveling in 1959 is het hier eigenlijk echt gaan groeien. Toen is de veiling ook naar de huidige locatie ver huisd", vat Hage de eerste decennia samen. Begin jaren tachtig - de overige Thoolse vei lingen waren inmiddels al opge doekt - werd de veiling in Sint- Annaland drastisch gereorgani seerd. Tegenslagen De gemoderniseerde organisa tie kreeg nog twee tegenslagen te verwerken. In 1990 brandde de veiling, met uitzondering van het kantoorgedeelte, tot de grond toe af. Enkele jaren latei foto Dirk-Jan Gjeltema volgde de oprichting van The Greeneiy, waaraan Sint-Anna land niet meedeed. De eigen kleinschaligheid had de organi satie bij deelname uiteindelijk de das omgedaan, weet de vei lingmeester. Tot op de dag van vandaag heeft de veiling toekomstperspectief denkt Hage. „We hebben in vijf jaar tijd twee keer de afweging moeten maken of we door zou den gaan. Die fase hebben we gehad. Zolang de aardappel teelt rendabel is, hebben we toe komst. Maar de beslissing is aan de boeren." door Aector Doorns MIDDELBURG - Ze hadden zich niet gerealiseerd dat de ge volgen van het afsteken van vuurwerk tijdens de nieuw jaarsviering van 1998 in Kapel- Ie zo levensgevaarlijk kon zijn. Twee jongeren van 22 jaar uit Kapelle en Borssele moesten zich woensdag voor de Middel burgse politierechter verant woorden voor het opblazen van een telefooncel. Hierbij raakte niemand gewond, maar de scha de was enorm. De Engelse telefooncel werd ge heel vernield. Sfukken gietijzer vlogen in het rond, waarbij in de buurt de ruiten en lamellen van een woning sneuvelden. Politie rechter J. A Janse de Jonge gaf de ernst van het delict weer: „Dit valt te vergelijken met het gooien van bommen. Gelukkig waren de bewoners niet thuis." In eerste instantie hadden de twee geëxperimenteerd door dezelfde nacht een lawinevuur pijl af te steken bij een vlaggen mast en een afvalbak, waarbij ook een 21-jarige man uit Bors sele was betrokken. De totale schade bedroeg ruim 11.000 gulden. Het vergoeden van de schade aan de gemeente Kapelle stond gisteren dan ook voorop bij offi cier van justitie C. J. Oldenbur- ger. „Wat jullie hebben gedaan, is ontzettend dom." In haai hield ze verder rekening mei blanco strafblad van de B< landse jongeren. Ze eiste te de 22-jarige verdachten de2 de straf: twee maanden \i waardelijke gevangenis^ met de bijzondere voorwaï het betalen van de schadeaa gemeente, elk tot een beo van 5558 gulden. De 21-ja Borsselaar hoorde een ma voorwaardelijk eisen. Hij zijn deel (271 gulden) vaj schade aan de vlaggenmas afvalbak betalen. De pol rechter vond het een miss feit, maar hij zag in de verda ten geen criminelen. „Het de sfeer van oudejaarsavond beurd." Hij vonniste confom eis. Vervanging De gemeente Kapelle heeft het plein nog geen vervange telefooncel geplaatst. Well wilde men eerst de schadei goeding afwachten. De geme te had berekend 9000 gul nodig te hebben voor het p! sen van een nieuwe telefooi Die kosten zijn verhaald o; daders. Zij betuigden hun: en zeiden toe de schade te goeden. De Kapellenaar die de lawi vuurpijl (illegaal vuurwerk kocht in België) in de telefo cel had gegooid, verzeke geen vuurwerk meer te zif afsteken. door Miriam van der Schot MIDDELBURG - Een bedrijf uit Steenbergen is gisteren door de kantonrechter in Middelburg veroordeeld omdat een bestuur der van een bedrijfsauto voor gevaar op de weg zorgde in Noord-Beveland. Het bedrijf kreeg een boete van vijfhonderd gulden. De bestuurder van de bedrijfs auto reed op 20 maart van vorig jaar op de N256 in Noord-Beve land. Daar haalde de chauffeur de taxibus die voor hem reed, in. Op dat moment naderde erop de andere rijstrook een vrachtwa gen. De bedri j fsauto kon nog net op tijd naar de rechter rijstrook. maar sneed daarvoor bijna taxi met schoolkinderen af. Twee getuigen hebben bij de litie verklaard dat de besté der verderop opnieuw een wilde gaan inhalen. Omdal tegenliggers waren, moest bestuurder zijn poging ken. Bij het verkeerslicht had de stuurder volgens de getui zijn gezicht afgeschermd. De directeur van het bedrijft klaarde aan rechter C Kool het binnen het bedrijf onbefc is wie de bestuurder is gewe De rechter vond de overtred 'zo ontzettend link' dat hij i» derdvijftig gulden bovenop eis van de officier van just deed. dijplein af te sluiten. De-aanlei ding daartoe was het toene mend vandalisme en pogingen tot brandstichting op het plein in de nachtelijke uren. Vooraf gaand aan dat besluit voerde gedeputeerde D. Bruinooge overleg met onder meer het Openbaar Ministerie, de politie en de Registratiekamer. Deze adviseerden het college van GS af te zien van camerabewaking. Naar aanleiding van de vragen van Koster heeft Bruinooge op nieuw overleg gevoerd, dit keer met de nieuwe hoofdofficier van justitie, Bouman. Deze stelt zich op het standpunt dat camera beelden nu wel worden toegela ten als bewijsmateriaal in een eventueel strafproces. De gede puteerde heeft ook opnieuw ge sproken met de Registratieka mer. Die blijft bij haar opvatting dat als overlast kan worden voorkomen met vrij eenvoudige middelen zoals hekwerken, een inbreuk op de privacy (b ij voorbeeld door beelden op te nemen met camera's) onaan vaardbaar is. Bouman onder schrijft die mening. Het pro bleem klemt des te meer, omdat politiemensen de camera's moe ten 'bedienen': de provincie heeft geen opsporingsbevoegd heid. GS blijven bij hun standpunt dat afsluiting met hekken de simpelste, goedkoopste en meest effectieve manier is om het Abdijplein te beveiligen. Bediening van de camera's door politiemensen zou weer ten kos te gaan van ander politiewerk, bijvoorbeeld in Middelburgse wijken. De politie is trouwens ook niet van plan om extra men sen in te zetten voor extra toe zicht, omdat het Abdijplein geen specifieke openbare ruim te is, zoals de Markt in Middel- burg. BIJ WERU Komend Weekend-Tip nummer 1: Bezoek onze gezellige Showtime-dagen en laat u eens informeren over die vele extra's die bij Weru Ramen en Deuren gewoon stan daard zijn. Kom eens een raam openen en ontdek die hoogwaardige techniek die alléén Europa's grootste levert. Wij belonen uw komst, want bij offerte-aanvraag ontvangt* u 1 heel Staatslot en besluit u tot het plaatsen van een order krijgt u maar liefst een hele 'Straat' Staatsloten met dus altijd prijs. Ja, de aanschaf van Weru Ramen en Deuren is immers op zeker spelen; leuk dat er nu toch nog iéts te gokken valt in onze Showroom... Showroom: Kreeft 6 A, 4401 NZ Yerseke Telefoon: 0113-574173 Fax: 0113-574217 B.g.g.: 0165-343153 Geopend: zat.: 10.00-12.00 u. ma. vrij. op afspraak en eventueel 's avonds op afspraak

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 34