jEnquêtes naar winkelgedrag Goes Rolstoelers raken de ring PZC PZC Raad Bergen op Zoom verandert nauwelijks I Combinatie van verkiezingen lokt nauwelijks meer mensen Huur-koopprojecten van RWS slaan aan zeeland 19 Bureau verricht onderzoek met oog op komst outletcentrum Oplichter bestraft met werkstraf Zus slaat broer met krantenbak Rechter spaart automobilist Boete voor vuistslag Boete voor veroorzaken botsing Boete en rijverbod voor wraakactie in verkeer donderdag 4 maart 1999 Ipnr Rolf Bosboom ■JOES - Met het oog op de raoge- like komst van een outletcen- rura naar Goes houdt het bu- eau D&P Onderzoek Advies jit Den Haag enquêtes onder pnsumenten en ondernemers. )e enquêtes moeten de detail- jandel in Goes beter in beeld .Jet onderzoek wordt uitge sperd in opdracht van project- ntwikkelaar BAA McAr- jrGlen, in samenspraak met gemeente Goes, de provincie de Kamer van Koophandel jeland. &P houdt onder meer telefo- ische enquêtes. Daarin wordt [ensen gevraagd in welk 'win- jlgebied' zij hun dagelijkse 'lodschappen doen, aan wat ir soort artikelen zij de afge- ien twee jaar het meeste geld jbben uitgegeven en waar ze [e vooral hebben gekocht. Ver- ilgens vragen de enquêteurs iar de bekendheid van gere- immeerde merken, die in out- :entra een deel van hun jducten tegen lagere prijzen b'kopen. Ook willen ze weten [en zo ja waar de ondervraag- e wel eens artikelen van deze ïrken koopt. i onderzoekers gaan ook de :aat op en vragen voorbijgan- rs waarom ze juist naar Goes jn gekomen, hoe vaak zij een jzoek brengen aan winkels in e binnenstad, of zij die dag al )BS Wemeldinge pint schaakfinale APELLE - Tijdens een span- nde finale heeft de Openbare isisschool uit Wemeldinge het ïaakteam van de christelijke sisschool 't Honk uit Kapelle rslagen. igen scholen uit de gemeente ipelle stuurden woensdag- ddag hun beste schakers naar lonk in Kapelle om deel te ne- in aan de jaarlijkse school- ïaakwedstrijd, die de schaak- remging de Zwarte Dame uit uiningen voor Kapelle op uw zet. Elk team bestaat uit ;r schakers en een eventuele >erve. Volgens directeur J. ok van 't Honk, schaken de isisschoölllerlingen lang niet [verdienstelijk. „Er waren eel aardige partijtjes bij." geld hebben uitgegeven in het centrum, met welk vervoermid del ze zijn gekomen en of zij het eens zijn met de stelling 'voor kleding van merken als Ralph Lauren, Versace, Bally, Kookai, Timberland en Laura Ashley kan ik prima tei-echt in het cen trum van Goes', Modeaanbod De enquêteurs op straat vertel len er niet bij dat zij onderzoek doen in het kader van een out letcentrum, wel dat ze 'proberen een indruk te krijgen van uw mening over het modeaanbod in Goes'. De ondervragers aan de telefoon zeggen dat ze bekijken 'wat de mogelijkheden zijn voor het realiseren van een winkel centrum dat mode en schoenen zal aanbieden'. Ondernemers kunnen hun me ning geven door een vragenlijst in te vullen. Zij krijgen de vraag voorgelegd in welke mate zij parkeervoorzieningen, slui tingstijden, ondei'houd van openbare ruxmte, horecavoox- zieningen en bex-eikbaarheid per auto van belang achten voor het Goese centrum. Ook kunnen zij aangeven welk percentage van de gezamenlijke omzet in het centx'um afkomstig is van toex-isten en of dat pex-centage voor hun eigen winkel hoger of lager ligt. Ook wordt gevraagd wat zij denken dat de komst van een outletcentrum betekent voor de omzet van de winkels in het centx-um en voor hun eigen omzet. De vragenlijsten worden donderdag 11 maart opgehaald. Resultaten De x-esultaten van de enquêtes maken deel uit van het D&P-on- derzoek naar de gevolgen van een outletcentrum voor de Goe se detailhandel in de binnen stad en voor de verkeers- en par keersituatie. De gemeente Goes wei'kt ondertussen aan een plan van aanpak, waarin komt te staan welk traject moet worden doorlopen om een outletcen trum te vei-wezenlijken en op welke momenten er besluiten worden genomen. Het plan moet deze maand klaar zijn. Daarnaast wordt uitgekeken naar de resultaten van een lan delijk onderzoek, uitgevoerd in opdx-acht van het Hoofdbedrijf schap voor de Detailhandel, naar de gevolgen van outletcen- tra in Nederland. Een bewoner van Ter Valcke concentreert zich om de houten lans in de ring te steken. foto Willem Mieras door Winnie van Dam GOES - Koffie met een roze koek, een riedeltje accordeon- muziek, een goed humeur en een dosis humor. Dat waren woensdag de hoofdingx-ediën- ten die de jaarlijkse wedstrijd rolstoelringrijden voor de be woners van verzorgingstehuis Ter Valcke in Goes tot een te vreden einde brachten. De ongeveer veertig wed- strijddeelnemers zijn, aan de hand van hun op de borst op gespelde deelnemer-rolstoel ringsteken-vaantjes goed te onderscheiden vaxx diegenen die louter kijken, klappen en keuvelen. Zij staan parallel van elkaar aan weerszijden van de recreatieruimte in twee rijen opgesteld, zodat ze goed zicht hebben op het ringste ken. Activiteitenbegeleidster G. Bal vextelt dat ze het rol stoelringsteken organiseert al zolang ze in het vei'zorgingste- huis werkt. En dat is volgens haar berekening nu veertien jaar. „Voorgaande jaren moch ten alle bewoners, in een rol stoel wel te verstaan, van Ter Valcke meedoen. Dement of niet." Drie kansen Dat bleek naar haar mening toch niet zo'n succes, omdat demente bewoners niet reali seerden waar ze eigenlijk mee bezig wax-en. Dit jaar is daar om besloten om alleen diege nen mee te laten steken die het evenement van A tot Z bele ven. Voortgeduwd door een medewerker lichting ring zit ten de deelnemers in hun rol stoel, met twee handen om de houten lans geklemd. Iedei'een krijgt drie kansen in de eex-ste x'onde en diegenen die de mees te keren raak steken, gaan door naar de volgende en te vens laatste ronde. Een mobiele telefoon gaat af. Niet een begeleider of organi sator van het evenement be antwoordt het moderne appa raat, maar een bejaax-de vrouw in een paax-se juxk. Met in haar ene hand het mobiele toestel en de andere aan het wiel van de rolstoel, rijdt de lettexiijk en figuxniijk mobiele bejaarde de zaal uit om het geroezemoes te ontvluchten. Meneer Vermeu len trekt zich niets aan van al les wat om hem heen gebeurt. Hij is tenslotte, ondanks dat het de eerste keer is dat hij meedoet, tot de finale doorge drongen en moet zich concen treren op de ring. Kampioen Maar niet alleen hij, ook de rest van de aanwezigen is een stuk rustiger. „Spannend hè", probeert de commentator door de microfoon. Onder luid ge- ooh en ge-aah wint Vermeulen de laatste ronde. Als een ware kampioen maakt de kei'sverse winnaar een overwinningsge- baar en verlaat de zaal ver-vol gens met zijn beker op schoot richting lunch. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 25-jarige man uit Kortgene conform de eis ver oordeeld tot honderd uur werkstraf en een maand voorwaar delijke gevangenisstraf. De verdachte had in september en oktober 1997 een aantal mensen voor in totaal drieduizend gulden opgelicht. Aan twee slachtoffers van zijn oplichters- px-aktijken moet hij 296 gulden vergoeden. Samen met een kennis (de bedenker van het plan) had de Noordbevelander via een advertentie in dagbladen mensen gelokt door gratis leningen te verstrekken. Om in aanmerking te komen voor een kredietverstrekking moest er wel 293 gulden aan administratiekosten worden be taald aan de Stichting Samen Sterk, die de twee mannen in het leven hadden geroepen. Elf mensen'lieten zich verleiden door de 'aantx-ekkelijke' advertentie. De verdachte hield er 1.500 gulden aan over. „Daarvan heb ik een motor voor mijn auto gekocht." De mannen wax-en op het idee gekomen door een televisieuitzending. MIDDELBURG - Een ruzie tussen een 33-jarige vrouw uit Kox-tgene en haar broer Ontspoorde en leidde uiteindelijk tot een mishandeling. De Kortgeense kon op de bewuste dag, 11 december 1997 in Kats, haar emoties niet meer de baas na de zoveelste ruzie met haar broer. Ze gaf gisteren op de zitting van de Middelbux-gse politierechter toe dat ze met een kran tenbak op het hoofd van haar broer had geslagen en hem aan zijn haren had getx-okken. Toch voelde de verdachte zichzelf het slachtoffer van provocaties van haar broer; hij zou begon- nen zijn met de vechtpartij. Tijderxs de schermutselingen sneuvelde'een ruit van de voordeur in de woning van de broei-. De vrouw werd veroordeeld tot het betalen van de schade van 142 gulden aan de ruit. Daarnaast kreeg ze conform de eis een voorwaardelijke boete van 500 gulden opgelegd. MIDDELBURG - „Al bijna 65 jaar rijd ik auto en dit is de eer ste keer dat ik bij een aanrijding betrokken ben", zei een 84- jarige man uit 's-Heer Hendrikskinderen gisteren woensdag bij de kantonrechter in Middelburg. En juist omdat hem in die 65 jaren nog nooit iets is overkomen, heeft rechter C. Kool de man geen straf opgelegd. De bestuurder uit 's-Heer Hendriks kinderen reed op 5 december 1997 de nieuwe rijksweg in Goes op. Hoewel het zicht door geparkeerde vrachtwagens werd belemmerd, stak hij de weg over. Op dat moment kwam er een andere auto aan, waardoor er een botsing plaatsvond. Officier van justitie R. Jeuken zei over het voorval dat het een kleine fout was met een flinke aanrijding tot gevolg. Hij eiste een voorwaardelijke geldboete van 250 gulden. Volgens de rech ter was het feit dat de man naar de i-echtbank moest komen al een straf op zich. MIDDELBURG - Een 21-jarige man uit Oost-Souburg is gisteren in Middelburg voor het toebrengen van zwaar licha melijk letsel aan een portier van een Goese discotheek veroor deeld tot duizend gulden boete en een maand voorwaardelij ke gevangenisstraf. De Souburger kwam op de bewuste avond van 7 december 1997 in actie, nadat hij zich wat al te hardhandig aangepakt voelde door de uitsmijter van de discotheek. In zijn reactie deelde hij een vuistslag uit, waardoor het slachtoffer ernstig oogletsel opliep. De verdachte gaf de mishandeling toe, maar hij voerde aan dat de gevolgen van de verwondingen niet door die ene klap waren gekomen. Na het incident had er in de ho- recagelegerxheid een vechtpartij plaatsgehad, waarbij de uit smijter ook klappen had gekregen. De politierechter vond echter bewezen dat het letsel aan het oog door de verdachte was veroorzaakt. ;Ulf MIDDELBURG - Kantonrech- er C. Kool in Middelburg heeft [isteren een 39-jarige vrouw uit ïansweert veroordeeld omdat e een motorrij der op de N2 8 9 in fapelle geen voorrang had ver- iend, waardoor een botsing ntstond. De vrouw kreeg een bete van 650 gulden. bestuux-ster verklaarde voor rechter dat ze op 3 december 97 devoorrangswegN289 na rde en stopte. Op het moment t ze optrok kwam er een mo- rrijder aan. De vrouw had die et gezien. De motorrijder kon' lauto niet meer kon ontwijken liep daarbij behoorlijk letsel aan zijn nek, de ribben en zijn ind. O LIJNS PLAAT leen - Zangeres Aileen geeft zondag 21 maax-t een concert dens een Open Deurdienst in Nederlands hei-vormde kerk Colijnsplaat. De dienst be nt om 19.00 uur Aileen is zich -eds meer gaan toeleggen op rse en Keltische muziek met nevangelische boodschap. redactie midden-zeeland Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 i e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom II. Huïbers A.M. van der Jagt ~j E.Soesman IEB| eGissingen: L. Fransen I E.L. Ramakers M-J-van der Schot A A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) centrale redactie ~~oiovjijüurgseweg 10 Postbus 18 4380AAVLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 le-mail: redactie@pzc.nl fCity OnLine/Internet ^http://www.pzc.n I Te-mail: pzcredcity1@pzc.nl door René Schrier BERGEN OP ZOOM - In de nieuwe ge meenteraad van Bergen op Zoom ver andert bijna niets. Alleen D66 moet één zetel afstaan aan de VVD, die de groot ste partij in de Markiezenstad wordt. In Bergen op Zoom zijn gisteren naast Statenverkiezingen ook gemeente raadsverkiezingen gehouden. Dat gebeurde in nog 28 Noord-Brabantse gemeenten, in verband met gemeente lijke herindelingen. De VVD en Gemeentebelang/Werkne- merspartij kregen elk zes zetels, het CDA en Lijst Linssen ieder vijf, Leef baarheid Halsteren bleef op drie, D66 kreeg er twee, de PvdA hield er drie, GroenLinks twee en de Bergse Sociaal democraten bleven op één. Verrassing Vooral dat de Lijst Linssen in Bergen op Zoom op vijf zetels bleef steken, even als andex-half jaar geleden bij de vox-ige raadsverkiezingen, was voor veel men sen een verrassing. Lijsttrekker Ton Linssen is in Bergen op Zoom een om streden figuur, zoekt op tal van manie ren de publiciteit en stapte vrij recent uit het college van burgemeester en wethouders na een bestuuilijk me ningsverschil. Zijn partij voerde in Bergen op Zoom ook het fanatiekst campagne. De Lijst Linssen kwam bij voorbeeld met een eigen veikiezings- krant en deed ook een - tevergeefse - gooi naar een Statenzetel. Plet mocht allemaal niet baten, zeer tegen de ver wachting van veel inwoners vanBergen op Zoom in. Aan het slot van de verkie zingsavond troostte Linssen zich met de constatering dat hij toch had gewon nen, omdat zijn partij vijfhondei'd stemmen meer kx-eeg dan bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen op 27 no vember 1996. Bier Een paar honderd belangstellenden waren naar het Markiezenhof in Bergen op Zoom gekomen om daar in het bij zijn van andere politiek geïnteresseer- den de uitslagen heet van de naald te vernemen. Volgens goed Bx-abants ge bruik stroomde het bier rijkelijk. Duidelijk was dat de aanwezigen voor al belangstelling hadden voor de ont wikkelingen op het Bergse politieke vlak. Als daax-van uitslagen doorkwa men werd het muisstil. Informatie over het verloop van de Provinciale Staten verkiezing in Noord-Brabant was niet te verstaan door het geroezemoes. En na de definitieve uitslag van de stem mingwaren veel mensen dan ook al snel vei'd wenen. Turks Opmerkelijk was dat van de drie ge meenteraadsleden die met voorkeurs stemmen in de raad komen er twee van Tuikse afkomst zijn. In Bergen op Zoom en omgeving is een grote Turkse gemeenschap. Het CDA had op de elfde plaats Recayi Aktürk geplaatst. Hij kreeg 323 voorkeurstemmen. OokE. H. Lamrabti deed het goed. Hij stond op de 26-ste plaats van Gx-oenLinks en kreeg 313 voorkeurstemmen. De voorkeurs drempel in Bex-gen op Zoom was 195,8 stemmen. door René Schrier BERGEN OP ZOOM - Een combinatie van gemeente- ï-aads- en Provinciale-Staten- verkiezingen zal - als het om de opkomst gaat - de provincie slechts een marginaal voordeel opleveren. Die conclusie kan worden getrokken uit de op- komstcijfers in de gemeente Bergen op Zoom. Daar werden gisteren in één keer gemeenteraads- en Sta tenverkiezingen gehouden. Dat gebeurde in verband met gemeentelijke herindelingen ook in 28 andere Nooi'd-Bra- bantse gemeenten. De op- komst in Bex-gen op Zoom was 52,11 procent. Dat was in elk geval hoger dan de gemiddelde opkomst voor de Statenverkie zingen in Nooi-d-Brabant: die bleef tegen de 45 procent ste ken. De opkomst was ook ho ger dan bij de laatste gemeen teraadsverkiezingen in Bex-gen op Zoom, 27 november 1996. Toen lag dat getal op 46,8 pro cent. De verwachting was dat de op komst deze keer hoger zou zijn omdat gemeenteraadsverkie zingen meer leven dan Provin ciale Statenverkiezingen. Daai-om wax-en veel mensen, onder wie minister-president Kok, benieuwd naar de op- komstcijfers in gemeenten waar twee stembiljetten moes ten wox-den ingevuld. Zouden daar aanmerkelijk hogere op komsten zijn dan bij andere Statenverkiezingen, dan zou er over gedacht kurmen wor den om de Staten- en raadsver kiezingen in het vex-volg te combineren. De winst is dus marginaal, al moet er wel bij worden aangetekend dat de stemgex-echtigden in Bergen op Zoom wel eens verkiezingsmoe kunnen zijn door alle perikelen rond de gemeentelijke herin deling. De Bergen op Zoomse burge meester A van den Bex-g vindt de analyse van de opkomstcij- fers iets voor het landelijk be stuur Dat moet zich daar maar over buigen, reageerde ze gis teravond, al tekende ze er bij aan dat kennelijk de Staten wel een klein beetje mee kun nen liften met de gemeente raad. Van Gelder De Zeeuwse commissaris van de koningin W. T. van Gelder zou eex'st wel eens een goede analyse van de opkomst bij de gezamenlijke verkiezingen willen zien, alvox-ens het advies gegeven wordt de stembus gang voor. Staten en raden te combineren. door Rolf Bosboom WILHELMINADORP - De be langstelling voor de dertien wo ningen die momenteel worden gebouwd aan de Lindenbergh- straat in Wilhelminadorp is groot. De zeven koopwoningen zijn inmiddels zonder veel moeite verkocht. De zes huur huizen zijn nog niet toegewe zen, maar ook daarvoor is volop animo. De bouw, die in novem ber is begonnen, is naar ver wachting medio juni klaar. Het project, dat de naam De Schanse heeft meegekregen, is een initiatief van de Regionale Woningbouwvereniging Sa menwerking (RWS) in Goes. Plet is voor het eerst sinds 2 3 j aar dat er in Wilhelminadorp weer huurwoningen en relatief goed kope koophuizen worden gerea liseerd. De dertien woningen worden gebouwd in één blok, met de koopwoningen aan de uiteinden en de huurwoningen ertussenin. RWS had voor de koopwonin gen. met een gemiddelde prijs van 220.000 gulden, mensen met een bescheiden inkomen op het oog. „Dat is redelijk gelukt", zegt hoofd technische zaken en adjunct-directeur B. van der Schelde. De corporatie was be reid om mensen die onvoldoen de inkomen hadden, een aanvullende financiering te verstrekken. Die constructie bleek niet nodig te zijn, omdat alle kopers zelf een volledige hypotheek konden afsluiten. De huurwoningen, die groten deels ovex-eenkomen met de koopwoningen, moeten circa achthonderd gulden per maand opbrengen. Ook voor deze hui zen is de belangstelling groot. Van der Schelde: „Het zal lastig worden om die op een eex-lijke manier te verdelen." Tegen de tijd dat de huizen worden opge leverd, kunnen belangstellen den zich aanmelden via de bon in de Woningkrant. RWS selec teert vervolgens kandidaten door te kijken naar bijvoorbeeld de duur van inschrijving, leef tijd en inkomen. De bouw ligt volgens Van der Schelde goed op schema. De wintei-periode heeft in elk geval niet tot grote vertragingen ge leid, zodat oplevering in juni haalbaar is. „De daken liggen erop en de huizen zijn inmiddels waterdicht. We gaan nu de af bouwperiode in." Vervolg Met De Schanse en de bouwac tiviteiten bij He watertoren en de Karei Doormanstraat in Goes heeft RWS nu drie projec ten onder handen, waarin huur- en koopwoningen worden ge combineerd. „En ik denk dat dat nog wel een vex-volg zal krij - gen", zegt Van der Schelde. „We hebben al richting de gemeen ten Goes en Kapelle laten weten dat we dergelijke projecten wil len gaan herhalen." Als het aan RWS ligt, komt er ook een ver- volg in Wilhelminadorp. „De vraag naar huui-woningen is er met dit project nog zeker niet opgelost." stuurder die daar op 17 januari 1998 voor hem i-eed 'een pak op z'n donder' wilde geven voor zijn rijgedx-ag. „Ik wilde die man gaan inhalen, maar toen trok hij op tot 120 kilometer per uur. Daarom ging ik weer achter hem rijden, waai-op die man heel langzaan! ging rijden. Doordat er tegenliggers aan kwamen, kon ik de auto niet in halen", zei de Middelburger. Nadat het hem was gelukt zijn voox-ligger in te halen, bracht hij zijn auto tot stilstand. De ande re man botste vei-volgens tegen hem op. Omdat het niet de eei-ste keer was dat de Middelburger zich voor de rechter moest ver antwoorden omdat hij voor ge vaar op de weg zorgde, kreeg hij deze stx-af door Miriam van der Schot MIDDELBURG - Het proberen tot stilstand te brengen van een gevaarlijke rijder op de N255 in Noord-Beveland kwam een 26- jarige Middelburger woensdag duur te staan. De man heeft woensdag van kantonrechter C. Kool in Middelburg een rijont zegging van vier maanden ge kregen, waarvan twee maanden voorwaardelijk en een geldboe te van vijfhonderd gulden. „Dat iemand gevaarlijk rijdt, wil nog niet zeggen dat u ook ge vaarlijk moet gaan rijden", zei Kool. „U kunt beter doorrijden dan dat u er met de vuist op wil slaan." De Middelburger verklaax-de voor de rechter dat hij de be- Belangstellenden in Bergen op Zoom wachten in spanning op de bekendmaking van weer wat uitslagen, foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 33