Cohen tegen straf illegalen Fiscus blijft door bedrijf betaalde boetes belasten Sjoemelende directeur EBI-gevangenis berispt Apotheker krijgt van Borst minder geld per recept Hand ontmoet slurf Vijf gulden voordeel vijf Bonus Miles. 18,99 34,99 43,98 Niveau Maas stabiliseert zich binnenland donderdag 4 maart 1999 alaast appelmoes straks ook enzine bij Van der Valk \utomatiseringssector levert slecht werk bij aanpak millenniumbug Geen cel voor weigeren mee te werken aan uitzetting GALL i&J GALL AMERSFOORT - Als de eerste stralen licht het op tropische tem peratuur verwarmde verblijf binnendringen, wrijven mens en dier hun ogen uit. Hand en slurf ontmoeten elkaar in een bijzon der 'goedemorgen'. In Dierenpark Amersfoort houden vanaf de ze week vijf verzorgers bij toerbeurt 's nachts de wacht bij de drachtige Khine War War. 'Zoo-manager' Mario Hoedemaker ontwaakt met in zijn buurt een handvol appels als ontbijt voor de vier ton zware olifantenmoeder. Hoedemaker ligt op een veld bed, met naast hem slechts een telefoon en een zaklamp. De ze ventien jaar oude Khine War War uit Myanmar moet deze maand bevallen. De 650 dagen draagtijd zitten er bijna op. Haar eerste kalf is tevens het eerste olifantje dat in Amersfoort ter wereld komt. foto Brand Overeem/GPD I '^jl Geniet, maar drink met mate. Aanbiedingen zijn geldig tot en met 9 maart 1999, 'tJXf zolang de voorraad strekt. Voor uw dichtstbijzijnde Call Gull belt 023 - 56 60 555. «g? Altijd iets bijzonders. Malibu Coconut Rum 70cl2W 5 Bonus Miles Ballantine's Scotch Whisky 100 cl3W 5 Bonus Miles Met oogopslag vrije doorgang GROENLO - Het bedrijf Nedap in Groenlo heeft een toe gangssysteem ontwikkeld dat mensen - letterlijk - met één oogopslag vrije doorgang verleent door middel van iris-iden tificatie. Het systeem is absoluut fraudebestendig. Eenmalig wordt er een fotoscan gemaakt van de iris van het oog. De scan wordt in het iris-identificatiesysteem opgesla gen en vertaald in een herkenningscode. Als iemand zich bij bijvoorbeeld een ingang meldt, dan kijkt hij in een klein ven sterblokje. Het systeem scant het oog en zoekt vervolgens in het computerbestand de herkenningscode op. Als beide over eenkomen, dan heeft de abonnementhouder vrije doorgang. Nedap wil op korte termijn de eerste systemen leveren aan pretparken, dierentuinen, zwemparadijzen, musea en luxe sauna's die met abonnementen werken. ANP Grootste reclamebord Aidsfonds WOERDEN - De Stichting Aidsfonds wil in december een billboard van vijf kilometer lang en drie meter hoog plaatsen langs de A12 bij Woerden. Het reclamebord moet énkele ton nen opleveren voor de stichting. Ook is het streven een plekje in het Guinness Book of Records te verwerven. Er moeten nog wel wat formaliteiten geregeld worden. Van de gemeente Woerden verwacht reclamebureau Van Hoogdalem, dat in opdracht van het Aidsfonds het bord van de grond pro beert te krijgen, enkel steun. GPD Kwart miljoen voor Beth Haïm OUDERKERK AAN DE AMSTEL - Johannes Rau heeft meer dan een kwart miljoen gulden voor de joodse begraafplaats Beth Haïm in Ouderkerk aan de Amstel bijeengebracht. Rau is de vorige minister-president van de Duitse deelstaat Noordri j n-Westf alen Beth Haïm (Huis van het Leven) dateert uit 1614. Naar schat ting liggen er 27.000 leden van de Portugees-Israëlitische Ge meente in Amsterdam begraven. De begraafplaats aan de Amstel dreigt door verzakking ten onder te gaan. Bovendien tast zure regen de marmeren graven aan. Voor de in 19 9 5 begonnen grootschalige restauratie is vijf mil- joen gulden nodig. ANP Duikers vinden jongen niet WINSSEN - De zoektocht in de ondergelopen uiterwaarden van de Waal naar een 16-jarige jongen uit Winssen is ook gis teren zonder resultaat gebleven. De jongen wordt sinds zater dagochtend vermist. De politie heeft sterke aanwijzingen dat hij in de buurt van Ewijk is verdronken. Het is nog niet bekend of er vandaag opnieuw duikers te water gaan. De vermiste jongen liet zaterdag zijn hond uit. Een Duitse schipper zag rond half tien 's morgens een zwemmer en een hond in de rivier. De hond en de fiets van de jongen zijn in het weekeinde teruggevonden. Speurhonden van de politie geven aan dat er ergens tussenEwijk enDodewaard een lichaam on der water moet liggen. ANP Bayer betaalt mee aan veeschade DEN HAAG - De firma Bayer en LTO-Nederland hebben gis terochtend 'een goed gesprek' gehad over de afwikkeling van de schade door de verontreinigde entstof waardoor 130 koei en zijn dood gegaan. Bayer heeft toegezegd mee te willen wer ken aan een goede en snelle afwikkeling van de schade. Dat zegt Arnemuidenaar J. Kodde, vice-voorzitter van de vakgroep melkveehouderij van LTODe afgelopen weken zijn in totaal 130 koeien plotseling gestorven. Na onderzoek door het Instituut voor Diergezondheid is vast komen te staan dat alle dieren dood zijn gegaan doordat ze waren geënt met een verontreinigde entstof. Deze entstof te gen koeiengriep komt van Bayer. ANP [por Henk Ruijl EN HAAG - Automatiserings- edrijven blijken vaak slecht 'erk te leveren bij het repareren an het millenniumprobleem, edrijven en instellingen die enken de boel op orde te heb- en, lopen daardoor toch de ans op een crash bij de over ig van 1999 naar 2000. it een analyse van het bedrijf Wloc blijkt bij controle dat veel imputers die millenniumbe- endig zijn verklaard dat niet jn. „Wij vinden steeds harde, edrijfskritische fouten in sys- imen die al een reparatieslag ebben ondergaan", zegt direc- ur Kalf van Triloc. „Er zijn >uten blijven zitten, die zich averbiddelijk manifesteren jdens de overgang naar het «uwe millennium." et aanpassen van de compu- irs is noodzakelij komdat ze de irergang van 1999 naar 2000 iet aankunnen. Veelal zijn vee datumvelden gebruikt, zo- at computers de overgang van '9' naar '00' niet herkennen. Het Millennium Platform, een samenwerkingsverband van overheid en bedrijfsleven, liet eerder deze week juist weten dat 5.200 programmeurs die met een noodoproep waren gemobi liseerd werkloos kunnen blij ven, doordat het wel losloopt met het milenniumprobleem, De bevindingen van Triloc staan daar haaks op. „Het plat form heeft de verkeerde mensen bij elkaar gezocht. Er is gespeci aliseerde menskracht nodig om voldoende te testen", stelt Tin loc. „Dan nóg zullen er altijd fouten blij ven zitten. Door veel vuldig deskundig te testen mi nimaliseer je de missers wel." Specialist Paul van Kessel van Moret Ernst Young, dat zelf onderzoek doet, onderschrijft de bevindingen van Triloc. „Er wordt onvoldoende getest; als er wordt getest komen veel niet voorziene fouten naar boven. Bovendien is de afwikkeling van veel tests onder de maat. Daarnaast zien we nu dat veel bedrijven zich realiseren dat ze te laat komen." GPD door Henkvan de Poll DEN HAAG - Het ministerie van Financiën blijft werkgevers die een verkeersboete voor hun personeel betalen, een nahef- fing (loonbelasting) sturen. Het departement trekt zich voorals nog niets aan van een uitspraak van de belastingrechter in Arn hem. Het gerechtshof in Arnhem be paalde eind vorig jaar dat een expeditiebedrijf ten onrechte bijna 11.000 gulden aan loon- heffing moest betalen voor het vereffenen van 27.800 gulden aan boetes die de chauffeurs van het bedrijf oliepen in een pério de van vijf jaar. De rechter oor deelde dat het risico van een boete (wegens een snelheids overtreding) inherent is aan de aard van de werkzaamheden. „Chauffeurs zijn vaak gehaast als gevolg van files en er is spra ke van een grote werkdruk van wege de hevige concurrentie." Cassatie Financiën gaat in cassatie tegen de uitspraak en is ook niet van plan te stoppen met het sturen van naheffingen aan bedrijven die verkeersboetes betalen voor hun personeel. Het departement is niet van plan mee te werken aan een bonus voor te hard rij den. Dat was negen jaar geleden een van de belangrijkste rede nen om de aftrek van boetes te schrappen, aldus een woord voerster. Bovendien ligt er een uitspraak van de rechter in Leeuwarden uit 1996 die de lijn van Financiën juist wel onder schrijft. Het Nederlands Colle ge van Belastingadviseurs uit Culemborg raadt werkgevers echter aan direct in beroep te gaan tegen een dergelijke na- heffing. Het Arnhemse ge rechtshof oordeelt immers dat als het kenteken van een ver voermiddel op naam van de werkgever staat, er geen sprake van is dat de baas een persoon lijke schuld van de chauffeur voldoet als hij een verkeersboe te betaalt. Volgens het college is er echter ook sprake van discri minatie omdat een werknemer die met zijn pxrvé-auto voor zijn baas onderweg is, buiten de reikwijdte van het vonnis valt. ANP door Yvonne Hamar DEN HAAG - Apothekers krij gen nog dit jaar een lagere ver goeding per recept. Nu ontvan gen apothekers standaard 11,20 gulden voor elk voorgeschreven medicijn dat over de toonbank gaat. Minister Borst van Volk gezondheid gaat deze vergoe ding verlagen. De apothekers organisatie KNMP tekent bij het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg (COTG) be roep aan tegen het besluit. De verlaging is volgens Borst nodig, omdat artsen de afgelo pen jaren veel meer recepten hebben voorschreven, waar door het inkomen van de apo thekers ook is toegenomen. De maatregel moet 112 miljoen gulden opleveren. Borst heeft het COTG gevraagd het nieuwe vergoedingstarief te berekenen. De minister hoopt hiermee te voorkomen dat het totale bud get voor de receptvergoeding 934 miljoen) dit jaar wordt overschreden met naar schat ting 75 miljoen gulden. Borst denkt verder dat de totale kos ten van farmaceutische hulp over 1998 zeker 250 miljoen gul den hoger uitvallen dan was be groot. De lagere receptvergoeding Advertentie staat los van de bonussen en kortingen die apothekers op strijken bij de inkoop van medi cijnen. De minister onderzoekt de hoogte van die voordelen en wil die terughalen. Tegen De apothekers zijn tegen een verlaging van de vergoeding per recept. Ze willen juist dat die verhoogd wordt, zeker als zij straks geen bonussen en kortin gen meer kunnen bedingen. „De afspraak was dat apothekers in zicht in hun inkoopvoordelen zouden geven en dat VWS de praktijkkosten onderzoekt. Dat laatste gebeurt nog steeds niet", zegt een KNMP-woordvoerster. De apothekersorganisatie dreigde de minister gisteren met een proces als zij voor morgen middag niet reageert. De receptvergoeding is in 1987 ingevoerd om de praktijkkosten van apothekers te dekken. Om dat de vergoeding volgens hen niet toereikend was, mochten ze het tekort via bonussen en kor tingen compenseren. Borst wil de inkooptaak bij de apothekers weghalen en bij de zorgverzeke raars onderbrengen. Apothe kers zouden dan een vast inkomen moeten krijgen voor zorgverlening. ANP 5 Bonus Miles onze redactie binnenland 3ai| P< .'RECHT - Naast de schnitzel it appelmoes ook een volle n ik. Als het aan de wegrestau- Van der Valk en Hajé zit komen bij hun vestigingen uiijgs de snelwegen onbemande wtpzinepompen. Daardoor den- jjjh ze autobrandstof vijf tot cent goedkoper aan te kun- n bieden. ade ketens zien mogelijkhe- n^nnu het kabinet de benzine- it oirkt langs de autosnelwegen m ijl opengooien. De Tweede Ka- iat:er overlegt vandaag over de li- ng_jralisering met de ministers Vritsma van Economische Za- >n en Zalm van Financiën. Uitgangspunt is het doorbreken van de machtspositie van Shell, Esso, Texaco en BP/Mobil, clie samen meer dan negentig pro cent van de markt langs het hoofdwegennet beheersen. Door het uitgeven van nieuwe en een herverdeling van be staande locaties wil Den Haag ook nieuwe aanbieders lokken en zo meer prijsconcurrentie tot stand brengen. Hajé (bij drie vestigingen) en Van der Valk (bij 35 vestigingen) denken met onbemande sta tions de benzineprijs laag te kunnen houden. Personeels- en servicekosten hoeven immers niet in rekening worden ge bracht. ANP varpor Peter de Kegt GHT - Directeur P. Koehorst 40-im de zwaarst bewaakte ge- mgenis in Nederland heeft de {gelopen jaren tal van regels vertreden. Hij maakte zich varlhuldig aan 'ambtelijk onzui- kjér handelen', 'oneigenlijk ge van overheidsgoederen' oori 'onheuse bejegening van ad Minister Korthals van eeijstitie zal de baas van de Extra èveiligde Inrichting (EBI) in üght berispen en overplaatsen aar het ministerie van Justitie iDen Haag. >k de dienst die de gevange- ïsen controleex-t, kx-ijgt van irthals een veeg uit de pan. Te- is wil de minister een x'oula- isysteem voor gevangenisdi- iteuren op touw zetten, it blijkt uit het onderzoek dat commissie van Justitie afge ven maanden heeft gehouden ider 98 (ex-) werk nemers van gevangenis, advocaten en an- rechtshulpverleners. De immissie constateert dat Koe- irst 'enerzijds te weinigx-uimte laat voor andere geluiden bin nen de inrichting en anderzijds teveel ruimte neemt voor zich zelf'. Korthals verwijt de direc teur dat hij 'eigenzinnig' en 'ei genmachtig' heeft opgetreden en kwalificeert dat als 'oxxpro- fessioneel'. Koehorst x'aakte eind vorig jaar in opspraak door een televisie programma. De directeur zou volgens divei'se (ex-)werkne- mex's van de gevangenis een waar schx-ikbewind voeren. Bo vendien maakte hij zich schul dig aan dx'ankmisbruik, het voor privé-gebi-uik inhuren van bewakers en bedreiging van een voormalig gevangenenbewaar- dex; aldus de beschuldigingen. Alhoewel de commissie die be schuldigingen goeddeels ont kracht, zijn nieuwe bewijzen voor onrechtmatig handelen van de directeur wel op tafel ge komen, aldus Korthals. Koehorst heeft door zijn 'geïso leerde' positie als directeur zich wel een heel vrije interpretatie van zijn taken veroorloofd. Hij lapte vele regels aan zijn laars. Hij weigerde advocaten van ge vangenen de toegang als zij zich naar zijn oordeel niet voldoende konden legitimeren, schafte in de Verenigde Staten eigen machtig een aantal 'gevange nisbedden' ('ringen') aan die hier ontoelaatbaar zijn omdat ze te veel ingrijpen in de privacy van de gedetineerden, verkocht zijn eigen auto aan de gevange nis zonder toestemming of noodzaak, liet zijn eigen huis beveiligen en zijn keuken ver houwen op kosten van de Staat en ging op skivakantie met een selecte groep personeelsleden in de dienstauto. Tevens ontdekte de commissie dat Koehorst een verdeel-en-heers-politiek voer de. De uitverkoi'enen zetten me decollega's soms onder druk om onheuse rappoi'ten op te stellen. Omdat Koehorst in de afgelo pen zestien jaar een uiterst moeilijke taak als gevangexxis- directeur heeft vervuld en een meer dan 'uitstekende' staat van dienst heeft, besluit Kort hals de sanctie te beperken tot een berisping en overplaatsing. Koehorst heeft volgens Kort hals bewezen 'onder grote poli tieke druk pionierswerk te ver richten'. Hij zou ook voor zijn werk 'persoonlijke offers' heb ben gebracht. In een reactie wijst directeur Koehorst alle kritiek uit het rappoxt van de hand. GPD Henkes Vieux Supérieur 2 flessen a 100 cl|W ongerstaaksters nden geen «hoor bij Kamer IN HAAG - De mogelijkhe- i om de vijftien Turkse hon- staaksters in Amsterdam te pen zij» uitgeput, zolang zij (geren hun dossiers aan gtssecretaris Cohen van Jus- luije te geven. De fracties van e vflA VVD en D66 in de Tweede 3 wjner willen de vrouwen alleen lezl oproepen te stoppen met 3gJ hongerstaking. ta4 weigeren van voedsel uit v5test tegen een dreigende uit- geen middel om je doel onderstrepen zij. Is wij toegeven aan een hon- dan is dat een uitno- |[ng voor herhaling", vindt n ^'er Kamp. Meer mensen velendan hun voorbeeld willen cefgen, en dat werkt 'contra- raliuctief'. lepijk volgens D66-Kamerlid 3eJtrich kan een hongerstaking pit leiden tot aanpassing van s, ^beleid. llnifgens PvdA-asielwoordvoer- Albayrak geldt voor de ;anjkse vrouwen hetzelfde als eesr de voormalige hongersta- Pc'e witte-illegalen in de l'lagse Agneskerk. „Een gene- ~llpardon is uitgesloten." Het Ige dat nog rest is dat Cohen dossiers individueel beoor- Zo kan de staatssecretaris dcijken of deze vx-ouwen, die de witte-illegalenx-ege- l g vallen, om 'humanitaire lenen' alsnog een verblijfs- 'r"fgunning kunnen krijgen, ■en \p vol Een kwelwaterpomp in Itteren pompt water weg. foto E rm i n do Arm i no/AN P van onze redactie binnenland MAASTRICHT - Mensen die dicht langs de Maas wonen, hoe ven zich nog geen zorgen te ma ken over de hoge waterstand van de rivier. Volgens de laatste voorspellingen van Rijkswater staat gisteren blijft de afvoer van hel Maaswater de komende dagen stabiel op 1.400 tot 1.500 kubieke meter per seconde. De kwelwaterpompen die in de nacht van dinsdag op woensdag in Boi'gharen, Itteren, Geulle en Elsloo zijn geplaatst, blijven voorlopig staan. Dat geldt ook voor de demontabele, alumini um schotten die als tijdelijke waterkering dienen. Echt pro blematisch, zoals bij de over stromingen in 1993 en 1995, wordt het pas bij een afvoer van 3.000 kubieke meter per secon de. Dat niveau is op korte ter mijn niet te ver-wachten. De situatie in Friesland is iets minder rooskleurig. Het Wou- dastoomgemaal bij Leminer is door het waterschap ingezet om het Friese boezemwater op peil te houden. Het peil in de polders is door de vele x-egen twee keer zo hoog als het stx-eefpeil. De Limburgse rivier de Roer di'eigt vanochtend fors te gaan overstromen. Grote stukken landelijk gebied bij Roermond, Ambt Montfoit en Roerdalen kunnen daarbij volgens watex-- schap Roer en Overmaas onder water komen te staan. De be trokken gemeenten zijn begon nen met het informeren van be woners over overlast. Die zal overigens hooguit bestaan uit afgezette wegen. Waterschap De Dommel heeft op enkele plaatsen in Oost-Bra bant beperkte dijkbewaking in gesteld. Een woordvoerder van het schap verwacht niet dat zich de komende dagen een kritieke situatie zal voor-doen. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Staatssecretaris Cohen van Justitie heeft zich gisteren in de Tweede Kamer opnieuw gekeerd tegen het strafbaar stellen van illegaal verblijf in Nederland. Hij wil hier zelfs - ondanks een uit drukkelijk verzoek van VVD en CDA - geen notitie met voors en tegens over opstellen, omdat hij daar het nut niet van inziet. Regei-ingspaitij WD stelde on langs voor om illegaal verblijf als zodanig strafbaar te stellen. Illegalen riskeren dan volgens het WD-vooi'stel een gevange nisstraf van maximaal twee j aar als zij blijven weigeren mee te werken aan uitzetting. Coalitiepartijen PvdA en D66 zijn hier met Cohen tegen. Het CDA heeft nog geen definitief standpunt, maar vindt wel dat het serieus moet worden bestu deerd. VVD-woordvoerder Nie- derer kondigde na de weigering van Cohen aan zich met zijn fractie te beraden over nadere stappen. De VVD vindt de huidige prak tijk van vreemdelingenbewa ring te vrijblijvend. De liberalen verwachten dat meer illegalen eieren voor hun geld kiezen als strafvervolging dreigt. Duits land en België kennen al een dergelijke strafbaarstelling. De Vreemdelingenwet maakt 'detentie' van illegalen mogelijk om te bewerkstelligen dat zij alsnog meewerken aan hun uit zetting. Het gaat hier echter niet om een strafmaatregel, maar om een zogenoemde administi-atie- ve maatregel. Als een reëel uit zicht op 'verwijdering' uitblijft, dan wordt de bewaring al dan niet op last van de rechter na en kele maanden opgeheven. In 1997 gebeux-dedatin3.000opde 10.000 gevallen. Cohen vindt strafbaarstelling niet passen in Nedexiand. Hij vei-wacht dat het alleen maar nieuwe problemen met zich meebrengt. Eerder zei hij ook de atmosfeer rond het VVD-vooi'- stel 'niet prettig' te vinden. Niederen zei dat de VVD bereid is zich te laten overtuigen als Cohen in een notitie met steek houdende argumenten tegen strafbaarstelling komt. „Dan bent u voor eens en altijd van ons verlost", zei hij tegen de PvdA-bewindsman. Maar ook dit 'aantrekkelijke' voonait- zicht trok Cohen niet over de streep. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3