De wanbetaler is de schuldige Seksueel geweld is onzichtbaar, maar die meiden voelen het wel 2fPZC zeeland donderdag 4 maart 1999 België schermt vloot af voor op overname beluste Hollanders Vlissingen helpt zusterstad Ambon met benefietconcert Vergadering van Passage in je slaapkamer J Dat gebeurt niet altijd even netjes. De Stichting De Ombudsman legt een hei zwartboek aan op basis van een klach- tenregen over onoirbare praktijken dl-i van incassobureaus. Intimidatie, luidt wij de hoofdbeschuldiging. Alles lijkt ge- ierj oorloofd om uitstaande rekeningen e vereffend te krijgen. Daarom vindt de que Ombudsman het hoog tijd worden dat zijn aan incassobureaus stringente eisen teit| worden gesteld. Wat kan er wel en wat echt niet. Voorts moet er een onafhan- luu kelijke klachtenbemiddeling komen en ook dient de privacy van klanten dui- 'bai delijker en controleerbaar beschermd idl te worden. Mildere straf voor knuppelaar Johannes Passion Ministerie negeert schade baggeren Westerschelde Informatie over hoofdpijn doorRoelf Reinders MIDDELBURG - Dat was even paniek in de tent. De instelling voor vrouwenhulpverlening Fiom stopt met de hulp aan sek- 9 sueel misbruikte Zeeuwse meis- S jes, stond er in de krant.'Tachtig meisjes dreigen in een gat te val- 9 len'. Roodgloeiend heeft de tele- S foon vorige week gestaan, zegt Mart ine Buitink van Fiom-Zee- 9 land. Kom ik nou op straat te staan? „Nee, natuurlijk niet." Andere instellingen zoals het maatschappelijk werk, Emergis én Stichting Jeugdzorg nemen straks de hulp aan verkrachte meisjes en minderjarige incest- slachtoffers over. De Fiom wil in een 'overgangsperiode' haar kennis en ervaring met de hulp aan misbruikte meisjes aan deze organisaties overbrengen. „Wij zeggen niet: Wij willen dit niet meer doen", zegt Buitink. „Wij hebben er simpelweg geen geld meer voor. Wij krijgen geld van het ministerie van VWS en de minister wil dat wij ons beper ken tot onze kerntaken. Dat is hulp aan volwassen vrouwen en kennisontwikkeling, ook op het gebied van hulpverlening bij seksueel misbruik. De hulp aan misbruikte meisjes bij de Fiom in Zeeland heeft ertr door het grote succes te grote proporties aangenomen, zegt Buitink. „Dat kunnen we met nog geen drie maatschappelijk I werkers niet behappen."Ze zegt GOES - Het gewestelijk bestuur van de christelijk maatschappelijke vrou wenbeweging Passage houdt dinsdag 9 maart de voorjaarsvergadering in de Oosterkerk aan de Bergweg te Goes. De nieuwe organisatie ontstond 1 januari 1999 door het samengaan van de Nederlandse Christen Vrouwenbond en de Christelijke Bond van Plattelandsvrouwen. Vanaf 10.15 uur is er een huishoudelijk gedeelte, bestemd voor de bestuursleden van de af delingen. 's Middags is ie dereen vanaf één uur wel kom; N. van der Ploeg, manager bedrijfsvoor lichting bij de kamer van Koophandel voor Zee land, geeft een lezing over Vrouwen en Economie. Tot slot presenteren leden van de Nederlandse Plat telandsvrouwenbond de opvoering Milieu. Ingrid Mijnsbergen van Incasso Noordstad: „De wanbetaler is fout. Het moet niet zo zijn dat alle rechten aan zijn kant komen te staan." foto Willem Mieras matig als die wordt vergeleken met de situatie elders in Europa. De gemiddel de overschrijding van de betalingster mijn ligt op ongeveer 26 tot 27 dagen, meldt secretaris Ronald van de Starre, secretaris van de Nederlandse Vereni ging van Incasso-ondernemingen (NVI). Hij signaleert een verslechtering van de toestand. Creditcards bergen het gevaar in zich gemakkelijk de fout in te gaan door meer uit te geven dan er daadwerkelijk binnenkomt. Harde jongens Zowel Van de Starre als NVI voorlicht ster Erica Licht nemen met treurnis kennis dat harde jongens de branche bezoedelen met hun grove benadering. Ze lopen rustig ergens binnen met de mededeling: als je niet betaalt nemen we meteen die pc mee die hier op het bureau staat. Een kern van debiteuren is onverbeterlijk, meent Van de Starre. „Dat zijn mensen die willens en wetens schulden aangaan en niet wensen te be talen. Het overgrote deel is nalatig, om dat men tijdelijk in de problemen is ge komen." Bij de verdere afwikkeling is het vol gens de NVI secretaris vooral belang rijk een communicatie op gang te bren gen. „We hebben er niks aan om mensen tegen ons in het harnas te jagen. Dan bereiken we niet wat we willen: de be taling van de vordering." „Kaf onder het koren tref je in elke branche aan", begint R. J. C. M. Thiry, directeur van Rechtskundig- en Incas sobureau Intermedium in Goes meteen te nuanceren. Hij rekent zich als lid van de vereniging van rechtskundig advi seurs samen met de advocatuur en de leden van de koninklijke vereniging van gerechtsdeurwaarders graag tot de legale werkers, met achterliggende or ganisaties die gedragsregels hebben opgesteld om de kwaliteit te waarbor gen. „Maar er zijn bureaus die soms op een andere manier willen opereren." Klachten Thiry zegt niet te kunnen beoordelen of klachten al dan niet gegrond zijn, maar wijst wel op een categorie van debiteu ren die al met de hele maatschappij overhoop liggen en dan ook nog eens worden aangesproken op een vorde ring waar men het niet mee eens. „Ver volgens heeft iedereen het gedaan die zich daarmee bezig houdt. Daar wor den vaak zaken op afgerekend en dat is niet terecht." Klachten niet gauw veralgemeniseren, is de boodschap van de Goese directeur. En zeker oppassen met het geven van een beoordeling op basis van klachten uit de hoek waar de klappen vallen. ,Want die mensen zijn natuurlijk nooit blij." „Te lief zijn is ook niet goed", zegt In grid Mijnsbergen van Incasso Noord- stad in 's-Heer Arendskerke. „Er zijn mensen bij die de boel gewoon oplich ten door een andere naam op te geven of te sjoemelen met geboortedata. Zulke personen hebben een strengere aanpak nodig. Daar ga je moreel iets anders mee om dan met mensen die bijvoor beeld door gezondheidsproblemen of vanwege persoonlijke omstandighe den even in de knoei zitten. In redelijk overleg zijn daar goede betalingsrege lingen voor te treffen." Grote enveloppe Incasso Noordstad betreedt op een lu dieke wijze het invorderingspad. Tevo ren wordt aangekondigd dat latere aanmaningen qua formaat forser uit vallen. Dan komt de bezorger met een buitensporig grote enveloppe aanzet ten, die de aandacht van de omgeving kan trekken. In een latere fase rijdt een opvallende bedrijfsauto voor. Mijns bergen ziet dat niet als een schending van de privacy. Dat debiteuren uit gêne tegenover de buren sneller de porte monnee trekken, acht zij als effect mooi meegenomen. Terug naar Van de Starre. Hij toont zich een sterk voorstander van een incasso wetgeving en een vergunningenstelsel. „Op die manier kun je als overheid de vinger aan de pols houden." Woord voerster Mijnsbergen van Incasso Noordstad vindt dat er bij aanscher ping van de regels voldoende ruimte moet blijven om vorderingen te kunnen incasseren. „De wanbetaler is fout. Het moet niet zo zijn dat alle rechten aan zijn kant komen te staan." Daar waar de Ombudsman pleit voor een een duidelijker en controleerbare bescherming van de privacy, wijst di recteur Thiry van het Goese bureau op toenemende problemen rond het verifi ëren van gegevens van debiteuren door het bestaan van de Wet op de privacy. Die wet zou uitsluitend aangewend moeten worden voor de positieve ge- dachtengang daarachter. „Het kan toch niet de bedoeling zijn dat een de biteur zich aan een crediteur tracht te onttrekken door bijvoorbeeld een ge heim adres te hebben." Martine Buitink van Fiom-Zeeland: „Vrouwen worden nog veel gezien als ondergeschikt aan de man." foto Lex de Meester niet eens geld te krijgen voor de hulp aan misbruikte meisjes. „De subsidiestroom voor de hulp aan vrouwen tot achttien jaar komt niet bij de Fiom te recht." Heavy Toch is het volgens Buitink de Fiom geweest die meer dan tien jaar geleden de hulp aan seksu eel misbruikte meisjes in Zee land heeft opgepakt. „Daar zijn wij hier als eerste op ingehaakt. Wij hebben steeds aangegeven hoe heavy deze problematiek is en onze ontwikkelde methodes gepubliceerd. Ik weet niet hoe andere organisaties op dit ge bied werken." Niet dat andere organisaties niets doen, zegt Buitink. Maar volgens haar is er in Zeeland een 'vacuüm', waardoor er meer meisjes naar de Fiom komen. „Emergis bijvoorbeeld heeft wel de psychosociale hulpverle ning in haar pakket, maar is door fusies steeds meer psychia trisch gericht geworden. En Stichting Jeugdzorg biedt al leen maar hulp na een indicatie stelling. Bij de Fiom kan iedereen op eigen initiatief aan kloppen, de drempel is laag. Ie dereen kent ons als een specifie ke vorm van hulpverlening, het onderwijs, huisartsen, politie, ze weten ons te vinden." Volgens Buitink bieden de an dere welzijnsinstellingen geen 'gezamenlijke visie', geen 'sek se-specifieke aanpak'. „Zij zien seksueel misbruik als individu eel probleem. Jij hebt een pro bleem, dus jij wordt geholpen. Wij zien seksueel geweld als een maatschappelijk probleem dat te maken heeft met de positie van vrouwen in onze samenle ving. Seksueel geweld komt door machtsongelijkheid. Vrou wen worden nog veel gezien als ondergeschikt aan de man, als uiterste consequentie betekent dat geweld." Omdat je seksueel geweld als maatschappelijk probleem aan kaart, omdat 'je het open gooit', kun je ook veranderingen sti muleren zoals veilige straten met genoeg verlichting, zegt Buitink. Deze visie uit zich vol gens haar vooral inbej egening' de manier waarop de hulpverle ners met misbruikte meisjes omgaan. „Tussen hulpverlener en cliënt bestaat een machtsver schil. De hulpverlener moet zor gen dat dat verschil kleiner wordt, dat er gelijkwaardigheid ontstaat. De hulpverlener moet steeds afchecken: Doe ik wel wat de cliënt vraagt?" Erkenning Dat is het verschil met andere welzijnsorganisaties, zegt zij. „Wij staan niet met een kant- en-klaar aanbod klaar, maar stellen de ervaringen van de meisjes centraal." Buitink zegt dat deze aanpak erkenning in de provinciale stuurgroep 'De vrij-, blijvendheid voorbij' heeft ge kregen. Deze commissie met deskundigen, patiëntenorgani saties, politie en justitie heeft plannen gemaakt om de hulp verlening aan seksueel mis bruikte volwassen vrouwen te verbeteren. Buitink verwacht dat de over dracht van de Fiom-kennis naar de andere instellingen niet ge- makkelijkis. „Dat gaat echt niet zomaar." Volgens haar zijn deze instellingen nauwelijks in staat de onmiddellijke hulp van de Fiom te bieden. „De wachtlijs ten zijn al lang. Maar als de meisjes drie maanden moeten wachten, zijn ze verdwenen. Het kost vaak al heel veel moeite om het eerste telefoontje te plegen. Maar seksueel misbruik bij meisjes moet je prioriteit ge ven." Geld En daar is geld voor nodig, vindt Buitink. „Gedeputeerde Cop- poolse heeft welwillend aange boden te helpen de knelpunten op te lossen." Maar nog geen geld. En geld voor deze 'weinig tastbare' problematiek is altijd moeilijk, zegt Buitink. „Als een j unk j e autoraam inslaatvoel j e dat in je portemonnee. Daar willen we wel wat aan doen. Maar met seksueel geweld ligt dat moeilijker, dat is zo onzicht baar. Maar die meiden voelen het wel aan hun lijf." (Advertentie) Ongeveer een-derde van je leven breng je door in je slaapkamer. Het is het domein van de ultieme intimiteit van wonen. Dat vraagt om comfort, om bedden die je lichaam koesteren, om een Incassobureaus mi Dreigementen Met enige regelmaat vormt het incasso- 1 wezen punt van discussie. Daarbij I worden soms problemen onderkend, id tj maar weer andere als indianenverha len afgedaan. Een enkele jaren geleden iar| uitgevoerd onderzoek gaf aan dat mel dingen over voortdurende dreigemen- ii ten dat de boel wordt verbouwd als er iee' niet als de wiedeweerga wordt betaald zwaar overdreven zijn. Wel schrikken sommige incassobureaus er niet voor terug om inbreuk te plegen op de priva- igm cy van de benaderde schuldenaren. De betalingsmoraal is in Nederland MIDDELBURG - Een 27-jarige man uit Koudekerke die zijn ex-zwager en diens vriendin met een honkbalknuppel te lijf ging, is veroordeeld tot 140 uur werkstraf en vier maanden voorwaardelijke celstraf. Daarmee krijgt de man 100 uur en twee maanden voorwaar delijk minder dan de officier van justitie had geëist. Ook de schadevergoeding pakte mild uit: geen 6850, maar 3950 gul den moet de man betalen aan benadeelde partijen. De Koude kerkenaar toonde zich op de zitting van zijn beste kant. De rechtbank sprak dan ook van een 'trieste aanval' op 6 decem ber 1997. De man ging destijds een conflict uitpraten met zijn ex-zwager. Maar toen het gesprek escaleerde, sloeg hij hemen zijn vriendin met een honkbalknuppel. De laatse raakt zwaar gewond. door Jacques Cats De man wilde best betalen, zo gaf hij aan door de telefoon. Dat was dus ftuii nje( het probleem. Maar zijn hoofd stond er even niet naar. Zijn vrouw was net overleden. Daar moest toch enig 1131 begrip voor bestaan. Toen er korte tijd later werd teruggebeld over de nog 1(11 steeds openstaande rekening nam de ica'« echtgenote de telefoon op... )aö in allerlei varianten zijn de smoezen ter. gepasseerd. Uitvluchten voor het niet tijdig voldoen van nota's. Niet iedereen houdt zich aan de betaaldata. Kan ge- beuren. Er zijn er verschillende rede- l h nen voor aan te voeren: vergeten, fac- ~ce- tuur kwijt, even op zwart zaad. Onwil hog speelt soms ook een rol. In al die geval- evij len kunnen er incassomaatregelen op >ms gang komen. Er bestaan gespeciali- )et« seerde bureaus om namens uiteenlo- 1 pende opdrachtgevers gelden bi nnen te m t halen. vormgeving die rustgevend en inspirerend is. Misschien is het slaapkamer- meubilair van Treco een oplossing? Daar is'VtcC° etvtekoop! 12000m2 showroom Marconistraat 15, Goes E2ZSEÜE Tel. 0113-220840 door Harmen van der Werf BRUSSEL - Steeds meer Euro pese landen gaan de eigen vis sersvloot beschermen tegen overname door buitenlanders, door vooral Nederlanders en Spanjaarden. Engeland, Frank rijk en nu ook België hebben maatregelen getroffen. De Eu ropese Unie steunt dit beleid. Een deel van de vangsten moet voortaan in de thuishaven wor den aangeland en/of het over grote deel van de bemanning mag niet meer uit buitenlanders bestaan. In grove lijnen komen de belangrijkste beschermende maatregelen hierop neer. Engeland. Frankrijk en België hebben dit beleid op poten ge zet, omdat veel vissersschepen met bijbehorende visrechten door buitenlandse ondernemin gen zijn gekocht. Veel Spanjaar den hebben Franse kotters overgenomen. Nogal wat En gelse, Belgische en ook Duitse vissersvaartuigen zijn in Neder landse handen gekomen. Dat was de enige mogelijkheid om nog te kunnen groeien. Andere landen verloren werk gelegenheid, de aanvoer van vis en bedrijvigheid in kustplaat sen. Die willen zij terug hebben. De EU steunt hen, omdat het visserijbeleid iets apart is. De visrechten zijn toegekend aan landen. Ze vallen buiten het Verdrag van Rome, waarin de vrije handel is geregeld, aldus de Europese Commissie. Procedure De Nederlandse Federatie van Visserijverenigingen heeft overwogen in actie te komen, maar woordvoerder G. Meun acht het onwaarschijnlijk dat dit nog gebeurt. „Als wij een procedure aanspannen, duurt dat verschillende jaren. En on dertussen kunnen die maatre gelen van kracht blijven.." Britse vissersschepen zijn voor al in handen van Urkers. Veel Belgische vaartuigen die in Ne derlands bezit zijn, zijn eigen dom .van Zeeuwse vissers. Van de 140 Belgische kotters zijn er zo'n dertig Nederlands. De maatregelen in België gaan de tweede helft van dit jaar in. Alle eigenaren van viskotters moeten aantonen dat de helft van hun bemanning Belg is of zij moeten de helft van alle aanlan dingen in Vlaanderen doen. Een belangrijk deel van de vangst moet via een Vlaamse visafslag worden verhandeld. „Het kan ook een mix van dit soort activiteiten zijn", weet di recteur L. Corbisier van de re derscentrale, de werkgeversor ganisatie in de Belgische visserij, „als het maar duidelijk is dat een schip een economische verbintenis heeft met België." Gelukkig is Corbisier niet met de maatregelen. Zij komen vol gens hem vijftien jaar te laat. ..Toen is de uitverkoop van de Belgische vloot begonnen. Wij hebben niet eens meer om deze maatregelen gevraagd." Aan de eis dat de helft van de be manning uit Belgen moet be staan, kan aldus Corbisier niet eens worden voldaan. Er be staat al een personeelstekort. Dat is in de ogen van M. Ver sprille uit Breskens het grote probleem. Versprille is eigenaar van een kotter onder Belgische vlag. „Als wij verplicht worden meer Belgen aan boord te ne men, dan kunnen wij het schud den. Het bemanningsprobleem is in België al zo groot. En ook wat betreft die verplichte aan landingen. In Nederland zijn de visprijzen vaak beter dan in België. Dan ga ik niet noodge dwongen in België markten." Versprille kan ook wel enig be grip opbrengen voor de Belgi sche maatregelen, omdat anders veel inkomsten uit de visserij wegvloeien. Hij betrekt dat niet zozeer op zichzelf. „Wij zijn lid van de Belgische visserscoöpe ratie, wij kopen er alle appara tuur en wij komen ook geregeld in Zeebrugge. Wij doen dus al veel zaken in België." MIDDELBURG - In de Con certzaal in Middelburg is op goede vrijdag, 2 april, de Johan nes Passion van J. S. Bach te ho ren. De uitvoering wordt verzorgd door de koninklijke oratorium vereniging Tot oefening en uit spanning uit Middelburg. Aan de avond werken enkele gast- zangers en het Dordts Kameror kest mee. De voorstelling begint om 20.00 uur. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De stuurgroep Vlissingen-Ambon zamelt geld in voor de wederopbouw van de huizen en marktgebouwen op Ambon. In de hoofdstad van de Molukken is door rellen veel platgebrand en vernield. Met een benefietconcert op 1 mei in het Vlissingse Arsenaaltheater hoopt de stuurgroep een aan trekkelijk bedrag voor Ambon op te halen. Daarnaast wordt een gironummer opengesteld. Het dagelijks bestuur van de ge meente Vlissingen heeft enige tijd geleden een brief naar Am- bon gestuurd waarin onder meer gevraagd werd hoe Vlis singen de Molukken kan helpen. Vlissingen heeft met Ambon een zusterstadrelatie. „Op dat ant woord aan het Vlissingse dage lijks bestuur willen we niet wachten. Wij krijgen veel vra gen van mensen die zich willen inzetten voor Ambon, maar ze weten niet op welke manier ze dat kunnen doen", verklaart W. van Baaien, secretaris van de stuurgroep. Van Baaien vult aan dat veel be woners van Ambon ernstig ge dupeerd zijn. Ze zijn door de rellen tussen de verschillende bevolkingsgroepen hun dak bo ven het hoofd kwijtgeraakt. „Wij willen het geld besteden aan wereldlijke zaken, zoals een huis en gebouw. De stuurgroep zal controle uitvoeren op de be steding van het verzamelde geld." Aan het benefietconcert op lmei doen elf Zeeuwse en Mo lukse bands mee. „Ze spelen gratis. Er was zoveel belang stelling voor dat we zelfs bands hebben moeten weigeren." Benefietconcert 1 mei in het Ar senaaltheater Vlissingen voor Ambon. Toegangsprijs is 25 gul den, enkele deelnemende bands: Eyeless, Call me all, Calua, Re make, Geerts Parkeerbeleid, Fliyyer.Francis Parr and Band, Cheeky Blighters, North and. Sout. Aanvang 19.30 uur. Giften kunnen gestort worden op giro nummer: 7661, ten name van In ternationale Samenwerking Vlissingen. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het ministerie van Verkeer en Waterstaat neemt de schade die vissers op de Westerschelde lijden niet se rieus. Secretaris H. J. van Gees- bergen van de Zeeuwse vissers organisatie Zevibel heeft sterk die indruk. Hij heeft drie maanden geleden al een schadeclaim bij het mi nisterie ingediend, een met do cumenten omklede claim van enkele tonnen schade van de Thoolse sprotvisser J. Bout. Sindsdien heeft Van Geesber- gen niets meer vernomen, zelfs geen bevestiging van ontvangst. Hij heeft inmiddels al drie her inneringsbrieven geschreven en de Tweede Kamer ingeseind, want, zegt de Zevibel-secreta- ris, 'ik weet dat ambtelijke mo lens langzaam draaien, maar niets laten horen is bijna onfat soenlijk'. Van Geesbergen gaat er overigens van uit dat er niet al te moeilijk kan worden gedaan over erkenning van de claim. „Belgisch onderzoek heeft im mers uitgewezen dat er schade wordt aangericht in de Wester schelde." Een woordvoerster van het mi nisterie liet gisteravond weten dat de schadeclaim in behande ling is en dat er wel degelijk seri eus naar wordt gekeken. Met Zevibel zal op korte termijn contact worden opgenomen. GOES - De Zèeuwse afdeling van de vereniging van migrai- nepatiënten houdt zaterdag 20 maart om 14.00 uur een infor matiebijeenkomst. De vereniging heeft maart uit geroepen tot 'actiemaand hoofdpijn'. In Goes spreekt neu roloog W. Hoefnagels hierover. Ook vertelt een verenigingslid hoe het is om met chronische hoofdpijn te leven. Aanmelden via 0117-452639.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 21