Proces Sakic proef voor Kroatië PZC 1 ai Verhoren Bijlmer zijn soms ook voor onderzoeksteam verrassing Bayik in beeld als opvolger Öcalan feiten en meningen Commandant van Auschwitz van de Balkan' staat na 55 jaar terecht Nederigheid 4 maart 1949 t donderdag 4 maart 1999 Ts Kroatië 55 jaar na het einde J. van de Tweede Wereldoorlog bereid en in staat haar fascisti sche oorlogsverleden onder ogen te zien? Die vraag staat centraal tijdens het proces tegen Dinko Ljubomir Sakic, de laat ste commandant van het be ruchte Kroatische vernieti gingskamp Jasenovac, dat vandaag in Zagreb begint. Ten minste, als de rechter vindt dat Sakic' slechte gezondheid een rechtszaak niet in de weg staat. Gisterochtend werd Sakic met onbekende klachten naar een ziekenhuis overgebracht. door Hans Gertsen De inmiddels 77-jarige vroe gere commandant van 'het Auschwitz van de Balkan' is be schuldigd van 'misdaden tegen de menselijkheid' en 'oorlogs misdaden tegen de burgerbe volking'. Sakic is volgens de aanklacht verantwoordelijk voor minstens 2.000 moorden die in 1944 onder zijn leiding in Jasenovac werden gepleegd. Sakic zou eigenhandig vele tientallen gevangenen hebben mishandeld, gemarteld en ge dood. Sakic werd vorig voorjaar gear resteerd in Argentinië nadat een lokale televisiezender hem had opgespoord. Sakic gaf tegen over de zender toe dat hi] com mandant van Jasenovac was ge weest, maar beweerde dat daar niemand was vermoord. Spijt van zijn daden heeft hij nooit betuigd. Integendeel: 'Ik ben trots op mijn verleden. Ik heb mijn plichten voor het vader land vervuld. We waren geen nazi's of fascisten, we vochten voor ons land', zo verklaaarde hij in 1994 tegenover een Kroa tische krant. Het proces tegen Sakic is om meerdere redenen van histo risch belang. Om te beginnen is Sakic de enige nog levende com mandant van een vernietigings kamp uit de Tweede Wereldoor log. Daarbij is Sakic het eerste lid van het door de nazi's ge steunde Ustasja-bewind dat in Kroatië wegens oorlogsmisda den voor de rechter verschijnt sinds de onafhankelijkheid in 1991. Overigens kwam Sakic' vrouw Nada, die in november aan Krp- atië was uitgeleverd en voor de Dinko Sakic (met bril) komt aan op het vliegveld van Zagreb na zijn uitlevering door Argentinië. rechter moest verschijnen, vori ge maand in Zagreb vrijZij was beschuldigd van wangedrag toen zij werkte in de vrouwenaf deling van het kamp Stara Gra- diska. waar Dinko de leiding had. De aanklager trok de aan klacht echter in bij gebrek aan bewijs. Misdaden De zaak tegen Sakic belooft een zware en pijnlijke opgave te worden. Niet alleen Sakic zelf, maar ook tal van andere Kroa- ten ontkennen namelijk nog al tijd de gruwelijke misdaden die de Kroatische Ustasja's (fascis ten) tijdens de Tweede Wereld oorlog hebben begaan. Echt vreemd is dat niet. Niemand minder dan president Franjo Tudjman heeft er de afgelopen jaren alles aan gedaan om het Kroatische Ustasja-verleden onder de mat te vegen en te ba gatelliseren. Tudjmans eigen oorlogsverle den staat niet ter discussie. Als generaal in Tito's partizanenle ger vocht hij tegen de nazi's en tegen de Ustasja's, die in 1941 met toestemming van Hitier hun eigen staat uitriepen, de Onafhankelijke Staat Kroatië (NDH). In het staatje, geleid door de fascist Ante Pavelic, ontketenden de Ustasja's een waar schrikbewind. Tiendui zenden Serviërs, joden en zigeu ners werden afgevoerd naar Ja senovac, een verniet igingskamp dat naar Duits model was opge zet, maar dat geheel door Kroa- ten werd gerund. Over het aantal slachtoffers van het Ustasja-bewind lopen de schattingen enorm uiteen. Som mige Servische historici bewe ren dat de Ustasja's in Jaseno vac minstens 700.000 mensen vermoordden, voor het overgro te deel Serviërs. Het cijfer is de afgelopen jaren te pas en te on pas gebruikt in Belgrado's pro- paganda-oorlog tegen Kroatië. ,,Een schatting van 80.000 tot 85.000 slachtoffers is veel rea listischer", aldus Ivo Goldstein, een gerenommeerde Kroatische historicus en tevens een promi nent lid van de joodse gemeen schap in Zagreb. Die schatting is volgens hem gebaseerd op re cent wetenschappelijk onder zoek. „Zelfs sommige Servische deskundigen hebben inmiddels toegegeven dat die schatting correct is." Partizaan Dat uitgerekend een oude parti zaan als Tudjman de afgelopen jaren meerdere malen poogde om de zwartste bladzijde uit de Kroatische geschiedenis te her schrijven, heeft volgens Gold stein te maken met Tudjmans wens om niet alleen de geschie denis in te gaan als de 'Vader des Vaderlands', maar ook als de man die de nationale eenheid, zwaar belast door het oorlogs verleden, wist te herstellen. foto Hrvoje Knez/AP „Kroatië heeft namelijk niet al leen een fascistisch verleden. Het gros van de Kroaten had tij dens de oorlog meer sympathie voor de anti-fascistische parti zanen. Tudjman probeert per soonlij k een brug te slaan tussen die twee kampen, iets dat totaal onmogelijk is en telkens weer spanningen oplevert. Zo stelde hij een paar jaar geleden voor om Jasenovac om te vormen tot een monument voor alle Kroa ten die voor het vaderland zijn gevallen. Hij wilde Ustasja's la ten herbegraven naast hun slachtoffers. Mede door de grote internationale verontwaardi ging ging het niet door", zo ver telt Goldstein. Veel Kroaten, president Tudj man voorop, zien het nazi-va- zalstaatje NDH ondanks alle Ustasja-misdaden als een soort voorloper van het huidige Kroa tië. Volgens Tudjman zelf was 'de NDH niet enkel een Duitse vazalstaat, maar ook een uit drukkingvan de eeuwenoude en legitieme wens van de Kroaten een eigen staat te hebben'. „De volgende stap is dan te zeggen dat veel Ustasja's in de grond goede patriotten waren, ook al begingen ze misschien wat mis daden", zegt Goldstein. Invloed Het staat vast dat minstens een deel van Tudjmans HDZ (K roatische Democratische Unie) er zo over denkt. „In cle rechter vleugel van de HDZ zitten heel wat neo-Ustasja's en ze hebben veel in vloed aldus Victor Ivan- cic, journalist van het kritische weekblad Feral Tribune. Hij schreef vorig jaar een boek over Dinko Sakic en het Kroatische (neo-)fascisme dat volgens hem sinds 1990 sterk is opgeleefd. „Tudjman zelf is een revisionist. Al in de jaren zeventig schreef hij dat er in Jasenovac hooguit 25.000 mensen waren ver moord. Onder Tudjman zijn tal van Ustasja-symbolen, zoals de Kuna (de NDH-munteenheid), weer ingevoerd. Tientallen stra ten, scholen en culturele centra zijn vernoemd naar vooraan staande Ustasja's, zoals Mile Budak. Dat was de minister die tijdens de Tweede Wereldoorlog tal van rassenwetten uitvaar digde. Dinko Sakic moet nu terecht staan, maar de man die zijn po litieke baas was, is volgens de staat een held. Is dat niet Iro nisch?", zegt Ivancic. Hij gelooft niet dat het proces tegen Dinko Sakic een loute rend effect zal hebben in Kroa tië. „De enige reden dat hij nu alsnog terecht moet staan, is de internationale druk. Als hij ver oordeeld wordt, zullen veel Kroaten hem blijven zien als een held, als iemand die moet lijden voor het vaderland. Zo zien veel mensen ook de Kroaten die in Den Haag terecht staan voor misdaden die ze in Bosnië be gaan hebben." Tot een brede maatschappelijke discussie of iets wat daar op lijkt, heeft de zaak-Sakic in Kroatië nog niet geleid. De drie strak door Tudjmans HDZ ge controleerde televisiezenders hebben tot nu toe nauwelijks aandacht aan de zaak besteed. „Ze vinden het onderwerp waarschijnlijk te gevaarlijk en te pijnlijk", aldus Ivancic. GPD 01 h h tets Pe ige De Zeeuwse kiezer heeft woensdag wat kluit in de politieke vijver gegooid en daarmee vJA, enige rimpeling gezorgd. Meer niet. Alles wjme erop dat het college van Gedeputeerde Staten in dezic de krachtsverhouding als die van nu zal blijven rege1 in Zeeland. De grote winnaars, GroenLinks/DeltaA ders en de Partij voor Zeeland zullen gedoemd zijn v te, af de zijlijn van hun instemming of misprijzen blij! in geven. Ook deelname van de SGP, gesteund door be combinatie RPF/GPV, is uiterst onwaarschijnlijk. s 1 De drie grootste partijen, CDA VVD en PvdA koer aan op een nieuw college van zes man. Zij zullen z geen van drieën geroepen voelen een zetel op te gevet [eI elkaar daartoe te pressen. Ook ten gerieve van de cc p missaris van de koningin, W.T. van Gelder, zal niem; di willen inschikken. De suggestie dat vijf gedeputeen c en één commissaris dit gewest ook wel kunnen bes k' ren, komt in een boekje met aardige anekdotes te sta Vier jaar geleden wist PvdA-voorman D.J.P. Bruin ge ge, slim opererend, het CDA in een positie te manoir vreren waarbij de christen-democraten maar sanfrks met de reformatoren moesten uitmaken of ze tweepr1 tels in het dagelijks bestuur wensten te verdelen. werd de goedgunstigheid van het CDA op een li boosaardige manier beproefd. Een dergelijk hand heidje valt in het licht van de nieuwe politieke situs nog eens te proberen. De PvdA zal echter wel als kle lt. ste van de grootste drie enige nederigheid aan de c rijl moeten leggen. Daartoe is Bruinooge, op tijdelijke t ite: sis en als het niet al te opzichtig hoeft, wel in staat. Nederigheid past overigens, met een blik op de zeer li uj opkomst van de kiezers, het hele bestuur. Nog geen f> procent van de kiezers voelde zich geroepen een vot keur kenbaar te maken. Er zal de komende dagen rl heel wat worden afgezeverd over de laaghangende ijr wolking met af en toe een buitje op woensdag 3 ma» C Het zou beter zijn de suggestie van de commissaris v de koningin op te pakken en grondig te laten analyseijC waarop de desinteresse van veel burgers berust. Das bij zou aan de orde moeten komen in hoeverre de polo tiek zelf faalt als het gaat om gezaghebbend handel^ De campagne voor de Statenverkiezingen is nog mil' dan voorheen gebeurde, overschaduwd door de landL^ lijke politiek. De uitkomsten van de verkiezingen ztfc k len naëbben in Den Haag. Paars-2 maakt al geruii tijd een gammele indruk en het zal er niet beter op den nu D66 over de pijngrens is heengejaagd. Dat lij) tot gekerm en zulks zal binnen het kabinet-Kok n:?1^ sfeerverhogend werken. Op de avond van de verkiezingen werd in Zeeland nr druk gefilosofeerd over herzien beleid als het gaat ojrk het openhouden van de kerncentrale. Dat zou aanfo] orde kunnen komen bij een volgend kabinetsformatie De kans dat daarop nog ruim drie jaar moet worden gP^ wacht, is gisteren sterk verkleind. f11 door Jessica Lutz Om afsplitsingen te voor komen heeft de Koerdi sche PKK volgens de serieu ze Turkse krant Milliyet een nieuwe leider gekozen. Cemil Bayik, mede-oprichter en opperbevelhebber van de ge wapende arm van de organi satie, ARNK, zou ondanks veel discussies benoemd zijn tot 'hoogste autoriteit van het bestuurscomité'. Dat zou zijn gebeurd op een vergade ring in de bergen tussen Irak en Iran. De PKK had gister avond nog niet op het bericht gereageerd. Een bron dichtbij de PKK noemde het ondenkbaar dat iemand de plaats inneemt van de gevangengenomen leider Abdullah Ócalan. Alle leden van het bestuurscomi té hebben volgens hem een gelijke status en Öcalan blij ft aan het hoofd staan. Ook Selim Curukkaya, die begin jaren negentig door Öcalan is terdoodveroordeeld en sindsdien in Duitsland woont, meent dat de PKK in middels een collectief leider schap heeft. Toch achten an dere Koerdische bronnen het mogelijk dat Bayik het nieu we gezicht van de PKK wordt. Eerder is Öcalans broer Osman genoemd als waarschijnlijke opvolger, omdat hij dezelfde achter naam draagt. Hij is echter een relatieve nieuwkomer. In 1995 was hij bovendien ver antwoordelijk voor een zwa re nederlaag tegen de Iraakse Koerden, waardoor hij een tijd uit de gratie was bij Ab dullah. Osman geniet weinig respect onder de guerrilla's. Eretitel Na onder Turkse druk uit Sy rië verdreven te zijn, streek Abdullah Öcalan eind vorig jaar op 12 november in Italië neer. Hij trad toen af als voorzitter van het bestuurs comité, naar eigen zeggen omdat hij zo ontevreden was dat het voor hem geen gast land kon vinden. Hiermee maakte hij echter zonder ge zichtsverlies de weg vrij voor een nieuwe voorzitter. Hij zelf kreeg de eretitel van 'on der' (voorganger), een naam die de Turken gebruiken voor de oprichter van de republiek, Mustafa Kemal Ataturk. Bayik begon zijn opstandige carrière begin jaren zeventig bij Dev Gene, de Revolutio naire Jeugd. In 1974, toen hij politieke wetenschappen studeerde aan de universiteit van Ankara, richtte hij met Öcalan en twee andere mak kers de Hoger Onderwij s Ver eniging voor Democratische Patriotten op, die de proble men van Oost-Turkije onder de loep nam. Die hadden vol gens hen eerder een economi sche dan een etnische oor sprong. Twee jaar later noemden ze zich het Natio nale Bevrijdingsleger en na de dood van een kameraad wijdden ze zich geheel aan de gewelddadige bestrijding van (Koerdische) groot grondbezitters. Congres In november 1978 hielden de activisten hun eerste 'con gres' in de buurt van de stad Diyarbakir. Daar werd de PKK opgericht. In het be stuur zat naast Cemil Bayik ook Kesire Yildirim, met wie Öcalan trouwde. Acht jaar later zou hij haar verstoten omdat ze volgens hem voor de Turkse geheime dienst werkte. Zij houdt zich nog steeds schuil vanwege de prijs die haar ex-man op haar hoofd zette. De krant Sabah beweerde afgelopen week einde dat Öcalan haar tijdens zijn verhoor beschuldigd had van de moord op de Zweedse premier Olaf Palme. Bayik zou het brein geweest zijn achter de aanval op 15 augustus 1984, op twee le gerposten in Zuidoost-Tur- kije. Die datum markeert het begin van de gewapende strijd voor een onafhankelijk Koerdistan. Vanaf toen was de Turkse staat het doelwit. In tegenstelling tot Öcalan, die vanaf 1980 veilig in Syrië leefde, is Bayik tot op de dag van vandaag een actieve gu errillastrijder. De laatste ja ren houdt hij zich vooral op in de Noord-Iraakse bergen. Bayik was voorstander van goede contacten met andere Koerdische organisaties in Turkije. Öcalan probeerde juist om die allemaal uit te schakelen. De organisaties die de onderdrukking van zowel de PKK als de Turkse staat overleefden, hopen nu dat het verdwijnen van Öca lan een opening biedt voor een democratischer opstel ling van Turkije. GPD Marnix Norder leidt het on derzoeksteam dat de leden van de parlementaire enquête commissie Vliegramp Bijlmer meer terzijde staat. Soms schuift hij in de Eerste-Kamer- zaal naar het puntje van zijn stoel om wat hij hoort. Maar of er nog nieuwe bommetjes zullen barsten wil hij niet zeggen. „Voor ieder van ons, de leden van de commissie en het onder zoeksteam, zijn het sinds no vember buitengewoon inspan nende weken geweest", zegt Marnix Norder. „We zitten in een hogedrukpan, met werkda gen van acht uur redden we het niet. Wat het ook erg inspan nend maakt is de geheimhou ding waaraan we ons gebonden hebben." Norder leidt het onderzoeks- team dat de parlementariërs bijstaat in hun enquête naar de gebeurtenissen rond 4 oktober 1992, toen in de Amsterdamse Bijlmermeer een vrachtvlieg tuig van El Al neerstortte. In de vier weken dat de openbare ver horen tot dusver zijn gehouden, zat Norder vaak op een stoel achter de enquêtecommissie, klaar om een van de leden van informatie of advies te voorzien. Op andere verhoordagen hield hij zich elders in de zaal op of zat hij achter zijn bureau om dingen voor te bereiden en keek hij on dertussen met een half oog naar de televisie. De 33-jarige Norder is afgestu deerd in scheikunde en filosofie. Hij werkte enkele jaren bij het ministerie van VROM en trad in 1998 in dienst van de B&A Groep, een Haags bureau dat zich bezighoudt met beleidson derzoek en -advies en geregeld voor overheidsinstanties werkt. Daarnaast is hij al vier jaar lid van de PvcLA-fractie in de Zuid- Hollandse Staten. Toen de Tweede Kamer in okto ber vorig jaar besloot een parle mentaire enquête te houden naar de Bijlmerramp, bood Norder meteen de medewerking van zijn bureau aan, „Ik ben ac tief op de klus afgestapt", zegt hij, „want het is natuurlijk ui terst interessant om voor zo'n parlementaire enquête onder zoekswerk te mogen doen." In november kreeg hij de leiding van het onderzoeksteam, dat bestaat uit drie B&A-mensen en negen medewerkers van de Tweede Kamer, universiteiten en andere instellingen. Marnix Norder: „We zitten in een hogedrukpan." S5IVM VN De onderzoekers staan nadruk kelijk in dienst van de enquête leden. „De commissie bepaalt zelf wat ze wil en geeft ons de lijn van het onderzoek aan. Hoe wel de leden van het begin af ook zélf diep in het onderzoeks werk zijn gedoken, hebben we hen natuurlijk veel van het voorbereidende werk uit han den genomen."Daartoe hoorde het bekijken en beluisteren van video- en geluidsbanden en het doornemen van de duizenden stukken over de Bijlmerramp. „Kolossale dossiers", zegt Nor der, „zestien meter dik van het ene ministerie, drie meter docu menten van een ander departe ment." Ook neemt het onder zoeksteam de vele brieven door en beantwoordt het de telefoon tjes. „Je moest steeds je best doen het kaf van het koren te scheiden, maar zodra er ook maar enige twijfel bestond over wat kaf en wat koren was, over legden we met de commissiele den." Over de precieze werkwijze van de enquêtecommissie hult Nor der zich in stilzwijgen. „Hoe is gewerkt wordt pas na het on derzoek aan de Tweede Kamer gerapporteerd", zegt hij. „Daar kun je tijdens de procedure na tuurlijk niet over naar buiten treden. Want dan geef je mensen die nog moeten verschijnen de kans op die aanpak te anticipe ren." Hoewel met alle personen die voor de commissie verschijnen een voorgesprek is gevoerd, ver loopt het openbaar verhoor toch wel eens anders dan in dat ge sprek. Norder geeft toe dat hij tijdens zo'n verhoor zelfs wel eens naar het puntje van zijn stoel is geschoven door wat hij een getuige, deskundige of an derszins betrokkene opeens hoorde opmerken. Stukjes Wanneer precies? „Dat kan ik niet zeggen", antwoordt hij. „Je kent natuurlijk niet elk ant woord van tevoren, je wéét ook niet alles. Maai- het aardige is dat wij wèl weten welke stukjes van de puzzel nog ontbreken, maar dat degene tegenover de commissie dat niét weet. "Nor der reageert wat geïrriteerd op de opmerking dat de verhoren onderhoudende televisie ople veren. „Daar is het de commis sie absoluut niet om te doen", foto Harry Verkuylen/GPD zegt hij. „Kijkcijfers interesse ren ons geen snars; het gaat om de waarheidsvinding. De open baarheid van de verhoren - wat in dit geval dus ook met televi sie-uitzending gepaard gaat - heeft geen andere functie dan de druk te vergroten op de mensen om de waarheid te vertellen." Norder wil niet zeggen of de ko mende weken nog bommetjes zullen barsten in de zaal van de Eerste Kamer. Ook laat hij zich niet verleiden iets te vertellen over hoeveel de commissie nu weet van de lading van de Boeing, of de 'mannen in witte pakken' ooit namen zullen krij gen, waar de cockpit voice re corder is, of de vele gezond heidsklachten in de Bijlmer inderdaad in relatie staan tot de vliegramp, of welke voorkeurs positie El Al heeft op Schiphol. Steeds houdt hij vriendelijk de boot af, of wijst hij er op dat die of deze vraag tijdens de verho ren al aan de orde is geweest en beantwoord. Wel wil hij kwijt groot respect te hebben voor de manier waarop de leden van de commissie de verhoren afnemen. „Dat zeg ik niet omdat ze mijn baas zijn, maar omdat ze het écht heel goed doen. Het is een hechte club, een geïnspireerd team dat maar één lijn volgt: zijn eigen lijn, de onderzoekslijn." GPD Ja-woord Een lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft tijdens de vergadering een vrouwelijke collega ten huwelijk gevraagd. Ten over staan van stomverbaasde par lementsleden stond de vrouw op en stamelde blozend 'ja'. Het voltallige huis beloonde het aanstaande paar met een ovatie. Juden-Fischer Tegen de Duitser Frans Fi scher - beter bekend als Ju den-Fischer - is de doodstraf geëist wegens zijn betrokken heid bij de deportatie van Ne derlandse joden. Fischer, die bezwoer geen antisemiet te zijn, zei slechts bevelen te heb ben opgevolgd. Hij zei dat 'bi^ vel is bevel' ook voor Nedei^ landse militairen geldt ej^ haalde bepaalde gebeurteni: sen in Indonesië als voorbeet— Enquête L Deze maand verschijnt he« eerste deel van het rapport varigor de parlementaire enquête] commissie naar het regerings-juG beleid in de periode 1940-in i 1945. jng Dijken gedicht fe In Yerseke is met behulp varjhul zandzakken het gat in de dijC 1 om de oesterputten gedichthui Ook de zeewering, waar doorj 'o: de storm een bres in was geslajca: gen, is inmiddels met eersjsti nooddichting hersteld. eve Uitgever: W F. dePagter Hoofdredactie: A. L. Oosthoek A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: OostsouburgseweglO Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113)273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 15 4530 AB Terneuzen Tel (0115) 694457 Fax (0115)620951 Axel: Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel. (0115) 568000 Fax. (0115)561415 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14 00 uur. op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur: Tel (0118)484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 98,00; franco per post 128,50; per maand 35,75, per jaar 372,50; franco per post 491,00, bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,80, zaterdag 2,60 p st.; (alle bedragen inclusief 6 pet. btw), Postrek.nr. 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 191 cent per mm; minimumprijs per advertentie 28,65; ingezonden mededelingen 2.5 x tarief; speciale posities: tarief op aanvraag; voor brieven bureau van dit blad 6,50 meer (excl. 17,5 pet btw), volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag; (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V. Vlissingen icte jat 1 [oor )EN ledr ver li lenl len, lans lang Jitf jrile mi] :en< jn. edr jde door Aad Wagenaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 2