Pechiney snijdt nogmaals diep Hulp voor overstekende padden Laatste mouterij in Zeeland toch failliet Damteams gaan de strijd aan Jorritsma overweegt uitbreiding steun scheepsbouwsector Botsing tussen tanker en containerschip op Schelde-Rijnkanaal 17 Gedwongen ontslagen niet te voorkomen bij nieuwe reorganisatie zeeuwse almanak Ongemak PZC zeeland donderdag 4 maart 1999 JoorMaurits Sep JSSINGEN - Aluminium- jelter Pechiney in Vlissingen joet opnieuw 40 miljoen gul len bezuinigen. Eind vorig jaar berd het Challenge-program- ma afgerond, dat ook al ruim 43 biljoen gulden opleverde. De productie moet volgens direc teur J. H. de Back echter nog »oedkoper. Dat lukt niet zonder jdwongen ontslagen. Hoeveel lensen uileindelijk hun baan Jerliezen, kan hij nog niet zeg gen. ..In ieder geval gaat het niet jni massa-ontslagen. We stoten ;een onderdelen af." fechiney heeft begin dit jaar de terke en zwakke kanten van iet bedrijf in kaart laten bren- 'en. „De ligging is ideaal, Vlis- angen is de beste plek voor ons. 'ilaar de productiekosten zijn log steeds te hoog en we hebben ;n nieuw energiecontract no- _ig dat ons verzekert van een joede prijs tot voorbij 2010", 'at De Back die analyse samen Het Challenge-programa loopt ;oed Volgens De Back is de be- panng van 43,6 miljoen gulden Dp 10 miljoen na gehaald. ,Maar we hadden vorig jaar al Ie indruk dat we te veel mensen In dienst hadden. In 1998 waren dat er 890 Eind 2000 moeten lat er nog 780 zijn.In het Chal- ïnge-programma was al afge- Droken dat 78 banen zouden 'orden geschrapt. De extra ba len zullen naar verwachting jooral in het middenkader en in le ondersteunende functies ver ballen Contracten Dp personeelskosten wordt met fleze nieuwe reorganisatie - To tal Operational Performance (TOP) - 8 miljoen gulden be- (Advertentie) Tuinen in de DRVKKERY t/m 9 maart op ons binnenplein presentatie van vernieuwende Tuinconcepten door HOVENIERSBEDRIJF POUWELSE Boekhandel Fanoy Tuinboeken en -tijdschriften vrijdag 5 maart 14.00-15.00 uur lezing met dia's over Bescherming van akker- en weidevogels door Stichting Landschapsbeheer Zeeland zaterdag 6 maart 13.00-16.30 uur Tuinen op de computer demonstratie van diverse cd-roms 14.30-16.30 uur Brasserie de DRVKKERY en Ear Eye muziek presenteren een optreden van EVA FIEBRANDT (zang) en PETER STRATING (piano) met de vertwijfeling van de liefde dinsdag 9 maart 20.00 uur in de Zeeuwse bibliotheek Werkgroep Aula: Colijn, een groot staatsman lezing door Herman Langeveld kaarten a f7,50 bij entreebalie elke donderdagavond in de BRASSERIE spaard Omdat ook de 10 mil joen van Challenge in TOP wordt opgenomen, moet nog 22 miljoen worden gevonden. Daarvan wil Pechiney 10 tot 15 miljoen verdienen door lucra tievere contracten af te sluiten met leveranciers en onderaan nemers. „Als we daarvoor be drijven buiten Zeeland in de arm moeten nemen, dan moet dat maarzegt De Back gedeci deerd. „Bedenk wel dat dat ook banen redt." De laatste miljoe nen moeten uit een betere en veiligere werkwijze komen. Be ter en veiliger betekent automa tisch goedkoper, stelt De Back. De werknemers mogen zelf ideeën aandragen. Volgens TOP-projectleider F. Chalmin levert elke brainstormsessie meer dan honderd ideeën op. Nadat die op haalbaarheid zijn getoetst, worden ze voorgelegd aan de directie. Uiteindelijk wordt de Ondernemingsraad geraadpleegd. De Back heeft het volste vertrouwen in het welslagen van de operatie TOP, die eind 2002 moet zijn afge rond. „We hebben ook geen keus. We moeten, anders be staan we over twee, drie jaar niet meer. Gelukkig zien de werknemers dat ook in: 89 pro cent is het met de operatie eens. Wel zijn we ervan geschrokken dat vijftig procent ons wan trouwt en denkt dat we iets ach terhouden. Dat is niet zo We zullen de communicatie met het personeel dus moeten verbete ren." Voor het voortbestaan van Pe chiney heeft het bedrijf ook een nieuw energiecontract nodig. De Samenwerkende elektrici teitsproducenten (Sep) slagen er tot op heden niet in een voor Pechiney levensvatbare prijs te berekenen. Ook de onderhande lingen met buitenlandse stroomproducenten verlopen niet spoedig. „We willen geen lagere prijs dan nu, maar één die op hetzelfde niveau ligt." Daarom wordt nu met een inter nationaal consortium - waarin Pechiney overigens zelf niet zal De schoolkinderen graven gaten en plaatsen emmers, waarna de gevangen padden een keer per dag naar hun favoriete vijver worden gebracht. foto Lex de Meester door Lukas Fransen BIGGEKERKE - De paddentrek is weer begonnen. Daarom plaatsten schoolkinderen en leden van de Na- tuurvereniging Walcheren gistermid dag tussen Domburg en Oostkapelle ter hoogte van de villa Duinvliet gaas aan beide zijden van de Domburgseweg. Achter het gaas werden emmers inge graven, waarin de padden worden op gevangen, waarna ze de weg worden overgezet. „Als de temperatuur oploopt tot een graad of tien en het heel vochtig weer is, ontwaken de padden uit hun winter slaap", zegt R. Struik, voorzitter van de natuurvereniging. „De padden trekken dan naar het water waarin ze zijn gebo ren, om daar te paren en eitjes te leggen. Daarna trekken ze weer terug naar de plaats waar ze hebben overwinterd." Veel padden die in het bos van Hoog duin leven, zijn geboren in de vijver in Duinvliet. Het grote probleem is dat die vijver aan de overkant van de weg ligt. Maar er zijn ook padden die in Duinvliet leven en naar hun geboortewater in Hoog duin trekken. Omdat tijdens deze jaar lijkse trek veel padden werden doodge reden, heeft de natuurvereniging vijf jaar geleden besloten de padden over de weg te zetten. Over een paar honderd meter is gaas ge spannen dat de padden richting de in gegraven emmers dwingt. De padden in de emmers worden één keer per dag overgezet. De werkzaamheden zijn niets te vroeg begonnen, want enkele padden waren al het slachtoffer geworden van het voorbij razende verkeer. Struik: „Pad den kunnen alleen kruipen en hebben dus veel kans om te worden overreden." De voorzitter vindt het jammer dat er maar weinig kinderen zijn komen op dagen na de oproep van de natuurver eniging om mee te helpen. „Het aantal kinderen valt erg tegen." De schoolkinderen die wel kwamen, deden erg hun best. „Ik vind het zonde dat de padden worden doodgereden", zegt de elfjarige Stefan Marinessen uit Domburg. „Daarom heb ik vorig jaar ook meegeholpen." Ook zijn plaatsge noot Gijs Maljaars (10) helpt mee om dat hij zich het lot van de padden aan trekt. „Anders worden er wel heel veel doodgereden." door René Hoonhorst KLOOSTERZAXDE - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren het faillissement uitge sproken over mouterij Ibis uit Kloosterzande. Curator J. Jung van het Terneu- zense advocatenkantoor Len sen was gistermiddag nog niet op de hoogte van alle cijfers en durfde daarom geen voorspel ling te doen over de kansen voor de mouterij. Directeur J. Haeck heeft echter goede hoop dat Ibis Politie haalt vijftienjarige weg bij man in Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM - De politie in Bergen op Zoom heeft in een woning in die plaats een vijf tienjarig meisje uit Terneuzen aangetroffen dat op 3 november 1998 van huis was weggelopen. Haar ouders in Temeuzen had den de politie verzocht het meis je op te sporen en terug te bren gen. Ze werd aangetroffen bij een 34-jarige man uit Bergen op Zoom. Tegen hem is proces-1ver baal opgemaakt in verband met het verbergen van een minder jarige, die zich onttrokken heeft aan het over haar gestelde ge zag. Het meisje is overgebracht naar een opvanghuis in Middelburg. binnen enkele weken de fabriek weer kan opstarten, omdat het bedrijf alsnog wordt overgeno men. De mouterij hikt al sinds eind vorig jaar tegen het faillis sement aan. maar twee weken geleden was er opeens sprake van serieuze belangstelling uit Schotland. Omdat die gegadigde de laatste week niets meer heeft laten ho ren, vroeg een aannemer giste ren toch faillissement aan. ..Waarschijnlijk durfde het be drijf het toch niet helemaal aan. Dat kan op zich plausibele rede nen hebben, maar het was netjes geweest om ons dat even te laten weten", zei Haeck. De directeur toonde zich na de faillissementsuitspraak nauwe lijks aangeslagen. Nu het bedrijf daadwerkelijk bankroet is, zullen enkele kan didaten die eerder interesse hadden om het bedrijf over te nemen binnenkort wel weer op de stoep staan. Ontslag „En we hebben tenslotte slechts één echt serieuze ondernemer nodig", verklaarde Haeck. De directeur meent nog steeds dat Ibis een prachtig bedrijf is, dat slechts door een ineenstortende wereldmarkt en een slecht be helpend moederbedrijf in de pro blemen is gekomen. Bij Ibis werkten twintig mensen, van wie er intussen drie ontslag heb ben genomen omdat ze elders een baan vonden. Zeventien mensen verliezen dus hun baan als de mouterij niet in andere handen overgaat. deelnemen - gesproken over de bouw van een gasgestookte elektriciteitscentrale naast Pe chiney. Die centrale moet zes tot achthonderd megawatt stroom gaan leveren. De alumi niumsmelter heeft zelf per jaar vierhonderd megawatt nodig. De rest kan worden verkocht aan andere bedrijven in Vlissin- gen-Oost. De Back venvacht in april of mei bekend te kunnen maken of de centrale wordt ge bouwd. „Ik schat die kans op meer dan tachtig procent." door Mieke van der Jagt 's-GRAVENPOLDER - De dam teams van de christelijke basis school De Rank uit 's-Graven- polder. Ter Tolne uit Tholen, de School met de Bijbel uit Sint Annaland en de Ireneschool uit Goes verdedigen op 10 april de eer van Zeeland in de halve fi nale van de nationale school- damkampioensehappen. De acht beste teams speelden gistermiddag in het dorpshuis in 's-Gravenpolder het Zeeuwse kampioenschap. Dat waren, be halve de reeds genoemde vier, het tweede team van Ter Tolne, de Vlissingse Theo Thijssen- school, de Diaconieschool uit Aagtekerke en de christelijke Van den Doelschool uit Zierik- zee. De acht Zeeuwse teams wa ren geselecteerd in negen regio nale wedstrijden tussen telkens acht teams. De wedstrijden staan onder leiding van de Ne derlandse Dambond. Dat uit Zeeuws-Vlaanderen geen scholen deelnamen komt eenvoudig doordat er op de scholen bezuiden de Wester- schelde weinig wordt gedamd. Zeeuws-Vlamingen zijn maar zelden lid van de Zeeuwse afde ling van de Dambond, omdat de door Harmen van der Werf DEN HAAG - Minister A Jor ritsma (WD) van Economische Zaken gaat mogelijkheden on derzoeken om de algemene steun voor zeescheepsnieuw- bouw volgend jaar te verrui men. De Koninklijke Schelde Groep (KSG) in Vlissingen kan daar ook van profiteren voor ci viele opdrachten. De Vereniging Nederlandse Scheepsbouw Industrie (VNSI). waarmee Jorritsma onlangs overleg heeft gevoerd, wil een verhoging van het budget tot 150 miljoen gulden. Momenteel bedraagt dat 55 miljoen gulden. Of Jomtsma zo ver zal gaan als de VNSI wil, maakt zij in mei bekend. Het kabinet komt dan met een standpunt inzake de scheepsbouw. Bedrijfssteun ligt niet zo ge makkelijk in Den Haag, maar Jorritsma blijkt toch oog te heb ben voor de noden van de sector. Zij heeft het verzoek om meer steun in elk geval in beraad ge nomen, wat duidt op een be leidswijziging ten aanzien van de politiek van haar voorganger, D66-ministerH. Wijers. VNSI-directeur R. J. Schouten is positief gestemd op basis van de bespreking met Jorritsma. De marktsituatie is ook veran derd. De altijd al felle concur rentiestrijd op de mondiale scheepsbouwmarkt is nog ver hevigd door de crisis in Azië. Volgens Schouten worden in Zuid-Korea schepen aangebo den voor tweederde van de nor male wereldprijs. Te laag Het gaat ondertussen niet slecht met de Nederlandse scheeps- nieuwbouw wat betreft het aan tal orders. Schouten: „Het werk is er wel, maar de prijzen zijn slecht. En het budget voor gene rieke steun voor zeescheeps- nieuwbouw is in Nederland al jaren structureel te laag. Het is een vast bedrag. Als er meer or ders binnenkomen, stijgt de overheidsbijdrage niet mee. In andere landen gebeurt dat wel. Denemarken. Engeland en Frankrijk geven verhoudings gewijs vier keer zoveel over heidssteun; Duitsland drie keer zoveel." Als het kabinet besluit het bud get te verhogen, zal dat maar voor twee jaar gelden; 1999 en 2000. In internationaal verband is afgesproken de subsidiëring van scheepsnieuwbouw eind 2000 te stoppen. Zo'n afspraak is er eerder geweest en is toen niet nagekomen Drieënhalf jaar cel voor tweede verkrachting MIDDELBURG - Een 28-jarige Vlissinger moet drieënhalf jaar zitten omdat hij, na een eerste slachtoffer, ook zijn ex-vriendin heeft verkracht. Net als de officier van justitie achtte de rechtbank verkrach ting bewezen, hoewel de ver dachte volhield dat het een vrijwillige vrijpartij betrof. De verkrachting, op 31 oktober vo rig jaar, ging met zoveel geweld gepaard dat de ex-vriendin vreesde voor haar leven als ze de man niet ter wille zou zijn, oor deelde de rechtbank. De ver dachte heeft een drankpro bleem en had veel te veel op toen hij de woning binnendrong. In de straf is zes maanden cel straf opgenomen die de ver dachte nog voorwaardelijk had uitstaan. Die had hij te danken aan een eerdere verkrachting, waarvan de zus van de ex-vrien din het slachtoffer was. In de straf werd ook meegenomen dat het brute geweld plaatsvond voor de ogen van het anderhalf jaar oude kind dat verdachte en slachtoffer samen hebben. Het vonnis is conform de eis. door René Schrier THOLEN - Twee binnenvaart schepen zijn gisterochtend in alle vroegte beschadigd bij een frontale aanvaring op de Schel- de-Rijn-verbinding ter hoogte van Tholen. Het gaat om de Luxemburgse tanker Inno en het Belgische containerschip Zodiac. Na de aanvaring liepen beide schepen aan de oostelijke oever aan de grond. De vermoe delijke oorzaak is volgens de vvaterpolitie een inschattings fout van een van beide schip pers. Op het moment van de aanva ring, kort na middernacht, was het zicht goed en beide schepen hadden een radar. Het geladen containerschip had een duw bak, de Euroduw, langszij en was op weg van Antwerpen naar Rotterdam. Uit tegenoverge stelde richting kwam het met 2020 ton gasolie geladen tank schip Inno. De Zodiac slaagde er in op eigen kracht vlot te komen, waarna het schip afmeerde in de vluchthaven van Tholen. De Jn- no had hulp nodig van de Anny IV om vlot te komen en ging ook naar de vluchthaven. Klap Het voorschip en de motor van de Zodiac hebben zware schade opgelopen. Door de enorme klap waren de containers aan boord van de Zodiac en de duw bak naar voren geschoven, maar er was geen lekkage ontstaan. De Inno had net boven de water lijn een groot gat in het voor schip. De tanks met gasolie wa ren echter onbeschadigd. Namens de scheepvaartinspec tie kreeg de Inno van de water- politie in Reimerswaal een vaarverbod. Pas toen de scheep vaartinspectie in de loop van de ochtend de zaak in ogenschouw had genomen, kon het schip zijn reis voortzetten. Rijkswater staat onderzoekt hoe het staat met de schade aan het talud van de dijk van de Schelde-Rijnver binding. De waterpolitie van het Korps Landelijke Politiediensten uit Reimerswaal stelt een nader on derzoek in naar de oorzaak van het ongeval. Bestuurders handelskamer willen meer geld TERNEUZEN - Het algemeen bestuur van de Zeeuwse Kamer van Koophandel heeft gisteren ingestemd met een onderzoek naar de vergoeding voor leden van het dagelijks bestuur. Die vergoeding zou niet in ver houding staan tot de hoeveel heid werk die de db-leden krij gen te verstouwen. De fusie van de twee Zeeuwse kamers is daar debet aan. Een onderzoekje, waarbij informatie wordt inge wonnen bij andere kamers en vergelijkbare instellingen over de beloning van bestuursleden, moet nu uitwijzen wat een juiste vergoeding is Het algemeen be stuur van de Zeeuwse kamer be sloot gisteren om de wedde van de voorzitter op te schroeven tot 46.000 gulden per jaar. competitie zich op een doorde weekse avond afspeelt. De te rugreis is een dusdanig obstakel dat dammers afhaken, wat ook weer gevolgen heeft voor het schooldammen. De meeste schooldammers worden geïn spireerd door een leerkracht die lid is van de Dambond. De Rank won gisteren in een spannende finale met 6-2 van het eerste team van ter Tolne. Het winnende team werd ge vormd door Daniëlle Braam, Hendrik Bosselaar, Rony Hor- mis, Wouter Kuyper en als wis selspeler Dave Hartog. foto Willem Mieras Het heeft een boel ongemak opgeleverd: poedelen in de gootsteen omdat de bad- ruimte aan een verbouwing toe was. Maar na dagen van hakken, breken en weer vorm geven begint het op de bovenverdie ping van die Middelburgse woning weer aardig op iets te lijken. Dezer dagen was de installa teur zelfs zover dat hij de werking van het bubbelbad kon demonstreren. Althans dat dacht-ie. De opdracht geefster en haar zoontje tra den geïnteresseerd naderbij om vast te Stellen hoe de man met enig draaien aan knop pen de watertoevoer op gang bracht. En ze deinsden ontzet terug toen uit alle gaten van het bubbelbad de stralen tot tegen het plafond sproeiden. „Hé, een ondersteboven douche", juichtte het zoontje en je zag het hem denken: leuk om straks aan al mijn vriendjes te laten zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 17