|PvZ scoort winst op Bevelanden Samenstelling nieuwe Staten 2 PZC Museumdirecteur eenzame D66'er in de Statenzaal staten Spannende tijd voor Paars Leen van Doorn (AOY+) is teleurgesteld, niet verslagen verkiezingen 13 Ondanks stemmenverlies in Zeeuws-Vlaanderen van twee naar vier zetels verkiezingen Zeeuwse kamerleden vinden verlies D66 een duidelijk signaal donderdag 4 maart 1999 Verdeling van de Statenzetels gezien de woonplaats van de gekozenen en onderverdeeld in man en vrouw. |door Wout Bareman I MIDDELBURG - Het enthousi- I asme binnen de partij was groot, I maar toch was er ook enige te- I rughoudendheid. Had de Partij I voor Zeeland (PvZ) het nu wél I goed gedaan in Zeeuws-Vlaan- I deren of niet. Vier jaar geleden 'behaalde de voorloper van de a PvZ, de Zeeuws-Vlaamse I Volkspartij, met nagenoeg enkel I stemmen uit die regio twee sta- I tenzetels. Na de overkomst van tx-CDA'er M. A Stoffels en met I de steun van lokale partijen op I de Bevelanden, is dat aantal nu I verdubbeld. ■Stoffels ontpopte zich in de ver kiezingsstrijd als een voorvech tervan het 'Zeeland-gevoel'. En in de honderden liep. Lijsttrek ker en toekomstig fractievoor zitter Stoffels- ..Het doet me vooral plezier dat we in Rei- merswaal, Kapelle en op Noord- Beveland een explosieve groei zien. Stuk voor stuk gebieden waar de 'lokalen' er keihard voor gewerkt hebben. Tja., en Zeeuws-Vlaanderen. Daar is op het eerste gezicht toch niet echt goed gescoord. Mogelijk dat de Z VP vi er jaar geleden veel stem men heeft getrokken met bij voorbeeld de protesten tegen die WesterscheldetunnelEn 0 woensdagavond deed hij dat - opnieuw. Alleen wanneer de Zeeuwen weer meer waardering krijgen voor hun provincie én 01?! haar bestuurders, zal een super- lage opkomst als nu het geval eu' was, over vier jaar niet meer Pa voorkomen. „We moeten beter luisteren naar de bevolking, dichter bij de mensen willen Z1 staan, vooral ook luisteren naar 1 de lokale partijen. Die blijken le" een stevige achterban." n Stoffels constateerde de afgelo- er8 pen weken vooral een 'gevoel °01' van ontevredenheid' bij het oetl Zeeuwse bedrijfsleven, dat in Z( Zeeuws-Vlaanderen voorop. omi,De kritiek van de Brabants- lcia Zeeuwse Werkgevers, dinsdag, se® .preekt boekdelen. We moeten Ddaar als Zeeuwse bestuurders enorm mee opppassen. En dat is !V11 ook wat ik steeds heb beweerd: §a gaat het wel zo ontzettend goed •met dat bedrijfsleven." >eW Opvallend aan de uitslag is dat !me"vooral in ZVP-bolwerken als ie n Hontenisse en Oostburg sprake kjjwas een flink procentueel ver- n "flies. Ook Hulst zat in de min, net ,s®eï als Axel. Terneuzen en Sas van ^'jGent stabiliseerden enigszins hoewel daar het stemmenverlies I. Hennekeij (VVD) (links) en M. A Stoffels (PvZ) bespreken tijdens de verkiezingsavond in het provinciehuis de verschillende uitslagen. foto Ruben Oreel vergeet één ding niet: we zijn nu een echte Zeeuwse partij ge worden natuurlijk en dan liggen de accenten iets anders." De tweede man op de lijst, J. P. Hageman uit Vogelwaarde (d estijds samen met Bressiaander A Heijboer in de Staten gekozen voor de ZVP), is helemaal niet ontevreden over het resultaat in Zeeuws-Vlaanderen. „Dat ik het zelf in Hontenisse zou afleg gen tegen de CDA'er B. Pauwels had ik ingecalculeerd; die man is enorm populair. Maar over de hele lijn hebben we het toch niet slecht gedaan, vergeleken met de vorige verkiezingen. En ik vind 4 zetels een heel mooi re sultaat." Larie Oud-mede-oprichter A Meeu- sen van de ZVP op zijn beurt toonde zich juist weer heel erg ontevreden. „Ze hebben ge woon geen goeie campagne ge voerd. Beweren dat wij onze zetel winst destijds te danken hadden aan de oppositie tegen de tunnel is larie. Dat was toen al een grotendeels gepasseerd station. Nee, ik verwijt met na me Stoffels dat hij de zaken veel teveel naar zich toe heeft ge trokken en de lokale partijen veel nadrukkelijker bij de din gen had moeten betrekken. Dan was er met name in Zeeuws- Vlaandei'en een veel beter resul taat uit de bus gekomen. Overigens hopen Stoffels ('ik heb het vandaag rustig aan ge daan') en Hageman ('ik zat op een stembureau van het water schap in Vogelwaarde') stilletjes op nog wat extra stemmen: die van de ouderenpartijen. Want met die partijen was de PvZ een lijstverbinding aangegaan. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het gaat erom spannen bij de verkiezingen van de Eerste Kamer door de Pro vinciale Staten op 25 mei. Hoe groot of beter gezegd hoe klein wordt de meerderheid van Paars (PvdA, VVD en D66)? Zee land krijgt in elk geval twee en mogelijk zelfs drie vertegen woordigers in de Senaat. WD-fractievooizitter L. Gin jaar in de Senaat, woonachtig in Burgh-Haamstede, hield zich woensdagavond nog op de vlak te „Het wordt waarschijnlijk een nipte meerderheid voor Paars. Wij zullen dan als coali tiepartijen voorzichtig en zorg vuldig moeten opereren, maar laten wij eerst de verkiezingen door Provinciale Staten eind mei maar eens afwachtenGïn- jaar komt als tweede op de kan didatenlijst van de VVD in elk geval terug. De liberalen krij gen, luidt de voorspelling, 20 ze tels (nu 23). Het CDA komt volgens diezelf de prognose op hetzelfde aantal zetels uit, 20 tegen 19 nu. „Een flinke oppepper", noemde Zeeuws senator H. Eversdijkdie uitslag. „Ik had dit absoluut niet verwacht. Het CDA is terug van weg geweest. Dat zal door klinken in de Tweede Kamer en in de al slechte coalitievprhnu- dingen." Zeeland had in de per soon van D66'er R. C. Hessing de afgelopen periode een derde vertegenwoordiger in de Eerste Kamer. Hessing is uit Zuid-Hol land in Zierikzee komen wo nen.Hij keert, ondanks zijn 'ri ante' vijfde plaats op de D66- kandidatenlijst, hoogstwaar schijnlijk niet terug in de Senaat. D66 levert 3 van de hui dige 7 zetels in. Van de Paarse partijen wint alleen de PvdA een zetel, die daarmee op 15 uit komt, aldus de prognose. Per saldo verliest de regeringscoali tie 5 zetels en houdt een meer derheid van 39 van de 75 zetels. De kans is echter groot dat dit er een paar minder worden, omdat in de voorspelling geen rekening is gehouden met Eerste Kamer zetels voor regionale partijen. De Kapelse wethouder P. A Ganseman loopt zich warm voor zo'n zetel, via de Partij voor Zeeland. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Evenals in 1995 zijn de verschillende Zeeuwse regio's allemaal door meerdere Statenleden vertgen- woordigd. Het zwaartepunt ligt, als vanouds, op Midden- Zeeland. Van de 47 Statenleden komen er 21 uit deze regio. Met zeven leden is Schouwen-Dui- veland naar verhouding sterk vertegenwoordigd. Van de 47 Statenleden zijn er 36 man en 11 vrouw. Het aantal vrouwen is iets groter dan in de huidige samenstelling (10). De gemiddelde leeftijd van de nieuw gekozen Statenleden is 48,5 jaar. Vier jaar geleden was dat nog 48,1 jaar. Nestor van de Staten is VVD'er I. Ovaa (67). Het jongste Statenlid is de CDA'er H. van Waveren (31). Onderstaand de namen van de nieuw gekozen Statenleden. Uitgegaan is van het aantal Sta tenzetels en de volgorde op de kandidatenlijsten. Met eventu ele verschuivingen als gevolg van voorkeursstemmen kon nog geen rekening worden gehou den. Over die voorkeursstem men wordt op zijn vroegst in de loop van vandaag, donderdag, duidelijkheid verwacht. Om met behulp van voorkeursstem men te worden gekozen is een kwart van de kiesdeler nodig. Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie (VVD): J. I. Hennekeij (50 jaar), Breskens; J. G. van Zwieten (55), Middelburg; J. Suurmond (52), Schoondijke; H. A Polderman- Martin (51), Tholen; H. J. van Gees- bergen (49), Zierikzee; I. Vogelaar (48), Krabbendijke; R. E. C. J. Morssink (57), Vlissingen; P. W. G. de Roover (38), Hulst; I. Ovaa (67), Zoutelande; G. van den Ouden- Zwart (53), Nieuwerkerk. Christen Democratisch Appèl (C DA): L. Coppoolse (53). Middelburg; A J. G. Poppelaars (39). Veere; L. Nederhoed-Zijlstra (44), Dreischor; H. van Waveren (31), Goes; B. J. M. Pauwels (56), Kloosterzande; J. A de Looff-de Wild (54), Kats; J. Ram- ondt (54), Schoondijke; J. van de Merbel (57), Tholen; C. Stuurwold- Vermeer (44), Vlissingen; E. M. Brus-Rensen (50), Terneuzen. Partij van de Arbeid (PvdA): D. J. P. Bruinooge (58), Vlissingen; G. L- C. M. de Kok (41), Goes; L. Vermeu- len-Geschiere (55), Oostburg; G H. Bosman (42), Oosterland; D. J. Holt- kamp (54), Koudekerke; S. P. de Paauw (36), Sluiskil; M. B. de Kos ter (49), Rilland; M. Ie Roy (44), Hulst. Staatkundig Gereformeerde Partij (SGP): W. Kolijn (55), Terneuzen; M. J. Goud (58), Waarde; G. R. J. van Heukelom (49), Nieuwerkerk; J. Houmes (55), Westkapelle; G. D. Roelandt (48), Sint-Annaland; P. J. Hamelink (52), Zaamslag; T. van Oostenbrugge (42), Bruinisse. GroenLinks/Delta Anders (GL): E H. van Kollem (48), Zuidorpe; M. Wiersma (49), 's'Heer Hendrikskin deren; C. H. E. Dupont (33), Middel burg; J. G. Smit (32), Dreischor. Partij voor Zeeland (PvZ): M. A Stoffels (58), Veere; J. P. E. Hageman (34), Vogelwaarde; A A J. Heijboer (61), Breskens; M. Weststrate (50), Krabbendijke. Reformatorisch Politieke Federa tie/Gereformeerd Politiek Verbond (RPF/GPV): J. J. van Ginkel (55), 's- Gravenpolder; W. Mol (45), Tholen; J. J. van Oosten, Sint-Laurens. Democraten 66 (D66): R. C. Basti- aanse (46), Tholen. door Arjan van Westen MIDDELBURG - Een dag als alle andere, beoor deelt D66-lijsttrekker, René Bastiaanse de ver kiezingsdag. Dus gewoon naar museum Het Mar kiezenhof in Bergen op Zoom. Bastiaanse zwaait er al bijna tien jaar de scepter. Maar de gang naar het stemlokaal en het belang van de uitslag maken deze dag uitzonderlijk. D66 staat er in de voor spellingen slecht voor, toch zegt hij geen zenuwen te hebben. „Nee, het doet me nog niks. De klus, de campagne, zit er op. Het is nu aan de kiezer." Maar deze oordeelt onverbiddelijk hard. Tholen klokslag tien uur. Bastiaanse heeft net ge stemd in het Thoolse zorgcentrum Ten Anker. Hij kreeg kiesnummer 1104 en vulde zijn eigen naam in. Hoewel de lijsttrekker herhaaldelijk zegt dat de uitslag hem nog koud laat, loopt hij er toch op vooruit. „Met drie zetels ben ik blij en twee, ach dat gaat nog wel." Eén zetel baart zorgen. Zijn drukke agenda voor Het Markiezenhof maakt het moeilijk om in alle commissies zitting te nemen. En hoewel de D66'ers tijdens de campagne vele plaatsen en in stanties in de provincie bezochten, geeft hij het grif toe:,Het ontbreekt me soms nog aan voldoen de kennis over Zeeland." Als enige D66'er in de Staten wordt hij weliswaar geholpen door een steunfractie, maar Bastiaanse maakt zich grote zorgen over het werk dat hij als eenling moet gaan doen. Utrechter De woning van de familie Bastiaanse in de Thool se Kerkstraat valt op. De ramen van het monu mentale pandje zijn vol geplakt met D66-posters. Sinds vijf jaar wonen ze er. „Sommigen vinden het misschien merkwaardig dat ik al zo snel in Zee land de politiek in wil, maar het is een mooie pi'o- vincie met mogelijkheden en daar wil me voor inzetten.Maar hoe geliefd Zeeland ook bij de ge boren Utrechter mag zijn, de ware drijfveer is de politiek of liever nog het bestuurlijke resultaat. Tegen elf uur rijdt hij naar het werk in zijn oude Citroen; de achterbank ligt nog vol met verkie zingsfolders. Het gaat goed met Het Markiezen hof. Het succes is ongetwijfeld de beloning voor tien jaar hard werken. Maar het besturen van een museum en de verantwoordelijkheid over 26 men sen, dat vreet tijd. „Regelmatig zit ik hier om half twee 's nachts nog." In Brabant wordt hij vaak herkend. Bastiaanse heeft een wekelijks tv-programma bij Omroep Brabant. 'De wandeling', heet het. Bastiaanse trekt de natuur in en doet onverwachte dingen. De sfeer van het programma noemt hij jongens achtig. Jongensachtige Dat jongensachtige past ook bij hem als politicus: onverwachte plannen maken. „Als het moment daar is, dan toeslaan." Of het nu gaat om de Tour de France bij de Westerscheldetunnel te laten starten of vergaande ICT-projecten op de Zeeuw se scholen. „Kom maar op met de ideeën, en ont wikkel ze, zodat ze elders zeggen: dat hebben die Zeeuwen toch maar goed voor elkaar." Ondanks de tv-spotjes bij Omroep Zeeland ont breekt het hem in Zeeland aan bekendheid. Basti aanse moet er zelf ook aan wennen. „Dat ik nu hier in Het Markiezenhof ben en iemand in Groede kan mijn naam indrukken, dat is toch wel vreemd." Uitgedund Bastiaanse brengt 's avonds tijdens de verkie zingsbijeenkomst iets na acht uur zelf als eerste de onheilstijding bij de D66-leden. „We staan er slecht voor. Eén zetel en misschien worden we zelfs wel weggevaagd." Zelfs in zijn eigen ge meente Tholen verliest D66 eenderde van de stemmen. „Nee het wordt één zetel, hooguit an derhalf'." Vergeleken met één half uur geleden, klinkt het als een opluchting. Het betekent wel dat de frontman van D66 als enige van zijn partij in de Zeeuwse Staten komt. De gehele dag valt zijn drukke gedrag op. Zenu wen? „Nee, zo ben ik altijd. Enorm fysiek gericht en veel praten." De fractie is dan tot een minu- mum teruggebracht, het zal door Bastiaanse ze ker niet stiller worden rond D66 in de Staten. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Zeeuwse ka merleden uit de oppositie, S. Buijs (CDA) en L. C. van Dij- ke (RPF), zien in de uitslag van de Statenverkiezingen een duidelijk signaal van de kiezer. Paars heeft verloren, D66 is zo dramatisch terug gevallen. Die partij wordt de instabiele factor en zal, voor spelt Van Dijke, op een stra tegisch moment het kabinet laten ploffen. WD-kamerlid A J. te Veldhuis ziet dat heel anders. „D66 heeft niets te wónnen bij een kabinetscri sis. D66 is gebouwd op Paars." De oorzaak voor het verlies van de gezamenlijke Paarse partijen ligt bij het geruzie tussen de grote coalitiepar tijen VVD en PvdA, volgens Buijs, en 'het geklungel' van D66-boegbeeld E. Borst als minister van Volksgezond heid. „Het is er enorm emo tioneel aan toe gegaan tussen WD en PvdA over asielzoe kers met name. Dat heeft zich vertaald in een goede uitslag voor GroenLinks", analy seert het CDA-kamerlid en de voormalig huisarts uit Goes. „En Borst maakt er als minister gewoon een rom meltje van in de gezond heidszorg. Ze rolt van het éne slechte plan naar het ande re." Probleem bij Buijs meent dat er snel een einde zal komen aan 'het ver standshuwelijk' tussen WD, PvdA en D66. Zijn collega Van Dijke uit Middelburg verwacht hetzelfde. „Het pa radoxale is dat D66 het heel slecht heeft gedaan en toch een sterkere positie krijgt. Dat komt doordat Paars in de Eerste Kamer nau weli j ks een meerderheid houdt. Kortom: Paars heeft er weer een pro bleem bij. D66 zal op enig moment eruit stappen, an ders draait die partij hele maal de vernieling in." Twee Zeeuwse kamerleden uit de regeringscoalitie. Te Veldhuis en G. B. Schoenma kers (PvdA), voorzien geen problemen. „Er is geen alter natief voor Paars", merkt VVD'er Te Veldhuis op. „Het CDA blijft een tamelijk in stabiele partij, en dat bedoel ik dan vooral inhoudelijk. De standpunten zijn niet uitge kristalliseerd. En ik zie niet in wat D66 kan winnen met een regeringscrisis." Schoemnakers denkt 'ge woon' dat de uitslag van de Statenverkiezingen 'geen enkel effect' zal hebben op Paars. „Het resultaat voorde PvdA valt tegen, maar dat is verklaarbaar. Bij de Kamer verkiezingen is alles op alles gezet om Kok premier te hou den. Dat heeft kiezers naar de PvdA getrokken. Bij de Statenverkiezingen waren die weer vrij." Verwerpelijk Het Middelburgs PvdA-ka- merlid heeft niet het idee dat de scherpe uitlatingen van PvdA-voorman A Melkert over uitgeprocedeerde asiel zoekers invloed hebben ge had. „Misschien hebben wij links kiezers verloren en rechts gewonnen. Ik vind het overigens wel verwerpelijk dat wordt geprobeerd de WD rechts te passeren. Ik zie liever dat wij GroenLinks links passeren." Buijs en Van Dijke zijn tevre den over de uitslagen voor hun partijen, CDA en RPF. Schoenmakers had meer ver wacht. Te Veldhuis vindt niet dat de WD mag mopperen. „In 1995 hebben wij enorm gepiekt. Wij hebben nu ver loren, maar de WD is lande lijk wel de grootste partij gebleven. Dat is een mooi re sultaat, zeker omdat er een nek-aan-nek race was voor speld tussen de WD en PvdA" Leen van Doorn is woensdagochtend klaar voor de verkiezingsdag: op naar de stembus in Scherpenis- se- foto Willem Mieras M doorlngrid Huibers SCHERPENISSE - Met twee gele verkiezingspamfletten van s. üjst 8 pontificaal voor de auto- i ramen, maakt lijsttrekker Leen van Doorn (61) van het Alge meen Ouderen Verbond (AOV)/Unie 55+/Senioren 2000 woensdagochtend in een kleine knalrode Suzuki zijn opwach- ting bij het stembureau in Scherpenisse. Behalve voor zichzelf, stemt Van Doorn ook voor zijn beide hoogbejaarde ouders. „Of alledrie de stemmen voor mij zijn?" Hij moet hard la chen. „Daar kun je wel op reke nen." Opgewekt groet hij de mensen achter de tafel als hij ze zijn drie kaarten overhandigt. Van Doorn, groene bodywarmer van the greenery en stevige schoe nen aan, heeft er zin in. „De spanmng is eraf nu", zegt hij. „In de verkiezingstijd moet je voortdurend uitkijken dat je geen zeperds maakt. Iedereen let op je. Maar vandaag kan ik ontspannen." Zijn vriendin Mini, naast hem, zit ondertussen te lachen en gekke gezichten te trekken. Ze gelooft er niets van. „Hij is wel gespannen hoor", flapt ze eruit. Samen gaan ze straks naar Mid delburg om in het provinciehuis de uitslag af te wachten. Van Doorn kwam vier jaar gele den in de Staten, omdat de toen malige lijsttrekker Quist nog voordat hij in de statenbankjes kon plaatsnemen, plotseling overleed. Van Doorn zat graag in de Staten, ondanks dat het met een eigen fruitbedrijf soms moeilijk was er tijd voor te vin den. Maar hij heeft het niet voor niets gedaan, vindt hij zelf. „Er is statenbreed meer aandacht voor zorg gekomen", zegt hij dan ook met gepaste trots. Vriendenbezoek Na het stembureau staat er een bezoekje aan zorgcentrum Ten Anker op het programma. „Dat is mijn grote vriend", wijst Van Doorn. Glunderend gaat Leen- dert van der Werf (89) hem voor naar zijn kamer. De mannen, al lebei geboren en getogen in Scherpenisse. kennen elkaar al hun hele leven. „Hij is één van de redenen, dat ik in de politiek gestapt ben", zegt Van Doorn. De vrienden praten over de slui ting van verzorgingshuis de Maartenshof in Sint-Maartens dijk, nu bijna drie jaar geleden. Van der Werf kan er nog steeds verdrietig om worden. „Ik zie ons nog buiten staan. Ik hoorde bij de laatste veertien mensen die moesten vertrekken. We stonden allemaal te huilen", zegt hij met een ernstig gezicht. De strijdbaarheid van Van der Werf, vroeger als raadslid en la ter als lid van de bewonerscom missie van de Maartenshof heeft Van Doorn altijd geïnspireerd. Speciaal voor de gelegenheid in een keurige geruite colbert ge stoken, is Van Doorn 's avonds in Middelburg als één van de eer sten present voor de uitslagen. Druk gebarend staat hij voor het scherm. Om hem heen een aantal partijgenoten. Sas van Gent heeft als eerste Zeeuwse gemeente haar uitslagen pa raat. De AOV+ moet een verlies van ruim 3,5 procent incasseren. „Het zal kantje boord worden", zegt Van Doorn. Hij gelooft er nog in. Maar dat wordt snel anders, als vervolgens Reimerswaal op de schermen verschijnt. Ook daar is het aantal mensen dat de knop van de ouderenpartijen heeft in gedrukt gehalveerd. „Ik denk niet dat we het redden", zegt Van Doorn dan ineens. Dan wil hij zitten. Dat je dan het scherm wat minder goed kan zien, doet er even niet zoveel toe. „Ik had echt gedacht dat ik te rug zou mogen komen", meldt Van Doorn een goed uur later. Nu bijna alle stemmen zijn ge teld, lijkt de zetel definitief ver loren. „En schrijf nou niet op, dat ik een traantje moet weg pinken, want dat is niet zo", zegt Van Doorn strijdbaar. En inder daad, hij lacht nog. Teleurgesteld is hij wel, maar niet verslagen. „Ik zit in het lan delijk partijbestuur en daar blijf ik voorlopig in zitten, om vandaar uit de ouderenpartijen beter te organiseren", zegt Van Doorn. „Of ik over vier jaar weer op de lijst sta?" Hij denkt even na. „Daar kan ik nog geen uitspraken over doen." Hij draait zich al half om. En dan: „Maar ik sluit het ook niet uit." D66-lijsttrekker René Bastiaanse stemt in het Thoolse zorgcentrum Ten Anker. foto Wil lem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 13