Extra geld zorg blijft overeind GroenLinks ontziet auto platteland Goese vrouw vermoord in eigen woning 4 WEKEN Bruinvis spoelt aan bij Ossenisse PvdA en VVD verschillen van mening over inhoud bezuinigingen Ballon-record In pot voor opkopen van varkens zit 200 miljoen Noodwet tegen zendmasten in zee Tomasson redt Feyenoord Paniek om millennium slaat toe bij Amerikanen Discoganger mishandelt 19-jarig meisje VOOR 16,00 JA, „■foto verschoore Uittocht bewoners Ambon houdt aan Obasanjo wint verkiezing Nigeria 10° 17° ZW7 Nat en onstuimig Bewolkt en vooral vanmiddag regen. Krachtige tot harde zuidwestenwind. Maximumtemperatuur rond 10 graden. 242e jaargang no. 50 maandag 1 maart 1999 losse nummers 1.80 OSSENISSE - Zo'n dertig tot veertig maal per jaar spoelt er een dode bruinvis aan op de Neder landse kust. Zeeland haalt een gemiddelde van tien. Het jonge volwassen exemplaar dat zondagmor gen door een wandelaar uit Ossenisse werd ge vonden is geen uitzondering. Meer bijzonder was de vindplaats de voet van de Westerschelde- dijk, tussen Zeedorp en het gemaal Campen. „Ze trekken niet vaak zo ver de Westerschelde in.aldus R. Steijn van de afdeling landelijk ge bied en water van de provincie Zeeland. „Alleen in dit jaargetijde willen ze zich wel eens zo ver de Schelde op wagen, maar vraag me niet waar om." Het jong volwassen dier had een diepe wond in de flank, waarschijnlijk veroorzaakt door een scheepsschroef. Alle aangespoelde zeezoogdie ren worden onderzocht door Leidse deskundi gen, die leeftijden en doodsoorzaken proberen te achterhalen. De provincies coördineren de inza meling van de dieren, die voor transport worden ingevroren om bederf tegen te gaan. foto Charles Strijd van onze redactie binnenland MAASTRICHT - De extra uitgaven die in het regeer akkoord zijn afgesproken, blijven overeind. Dat zei minister-president Kok gisteren in Maastricht. De 'intensiveringen', waar onder de uitgaven voor zorg, mogen niet de dupe worden van bezuinigin gen, aldus Kok tijdens een bijeenkomst van de PvdA PvdA-fractievoorzitter Melkert zit op dezelfde lijn, zo bleek gis teren tijdens een uitzending van de tv-rubriek Netwerk. Op zorg en onderwijs mag absoluut niet bezuinigd worden, aldus Mel kert daarin. Kok en Melkert nemen daarmee een ander standpunt in dan de WD. De liberale fractieleider Dijkstal wil geen enkel ministe rie, en ook de extra uitgaven, 'op voorhand' uitsluiten van bezui- LONDEN - Twee Britse ballon- vaarders die een nonstopvlucht rond de wereld willen uitvoeren, hebben zaterdag alvast het duurrecord voor bemande bal- lonvluchten verbroken. De 45-jarige Andy Elson en de 48-jarige Colin Prescot stegen «p 17 februari op in Zuid-Span- je. Zaterdagochtend rond zeven uur verbraken zij boven West- India het oude record van negen dagen, 17 uur en 55 minuten. Dat stond al op naam van Elson. De twee moeten nog tweederde deel van hun reis afleggen. Hun eerste opgave is nu het Chinese luchtruim te omzeilen omdat ze geen toestemming hebben ge kregen daar doorheen te vlie gen. DPA/RTR AMSTERDAM - Het bedrag dat het kabinet extra heeft uitge trokken voor de opkoop van varkensrechten is 200 miljoen gulden. Dat zei minister Apo theker van Landbouw gisteren in het televisieprogramma Bui tenhof. Vrijdag sprak de minister in de Tweede Kamer nog over 'enkele honderden miljoenen'. Waar dit extra geld vandaan moet ko men, is nog niet bekend. Volgens de D66-bewindsman is het ge rechtvaardigd belastinggeld in te zetten voor inkrimpi ng van de varkenssector. „Het gaat om een groot pro bleem waar diverse ministers al sinds 1984 mee bezig zijn. De herstructurering van de sector is een heel belangrijke uitvoe ring van milieubeleid. Dat mag belastinggeld kosten", aldus Apotheker. Met het extra geld wil Apothe ker varkensrechten opkopen. Daardoor kan de tweede gene rieke korting van 1.0 procent op de varkensstapel achterwege blijven. De eerste verplichte tien procent is door een uit spraak van de rechter tijdelijk teruggedraaid. De 200 miljoen gulden komen bovenop de 475 miljoen gulden die al voor de herstructurering van de varkenssector beschik baar was. Daarnaast is er nog 800 miljoen beschikbaar voor uitvoering van de reconstruc tiewet. Die is er vooral voor be doeld de varkenssector en ande re soorten van veehouderij beter in te passen in het landschap. Dat kan er toe leiden dat bedrij ven worden verplaatst. ANP door Pieter Evelijn en Annlies Brinkman WOERDEN - GroenLinks wil dat automobilisten afzonderlij ke heffingen gaan betalen op drukke wegen en dat er in alle steden (hogere) parkeertarieven komen. Maar voor automobilis ten op het platteland vindt de fractie in de Tweede Kamer dat niet nodig. Zij zijn immers ge dwongen ont van de auto ge bruik te maken. Voor hen is er geen goed openbaar vervoer. Op het platteland biedt de auto juist wél een praktische oplos sing. Hij zorgt daar voor veel minder overlast. Plattelanders die afhankelijk zijn van het openbaar vervoer krijgen het volgens GroenLinks steeds moeilijker. Het onderscheid tussen auto mobilisten op het platteland en in drukke gebieden is het opval lendste punt in de notitie Mobi liteit op Maat. GroenLinks- fractievoorzitter Rosenmöller overhandigde het eerste exem plaar zaterdag aan voorzitter Nouwen van de ANWB Kritiek Netelenbos PvdA-minister Netelenbos van Verkeer vond het zaterdag op merkelijk dat GroenLinks nu eindelijk erkent dat er nu een maal mensen zijn die niet zon der de auto kunnen. Verder ziet ze weinig in het plan. Het is technisch ook moeilijk uitvoer baar. „Als je aan dat verschil tussen steden en platteland toe geeft, is dat capitulatie. We moeten juist doorgaan met het beter maken van het openbaar vervoer. En het lijkt me ook moeilijk uitvoerbaar omdat de heffing per kilometer moet wor den geïnd", aldus Netelenbos op een PvdA-bijeenkomst in Nij megen. In de notitie pleit GroenLinks verder voor een maximum snel heid van 90 kilometer per uur op snelwegen. Die kan worden af gedwongen met een snelheids begrenzer. In woonwijken kan dat 20 kilometer per uur zijn. Wat GroenLinks betreft worden de investeringen in snelwegen onmiddellijk gestaakt. De vluchtstroken moeten beschik baar komen voor bussen, niet voor auto's. Om in steden meer ruimte te ma ken voor openbaar vervoer, fiet sers en voetgangers moeten huizen dichter op elkaar wor den gebouwd. Waar mogelijk worden boven parkeerplaatsen huizen komeii. Ondergronds parkeren kan veel ruimte sche len. Transferia GroenLinks wil op allerlei ma nieren proberen om mensen uit de auto te krijgen. Openbaar vervoer en de fiets zijn volgens deze partij vaak uitstekende al ternatieven. Wel kunnen deze alternatieven veel aantrekkelij ker worden gemaakt. De partij wil daarom meer transferia waar mensen kunnen overstap pen van auto op fiets. Daar moet dan wel fietsverhuur komen. Andere manieren zijn het ge bruik van speciale busjes, zoals een winkel-, schouwburg- en strandexpress, en de discobus op het platteland. Wat GroenLinks betreft komt er een proef met een 'ketenkaart', een betaalpasje voor allerlei soorten vervoer: fietshuur, strippenkaart of treinkaartje en taxi. ANP De komst van twee vierhonderd meter hoge zendmasten voor de Zeeuwse kust moet volgens D66-Kamerlid Dittrich met een noodwet worden voorkomen. Volgens de D66'er en de Werkgroep Noordzee vormen de krachtige golf zen ders van Delta Radio mogelijk een bedreiging voor mens en natuur op zee Jon Dahl Tomasson heeft bij Feyenoord eindelijk zijn belofte ingelost. Tot gisteren kon de Deen het doel maar zelden vin den, maar tegen zijn oude ploeg Heerenveen scoorde hij de treffers die de Friezen op de knieën dwongen: 2-1. Het winnende doelpunt maakte Tomasson diep in 1 Q blessuretijd met een subtiel hakje. I O Fractievoorzitter Melkert vindt dat de investeringen in zorg en onderwijs de komende vijf tot tien jaar voor de PvdA voorop moeten staan. „De tegenvallen de economische groei moet des noods opgevangen worden in de particuliere consumptie. Dat zal dan dus ten koste van de las tenverlichting. Welvaart voor kwaliteit is voor de PvdA de ko mende jaren heel belangrijk", aldus Melkert. Hij vindt dat er grenzen mogen worden gesteld aan de vergoe ding van bepaalde vormen van gezondheidszorg. „Er komen steeds allerlei nieuwe technie ken bij. Daar mag je op een ge geven moment grenzen aan stel len. En als iemand dan meer wil, moet hij dat zelf bijleggen", vindt Melkert. ANP WASHINGTON - In de Verenig de Staten is de angst voor de nullen goed losgebarsten. Een Senaatscommissie presenteer de gisteren een studie waarin alarm wordt geslagen over de computerchaos die op 1 januari 2000 kan uitbreken. Robert Bennett, voorzitter van de senaatscommissie voor Y2K, zoals de millenniumbug ook wel heet, vindt het een 'zeer ernstig en reëel probleem'. „Amerika nen moeten ingeblikt voedsel en flessen water inslaan. Het mil lenniumprobleem is als een or kaan die twee k drie dagen duurt." De studie wijst verder op de dreiging voor de wereldhandel. „We weten niet zeker of belang rijkehandelspartners als Japan, Venezuela en Saudi-Arabië op tijd hun computers op orde heb ben." Ook aan de Duitse en Franse computervaardigheid wordt getwijfeld. Bennet maakt zich speciaal zor gen over de vliegvelden, zieken huizen en scheepvaartindu strie. „Die zijn zich veel te laat druk gaan maken over de mil lenniumbug", aldus een bezorg de voorzitter. „De wereld zal niet vergaan, maar we moeten wel met de handen aan het stuur blijven. We zullen allemaal de adem in houden op oudejaarsavond', zo besluit de senator. RTR radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19,21 en 23. door Esme Soesman GOES - Een 58-jarige vrouw uit Goes is in de nacht van zaterdag op zondag in haar woning om het leven gebracht. Diezelfde nacht heeft de politie een ver dachte aangehouden, die wordt verhoord. Een buurman van het slachtof fer hoorde hulpgeroep uit de woning van de vermoorde vrouw. Toen hij na herhaaldelijk aanbellen geen reactie kreeg, waarschuwde hij rond kwart over vier de politie - die zich toe gang tot het huis verschafte. In de woning werd het levenloze li chaam van de vrouw aangetrof fen en tekenen die wezen op een misdrijf. Bloedvlekken De politie zocht in de omgeving naar sporen van de dader. Dit leidde om tien voor zes 's och tends tot de aanhouding van een man op het station in Goes. De man kon geen verklaring geven voor zijn aanwezigheid op het station en de bloedvlekken op zijn kleding. Hij werd meegeno men naar het politiebureau. Uit het verhoor moet blijken of de verdachte iets met de zaak te maken heeft. Omdat de nabestaanden nog moeten worden ingelicht, wilde de politie zondagavond haar identiteit niet bekend maken.In verband met het onderzoek wil de politie ook geen mededelin- SCHAGEN-Een 19-jarig meis je uit Blokker is in de nacht van zaterdag op zondag in een dis cotheek in Schagen ernstig mishandeld. De vermoedelijke dader, een 19-jarige Amster dammer, is door de politie opge pakt en zit nog vast. De dader sloeg het slachtoffer onder meer met een glas in het gezicht. Zij liep hierbij ernstig letsel op. Het meisje is per am bulance overgebracht naar het ziekenhuis in Hoorn. De aanlei ding tot de mishandeling is vooralsnog onduidelijk. GPD gen doen over het adres waarop het misdrijf is gepleegd. Vandaag wordt sectie op de vrouw verricht om de exacte doodsoorzaak vast te stellen.; Ook is de politie met een buurt onderzoek bezig. (Advertentie)- (eenmalig binnen zes maanden) ik wil: Q een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 713214 000002 Kwijtraken van toto's onmogelijk Dankzij dikker Kodak Royai Papier de mooiste, helderste afdrukken ■MBj Uw afdrukken krijgen vakkundige aandacht I Uw afdrukken binnen 1-UUR klaar UB Desgewenst óók Budget print Goes Vlissingen Middelburg Hulst Terneuzen Zierikzee nigingen. Kok ziet in de tegen vallende voorspellingen over de groei van de economie geen re den om dramatisch te doen. De voorspelde groei van 2 procent dit jaar en zo'n 2 procent vol gend jaar vergeleek Kok in zijn toespraak met de rondetijden van een schaatser. De PvdA-lei- der denkt dat over de hele perio de van vier jaar het 'behoedza me scenariowaar het kabi net in het financieel beleid van uit gaat, overeind zal blijven. Dit betekent ook dat premier Kok 'niet pessimistisch' is over de 5 miljard gulden aan lasten verlichting, nodig de invoering van een nieuw belastingstelsel. Dat geld kan volgens de PvdA- leider gevonden worden. De WD waarschuwde eerder dat de PvdA niet moet afzien van dat nieuwe stelsel, dat onder meer voorziet in een lager topta rief voor de hoogste inkomens. Grenzen van onze redactie buitenland Indonesische migranten en vluchtelingen klommen giste ren via de trossen aan boord van een overbevolkt passa giersschip. JAKARTA - De uittocht van bewoners van Ambon blijft voortgaan. Het afgelopen weekeinde sloegen opnieuw bewoners van het Indonesi sche eiland op de vlucht voor het geweld tussen christenen en moslims. Duizendenmensen verdringen zich om een plaatsje te krijgen op de overvolle veerboten. An deren zoeken een veilig heen komen in kerken en moskeeën Volgens de directeur Azië van de mensenrechtenorganisatie Human Rights Watch, me vrouw Sidney Jones, zijn de bloedige gevechten voor som mige moslimpartijen het be wijs dat de islam belaagd wordt door de christelijke minderheid die haar tanende invloed niet accepteert. Soldaten halen een baby binnenboord. Jones vindt internationale aandacht voor de kwestie bit tere noodzaak. Het belang rijkste is volgens haar niet erachter te komen of de onge regeldheden op Ambon zijn uitgelokt en door wie, maar om een eind te maken aan het ge weld en om de slachtoffers te helpen. Human Rights Watch stelt dat de Indonesische regering on gelijk heeft als zij beweert dat Ambon altijd harmonieuze verhoudingen tussen de ver schillende godsdiensten heeft gekend. De integratie van de in meerderheid katholieke Am bonezen in Indonesië is vol gens de organisatie onder dwang tot stand is gekomen. Het demografisch evenwicht is verstoord door de enorme toevloed van moslims. „De foto Achmad Ibrahim/AP systematische benoeming van moslims in overheidsfuncties heeft veel angst en woede op gewekt bij de christenen." Ook zaterdag bleef de toe stand op Ambon gespannen. In de vroege ochtend vuurden or detroepen waarschuwings schoten af om een christen te ontzetten die bijna gelyncht werd door een menigte mos lims. AFP Olusegun Obasanjo, op de foto omstuwd door de pers, lijkt af te stevenen op een overtuigende overwinning bij de presidents verkiezingen in Nigeria. Hij laat zijn tegenkandidaat Olu Falae ver achter C zich.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1