Telegeneeskunde is langzaam in opmars Nieuws op Internet krijgt vastere vorm PZC wetenschap en techniek 43 Chirurg Peter Go doet kijkoperaties met een robotarm postzegels 43 It 3 puzzel zaterdag 27 februari 1999 Dokter Go opereert een patiënt met een robotarm: „Ik ben helemaal geen uitvinder." Telegeneeskunde is langzaam in opmars. De Nieuwegeinse chirurg dr. Peter Go maakt als een van de weinigen in Nederland steeds vaker gebruik van de robotarm. Via moderne telecommuncatiemiddelen kunnen artsen in binnen- en buitenland tijdens de operaties meekijken en adviseren. Geldverslindend geneeskunstje of nuttig hulpmiddel van de toekomst? De vergelijking met Walt Disney's stripfiguur Willy Wortel, de uitvinder van de meest bizarre apparaten, werpt chirurg Peter Go (43) van het St. Antonius Ziekenhuis in Nieuwegein verre van zich. „Ik ben helemaal geen uitvinder. Ik las geen draadjes aan elkaar en gebruik geen technolo gie waar nog niemand van ge hoord heeft. Alles waar ik mee werk, zoals ISDN-lijnen, bestaat gewoon. Maar ik kan me voorstel len dat er zo naar wordt gekeken. Peter Go, zoon van een Chinese vader en een Nederlandse moeder, is in Nederland inmiddels enigs zins bekend als Robodoc. Hij dankt die bijnaam aan zijn kijk operaties met behulp van de robotarm, een ingenieus Ameri kaans apparaat van 80.000 gul den, dat wordt aangesloten op de endoscoop (kijkbuis voor galblaas en liesbreukoperaties). Dat geeft stabiliteit. Via een telefoonlijn en beeldtelefoon kunnen artsen in een ander ziekenhuis de operatie 'live'bijwonen. Ze kunnen advise ren, ook vanuit het buitenland. Hun kennis kan op afstand wor den ingeschakeld, omdat ze via een speciale ISDN-verbinding ge woon kunnen meekijken. Dat scheelt veel tijd. Hij is geen techneut, al noemt hij chirurgie een technisch vak. ,Maar met het toepassen van kij k- operaties dacht ik: waarom kun nen we die niet aan de andere kant van de wereld laten zien, dan heb ben anderen er ook iets aan. Mee kijken op afstand is educatief en informatief. Je beschikt meteen over advies of commentaar. Het is een handig hulpmiddel." Stemkaart Een van de eerste staaltjes van te legeneeskunde in Nederland vond plaats in 1995. Het St. Antonius- ziekenhuis in Nieuwegein stond in contact met een ziekenhuis in Or lando (Florida), waar een patiënt aan een liesbreuk werd geope reerd. Drie jaar geleden was er live 'operatiecontact' tussen het Anto nius en het Lucasziekenhuis in Brugge. Een chirurg in Brugge voerde via een computergestuurde robotarm een kijkoperatie uit in de buik van een patiënt in Nieu wegein. Deze maand was Go de eerste die de robotarm bij een kijk operatie liet werken via een stem- kaart. Het apparaat reageert al leen op de stem van de arts die vooraf de stemkaart heeft inge sproken, Go in dit geval. Criticasters hekelen het futuristi sche gehalte van dit soort technie ken. Zij vragen zich af wat de we tenschappelijke waarde ervan is. Of ze zijn bang dat de patiënt hier door steeds meer een 'ding' wordt dat gerepareerd kan worden, wat de relatie tussen arts en patiënt zou schaden. Anderen vrezen de tijd dat de ope ratiekamer louter wordt bevolkt door sphouderhoge robotjes in plaats van door mensen van vlees en bloed. Angst voor de techno cratie, kortom. „Machines zullen nooit de macht overnemen, Ze zul len nooit mensen helemaal ver vangen," zegt Go. „Relatief een voudige taken zullen verdwijnen, maar er komt ander werk voor in de plaats. Verpleegkundigen zou den actiever kunnen assisteren bij een operatie. Er zijn wat dit be treft overeenkomsten niet de com puter: secretaresses vreesden voor hun baan met de invoering van de tekstverwerker. Er is alleen maar Het beloven dit jaar mooie jaar getijden te worden. Tenmin ste filatelistisch. Want de vier ze gels van 80 cent in het tweede boekje Vier Jaargetijden, dat 2 maart aan de loketten komt, zien er bijzonder kleurig uit. Dat komt ook omdat het onderwerp van de ze tweede jaargetij denserie zich bij uitstek leent voor deze kleurig heid. Ze zijn namelijk gewijd aan parken, waarvan er drie 'jubile ren'. Het kleurenspel op de zegels krijgt nog een extra accent doordat het boekje in de loop van het jaar met vier verschillende omslagen wordt uitgegeven, daarbij verwij zend naar de vierjaargetijden. Het eerste boekje met de lente-omslag (PB53a) verschijnt 2 maart. Het zomer-boekje op 8 juni (PB53b), het boekje met de herfst-omslag op 7 september (PB53c) en het winterboekje 30 november (P B53d). De inhoud van alle boekjes is ge lijk. De totale oplage bedraagt 2,2 miljoen. Dat houdt dus in dat er (s lechts) 550.000 boekjes 'per om slag' beschikbaar zullen zijn. Om er voor te zorgen dat u niet achter het net vist zijn de zomer-, herfst- en winterboekjes al vanaf 8 juni verkrijgbaar bij de Verzamelser- vice van PTT Post in Groningen. Als u het boekje openmaakt kunt u in gedachten een herfstwandeling maken door de Haarlemmerhout (zegel linksboven met jaartal 1999); door Sonsbeek (1899-1999 /winter, rechtsboven), dat hon derd jaar geleden 'voor altijd' voor het publiek werd opengesteld en beroemd is door beeldententoon stellingen; door het Nationale Park De Weerribben van Staats bosbeheer bij Steenwijk (SBB 1899-1999/zomer, linksonder), dat honderd jaar bestaat en wordt beschouwd als één van de belang rijkste moerasgebieden in Noord west-Europa en tot slot door de Keukenhof, die dit jaar voor de 50e keer opengaat (1949-1999/ lente). De Britse Royal Post wil met zijn millennium-zegels een wereldre cord vestigen. En zoals het er nu naar uitziet gelukt dat voor de vol le honderd procent. Want voor dit jaar staan er twaalf series van vier zegels op het programma (aftell end van 48 naar 1), voor volgend jaar nog eens 12x4 zegels (waars chijnlijk genummerd van 49 tot 96) en in januari 2001 volgt nog een finale-uitgifte van vier zegels. In totaal dus honderd zegels. Maar de VS dan? zullen velen zich afvragen. Die geven toch tien vel letjes uit met elk vijftien zegels. Voor elk decennium één. Dat zijn er in totaal wel 150. Toch zijn dat meer 20e-eeuwzegels, terwijl de Britse zegels gebeurtenissen me moreren uit de afgelopen duizend jaar. Groot-Brittannië kwam 2 februa ri met zijn tweede serie Millenni um-zegels, getiteld Travellers Ta le. Op dezegels: 20p, Jet travel, een vliegtuig dat met zijn vleugels de wereldbol omarmt (nr. 44), 26p, Liberation by bike (nr. 43een fiets met daarboven een engel), 43p, het (stoom)treintijdperk (nr. 42) en 63p, Cook's endeavour, portret van Cook met een inlander (nr. 41). De derde Millennium-set, Pati ents Tale, verschijnt 2 maart. Op de 20p-zegel (nr. 40), aandacht foto Peter Arno de Boer Nieuws op Internet begint langzaam maar zeker handen en voeten te krijgen. De grote doorbraak is min of meer ontstaan dankzij de affaires rondom Monica Lewinsky en O.J. Simpson. Waren de orthodoxe kranten in deze zaken terughoudend in de berichtgeving, nieuws moet immers dubbel gecheckt worden voordat je het uitbrengt, diverse internetmagazines hadden deze redactionele beperkingen niet en gooiden onbekommerd hun nieuws op het Web. Hierbij werden ze niet gehinderd door zaken als objectiviteit en waarheidsgehalte, maar dat mocht de pret niet drukken. Snel en sensationeel nieuws rondom Lewinsky was dagelijks te zien. En omdat het een nieuw medium is, zijn tipgevers graag bereid om met Internetjournalisten zaken te bespreken, die ze voor andere reporters verborgen houden. De grotere kranten hebben dit fenomeen opgepikt en de Internetpagina's nieuwe stijl krijgen langzaam maar zeker vorm Internet biedt veel mogelijkhe den, maar kent ook veel hinder palen. Eén daarvan zijn de be ruchte servercrashes op het Web. Pagina's die van veel visuele toe ters en bellen zijn voorzien, lopen langzaam binnen en daar worden de lezers niet vrolijk van. De ge middelde Internetsurfer is een 'koppensneller'. Hij wil vlug de belangrijkste punten uit het nieuws oppikken, zonder daarbij gehinderd te worden door allerlei ruis zoals servers die het begeven, of javascripterrors. De grootste kranten in de wereld, waaronder Ander voordeel van de kijkopera ties via telegeneeskunde is volgens Go dat het beeldmateriaal kan dienen als controle in geval van schadeclaims. „Alles is vastge legd. Zo heb je materiaal in han den dat kan dienen als bewijs van hoe een operatie is uitgevoerd." Geen overbodige luxe bij het toe nemend aantal schadeclaims van wege medische fouten, vindt hij. Gaan alleen rijke ziekenhuizen in rijke landen profiteren van deze geavanceerde techniek? Uiteinde lijk niet, zegt Go. „Door de tele foonverbinding wordt dit juist voor grotere groepen bereikbaar. Beelden van uitstrijkjes uit India kunnen bijvoorbeeld worden ge seind naar Amerikaanse universi teiten om te worden beoordeeld. Zo kan er in de toekomst overal gebruik van worden gemaakt." Veel geld Wegen de kosten, ongeveer 80.000 gulden voor een apparaat dat wel iswaar handig maar niet noodza kelijk is, op tegen de voordelen? „Het is absoluut veel geld. Ik zit daar ook mee: waarom doe je dit soort dingen terwijl je ook wacht lijsten zou kunnen oplossen? Maar het een sluit het ander niet uit. Je moet de wachtlijsten oplossen én doorgaan met ontwikkelingen in je vak. In het Oostblok wordt nog op de oude manier geopereerd. Dat gaat prima, maar in Neder land kan het ook met een kijkope ratie. Kleinere wond, snellere ge nezing, patiënt-vriendelijker. Die ontwikkeling was er niet geweest als niet iemand ooit de mogelijk heden had onderzocht." Patricia van der Zalm voor de ontdekking van het vaccin tegen waterpokken door dr. Ed ward Jenner (afgebeeld wordt een zwart-bonte koe met in de teke ning op de huid dr. Jenner die een kind vaccineert; de tekening is van Peter Brooks, politiek cartoonist van The Times). Verder op een 26p-zegel (nr. 39), eerbetoon aan het verplegend personeel door de jaren heen; 43p (nr. 38), de ontdek king van penicilline door Alexan der Fleming en 63p (nr. 37), een reageerbuisbaby. J Op 16 januari verscheen het twee de zgn. Prestige boekje ter ere van de koning-Elizabethzegels. Dit boekje onder de naam Profile on Print toont Machin-zegels in ver schillende drukvormen. Het boek je kost 7,54 pond. Het eerste boekje The Definitive Portrait, dat vorig jaar 10 maart verscheen (prijs 7,49 pond) is nog enige tijd te koop bij de British Philatelic Bu reau, Freepost, 20 Brandon Street, Edinburgh EH3 0HN. Wie belang stelling heeft moet dan ook niet te lang wachten met bestellen. Het derde en laatste boekje verschijnt waarschijnlijk begin volgend jaar. de International Herald Tribune, Le Monde en de Süddeutsche Zeitung zijn met hun sites weer te rug naar de basis gegaan. Aanvan kelijk hadden ze groots opge maakte voorpagina's die minuten inladen kostten. De lezer haakte daarbij af en de kranten besloten het over een andere boeg te gooien met een kale voorpagina-opmaak die met één klik op het scherm ver scheen. Lezers die verder willen zoeken wordt wel de mogelijkheid geboden voor feuilletonkaternen en een beeldarchief, maar deze knoppen liggen dieper verborgen. Op deze manier worden alle doel groepen van een krant bediend. - De grotere uitgevers zijn er achter gekomen dat met de krant op In ternet een volledig nieuwe lezers groep wordt aangeboord. De zoge naamde commuters, forenzen, die geen tijd hebben om de papieren krant te lezen, kunnen 's morgens op kantoor snel de interneteditie opvragen. Abonnementsgeld wordt hiervoor niet gerekend. Sommige kranten, als de New- York Times en de Washington Post hebben dit wel geprobeerd, maar ze kregen te weinig hits. Te veel concurrenten brengen het nieuws nog tegen alleen de telefoonkosten op het Web. Wel stellen ze hun ar chief tegen betaling open. Surfers die bijvoorbeeld alles willen we ten over wat er de afgelopen maanden over de zaak Lewinsky is gepubliceerd kunnen tegen be taling het gevraagde materiaal via e-mail bestellen. Een volledig nieuwe bron van inkomsten voor kranten, die ook via webvertising nieuwe geldstromen kunnen bin nenhalen. Direct bestellen via in ternet en dan een advertentie op de site van een grote krant plaat sen is voor adverteerders een nieu we optie geworden. E-mailkrant Een volledig nieuwe ontwikkeling is de e-mail krant. Een lezer kan via de voorpagina van de krant 'gratis' het grote algemene nieuws lezen. Indien hij daar behoefte aan heeft kan hij zich bij de redactie opgeven voor geselecteerde e-mail over zijn favoriete ondewerpen. Zo kan abonnee A belangstelling tonen voor nieuws over zijn woon plaats, voetbal en het konings huis, terwijl abonnee B. een pakket met daarin verkeer, beurs berichten en uitgaansnieuws krijgt toegestuurd. Daarnaast kunnen, als daar behoefte aan is, filmpjes en geluidsfragmenten worden opgeroepen. Hiermee ko men kranten meer en meer in het vaarwater van omroepen. In de VS zijn de grote dagbladen op Inter net een concurrentiestrijd aange gaan met CBS, ABC en CNN om de bezoekcijfers van de Internetpa gina's. Het medium Internet ver enigt zowel de kwaliteiten van te levisie en de gedrukte krant in zich en een juiste consensus tussen bei den moet door zowel omroepen en uitgevers nog gevonden worden. Ben Oerlemans Hero Wit Horizontaal: 1Kledingstuk, loon; 2. reden, vrucht, Engels telwoord; 3. zware hamer, sportman, ontkenning; 4. nobel, fan tast, tuinkamer; 5. gekookte rijst, kaartspel, groot bede huis; 6. zangstem, ontkenning, voetgewricht, vogel; 7. sierheester, godin v.d. vrede, troep; 8. grote domheid, schande; 9. de oudste, lof, voedsel, briefaanhef; 10. dag der week, spil, handelend optreden; 11. zonder gezel schap, takje, pampahaas, rondhout; 12. hoogste dak rand, soort hert, vroeger, schrijfvloeistof; 13. vlekken water, chaos, oevergewas, voertuig; 14. god v.d. liefde, meisje, scheepstouw, kunsttaal; 15. voorjaar, rijgsnoer, onverschrokken. 1 2 3 4 5 6 7 Verticaal: 1. Gezellig praten, oorlogsgod, kledingstuk; 2. kleur, nieuwe regel, vogelnaam; 3. muziekgezelschap, bekeu ring, vogel, geladen atoom; 4. vrouwelijk zoogdier, Ier land, aanvankelijk; 5. krulharige hond, voorbeeld, lof dichte. vreemd, bloeimaand, land in Azië, slotwoord; 7. wijnmaand, anti, honingdrank; 8. rustig, een zekere, bij woord, niet hetzelfde; 9. wapen, beengewricht, paar, deel v.d. bijbel; 10. klaarblijkelijk, deel v.e. huis, per soonlijk vnw,; 11. verwonding, schiettuig, watergeest; 12. universeel, reeks, persoonlijk vnw.; 13. scheeps- stuur, doordringend, geliefde van Zeus; 14. voorzetsel, loven, rekenkundig getal, losplaats; 15. vreemde munt, op een andere plaats, bijtende soda. 8 9 10 11 12 13 14 15 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 Stuur uw oplossing - bij voorkeur op een briefkaart - naar onze puzzelredactie Uw briefkaart moet uiterlijk woensdag morgen in ons bezit zijn op het volgende adres: Puzzelredactie PZC Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Vermeldt uw naam, adres en woon plaats. De PZC stelt de volgende prijzen beschik baar: eerste prijs een VW-bon van 50,Tweede, derde en vierde prijs een VW-bon van ƒ25, De oplossing en de namen van de prijs winnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van volgende week. Oplossing vorige week Het sleutelwoord van de woordzoeker van vorige week is bootwerker De WV-bon van 50,- gaat naar: W. van Eykeren. Middel- meet 43. Goes. De VW-bonnen van 25,- gaan naar: G. de Winter-v.d. Berg, Spuiplein 1c, Breskens; I.H. Hoekstra-v, Trotsenburg, Doc tor Ottestraat 19, Vlissingen en H. Schrier, Elzenstraat 15, Oost-Souburg. De prijzen zullen binnenkort worden toegezonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 43