Ik ben een kleine waarnemer Elke Nederlander komt in duizend bestanden voor Voetballer en columnist Jan Mulder Niets blijft geheim reportage zaterdag 27 februari 1999 27 Hij is voetballer, columnist en bijzit in het programma 'Barend en Van Dorp'. Een publieksspeler die gezien, gehoord en gelezen wil worden. Ongevoelig voor wat het publiek van hem vindt. Jan Mulder: „Niets raakt mij, alleen iets met Johanna of de kinderen." Roken, zuipen, nachten lang doorhalen en vreemd gaan. „Weet ik veel hoe mensen aan dat beeld komen. Het kan me niet schelen. Ik ga er een beetje in mee. Omdat ik er zo uit zie, denk ik. Dat hoofd van me. Maar ik drink niet. Ja soms, een rode wijn bij de spaghetti. Ik ga ook nooit naar een discotheek. Ben twee keer met m 'n jongste zoon tot zes uur 's ochtends uit geweest in Groningen. Maar dan heb je het ook over een stad. Amsterdam is een dorp. Alles gaat er 's nachts om een uur dicht." „Ik hou niet van het woord vreemd gaan. Het klinkt zo negatief, dubieus. Als je het niet doet, dat vind ik pas dubieus. Ik ben iemand van de klassieke trouw; veertig jaar bij dezelfde vrouw. Seksuele trouw is heel wat anders. Dat is, dat is... net zoiets als appelgebak. Als een huwelijk goed is, kun je seksueel ontrouw zijn. Natuurlijk ken ik ook gevoelens van jaloezie. Maar erger is het om verlaten te worden. Dat zou ik verschrikkelijk vinden". De idee dat zijn Johanna een appelgebakje zou hebben genoten met Kees van Kooten, vindt hij wel „opwindend". „Kees is wel oké. Ik vind het wel leuk, raar. Het is toch mooi als mensen je vrouw leuk vinden? Die gereformeerde trouw is onzin. Zeg maar Urk. Het gaat om de grote trouw: verantwoordelijkheidsgevoel, van je vrouw houden en van je kinderen. Voorkomen Jan Mulder praat in de bedaagde omge ving van gearriveerde mannen. Zijn auto valt niet op tussen de andere, zijn voorko men wel. Het haar te lang, het overhemd en zwierige pak te vlot. Hij drinkt cap puccino en rookt „als een vrouw in de ja ren vijftig". „Kijk dan, hoe ik rook! Dat is toch belachelijk. Dat is geen roken. Ik kan niet inhaleren. Het is meer een handeling. Ik heb nooit gerookt, het is gekomen door het schrijven." Hij heeft niet het verlopen hoofd van een drinkebroer en nachtbraker. .Zijn gezicht zit eenvoudigweg te ruim in het vel. Drie envijftig jaar en geen grammetje vet om de hangende huid te stutten. Zijn vader moet er ook zo hebben uitgezien. Kwestie van genen. „Ik zou niet dertig kilo zwaar der door het leven willen, maar ik ga er niet voor hardlopen of naar een fitness centrum of zoiets. Terwijl ik heel lichame lijk ben. Ik kan van mezelf genieten. Dat het allemaal functioneert. Jezelf licht voelen." Mulder is een gezinsman. Zijn zoons bel len hem elke dag. „Niet lang hoor. Geen half uur of zo. Ik vind het eigenlijk een beetje tuttig, maar ook erg fijn. Weet je hoe dat komt? Zo gauw Youri in de auto stapt, drukt-ie op een knop en gaat bellen. De techniek werkt het ook in de hand hè". Geret (schilder, caféhouder en snow- boardkampioen in Andorra) belt ook da gelijks. „ik zou ze het liefst in huis heb ben. De hele dag om me heen. Lekker tegen elkaar aan kletsen." De ene zoon voetballer, de ander schilder Mulders ta lenten gelijkelijk verdeeld. Mooier nog. „Youri heeft een intrigerende manier van schrijven. Youri is sterk. Hij heeft een ge weldige logica en kan heel helder redene ren." Liefdesverklaring In Familie-album, het boekenweekessay van dit jaar, brengt Mulder een ode aan zijn zoons, Het is een liefdesverklaring zonder enige reserves. „Ik ben niet zo voor het uitspreken van gevoelens. Dat moet je niet doen. Het leidt er wel toe dat je nooit eens zegt: ik hou van je. Daarom vond ik het zo leuk dat ze me hiervoor vroegen. Anders had ik er nooit over geschreven. Nu word ik gedekt door de opdracht. An ders is het zo aanstellerig. De geboorte van Youri herinnert hij zich als een „onbeschrijflijk vol gevoel". „Maar ik weiger te zeggen dat het leven om kinderen gaat. Als je geen kinderen hebt, dan mis je niets." De geboorte van zijn zoons rekent hij tot de gelukkigste momenten van zijn leven. „Mooier dan het moment van scoren? Nee zeg, nu ga je wel erg ver Zo'n bevalling is wel leuk, maar wat heb je daar te doen als man. Ga maar in de kamer ernaast zitten, wachten tot er iemand komt die zegt; meneer Mul der, u bent vader geworden van een zoon. Al dat moderne gedoe. Filmen voor de kut van je vrouw. Ja, ik was wel bij de beval ling. Maar niet filmend! 's Avonds is hij thuis bij zijn Johanna en geliefde tekstverwerker. Mooie dingen doen met woorden. Zijn hoogtepunt van de dag. „Ik ben een schrijver, een colum nist. Ik heb er gevoel voor. Alles wat met taal te maken heeft, vind ik mooi. Uit drukkingen die mensen gebruiken, de vulpen met dopIk hou van de schoonheid van het woord." Poppenkast Om de dag prijkt zijn column op de voor pagina van de Volkskrant. De andere da gen zijn voor Remco Campert. „Om zes uur ga ik zitten en ga schrijven. Een uur later is het af. Het gebeurt me nooit dat ik niet weet waarover ik zal schrijven. De wereld is een poppenkast. Materiaal ge noeg." Mulder is gaan schrijven toen zijn carri ère als voetballer stuk liep op zijn knieën. „In het begin schreef ik belabberd. Nee, echt. Het was niks. Als ik dat terug lees... ManPijnlijkHij ziet nog altijd vooruit gang, maar beschouwt zichzelf meer voetballer dan schrijver. „Het is niet te vergelijken, maar ik denk dat ik beter ben in voetballen dan in schrijven. Ik vind voetbal meer bij me passen. Als 6-jarig jongetje droomde ik ervan voetbalster te zijn. Omdat nu weer te verloochenen..." Hij heeft nog bitter weinig met voetbal. „Ja, Youri, Voetbal wordt beheerst door een waanzinnige commercie. En dat is geen weemoedig gepeins. Er is gewoon steeds minder aan. Elke avond een wed strijd op televisie, verminkt door televi sieregisseurs. Eén in plaats van zeventien camera's. De close-ups, de vijftien herha lingen van een doelpunt. Ik zie bijna geen wedstrijd meer uit. Schrijven is zijn passie. Geen roman. Of heel misschien, maar niet als ideaal. „Daarvoor zie ik mijn plaats in de litera tuur te scherp. Als columnist word je mis vormd. Wat je schrijft, moet kort en leuk zijn. Ik ben op m'n plaats als kleine waar nemer. Een roman schrijven vind ik ook niet per se hoger dan fragmentarisch schrijven. Nee, ik ben tevreden met het ta lent dat ik heb." Domweg gelukkig in de Dapperstraat. „Ik stond altijd bekend als chagrijn en mopperkont. Dat ben ik niet. Als voetbal ler wel. Dan was ik kritisch enzo. Klaagde ik over de te kleine kousen, waarvan de hakken onder je voet gaan zitten. Vonden de mensen niet leuk. Nu vinden ze me wel leuk. Er zijn mensen die vanuit de auto op de snelweg naar me lachen! Nog even en Neerlands 'angry young man' is ingekapseld. Sinds deze week is hij da gelijks te zien in het praatprogramma van Barend en Van Dorp. Een rechtstreekse talkshow over sport, politiek, cultuur, wat dan ook. Met Mulder als 'deskundige in alles'. Altijd goed voor een dwarse toon, scherpe sneer, grappig gezwets of nors zwijgen. De idee voor een dagelijkse talkshow werd geboren tijdens de WK-voetbal toen de drie mannen vanuit Frankrijk vier we ken lang dagelijks Villa BVD presenteer den. Na zijn Franse vakantie (Johanna was ook mee) kreeg Mulder een contract aangeboden voor twee jaar. „Ik heb ja gezegd om financiële redenen. Ik word ongelofelijk goed betaald. Het is misplaatst dat ik voor zo 'n televisieoptre den een veelvoud krijg van hetgeen ik voor een column verdien, maar het is wel zo." Discussiëren Mulder is toch al een rijk man? De villa in Bussum („Verkijkje niet opBussum. Dit is geen Laren. Bussum is behoorlijk ordi nair. Het lelijke eendje van 't Gooi), de co lumns, de theatertournees met Remco Campert, de vele schnabbels op congres sen („Het is niet goed om altijd in je eigen keuken te staan. Je moet ook eens ergens anders kijken. Ook vanwege de taal. Zo ben ik vorige week naar een congres voor halsslagaderspecialisten geweest"). „Rijk? Nee. Ik kan geen privé-jet kopen. Ik kan me geen Ferrari permitteren. Een auto van tweehonderdduizend gulden lukt ook niet. Maar ik doe het niet alleen vanwege .het geld. Henk en Frits zijn vrienden. En ik hou van discussiëren". Villa BVD roept geen herinneringen op van een discussieprogramma. Het was meer de vijf-uur-show voor mannen. „Veel erger soms! Maar ik vond het leuk om te doen. Dat gekwek in een live-uit zending. Ik heb een aantal uitzendingen teruggezien en het viel me mee. De sfeer was goed." Villa BVD, Barend en Van Dorp. Het zijn misschien wel de enige marmenprogram- ma's op televisie. Door en voor mannen gemaakt. Als vrouw voel je je toeschou wer van mannen onder elkaar. Drie oude re, soms zeurende mannen, die, waren zij vrouw, alleen al vanwege hun leeftijd van het scherm waren gehaald. „De sfeer van jongens onder elkaar? Ik weet niet waar je het over hebt. Wat is dat?" Hij heeft geen zussen, geen dochters en ziet geen verschil tussen mannen en vrou wen. „Afgezien van lichamelijke, zijn er geen verschillen tussen mannen en vrou wen. Het ligt aan de maatschappij, maar dan ook alleen maar. Het komt door on derdrukking en domheid. Allemaal soci aal-cultureel bepaald. Mannen en vrou wen zijn hetzelfde. Wat is nou mannen onder elkaar? Zeker net zoiets als vrou welijke intuïtie? Bestaat ook niet. Ik word kriegel van dat soort gesprekken. Straks ga je nog zeggen dat vrouwen niet kunnen schaken. Allemaal conventies, vooringe nomenheid, interessant gebabbel." De trainers die verhalen dat de coaching van een mannen- en vrouwenteam verschilt, zijn niet wijs. „Ja, vrouwen worden onge steld, maar voor de rest is het precies het zelfde. Als je daar verschil in ziet, ben je niet goed snik, ja zelfs dubieus." ,Het aantrekkelijke van televisie is dat de wereld erom draait. De aandacht is gefo cust op televisie. Ik houd wel van publiek. Ik was vroeger ook een publieksspeler. Voor honderdduizend mensen in Madrid spelen. Fantastisch. Zo is het voor televi sie leuk om iets te zeggen wat in de aan dacht staat. Ik verkondig wel een mening, maar wel met enige zelfspot. Het gaat mij alleen maar om een grappige manier van tijdverdrijf. Als je zoiets doet, vind ik, moet je de mensen onderhouden". Rommelig Hij hoopt op „een beetje rommelig pro gramma", waar niet alles tevoren wordt doorgesproken. „Teveel staat vast. Tele visie geeft nauwelijks speelruimte. Politi ci worden niet hard genoeg geïnterviewd. Het is allemaal inside-ironie." Hij zou graag met mevrouw Jorritsma willen spreken. Over de Bijlmerramp. Maar nooit alleen een praatprogramma. „Dan moet je ook presenteren en zo. Ik zou niet graag de leiding van een programma heb ben." Liever is hij de verrassende spits, die af en toe opduikt en een punt maakt. En als-ie mist, dan zal het hem een zorg zijn. Vernietigende recensies laten hem koud. „Van lofprijzingen word ik ook niet andersNiets raakt mijalleen iets met Jo hanna of de kinderen." In Familie-album vraagt hij zich af hoe door zijn zoons herinnerd willen worden. „Ik? Ik ben helemaal niet uit op invloed of herinneringen. Dood is dood. De volgende dag doet je vrouw het al met een ander. Geen herinneringen. Ook geen begraf enis graag. Geen sprekers. Kun je dat nu even regelen?" Monique de Knegt Hoezo privacy? We worden in ons land van alle kanten in de gaten gehouden. Bedrijven en instanties weten de meest intieme dingen over ons. Van sofinummer tot lingeriemaat, van inkomen tot huisdier. Van mobiele telefoontjes tot favoriete automerken. En vorige week werd duidelijk dat onze persoonsgegevens bij sommige gemeenten ook al niet veilig zijn. Ons hebben en houden komt zonder dat we daar bij stilstaan steeds meer bloot te liggen. Daar bovenop lijken we een inperking van onze privacy op straat klakkeloos te accepteren als het buiten de deur maar veiliger wordt. Meer camera's, fouilleren, afluisteren, infiltratie. Hoezo privacy? De Nederlander staat geregistreerd in achthonderd tot dui zend elektronische bestanden. Zo weet de PTT waarheen ik bel en hoe laat. Het post- orderbedrijf weet dat ik maatje 38 draag. Als ik benzine tank, word ik bekeken door de camera. Via mijn Air Milesspaarkaart is het een fluitje van een cent om te achter halen welke producten ik bij V&D koop en hoe vaak ik daar met mijn spaarkaart afreken. Hoezo privacy? Laat ik nou altijd hebben geloofd dat mijn persoonsgegevens bij een veste van betrouwbaarheid als de gemeente in goede handen zijn. Niets is minder waar, zo blijkt uit een vorige week gepubliceerd rapport van de Registratie kamer. Ambtenaren springen verontrus tend slordig om met bestanden waarin die komen er niet onder uit om zich te regi streren bij de gba's. Daarom mogen ze verwachten dat er zorgvuldig met de ge gevens wordt omgesprongen, aldus Bor- king. „Dat inzicht mist men eigenlijk." Onderzoek Borking doet onder meer de aanbeveling om periodieke onderzoeken te doen naar de beveiliging van gegevens. Ook zou pri vacy gevoelige informatie versleuteld moeten worden en alleen toegankelijk moeten zijn voor bevoegde ambtenaren. Eerder slaagden journalisten van het Ra dio 1 Journaal erin persoonsgegegevens los te krijgen over slachtoffers van 'stal kers'. Bart Crouwes van diezelfde Registratie kamer komt „gelukkig ook heel veel be drijven tegen die zorgvuldig omgaan met persoonsgegevens. „Zebeseffen dat nega tieve publiciteit hierover hen alleen maar kwaad doet. De gemeente Ede is een goed voorbeeld. Daar hebben ze ruim een jaar gediscussieerd voordat de camera's in het uitgaansgebied worden opgehangen. Ze wilden zeker weten dat ze de zaak goed aanpakten." Helderheid over wie welke informatie be zit en met welk doel deze wordt gebruikt is van groot belang, meent advocaat pri vacyrecht en universitair docent in Lei den G.J. Zwenne. „Veel informatie wordt onzichtbaar en op de achtergrond verza meld. Sluipenderwijs kunnen rare situa ties ontstaan. Zo zou de fiscus bijzondere interesse kunnen tonen in gegevens van rekeningrijders en de sociale dienst zou 'informatie kunnen kopen van houders van een AH-bonus card. De ingewikkelde informatiesamenleving maakt het volgens hem steeds lastiger om de privacy van burgers sluitend te rege len. „We betalen met z'n allen een prijs voor onze comfortabele samenleving." Anne Marie van der Kolk gegevens zijn opgeslagen. Bij onderzoek in Langedijk, Breda en Almelo kwam nogal wat vuil boven water. Ambtenaren die passwords uitwisselen, zodat er be standen opengingen, die voor pottenkij kers gesloten hadden moeten blijven. Geknabbeld Er wordt voortdurend geknabbeld aan de bescherming van onze privé-sfeer. De Consumentenbond maakt zich in dat ver band zorgen over het rekeningrijden. Ge gevens kunnen te makkelijk worden ge bruikt voor commercieel gewin, is de vrees. Registratie zou alleen mogelijk moeten zijn als de automobilist niet heeft betaald bij het passeren van een elektro nische poort. Anders komen er gegevens over teveel individuen vrij die bijvoor beeld door openbaarvervoerbedrijven kunnen worden gebruikt om automobi listen in bus en trein te praten. De artsen organisatie KNMG is boos op verzeke ringsmaatschappij Reaal omdat deze bij arbodiensten vertrouwelijke informatie lospeutert over zieke werknemers.Per 1 mei komt er een nieuwe wet die de privacy van de burger regelt: de wet bescherming persoonsgegevens vervangt de wet per soonsregistraties. De huidige wet houdt zich bezig met de registratie van per soonsgegevens, de nieuwe richt zich op de verwerking ervan. De nieuwe wet moet de burger meer bescherming bieden tegen het verspreiden van allerlei gegevens. Dat kan door gegevens te coderen want dan worden ze losgekoppeld van personen. De Consumentenbond vindt dat patiënten allemaal een klantnummer moeten krij gen. Alleen bedrijven die de code kennen, weten de informatie te ontcijferen. De nieuwe wet regelt ook dat een organi satie vooraf moet aangeven dat ze gege vens van personen gaat verwerken en wat ze met de resultaten gaat doen. Als ie mand niet wil dat zijn gegevens voor een Veel mensen hebben geen idee dat hun gegevens her en der liggen opgeslagen. foto Hans van den Hoedt commercieel doel worden gebruikt zal hij dat - tenminste in theorie - makkelijker kunnen tegenhouden. Ook in de nieuwe wet staat dat een besluit over een individu niet alleen mag worden genomen op basis van gegevens op een computerlijst. Iedereen heeft het recht te vernemen waarom een beslissing over hem is genomen. Of een inboedelverzeke raar die zijn premie op postcodegebied aanpast, zijn beleid zal veranderen omdat een individu dat wil, staat volgens de Consumentenbond lang niet vast. Toezicht Het toezicht op de naleving van de wet over de persoonsgegevens is in handen van de Registratiekamer. De nieuwe wet zit goed in elkaar, vindt de Kamer, maar organisaties moeten zelf meer initiatief tonen om interne gedragscodes op te stel len die meer specifieke zaken regelen. Woordvoerder Bart Crouwers: ,,\(poral de privatisering van de sociale zekerheid is een bron van zorg. Arbodiensten, sociale verzekeraars en verzekeringsmaatschap pijen gaan heel nauw samenwerken waardoor verschrikkelijk veel gegevens over mensen beschikbaar komen. De ABN AMRO en verzekeraars hebben al laten weten dat zij die gegevens ook wil len gebruiken voor commerciële doelein den. Wij vinden dat de bescherming van persoonsgegevens op dit punt niet goed is geregeld." Maar ook gemeenten laten steken vallen. De Registratiekamer maakte vorige week bekend dat de persoonsgegevens in de ge meentelijke basisadministraties (gba) niet goed zijn beschermd. Medewerkers zijn slecht op de hoogte van de regels. Ook worden persoonlijke gegevens veel te makkelijk aan derden verstrekt. Lid van de Registratiekamer, Borking, vond dit gebrek aan kennis en de onvoldoende be veiliging „onaanvaardbaar" en pleitte voor „drastische" maatregelen. Burgers

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 27