Programmaraad adviseert Zekatel Veerse senioren testen conditie PZC Brandweer heeft extra geld Rijk dringend nodig Zieke vrouw voor duizenden getild Dorpsraden bezorgd over zandtransport voor tunnel Zeeuwse scholiere terug van emotionele verkenning in India Reimerswaal wil af van dorpssecretarie Tunnelring entree van Tunnelcentrum zeeland 16 Leden bepalen welke zenders kabel doorgeeft zaterdag 27 februari 1999 door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Kabelexploi tant Zekatel beschikt sinds vrij dagmiddag over een program maraad. De zes leden waaruit de Zeeuwse Programmaraad voor lopig bestaat, zijn in het stad huis van Vlissingen geïnstal leerd door de plaatselijke wethouder van cultuur L. C. Poppe-de Looff. Voorzitter van de raad is M. Beinema. Met de installatie van de Zeeuwse Programmaraad is een einde gekomen aan de ingewik kelde en omslachtige construc tie, die de Zeeuwse bevolking tot dusver in staat moest stellen invloed uit te oefenen op de sa menstelling van het pakket aan radio- en televisieprogramma's dat Zekatel aanbiedt. Enkele jaren geleden werd al de Raad van Prioriteitsgerechtig den opgeheven. Daarin overleg den gemeentebestuurders als een soort programmaraad In plaats daarvan kwamen drie re gioraden - Zeeuws-Baanderen. Oosterscheldebekken en Wal cheren - waarin gemeentebe sturen overleggen over tarieven voor het kabelaanbod. Die ver gaderingen zijn niet openbaar en bovendien kunnen over pro gramma's geen dwingende ad- Wezen voor heel Zeeland wor den uitgebracht. Bindend advies Sinds emge tijd schrijft de Me diawet voor dat dat gebeurt door een programmaraad, waarin vertegenwoordigers zit ten van de belangrijkste cultu rele. maatschappelijke, godsdienstige en geestelijke stromingen m de provincie. De Zeeuwse Programmaraad geeft een bindend advies over vijftien zenders die deel moeten uitma ken van het standaardpakket van Zekatel. De overige twaalf kanalen mag Zekatel zelf toe wijzen. Vijf van de vijftien zen ders staan vast, want die vor men het must carry pakket, ofwel de zenders die ook via de antenne zijn te ontvangen. In Zeeland zijn dat Nederland 1 tot en met 3 en BRT 1 en 2. De raad bestaat op het ogenblik uit de leden M. Beinema (nam ens Scoop), J. J. de Looff (Z eeuwse Sportraad), J. van den Boom (Kamer van Koophan del), W. van Limmen (K atholieke Bond voor Ouderen). G. F. J. Andriesse (Provinciale Onderwijsraad) en A Oostdijk (CNV)- Er zijn nog drie vacatu res, voor vertegenwoordigers van de allochtonen, jeugd en geestelijke stromingen Kijkvoorkeur Volgens adjunct-directeur P. J. Buijs van Zekatel moeten de programmaraadsleden tegen een stootje kunnen. ..Plaatsver vangend oordelen over de kijk voorkeur van alle Zeeuwen is niet makkelijk Kritiek zal uw deel zijn." Hij vergeleek een ka belexploitant met de hoofdre dacteur van een krant. Een be langrijk verschil is alleen dat mensen die niet tevreden zijn over het aanbod van een krant zich op een andere kunnen abonneren. Zekatel is - afgezien van de mogelijkheid een anten ne of schotel te nemen - mono polist en heeft voor een evenwicht in het programma aanbod dus een programma raad nodig. De Programmaraad heeft geen zeggenschap over de 'gerichte' verspreiding van programma's, dat wil zeggen via decoder of fil ter. In de toekomst hoopt Zeka tel dergelijke pluspakketten (B uijs: ..Het winkelwagentjescon cept") wel aan te bieden. Omdat de Zeeuwse Program maraad nog maar één keer heeft vergaderd en het eigenlijke werk nog moet beginnen, kon voorzitter Beinema geen mede delingen doen over wat de raad precies voor ogen staat. door René Schrier BORSSELE - De dorpsraden van Bors- sele en Ellewoutsdijk willen weten waar ze aan toe zijn met de zandtrans- porten voor de aanleg van de Wester- scheldetunnel. Ze hebben Rijkswater staat en de aannemer om uitleg gevraagd. De dorpsraad van Elle woutsdijk heeft een vertegenwoordiger van de aannemer die de tunnel aanlegt, het bedrijfs KMW, uitgenodigd om een toelichting te geven. Ook de dorpsraad van Borssele wil een vergadering met iemand die uitleg kan geven. Steeds meer vrachtwagens gaan af en aan rijden om materiaal aan te voeren voor zaken die met de tunnel te maken hebben. Dat is zand voor dijklichamen, viaducten en beddingen voor wegen. Al met al zijn vele duizenden kubieke me ters zand nodig. Het is de bedoeling van de aannemer om de vrachtwagens zo veel mogelijk onder langs de zeedijk te laten rijden. Voor dat doel is die weg op enkele plaatsen verbreed. Het zand wordt in eerste instantie aangevoerd vanuit een losplaats in de Sloehaven. Over enige tijd moet er ook een los plaats komen nabij het werkterrein in de buurt van Ellewoutsdijk. Vanaf een steiger wordt het zand dan met behulp van transportbanden over de dijk ge bracht. Kranen Toch zijn de dorpsraden er niet gerust op. C. Tent van de dorpsraad van Elle woutsdijk geeft aan dat er nu al regel matig vrachtwagens en kranen door met name de Lange Viele in Ellewouts dijk rijden. ,,Dan wordt er wel gezegd dat ze de dorpskernen zo veel mogelijk mijden, maar ze rijden nu al door het dorp." Ook J. C. van Dalen van de dorpsraad in Borssele wil weten waar het dorp aan toe is. „Nu valt het alle maal nog wel mee. Maar straks komt er misschien wel iedere minuut een vrachtwagen voorbij. Dan kunnen ze wel zeggen; ze rijden langs de dijk, maar daar fietsen wij ook. En als de kinderen naar het strandje willen om te zwemmen kan dat wel eens gevaarlijke situaties opleveren. Verder wonen er ook mensen langs de dijk en die hebben ook maar al die overlast van de wagens en van stuifzand en dergelijke. Vandaar dat we iemand willen uitnodigen om eens te horen wat de bedoeling is." door Esme Soesman SENT-MAARTENSDIJK - Om de kwaliteit van de brandweer op een hoger plan te brengen is financiële steun van het Rijk on ontbeerlijk. Deze boodschap werd vrijdag tijdens het brand- weerfeest van de gemeente Tho- len benadrukt door zowel bur gemeester H. A van der Munnik als de voormalig plaatsvervan gend commandant F. van Wij- land. De gemeente trekt hard aan het Project Versterking Brandweer (PVB), in het kader waarvan per 1 juni de eerste Thoolse be roepscommandant J. de Feijter wordt benoemd. In april dient de gemeenteraad een beslissing te nemen over het voor dit kwa liteitsproject beschikbaar te stellen geld. Medewerking van de gemeente om de eerste lijn- zorg (binnen de eigen gemeente) te verbeteren is het probleem met, zo stelde Van der Munnik. De 145 miljoen gulden voor de brandweerzorg die het ministe rie van Binnenlandse Zaken op de begroting is vergeten is dat BIEZELIXGE Wereld vrouwendag - Het Cen trum Namaskara en de her vormde kerk in Biezehnge hou den op Wereldvrouwendag maandag 8 maart een bezin ningsbijeenkomst rond Maria Magdalena. Ilse Hoge weg leidt de bijeenkomst in met een ver haal over Maria, de beeldvor ming over haar in de loop der eeuwen en de correctie daarop door de vondst van het evange lie Daarna zal psycholoog Tine van der Groot ingaan op de be tekenis van visioenen De bij eenkomst begint om 19.30 in de consistorie van de kerk. wel. „Dat geld moet er komen, anders haken gemeenten af. Dan raken zij hun motivatie kwijt", voorspelde de burge meester. Van Wij land koppelde de pro blematiek aan het korps, waar eveneens het risico bestaat dat hulpverleners gaan afhaken Te weinig geld betekent dat goede planvorming ontbreekt, terwijl van hulpverleners wel goed werk wordt verwacht en er bij hen ook steeds meer aansprake lijkheid wordt neergelegd. Hij verwees naar de parlementaire enquête rondom de Bijlmer ramp als voorbeeld van die aan sprakelijkheid. Topjaar De aankomende - en nu waarne mende - Thoolse commandant De Feijter noemde 1998 een top jaar. De blusgroepen in de ge meente telden 111 gebeurtenis sen en 136 uitrukken. Opmerkelijk gegeven was dat de brand- en hulpverleningsuit rukken tot 1 november gelijk opliepen (48 tegenover 47). In de laatste twee maanden van het jaar werd alleen nog voor brand uitgerukt De grootste druk lag er op de blusgroep Sint-Maar tensdijk, die er 42 keer op uit moest. Tholen-stad volgde met 35 keer. Veel aandacht was er tijdens het officiële gedeelte van de feest avond voor de enorme inzet van de brandweermensen tijdens de wateroverlast medio september in met name Sint-Annaland en Sint Philipsland Hoofdinge land M. A van Beek van Water schap Zeeuwse Eilanden meld de zich om namens het schap lof uit te spreken: ,,In deze moeilij ke en soms emotionele omstan digheden bleek u voor de inwo ners van de getroffen woningen een enorme steun." Naast conditie werd bij de ouderen ook coördinatie, reactiesnelheid en knijpkracht getest. foto Lex de Meester door Ab van der Sluis OOSTKAPELLE - Iets meer dan honderd senioren tussen de 55 en 65 jaar hebben vrijdag in Oostkapelle meegedaan aan een fitheidstest. Doel daarvan is te zien hoe het is gesteld met de conditie van ouderen. De fittest maakt deel uit van een omvangrijker project, het GALM-sportstimuleringspro- ject. GALM staat voor Gro ningen Actief Leven Model. Medewerkers van de Universi teit van Groningen ontwikkel den een methode om niet- actieve senioren aan het bewe gen te krijgen Voorafgaand aan de fitheids test zijn alle 1060 senioren tus sen de 55 en 65 jaar in de ge meente Veere aangeschreven Zij kregen een vragenlijst, waarop zij konden invullen of zij actief bewegen. De lijst diende ook als inschrijvings formulier voor de test. Bij de Zeeuwse Sportraad, de orga nisator, kwamen 107 aanmel dingen binnen Bloeddruk Tijdens de test in sporthal De Halve Maan was een arts aan wezig die de deelnemers bij stond bij het invullen van een vragenlijst over hun gezond heidstoestand en de bloeddruk opnam. Verder werd gekeken naar het spqrtverleden van de senioren, werden gewicht en lengte gemeten en vonden er allerlei testjes plaats die in zicht moeten geven in de coör dinatie, de reactiesnelheid, de knijpkracht en de flexibiliteit in de schouders. Aan het einde van de test kregen de senioren een advies over bewegingsmo gelijkheden. De bedoeling van het GALM- project is dat ouderen na de fitheidstest deelnemen aan sportprogramma dat twaalf weken duurt. Er kan dan geko zen worden voor bewegen op muziek, volleyballen of bad minton. Daarna volgt een nieuw traject dat dertig weken duurt. Aan het einde daarvan vindt een nieuwe test plaats. Volgens M. Reijnders is een dergelijk project nodig, omdat weinig ouderen nu aan sport doen. „Over het algemeen kun je stellen dat tussen de zestig en tachtig procent van de seni oren onvoldoende beweegt. De norm is dat je ongeveer een half uur per dag een stevige wandeling moet maken. Onze ervaring leert dat mensen na dit traject hun levensstijl ver anderen en dat bewegen daar onderdeel van wordt." door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie F. van Es sprak vrijdag op de zitting van de Middel burgse politierechter vol af schuw over de bedrieglijke han delswijze van een 55-jarige man uit Westdorpe. De verdachte had flink geprofiteerd van een hulpeloze vrouw. Tijdens haar ziekte - ze werd in 1997 met een beroerte opgenomen in het zie kenhuis - had hij met haar pasje in totaal drieduizend gulden van haar rekening gehaald. Het slachtoffer, dat geen familie of kennissen heeft, had haar fi nanciën aan de man toever trouwd. „U heeft op schandalige wijze misbruik gemaakt van het in u gestelde vertrouwen. Zeer on smakelijk", vond de officier Hij eiste gisteren tien weken gevan genisstraf, waarvan vier weken voorwaardelijk. Daaraan kop pelde hij de verplichting tot te rugbetaling van de drieduizend gulden aan het slachtoffer, want de verdachte had haar tot op de dag van de zitting geen cent te rugbetaald. Ook vroeg hij de tenuitvoerlegging van twee maanden gevangenisstraf, een eerdere veroordeling voor frau de. Politierechter J. A Janse de Jon ge vonniste conform de eis, maar gaf de mogelijkheid de ge vangenisstraf in 180 uur dienst verlening om te zetten. Ook hij sprak van 'een minne streek ge weest'. De Westdorpenaar gaf de ver duistering toe „Ik had geld no dig om mijn schulden af te beta len. Ik was steeds van plan om haar terug te betalen Zijn raadsman R. Voorst Vader voeg de eraan toe: „Hij zag het als een lening zonder toestemming." Toen de vrouw in oktober uit het ziekenhuis werd ontslagen ont dekte ze de verduistering, Vol- De programmaraad (uiterst rechts voorzitter M. Beinema) die zal toezien op de samenstelling van het pakket aan radio- en televisiepro gramma's van de kabelexploitant. foto Dirk-Jan Gjeltema YERSEKE - Indrukwekkend. Dat is het eerste woord dat Ka rin Minnaard uit Yerseke te bin nen schiet, als ze terugdenkt aan haar bezoek aan India. Afgelo pen woensdag keerde de zes tienjarige scholiere terug van een zevendaags bezoek aan dat land, waar ze samen met nog vierentwintig leerlingen van achttien verschillende scholen als 'gelegenheidsverslaggever' een kijkje nam in de sloppenwij ken van New Delhi. Het bezoek was een onderdeel van het internationaliserings project Going Global. Dat is een nieuw project van de Unie voor Christelijk Onderwijs Deze Unie wil middelbare scholieren betrekken bij de problematiek in de derde wereld. Karin Min naard zit op het Buys Ballot Col lege in Goes en was de enige leerling uit Zeeland die uitge kozen was om mee te gaan. Nog niet helemaal bekomen van de jetlag vertelt ze over de vele indrukken die ze heeft opge daan „De ellende van die men sen was veel groter dan ik ge dacht had. Als je ziet hoe die mensen leven, in tentjes en in huisjes gemaakt van slik en mest. Dat kan je je echt niet vooretellen. Het is er ook overal heel vies. Maar wat me opviel, is dat die mensen er toch nog het beste van proberen te maken, hoe groot hun ellende ook is." Bedelaars Wat nog de meeste indruk heeft gemaakt op Karin en de rest van de groep, waren de bedelende mensen. „Die klampten zich echt aan je vast. En dan die blik in hun ogen, dat vergeet ik echt nooit meer. Op een gegeven mo ment zaten we in de bus, en toen begon iedereen spontaan te hui len. Maar gelukkig hadden we veel steun aan elkaar. De band binnen de groep is in die week ook heel hecht geworden." De groep had dagelijks een propvol programma. Naast de bezoeken aan de diverse slop penwijken hebben de leerlingen verder onder meer een riool schoongemaakt en grond be werkt, waarop een kindertehuis komt te staan. Karin: „Ik zou best nog een keer terug willen als dat tehuis er daadwerkelijk staat. Dat lijkt me fantastisch.1* Over de Unie voor Christelijlf Onderwijs is Karin vol lof: „Zë1 hebben ons echt resultaten latei? zien. We weten tot op de stuivef precies waar het geld dat wéc hebben ingezameld naar toe is J gegaan." Te kort Een week was eigenlijk te kort, maar de scholiere vond de reis zekerde moeite waard. „Toen ik weer thuis kwam nadat ik al die ellende van dichtbij had meege maakt, dacht ik: 'Ik wil hele maal geen luxe meer.' Maar dat is niet reëel, want die mensen daar weten niet beter. Maar on danks het feit dat die mensen het heel slecht hebben, zie je door hun ellende heen toch nog een glimlach en weten ze er toch nog wat van te maken. Dat be wonder ik wel. Daar kunnen we in Nederland nog wat van le-' ren." PvdA-Kamerlid Duijvesteijn in Zierikzee ZIERIKZEE - Het woonbeleid in Zeeland staat maandag 1 maart centraal tijdens het Po litiek Café De Rode Kaart in Zierikzee. Tb gast zijn onder an deren PvdA-Tweede-Kamerlid A Duijvesteijn en gedeputeerde G. de Kok. Aan de orde komt onder meer het initiatiefvoorstel van Dui- vesteijn tot invoering van een individuele koopbijdrage die het kopen van een huis ook voor lagere inkomens mogelijk moet maken. Verder wordt gesproken over de mogelijkheden en on mogelijkheden voor nieuw bouw in Zeeland en het beleid ten aanzien van huurprijzen, koopprijzen en individuele huursubsidie. Naast Duivesteijn geven ook PvdA-gedeputeerde G. de Kok en G. Bosman (vierde op de kan didatenlijst) acte de presence Zij gaan in op het woonbeleid in; Zeeland, maar belichten ook andere aspecten van het PvdA- programma voor Zeeland. Het Politiek Café is in Theatercafé Mondragon in Zierikzee en be gint om 20.00 uur. door Rene Schrier KRUININGEN - De hulpsecre- tariën van de gemeente Rei merswaal gaan waarschijnlijk dicht. Het college van burge meester en wethouders wil de posten in de dorpen Yerseke, Hansweert, Krabbendijke, Waarde en Rilland sluiten om dat er steeds minder belangstel ling voor is. Ze denken dal dit een besparing van vijfduizend gulden oplevert. In de vijf dorpen kunnen bur gers terecht voor handelingen die met de gemeente maken hebben. Dat kan maar één dag in de week en dan nog maar ge durende een beperkte tijd. De gemeentelijke dienstverle ning in de dorpen via de hulpse cretarie begon in 1970 met een rijdende secretarie. Vanaf 1986 werd de dienstverlening voort gezet vanuit verschillende ge bouwen. In 1991 is de frequentie van de zittingstijden gehalveerd van twee naar één keer in de week. Daama zijn de openings tijden nog eens aangepast. Dit alles vanwege het teruglopend aantal bezoekers. Balie Dat heeft vooral te maken met de sterk verminderde toege voegde waarde van de hulpse cretarie, is de mening van B en W. Op de hulpsecretarie is geen 'klaar terwijl u wacht'-service mogelijk. Daarom kiest ieder een voor een bezoek aan de balie in gebouw Bachten Vaete van de gemeente. Hierdoor wordt het op die plek steeds drukker. De tijd die nu nog aan de hulpsecre-, tariën in de dorpen wordt be steed kan daarom effectiever in gezet worden in Kruiningen. De gemeenschappelijke brie-i venbussen voor post voor de ge-) meente worden wel in de dorpen, gehandhaafd. Als iemand niet' in de gelegenheid is om naai; Kruiningen te komen, is het mo gelijk een afspraak voor huisbe-3 zoek te maken, heeft het college besloten. Het is de bedoeling om per 1 april te stoppen met dé dienstverlening in de dorpen. Spreekuur Een woordvoerder van de ge meente wijt het allemaal aan de teruglopende belangstelling in' de dorpen. „Het is een beetje te' vergelijken met het spreekuur van de burgemeester. Vroeger was het zo dat de burgemeester spreekuur hield in de dorpen Dan zat die brave man een uur in Waarde en kwam er hele maal niemand. Daar hebben we ook maar een eind aan ge maakt." De bevolking van Reimerswaal kan zich nog over dit plan uit spreken, aan het begin van een vergadering van de gemeente-- lijke commissie financiën en al gemene zaken die dinsdag 9 maart wordt gehouden in het gemeentehuis te Kruiningen:' Deze vergadering begint om 19.30 uur. gens het slachtoffer zou het na deel veel meer zijn geweest. „Ze sprak over tienduizend gulden, maar dat valt niet te bewijzen. Ook heeft u een grasmaaier uit haar schuurtje meegenomen. Het is u weliswaar niet ten laste gelegd, maar het typeert u wel", merkte Van Es op. De Westdorpenaar krijgt nog twee jaar de kans om de schuld aan de vrouw te vergoeden. De politierechter zag liever dat het bedrag veel eerder wordt afge lost. door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - Het Tunnelcentrum in de Nieuwe Neuzen- polder bij Terneuzen heeft sinds vrijdag een entree die daad werkelijk iets met een tunnel te maken heeft. Met een speciaal transport en forse kranen werd vrijdagochtend voor de in gang van het informatiecentrum een replica op ware grootte van een tunnelring voor de Westerscheldetunnel geplaatst. Het model van de ring vormt niet alleen de nieuwe ingang van het centrum, maar maakt deel uit van de buitenexpositie van het Tunnelcentrum. Eerder werd daarvoor een mosselbank geplaatst en vandaag, zaterdag, verrijzen er bij het uitkijkpunt over de tunnelbou w- put twee informatieborden. De ringen voor de Westerschelde tunnel bestaan uit acht betonnen segmenten en hebben een diameter van ruim 11 meter. De ring die nu voor het centrum staat is gedeeltelijk in de grond verzonken, maar heeft dan nog een hoogte van bijna acht meter. Het hele gevaarte weegt ruim 2,5 ton.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 16