Spanning in Kosovo loopt op Wilfried Martens voelt zich verraden Inwoners Ambon massaal op de vlucht voor geweld Italiaans vliegtuig belandt in zee buitenland vrijdag 26 februari 1999 U£K onderling verdeeld Advocaten bezoeken Öcalan Ruim 3 miljoen jongeren in 1998 besmet met HIV Prins eerste gast Nederlands Instituut in St. Petersburg van onze redactie buitenland PRISTINA - Eenheden van de Servische politie en het Joego slavische leger hebben gisteren in het noorden van Kosovo stel lingen van het Kosovo Bevrij dingsleger (U£K) beschoten. De aanvallen waren gericht op het plaatsje Bukos, zo meldden waarnemers van de OVSE in Kosovo. Belgrado uitte gisteren de vrees dat de U£K tot aan de geplande ondertekening van vredesak koorden op 15 maart alles zal doen om de Joegoslavische vei ligheidstroepen te provoceren. De internationale gemeenschap zal voorts proberen elke actie tegen terroristen als bloedba den tegen burgers voor te stel len, zo stelt Belgrado. De Joegoslavische strijdkrach ten trekken manschappen en materieel samen aan de grens met Kosovo, maar deze troepen bewegingen worden in Belgra do afgedaan als routine. Voorts heeft er in Kosovo een militaire oefening plaats die bij de Orga nisatie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa (OVSE) was aangekondigd. De NAVO zegt dat het leger luchtdoelge schut heeft overgedragen aan de politie in Kosovo. Dreigementen NAVO-secretans-generaal Ja- vier Solana dreigde gisteren 'de partijen in het conflict' met ac ties, als ze pogen de militaire si tuatie te wijzigen. Een hoge Amerikaanse functionaris van het Pentagon dreigde Belgrado met NAVO-aanvallen als de Joegoslavische strijdkrachten het wagen aan te vallen. De onderhandelingen over een regeling van de kwestie Kosovo in het Franse Rambouillet zijn dinsdag opgeschort. De misluk king van de eerste ronde onder handelingen is onder meer te wijten aan diepe onenigheid in het Albanese kamp, met name binnen de UQK. De leden voelen zich beter in de rol van radicale vrij hei dsstiijders dan die van politiek onderhandelaar. Er heerst ook grote onenigheid tus sen de U£K-clans onderling. De delegatie van Kosovo-Alba- nezen in Rambouillet, onder wie ook U£K-leden, heeft besloten een voorlopige regering te vor men. Een van de topmannen van de UCK, Adem Dema^, heeft daar woedend op gereageerd. In de regering is namelijk ook plaats voor de gematigde Ibra him Rugova van de Democrati sche Liga van Kosovo en Rex- hep Xhosha van de Demo cratische Beweging Dema?i en andere UQK-kopslukken heb ben altijd gezegd dat de burger politici de vrijheidstrijders al leen maar voor de voeten lopen. De Albanese delegatie is giste ren uit Parijs naar Kosovo te ruggekeerd. Een waarnemer uit kringen van de U£K meent dat Dema£i zich gepasseerd en be dreigd voelt door deze voorlopi ge regering. Hij wil met zijn woede zijn leidersrol binnen de guerilla en binnen de politiek van de Kosovo-Albanezen be vestigd zien. AFP/RTR/ANP Onder toeziend oog van de Italiaanse kustwacht wordt het verongelukte toestel naar de wal getrokken. foto Lu ca Zennaro/EPA van onze redactie buitenland GENUA - Een Italiaans binnenlands verkeersvliegtuig met 31 mensen aan boord is gisteren op de luchthaven van Genua naast de landingsbaan terechtgekomen en in zee beland. Zeker vier mensen kwamen om het leven, aldus de politie. Twee slachtoffers werden dood uit het vliegtuig gehaald. Twee an deren, een passagier en een stewardess, bezweken in het ziekenhuis aan hun verwondingen. Volgens de politie raakten nog twee inzit tenden zwaargewond. Duikers van de brandweer zochten in het zinkende wrak naar eventuele andere slachtoffers. Het toestel had 27 passagiers en vier bemanningsleden aan boord. De Dórnier-328 turboprop van de binnenlandse maatschappij Mi nerva kwam uit Cagliari op Sardinië. De landingsbaan van het vliegveld Cristoforo Colombo ligt pal aan zee. De harde wind zou de piloot bij de landing parten hebben ge speeld. AP van onze redactie buitenland JAKARTA - Het geweld tussen christenen en moslims op het Indonesische eiland Ambon heeft duizenden mensen op de vlucht gedreven. Zij pogen vertwijfeld weg te komen met overvolle veerboten. Rond 3.000 anderen, meest vrouwen en kinderen, zijn kerken en moskeeën ingevlucht om aan het geweld te ontkomen. Het centrum van de deels ver woeste hoofdstad van de Mo- lukken was gisteren vrijwel uitgestorven. Woensdag had den nieuwe gevechten tussen moslims en christenen aan ten minste acht mensen het leven gekost. Honderden huizen stonden in brand. Het was de derde achtereenvolgende dag van rellen. De religieuze rellen op Ambon braken uit in januari. Immi gratie uit andere delen van In donesië heeft de christenen tot een religieuze minderheid ge maakt. J. Wattilete, woordvoerder van de Molukse regering in bal lingschap van de RMS, heeft verhalen gehoord dat het leger op Ambon "doelbewust op treedt tegen christenen, terwijl het leger de taak heeft de vei ligheid van beide partijen te waarborgen'. Wattilete heeft deze informatie nog niet kun nen verifiëren, 'maar als het zo is, zullen we de aandacht van de Nederlandse politiek vra gen voor deze ontwikkelin gen'. RMS is bang dat het geweld tussen christenen en moslims uitmondt in een bur geroorlog. Wattilete: „Ik denk niet dat het geweld op korte termijn eindigt." Er is volgens hem inmiddels een tekort aan voedsel op Ambon en ook me dicijnen ontbreken. In Nederland wonnen onge veer 45.000 Molukkers, van wie circa drieduizendmoslims. De banden tussen beide groe peringen in Nederland zijn volgens Wattilete goed. ANP/EFE/DPA Familiedrama in België BRUSSEL - Bij een familiedrama in het Vlaamse Herentals zijn gisterochtend een 39-jarige vader en zijn vijftienjarige zoon om het leven gekomen. De moeder en een jongere zoon konden op het laatste moment vluchten. Zij zijn in shocktoe stand in het ziekenhuis opgenomen. De vader schoot zijn oudste zoon rond vijf uur in de ochtend met een vuurwapen dood. Nadat een moordpoging op zijn vrouw en andere zoon mislukte, sloeg hij de hand aan zichzelf. Problemen op het werk zouden de man tot zijn wanhoops daad hebben gebracht. ANP Tweeduizend kinderen vermist FREETOWN - Tweeduizend kinderen in Sierra Leone wor den vermist sinds de rebellen op 6 januari de hoofdstad Free town binnenvielen. Volgens de autoriteiten zijn de meeste meegenomen toen de rebellen van het Revolutionair Verenigd Front Freetown moesten ontvluchten voor de oprukkende West-Afrikaanse vredesmacht Ecomog. AFP Kopje koffie legt vliegveld lam LONDEN - Eén kopje koffie heeft twee vliegtuigen het lan den op het vliegveld van Bournemouth bijna onmogelijk ge maakt. De enige aanwezige luchtverkeersleider wilde koffie halen, toen hij van de trap viel en zijn rechterenkel brak. De toestellen, met in totaal 133 passagiers, moesten in het duister boven Zuid-Engeland rondcirkelen tot de gehavende verkeersleider de trap op was gekropen naar zijn apparatuur, aldus de Engelse krant Daily Telegraph gisteren. RTR Ruzie om kleur miss Zuid-Afrika JOHANNESBURG - De deelname van een blanke kandidate aan een Afrikaanse missverkiezing heeft tot een verhit debat geleid in Zuid-Afrika. De blanke Tracey Maitland-Stuart vertegenwoordigt Zuid- Afrika in de Face of Africa-verkiezing, die zondag in Namibië wordt afgesloten. Een commentator in het tijdschrift Tribute, dat een overwegend zwart lezerspubliek heeft, schreef dat het om een 'Afrikaans gezicht' moet gaan en 'niet een blank Wes ters gezicht'. Andere Zuid-Afrikanen betuigen in ingezonden brieven juist hun steun aan Maitland-Stuart. AP Internet factor in groei racisme MONTGOMERY - Het Internet is een belangrijke factor in de dramatische toename van het aantal racistische groepen in de Verenigde Staten, zegt het Southern Poverty Law Center in Alabama in zijn jaarverslag. Het aantal racistische groepen groeide van 474 in 1997 naar 537 vorig jaar. „Door Internet kan de beweging die blanke su prematie voorstaat plaatsen bereiken die zij niet eerder be reikte: de middenklasse en tieners die naar college gaan", al dus onderzoeker M. Potok. „De beweging probeert naarstig het leiderschapskader voor de toekomst te ontwikkelen. Ze zijn niet langer geïnteresseerd in het rekruteren van tuig dat zwarten of homo's in elkaar slaat in bars," aldus Potok. AP KLM weigert Italiaanse invalide ROME - De KLM heeft afgelopen vrijdag een Italiaanse inva lide man geweigerd op een vlucht van Bologna naar Eindho ven Airport. Volgens de luchtvaartmaatschappij moest de man, die in een rolstoel zit, zich door iemand laten begeleiden. Maar de Italiaanse consumentenbond zei gisteren dat de KLM niet rechtmatig handelde. De gedupeerde overweegt een schadeclaim. ANP Wilfried Martens achter de microfoon tijdens zijn uiteenzetting. foto Yves Herman/RTR door Paul Koopman BRUSSEL - Nooit klagen, nooit uitleg gen, had partijvoorzitter Marc van Peel hem voorgehouden. Maar Wilfried Martens (62), naar eigen opvatting één van de grote Europeanen die het kleine België heeft voortgebracht, besloot gis teren niet langer op zijn onderlip te bij ten. In een stampvolle perszaal van het Europarlement in Brussel liet hij weten zich verraden te voelen. Door partijge noten die al tien jaar campagne tegen hem zouden voeren, door kleingeesti- gen en christen-democraten die strui kelden over zijn privéleven. De Christelijke Volks Partij (CVP) had de adem ingehouden. Zou de oud-pre mier met modder gaan gooien? „Wij zijn bang dat hij een rondvliegend elek tron wordt", klonk in het partijbureau. Martens had gedreigd dat hij de 'ware x-edenen' zou onthullen voor het feit dat niet hijzelf, maar de Vlaamse minister van Arbeid Miet Smet deze week defi nitief de eerste plaats op de Europese kieslijst kreeg toebedeeld. Een late be middelingspoging door premier De- haene mocht niet baten. Martens besloot zich woensdag hele maal uit de Europese verkiezingsstrijd terug te trekken. Daarmee, benadrukt Maidens, gaat nogal wat veiioren. Hij memoreert dat hij in 1994, hoewel geen lijsttrekker, 180.000 voorkeursstem men binnenhaalde. Stipt aan dat hij in het Europees parlement, waar hij nu al de op één na grootste fractie aanvoert, 'het perspectief had nog een belangrij ke rol te kunnen spelen'. Twaalf jaar Europese ervaring als pre mier; rijf jaar fractieleiderschap in het parlement en acht jaar voorzitterschap van de Europese Volks Partij worden zomaar weggegooid. Martens: „Ik ben één van de stichters van de EVP. Voorlo per en boegbeeld van de CVP. Dat ik nu in een tweederangs rol wordt gedwon gen, is voor mij niet aanvaardbaar." Intriges Het tableau dat Martens in het Euro pees Parlement schildert, druipt van samenzweringen en intriges. „Sedert tien jaar voeren CVP-kopstukken cam pagne om mij politiek te beschadigen", zet Mai*tens uiteen. Zo zou hij ten on rechte verantwoordelijk worden ge steld voor de tot ruim honderdtwintig procent van het nationaal inkomen op gelopen Belgische staatsschuld. Een simplificatie, meent hij: „Ik heb in de twaalf jaar dat ik premier van België was niet de kroonjuwelen kunnen ver kopen." Anderen in de partij zouden hem met 62 jaar een 'oude man' vinden. Ook dat stemt Martens, ooit voorzitter van de CVP-jongeren, bitter1. „Ik voldoe aan alle leeftijdsvoorwaarden en dit was sowieso mijn laatste mandaat ge weest." Privéleven Maar pas écht giftig, hoewel nog steeds deftig-giftig, is Martens over het feit dat zijn privéleven - gescheiden, her trouwd met zijn voormalige woord voerster - hem wordt aangerekend. „Sommigen nemen aanstoot aan het feit dat ik ben hertrouwd en vader ben van twee nog jonge kinderen. Een aan tal prominenten, niet Dehaene of Van Peel, vindt mij daarom als lijsttrekker ongeschikt." Maidens leest voor: 'Nie mand mag ondex*woipen worden aan een willekeurige inmenging in zijn pri- vé-leven'. Onthult: „Dat staat in de uni versele verklaring voor de rechten van de mens. We hebben het hier over een fundamenteel recht." Maar in België wordt, volgens Martens, met dat soort zaken slordig omgespron gen. Hij is nog niet vergeten dat de Vlaamse ministers Van Rompuy en Vandenbossche twee jaar geleden in de Vlaamse Raad 'grapjes maakten over de geboorte van mijn tweeling'. De ogen bliksemen: „Dat deden zij in het pu bliek." Diverse Vlaamse media meldden de af gelopen week, steunend op anonieme bronnen binnen de CVP, dat er ook een 'Lewinsky-aspect' aan de val-van Mar tens kleefde. Martens' nieuwe echtge note zou niet willen dat Martens met Miet Smet in het verre Straatsburg ver toeft, omdat Martens in een vorig leven een buitenechtelijke relatie met haar zou hebben gehad. „Dit soort verhalen zijn een schending van mijn privé-le- ven", reageerde Martens gisteren. „In een normaal werkend rechtssysteem zou ik een beroep op de rechter doen wegens aantasting van eer en goede naam," Wat Martens nu verder gaat doen? De oud-premier neemt een nieuw vel pa pier voor zich. „Tot juli 1999 blijf in EVP-fractieleidër in het Europees Pai-- lement, daarna ga ik naar het secretari aat van de EVP-partij. Daar zie ik echt naar uit.Hoewel geen lid meer van het parlement, kan Martens zijn pas ver worven tweede mandaat als EVP-voor zitter nog dide jaar uitoefenen. De we reld, zo besluit hijmag niet denken dat Maidens aan het eind van zijn politieke loopbaan verbitterd is. „Ik blijf loyaal militant van de partij. Ik ben volkomen sereen." GPD van onze redactie buitenland ANKARA - PKK-lcider Öcalan is gisteren voor de eerste keer door advocaten bezocht op het gevangeniseiland Imrali. Daar wordt de voorman van de Koer dische Arbeiderspartij sinds zijn arrestatie tien dagen gele den vastgehouden. De twee advocaten, beiden in het bezit van een Turks pas poort, legden na afloop geen verklaring af. Turkse veilig heidsmensen escorteerden de raadslieden aan de wal door een boze menigte op de kade. Öcalans buitenlandse advoca ten, onder wie de in Nederland werkende Böhler, Koppe en Prakken, wordt de toegang tot Turkije geweigerd, Öcalan is |aangeklaagd wegens hoogver raad; een misdaad waarop in Turkije de doodstraf staat. Ankara reageerde verbolgen op de internationale oproepen voor een eerlijk proces Volgens An kara is het ongepast dat de Eu ropese Unie aandringt op inter nationale waarnemers De hoogste Turkse openbare aanklager heeft het Constitu tionele Hof gevraagd de Koerdi sche Hadep-partij uit te sluiten van de lokale en landelijke ver kiezingen van 18 april. Er loopt tegen Hadep een onderzoek we gens vermeende banden met de verboden PKK. AFP/RTR Doodstraf voor gruwelijk moord op zwarte Texaan JASPER - Een jury in het Ame rikaanse Jasper heeft de dood straf opgelegd aan John William King, de Texaan die twee dagen geleden schuldig werd bevon den aan de racistische moord op James Byrd Jr. King (24) is de eerste blanke die in Texas ter dood wordt veroor deeld sinds die staat in 1970 de doodstraf opnieuw invoerde. De jury van elf blanken en één Afro-Amerikaan besloten dat King met een injectie ter dood moet zal gebracht. De gruwelijke moord veivulde grote delen van de Verenigde Staten in juni met afgrijzen. De 49-jarige Byrd werd na zijn ont voering achter een pick-up- truck gebonden en net zolang over landweggetjes gesleept tot alleen zijn romp over was. Twee medeverdachten krijgen een apart proces. RTR/AFP van onze redactie buitenland GENEVE - Elke minuut worden zes jonge mensen besmet met het HlV-virus. Vorig jaar liepen bijna 600.000 kinderen onder de 15 en 2,5 miljoen jongeren tus sen de 15 en 24 jaar het virus op, zo maakten de Verenigde Naties gisteren bekend. De VN begonnen gisteren een campagne met als doel de ver spreiding van de aidsepidemie onder jongeren af te remmen. „Er blijven nog steeds te veel kinderen verstoken van infor matie over aids, omdat volwas senen, inclusief overheden, bang zijn dat voorlichting leidt tot meer seksuele activiteit. Maar onderzoek toont aan dat het tegendeel waar is", zegt Pe ter Piot, hoofd van het VN-pro- gramma UNAIDS. De nieuwe campagne met de naam 'Luister, leer, leef' is be doeld om de dialoog met jonge ren te bevorderen over de risi co's op besmetting met HIV door onbeschermde seks en het spui ten van drugs. „Werken met mensen onder de 25 is misschien het beste wat we kunnen doen om de epidemie onder controle te krijgen" aldus Piot eerder in een verklaring. Vrouwen Vorig jaar waren naar schatting 33,4 miljoen mensen besmet met HIV, van wie 43 procent vrou wen. In sommige Afrikaanse landen die het ergst door de aidsepidemie getroffen zijn, dragen twee van de rijf zwange re vrouwen het virus. Ze lopen het risico het over te dragen op hun baby. AP van onze redactie buitenland SINT-PETERSBURG - Prins Willem-Alexander heeft giste ren als eerste officiële gast zijn handtekening in het gastenboek van het nieuwe onderkomen van het Nederlands Instituut in Sint-Petersburg gezet. Het In stituut moet een sleutelfunctie vervullen in de steeds intensie vere wetenschappelijke samen werking tussen Nederlands en Rusland. Directeur Koen Blansaer bena drukte in zijn toespraak het be lang van de toenemende inter nationale samenwerking op het gebied van onderwijs en weten schap. Het Nedeiiands Instituut is volgens hem een goed voor beeld van de vxuehtbare samen werking tussen de universitei ten van Sint-Petersburg en - Amsterdam. Op het instituut studeren steeds meer Russen Nedeiiands. Stormvloedkering De kroonprins bracht gisteren verder een bezoek aan de in aan bouw zijnde stormvloedkeiing in Kronstadt, die Sint-Peters burg moet beschermen in geval van hoogwater. Het Nederland se bediïj f Delft Hydraulics heeft een essentiële rol gespeeld in de voortgang van de bouw van dit waterproject. Het bezoek aan de stormvloedkering was de inlei ding tot het internationale se minar over geïntegreerd water beheer van vandaag, waaraan de prins deelneemt. ANP (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5