Zorgfusie baat gehandicapten Brandstichten en vernielen in de beste Westkappelse traditie PZC Parallelweg Axel is in juni klaar Architect komt weg met foutjes Steenen Beer in Terneuzen Middelbare scholen moeten betalen voor bezoek schoolarts Winkeliers positief over dumpzaak Sas zeeland 23 Stichtingsbesturen in laatste fase voorbereiding samenwerking Waarin een kleinere gemeente groot kan zijn vrijdag 26 februari 1999 door Conny van Gremberghe CLINGE - De fusie tussen de slichtingen De Sterre, Sociaal Pedagogische Welzijnszorg Zeeland en Voorzieningen voor Gehandicapten in Midden- Zeeuws-Vlaanderen is zo goed als rond. De stichtingsbesturen zullen zich de komende weken, in samenspraak met de onder nemingsraden en cliëntenraden van de instellingen, uitspreken over het definitieve samengaan. De stichtingen slaan de handen ineen om beter te kunnen inspe len op de specifieke behoeften van de gehandicapte cliënten. Om dit te bereiken wordt het be schikbare aanbod van woon- en dagbestedingsvoorzieningen in de regio na fusie in een betere samenhang gebracht. Is dat ge beurd, dan kan er vervolgens gewerkt worden aan het verwe zenlijken van nieuwe vormen van dagbesteding, wonen en be geleiding. Versterken De fusie heeft naast zorginhou- delijke motieven ook een strate gische achtergrond. Door samen te gaan versterken de stichtingen hun onderhande lingspositie tegenover de pro vincie, zorgverzekeraars en de centrale overheid. Ook voor de (toekomstige) gebruikers van de zorginstellingen brengt de fusie voordelen met zich mee. Er komt namelijk één centrale plaatsingscommissie, één zorg en begeleidingsplanmethodiek en een persoonlijke begeleiding van de cliënten. Reorganisatie De stichtingsbesturen hebben met de fusie niet de bedoeling om de hele organisatie op de schop te nemen. De verschillen de zorglocaties (de dagverblij ven in de regio, De Sterre en de andere instellingen) zullen hun eigen verantwoordelijkheid en zelfstandigheid behouden. Aan de top van de organisatie wordt wel fors gesleuteld. Zo komt er één managementteam, één alge meen directeur en één Raad van Toezicht. Ook komt er één on dernemingsraad en zullen de verschillende cliëntenraden eert gemeenschappelijke overleg krijgen. Het gros van de honderden me dewerkers van de zorginstellin gen zal niet veel merken van het samengaan. Zoals gezegd, wel de mensen aan de top en bij de ondersteunende diensten. Mocht evenwel een functie van iemand komen te vervallen, dan zal aan betrokkene een andere passende functie worden ge zocht. Ontslagen zullen er dooi de fusie niet vallen, wel zullen er mogelijk standplaatsverande ringen nodig zijn of vergoe dingsregelingen worden veran- HULST - De ervaren politi cus T. Baert (CDA) vroeg zich donderdagavond in de Hul ster gemeenteraad af of Hulst binnenkort opgaat in een grotere gemeente. De raad behandelde gister avond voorstellen die uitga ven van tientallen miljoenen guldens vergen. Privatisering van het zwem bad; nieuwe huisvesting voor vijf, zes scholen; opknappen van de Keldermanspoort en aanleg van riolering in Em- madorp vergen alle enorme bedragen. „De enige keer dat ik dat eerder meemaakte, was in de toenmalige ge meente Koewacht. Daar werd dertig jaar geleden voor de herindeling met Axel nog gauw geld uitgetrokken voor een overigens prachtig zwembad. Staat Hulst iets dergelijks te wachten?", vroeg het oud- Statenlid zich af. „Ik wou dat het waar was, maar ik weet van niets", verzachtte burgemeester A Kessen met iets van teleurstelling in zijn stem. Ondanks enige vertraging door de overvloedige regenval verloopt de aanleg voor de parallelweg langs de noordzijde van de Axelse Langeweg voorspoedig. foto Charles Strijd door René Hoonhorst AXEL - De aanleg van de parallelweg langs de noordzijde van de Axelse Lange weg, tussen de rotonde Drieschouwen en de Derde Verkorting, verloopt voorspoe dig. De graafwerkzaamheden zijn af en toe opgehouden door overvloedige regen val, maar de parallelweg zal toch in juni van dit jaar voor het verkeer beschikbaar zijn. Voor de aanleg van de parallelweg - die er komt in het kader van het verkeersveilig- heidsproject De Ruit - heeft de Directie Infrastructuur en Vervoer van de provin cie een strook van twintig meter land bouwgrond aangekocht. De parallelweg zelf wordt 4,5 meter breed met uitzonde ring van een paar honderd meter tussen de rotonde en zagerij en palletmakerij Den Doelder Hout. Om vrachtwagens met opleggers makke lijk dat bedrijf te laten bereiken wordt de weg daar zes meter breed, verklaart B. de Hond van de provinciale Afdeling Bouw en Renovatie. De parallelweg langs de Langeweg is bedoeld voor bestemmings verkeer en langzaam verkeer als land bouwvoertuigen. Voor de fietsers blijven aparte rijwielstroken beschikbaar. Fietssluis Automobilisten kunnen vanaf de Eerste Verkorting niet meer oversteken naar de andere kant van die Verkorting. Fietsers kunnen hier nog wel oversteken omdat er aan de zuidkant een fietssluis wordt aan gelegd. Vanaf de Tweede Verkorting kan alle verkeer zoals vanouds oversteken en in beide richtingen de Langeweg op. Of die verkeerssituaties in de toekomst ge handhaafd blijven, is afhankelijk van on derzoeken naar de verkeersveiligheid. Ook is nog niet bekend hoe de ZWN-bus- sen in de toekomst zullen rijden. Het Wa terschap Zeeuws-Vlaanderen wil, ook in het kader van Ruitmaatregelen, de Hul- sterseweg nog dit jaar op de schop nemen. De streekvervoersmaatschappij vreest vertragingen door te veel verkeersrem mers. Welke maatregelen precies worden genomen op de Hulsterseweg is niet voor eind volgende maand duidelijk omdat de bezwarencommissie zich nog over een aantal bedenkingen van omwonenden moet buigen. De provincie kan in elk geval verder met aanleg van de parallelweg, die bij de Der de Verkorting (de weg naar Kijkuit) over zal gaan in de daar aanwezige parallel weg. Op de kruising Langeweg/Derde Verkorting wil de provincie dit jaar begin- nenmet de aanleg van een rotonde. „Zoals het er nu voorstaat, wordt in het najaar begonnen met werkzaamheden voor die rotonde", zei De Hond donderdag. derd. Alle personele en een sociaal plan, dat in nauw mag zich op 8,9 en 10 maart uit- die op die dagen belegd worden organisatorische gevolgen van overleg met de vakbonden spreken over de fusieplannen in Clinge, Sint-Jansteen en de fusie worden vastgelegd in wordt opgesteld. Het personeel tijdens inspraakbijeenkomsten Zaamslag. door Joost Bosman TERNEUZEN - Coen van Velzen, de architect die de aan kleding van de Steenen Beer heeft verricht, zal niet door de gemeente Terneuzen aanspra kelijk worden gesteld voor de 'mankementen' die er nog zijn rond het plangebied. Tijdens de commissievergadering van ruimtelijke ordening van 11 fe bruari hadden met name GPV/RPF en de SGP er bij het college op aangedrongen Van Velzen op het matje te roepen. Ze stelden hem verantwoorde lijk voor de de in hun ogen ver keerd geplaatste bushalte op het stadhuisplein en die weste lijk van het kantongerecht. Ook is de gladheid van de houten vlonders op het stadhuisplein hem aan te wrijven, aldus de beide fracties twee weken gele den. Voor de verdere afwerking van Steenen Beer heeft het col lege een bedrag van ruim twee ton uitgetrokken. Een deel daarvan zal worden besteed aan het herstellen van de 'fouten' die Van Velzen had gemaakt, en die moest daar dan ook maar voor opdraaien, vonden GPV/RPF en de SGP destijds. Donderdagavond gingen ze tij dens de raadsvergadering ech ter zonder noemenswaardig protest akkoord met de ver strekking van de twee ton. GP- V/RPF-raadslid G. van den Berg probeerde het nog even: „Het gaat om een fors bedrag, is er nog enig verhaal bij Van Velzen mogelijk? We hadden dat geld goed voor wat anders kun nen gebruiken." Wethouder Van der Hoofd vond het niet nodig Van Velzen de oren te wassen. „Het herstel van de onvolko menheden zal hooguit een derde van die twee ton vergen. Ik vraag me af of je om 75.000 gul den een procedure moet begin nen. Bovendien, als wij ons nu hard tegenover Van Velzen op stellen. doet hij dat in de toe komst misschien ook tegen Ter- neuzen. We kunnen elkaar nog nodig hebben", aldus Van der Hoofd. Kennis Raadslid C. van Burg (SGP) stelde voor om in het vervolg eerder een beroep te doen op de kennis die er is bij de gemeente lij ke ambtenaren, waar het gaat om de beoordeling van projec ten als de Steenen Beer. „Kennis van buitenshuis is niet altijd no dig en bovendien duur. Onze ambtenaren hebben ook genoeg verstand van zaken", stelde Van Burg, die daarbij dereconstruc tie van de Axelsestraat als voor beeld stelde. Hulst is soepel met financiering aansluiting riool Emmadorpers HULST - De bewoners van Em- madorp en omgeving die in de loop van dit jaar op de riolering worden aangesloten, kunnen met de gemeente Hulst onder handelen over de betalingswij ze. De Emmadorpers moeten 4500 gulden voor aansluiting op het riool betalen, maar kunnen dat bedrag ook uitsmeren over meerdere jaren. In dat geval be talen ze wel rente. Het college wilde degenen die op het riool worden aangesloten de keus geven om in één keer, in vijf of in tien jaarlijkse termij nen te betalen. Maar op voorstel van het CDA koos de gemeenteraad er donderdag voor om ieder die dat wil een in dividuele overeenkomst met de gemeente te laten sluiten. Een tweede voorstel van het CDA haalde het niet. De confes sionelen wilden B en W de vrij heid geven om aansluitingen in het buitengebied, waar mensen de aansluitkosten die de twintig mille te boven gaan zelf moeten betalen, met meer dan de door- het rijk vastgestelde normbe dragen te subsidiëren. Het CDA meende dat de gemeente een ex tra bijdrage moet kunnen ver strekken als het milieubelang er mee is gediend. Maar wethou der W. Kayser memoreerde dat voor x-ioolaansluitingen in kwetsbare gebieden een hogere bijdrage wordt verstrekt. Burgemeester A Kessen voegde eraan toe dat het belang voor het milieu ook subjectief is en tot rechtsongelijkheid tussen aanvragers voor rioolaanslui tingen in het buitengebied kan leiden. door Arjan van Westen GOES - De Zeeuwse middelba re scholen die bezocht worden door een schoolarts moeten daarvoor gaan betalen. Dat heeft het algemeen bestuur van de GGD Zeeland donderdag be slist. De GGD, die in grote geld nood verkeert, brengt voortaan bij de dertienjarige leerlingen zes gulden per leerling in reke ning. Scholieren in de grote Zeeuwse steden gaan voor me dische controle naar een servi cepunt. Iedere dertienjarige moet voor een preventieve controle naar een schoolarts. Vroeger bezoch ten medici alle scholen. Omdat de GGD is afgeslankt, kan deze service niet meer worden gege ven. Servicepunten zijn ter ver vanging opgericht. Ouders krijgen een oproep om met hun kinderen langs te komen. Maar slechts de plaatsen met onge veer 20.000 inwoners beschik ken over zo'n voorziening. De schoolarts is de kleinere scholen in de afgelegen gebieden dan ook gewoon blijven bezoeken. Basisonderwijs De GGD heeft plannen om de 'zes-gulden-regeling' door te trekken naar het basisonder wijs. Ook daar is het dichtstbij zijnde servicepunt voor veel leerlingen te ver. Zo heeft de ge meente Borsele met 14.000 gul- Hulst denkt met de kerken mee HULST - Het bisdom Breda moet eerst zelf keuzes maken over de gewenste toekomst voor Hulster kerkgebouwen. Als de clerus weet welke kerken zij wil behouden, en hoeveel geld dat gaat kosten, is de gemeente Hulst bereid mee te denken over manieren om dat te financieren. Dat zei wethouder P. Weemaes in antwoord op vragen van CDA-raadslid A Totté. De CDA'er toonde zich verheugd over de rigoureuze restauratie van de Hulster basiliek. „Maar ook in de dorpen staan kerken die nodig moeten worden opge knapt. De inwoners vrezen dat er niks overblijft voor de gods huizen in de kleinere plaatsen." Als er een goed reddingsplan is, is iedereen bij Weemaes wel kom. „Mijn deur staat altijd open voor overleg." den de schooldokter weten te behouden. Mochten de scholen door de regeling in de proble men komen, dan kunnen ze als nog bij de gemeenten aanklop pen, meent het GGD-bestuur. De servicepunten staan ter dis cussie. Eerder werd bekend dat met name kinderen uit sociaal zwakkere milieus verstoken blijven van medisch onderzoek. Ouders ontbreekt het aan moti vatie om de kinderen naar de schoolarts te brengen. En de scholen durven het niet altijd aan de leerlingen in schooltijd op pad te sturen. Werkdruk De GGD, die wordt betaald door de gemeenten, wacht nog steeds op twee miljoen gulden. De Zeeuwse gezondheidsdienst 'presteert onder de maat.' GGD- directeur V. Slenter liet gisteren de Zeeuwse bestuurders weten dat door uitstel van extra mid delen de werkdruk bij zijn per soneel steeds zwaarder is ge worden. De gemeenten hebben grote moeite om tot een even wichtige financiering van de dienst te komen. De Inspectie voor de Gezondheidszorg heeft de Zeeuwse gemeenten gesom meerd haast te maken. GGD- voorzitter, A Moerland, zelf wethouder op Tholen, heeft be grip voor het ongeduld en dringt bij de andere gemeenten aan op actie: „We zitten op het vinken touw." Op de komende GGD- vergadering in april moet de fi nanciering rond zijn. Gisteren bleek dat lang niet alle Zeeuwse gemeenten dan die duidelijkheid kunnen geven. Dat de raden eerst nog goedkeu ring moeten geven aan een ge wijzigde GGD-begroting, waarin meer rekening wordt ge houden met de grote van de ge meenten, werkt vertragend. „Voor 1 april zijn we er in Rei- merswaal niet mee klaar", sprak burgemeester A Verbree. Pikant detail is dat in een aantal gemeenten het GGD-geld al tij den klaar ligt. De GGD zorgt zelf ook voor in komsten. Sinds kort hebben de GGD's in Nederland de preven tieve gezondheidszorg voor asielzoekers op zich genomen. Een aparte stichting is hier voor in het leven geroepen. GGD- medewerkers staan daar op de loonlijst. Geld dat overblijft, kan worden gebruikt om de erg ste financiële gaten van de Zeeuwse gezondheidsdienst te dichten. door Pascalle Cappetti SAS VAN GENT - De Sasse middenstanders zijn overwe gend positief over de komst van een Factory Outlet Centre op het voormalige CSM-terrein in Sas van Gent. Een enquête van middenstandsvereniging Sas '70 wijst uit dat 92 procent van de 51 leden een dergelijk groot schalig megawinkelcentrum van afgedankte merkkleding niet afwijst en kansen ziet voor een opwaardering van het cen trum. Vier procent, dat zijn twee le den, oordeelt negatief over deze ontwikkeling op het terrein tus sen Zuidchemie en de bebouw de kom. De andere vier procent heeft geen mening. Voorzitter W. ten Hoor van Sas '70 maakte deze resultaten don derdag bekend in de commissie Midden- en kleinbedrijf, econo mische zaken en consumenten (MEC). De organisatie heeft de meningen in allerijl gepeild, omdat tijdens de informatiebij eenkomst dinsdag niet echt dui delijk werd hoe de winkeliers over het centrum dachten. De conclusie van de enquête ver heugde burgemeester J. Lonink. Hij noemde dit positieve geluid een bevestiging dat Sas van Gent op de goede weg zit. Onderzoeken De commissieleden toonden zich al net zo positief over de im puls die het Factory Outlet Cen tre aan de werkgelegenheid en de middenstand van Sas van Gent kon geven. Zij moesten wel even slikken toen zij hoorden welke onderzoeken nog staan te gebeuren. Vooral de hoge kosten die daarmee naar verwachting gemoeid zijn, deden hen pijn. Een onderzoek naar de verkeersafwikkeling, alsmede stedebouwkundige, milieu-, economische en juridische on- Meer leden' ouderenbonden TERNEUZEN - De gezamenlij ke ledenwerfactie die de oude renbonden ANBO. Unie KBO en PCOB onlangs hielden; is een groot succes gebleken. Tot nu toe meldden zich zo'n 220 nieuwe leden aan, en dat aantal groeit nog steeds. De ANBO zal overigens op 10 maart een ken nismakingsochtend houden in restaurant De Vijverhof aan de Frederik van Eedenstraat in Terneuzen. derzoeken komen nog op de ge meente af. En wat als het ambi tieuze plan onverhoopt niet doorgaat of als Goes met het centrum gaat lopen? Is dan al dat geld weggegooid, vroegen onder andere J. Obrie (CDA), M. Sparreboom (WD) en R. de la Ruelle (GGS) zich af. Lonink erkende dat de raad bin nenkort een kredietvoorstel kan verwachten over de onderzoe ken. Onderzocht gaat worden of ook de provincie hieraan kan bijdragen. Afgesproken is dat de projectontwikkelaar Inno- vast in elk geval de kosten voor het economisch onderzoek voor rekening neemt. De gemeente en de provincie bewaken wel de onafhankelijkheid van dit on derzoek, omdat zij de opdracht formuleren en verstrekken. Tweede studie Dat maakt het volgens Lonink onnodig nog een tweede, eigen onderzoek uit te voeren, zoals Ten Hoor opperde. Mocht uit de verschillende onderzoeken naar voren komen dat het plan niet haalbaar isdan zijn deze kosten niet te verhalen op de project ontwikkelaar, reageerde Lo nink op opmerkingen vanuit de commissie. „Andersom kan de projectontwikkelaar ons niet aansprakelijk stellen als de raad uiteindelijk 'nee' zegt." De burgemeester en gedepu teerde Van Zwieten willen juri disch wel laten vastleggen dat de bestemming vast komt te lig gen en dat het gebied over een aantal jaren niet kan verande ren in een tweede winkelcen trum met supermarkt. Een projectgroep waarin ook de pro vincie zit ziet toe op de gevolgen voor de middenstand. Verwarring M. Weemaes (D66) zaaide wat verwarring onder de commis sieleden door te stellen dat Veenman, eigenaar van de grond, het project eigenlijk niet ziet zitten. Dat was volgens Lo nink niet waar. Het is wel zo dat er naast Veenman een geld schieter zit, F Kras uit Den Haag, die zich ook eigenaar noemt. De gemeente heeft in middels echter gehoord dat deze constructie contractueel is dichtgetimmerd. De koopover eenkomst tussen Innovast en de economisch en juridische eige naar is inmiddels verlengd van juli tot november. Dit betekent dat de projectontwikkelaar iets meer tijd heeft om zijn plannen rond te krijgen. Het verlies aan rentelasten is voor zijn reke ning. door Lukas Fransen WESTKAPELLE - 'In de jaren dat er in een dorp als Westkapelle weinig ontspan ning was. werden door de dorpelingen de weinige feestdagen zoals kermis, Oranje feesten en verjaardagen van liet Konink lijk Huis uitbundig gevierd.' Dat schrijft de onlangs overleden oud-wethouder W. Gabriëlse in zijn boek 't Oude Westkap pelse leefpatroon. De laatste jaren is het uitbundig vieren van feestdagen door de Westkappelse jeugd geëscaleerd tot ver nielingen en brandstichtingen. Uit politieonderzoek is gebleken dat het bludderen en jekkeren, ofwel brandstich ten en vernielen, onder een deel van de jongeren van Westkapelle is uitgegroeid tot een traditie. Naast diverse duinbran den is ook het oorlogsmonument, in de volksmond bekend als de Schoppesteel, al twee keer in brand gestoken. De afgelo pen jaarwisseling was het weer goed raak. Een strandpaviljoen, een bushokje en en kele telefooncellen gingen in vlammen op. Enkele dagen later werden diverse graf stenen op het plaatselijke kerkhof vernie tigd. De politie heeft na een uitgebreid onder zoek de afgelopen weken 26 mannen in de leeftijd van 22 tot 34 jaar aangehouden en inmiddels weer op vrije voeten gesteld. Op één na, kwamen zij allen uit Westkapelle. Onder de verdachten bevindt zich een brandweerman van het plaatselijke korps. Is de jeugd van Westkapelle losge slagen of valt het allemaal wel mee? Bluddertje H.A van Maldegem, burgemeester van Westkapelle van 1981 tot: aan de herinde ling in 1997, zegt dat excessen van deze omvang zich in zijn tijd niet voordeden. „Er gebeurde wel eens wat. Maar dat was altijd onschuldig. Jongelui maakten een bluddertje, een vuurtje, op het strand of aan de rand van de duinen. Er werd ook wel eens wat vernield, maar nooit veel." De oud-burgemeester geeft toe dat er tij dens Oud en Nieuw wel het een en ander gebeurde. „Dat wist je en daar hielden we rekening mee. De jongelui kwamen naai de Markt en staken er banden in de fik. De drie politiemensen van het plaatselijke korps woonden in Westkapelle en kenden de jeugd goed. Daarom leverde het nooit problemen op." 'Op Westkapelle, waar men over 't alge meen niet vies was van een stevige borrel, verdween menig glaasje achter de kiezen', schrijft Gabriëlse.. „Er wordt gewoon te veel gezopen in het dorp", zegt de zestien jarige Jaap Janse, terwijl hij van zijn scoo ter stapt. Net, als zijn vriend Alex Verha gen (17) heeft hij de geruchten gehoord. „Er is wel eens gedonder met Oud en Nieuw en kermis. Met oudjaar verzame len we ons op de Markt en ontsteken we vreugdevuren. Soms loopt het wel eens uit de hand." Volgens de jongens zijn de problemen gro tendeels na de herindeling ontstaan. Sinds Westkapelle onder de gemeente Veere valt, moeten de plaatselijke cafés om twee uur de deuren sluiten. Janse: „Om twee uur moet iedereen eruit. Dan sta je ineens met een grote groep buiten. Wat doe je als je nog geen zin hebt om naar huis te gaan: lopen kutten." Grafschennis Over het in brand steken van het strand paviljoen en de Schoppesteel doen ze niet moeilijk„Er gaat altij d wel eens wat in de fik hier", zegt Verhagen. „Dat hoort bij het dorp." „Maar het vernielen van die grafstenen, dat kan niet", zegt Janse fel. Als ze degene vinden die dat gedaan heeft, kan hij beter verhuizen uit Westkapelle. Als je zoiets doet ben je toch gestoord." In het dorpshuis maken twee oude man nen een praatje met elkaar.„Dat ze de Schoppesteel in brand hebben gestoken, vindt niemand in het dorp erg", zegt een vanhen. „Maar een bushokje inbrandste- ken of het kerkhof vei-nielen kan niet. Wij deden dat vroeger nooit." „Ach, jullie hebben ook wel eens wat in brand gesto ken", zegt een oudere vrouw. „Dat is niet zo erg. Zolang ze mijn huis maar niet in brand steken." foto Ruben Oreel Jaap Janse (1) en AleX Verhagen uit Westkapelle: 'soms loopt het wel eens uit de hand'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 53