Hulst is gemeentelijk bad kwijt SSSSJSS, Eeuwelinge blaast nog partijtje mee PZC Raad besluit voor privatisering Driehoek ondanks vraagtekens oppositie Plannen VOOF nieuwe zeeland vrijdag 26 februari 1999 z 20 Opgeknapt parkeerterrein levert niet alleen blije gezichten op Oostburg in beroep bij Raad van State tegen vrije vestiging boeren Sluis-Aardenburg ziet bollenvelden al liggen door René Hoonhorst HULST - Het Hulster gemeen telijk zwembad De Driehoek gaat volgende week in particu liere handen over. De meerder heid van de gemeenteraad ging akkoord met het voorstel tot privatisering van het zwembad. De IJzendijkse zakenman F. Lievens wil na ondertekening van het contract op maandag 1 maart direct beginnen met de voorbereidingen tot verbete ring van het bad en de aanleg van een themapark rond Rey- naert de Vos. Zoals verwacht bleven de oppo sitiepartijen CDA en Progres sief Hulst tegen de overname van het bad. Vooral de 'oneindi ge bijdrage' die de gemeente Hulst Lievens dient te verstrek ken. zit de oppositie met lekker. A Hegger (Progressief Hulst) re kende nog eens voor dat de 450.000 gulden die de gemeente dit jaar als exploitatiebedrag bijdraagt over tien jaar al is op gelopen tot 623.000 gulden, over vijftig jaar twee miljoen gulden bedraagt en over een eeuw tot negen miljoen gulden is aangegroeid- Wethouder B. Picavet riposteerde dat de groei van die bedragen ook geldt als de gemeente eigenaar van het bad blijft. Picavet ging ervan uit dat de kosten zelfs sneller zouden groeien. De wethouder becijfer de maanden geleden al dat de gemeente over een jaar of twee al 625 mille aan exploitatiete kort moet ophoesten als niet tot privatisering wordt overge gaan. De wethouder hield dan ook staande dat de gemeente een goed onderhandelingsre sultaat heeft bereikt en hij voor spelde dat de tegenstanders van vandaag later nog wel eens spijt van hun standpunt krijgen Wettelijk De vragen van Hegger of Hulst met het verstrekken van de jaar lijkse exploitatiesubsidie wel voldeed aan bepalingen van de Algemene Wet Bestuursrecht bleven voorlopig onbeant woord, omdat Picavet en de an dere collegeleden de antwoor den niet paraat hadden. De fractievoorzitter van Progres sief Hulst krijgt nog antwoord op haar vragen, maar die ant Klein rechts wil totaalvisie voor Braakmanhaven TERNEUZEN - De GPV/RPF en de SGP in Terneuzen willen meer duidelijkheid over de toe komstplannen die Het Haven schap Zeeland Seaports heeft in de Braakmanhaven bij Terneu zen. De beide fracties stemden donderdagavond tijdens de raadsvergadering weliswaar in met de door het havenschap aangevraagde plaatsing van een containerterminal in de Braak manhaven, maar ze verlangden van het college van B en W wel een totaalvisie op de toekomsti ge ontwikkelingen van onder meer de natuur in het gebied. Groen Links sprak zich uit te gen de bouw van de terminal. Fractievoorzitter A Willemsen verwees daarbij onder meer naar de protesten van de na tuurbeschermers (de Zeeuwse Milieudefensie en 't Duumpje). Ook zei hij te vrezen voor verde re groei van de terminalcapaci- teit. Die bedraagt nu nog slechts' 50.000 containers (b uitendijks), maar Zeeland Sea port verwacht dat dat aantal kan oplopen tot 150.000. In dat geval zou ook een deel van de noordelijke Braakmanpolder in beslag moeten worden geno men. „Het bestemmingsplan Wevels- waaldijk is de grens, die mag niet worden overschreden", al dus Willemsen. De terminal valt voor een klein deel binnen dat bestemmingsplan, dat moest worden gewijzigd om de bouw van de terminal mogelijk te ma ken. Wethouder K. van der Hoofd antwoordde dat de huidige bouw van de terminal procedu reel een losstaande zaak is. Maar "hij zegde toe meer duide lijkheid over de toekomstige ontwikkelingen in de Braak manhaven in de commissie te brengen. „Wanneer en welke commissie dat wordt, kan ik nog niet zeggen. Eerst moeten we het eens worden over de uit gangspunten. dan kunnen we ze presenteren", aldus Van der Hoofd. Burgemeester R. Barbé stelde voor om de directie van Zeeland Seaport uit te nodigen bij de desbetreffende commissiever gadering om hem te vragen waarom zij de aanvraag voor de terminal eigenlijk heeft gedaan. Winkeldievegge TERNEUZEN - Een 44-jange Axelse heeft woensdag voor 115 gulden aan goederen weggeno men in een winkel in de Dreb- belstraat in Terneuzen. De vrouw werd gesnapt en moet voor de rechter verschijnen. woorden zullen niets meer aan de situatie veranderen omdat de coalitiepartijen akkoord gingen met het collegevoorstel. Privatisering De door CDA uitgedaagde WD "er Rvan Haperen, die eer der kritische vragen over een aantal voorwaarden tot privati sering stelde, legde nog even uit waarom de liberalen met de ideeën van B en W instemden. De WD was weliswaar niet even gelukkig met alle condities van de overname door Lievens (de oneindige exploitatiesubsi die bijvoorbeeld), maar konzich vinden in het bereikte compro mis. De Hulster liberalen zijn er daarnaast van overtuigd dat de privatisering in de toekomst 'geen structureel hogere kosten met zich meebrengen'. De dis cussie over een voorstel voor een krediet van 2.373.500 gulden voor restauratie van de Kelder manspoort verliep op dezelfde wijze als die over het zwembad. De tien leden van de coalitie partijen Groot Hulst/Gemeen- schappelijke Belangen, PvdA en WD hadden er alle vertrou wen in dat de gemeente erin zou slagen om allerlei subsidies van Rijk en provincie binnen te ha len. De zeven politici van de opposi tie achtten de financiële risico's veel te groot en waren bovendien beducht dat de Kel dermanspoort verkwanseld zou worden aan een ondernemer die er 'een kroeg' in zou willen be ginnen. Een commercieel idee dat nooit door Monumenten zorg, een belangrijke subsi- diënt, gehonoreerd zou worden, waarschuwde CDA'er A Totté. Aan het herstel van de laat- Middeleeuwse water-landpoort kan door de beslissing van de meerderheid van de raad nog dit voorjaar worden begonnen. door Barend Pelgrim KLOOSTERZANDE - Er is se rieuze belangstelling voor het ontwikkelen van toeristische en recreatieve voorzieningen rond de veerhaven van Perkpolder. Dat zei burgemeester van Hontenisse, T. Steenkamp, don- deravond tijdens de oprich tingsvergadering van de onder nemersvereniging Hontenisse. Sinds oktober zijn drie bedrij ven gezamenlijk bezig met een onderzoek naar mogelijke op lossingen voor de opzet van eco nomische bedrijvigheid na 2003, wanneer de veerverbin- ding Kruiningen-Perkpolder wordt opgedoekt. Volgens Steenkamp blijkt uit het onder zoek van het trio nu reeds dat er gegadigden zijn om op en rond de terminal faciliteiten voor toerisme en recreatie te ontwik kelen. Uit een studie van het Neder lands Economisch Instituut (N EI) is gebleken van er in Honte nisse zeker 150 banen verdwij nen door het wegvallen van de bootdienst over de Westerschel- de. Gemeente en ondernemers zien met lede ogen hun regio af glijden tot een economische uit hoek. Om de belangenbeharti ging van midden- en kleinbe drijf beter te structureren werd daarom gisteravond in Kloos- terzande een overkoepelende ondernemingsvereniging in het leven geroepen. Het interimbestuur van de nieu we belangenorganisatie heeft als eerste actiepunt vastgesteld, dat er een complete inventarisa tie komt van alle bedrijfsschade die de verdwijning van het veel te weeg brengt in de gemeente. Krachtenbundeling Op de bijeenkomst riep de voor zitter van MKB-Nederland, J. de Boer, de aanwezigen op tot een bundeling van de krachten, om op basis daarvan bij provin ciale en rijksoverheid compen serende en alternatieve stimule rende maatregelen af te dwingen. Hij bood daarbij de hulp aan van zijn organisatie. „Het MKB heeft expertise in huis en wil Hontenisse tegemoet te komen. Wij willen het proces begeleiden, om een sterke orga nisatie te creëren. Maar de opzet daartoe moet wel hier, aan de basis ontstaan. Alleen als ge door Frank Gijsel OOSTBURG - De gemeente Oostburg tekent beroep aan bij de Raad van State tegen het be sluit van Gedeputeerde Staten om nieuwe vestiging van agrari sche bedrijven geen beperkin gen op te leggen. De gemeente Oostburg wil in het bestem mingsplan Landelijk gebied nieuwe vestigingen juist aan banden leggen en uitgaan van een oppervlakte van 5000 vier kante meter. Wethouder C. Bo- lijn was van mening dat er goede argumenten waren om met suc ces in beroep te kunnen gaan. Het goedkeuringsbesluit van GS is verder zodanig dat een 'opening' is ontstaan voor uit breiding van omvangrijke in tensieve veehouderijbedrijven. De commissie Planologie en Volkshuisvesting verleende donderdagavond verder zijn medewerking aan de verplaat sing van het garagebedrijf De Bliek aan de Wëijkmanlaan in door Frank Gijsel SLUIS - De gemeente Sluis- Aardenburg hield donderdag in de raadzaal van het Belfort in Sluis voor belangstellende agrariërs een drukbezochte voorlichtingsbijeenkomst over de bloembollenteelt in haar ge meente. De ruim honderd aan wezigen - veelal jong boeren - werden voorgelicht over de teeltmogelijkheden en toe komstkansen. Inleider W. van Zuylen, zelf ja renlang teler, kon de aanwezi gen vertellen dat Zeeuws- Vlaanderen een uitermate ge schikt gebied is. „Het ligt kli matologisch erg gunstig, met veel zonuren. Daardoor gaat. de ontwikkeling van de bol sneller dan in andere gebieden van Ne derland. Een nadeel echter kan zijn dat niet overal voldoende beregeningswater voorhanden is. Ook het spoelen van de bollen vergt veel water. Inleider A Rood van Cebeco prees het gemeentebestuur van Sluis-Aardenburg voor zijn voortvarende aanpak, waar door een subsidie uit de Europe se pot voorhanden is. De ge meente Sluis-Aardenburg meente en ondernemers de krachten bundelen en één front vormen ben je in staat sterk naar buiten te treden. Het MKB is er echter niet om wéér een groot rapport te ontwikkelen, wat wij willen, is er actiegericht het hoogst haalbare voor Hon tenisse helpen uithalen bij de overheid." Compensatie Volgens De Boer kan de lobby van het MKB een flinke steun zijn bij het zoeken naar com pensatie voor de opening van de Wësterscheldetunnel. „De sa menwerking moet uitmonden in een gezamenlijk plan voor de sociaal-economische ontwik keling van Hontenisse en dat zal worden voorgelegd aan de pro vincie Zeeland. En daarbij moet men niet alleen gelijk krijgen, maar ook krijgen waar je je zin nen op gezet hebt." Burgemeester Steenkamp is van plan de politieke beloften, die hem op het ogenblik gedaan worden naar aanleiding van de Provinciale Statenverkiezin gen, ook gedaan te krijgen. Hij memoreerde dat zijn bestuur op dit moment door het merendeel van de partijen toezeggingen worden gedaan, die weliswaar gunstig klinken, maar die hij ook bewaarheid wil zien. Minisymposium laboratorium GOES - De laboraloriumschool te Goes bestaat dit jaar 25 jaar en houdt in verband daarmee een minisymposium. Dat ge beurt vrijdag 9 april in het ge bouw aan de Rommerswaele- straat. Inleiders zijn dan drs. C. Nooms, manager intellectual property, regulatory affairs en PR biotech bij Adfvanta in Kapelle, W. J. R Reijniers, chemicus bedrijfsad viseur bij Syntens in Middel burg, dr. S. Muusze, klinisch- chemicus te Terneuzen en drs. S E. P. G. Merkx, product ste wardship leader Europe bij Ge neral Electric Plastics in Bergen op Zoom. Dagvoorzitter is ir. P. J. J. Mens Het mini-symposium begint om 10.00 uur en duurt tot ongeveer 14.30 uur. Breskens naar het bedrijventer rein Stampershoek in Oostburg Het ligt in de bedoeling om aan de Wëijkmanlaan in de toe komst woningbouw te realise ren. Na verhuizing van Autoschade- bedrijf Deschatech van Water landkerkje naar het bedrijven terrein zal in de Molenstraat in Waterlandkerkje eveneens wo ningbouw plaatsvinden. De commissie stemde in met de ver huizing van het transportbe drijf Fieret van de Oude Kerk straat in Oostburg naar de Bruggendijk in Zuidzande. J. Wielakker (PvdA) vroeg zich tijdens de vergadering af hoe het toch kwam dat de gemeente Oostburg er telkens weer niet in slaagt tijdig bestemmingsplan nen ter inzage te leggen. Volgens Wielakker getuigt dit van een slechte planning. „Er klopt structureel iets niet als we tel kens de termijn moeten verlen gen. Daarnaast staat het erg slordig." voteerde hiervoor Onlangs 45.000 gulden voor de verdere ontwikkeling van de teelt. Vol gens Rood is het in het beginsta dium belangrijk dat er een teelt- groep ontstaat die regelmatig overlegt over de teeltmethoden Rood: „Er zal het nodige geïn vesteerd moeten worden, maar het allerbelangrijkste is dat er nog veel mechanisatie moei plaatsvinden. Gunstig is de lig ging en de humusrijke bodem, die een bol met power kan ople veren." Het ligt in de bedoeling dit voor jaar al van start te gaan met een beperkte teeltgroep. Hiervoor zullen voorlichtingsbijeenkom sten opgezet worden onder lei ding van de Dienst Landbouw Voorlichting (DLV), waarbij al le facetten aan de orde zullen komen. Volgens initiatiefnemer en raadslid F. Maenhout bestaat er voldoende belangstelling om te kunnen starten met de trai ning. Burgemeester C. J. van Liere toonde zich opgetogen over de komst van de bollen teelt. „Het kan een prachtig kleurenpalet opleveren. Wel licht kunnen de velden straks opgenomen worden in een toe ristische fietsroute." door Helen Stevens TERNEUZEN - De herinrich ting van het parkeerterrein bij het Terneuzense appartemen tencomplex Stuvesande, met het subtropisch zwemparadijs Scheldorado in de nabije om geving, is zo goed als klaar. Maar niet iedereen is blij met de nieuwe voorzieningen. Het karwei begon in april vorig jaar. Inmiddels is alles afge rond. Er zijn extra bomen aan geplant voor de blokken Aqua rius en Gemini, een busstrook met een voetgangersverbin ding en -oversteekplaats rich ting Scheldorado is aangelegd, en er kwamen extra parkeer plaatsen voor minder validen en bijkomende verlichting langs de zeedijk. Uit reacties blijkt echter dat lang niet iedereen kreeg wat hij wilde. Zo tekende Stuvesande- bewoner J. Scheele onmiddel lijk na de bekendmaking van de herzieningsplannen beroep aan bij de gemeente Terneu zen. Hij verzette zich niet tegen de herinrichting zelf, maar de uitvoering kon hem niet beko ren. Verbetering van de veilig heid stond voor Scheele voorop. In plaats van de par keerplaatsen voor bussen zag de Terneuzenaar daarom lie ver bushaltes: beter voor de veiligheid van de bezoekers. Vrachtwagens In plaats daarvan zijn er dus parkeerplaatsen; dat zou vol gens Scheele zelfs strijdig zijn met de regels van de politie. Ook deed hij een voorstel tot installatie van laad- en los- ruimtes voor vrachtwagens die Stuvesande-bewoner J. Scheele had bij het Terneuzense appartementencomplex in plaats van parkeerplaatsen voor bussen liever bushaltes gehad en mist nog een zebrapad, dat wel beloofd was. het café en restaurant van Scheldorado van drank en pro viand voorzien. Die voorzie ning kwam er wel, maar is te klein om een vrachtwagen te stationeren. Verbitterd uit Scheele zijn on genoegen over de Terneuzense politiek. „Dit is je reinste onzin en een typisch voorbeeld van de democratie Terneuzen. Hier kun je zien hoe men de politiek dichter bij de burgers probeert te brengen." Ondanks verwoe de pogingen - ontelbare brie ven en telefoontjes naar de be voegd? instanties - werden geen resultaten geboekt. „Mo menteel stoppen de autobus sen aan de overzijde van de weg, zodat enthousiaste schoolkinderen onoplettend de weg over rennen. Gewoon weg levensgevaarlijk en on verantwoord. Zelfs al houden omwonenden steeds rekening met overstekende kinderen, toch zullen hier vroeg of laat vreselijke ongelukken gebeu ren." Ook over het beloofde, maar niet aangelegde zebra pad en de extra laag asfalt op het wegdek is de Terneuzenaar niet te spreken Looplij n „Het extra laagje asfalt komt er wel degelijk aan, in de loop van het voorjaar"zegt een ver tegenwoordiger van de ge meente Terneuzen. „De nor male gang van zaken is dat wordt gewacht met de afwer king van de weg tot de ergste foto Charles Strijd vrieskou voorbij is. De asfalt- toevoer ligt bovendien 's win ters volledig stil. De bewering over onveilige oversteekplaat sen klopt niet. De kinderen stappen direct uit de bus op het trottoir, vandaar loopt een di recte looplijn naar Scheldora do toe. Men steekt de weg over op een goed zichtbare plaats voor de automobilisten." Volgens de gemeente bedragen de kosten van het hele project ongeveer 1,1 miljoen gulden. Muziekvereniging Breskens viert dit jaar honderdjarig jubileum door Wilma Valk BRESKENS - De naam van de muziekvereniging spreekt voor zich 'Uit het Volk' - dus muzikanten uit Breskens, en 'Voor het Volk' - voor de bevol king van de vissersplaats muziek maken en optredens verzorgen. Nu, bij het hon derdjarig bestaan van de ver eniging, gaat dit niet meer op. Veel spelers komen uit andere plaatsen zoals Aardenburg, Oostburg, Nieuwvliet en zelfs Knokke-Heist. Bovendien spelen ze in heel de regio en ook in het buitenland. 'Uit het Volk Voor het Volk' werd 23 augustus 1899 opge richt. Het reglement van de muziekvereniging werd bij Koninklijk Besluit van 29 ja nuari 1900 erkend. Het regle ment rept van 'werkende le den' die zonder voorkennis van de kapelmeester of zonder gel dige reden niet van de repetitie mogen wegblijven. Bij een wil- lekeurig verzuim moet er een boete van vijf cent worden be taald, tien cent voor het tweede verzuim en twintig cent voor de derde maal Een heel bedrag in die dagen, zodat er wel wei nig verzuimgeweestzalzijn. Je kon zelfs ontslagen worden Ook wangedrag tijdens de re petitie heeft een geldboete tot gevolg. Verder moeten de leden twee cent per week contributie afdragen ten bate van de alge mene kas. Toch is al vlug een muziekvereniging voor Bres kens, waarvoor vooral burge meester J. G. Gerritsen zich had ingezet, niet meer weg te denken. De vereniging groeit en de prestaties worden beter. Onder leiding van J. C. Ie Bleu wordt in de jaren 1926 tot 1928 gespeeld in de afdeling uit muntendheid In 1937 neemt de bekende Cor Schijve het stokje over. Hij bereikt in 1940 goede resultaten in de eerste afdeling met eerste prijzen en drie maal een extra prijs. Muziektent In 1927 laat de vereniging voor ruim 2900 gulden een muziek tent bouwen. Maar dit is toch een maatje te groot voor de club, de aflossing bedraagt 130 gulden per jaar. In 1938 neemt de gemeente Breskens de mu ziektent over. Die is behouden gebleven. Na de oorlog komt de vereni ging weer langzaam op gang. In 1949, bij het vijftigjarig be- Statieportret van de jubilerende muziekvereniging Breskens/Groede. staan, zijn er weer enige activi teiten. Een speciale 'vaandel- commissie' brengt bijna 1500 gulden bij elkaar voor de aan schaf van een nieuw vaandel, een heel bedrag voor die tijd. Genoeg om nog nieuwe uni formpetten aan te schaffen en een paar witte handschoenen voor de vaandeldrager. Harry Maas komt in 1949 bij de mu ziekvereniging en is nog steeds lid. „Destijds was ik bevriend met de zoon van de toenmalige dirigent Le Bleu, hij vroeg me mee te doen en zo ben ik in de muziek gekomen.Harry is be gonnen als drummer, maar la ter overgegaan op een blaasin strument. Naast Harry is een van de oudgedienden Ko Meij- aert. Beiden zijn ook lid ge weest van de later - tijdelijk - opgerichte band De Krabbe- kokers In 1953 bij het eerste Visserij feest in Breskens is 'de muziek' van de partij met iets geheel nieuws. Uit een groepje pad vinders wordt een drumband gevormd. De muzikanten zijn nog niet gewend aan het mar cheren achter een drumband. Ze zitten allen op een boeren kar, die, getrokken door een paard, achter de drumband aanrijdt. Marinus van de Broecke is één van de eerste drumbandleden en na een korte onderbreking nu alweer jaren van de partij Hij is vandaag de dag één van de oudste leden van de drum band en speelt hierin samen met dochter Catja en straks ook zijn kleinzoon. „Hij volgt nu de muziekschool, wij had den vroeger maar een schrift met kruisjes om het te leren." Ook broer Arie zit in de drum band en ooit was vader be stuurslid. Marinus heeft goede herinneringen aan alle optre dens. „We zijn naar Frankrijk en Spanje geweest voor optre dens. In de jaren zestig ver zorgden wij optredens samen met de drumband Oranje Nas sau uit Vlissingen. Zo zijn we nog eens bij de aankomst van Sint Nicolaas op de televisie geweest." De laatste dertig jaar werkt de koninklijke muziekvereniging samen met Eendracht Maakt Macht uit Groede. bij gebrek aan leden. Naar ieders tevre denheid De laatste tien jaar doet de mu ziekvereniging vooral van zich spreken door de grote shows in de sporthal van Oostburg. Ook dit jaar bij het honderd jaar be staan is er een groots jubileum programma. Onder leiding van voorzitter Arie Vinke en een speciale jubileumcommissie is er een gevarieerd programma samengesteld, dat vooral in Breskens plaatsvindt. Op 16 en 17 april start het pro gramma 1999 met een grote show in de sporthal met mede werking van diverse groepen en uiteraard De Krabbeko- kers. Tevens is er Eddy Wally en de Nederlandse Céline Di on. Het programma gaat verder met een bazaar op 22 mei in het verenigingsgebouw de Uit komst. Er zijn een rommel markt, diverse spellen en ook foto Franz Gittenberger optredens door de muziekver eniging. Samen met muziek vereniging Veronica uit Zuid zande, die dit jaar 125 jaar bestaat, haalt Breskens-Groe- de de Koninklijke Luchtmacht Kapel op 24 september naar Breskens. Het laatste evene ment van dit jubileumjaar is een Play-Inn. Deze speciale dag is vooral voor de muzikan ten uit de regio. Ook al is de vereniging hon derd jaar oud, ze leeft als nooit te voren. Er zijn ruim zestig muzikanten en er zitten op dit moment vijftien leerlingen van de vereniging op de muziek school. „Erisveel veranderd in de vijftig jaar dat ik meespeel", weet Harry Maas. „Het reper toire onderging een danige verandering. Voor velen van ons was het even wennen. Toch is er met de komst van moderne muziekgenres veel ten goede veranderd, Welke partij of in strument men in het orkest ook bespeelt, ieder komt voldoen de aan bod en alles is even be langrijk."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 52