Nieuwe opzet openbaar vervoer Massaal protest, maar Axel zwijgt PZC Listige boer vermaakt Sint Kruis PZC Voorzitter raad collectief vervoer legt functie neer Zeeuw helpt slachtoffers Sierra Leone Dierenbescherming start met nieuwe sterilisatie-actie zeeland 19 Fijnmazig systeem voor bussen met snelle lijnen tussen grote kernen W vrijdag 26 februari 1999 door Joost Bosman TERNEUZEN - De Zeeuws- Vlaamse gemeenten, de provin cie en de ZWN willen in heel Zeeuws-Vlaanderen een nieuw, fijnmazig systeem voor het bus vervoer opzetten. Speerpunt van de voorstellen is dat er snel- bussen worden ingevoerd tus sen de grote kernen in de regio. De kleine kernen blijven aange sloten op de langzamere bussen, aangevuld met het omstreden collectief vervoerssysteem voor gehandicapten en ouderen, dat momenteel door Taxicom wordt verzorgd in Terneuzen, Oost burg en Sluis-Aardenburg. De langzame bussen en de taxi's sluiten aan op het snelnet. Het iele openbaar-vervoerssysteem moet, als het doorgaat, op ter mijn via aanbesteding op de markt worden gebracht. Essentieel voor het goed func tioneren van het plan is wel dat alle Zeeuws-Vlaamse gemeen- meedoen. Volgens het voorstel voor het fijnmazige busvervoer moeten de Zeeuws- Vlaamse gemeenten dan ook het WESTDORPE Blues-rockband - De nieuwe blues-rockband The Persuaders (het voormalige Firebrick en •na de FBK-band) geeft morgen, zaterdag, het eerste op treden in De Gravin in Westdor- pe. Het optreden begint om 22.00 uur. De organisatie is in handen van De Gravin en Stich ting Muziek Promotie Westdor- pe HOEK Triviant-competitie - Veelwe ters kunnen hun hart ophalen tijdens de triviant-competitie die zondag 28 februari wordt [ehouden in het Dorpshuis in loek. Per speelbord spelen er twee of drie groepjes van twee personen. Opgeven kan als duo, maar ook als individu. In het laatste geval wordt er een duo gevormd door loting. Geïnteres seerden (vanaf zestien jaar) kunnen zich tot en met morgen (zaterdag) aanmelden. De com petitie begint om 13.30 uur en de deelnemerskosten bedragen vijf gulden. systeem van Terneuzen, Sluis- Aardenburg en Oostburg over nemen. Zij besteden geld dat ze krijgen op basis van de Wét Voorzieningen Gehandicapten (WVG) aan een collectieve ver voerssysteem. Juist hier ligt het probleem voor de overige gemeenten: zij ma ken de WVG-vervoersbijdrage nog steeds over aan de individu ele personen die daarvoor in aanmerking komen, en willen dat zo houden. Ouderen en ge handicapten die over eigen ver voer beschikken, kunnen in de ze gemeenten nog zelf kiezen hoe ze hun WVG-bijdrage be steden. Mochten de gemeenten volhar den in hun weigering, dan zou dat betekenen dat vervoersbe drijf ZWN zelf alternatieven moet vinden voor het vervoer van en naar de snelbussen. Daarnaast zou het collectieve vervoer voor ouderen en bejaar den gewoon blijven voortbe staan, hetgeen een dubbel en dus omslachtig en duur systeem oplevert. In Hulst en Hontenisse wees een enquête onder hulpbehoeven den in het verleden uit, dat 95 procent vóór het behoud is van rechtstreekse uitbetaling van de WVG-gelden. Daarmee worden de tot dusver weerbarstige ge meenten voor een dilemma ge-r steld: als ze luisteren naar de meerderheid van de gehandi capten, kan het plan niet door gaan, ook al omdat voor provin ciale subsidie volledige dekking van Zeeuws-Vlaanderen is ver eist. In dat geval blijft een groot deel van de Zeeuws-Vlamingen verstoken van snelbusvervoer. De Zeeuwse Stichting voor Ge handicaptenbeleid mist in de opzet een dwingende voorwaar de voor de inzet van fysiek goed toegankelijke bussen. Boven dien vindt zij dat het WVG-geld niet zomaar ingezet mag wor den voor een vervoerssysteem dat voor iedereen toegankelijk is. De stichting vreest dat de kwaliteit van het vervoer voor gehandicapten verslechtert. De wachttijden nemen toe, alsme de de reis- en aansluittijden. Daar komt bij dat ouderen en gehandicapten niet meer voor de deur worden afgezet, maar zelf bij de centrale opstapplaat sen moeten zien te komen, zo is de verwachting. Toneelgroep Sint Kruis tijdens de repetities voor De gesjochten sjacheraars. foto Peter Nicolai door Frank Gijsel SINT KRUIS - Waar een klei ne gemeenschap groot in kan zijn. Toneelgroep Sint Kruis heeft geen enkele moeite om mensen enthousiast te maken voor het toneelspel. Telkens weer slaagt de kleine gemeen schap van zo'n 275 zielen erin voldoende spelers op de been te brengen. Waar andere gezel schappen wel eens moeite heb ben om alle rollen bezet te krij - gen, slaagt men er onder de 'Peperbusse' wonderwel in al les op rolletjes te doen verlo pen. Opvallend daarbij is de jeugdige leeftijd van de spe lers. Momenteel worden de laatste puntjes op de i gezet voor de jaarlijkse uitvoeringen in het Dorpshuis. Het spel in drie be drijven van Hub Fober De ge sjochten sjacheraars staat nu ook weer onder regie van Ar nold Scheppers. Sint Kruis kiest bewust voor een klucht. ,,We zijn van mening dat de mensen moeten kunnen la chen als ze uit zijn. Er is al ge noeg ellende in de wereld", verduidelijkt regisseur Arnold Scheppers de keuze. Het stuk gaat over een boer die in finan ciële moeilijkheden verkeert en daarom een list bedenkt om aan geld te komen. Hij lokt een oplichter voor de aankoop van een clandestiene stokerij. Een actrice en de buurvrouw wor den hiervoor ingehuurd. Uit eindelijk blijkt het om water te gaan. De oplichter wordt dan ook aan het eind van het ver haal echt opgelicht. De spelers die op 5 en 6 maart op de planken staan zijn: Er- win Aersens. Isabel Catseman, Helga Onghena, Mark Padi- daen, Conny Benne, Sandra Maeijens en Vincent Hendrik- se. De eerste voorstelling op vrijdag begint om 19.00 uur en wordt voorafgegaan door een concert van de Koninklijke Muzieksociëteit Aardenburg- sche Fanfaren. Op zaterdag is de aanvang om 19.30 uur en is er bal na. Wie nog kaarten wil, kan enkel nog reserveren voor de vrij dagvoorstelling (bij W. de Vos, telelefoon 350212). De zater dagvoorstelling is inmiddels al volgeboekt. Acties FNV Bondgenoten TERNEUZEN - FNV Bondgenoten heeft gisterochtend om 7.00 uur een poortactie gehouden bij Dow Terneuzen. Ander half uur later vond een kantinebijeenkomst plaats bij Troost Mechacon Terneuzen. De rest van de dag werd besteed aan het bezoeken van andere bedrijven in Terneuzen. De acties waren bedoeld om werknemers in de metaal en techniek aan te spo ren komende maandagavond de FNV-bijeenkomst bij te wo nen in het Churchill-hotel. FNV Bondgenoten verwacht zo'n 50 tot 60 mensen op de vergadering. Zij hebben al enige m aan den een conflict met de werkgevers in de metaalsector. Ten eerste eisen ze een loonsverhoging van 35 procent voor de me taal- en techniekarbeiders. Daarnaast wil de vakbond dat de uren waarvoor een toeslag wordt betaald, gehandhaafd blij ven. De werkgevers willen die uren verminderen en ook een groot aantal zaterdagen als normale werkdagen gaan be schouwen. Sas wil autokerkhof kwijt SAS VAN GENT -Sas van Gent bekijkt samen met justitie of het mogelijk is het autokerkhof op Driekwart bij Zandstraat aan te pakken. Burgemeester J. Lonink wil eindelijk een eind maken aan de jarenlang bestaande situatie dat op het terrein bij Zandstraat een groot aantal autowrakken wordt gestald. De eigenaar heeft al eens van de provincie een fors bedrag ge had om de wrakken op te ruimen, maar inmiddels staan er weer net zoveel 'oldtimers' als eerst. Eigenlijk is het aan de provincie om toe te zien op de ruiming van de wrakken, maar Sas is het wachten moe. De kwestie keert herhaaldelijk terug in de commissievergaderingen. Lonink zei donderdag in de commissie ram dat het strafrechtelijk lastig zal zijn de eige naar te straffen, wanneer de gemeente de situatie bestuurs rechtelijk zo lang heeft gedoogd. Hij denkt dan ook dat een overgangstermij n in acht moet worden genomen. Ook de eige naar van een aantal sloopschepen in het kanaal kan een aan schrijving tegemoet zien. De gemeente heeft geconstateerd dat er steeds meer, en naar haar mening, teveel, schepen ko men te liggen. Er is overleg met justitie over de aanpak. Geen oplossing voor sluipverkeer SAS VAN GENT - Sas van Gent ziet geen oplossing voor het sluipverkeer over de Eversdam en Sassing van en naar de Centrale Vuilverwerkende Industrie (CVI) in Westdorpe. De enige oplossing, de aanleg van een verbinding met de Fin landweg, kost teveel: vier ton. Commissielid De Beleir kaartte de pi-oblematiek donderdag aan in de commissie vrom. Hij klaagde over verkeersonveilige situaties, vooral voor de fiet sende schooljeugd. Het vrachtverkeer kan wat hem betreft beter over de Batterij weg gaan. Dit alternatief sprak wethou der R. Noët weer niet aan, omdat de bewoners van de Batterij- weg nu al klagen over de verkeersonveiligheid. ..Ik ben bang dat het probleem niet oplosbaar is, tenzij er veel geld op tafel wordt gelegd. Maar dit is een onrendabele investering, omdat alleen de CVI hiervan gebruik maakt." Geduld overwint inderdaad IJZENDIJKE- Eris nog hoop voor muziekvereniging Geduld Overwint. Verleden week dreigde een crisis omdat er geen op volging was voor het zittende bestuur. Donderdagavond ont stond er een oplossing tijdens de algemene ledenvergadering. Voorzitter Hans Corijn liet weten dat hij en zijn bestuur nog één jaar alle zaken behartigen terwijl een 'commissie van goe de diensten' tegelijkertijd op zoek gaat naar een nieuw be stuur. De commissie wordt gevormd door Camiel Scherbeijn, Sabine Corijn en Hannie Thomaes. Erelid Pol van de Vijver is er als adviseur aantoegevoegd. Corijn hoopt dat de commissie binnen het jaar in haar opdracht zal slagen zodat het oude be stuur het nieuwe goed kan inwerken. De ruim dertig uitvoe ringen en concerten die Geduld Overwint jaarlijks verzorgt gaan gewoon door, zo verzekerde hij door Pascalle Cappetti OOSTBURG - De voorzitter van de klantenraad Collectief Ver voer Zeeuws-Vlaanderen, B. Scherbeijn uit Oostburg, heeft met onmiddellijke ingang zijn functie neergelegd. Scherbeijn vindt de functie niet langer te verenigen met het voorzitter schap van de stichting Werk groep West-Zeeuws-Vlaande- ren Gehandicaptenbeleid. Met de ene pet op moest hij het col lectief vervoerssysteem voor ge handicapten en ouderen in Sluis-Aardenburg, Oostburg en Terneuzen verdedigen, met de andere pet op trok hij ten strijde tegen het verplichte karakter van het collectief vervoer. Zijn beslissing is ingegeven door de recente ontwikkelingen op het gebied van het openbaar vervoer. Provinciaal wordt ge werkt aan een collectief vraag afhankelijk vervoerwaarbij een snelbus de grote kernen ver- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREIM Axelsestraat 16 Postbus 15 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax: (0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.FM. Cappetti S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl bindt en een 'boemelbus' de tus senliggende gebieden bedient. Sluis-Aardënburg, Oostburg en Terneuzen willen op hun beurt de gemeenten Hulst, Axel, Sas van Gent en Hontenisse over de streep trekken om ook deel te nemen aan het collectief ver voer. In juni volgend jaar loopt name lijk het contract met Taxicom, het samenwerkingsverband van taxiondernemers, af. Scher beijn is bang dat Taxicom hier door in het gedrang komt, met alle nadelige gevolgen voor de gehandicapten en ouderen in Zeeuws-Vlaanderen van dien. „Ik wil mijn handen vrij hebben om voor de mensen de meest maximale oplossing er uit te sle pen. Als het collectief vervoer verslechtert, zullen de mensen redeneren dat ze beter af zijn met een eigen vervoersbudget. Alternatieven Scherbeijn verwacht dat, wan neer er ook een provinciaal ver voerssysteem komt, het voor de Zeeuws-Vlaamse gemeenten interessant en dus verleidelijk wordt om hun WVG-geld (Wet Voorzieningen Gehandicapten) in te zetten voor één vervoers systeem, dat ook voor niet-ge- handicapte inwoners is be doeld. En dat is voor hem uit den boze. De werkgroepen gehandicap tenbeleid in Zeeuws-Vlaande ren zijn bezig een gezamenlijk standpunt hierover in te nemen en alternatieven te formuleren. „Als ik me namens de gezamen lijke werkgroepen faliekant te gen het collectief vervoer zou keren, en van de andere kant het collectief vervoer zo goed moge lijk vorm probeer te geven, dan maak ik mezelf ongeloofwaar dig." door Helen Stevens TERNEUZEN - Het vliegtuig dat vandaag koers zet naar Sierra Leone heeft een ge mengd gezelschap aan boord. Naast toeristen en zakenlie den, stappen ook enkele mede werkers van Artsen zonder Grenzen in. De Terneuzense huisarts Henk Hammer maakt deel uit van de delegatie. Voor de zoveelste keer - hij werkt al dertien jaar voor de non-profit organisatie Artsen zonder Grenzen - vertrekt de gedre ven geneesheer voor zes weken naar het Afrikaanse conti nent. Hulp verlenen aan mensen in nood zit blijkbaar in het Ham- mer-bloed. Gedreven door het familietrekje - een onwaar schijnlijke menslievendheid - vertoeft zoon Sander momen teel als logistiek medewerker in Zuid-Soedan, waar de toe stand overigens kritiekis. Hier heerst sinds dertig jaar een burgeroorlog. Echtgenote At- ty. verlos- en verpleegkundige, actief in het dagelijks bestuur van AzG, blijft wegens per soonlijke omstandigheden achterin de veilige Terneuzen se thuishaven. T oekomst plannen Met een prachtig uitzicht op de Westerschelde en knus neerge vlijd in de comfortabele fau teuil. die hij de komende 42 dagen missen moet, doet Henk Hammer zijn relaas. „Tegen alle verwachtingen in kreeg ik vorig weekeinde een telefoon tje van Artsen zonder Grenzen met het verzoek, indien moge lijk, naar Sierra Leone te ver trekken. Een paar uur voor dat telefoongesprek informeerde een patiënt nog naar mijn toe komstplannen indeontwikke- lingszorg. Het antwoord moest ik hem toen nog schuldig blij- Mensen moeten voor elkaar zorgen, vindt huisarts Henk Ham mer en hij laat het niet bij woorden. foto Charles Strijd ven. Zo zie je maar, hoe snel al les soms kan gaan." Langer dan anderhalve maand kan hij nooit in een Derde-Wereldland doorbren gen. „De periode die ik normaal aan vakantie zou spenderen", verklaart de AzG- medewerker. „Ik moet hier in eigen land namelijk een huis artsenpraktijk draaiende hou den." Hoe zijn dagindeling er precies uit zal zien, weet de arts nog niet. Teruggrijpend op eerdere ervaringen, kan hij zich toch enigszins een beeld vormen. Een internationale staf van geneesheren, ver pleegkundigen en logistiek medewerkers opereert vanuit bases die over het hele grond gebied verspreid liggen. Elke medewerker is verantwoorde lijk voor een specifiek taken pakket. Een Frans chirurgisch team staat in voor de zwaarde re heelkundige ingrepen. „De verzorgiftg van diarree en malaria en de klassieke onder voeding, schijnbaar banale aandoeningen die kunnen es caleren naar levensbedreigen de ziektes, neem ik voor mijn rekening." Ook al spreekt de Terneuzenaar vloeiend En gels, vlot Frans, een aardig mondje Zulu en een beetje Arabisch, toch zal de commu nicatie hoofdzakelijk via de vijftig leden van de lokale staf verlopen. Verminkingen Zowel Freetown, de hoofdstad van oud-Engelse kolonie Sier ra Leone, als het Afrikaanse land zijn hem tot nu toe vol strekt onbekend. Recente be richtgeving meldt dat van een centrale regering niet langer sprake is, rebellentroepen zwaaien nu de scepter. Met alle gevolgen van dien. Onlangs verdwenen tweeduizend kin deren uit de hoofdstad. De op roerkraaiers deinzen er niet voor terug hun slachtoffers op afgrijselijke wijze te vermin ken. De beweegredenen van de dokter en zijn echtgenote, om keer op keer de koffers te pak ken en mensen in nood een handje te helpen, klinken uit hun mond eenvoudig en van zelfsprekend. „Mensen moeten voor elkaar zorgen. De tijd die nu aan breekt is daar trouwens uiter mate geschikt voor. Carnaval is achter de rug, Pasen breekt weldra aan. Een moment voor bezinning." door Jean-Lou de Gucht AXEL - De voorgenomen ruiming van een gedeelte van de begraafplaats aan de Burchtlaan leidde gisteravond tot emotionele taferelen tijdens de gemeenteraadsver gadering in Axel. Het massaal opgekomen publiek ver liet in groten getale de raadzaal toen niemand van de raadsleden wilde reageren op de conceptbrief van B en W. Deze brief was opgesteld in antwoord op een aantal in gekomen brieven en een lijst met zo'n elfhonderd hand tekeningen. De brief was toegevoegd aan de ingekomen stukken, maar kwam verder niet aan de orde. „Onvoorstelbaar, het is gewoon een schande dat me mand van de raadsleden wil reageren", werd er geroe pen. „Ze lappen het gewoon aan hun laars. Het is heel erg dat niemand hier één woord aan besteedt." Burge meester De Graaf schorste de vergadering voor enkele minuten, terwijl onderlussen de publieke tribune leeg stroomde. „Dit is een afgang voor de gemeenteraad", riep één van de aanwezigen met grote stelligheid. „Er zijn zoveel handtekeningen verzameld en de gemeente raad geeft helemaal geen reactie. Ze weten helemaal niets van de gevoelens die leven in Axel. De gemeente raad laat de Axelse bevolking gewoon in de kou staan. Chiel de Visser van het comité dat de handtekeningen actie op touw zette, zei verbijsterd te zijn. „Niemand doetz'nmond open. Het was gewoon een hamerstuk. We gaan ons nu beraden over wat we verder nog kunnen doen. maar ik ben bang dat er voor ons niet veel meer uit te halen is." Na afloop van de raadsvergadering benadrukten ver schillende raadsleden nog eens de emotionele argumen ten tegen ruiming van graven te begrijpen. Een gemeen tebestuur moet volgens hen echter ook zakelijk over emotionele onderwerpen kunnen beslissen. Ze spraken de hoop uit dat de tegenstanders van ruiming de demo cratisch genomen beslissing van de gemeenteraad uit eindelijk zullen respecteren. door Catlijne Akkermans TERNEUZEN - Er zijn veel te veel katten in de omgeving. Dat vindt de Dierenbescherming af deling Zeeuws-Vlaanderen. Daarom verlaagt de slichting de hele maand maart voor katten bezitters in de regio de drempel om hun huisdier te laten castre ren of steriliseren. Alle - financiële - waarschu wingen negerend, zo üjkt het. Want de bankcijf ers staan er be paald- niet rooskleurig voor. In 1997 heeft dezelfde actie de stichting bijna de nek omge draaid. De afdeling Zeeuws- Vlaanderen kampte toen met een tekort van ruim 17.000 gul den. Maar nu ligt de situatie an ders. „Deze keer krijgen we een ver goeding voor onze actie. Voor ie dere kat ontvangen we van de gemeente een tientje, tot een maximum van tweehonderd dieren. Dat komt dus neer twee duizend gulden", vertelt voor zitter J. Eefting van de af deling Vorig jaar was hier nog geen sprake van. De actie ging toen daarom ook niet door. „We kon den het gewoon niet opbren gen." Nood De nood is hoog, vindt de Die renbescherming. Eefting: „Men denkt altijd: Gezellig, een nestje katten. Iedereen belooft er een te nemen, maar als puntje bij paaltje komt, krabbelen velen terug. En dan is het: sony, we dachten dat we ze kwijt kon den." De dieren belanden vaak op straat of in de opvangcentra, die steeds voller raken. Eefting vindt het asociaal dat bezitters niet uil eigen bewe ging hun dier laten helpen. „Wie A zegt, moet ook B zeggen. Als je een huisdier aanschaft, neem je daar je verantwoordelijkheid toch voor?", zegt ze. „Jammer, maar we weten gewoon uit erva ring dat mensen het niet uit ei gen beweging doen. Daarom moeten we deze actie houden. We kunnen er niet mee stoppen, fenders ben je weer terug bij af. Katten blijven zich steeds voortplanten." Korting Van 1 tot en met 31 maart kun nen kattenbezitters een formu lier krijgen bij de verschillende dierenartsen in de streek. Ze ko men dan in aanmerking voor een korting van dertig gulden op het normale tarief van de in greep. Het uitgavebeleid van de stich ting fors is ingedamd. Zo wor den er aan de medewerkers geen vergoedingen meer verstrekt, bijvoorbeeld voor de gemaakte kilometers. „Ook is er geen plaats meer voor leuke uitstap jes", vertelt Eefting. Daarnaast wordt er veel aan dacht besteed aan een collecte, wat zo'n beetje de enige bron van inkomsten is. Eefting: „We gaan gewoon zo cloor en hopen daarmee geld binnen te halen." Paaspakketten voor Roemenië HULST - De charitatieve stich ting De Ark/La Barca gaat za terdag 6 maart bij de Edah in Hulst voedselpakketten voor Roemenië inzamelen. Voor vijf tien gulden kunnen mensen een pakket met onder meer rijst, melk, spaghetti, koffie en bouil lonblokjes inslaan. De pakket ten zijn bedoeld voor gezinnen van arbeiders in Sibiu, een plaatsje in centraal Roemenië, die nog geen honderd gulden per maand verdienen. De Ark/La Barca neemt vlak voor Pasen tijdens de jaarlijkse transport- reis ook kleding en kinderspeel goed mee voor een weeshuis en een kindercrèche in Sibiu. Verkeerscontrole TERNEUZEN - De politie heeft gisteren tussen 13.00 en 15.00 uur een verkeerscontrole ge houden in de Terneuzense Bel- lamy straat. Van de vijftig gecontroleerde auto's waren veertien bestuur ders in overtreding. Tien droe gen er geen gordel, twee auto mobilisten konden hun rijbe wijs niet laten zien, één bestuur der kon slechts een ongeldig do cument tonen en één bromfiet ser kreeg een bekeuring omdat hij zonder helm reed. TERNEUZEN Après-ski COC - Het COC-café De Dijk houdt morgen (zaterd ag) een après-ski avond. Het ca fé zal worden omgebouwd tot Oostenrijkse Weinstube. Daar wordt onder meer schnaps en glühwein geschonken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 51