Explosief sfeertje aan de Costa's sr PZC Lauryn Hill laat Dion en Madonna ver achter zich Tom Poes en de Vuursalamander Toonder Studio's O varia 4 Spinnen helpen kinderen bij filmkeuring Spaanse bedrijven panisch vanwege activiteiten bommenlegger puzzel het weer W W*4Êk recept vrijdag 26 februari 1999 van onze redactie binnenland Heel veel grote spinnen en een hondje op de pijn bank. Echte kleine kinderen kunnen de film Aslerix en Obe- lix beter met begeleiding van een volwassene bekijken. Dat vonden althans de leerlingen uit groep 7 van de basisschool De Catamaran uit Rotterdam. De Catamaran-leerlingen wa ren uitgenodigd door de Ne- derlandse Filmkeuring. Het was voor het eerst dat deze or ganisatie zulke jonge kinderen had uitgenodigd een film ook te 'keuren'. Asterix en Obelix, die vanaf 25 maart in de bio scoop is te zien, is ingedeeld in de categorie alle leeftijden. Maar op de posters van de film komt wel het relatief onbeken de driehoekje te staan, dat aan geeft dat heel jonge kinderen de film beter onder begeleiding van een ouder persoon kunnen bekijken. Er zijn drie categorieën in Ne derland. alle leeftijden, vanaf 12 jaar. en vanaf 16 jaar ..Voor al die eerste is natuurlijk heel groot", aldus voorzitter E. Vleeming van de Nederlandse Filmkeuring. „Kinderen van vijf zijn bijvoorbeeld sneller bang dan kinderen van elf.De Filmkeuring nam dan ook in 1997 het driehoekje over dat in andere landen al bestond. De Filmkeuring wilde nu wel eens weten of de indeling zoals zij die maakt ook klopt. De leerlingen van De Catamaran waren het ermee eens. „Zij vonden allemaal dat ze de film aan konden. Maar ze vonden ook dat hun kleine broertjes en zusjes de film met pappa of mamma moesten bekijken", zo zei Vleeming. „Het is fijn datje dan op de terugweg tegen je moeder kunt zeggen dat je die grote spinnen eng vond. Je moeder kan dan uitleggen dat zulke grote en zoveel thuis in de achtertuin niet voorkomen." Het is in Nederland niet ver plicht een film aan de Filmkeu ring voor te leggen, maar tach tig a negentig procent van de producenten doet het wel. ANP door Henk van den Boom Op het brede strand van Sa- lou is geen mens te beken nen. Een jonge moeder op een bankje roept dwingend haar twee kinderen terug die op het punt staan naar de zee te hollen. Alleen langs de vloedlijn jogt onbekommerd een meisje. Ver derop speuren dertig politie mannen van de Guardia Civil met detectors het strand af naar explosieven. Groen-witte jeeps patrouilleren over de kustweg van de Costa Daurada. Wanneer over een paar weken de paasdrukte aan de Spaanse Costa's losbarst, moet de ge heimzinnige bommenlegger van Salou achter de tralies zitten. Lukt dat niet, dan vrezen de ho telhouders en restaurateurs een economische ramp Vandaar dat de Spaanse autoriteiten de af persers) zeer serieus nemen. Doorgedraaid Begin deze maand ontvingen de toeristenbureaus van Cambrils en Salou een anonieme brief waarin honderd miljoen pese ta's (1.4 miljoen gulden) werd geëist. Als niet aan de eis werd voldaan, zouden er bommen worden gelegd op de stranden. De bedrijven dachten met een doorgedraaide geest van doen te hebben die wel spoedig tegen de lamp zou lopen. Totdat op 13 fe bruari de 63-jange Juan Sa muel Sarmiento door een bom werd gedood Hij raapte een stuk pvc-pijp op dat half onder het zand begraven lag. Het bleek een dodelijke, zelfge maakte bom te zijn. Wat al te voorbarig liet de poli tie weten dat het slachtoffer waarschijnlijk zelf de chanteur was, die bij het begraven van het explosief door de bom was ge dood. Toen vorige week zater dag echter een politieman zijn hand bijna verloor, toen hij bij het zoeken naar meer explosie ven een verdacht voorwerp op raapte, liet men deze deze theo rie varen. Zenuwachtig Blijkbaar is de dader niet ge schrokken van het dodelijke ef fect van zijn eigen werk, want een paar dagen geleden kreeg ook de gemeente Tarragona een brief, waarin een zelfde bedrag aan chantagegeld werd geëist Vreemd genoeg heeft de afper ser nog steeds met laten weten op welke manier het geld moet worden betaald. De brieven zijn verkeerd geadresseerd en be vatten veel taal- en typefouten. De hoteliers en restaurateurs van de badplaatsen Salou, Cambrils en Pineda beginnen knap zenuwachtig te worden. Overal langs de zestig kilometer lange kuststrook zijn de repara tie- en schoonmaakwerkzaam- heden in volle gang om de gas ten te ontvangen. „We hopen dat het een slechte grap is en dat het de toestroom van bezoekers niet zal schaden", zegt Joan Pedrell, de voorzitter van de hotelver eniging van Salou. „De toeris- tistische sector is erg gevoelig voor dit soort acties Voor de Nederlandse vakantie ganger is Salou een geliefde trekpleister. Dat blijkt temeer uit het ruime aanbod van Ne derlandse ondernemers die zich hebben gevestigd aan de boule vard of tussen de tientallen eet huisjes in de zijstraatjes. Maar bij Bruintje Beer, Rita's Eetcafé, Heineken Hoek en Feestcafé De Malle Molen zitten de luiken nog stevig dicht. Alleen Eetcafé van onze redactie buitenland De Amerikaanse zangeres Lauryn Hill heeft woens dagnacht Nederlandse tijd vijf Grammy's gekregen. Ze ontving de prestigieuze onderscheidin gen van de Amerikaanse mu ziekindustrie in de categorieën 'beste nieuwe artiest', 'album van het jaar' (The miseducation of Lauryn Hill), 'beste rhythm bluesalbum', 'beste R B-song' (Doo wop (That thing)) en 'beste vocale prestatie in de categorie R&B'. De 23-jarige Hill, die in tien ca tegorieën was genomineerd, brak het record van Carole King, die in 1971 vier Grammy's kreeg voor haar album Tapestry en tot dusverre de vrouwelijke artiest was die de meeste Gram my's in een keer kreeg Het succes van Hill was een te genvaller voor de Canadese zangeres Céline Dion, wiens vertolking van 'My heart will go on' - het succesnummer van bio scoopkraker Titanic - ook een Grammy in de categorie 'Plaat van het jaar' kreeg. Verder kre gen Will Jennings en James Hor ner een Grammy voor het schrij ven van het liedje. De teller voor 'My heart will go on' bleef even wel op drie steken, met het ver lenen van de Grammy aan Dion voor de beste vrouwelijke stem. De onderscheiding voor de bes te cd in de periode tussen 1 okto ber 1997 en 30 september 1998 ging naar Madonna voor haar album 'Ray of Light' Deze ver sloeg behalve Céline Dion, die genomineerd was voor het al bum 'Let's Talk About Love'. onder anderen Eric Clapton ('Pilgrim') en het Brian Setzer Orchestra ('The Dirty Boogie'). (Advertentie) Ai tor is incidenteel open in ver band met een afgesproken maaltijd voor een groepje chauffeurs. Maar de eigenaar doet alsof hij helemaal van niets weet. Chantage Makelaar Derk Snijders, die al bijna dertig jaar in Spanje werkt, ziet zichzelf min of meer als de informele vertegenwoor diger van de ongeveer vijfen twintig Nederlandse onderne mers in Salou. Hij noemt de bommencampagne 'ordinaire chantage'. „Volgens mij zit er geen georganiseerde terreur van bijvoorbeeld de (Baskische af scheidingsbeweging) ETA of een bende achter. De politie moet er wel serieus mee om gaan, maar verder moet het niet te veel aandacht krijgen. In de pers worden deze dingen veel te veel opgeblazen." Willem Don kers, die in Salou twee souve nirwinkels runt, hoopt dat de dader snel wordt gegrepen. „Dit is nooit goed voor onze zaken." Maar de Nederlander wi 1 er toch ook niet al te zwaar aan tillen. Hij herinnert zich nog de bom men die de ETA twee jaar gele den liet ontploffen in vuilnis bakken op het strand. „Dat was Madonna, in een rode jurk ge kleed. opende de gala-avond met het lied 'Nothing Really Matters' in een Japans decor. Zij kreeg voor haar 'Ray Of Light' nog drie Awards, waaronder die voor de beste dansmuziek. De al sinds 1984 succesvolle zangeres had tot dusver slechts één Grammy gewonnen, in 1991 voor de beste videoclip. Grote ster De grote ster van de avond was natuurlijk Lauryn Hill Hill, eerder actief met The Fugees, was in tien categorieën genomi neerd. De zangeres las bij het in ontvangst nemen van een van de Grammy's een deel uit psalm 40 voor: 'Ik heb geduldig op de Heer gewacht. Hij heeft zich naar mij gewend en heeft me ho ren huilen' De Canadese Alanis Morissette won de Award voor de beste rocksong ('Uninvited'). 'The Globe Sessions' van Sheryl Crow werd tot beste rock-cd uitgeroepen. Shania Twain liet zich huldigen voor de mooiste country-song. 'You're Still The One'. In dat genre werd 'The Complete Hank Williams' be kroond met twee Grammy's als meest bijzondere verzamelbox. Whitney Houston's moeder Cis sy oogstte een Award voor haar traditionele gospelalbum 'He Leadeth Me" The Beastie Boys troffen bij de rap-acts twee keer de roos: met 'Intergalactic' (beste presenta tie) en met 'Hello Nastv' (beste alternatieve presentatie). Oeu- vreprijzen waren er uitsluitend voor mannen: Johnny Cash, Mei Torme'. Smokey Robinson, wij len Otis Redding en wijlen Sam Cooke. GPD/AP Die morgen was de markies De Canteclaer van Barneveldt vroeg opgestaan om een wandeling door de winterse natuur te maken. „Dunne sneeuw op zwarte grond", sprak hij onder het voortstap pen. „O reine, rode morgenstond, Hoe stil..." Op dat moment klonk er een luide stem uit de richting van het bouwwerk, dat hij juist pas seerde - en de edelman hield ontstemd de pas in. „Fi done", mom pelde hij. „Altijd hetzelfde. Men schrijdt mijmerend door de verhe ven rust, maar wanneer men in de buurt van Bommelstein komt, wordt men onthutst door plat geschreeuw." Zo prevelende rondde hij de toren van het oude gebouw en hief zijn face-a-main om een koele blik op de rustverstoorder te kunnen werpen. Het was heer 01- was. „Zo!" riep hij uit. „Zeiden ze dat? Een bolle geldbuidel op voe ten hebben ze mij genoemd? Hou me vast, Tom Poes! Ik zal..." De markies liet een dun lachje horen, zodat de spreker zich gestoord omdraaide. „Frappant!sprak de edelman. „De lieden waar u over spreekt, moeten over een scherp opmerkingsvermogen beschik ken." „W-wat bedoelt u?" vroeg heer Bommel geschokt. „Ik bedoel, dat ik het met hen eens ben", verklaarde de heer De Canteclaer, zich omdraaiend. „Uw rauw getier heeft de stilte van deze uitgelezen ochtend verscheurd. Ge hebt een ontkiemend gedicht in de knop ge smoord, amice." Doorloper Horizontaal: 1. Beeldverhaal, wild zwijn; 2. grondsoort, muze v.h. minnedicht; 3. vaarwel, twaalf dozijn; 4. soort papegaai, toss; 5. godsoordeel, Griekse godin; 6. steile kust. ellende; 7. volksverhaal, verdovend middel; 8. ooit, uitdrukking; 9. hijskamertje, stellig; 10. afslagplaats bij het golfspel, opschepper; 11. strijdmacht, mand; 12. be wijsstuk, verfstof; 13. stad in Oklahoma, deel v.h. oog. Verticaal: 1Weekdier, holte onder de arm, wijs beleid; 2. gevoelvol, onzin, mannetjeshond; 3. rondedans, rivier in Italië, zeurkous; 4. stad in Italië, gebeurtenis, vacht; 5. vreemde munt, 1 23456789 'and in Aziè, roof dier; 6. hevig, j vluchtheuvel, das hond; 7. allerlei, Chinese vermicelli, rivier in Frankrijk; 8. Engelse kostschool, stad in Frankrijk, Ier land; 9. graansoort, hengselvat, ver hoogde toon. Oplossing vrijdag Venter, stoof, ka raat, kruit, tanker, plaat, streep, snaak, kapper, pruim, hu mbug, droom, dek sel, kluit. Het citaat is van Grant Allen: 'Alle mensen wor den vrij en ongelijk geboren'. Zeeland: Gemiddeld Op het strand van Salou speuren politiemannen van de Guardia Civil met metaaldetectors naar verborgen explosieven. foto Henk van den Boom/GPD De maand februari zit er bi|na op en Door: Coen Verrijn Stuar werd gekenmerkt door telkens terug kerende periodes met winterse buien. Vandaag lijkt het beeld daar totaal niet op. Het is overwegend bewolkt en van tijd tot tijd kan er wat lichte regen of motregen vallen. Met een matige tot vrij krachti ge zuidwestenwind wordt het een graad of 8. Toch is deze maand qua weer niet echt bijzonder. De hoeveelheid neerslag, het aantal uren zon en de temperaturen wijken niet veel af van het gemiddel de in de maand februari. Alleen dat de neerslag zo vaak in de vorm van hagel of sneeuw viel, komt niet vaak voor. Deze winterse neer slag was het gevolg van een telkens terugkerende noordwestelijke stroming. Toch viel het met de sneeuw in onze regio, vergeleken met de rest van het land, nog wel mee. De noordwestelijke stro ming staat ook altijd garant voor veel sneeuw in de Alpen. Daar heeft de zon het nu voor het zeggen en de temperaturen lopen flink op. Veel zon is voor onze regio de komende dagen niet weggelegd. Vannacht en morgen is het bewolkt en kan er, net als van daag, wat lichte regen of mot regen vallen. Pas in de loop van de middag kan de zon misschien even doorbreken. Het blijft vrij zacht met tem peraturen vannacht rond 6 graden en morgen rond 9 graden. Ook zondag laat de zon het behoorlijk afweten. Vooral in de middag lijkt de kans op regen groot en bovendien neemt de wind geleidelijk in kracht toe. Het wordt nog iets zachter met temperaturen rond 10 gra den. Ook de eerste dagen na het weekeinde staan in het teken van regen, vrij veel wind en hoge temperaturen. Grijs zws - ZW 4 - ZW 4 Minimumtemperatuur voor de komende na Vooruitzichten in augustus. Er waren duizen den Nederlanders en er is er niet eentje weggegaan Nicky Rollings, de eigenaresse van een Engelse pub. houdt ech ter haar hart vast. Zij herinnert zich nog maar al te goed hoe de Engelse sensatiepers in 1989 een tyfus-epidemie aan de Cos ta Daurada heeft opgeblazen. „Mij n klanten zij n drie j aar lang weggebleven." GPD zaterdag zondag maandag dinsdag weer max. 9° 10° 10° 11 min. 6 6° 7° 7° wind ZW 4 ZW 5 ZW 5 ZW 6 Zon vrijdag onder 18.18 zaterdag op 7.35 Maan vrijdag onder 5.13 zaterdag op 15.08 Nautisch bericht De wind is overwegend vrij krachtig, 5 Beaufort,uit zuidwestelijke richting. Het zicht is matig. De temperatuur van het kustwater is 6 graden. De kans op onweer en mist is klein. Waterstanden VRIJDAG Hoog water Laag water 26 FEBRUARI uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 10.45 168 23.29 163 04.36 149 17.20 160 Terneuzen 11.09 192 23.51 187 05.00 157 17.45 16E Bath 12.03 230 05.56 182 18.41 19 Roompot Buiten 10.50 129 23.30 119 04.35 119 17.25 12 Z'zee/Colijnsplaat 12.05 132 ----- 05.40 127 18.25 13 Stellendam Buiten 11.04 123 23.44 113 04.24 072 17.05 07 Wemeldinge 12.15 150 05.45 139 18.30 14 Krammersl. West 12.05 144 05.40 132 18.30 14 ZATERDAG Hoog water Laag water 27 FEBRUARI uur cm uur cm uur cm uur cr Vlissingen 11.59 191 06.01 167 18.26 17 Terneuzen 12.18 216 06.26 17518.56 18 Bath 00.45 226 13.16 258 07.18 203 19.51 21 Roompot Buiten 12.00 144 06.00 130 18.40 12 Z'zee/Colijnsplaat 00.55 124 13.35 148 07.00 137 19.40 13 Stellendam Buiten 12.03 139 05.39 077 18.04 07 Wemeldinge 01.00 142 13.35 167 07.05 149 19.45 14 Krammersl. West 00.55 132 13.40 154 07.10 145 19.50 14 L Lagedrukgebied H Bogedrukgetned A lichte sneeuw malige sneeuw zware sneeuw lichte regen matige regen zware regen onwee 17V hagel Hans Belterman Kalfsoesters 'Prince de Soubise' Maarschalk Charles de Rohan, prins van Soubise, was niet alleen een fijnproever, maar hij stond ook graag in de keuken. Daarvoor behoefde hij zich niet te schamen, want veel van zijn vooraanstaande tijdgenoten in de 18e eeuw kwa men er rond voor uit dat zij meer plezier achter het fornuis dan aan tafel beleefden. Van Charles de Rohan is bekend dat hij graag experimenteerde met gerechten waarin uien werden verwerkt. Veel van die gerechten dragen dan ook zijn naam. Vraag uw slager wel of hij de kalfsoesters plat (ca. 7 mm.) wil slaan. Voor 4 personen: 4 kalfsoesters, elk ca. 100 gram; 500 gram uien, grof gesnip perd; zout; 75 gram geraspte licht belegen Goudse kaas; 2 theel. maizena; 2 eetl. slagroom; witte peper uit de molen; 2 eetl. fijngehakte (platte) peterselie; 40 gram boter; 1.5 eetl. droog kruim van witbrood gemengd met 1 eetl. fijngeraspte Parmezaanse kaas. Breng 1 liter water aan de kook. Voeg 1 theelepel zout en de ui en toe. Wachttot alles opnieuw aan de kook is gekomen. Tem per de warmtebron. Laat de uien 20 minuten zachtjes koken. Stort de inhoud van de pan op een fijne zeef. Laat de uien uit lekken. Schep de uien daarna op een (passeer)doek en knijp nog zoveel mogelijk vocht uit de uien. Wrijf de uien daarna door een fijne zeef. Vermeng de uienpuree met maizena en slagroom. Breng het mengsel aan de kook. Voeg de kaas toe en blijf zolang roeren tot de kaas is gesmolten. Breng het mengsel op smaak met zout en peper. Roer daarna de peter selie erdoor. Laat het mengsel afkoelen. Maak de kalfsoesters droog met keukenpapier. Verhit een koekenpan en laat de boter er heet in worden. Wacht tot het schuim grotendeels is weggetrokken. Bak de oesters er in 5 minuten aan weerszijden lichtbruin in. Neem ze daarna uit de pan. Schenk de bakboter in een lage ovenvaste schaal. Leg de oesters naast elkaar in de schaal. Schep op elke oester een deel van het uienmengsel. Strijk het mengsel zo gelijkmatig mogelijk over de oesters uit. Bestrooi de oesters met het mengsel van broodkruim en Parmezaanse kaas. Plaats de schaal nietal te dicht ondereen reeds hete ovengrill en laat in ca. 8 minuten een fraai korstje op de oesters bakken. Tip: geef er gesmoorde bleekselderij en Italiaanse pasta met lichte tomatensaus bij. Europa: Zachter Vanaf de Azoren heeft een hogedrukgebied zich opgebouwd boven centraal Zuidelijk-Europa. In het westen en noorden van Europa blij ven depressies actief. Ten zuiden van de lijn Parijs-Praag-Boekarest is het vrijwel overal droog met veel zon. Het is ook zacht met tem peraturen meest tussen 10en 15graden. Iets frisser is het op het noordelijk deel van de Balkan en in de Alpen. In het Middellandse- Zeegebied is het op diverse plaatsen soms juist nog iets zachter. De meeste zon is vrijdag te verwachten in Portugal, Zuid-Frankrijk, Italië en een groot deel van de Balkan. Alleen in Griekenland, aan de Turkse west- en noordkust en aan de Spaanse costa's valt een bui. In de Alpen is het de komende dagen droog en de temperatuur gaat verder omhoog. De vorstgrens trekt zich terug tot ruim boven de 2000 meter. De winter trekt zich terug boven Scandinavië, Rusland en de Baltische staten. Daar valt op veel plaatsen sneeuw, vooral in Midden- en Noord-Zweden en in Finland. In de omgeving van Oslo is het droog met flinke opklaringen. De temperatuur ligt tussen -10 graden in Lapland en 5 graden in het zuiden. De Noorse west kust krijgt buien soms met hagel of natte sneeuw. Op de Britse eilanden is het meest bewolkt en vooral in het noorden vallen een paar buien. In de gebieden aan het Kanaal is het regenachtig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4