Inspraak Duurzaam Veilig faalde Hall© wereld Natuur voorop in Oosterschelde Lobby om museum Aldo van Eyck alsnog te bouwen Pettens kernafval blijft nog zeker zes weken weg Rodney ontredderd na diefstal pup Dorpsraden West-Z-Vlaanderen misten goed overleg met wegbeheerders zeeuwse almanak Natte droom ZEEUWS-VLAANDEREN I 17 pzc zeeland vrijdag 26 februari 1999 door Pascalle Cappetti HOOFDPLAAT - De gezamen lijke dorpsraden in West- Zeeuws-Vlaanderen ondersteu nen de herbezinning op het ver- keersveiligheidsproject Duur zaam Veilig Verkeer West- Zeeuws-Vlaanderen.Zij kraken echter de manier waarop de wegbeheerders tot op heden te werk zijn gegaan. „Van enig constructief, gestructureerd overleg met de dorpsraden, c.q. de bevolking, is geen sprake ge weest." Dat het project nu is ge faald, is dan ook volledig ver klaarbaar, vinden zij. De dorpsraden werden de afge lopen tijd herhaaldelijk gecon fronteerd met grote onvrede bi] bevolking en instanties over de uitvoering en de mate van be trokkenheid van de bevolking en de dorpsraden. Dat was voor hen aanleiding om de koppen bij elkaar te steken en zelf hun er varingen te evalueren. Zeer negatief De dorpsraden, veei-tien in to taal, ervoeren de eerste infor matieronde over de verkeers maatregelen in de kernen over het algemeen als positief, maar spreken zich zeer negatief uit over de procedure die daarop volgde. Mogelijkheden om ei gen ideeën in te brengen en al ternatieven aan te dragen, wa ren niet o f nau weli j ks a a n wezig De aanpak van dp buitengebie den wordt ook kritisch beoor deeld. Communicatief was er sprake van eenrichtingsverkeer, commentaar werd niet geduld. Enige bereidheid tot aanpassin gen was er niet. De bevolking, zo geven zij aan, ervoer het publie kelijk gekissebis tussen de deel nemende partijen als 'onvol wassen en onsamenhangend'. Negatief beoordelen zij ook de 'dooddoener dat het ontvangen geld voor het proefproject weg gegooid is als het niet wordt uit gevoerd, waar het voor staat'. ,De bevolking heeft daar name lijk geen boodschap aan. Beter geen project dan een slecht pro ject", is dan ook hun motto. De Advertentie Geen abonnement en belten voor f 0,25 /min. Advertentie Geen aansluitkosten en bellen voor f 0,25 /min. Staatssecretaris Faber (midden) met gedeputeerde De Kok (links) en voorzitter Lilipaly van het Overlegorgaan Oosterschelde. foto Willem Mieras door Richard Hoving YERSEKE - In het nationaal park de Oos terschelde staat de natuur voorop. De be langen van de visserij, de scheepvaart en de recreatie komen op het tweede plan, al dus PvdA-staatssecretaris G. Faber van Landbouw, Natuur en Visserij (LNV). Faber verklaarde donderdagmorgen aan boord van de rondvaartboot Ladv Made leine de Oosterschelde officieel tot natio naal park. De meerwaarde van de aanwij zing moest volgens haar gezocht worden in de samenhang tussen natuurbeheer, educatie en voorlichting. „Ik hecht daar zeer aan. Via educatie en voorlichting brengen we kinderen en volwassenen be langstelling, begrip en respect voor de na tuur bij." Grootste De staatssecretaris stelde dat in het natio naal park - met een oppeivlakte van 35.000 hectare het grootste in Nederland- de natuur voorrang krijgt. „Er wordt na drukkelijk rekening gehouden met de ruimte voor de visserij, de scheepvaart en de recreatie. Maar de natuur staat voorop, daar mag geen misverstand over be staan." Om aan de doelstellingen op het gebied van educatie en voorlichting te kunnen voldoen, moet een aantal infor matiepunten langs de Oosterschelde wor den ingericht. Faber liet zich niet uit over waar de punten moeten komen. Meerdere gemeenten hebben al aangegeven een ac commodatie binnen hun grenzen te willen inrichten waar het publiek informatie en kennis kan vergaren. Informatiepunten Het ministerie van LNV trekt eenmalig 1,2 miljoen gulden uit voor het opzetten van informatiepunten. Voor de exploita tie is jaarlijks 570.000 gulden beschik baar. Een deel van dit bedrag gaat op aan het salaris van twee medewerkers die zich gaan bezighouden met educatie en voor lichting. Over de hoogte van de rijksbij drage moest volgens de bewindsvrouw niet langer worden getwist. „Voor velen is het niet hoog genoeg, maar ik wijs u erop dat het meer is dan andere parken krij gen." Na de aanwijzing van het nationaal park installeerde Faber het Overlegorgaan dat verantwoordelijk is voor het beheer en de inrichting van de Oosterschelde. Voorzit ter J. Lilipaly van het Overlegorgaan hield zich op de vlakte over de toekomsti ge informatiepunten. „Daar moeten we de komende tijd over gaan praten." Dat alle zeven gemeenten langs de Oosterschelde een informatiepunt krijgen, achtte het oud-Tweede-Kamerlid evenwel uitgeslo ten. „Daar is onvoldoende geld voor be schikbaar." Tijdens de lupch aan boord van de Lady Madeleine werd er driftig overlegd over de informatiepunten. Officieel werd er niets besloten. De suggestie van de ge meente Kapelle van enige tijd geleden om een varend centrum voor voorlichting en educatie in te richten, vond veel weer klank. De definitieve beslissing over het aantal en de exacte locatie van de infor matiepunten moet in de loop van het jaar door het Overlegorgaan worden genomen. Naast de gemeenten Kapelle, Veere. Goes, Reimerswaal, Tholen, Schouwen-Duive- land en Noord-Beveland hebben verte genwoordigers van natuur- en milieuor ganisaties, de recreatie sector, de visserij sector en de ministeries van LNV en Ver keer en Waterstaat zitting in het Overleg orgaan. dorpsraden keren zich unaniem tegen de inrichting van hoofda ders in het buitengebied als zes tig-kilometerwegen, het plaat sen van verticale remmers en de wijze van voorlichting aan de bevolking, zoals die tot nu toe is gebeurd. Zij pleiten voor het verwijderen van de drempels in het buitengebied en een nieuwe toetsing van de maatregelen in de dorpen. Actieplannen Wil Duurzaam Veilig nog kans van slagen hebben, dan moeten er geen samenhangende deel- plannen meer ter tafel worden gebracht, maar overzichtelijke en onderbouwde actieplannen, die volledig bespreekbaar zijn. De plannen mogen in geen geval leiden tot ergernis bij de bevol king, menen zij. Volgens voorzitter A Voogdt van de dorpsraad Hoofdplaat is het de dorpsraden niet te doen om 'in wrok' omzien. Hij vindt het goed dat nu pas op de plaats wordt gehouden, aangestuurd door de gemeenten Sluis-Aar- denburg en Oostburg. „Daarom hebben we ook gewacht met on ze reactie. We wilden dit overleg niet bij voorbaat in gevaar bren gen door er een bommetje onder te leggen." Advertentie Geen contract en bellen voor f 0,25 /min. door Ernstjan Rozendaal MIDDELBURG - Er is een seri euze lobby op gang gekomen om alsnog het door Aldo en Hannie van Eyck ontworpen museum in de Maisbaai in Middelburg te bouwen. Landelijk heeft directeur Rudi Fuchs van het Stedelijk Muse um in Amsterdam zijn schou ders onder dit plan gezet. In Zeeland vormt D66 de spil van de lobby en zijn onder meer con tacten gelegd met commissaris van de koningin W. van Gelder en de Middelburgse burgemees ter L. Spahr van der Hoek. Als Aldo van Eyck Museum moet het gebouw een monument wor den ter nagedachtenis aan de in januari overleden architect. De lobby wordt omzichtig ge voerd, omdat de kwestie in Mid delburg nog steeds gevoelig ligt. In september 1993 besloot de gemeenteraad na jaren van dubben het museum te bouwen, toen voor een bedrag van 7,5 miljoen gulden. Vanwege de da tum en de stemverhouding kreeg het gebouw de naam Mu seum 13/IX. Toen anderhalf jaar later de samenstelling van de gemeenteraad was veran derd, werden de bouwplannen afgeblazen. Sindsdien ligt ter rein waar het museum moest verrijzen braak. Inmiddels heeft de gemeente Middelburg samen met de pro vincie nieuwe plannen voor een museum voor hedendaagse kunst, bij voorkeur te vestigen in het huidige Stadhuis. Zowel gemeente als provincie heeft daarvoor alvast een miljoen gulden opzij gezet. Panklaar Na het overlijden van Aldo van Eyck, op 14 januari, is het idee gexdjpt dat gemeente en provin cie hun plannen ook kunnen realiseren in het gebouw van de Van Eycks, waarvoor het ont werp panklaar ligt. Mede na mens Hannie van Eyck heeft kunsthistoricus Ad Petersen, een goede vxiend van Aldo van Eyck, Rudi Fuchs benaderd. Karei Appel De museumdirecteur bevestigt bovendien dat hij donderdag nog contact heeft gehad met schilder Karei Appel, die hem heeft verzekerd nog steeds de binnenwanden van de ronde omheinigen van het museum te willen schilderen en stukken uit zijn verzameling - met behulp van Fuchs in een stichting on dergebracht - in bruikleen te willen geven. Het Stedelijk Mu seum is eveneens bereid werk af te staan voor exposities in een Middelburgs Aldo van Eyck Museum. Fuchs is ook aangespoord door de Amsterdamse wethouder voor cultuur J. van der Giessen (D66) die goede contacten onderhoudt met Zeeuwse partijgenoten. Volgens R. Basti- aanse, de lijsttrekker bij de Sta tenverkiezingen, is de Middel burgse raadsfractie van D66, die in 1995 tegen de bouw van het museum stemde, inmiddels voorstander van een Van Eyck Museum. zie ook pagina 18 Advertentie Geen rekening en bellen voor f 0,25 /min. Advertentie Advertentie Landelijke dekking en bellen voor f 0,25 /min. door Ben Jansen VLISSINGEN - De witte pak ken voor mannen en loden schorten voor vrouwen die de Socialistische Partij en Green peace Zeeland deze week als nieuwe klederdracht in het vooruitzicht stelden, kunnen voorlopig in de kast blijven. De eerstkomende anderhalve maand zijn nog geen transpor ten hoogradioactief afval uit Petten naar het nucleair opslag centrum Covra in Borssele te verwachten. Minister J. Pronk (VROM) heeft de directie van de kerncentrale Dodewaai'd laten weten dat aanvragen voor transporten van radioactief materiaal af komstig van kernreactoren met de grootste zorgvuldigheid wor den bestudeerd en beoordeeld. Die zorgvuldigheid betekent dat deze aanvragen in het ver- Man gewond door motorzaag GOEDEREEDE - Een 41-jarige man uit het Flakkeese Goede reede is zwaargewond geraakt bij het omzagen van een boom op een plaatselijke camping. Tijdens de werkzaamheden liep de motorzaag vast en sloeg te rug. Daarbij raakte het zaag blad ter hoogte van de elleboog de binnenkant van zijn arm en werden de biceps doorgesne den. Ook werden het bot en het gewricht beschadigd. Het slachtoffer is met een ambulan ce vervoerd naar het ziekenhuis in Dirksland en later voor speci alistische hulp overgebracht naar het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam. volg niet binnen de voorheen ge bruikelijke teimijn van vier tot zes weken kunnen worden afge handeld. Inspectie Dat heeft ook gevolgen voor het vervoer van bestraalde splijt stofelementen uit de hogeflux- reactor op het terrein van het Energieonderzoek Centrum Nederland in Petten. Deze transporten vallen onder de nauwgezette inspectie en con trole die Pronk eind voiïg j aar in het vooruitzicht heeft gesteld. Volgens een woordvoerder van VROM is nog geen aanvraag in gediend om containers met ma teriaal uit Petten naar Borssele te laten komen. Dat betekent dat het wanneer de aanvraag op het ministerie uit de fax rolt nog vier tot zes weken duurt voordat de toestemming woi'dtverleend. Milieuorganisaties als Green peace en WISE hebben al aan gekondigd de transporten uit Petten niet ongehinderd te zul len laten passeren. Advertentie Geen opzegtermijn en bellen voor f 0,25 /min. Middelburger looft twee mille beloning uit voor teruggave door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Gestolen: Rottweiler-pup, luistert naar de naam Chyba. Bijzondere kenmerken: witte stip op de borst. Beloning van tweedui zend gulden. Pamfletten met deze inhoud hangen overal in Vlissingen, Middelburg en Goes. Rodney Edwards uit Middelburg hoopt op deze ma nier zijn vier a vijf maanden oude hond terug te krijgen. Het dier werd in de nacht van vrijdag 29 op zaterdag 30 ja nuari gestolen uit zijn woning in het Hof van Sint Jan. Meer dan wat telefoontjes en een Goesenaar die een flauwe grap wilde uithalen, heeft de zoek actie niet opgeleverd. Rodney trok vier weken gele den op vrijdagavond de deur van zijn woning achter zich dicht om uit te gaan. Chyba zat in zijn mand én met zijn riem vast aan de keuken. Een uur later kreeg Rodney te horen dat er was ingebroken in zijn huis. Behalve een computer, een kluisje, en tientallen cd's met een totale waarde van on geveer tienduizend gulden, was ook Chyba verdwenen. De pup kan nooit zijn wegge lopen in de consternatie, want alle deuren van de woning in het Hof van Sint Jan gaan au tomatisch op slot. Rodney zit namelijk in een rolstoel; de deuren van zijn appailement en van het trappenhuis zijn aangepast. Iemand moet Chy ba doelbewust hebben meege nomen. De kluis werd later tenxggevonden richting Arne- muiden. Van de pup ontbreekt sindsdien elk spoor. Chyba was ongeveer twee maanden in Middelburg. Rod ney had de pup voor duizend gulden gekocht van een fokker in Leersum. De reu moest een plaatsveivanger worden voor de vijf jaar oude Tyson, die Rodney noodgedwongen moest laten inslapen omdat het dier leed aan kanker. „Chyba is een hartstikke speels dier. Als hij naast me liep, wilde hij voortdurend bij me op schoot springen. Hij was echt een mafkees, een schoot hondje. We begonnen nu net een beetje aan elkaar te wen nen." Advertenties op Maximaal TV en in de PZC, hadden geen ef fect. Telefoontjes naar de dierenasielen en naar dieren artsen hielpen ook niet. De on geveer tweehonderd pamflet ten die Rodney samen met vrienden opplakten, leverde wel wat telefoontjes op, maar leidde niet tot de terugkeer van Chyba. „Mensen Teven echt mee, maar als ik ging kij ken, was hij weer pleite." Grapjassen die denken met een nieuwe pup de tweedui zend gulden beloning in de wacht te slepen, zullen van een koude kermis thuiskomen. Chyba en Rodney zullen el kaar meteen herkennen. „Als hij mij zag, begon hij direct te blaffen en te kwispelen. Hij is nu nog in de groei, maar ook over tien jaar zou ik 'm nog steeds herkennen." Liefde Rodney is een dierenvriend. Honden zijn hem liever dan mensen. „Een hond is altijd je beste vriend. Vriendinnen kunnen bij je weglopen; hon den niet. Waarom iemand Chyba heeft meegenomen Om mij verdriet te doen? Ik weet 't echt niet." Rodney heeft wel een vermoe den wie de pup heeft meegeno men, maar durft zijn vermoe dens niet uit te spreken, omdat hij daarvoor geen bewijzen heeft. Op de suggestie om voor de helft van de beloning een nieuwe hond te kopen, rea geert Rodney verbaasd. „Daar krijg ik Chyba toch niet mee terug Elke hond geeft andere liefde. Je krijgt nooit dezelfde hond terug." De computer, de printer en de cd's hoeven wat Rodney be treft niet terug te komen als morgen Chyba maar weer op de stoep staat. „Dingen zijn vervangbaar. Er hoeft geen po litie bij te komen, als ik die hond maar weer terug krijg. Dan is alles vergeven en verge ten." I Vanaf nu belt u met Libertel iZivQiM^gjTDaltarief van f 0,25^Zodat JPnet alleen aïfijd bereikbaar bent, maarjiok in heel Nederlan jnf goedkoop belt u Liberti -.mzettenl daifiiSfeibertel iZTTWSTjn (SSSl.JtóVnog vragen hfeiït, belt u dan met ë800-0560. We horen graag van u. LIBERTEL H8BB Dit is de geriode van de natte dromen, althans voor een on zer collega's. Bram - zo heet- ie - is namelijk een fervente watersporter en bij het nade ren van de jaarlijkse Hiswa- watersportbeurs in Amster dam loopt hij knorrend voor genietend door het pand. Maar Bram is ook Zeeuwser dan Zeeuws Meisje. En om dat hij weet dat er op onze bu relen allerhande gratis en treekaartjes binnenzeilen onderneemt hij de laatste da gen nogal wat bedeltochten. Tot nu toe tevergeefs. Maar Bram is een volhouder- tje. Dus toen iemand hem in fluisterde het eens bij de hoogste baas te proberen, toog hij opgewekt op pad. Hij stapte onverveerd de direc tiekamer binnen en vroeg of „er hier misschien gratis his- wa-kaartjes waren binnen gekomen". De directeur rukte zich los van een stapel papieren en antwoordde knorrig: „Wat zou ik daar nu mee moeten doen?" Bram riposteerde sterk: „Daarom kom ik juist bij u. Want als u niet weet wat u er mee moet doen, dan kunt'u ze aan mij geven", en leverde daarmee het onweerlegbare bewijs dat gevatheid zich soms vermomt in een zekere sloomheid. Bram mag naar de Hiswa, op onze kosten. Want zoveel slagvaardigheid weten wij wel te waarderen. En de directeur: ach, die kent zijn pappenheimers. Rodney Edwards: „Als ik Chyba maar terugkrijg. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 49