Ouderen dupe tekort Tele-taxi PZC Vernielen in de beste Westkappelse traditie Molen Wissenkerke krijgt opknapbeurt OM wil klein miljoen zien van wietwinst uit 'timmerbedrijf' zeeland ;20 ANBO Schouwen wil dat tariefsverhoging wordt teruggedraaid vrijdag 26 februari 1999 door Nils ten Brinke ZIERIKZEE - De Schouwse af deling van de Algemene Neder landse Bond voor Ouderen (A NBO) verzet zich tegen de voor gestelde prijsverhoging voor het Tele-taxigebruik in de Oos- terschelderegio. Gewestelijk voorzitter J. van Wezel vindt het onverteerbaar dat ouderen straks vijf gulden extra moeten betalen en gehandicapten slechts twee. ..De bezuiniging wordt hoofdzakelijk op de ou deren afgewenteld." Van Wezel wil daarom de huidige plannen terugdraaien en overleg voeren met de gemeenten, de taxi-be drijven en alle gebruikers van de Tele-taxi. De Tele-taxi Oosterscheldere- gio is in 1995 in het kader van de Wet Voorziening Gehandicap ten (WVG) in het leven geroepen om de mobiliteit van gehandi capten te vergroten. Een jaar la ter konden zestig-plussers ook een pas krijgen om zich op af roep per taxi door alle zeven ge meenten van de Oosterschelde- regio te laten vervoeren. Uit het sterk toenemende aantal pas- Symposium GOES - De laboratorium- school te Goes bestaat dit jaar 25 jaar en houdt in verband daarmee een mi nisymposium. Dat ge beurt vrijdag 9 april in het gebouw aan de Rommers- waelestraat. Inleiders zijn dan drs C. Nooms. manager intellec tual property, regulatory affairs en PR biotech bij Adfvanta in Kapelle, W J. R. Reijniers, chemicus be drijfsadviseur bij Syntens in Middelburg, dr. S. Muusze, klinisch-chemi- cus te Terneuzen en drs. S. E. P. G. Merkx, product stewardship leader Euro pe bij General Electric Plastics in Bergen op Zoom. Dagvoorzitter is ir. P J. J. Mens. Het mini-symposium be gint om 10.00 uur en duurt tot ongeveer 14.30 uur. houders en reiskilometers bleek direct dat de regeling succesvol was. Zo succesvol, dat de kosten voor het collectief vervoer over 1998 zijn opgelopen tot ruim één mil joen gulden. 56 procent meer dan het voorgaande jaar. Op grond van deze cijfers wil het Samenwerkingsverband Wel zijnszorg Oosterschelderegio (S WO) de strippenkaart-taxi's per één september duurder maken en het gebruik ervan aan ban den leggen. Nu nog betalen ge handicapten slechts één gulden per strip en zestig-plussers een rijksdaalder. Basisstrip Het nieuwe SWO-voorstel voorziet in de invoering van een extra basisstrip die bij iedere rit zal worden afgestempeld. Ou deren gaan vijf gulden voor die basisstrip neertellen, gehandi capten twee. Van Wezel vindt dat de ouderen met die eerste extra kosten onevenredig belast worden. „De regeling is destijds opgezet om ouderen die slecht ter been zijn en over een krap budget be schikken toch voldoende ver voersmogelijkheden te geven. Velen hebben geen alternatieve vervoerswijze, dus voor hen biedt die taxi een enorme uit komst. Maar als er iedere keer vijf gulden extra voor moet wor den betaald, lopen de kosten fors op." Van Wezel schat dat de kosten voor een ritje Goes voor een zes tig-plusser uit Dreischor min stens dertig gulden gaat kosten terwijl dat voor een gehandi capte om en nabij de tien gulden zal liggen. Discriminatie Van Wezel vindt dat ouderen in het huidige voorstel gediscrimi neerd worden. Daarom wil de ANBO met de gemeente, ver voerders en alle gebruikers van de Tele-taxi overleg voeren over alternatieve kostenbesparende maatregelen. „Wij denken dat het vervoer veel efficiënter geregeld kan worden. Het komt regelmatig voor dat een taxi met slechts één persoon uit Nieuwerkerk naar Goes vertrekt, terwijl er een kwartier later weer één naar de zelfde bestemming met een pas sagier uit Oosterland vertrekt." Oudere gebruikers van de Tele-taxi Oosterschelderegio zullen vanaf september vijf gulden per rit moeten bijbetalen, foto Pieter Honhoff door Ingrid Huibers WISSENKERKE - Korenmo len 'De Onderneming' in Wis- senkerke wordt voor vier ton opgeknapt. Dat besloot don derdagavond de Noord-Beve- landse gemeenteraad. Tegelijk nam de raad de verplichting op zich om ervoor te zorgen dat 'De Oude Molen' in Colijns- plaat eveneens in stand wordt gehouden. Over het gevraagde krediet van 185 000 gulden - de ge meentelijke bijdrage voor het herstellen van met name het voegwerk en gaanwerk (alles wat draait aan een molen) van De Onderneming - werd stevig gediscussieerd. Het heikele punt was niet zo- zeer de bijdrage van de ge meente, als wel de verwachte rijkssubsidie van ruim twee ton. Wethouder J. M. Meulenberg wil dat de gemeente dit bedrag voorfinanciert. Of de subsidie er ooit komt, kon zij echter niet garanderen. Waarop A G. van der Maas (SGP) van de wethouder ver langde dat zij eerst met Den Haag over de subsidie voor de molen zou overleggen. Hij wil de haar dan wel de garantie voor de gevraagde 185.000 gulden meegeven. Gaat de subsidie niet door, dan moet de wethouder van Van der Maas eerst terug naar de raad om over eventuele uitbreiding van het krediet te praten. „Want hoe moet het anders als we gewoon beginnen met de molen en blijkt dat we geen subsidie krijgen" vroeg hij zich af. „Dan zitten we straks met een half-afgemaakte mo len." Nog voordat Meulenberg in stemmend knikkend op het verzoek van Van der Maas kon ingaan, wierp P L de Putter (WD) zich in de strijd. „De SGP komt hier met een heel nieuw voorstel en daar zijn wij tegen", zei hij. „Wij vinden dat het werk nu moet beginnen." P. Moll (CDA) sloot zich daar haastig bij aan. Intentie Waarop burgemeester M. L. Eveaers de zaak bezwoor door te zeggen dat hij begreep dat de raad de 'intentie heeft om vier ton ter beschikking te stellen' en dat 'mevrouw Meu lenberg haar best gaat doen om de subsidie binnen te ha len'. Waarna iedereen instemmend knikte en het hele dispuut over de voorfinanciering vergeten door Arjen Nijmeijer MIDDELBURG - Bijna een mil joen? Negenhonderdenzestig duizend gulden? Onmogelijk, hield advocate I. VVeski de Mid delburgse rechtbank gisteren voor. Haar cliënt was onschul dig. Maar óls hij dan toch die hennepkwekerij in Sint Maar tensdijk had opgezet, dan had hij niet bijna een miljoen winst binnengehaald, maar juist bijna twee ton verlies geleden. Achtduizend hennepplanten trof de politie op 24 juni vorig jaar aan in de loods in Sint Maartensdijk. Genoeg voor 426 kilo wiet. Maar die kweek kostte nogal wat elektriciteit; zó veel dat Delta Nutsbedrijven nattig heid voelde en de politie inscha kelde. Hij wist nergens van, hield de 41-jarige Rotterdammer giste ren vol. Oké, hij had de loods ge huurd. Onder een valse naam, want met zijn kredietreputatie kon hij onder zijn eigen naam 'nog niet eens een boormachine' huren. Maar die loods had hij voor een vriend gehuurd, die er een timmer- en standbouwbe- drijfje in zou beginnen. Nee, de Rotterdammer vond het niet vreemd dat hij het hele gebouw, maar dan ook echt tot in de kier tjes, moest laten isoleren. En nee, hij vond het niet vreemd dat de vriend het timmerbedrijf als antiekzaak had ingeschreven. Hij huurde het gebouw, kreeg als bedankje achthonderd gul den per maand, maar wist niets van de hennepkwekerij Hulpje Daar dacht officier R. Jeuken anders over. Toen de agenten de loods binnenvielen, hielden ze een man aan, die zichzelf als het hulpje en de Rotterdammer als de grote baas van de kwekerij kenschetste. Verder hadden ge tuigen de Rotterdammer van fo to's herkend. Dat sommige van die getuigen kort daarna opeens zeiden dat ze hem helemaal niet hadden herkend, kwam mis schien wel doordat ze in de tus sentijd waren bedreigd, opper de de officier. Bovendien had de Rotterdammer geld zat: een luxueus ingericht huis en twee vliegtuigen, die alleen al aan on derhoud tienduizenden guldens per j aar moesten kosten De zaak was bewezen, voni Jeuken: de Rotterdammer hai hennep gekweekt en elektriei teit gestolen. De officier eist een gevangenisstraf van ee jaar. Bovendien wilde hij zien. Het hulpje had vier sten gemeld: uitgaande van eer minimale opbrengst, zei de offi cier, zou de Rotterdammer z< 960.000 gulden hebben ver diend. Dat bedrag moest hij n maar terugbetalen aan de Staa Zeeland Advocate Weski vond het maa onzin. De politie had die lood; helemaal niet mogen binnen gaan, want ze had niet genoe aanwijzingen dat er iets mis wai in het gebouw. En als de politii dat toch had mogen doen, was ei in elk geval niet genoeg bewiji om haar cliënt te veroordelen En óls er dan toch genoeg bewij was, kon het best wat minde met die straf. „Zeeland is tocl ook Nederland?", sprak raadsvrouwe, met de suggestii dat hennepkwekers van recht banken elders in het land eet boete of hooguit een paar maan den cel krijgen. En die eis on bijna een miljoen aan de Staat ti betalen was ook te hoog. Zo: loods laten isoleren, dat kos nogal wat, en wat dacht di rechtbank van die dure lampen de irrigatie, het plantenvoedsel Trouwens: hennepplanten zijr hartstikke vaak ziek en leverei bedroevend weinig bruikban hennep op, wist Weski. Dus pe saldo had de Rotterdammer me zijn oogsten alleen maar verlie geleden. De rechtbank doet over dertiet dagen uitspraak. Snelheidscontrole VLISSINGEN - Bij drie snel heidscontroles op Walcherei zijn donderdagochtend in totaa zestien bestuurders bekeurd Op de Pekel ingseweg in Aagte kerke waren dat er zeven. Op de Middelburgseweg in Bul tinge is één persoon op de boi geslingerd.Daar passet tussen 6.50 en 7.50 uur 320 men sen de radar. De laatste control is uitgevoerd op de Koekoeks weg in Aagtekerke. Acht van d 144passanten reden daar ti snel. Overal geldt een officiëli limiet van tachtig. door Lukas Fransen WESTKAPELLE - In de jaren dat er in een dorp als Westka- pelle weinig ontspanning was, werden door de dorpelingen de weinige feestdagen zoals ker mis. Oranjefeesten en verjaar dagen van het Koninklijk Huis uitbundig gevierd.' Dat schrijft de onlangs overleden oud-wethouder W. Gabriëlse in zijn boek 't Oude Westkap pelse leefpatroon. De laatste jaren is het uitbundig vieren van feestdagen door de West kappelse jeugd geëscaleerd tot vernielingen en brandstichtin gen. Uit politieonderzoek is geble ken dat het bludderen en jek- keren. ofwel brandstichten en vernielen, onder een deel van de jongeren van Westkapelle is uitgegroeid tot een traditie. Naast diverse duinbranden is ook het oorlogsmonument, in de volksmond bekend als de Schoppesteel, al twee keer in brand gestoken. De afgelopen jaarwisseling was het weer goed raak. Een strandpavil joen, een bushokje en enkele telefooncellen gingen in vlam men op. Enkele dagen later werden diverse grafstenen op het plaatselijke kerkhof ver nietigd. De politie heeft na een uitge breid onderzoek de afgelopen weken 26 mannen in de leeftijd van 22 tot 34 j aar aangehouden en inmiddels weer op vrije voe ten gesteld Op één na, kwa men zij allen uit Westkapelle. Onder de verdachten bevindt zich een brandweerman van het plaatselijke korps. Is de jeugd van Westkapelle losge slagen of valt het allemaal wel Bluddertje H.A van Maldegem, burge meester van Westkapelle van 1981 tot aan de herindeling in 1997, zegt dat excessen van de ze omvang zich in zijn tijd niet voordeden. „In de periode dat ik burgemeester was, gebeurde er wel eens wat. Maar dat was altijd onschuldig. Jongelui maakten een bluddertje, een vuurtje. Ze verzamelden wat afvalhout op het strand of aan de rand van de duinen en sta ken er de brand in. Er werd ook wel eens wat vernield, maar nooit veel." De oud-burgemeester geeft toe dat er tijdens Oud en Nieuw wel het een en ander gebeurde „Dat wist je en daar hielden we rekening mee. De jongelui Jaap Janse (links) en Alex Verhagen uit Westkapelle: 'soms loopt het wel eens uit de hand'. kwamen naar de Markt en sta ken er banden in de fik. Ik be sprak met politie en brand weer waar de grens getrokken zou worden. De drie politie mensen van het plaatselijke korps woonden in Westkapelle en kenden de jeugd goed. De lijnen waren dus kort en dat le verde daarom nooit problemen op." Zuipen 'Op Westkapelle, waar men over 't algemeen niet vies was van een stevige borrel, ver dween menig glaasje achter de kiezen', schrijft Gabriëlse over het drinkvermogen van menig Westkappelaar. „Er wordt ge woon te veel gezopen in het dorp", zegt de zestienjarige Jaap Janse, terwijl hij van zijn scooter stapt. Net als zijn vriend Alex Verhagen (17) heeft hij de geruchten gehoord. „Er is wel eens gedonder met Oud en Nieuw en kermis. Met oudjaar verzamelen we ons op de Markt en ontsteken we vreugdevuren. Soms loopt het wel eens uit de hand." Volgens de jongens zijn de pro blemen grotendeels na de her indeling ontstaan. Sinds West kapelle onder de gemeente Veere valt, moeten de plaatse lijke cafés om twee uur de deu ren sluiten. Janse: „Om twee uur moet iedereen eruit. Dan sta je ineens met een grote groep buiten. Wat doe je als je nog zin hebt om naar huis te gaan: lopen kutten. Vroeger mochten de cafés zo lang open blijven als ze wilden en stroomden ze langzaam leeg. Er waren toen nooit proble men." Grafschennis Over het in brand steken van het strandpaviljoen en de Schoppesteel doen ze niet moeilijk. „Er gaat altijd wel eens wat in de fik hier", zegt Verhagen. „Dat hoort bij het dorp." „Maar het vernielen van die grafstenen, dat kan niet", zegt Janse fel. „Dat gaat veel te ver. Als ze degene vin den die dat gedaan heeft, kan hij beter verhuizen uit Westka- foto Ruben Oreel pelle. Als je zoiets doet ben je toch gestoord." Vervolgens stappen de jongens op hun scooters en gaan er vandoor. In het dorpshuis maken twee oude mannen een praatje met elkaar. Net als iedereen in het dorp, zijn ook zij op de hoogte van het laatste nieuws. „Dat ze de Schoppesteel in brand heb ben gestoken, vindt niemand in het dorp erg", zegt een van hen. „Maar een bushokje in brand steken of het kerkhof vernielen kan niet. Wij deden dat vroeger nooit." „Ach, jullie hebben ook wel eens wat in brand gestoken", zegt een ou dere vrouw. „Dat is niet zo erg. Zolang ze mijn huis maar niet inbrand steken." WIJ BIEDEN U ELEKTRISCH VERSTELBARE SPIEGELS WIJ BIEDEN U LICHTMETALEN VELGEN WIJ BIEDEN U AIRCONDITIONING WIJ BIEDEN U EEN ALARMSYSTEEM MET AFSTANDSBEDIENING WIJ BIEDEN U FRAAI WORTELNOTENHOUT REST DE VRAAG: WAT BIEDT U? Dc Rover 400 sedan heeft nogal wat te jaar lakgarantie, zes jaar carrosserie- bieden. Naast de punten hierboven os. garantie en drie jaar of 150.000 kilometer stuurbekrachtiging, elektrische ramen en garantie op dieselmotoren Rest de vraag, verchroomde dorpel bescherming Daar- wat heeft u ervoor over om in dc Rover' om geven wij u met een gerusr s 400 sedan te rijden? Hij is er in hart een Tevredenheidsgarantie, één WW/ elk geval vanaf fl 38.990,-. ROVER 400 i spccific»icwi|zigin$en voorbehouden AUTO VENTURA B.V. Verrijn Stuartweg 10, Goes Telefoon 0113 - 222498

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 40