VVD pleit voor uitzetten Bosniërs PZC Celstraf en geldboete geëist voor Darwinisme met een kudde yaks Borst zet forse boete op promotiegeschenk aan arts en apotheker Politieonderzoek naar dood Sybine Budget voor aanpak verkeersonveiligheid rijkswegen is te krap Strip stelt tasjesroof aan de kaak Fiat voor fusie YVC en Wilton-Fijenoord binnenland PvdA en D66 wijzen voorstel Dijkstal van de hand Weer minder animo voor hbo-studie verpleegkunde CasLLSIs etc SLÓ<>CP cLt- c/jAjJ- vrijdag 26 februari 1999 door Maurice Wilbrink DEN HAAG - De VVD wil 23.000 Bosniërs terugsturen, die enkele jaren geleden naar Ne derland zijn gevlucht voor de oorlog in hun land. Komend voorjaar al moet deze terugkeer zijn beslag krijgen. Nederland se troepen die nu in Bosnië zijn gestationeerd, moeten daar lan ger blijven om de gerepatrieerde Bosniërs te ondersteunen. D66 en PvdA wijzen het plan af. VVD-leider pijkstal ontvouw de zijn voorstel gisteravond tij dens een verkiezingsbijeen komst van zijn partij. Dijkstal vindt dat ook Bosniërs die in Nederland een permanente ver blijfsstatus hebben gekregen, ons land weermoeten verlaten. Hij spoorde het kabinet aan snel met maatregelen te komen om de asielproblemen het hoofd te bieden. PvdA-fractieleider Melkert reageerde gebeten op het plan van Dijkstal. „Groepsgewijs mensen op transport zetten, vind ik echt niet kunnen", zei hij gisteravond. Hij zei zich niet te kunnen voorstellen dat het ka- van onze redactie binnenland DEN HAAG - Fabrikanten van geneesmiddelen mogen geen ge schenken geven aan artsen of apothekers om hun producten te promoten. Maar apothekers en artsen mogen daar ook niet om vragen. Wie dat toch doet, kan, als het aan minister Borst van Volksgezondheid ligt, een boete krijgen van maximaal 200.000 gulden. Eis acht jaar tegen overvallers BREDA - Voor de rechtbank in Breda zijn gisteren celstraffen van acht jaar geëist tegen een 23-jarige en een 24-jarige Am sterdammer voor het plegen van een bankoverval bij de ABN Amro-bank in Oosterhout. Op 11 juni vorig jaar werd de pui van de bank geramd, waarna de overvallers het personeel met wapens bedreigden en geldcas- settes buitmaakten. Na een wil de klopjacht door Noord-Bra bant, waarbij ook Apache-heli kopters werden ingezet, werden in de bossen bij Molenschot twee mannen aangehouden, on der wie de 23-jarige Amster dammer. ANP binet dit voorstel overneemt. D66-fractieleider De Graaf be titelde het VVD-plan als onrea listisch. De Graaf verzet zich er tegen dat de liberalen geen onderscheid meer maken tussen vluchtelingen met een tijdelijke verblijfsstatus en degenen met een permanente status. Verdrag Het ontlokte De Graaf de op merking 'of Dijkstal hier wel goed over heeft nagedacht'. Ook staatssecretaris Cohen van Jus titie verwierp gisteravond het idee om mensen met een perma nente status terug te sturen. Eerder deze week had Dijkstal al laten weten dat hij een ruime re interpretatie wenst van het vluchtelingenverdrag van Ge neve. Premier Kok wees 'gemor rel' aan dit verdrag af. In de landelijke politiek wordt intussen steeds geprikkelder gereageerd op de stroom aan voorstellen die de afgelopen tijd is gedaan om de asielproblema tiek aan te pakken. D66-minis- ter Van Boxtel (Grotestedenbel- eid en Minderheden) vindt dat ongenuanceerde uitspraken 'het maatschappelijk draagvlak vernielen' dat nodig is voor het welslagen van asielbeleid. CDA-leider De Hoop Scheffer luchtte gisteravond ook zijn er gernis over alle asielplannen. Hij bestempelt het allemaal als verkiezingsretoriek. Toch kwam ook hij gisteravond met een eigen voorstel. De Hoop Scheffer wil dat er aan de gren zen diverse meldpunten komen voor asielzoekers. Als deze mensen zich daar niet aanmel den, moet hun latere asielver zoek niet-ontvankelijk worden verklaard, vindt de CDA-leider. Bij deze meldpunten zou samen met de Belgen en de Duitsers be keken moeten worden in welk land een asielzoeker zijn aan vraag moet doen. Het gevolg zal zijn dat veel asielzoekers die nu in Nederland aankloppen, naar Duitsland of België worden doorverwezen, denkt De Hoop Scheffer. GPD De minister stuurt nog deze week een voorstel naar de Twee de Kamer om de Wet op de ge neesmiddelenvoorziening in deze zin te wijzigen. De boete kan worden opgelegd, wanneer de Inspectie voor de gezond heidszorg overtreding van de re gels heeft geconstateerd. Gaat het om ernstige vergrijpen, dan kan ook het Openbaar Ministe rie worden ingeschakeld. Met de wetswijziging wil zij ook sluikreclame op televisie voor geneesmiddelen aanpakken. Ook het rechtstreeks aanbieden van medicijnen via telewinkel- boodschappen op tv stelt zij in het wetsvoorstel strafbaar. De artsenorganisatie KNMG wijst erop dat al een gedragsco de voor dit soort zaken bestaat. R. Dillmann van de KNMG: „Dus boetes van 200.000 gulden vind ik nogal fors." De apothekers zeggen geen moeite te hebben met het plan van Borst. „Maar die bonussen maken wel een vast deel uit van het inko men van apothekers. Als Borst daar vanaf wil, vind ik dat pri ma. Maar dan moet ze wel zor gen dat de andere bron van in komsten toereikend is. De vaste vergoeding per recept moet dan omhoog", aldus directeur C. Hoornweg van de apothekers organisatie KNMP. ANP l$lrv BREUKELEN - Medewerkers van de recherche onderzochten gisteren de Galgevvaard bij Breukelen, waar een voorbijganger woensdagavond laat het stoffelijk overschot van Sybine Jansons in het water zag drijven. De politie onderzoekt hoelang het meisje in het water heeft gelegen en op welke wijze ze om het leven is gekomen. Het dertienjarige meisje verdween op dinsdagmiddag 19 januari, toen zij op de fiets onderweg was van school in Doorn naar haar ouderlijk huis in Maarn. De dag daarop werden tijdens grote zoekactie in de bossen tussen Doorn en Maarn haar fiets en rugzak gevonden. foto Marc van der Kort/GPD Gehandicapten wijzen tolgeld af UTRECHT - Gehandicapten moeten worden vrijgesteld van rekeningrijden, vindt de Gehandicaptenraad. Het is onrede lijk als zij in de spits tolgeld moeten betalen, omdat zij ge dwongen zijn om in een auto te rijden. Het openbaar vervoer i s namelijk geen goed alternatief. Minister Netelenbos (Verkeer) wil vooralsnog voor niemand een ontheffing invoeren, laat een woordvoerder in een reactie weten. Volgens voorzitter J. Troost van de Gehandicapten raad zij n er enkele honderdduizenden gehandicapten met een auto. Eerder pleitten de Tweede-Kamerfracties van WD, D66 en GPV er al voor gehandicapten geen tol te laten beta len. ANP Dode door gasexplosie Den Haag DEN HAAG - Door een gasexplosie is gisteren in een portiek woning aan de Haagse Sandenburgstraat een 31-jarige man omgekomen. Bij de krachtige ontploffing werd zowel de voor als achtergevel uit het pand geslagen. De woning, gelegen op de tweede etage, is volledig uitgebrand. Bewoners van omrin gende huizen konden zich op tijd in veiligheid brengen. De brandweer schat de schade op 160.000 gulden. ANP Steunfonds voor de Hennies ENSCHEDE - Rechtskundig adviseur Y. Drost uit Hengelo heeft gisteren de Stichting 'Help de Hennies' opgericht. Het steunfonds wil 45.000 gulden bij elkaar brengen. Dit bedrag is de familie kwijt aan proceskosten en het levens onderhoud van Hennie van Doeselaar en Henrue Idzes. De stichting wil bovendien voor familieleden een aantal vliegtic kets vergoeden. Het Enschedese stel werd onlangs wegens drugssmokkel in Turkije tot tien jaar cel veroordeeld. Beiden zeggen onschuldig te zijn. Drost is door de familie van de twee Hennies gevraagd een steunfonds op te richten. Hij nam drie jaar geleden een soort gelijk initiatief na de verkrachting van drie Nederlandse vrouwen in het Turkse Alanya. Deze actie leverde ruim 40.000 gulden op. ANP Rundveestapel weer gedaald DEN HAAG - Net als in de afgelopen veertien jaar is de om vang van de rundveestapel in Nederland ook in 1998 verder afgenomen. In 1997 waren er nog 4,4 miljoen runderen. Vorig jaar waren het er 4,2 miljoen. Dat zijn er net zoveel als in 1968. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. De afname van het aantal koeien is direct te wijten aan de invoering van de melkquotering. Tot dat jaar hadden de boeren juist steeds uitgebreid. In dat jaar waren er 5,5 miljoen runderen. Een opmerkelijk verschil tussen de veestapel van nu en die van dertig jaar geleden is dat er nu meer runderen voor de vleesproductie worden gehouden; 300.000 in 1968 tegen 700.000 in 1998. ANP Tekorten Museumdorp Orvelte ORVELTE - Museumdorp Orvelte in hartje Drenthe zit in de problemen. De beheerder, de stichting Orvelte, kampt al en kele jaren met oplopende exploitatietekorten. De stichting wil zichzelf nu opheffen. De stichting is werkgever van de Orvelter ambachtslieden en beheert enkele boerderijen in het doip. dat overigens groten deels in handen is van particulieren en ondernemers. Eind 1998 klopte het bestuur aan bij de gemeente Middenveld en de provincie voor hulp. Een stuurgroep gaat nu onderzoe ken of een doorstart mogelijk is. Voorzitter Marga Kool, gedeputeerde van Drenthe, wil dat het erfgoed behouden blijft. Ze denkt dat er enkele miljoenen moeten worden geïnvesteerd in nieuwe attracties. ANP door Pieter Evelein DEN HAAG - Het ministerie van Verkeer en Waterstaat moet zijn ambities om de verkeers veiligheid op rijkswegen te ver groten bijstellen. Er is alleen geld om de gevaarlijkste wegen aan te pakken, zo blijkt uit een interne notitie. Veilig Verkeer Nederland (VVN) reageerde be zorgd. De veiligheid op de rijks wegen mag niet minder worden, vindt VVN. De verwachting is dat voorrang wordt gegeven aan wegen met een maximum snelheid van 80 kilometer per uur. Met name de smalle, drukke wegen die zich een weg moeten banen dwars door dorpskernen zijn gevaar lijk. Rijkswegen zijn niet alleen snelwegen. Uitgangspunt blijft wel dat in 2010 50 procent minder doden zullen vallen op de wegen, en 40 procent minder gewonden dan in 1986. Daarbij wordt echter niet meer gekeken naar de abso lute aantallen, maar naar het 'verkeersrisico', het aantal let selongevallen per voertuigkilo meter. Volgens Rijkswaterstaat is de veiligheid van rijkswegen hoog in vergelijking met andere wegen. Risico Volgens WN is juist meer geld nodig om er voor te zorgen dat er niet meer dodelijke ongelukken plaatshebben op rijkswegen. De organisatie meent dat de daling van het risico per afgelegde ki lometer stagneert. In 1997 vie len er 135 verkeersdoden op de 2200 kilometer rijkswegen. Vorig jaar bleek al dat er geen geld was om de ambities waar te maken. Daarom is nu besloten dat op het gebied van de veilig heid alleen wordt geïnvesteerd in de 'ergste knelpunten'. Op het gebied van leefbaarheid zou 'al leen het meest noodzakelijke gedaan kunnen worden'. De Regionale en Specialistische Diensten van Rijkswaterstaat moeten aangeven aan welke we gen echt iets moet gebeuren. In juni worden vervolgens knopen doorgehakt. Beheer en onder houd van de wegen moet effici ënter. Op dat budget is al een korting van 2 procent inge boekt. ANP door Joke Licher DEN HAAG - Het aantal nieu we studenten verpleegkunde is gedaald. Verleden jaar schreven zich 5 procent minder studenten in dan in 1997. Een zorgelijke ontwikkeling, aldus de HBO- raad die de cijfers gisteren pu bliceerde, want er dreigt juist een tekort aan verpleegkundi gen. Ook het aantal nieuwe studen ten dat zich aanmeldt voor tweedegraads lerarenopleidin gen blijft afnemen. In 1997 meldden zich nog ruim 5100 nieuwe studenten aan. Verleden jaar waren het er ruim 4000. Een daling van 21 procent. Dat bete kent dat het tekort aan leraren in het voortgezet ondeiwijs zal oplopen, aldus de HBO-raad. De afname steekt schril af bij het hbo in zijn geheel. Dat trok in 1998 5 procent meer studen ten dan het jaar ervoor. Vooral het aantal studenten dat kiest voor een deeltijdopleiding nam toe (plus 18 procent). Nog groter was de stijging bij opleidingen waar leren wordt afgewisseld met werken. Bij die studies ver dubbelde het aantal nieuwe stu denten. Tot de grote stijgers behoort de opleiding tot leraar in het basis onderwijs. De pabo's trokken in 1998 25 procent meer leerlin gen. Desondanks kunnen de op leidingen niet geheel voldoen aan de vraag naar leerkrachten, aldus de HBO-raad. Door de klassenverkleining is de vraag naar onderwijzers zeer groot. Het hoger economisch onder wijs zit in de lift. Daar steeg het aantal eerstejaars met 12 pro cent. Binnen deze sector trok vooral de opleiding communi catie veel nieuwe studenten (plus 46 procent). Ook bij de ho gere informatica nam het aantal eerstejaars fors toe. Er kwamen 30 procent meer studenten bin nen. De opleiding voor het bedrijfs- kader kreeg in 1998 ruim 1100 nieuwe studenten. Bijna twee maal zoveel als het jaar ervoor toen zich bijna zeshonderd mensen aanmeldden. ANP Brigadier De Groot van de politie Eindhoven toont het politiestripboek 'De brutale tasjesrover' dat hij zelf heeft getekend. Het boek dat in een oplage van 10.000 stuks verschijnt, wordt ver spreid onder de leerlingen van groep acht van de basisscholen en de laagste klassen van het voort - gezet onderwijs. De Groot houdt zich met jeugdzorg bezig en wil het geweld onder jongeren te lijf gaan met dit boek. foto Mare Bolsius/ANP Namen pleinen herinneren aan Februaristaking AMSTERDAM - Met het leggen van bloemenkransen en een de- filé langs het beeld van de Dok werker, het symbool van het verzet, is gistermiddag in Am sterdam de Februaristaking van 1941 herdacht. Voorafgaand aan de herdenking onthulden burgemeester S. Patijn en M. Vlaskamp-Kwak de bordjes van het Februariplein en Koerier sterplein in een nieuwbouw- complex langs de weg naar de U-tunnel. De pleinen zijn vernoemd naar de staking en de meisjes en vrouwen die tijdens de bezet ting als koerier hun leven waag den. Mimi Vlaskamp-Kwak was een van hen. In de stoet liepen onder anderen vertegenwoordigers van het ge meentebestuur, minister Borst (VWS), afgevaardigden van or ganisaties uit het verzet en de ambassadeurs van Israël en Zuid-Afrika Om vijf uur werd met een défilé langs het standbeeld van de Dokwerker op het Jozef Daniël Meijerplein de staking van 25 februari herdacht. In Amster dam en omgeving legden men sen toen massaal hun werk neer, uit protest tegen het brute op treden van de Duitse bezetters en hun Nederlandse handlan gers tegen joden. Als waardering voor de verzets daad kende koningin Wilhelmi- na de stad na de oorlog het de vies 'Heldhaftig, Vastberaden, Barmhartig' toe. ANP van onze vei UTRECHT - Voor onder meer het verwaar lozen van yaks is gisteren tegen twee be stuursleden van stichting het Hof van Eden drie maanden celstraf geëist. De officier van justitie eiste voor de Utrechtse politierech ter tegen de stichting zelf een geldboete van 200.000 gulden, waarvan de helft voor waardelijk. Hij vorderde ook een voorwaardelijke stil legging van het boerenbedrijf. Officier mr. R. Terpstra beschuldigde de twee bestuursleden van simpel 'darwinis me'. Volgens Terpstra pasten ze natuurlijke selectie toe door een te groot aantal yaks op een te kleine oppervlakte te laten grazen en de beesten bovendien te weinig beschutting te bieden. De Utrechtse stichting stelt zich ten doel de biodiversiteit te bevorderen. Daartoe kweekt zij op haar terreinen uitheemse plantensoorten. Bovendien werkt de stich ting op volstrekt natuurlijke wijze. Dat houdt onder meer in dat het rundvee niet wordt bijgevoederd met krachtvoer. Ministers enthousiast De toenmalige ministers Pronk en De Boer van Ontwikkelingssamenwerking en VROM waren enkele jaren geleden na een werkbezoek aan het Hof van Eden erg en thousiast. Omwonenden waren er veel minder over te spreken; die belden regelmatig de dierenbe scherming met de mededeling dat er yaks of andere runderen lagen te sterven. De inspectiedienst van de dierenbescher ming hield daarop begin vorig jaar enkele door Hester van Yperen SCHIEDAM - Er is eindelijk groen licht voor de overname van de scheepsreparatiewerf Wilton-Fijenoord door YVC. De vakbonden en de onderne mingsraad van Wilton hebben gisteren na maanden van on enigheid met de directie van YVC een akkoord bereikt. Een 'sappig detail' noemt FNV Bondgenoten het dat de werk nemers aan de fusie, behalve goede arbeidsvoorwaarden, ook nog per persoon drieduizend gulden overhouden. Topman Joep van den Nieuwenhuyzen van Wilton heeft de werknemers vorige maand meegedeeld dat zij dat bedrag ki-ijgen als zij de overname en integratie van de twee bedrijven steunen. „Zo'n mededeling is juridisch geldig. Ik heb daar verder niet over on derhandeld. Het aanbod geldt dus gewoon", meldt vakbonds bestuurder W. Dijkhuizen tri omfantelijk. P. Pellenaars, be stuursvoorzitter van Wilton Fijenoord Holding bevestigde zijn woorden gisteren. Werkgevers en werknemers hebben onder meer afspraken gemaakt over een werkgelegen- heidsgarantie voor de Wilton- Fijenoordmedewerkers, ar beidsvoorwaarden en een oude- renregeling. De leden van de vakbond zijn gisteravond inge licht en hebben ingestemd met het akkoord. In het akkoord zijn ook enkele 'financiële verankeringen' vast gelegd. De OR en de bonden vreesden dat topman Van den Nieuwenhuyzen van Wilton- Fijenoord voor de noodlijdende scheepswerf eenzelfde con structie zou hanteren als vorig jaar voor Verolme Heusden, een onderdeel van Wilton. Dat ging failliet. Mei vorig jaar kocht Van den Nieuwenhuyzen het kwakke lende Wilton-Fijenoord, waar zo'n duizend mensen werkten. Het bedrijf werd onderdeel van de RDM-holding van Van den Nieuwenhuyzen. Bij de overna me werd direct duidelijk dat RDM de Schiedame scheepsre paratiewerf zou doorverkopen aan de Yssel-Vliet Combinatie (YVC) uit Krimpen aan de Lek. Bij dit bedrijfsonderdeel wer ken zo'n 280 mensen. Met het personeel van de YVC-werf komt het totale personeelsbe stand op 730. ANP Onbetaald verlof DEN HAAG - Van de wettelijke mogelijkheid om liefst ander half jaar lang met onbetaald verlof te gaan, blijkt slechts een enkeling gebruik van te maken. Sinds oktober vorig jaar is de wet die recht geeft op onbetaald verlof een feit. Tot nu hebben maar honderd vijftig mensen zich aangemeld. ANP (Advertentie) controles. Zij trof een aantal uitgemergelde yaks aan. Uit onderzoek bleek dat eerder enkele dieren van uitputting waren gestor ven. Eén van de bestuursleden meende dat de Nederlandse regelgeving niet op hem van toepassing was. Hij beriep zich op het inter nationale biodiversiteitsverdrag. Bij zijn aanhouding zocht hij direct contact met het ministerie van VROM. Het mocht niet ba ten. Advocate C. Dijkstra meende dat het Open baar Ministerie zich heeft laten leiden door verklaringen van verontruste burgers die schrokken van iets wat ze niet kendenDi j k- stra betoogde dat er onvoldoende bewijs was tegen haar cliënten. De politierechter doet op donderdag 11 maart uitspraak in de zaak. ANP LCAA/J Gebraden runderrollade Een magere delicatesse van 100% rundvlees voor op de boterham. Vers gesneden op onze afdeling fijne vleeswaren. Per 100 gram van 3.49 voor

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3