Status aparte voor ambulance PZC Veertig hectare kassen is limiet voor Sirjansland PZC Gemeentepersoneel in nieuw jasje Winkeliers zijn niet bang voor dumpwinkel Sas zeeland 19 Speciale regeling nodig voor adequate hulpverlening op Schouwen Actie zwemtrainer voor 50-meterbaan in stadsgewestelijk bad Gevarieerd straofeest in Noordwelle vrijdag 26 februari 1999 joor Marcel Modde n Nils ten Brinke ZIERIKZEE - Wethouder P. ierrevoets-Ringelberg van 'olksgezondheid wil een sta- us-aparte voor het ambulance- ervoer op Schouwen-Duive land. De wethouder denkt dat illeen binnen zo'n bijzondere onstructie een adequate hulp- erlening op het eiland kan «orden zekergesteld. Haar zorg wordt gedeeld door het ambu- ancepersoneel, dat in een brief aan verantwoordelijk gedepu teerde G. de Kok zijn verontrus ting heeft uitgesproken over het nieuwe spreidingsplan. De stormen van de afgelopen dagen hebben de Schouwse wethouder verder gesterkt in haar standpunt dat de noorde lijk regio onder geen beding af hankelijk mag worden van de verbinding met het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes. „Kijk maar wat er is gebeurd. Door een rukwind waaide een aanhangwagen om en was de Zeelandbrug enkele uren ge stremd. Een incident, maar je Wanneer de pupillen van Po- tin zich geplaatst hebben voor een Zomer Nederlands Kampioenschap, traint de Oost-Souburger hen in het 50-meterbad in Middelburg. „Dat is nodig voor het uit houdingsvermogen en het halen van limieten voor kam pioenschappen. Ik weet niet hoe wij de gemotiveerde zwemmers het zelfvertrou wen kunnen geven zonder een 50-meterbad." door Miriam van der Schot OOST-SOUBURG - „Als er nu geen overdekt 50-meter- zwembad komt, zullen dc Zomer Nederlandse Kampi oenschappen nooit in Zee land gehouden worden. Dat betreuren wij als wedstrijd zwemmers." Zwemtrainer T. Potin uit Oost-Souburg pleit voor een stadsgeweste lijk zwembad van 50 in plaats van 25 meter. Hij heeft daarom 250 handtekeningen van wedstrijdzwemmers verzameld en overhandigd aan de wethouders van Mid delburg en Vlissingen. „Elk jaar worden er Zeeuwse sportkampioenen gehuldigd door de Zeeuwse sportraad. Dat werkt zeer motiverend. Maar nu ligt hier de kans er een schepje bovenop te doen met een overdekt 50-meter bad", zegt Potin. Het verschil tussen een 25- en een 50-me- terbad is dat de langste afme ting een vereiste is om Natio nale Kampioenschappen te kunnen houden volgens de Koninklijke Nederlandse Zwembond. „Het lijkt mij goed om Zee land. dat toch een echt wa terland is, met een NK te pro moten." aldus Potin Verlies De Souburger is niet tegen de bouw van een nieuw zwem bad, maar hij vindt dat met de sloop van de bestaande banen in Middelburg en Vlis singen, teveel verloren gaat. „Nu zijn er twee wedstrijd- banen van 25 meter, een in- structiebad van 15 meter en twee recreatie/buitenbaden van 50 meter Daarvoor krij gen we een bad van 25 meter en een instructiebad terug." Wethouder Brakman van het Stadgewestelijke zwembad heeft Potin toegezegd het verzoek te betrekken in het programma van eisen. Daar bij heeft hij duidelijk ge maakt dat de omvang van het zwembad afgestemd wordt op het aantal inwoners. hebt er op dat moment wel mee te maken. Wat moet je dan als er juist op dat ogenblik ergens in de buurt van Zierikzee met hoge spoed een ambulance nodig is? We zijn en blijven een eiland, hoeveel bruggen en dammen dan ook. Het wordt tijd dat ze dat eens gaan inzien." Berrevoets en burgemeester J. Asselbergs ondernamen deze week een poging om gedepu teerde De Kok te doordringen van het feit dat het nieuwe am bulancehulpverleningsplan voor Schouwen-Duiveland vol strekt tekort schiet. De bedoe ling is straks buiten kantoor uren voor het ziekenhuis in Zierikzee één ambulance pa raat te houden Nu beschikt de regio nog over twee direct inzet bare wagens en een reserve-een heid gedurende de zomermaan den op Neeltje Jans. In de nieuwe situatie zou er (na 18 uur 's avonds en in de week einden) vanuit Goes versterking moeten komen, op het moment dat de ambulance van Zierikzee is uitgereden. Volgens De Kok is een aanrijtijdvan vijftien minu ten gegarandeerd. Dat is echter puur theoretisch, menen zowel de wethouder als het betreffen de ambulancepersoneel. Vooral tijdens de zomerdrukte, bena drukt verpleegkundige H. Kloet. „Het plan doet geen recht aan de praktijk. Naar de uithoe ken van Schouwen-Duiveland rijden, kost veel meer tijd. Ook onze Goese collega's zien het niet zitten. Zij zullen straks met gevaar voor eigen leven risico's moeten nemen om maar op tijd te zijn. Daar komt nog bij dat zij hier de weg minder goed ken nen Als het verkeer vast zit, we ten wij in ieder geval nog een paar sluiproutes te vinden." Hel argument dat voor noodge vallen de traumahelicopter uit Rotterdam kan worden ingezet, snijdt volgens Kloet geen hout. „Die vliegt 's nachts niet, bij harde wind evenmin, dus laat staan als het heel erg mistig is. In heel Nederland geldt de richt lijn dat een gewonde indien no dig binnen één uur in een gespe cialiseerd traumacentrum moet kunnen worden ondergebracht, maar met de nieuwe ambulan ceregeling wordt die doelstel ling op Schouwen-Duiveland bij lange na niet gehaald." Afspraken Berrevoets wil voor 1 mei, de datum waarna (zoals het er nu naar uitziet) in Zierikzee bo vendien de operatiekamer bui ten kantooruren dicht gaat, kei harde afspraken maken met De Kok en de ambulancedienst van de Oosterscheldeziekenhuizen. Volgens haar noodzaakt de situ atie op Schouwen-Duiveland een 'status-aparte' binnen de nieuwe regeling. „De nachten kunnen hier lang en de dagen heel druk zijn. Daar moet je goed op voorbereid zijn. Daar hebben we de gedeputeer de nog eens nadrukkelijk op ge wezen." Berrevoets heeft haar hoop gezet op de 3,8 miljoen gulden die De Kok nog tracht los te peuteren van minister Borst voor het dichten van het gat in het budget van het hulp verleningsplan. Voor een ade quate inzet heeft de provincie ruim tien miljoen gulden nodig, terwijl Zeeland maar zeven mil joen door het ministerie is toe gezegd. De kwestie wordt 12 maart wederom besproken in de statencommissie welzijn. Het ambulancepersoneel vreest door het nieuwe spreidingsplan voor onmogelijke situaties te worden geplaatst. foto PieterHonhoff Goes: geen geld Zandkreekdam GOES - Het college van burgemeester en wethouders van Goes is niet van plan geld uit te geven om het verkeersknel punt op de Zandkreekdam op te lossen. Het probleem wordt gevormd door een rijkssluis en een provinciale weg. Daar moet geen geld van de gemeente Goes naar toe, redeneren B en W; de gemeente heeft zelf genoeg knelpunten waarvoor geld nodig is. De Overleggroep Midden-Zeelandroute had in een brief Noord-Beveland, Schouwen-Duiveland en Goes opgeroepen tot besteding van overheidsgeld dat gemeenten krijgen voor verkeersknelpunten. De overleggroep wil met financiële steun van de gemeenten een tweede brug over de sluizen ver sneld aanleggen. Geld voor JAIB-folders GOES - In de bibliotheek en in jongerencentra komen rekken met folders van het Jongeren Advies- en Informatiecentrum (JAIB). Het gemeentebestuur van Goes is bereid daarvoor 2450 gulden beschikbaar te stellen. De bureau's van het JAIB moesten de deuren sluiten wegens een gebrek aan subsidie. Om jongeren toch van informatie te voorzien worden infor- matierekken samengesteld. Het is de bedoeling die neer te zetten op plaatsen waar veel jongeren komen. Dievegge gepakt in Terneuzen TERNEUZEN - Een 44-jarige inwoonster van Axel heeft woensdagavond voor 115 gulden aan goederen in haar kle ding gestopt in een winkel in de Drebbelstraat in Terneuzen. De vrouw werd verhoord op het politiebureau en moet bin nenkort voor de rechter verschijnen. Liever gummi dan hout BERGEN OP ZOOM - De hardhouten paaltjes die als afschei ding dienen tussen fietspad en rijbaan op de Tholenseweg worden vervangen door gummipaaltjes. Bovendien zal met verkeersborden aandacht voor de veranderde situatie wor den gevraagd. De gemeente Bergen op Zoom heeft tot deze maatregelen besloten naar aanleiding van de ongelukken die zich langs de Tholenseweg hebben voorgedaan, nadat enkele weken geleden begonnen is met het neerzetten van paaltjes. De onveiligheid van deze verbindingsweg tussen Bergen op Zoom en Tholen is de Thoolse bevolking al lange tijd een doorn in het oog. Acties FNV Bondgenoten TERNEUZEN - FNV Bondgenoten heeft gisterochtend om 7.00 uur een poortactie gehouden bij Dow Terneuzen. Ander half uur later vond een kantinebijeenkomst plaats bij Troost Mechacon Terneuzen. De rest van de dag werd besteed aan het bezoeken van andere bedrijven in de gemeente. De acties wa ren bedoeld om werknemers in de metaal en techniek aan te sporen komende maandagavond de FNV-bijeenkomst bij te wonen in het Churchill-hotel. De bond verwacht dat 50 tot 60 mensen komen opdagen bij het protest tegen de vastgelopen onderhandelingen over een nieuwe cao. Het conflict sleept al enige maanden. Ouderenbonden groeien TERNEUZEN - De gezamenlijke ledenwerfactie die de oude renbonden ANBO, Unie KBO enPCOB onlangs hielden, is een groot succes geblekenTot nu toe meldden zich zo 'n 2 2 0 nieu we leden aan, en dat aantal groeit nog steeds. De ANBO zal overigens op 10 maart een kennismakingsochtend houden in restaurant De Vijverhof aan de Frederik van Eedenstraat in Terneuzen. door Marcel Modde ZIJPE - Gedeputeerde G. de Kok verwacht niet dat het Rijk zal dwarsliggen bij de ontwik keling van een veertig hectare groot gebied voor glastuinbouw nabij Sirjansland. Volgens De Kok past de opzet binnen het streekplan van de provincie en bestaat er geen directe aanlei ding om daarvan af te wijken. Een verdere uitbreiding van de kassenzone op die locatie is ech ter ook voor de provincie onbe spreekbaar, aldus de PvdA-ge- deputeerde. De provincie onderzoekt, zoals bekend, de vestigingsmogelijk heden van grootschallige glas tuinbouw op drie locaties in Zeeland. Daarbij gaat het om het Sloegebied, de Zeeuws- Vlaamse Kanaalzone en de hals van Zuid-Beveland. Die plan- REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N.ten Brinke P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl nen sluiten aan bij de intentie van staatssecretaris G. Faber (Landbouw. Natuurbeheer en Visserij) om de kassenbedrijven te bewegen tot verplaatsing van hun activiteiten naar gebieden in de nabijheid van energiecen trales. Door koppeling van die bedrijven zou er een belangrijk energie- en milieuvoordeel kun nen worden behaald, zo is de achterliggende gedachte. Die doelstelling is expliciet ge noemd in een landelijk PvdA- pamflet, mede-ondertekend door de staatssecretaris. Ge streefd wordt naar een kassen- concentratie van driehonderd tot vijfhonderd hectare. Uitbreiding Indien los daarvan ook nog eens veertig hectare wordt gereali seerd nabij Sirjansland, staat dat volgens De Kok niet haaks op het concentratiebeleid. „In dit geval is een andere insteek gekozen", betoogde eveneens wethouder D. van der Wekken donderdag op de bijeenkomst met zijn partijgenoten in Zijpe. „De belangrijkste factor voor uitbreiding van de bestaande glastuinbouw bij Sirjansland, is het creëren van extra werkgele genheid in een gebied dat een dergelijke stimulans hard kan gebruiken." Geregeld De staatssecretaris ging niet in op de berichten dat de rijksver- tegenwoordigers in de Provinci ale Planologische Commissie een verdubbeling van de reeds toegestane twintig hectare bij het Schouwse dorp vooralsnog in strijd achtten met het beleid van de landelijke overheid bin nen het kader van de open ruim te. Ze schaarde zich achter het standpunt van De Kok dat een dergelijke ontwikkeling plano logisch mogelijk is, indien gere geld in het provinciale streek plan. Veertig hectare glas in Sirjans land, is wat de gedeputeerde be treft wél het maximum, zo maakte hij duidelijk. De nieuwe garderobe van het huishoudelijk personeel van de gemeente Schouwen-Duiveland wordt gepresenteerd. foto Pieter Honhoff door Ali Pankow ZIERIKZEE - De bodes en koffiedames van de gemeente Schouwen-Duiveland gaan sinds donderdag gekleed in een nieuwe outfit. De 'oude plunje' van het huishoudelijk personeel van de voormali ge gemeenten verdwijnt niet voorgoed in de kast, maar krijgt een plaatsje in het ge meentemuseum. De presentatie van de nieuwe garderobe ging gepaard met een korte ceremonie in de trouwzaal van het Zierikzeese stadhuis in de Meelstraat. Het huishoudelijk per soneel ontpopte zich tijdens die bijeen komst als vaardige mannequins en 'dress- men'. Hun kleding is fraai afgestemd op de huisstijl van de gemeente Schouwen- Duiveland. De dames hebben de keus uit een donker blauwe pantalon of rok met een petrol- blauw geruite gilet en een witte blouse. Een sjaal met het gemeentelogo behoort ook tot de garderobe van de dames. De bo des presenteerden zich in een donker blauw kostuum, een wit overhemd en een donkerblauwe stropdas met gemeente wapen. Saillant detail vormt het gemeen tewapen dat op het borstzakje is gebor duurd. Herkenbaarheid Het dragen van bedrijfskleding is de laat ste jaren weer in ere hersteld. Communi catiedeskundigen zijn het erover eens dat een goed gekozen outfit, voorzien van lo go of gemeentewapen de identiteit van de organisatie onderstreept en in belangrij ke mate bijdraagt aan de herkenbaarheid. Een onmiskenbaar herkenningsteken voor de gemeentebodes in het verleden was de zogenaamde bodebus. Dat was een soort vat voor het opbergen van documen ten. Dit attribuut heeft zich gaandeweg ontwikkeld tot een versiering die op de borst kon worden gespeld. De presentie van de nieuwe bedrijfskle ding in de trouwzaal van het stadhuis kreeg een feestelijk tintje met koffie met gebak, een drankje en een hapje. In afwij king met de dagelijkse traditie werden nu de bodes en de koffiedames zelf van koffie voorzien door hun collega's van het ge meentemuseum en het archief. Museummedewerker Erik van Rossum was blij met de overdracht van de 'oude plunje' van het huishoudelijk personeel. Er zijn plannen om te zijner tijd in het ge meentemuseum een speciaal hoekje voor 'den ambtenarij' in te richten. NOORDWELLE - Er is een ge varieerd programma samenge steld voor het straofeest in Noordwelle op zaterdag 27 fe bruari. Tien Belgische trekpaarden ma ken deel uit van de stoet ruiters die met hun dieren in een feeste- Omstreeks drie uur 's middags lijke optocht naar het strand bij wordt de stoet in het dorp inge- Kijkduin trekken om de voeten haald door muziekvereniging van de paarden te spoelen. Witte van Haemstede. Na een welkomswoord door burge meester J. J. P. M. Asselbergs wordt er rond de kerk een ring steekwedstrijd gehouden. Voor de jeugd is er 's middags een ei gen straofeest met ringsteken op versierde fietsen. De welfare van het Rode Kruis houdt in het dorpshuis een verkoping en 's avonds is er bal met muziek van Patrick's Music Clan. door Pascalle Cappetti SAS VAN GENT - De Sasse middenstanders zijn overwe gend positief over de komst van een Factory Outlet Centre op het voormalige CSM-terrein in Sas van Gent. Een enquête van middenstandsvereniging Sas '70 wijst uit dat 92 procent van de 51 leden een dergelijk groot schalig megawinkelcentrum van afgedankte merkkleding niet afwijst en kansen ziet voor een opwaardering van het cen trum. Vier procent, dat zijn twee le den, oordeelt negatief over deze ontwikkeling op het terrein tus sen Zuidchemie en de bebouw de kom. De andere vier procent heeft geen mening. Voorzitter W. ten Hoor van Sas '70 maakte deze resultaten don derdag bekend in de commissie Midden- en kleinbedrijf, econo mische zaken en consumenten (MEC). De ox-ganisatie heeft de meningen in allerijl gepeild, omdat tijdens de informatiebij eenkomst dinsdag niet echt dui delijk werd hoe de winkeliers over het centrum dachten. De conclusie van de enquête ver heugde burgemeester J. Lonink. Hij noemde dit positieve geluid een bevestiging dat Sas van Gent op de goede weg zit. Onderzoeken De commissieleden toonden zich al net zo positief over de im puls die het Factory Outlet Cen tre aan de werkgelegenheid en de middenstand ,van Sas van Gent kon geven. Zij moesten wel even slikken toen zij hoorden welke onderzoeken nog staan te gebeuren. Vooral de hoge kosten die daarmee naar verwachting gemoeid zijn, deden hen pijn. Een onderzoek naar de verkeersafwikkeling, alsmede stedebouwkundige, milieu-, economische en juridische on derzoeken komen nog op de ge meente af. En wat als het ambi tieuze plan onverhoopt niet doorgaat of als Goes met het centi-um gaat lopen? Is dan al dat geld weggegooid, vroegen onder andere J. O brie (CDA), M. Sparreboom (WD) en R. de la Ruelle (GGS) zich af. Lonink erkende dat de raad bin nenkort een kredietvoorstel kan verwachtèn over de onderzoe ken. Onderzocht gaat worden of ook de provincie hieraan kan bijdragen. Afgesproken is dat de projectontwikkelaar Inno- vast in elk geval de kosten voor het economisch onderzoek voor rekening neemt. De gemeente en de provincie bewaken wel de onafhankelijkheid van dit on derzoek, omdat zij de opdracht formuleren en verstrekken. Tweede studie Dat maakt het volgens Lonink onnodig nog een tweede, eigen onderzoek uit te voeren, zoals Ten Hoor opperde. Mocht uit de verschillende onderzoeken naar voren komen dat het plan niet haalbaar is, dan zijn deze kosten niet te verhalen op de project ontwikkelaar. reageerde Lo nink op opmerkingen vanuit de commissie. „Andersom kan de projectontwikkelaar ons niet aansprakelijk stellen als de raad uiteindelijk 'nee' zegt." De burgemeester en gedepu teerde Van Zwieten willen juri disch wel laten vastleggen dat de bestemming vast komt te lig gen en dat het gebied over een aantal jaren niet kan verande ren in een tweede winkelcen trum met supermarkt. Een projectgroep waarin ook de pro vincie zit ziet toe op de gevolgen voor de middenstand. M. Weemaes (D66) zaaide wat verwarring onder de commis sieleden door te stellen dat Veenman, eigenaar van de grond, het project eigenlijk niet ziet zitten. Dat was volgens Lo nink niet waar. Het is wel zo dat er naast Veenman een geld schieter zit, F. Kras uit Den Haag, die zich ook eigenaar noemt. De gemeente heeft in middels echter gehoord dat deze constructie contractueel is dichtgetimmerd De koopover eenkomst tussen Innovast en de economisch en juridische eige naar is inmiddels verlengd van juli tot november. Dit betekent dat de projectontwikkelaar iets meer tijd heeft om zijn plannen rond te krijgen. Het verlies aan rentelasten is voor zijn reke ning. Hardrijders BIEZELINGE - Er zijn donder dag snelheidscontroles gehou den op de Postweg in Kapelle. de Rijksweg bij Biezelinge. de Oude Rijksweg in Kruimngen en de Drieweg bij Heinkens- zand. In totaal werden 81 hard rijders bekeurd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 39