Woonwagenkamp in de revisie PZC Zwemtrainer voert actie voor 50-meterbaan Champi-Mer sluit bedrijf in Yerseke Verbetering woonomgeving zit vaak in kleine dingen Winkeliers zijn niet bang voor dumpwinkel Sas Ouderen dupe tekort Tele-taxi zeeland 20 Aantal staanplaatsen in Hansweert na opknapbeurt van vijf naar acht vrijdag 26 februari 1999 door Ingrid Huibers HANSWEERT - Het aantal plaatsen op het woonwagen kamp aan de Maarten Broers- weg in Hansweert wordt uitge breid van vijf naar acht. Tegelijk wordt het terrein grondig gere noveerd. Daarover heeft het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Reimerswaal overeenstemming bereikt met de bewoners van het kamp. Voorlopig lijken de partijen re delijk op één lijn te zitten. De dorpsraad van Hansweert stemt in met de uitbreiding en maakt zich sterk voor een snelle reno vatie van het kamp. Ook het da gelijks bestuur van het woon wagenschap staat achter de ideeën; met de andere gemeen ten die aan het schap deelnemen moet nog over de plannen worden gesproken. Ook de raadsleden van de gemeente Reimerswaal moeten nog wor den ingelicht. In het huidige bestemmingsplan is plek voor vijf wagens in het dorp. Toch staan er inmiddels acht ,.De laatste drie zijn ille gaal". zegt wethouder M van Overloop (onder meer ruimtelij - ke ordening) van de gemeente Reimerswaal. Die wagens zou den eigenlijk naar Kruiningen moeten, waar drie plaatsen zijn voorzien m de nieuwe woonwijk de Knol n. Omdat de bewoners liever in Hansweert willen blij ven wonen, probeert het college daar nu drie extra plekken te creëren. Of daarmee de plekken in Krui ningen van de baan zijn, is nog onduidelijk. Ze blijven in ieder geval vacant totdat tot de be stemmingsplanwij ziging voor de plaatsen in Hansweert is goedgekeurd. Renovatie Dan gaat de gemeente eerst de belangstelling voor de locatie in Kruiningen peilen. Vanaf 1 maart kunnen daar volgens de gewijzigde wet ook niet-woon- wagenbewoners aanspraak op maken. Van Overloop: ,.Dan kunnen we altijd nog bepalen of de plekken nodig zijn." Ook lijkt de renovatie, waarover al jaren gesproken wordt, nu in zicht. Dat is volgens Van Over loop - hij spreekt over een 'pok- kenbende" - hard nodig. Hij wil vooral de 'bedrijfsmatige acti viteiten' vanaf het kamp naar een bedrijfsterrein verplaatsen. Naar welk terrein is overigens nog onduidelijk. „Er wordt vanuit de gemeente al jarenlang geklaagd over de rommel hier, en het is ook een rommeltje, maar er is door de gemeente ook nooit wat aan ge daan", zegt woonwagenbe woonster A Huiskes. Op dit mo ment ligt er oud ijzer opgeslagen in en om het kamp. Er wordt door enkele bewoners in gehan deld. „Als er betaalbare be drijf sterreintj es gevonden wor den, vind ik het prima", zegt Huiskes, die ook liever een paar bloemen dan een container voor de deur heeft. Sanitair Het liefst zou zij het terrein wat naar achteren verplaatsen, naar een braakliggend terrein. Ook het verouderde sanitair moet vernieuwd. Tenslotte hoopt ze dat de afzonderlijke plaatsen vergroot worden. Huiskes: „En dan moet de gemeente niet te bekrompen zijn met de grond." Gaat de uitbreiding van het kamp door, dan zijn de plaatsen volgens Huiskes voor haar oud ste zoon en haar zuster uit Ka- pelle. „De kinderen van mijn zuster gaan hier al naar school, een fantastische school trou wens, en dan hebben we de hele familie bij elkaar", zegt ze. Hoogstwaarschijnlijk verga dert de commissie wonen en mi lieu 8 april over de toekomst van het woonwagenkamp. Die ver gadering begint om 19.30 uur. De Huiskes willen de hele familie bij elkaar op het uitgebreide terrein. foto Willem Mieras door Miriam van der Schot OOST-SOUBURG - „Als er nu geen overdekt 50-meter-zwembad komt. zul len de Zomer Nederlandse Kampioen schappen nooit in Zeeland gehouden worden. Dat betreuren wij als wedstrijd- zwemmers." Zwemtrainer T. Potin uit Oost-Souburg pleit voor een stadsge westelijk zwembad van 50 in plaats van 25 meter. Hij heeft daarom 250 handte keningen van wedstrijdzwemmers ver zameld en overhandigd aan de wethou ders van Middelburg en Vlissingen. „Elk jaar worden er Zeeuwse sportkam- pioenen gehuldigd door de Zeeuwse sportraad. Dat werkt zeer motiverend. Maar nu ligt hier de kans er een schepje bovenop te doen met een overdekt 50- meterbad", zegt Potin. Het verschil tus sen een 25- en een 50-meterbad is dat de langste afmeting een vereiste is om Na tionale Kampioenschappen te kunnen houden volgens de Koninklijke Neder landse Zwembond. „Een NK betrekt zo'n vierhonderd deel nemers en driehonderd toeschouwers", vertelt Potin. „Het lijkt mij goed om Zee land, dat toch een echt waterland is, zo te promoten." Wanneer de pupillen van Potin zich ge plaatst hebben voor een Zomer Neder lands Kampioenschap, traint de Oost- Souburger hen m het 50-meterbad rn Middelburg. „Dat is nodig voor het uithoudingsver mogen en het halen van limieten voor kampioenschappen. Ik weet niet hoe wij de gemotiveerde zwemmers het zelfver trouwen kunnen geven zonder een 50- meterbad." Verlies De Souburger is niet tegen de bouw van een nieuw zwembad, maar hij vindt dat met de sloop van de bestaande banen in Middelburg en Vlissingen, teveel baden verloren gaan. „Nu zijn er twee wed- strijdbanen van 25 meter, een instructie- bad van 15 meter en twee recreatie/bui tenbaden van 50 meter. En wat krijgen we hiervoor in de plaats? Een bad van 25 meter en een instructiebad. Met de bouw van een nieuw zwembad gaat Walcheren dus veel badwater inleveren. Wethouder Brakman van het Stadge- westelijke zwembad heeft Potin toege zegd het verzoek te betrekken in het programma van eisen. Daarbij heeft Brakman duidelijk gemaakt dat de om vang van het zwembad afgestemd wordt op het aantal inwoners. door Maurits Sep YERSEKE - Champi-Mer, een bedrijf dat verse champignons verwerkt tot diepvriesproduc ten en halfconserven, sluit de fabriek in Yerseke. Tien van de vijftien medewerkers komen op straat te staan. Directie en vak bonden hebben een akkoord bereikt over een sociaal plan. Uiterlijk eind juni wordt de pro ductie stilgelegd. Champi-Mer opende begin ja ren negentig een fabriek in Kes teren, in de Betuwe. In 1995 nam het de concurrent Champifri Plolland in Yerseke over. De di rectie hoopte zo een concurrent weg te nemen in de strijd om de Russische markt. De vestiging in Yerseke richtte zich vrijwel volledig op Rusland. Toen de markt daar medio 1998 instortte, werd Champi-Mer in de val meegesleurd. Van de veer tig mensen die in 1997 in Yerse ke werkten, waren er eind vorig jaar 25 over. Nu werken er nog vijftien. De omzet bedroeg voor de ineenstorting van de Russi sche markt zo'n tachtig miljoen gulden. Het bedrijf behoort daarmee tot de drie kleinere champignonverwerkende be drijven in Nederland, aldus di recteur B. Koster. De fabriek in Kesteren, waar dertig tot veertig mensen wer ken, is de laatste jaren omge bouwd tot één van de modernste in Europa. Er is volgens Koster tien miljoen gulden geïnves teerd in nieuwe machines. Daarom is besloten niet de fa briek in Kesteren, maar die in Yerseke, waar verouderde ma chines staan, te sluiten. De in- en verkoop vindt plaats vanuit het kantoor in Yerseke en dat blijft zo. De vijf mensen die op het kantoor werken, behouden dan ook hun baan. Sociaal plan Voor de tien medewerkers van de productie-eenheid in Yerseke is volgens C. Baggerman van de vakbond RMU (Reformatorisch Maatschappelijke Unie) 'een verantwoord sociaal plan' op gesteld. Werknemers die op kor te termijn elders aan de slag kunnen, krijgen -.afhankelijk van het aantal dienstjaren - één tot twee bruto maandsalarissen per dienstjaar mee. Mensen die voor hun nieuwe baan moeten verhuizen krijgen bovendien een bruto maandsalaris voor herinrichtingskosten. De kos ten van de verhuiswagen wor den eveneens vergoed. Volgens Baggerman heeft eec aantal medewerkers inmiddel: sollicitatiegesprekken gevoerd met een conservenfabriek die it juli in Kapelle opent, een appel- schilbedrijf van DSG Apple In dustries. Dat bedrijf is een on derdeel van de Nederlandss Sukade en Vruchtenconfijfa- briek in Ti el. Andere werkne mers van Champi-Mer kunnen in juli waarschijnlijk aan de slag in de mosselsector. Voor de genen die nog geen zicht hebben op nieuw werk, wordt een be middelingsprogramma opge zet. Politie bekeurt 16 hardrijders VLISSINGEN - Bij drie snel- heidscontroles op Walcheren zijn donderdagochtend in totaal zestien bestuurders bekeurd. Op de Pekelingseweg in Aagtc- kerke waren dat er zeven. Het relatief kleine aantal over treders op die plaats komt door dat een tijdelijk verkeerslicht was opgesteld in verband met werkzaamheden. Op de Middel- burgseweg in Buttinge is één persoon op de bon geslingerd Op in Aagtekerke werden acht hardrijders betrapt. In alle ge vallen was de officiële limiet tachtig. Minisymposium laboratorium GOES - De laboratoriumschool te Goes bestaat dit jaar 25 en houdt in verband daarmee een minisymposium. Dat ge beurt vrijdag 9 april in het ge bouw aan de Rommerswaele- straat. Inleiders zijn dan drs. C. Nooms manager intellectual property regulatory affairs en PR biotecl bij Adfvanta in Kapelle, W. J. R Reijniers, chemicus bedrijfsad viseur bij Syntens in Middel burg, dr. S. Muusze, klinisch- chemicus te Terneuzen en drs. S E. P. G. Merkx, product ste wardship leader Europe bij Ge neral Electric Plastics in Bergen op Zoom. Dagvoorzitter is ir. P J. J. Mens. Het mini-symposium begint om 10.00 uur en duurt tol ongeveer 14.30 uur. Verzet ANBO Schouwen tegen tariefsverhoging door Nils ten Brinke ZIERIKZEE - De Schouwse af deling van de Algemene Neder landse Bond voor Ouderen (A NBO) verzet zich tegen de voor gestelde prijsverhoging voor het Tele-taxigebruik in de Oos- terschelderegio. Gewestelijk voorzitter J. van Wezel vindt het onverteerbaar dat ouderen straks vijf gulden extra moeten betalen en gehandicapten slechts twee. „De bezuiniging wordt hoofdzakelijk op de ou deren afgewenteld." Van Wezel wil daarom de huidige plannen terugdraaien en overleg voeren met de gemeenten, de taxi-be drijven en alle gebruikers van de Tele-taxi. De Tele-taxi Oosterscheldere- gioisin 1995 in het kader van de Wet Voorziening Gehandicap ten (WVG) in het leven geroepen om de mobiliteit van gehandi capten te vergroten. Een jaar la ter konden zestig-plussers ook een pas krijgen om zich op af roep per taxi door alle zeven ge meenten van de Oosterschelde- regio te laten vervoeren. Uit het sterk toenemende aantal pas houders en reiskilometers bleek direct dat de regeling succesvol was. Zo succesvol, dat de kosten voor het collectief vervoer over 1998 zijn opgelopen tot ruim één miljoen gulden, 56 procent meer dan het voorgaande jaar. Op grond van deze cijfers wil het Samenwerkingsverband Wel zijnszorg Oosterschelderegio (S WO) de strippenkaart-taxi's per één september duurder maken en het gebruik ervan aan ban den leggen. Nu nog betalen ge handicapten slechts één gulden per strip en zestig-plussers een rijksdaalder. Basisstrip Het nieuwe S WO-voorstel voorziet in de invoering van een extra basisstrip die bij iedere rit zal worden afgestempeld. Ou deren gaan vijf gulden voor die basisstrip neertellen, gehandi capten twee. Van Wezel vindt dat de ouderen met die eerste extra kosten onevenredig belast worden. „De regeling is destijds opgezet om ouderen die slecht ter been zijn en over een krap budget beschikken toch vol doende vervoersmogelijkheden te geven. Velen hebben geen al ternatieve vervoerswijze, dus voor hen biedt die taxi een enor me uitkomst. Maar als er iedere keer vijf gulden extra voor moet worden betaald, lopen de kos ten fors opVan Wezel schat dat de kosten voor een ritje Goes voor een zestig-plusser uit Dreischor minstens dertig gul den gaat kosten terwijl dat voor een gehandicapte om en nabij de tien gulden zal liggen. Discriminatie Van Wezel vindt dat ouderen in het huidige voorstel gediscrimi neerd worden. Daarom wil de ANBO met de gemeente, ver voerders en alle gebruikers van de Tele-taxi overleg voeren over alternatieve kostenbesparende maatregelen. „Wij denken dat het vervoer veel efficiënter gere geld kan worden. Het komt re gelmatig voor dat een taxi met slechts één persoon uit Nieu- werkerk naar Goes vertrekt, terwijl er een kwartier later weer één naar dezelfde bestem ming met een passagier uit Oos- terland vertrekt." Verlichting in de brandgang was de wens die M. Opperman doorgaf aan de bewonersraad van Woning stichting Borsele. foto Willem Mieras Oudere gebruikers van de Tele-taxi Oosterschelderegio zullen vanaf september vijf gulden per rit moe ten bijbetalen. foto Pieter Honhoff door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Eens te meer is het bewezen: betrokken heid leidt tot tevredenheid. M. Opperman uit de Vinkenhof in Heinkenszand kwam twintig jaar lang schichtig thuis op haar fiets. In het donkere brandgan- getje achter haar woning zocht ze in het pikkedonker haar sleu tel, morrelde gejaagd het poort je open en draaide het met bon kend hart zo snel mogelijk weer dicht. Sinds kort gaat het anders. Ze rijdt relaxed het goed verlichte achterpad op en gaat op het ge makje haar achtertuin in. „Wat een goede lantarenpaal al niet kan doen. Ik ben echt heel blij met die maatregel. Opperman was één van de huur ders van de Woningstichting Borsele die vorig jaar een en quêteformulier instuurde naar de bewonersraad. Die vroeg wat er aan de woonomgeving kon worden verbeterd. Voorzitter S. Nuijten van de raad vat de klachten samen: „Het ging over sociale veiligheid, verlichting van de brandgangen, over ach terstallig onderhoud aan speel- tuintjes, over een bankje hier en wat openbaar groen daar. We zijn met de brandgangen begon nen." Eén procent Wettelijk is vastgelegd dat wo ningbouwcorporaties per jaar één procent van de huursom moeten steken in de verbetering van de woonomgeving. „De di recteur van de Woningstichting Borsele kwam bij ons met een bedrag van 75.000 gulden per jaar. Wij vonden als bewoners raad dat we dat verantwoord moesten besteden", licht Nuij ten toe. Uit de enquête kwam de sociale veiligheid naar voren. „In de Zangvogelbuurt in Hein kenszand waren de klachten het hevigst. De maatregelen, twee lantaarns extra in de brandgan gen, hebben het gewenste effect. Ni emand is meer benauwd om 's avonds achterom naar zijn huis in te gaan." De komende tijd worden de structurele middelen gestoken in dergelijke maaregelen in an dere dorpen waar de Woning stichting Borsele aaneengeslo ten blokken huizen heeft. „We hebben de resultaten aan de ge meente voorgelegd. Die is voor bijvoorbeeld speeltuintjes en openbaar groen verantwoorde lijk. Het belangrijkste is dat de huurders zelf kunnen aangeven wat er voor verbetering in aan merking komt, en dat er dan ook wat gebeurt", aldus Nuijten. door Pascalle Cappetti SAS VAN GENT - De Sasse middenstanders zijn overwe gend positief over de komst van een Factory Outlet Centre op het voormalige CSM-terrein in Sas van Gent. Een enquête van middenstandsvereniging Sas '70 wijst uit dat 92 procent van de 51 leden een dergelijk groot schalig megawinkelcentrum van afgedankte merkkleding niet afwijst en kansen ziet voor een opwaardering van het cen trum. Vier procent, dat zijn twee le den, oordeelt negatief over deze ontwikkeling op het terrein tus sen Zuidchemie en de bebouw de kom. De andere vier procent heeft geen mening. Voorzitter W. ten Hoor van Sas '70 maakte deze resultaten don derdag bekend in de commissie Midden- en kleinbedrijf, econo mische zaken en consumenten (MEC). De organisatie heeft de meningen in allerijl gepeild, omdat tijdens de informatiebij eenkomst dinsdag niet echt dui delijk werd hoe de winkeliers over het centrum dachten. De conclusie van de enquête ver heugde burgemeester J. Lonink. Hij noemde dit positieve geluid een bevestiging dat Sas van Gent op de goede weg zit. Onderzoeken De commissieleden toonden zich al net zo positief over de im puls die het Factory Outlet Cen tre aan de werkgelegenheid en de middenstand van Sas van Gent kon geven. Zij moesten wel even slikken toen zij hoorden welke onderzoeken nog staan te gebeuren. Vooral de hoge kosten die daarmee naar verwachting gemoeid zijn, deden hen pijn. Een onderzoek naar de verkeersafwikkeling, alsmede stedebouwkundige, milieu-, economische en juridische on derzoeken komen nog op de ge meente af. En wat als het ambi tieuze plan onverhoopt niet doorgaat of als Goes met het centrum gaat lopen? Is dan al dat geld weggegooid, vroegen onder andere J. Obrie (CDA), M. Sparreboom (WD) en R. de la Ruelle (GGS) zich af. Lonink erkende dat de raad bin nenkort een kredietvoorstelkan verwachten over de onderzoe ken. Onderzocht gaat worden of ook de provincie hieraan kan bijdragen. Afgesproken is dat de projectontwikkelaar Inno- vast in elk geval de kosten vooi het economisch onderzoek vooi rekening neemt. De gemeente en de provincie bewaken wel de onafhankelijkheid van dit on derzoek, omdat zij de opdracht formuleren en verstrekken. Dat maakt het volgens Lonini onnodig nog een tweede, eigec onderzoek uit te voeren, zoals Ten Hoor opperde. Mocht uit de verschillende onderzoeken naai voren komen dat het plan niet haalbaar is, dan zijn deze koster, niet te verhalen op de project ontwikkelaar, reageerde Lo nink op opmerkingen vanuit de commissie. „Andersom kan de projectontwikkelaar ons niet aansprakelijk stellen als de raad uiteindelijk 'nee' zegt. De burgemeester en gedepu teerde Van Zwieten willen juri disch wel laten vastleggen dal de bestemming vast komt te lig gen en dat het gebied over eei aantal jaren niet kan verande ren in een tweede winkelcen trum met supermarkt. Eec projectgroep waarin ook de pro vincie zit ziet toe op de gevolger. voor de middenstand. M. Weemaes (D66) zaaide wat verwarring onder de commis sieleden door te stellen dal Veenman, eigenaar van de grond, het project eigenlijk niel ziet zitten. Dat was volgens Lo nink niet waar. Het is wel zo er naast Veenman een geld schieter zit, F. Kras uit Dec Haag, die zich ook eigenaai noemt. De gemeente heeft in middels echter gehoord dat deze constructie contractueel dichtgetimmerd. De koopover eenkomst tussen Innovast en economisch en juridische eige naar is inmiddels verlengd var juli tot november. Dit betekenl dat de projectontwikkelaar iets meer tijd heeft om zijn plannen rond te krijgen. Het verlies aan rentelasten is voor zijn reke ning. GOES Wereldgebedsdag - In de Oos- terkerk in Goes vindt op vrijdag 5 maart de viering van de We reldgebedsdag plaats. De bij eenkomst begint om 19.30 uur. Aan de viering in Goes zal me dewerking worden verleend door cle Cantorij van de Her vormde Gemeente van 's-Heer| Hendrikskinderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 36