Woonboulevard Goes krijgt vorm Stichting Behoud Zak blijft vinger aan de pols houden PZC PZC De Onderneming in Wissenkerke wordt opgeknapt Plaatsing recreatieve wegwijzers rond op Noord-Beveland OM wil klein miljoen zien van wietwinst uit 'timmerbedrijf' zeeland b 19 Bij nieuw te bouwen complex meer aandacht voor zicht vanaf spoor vrijdag 26 februari 1999 door René Schrier GOES - Over ongeveer drie maanden wordt begonnen met de bouw van een nieuwe win- fcelhal voor wonen en interieur jan de Marconistraat in Goes, [n het pand, dat vergelijkbaar is met het al bestaande onderko men van Kwantum, Leen Bak ker en Roobol, komen verschil lende winkels met artikelen voor het interieur en woondeco ratie. De totale vloeroppervlak- le zal bijna 10.000 vierkante meter bedragen (verkoop- en magazijnruimte). Dat is onge veer anderhalf keer zo groot als het al eerder genoemde gebouw. Het nieuwe verzamelgebouw voor woonwinkels wordt naast dat pand gerealiseerd. Eigenaar van het pand is J. Hoogstrate uit Roosendaal. Hij is ook eigenaar van het onder komen van Kwantum, Roobol en Leen Bakker en van het com plex dat daar weer naast staat en waarin een maand geleden brand woedde. Zeer binnenkort «aat hij naar de notaris voor de overeenkomsten met de winkels die het nieuwe pand zullen in vullen. Zolang dat niet is gebeurd wil hij zich niet uitlaten over de vraag om welke bedrijven het jaat. Volgens Hoogstrate is het nieuw te bouwen complex prak tisch vol. Woonboulevard Het uiterlijk van het nieuwe winkelcentrum is te vergelijken met het pand dat Hoogstrate er naast neer liet zetten. Het past m het beleid van de gemeente Goes om van de Marconistraat een woonboulevard te maken. Het pand krijgt een gebogen voorzijde omdat de kavel die vorm heeft. De winkels worden op de begane grond en op de eer ste verdieping gevestigd Op aandringen van wethouder C R. M. M. Linssen van de ge meente Goes wordt de achter kant van het gebouw niet zo gesloten als die van het naastge legen pand. In de ogen van Lins sen zijn de panden aan de zijde van de Edisonstraat te gesloten. Daar bevinden zich vooral de ingangen voor de aanvoer van producten, behalve bij de Giraf- :e die in die straat de ingang heeft. De wethouder voert aan dat het winkelend publiek zich weliswaar vooral in de Marco nistraat bevindt, maar vanuit de trein is juist de Edisonstraat door Ingrid Huibers WISSENKERKE - Korenmo len 'De Onderneming' in Wis- senkerke wordt voor vier ton opgeknapt. Dat besloot don derdagavond de Noord-Beve- landse gemeenteraad. Tegelijk nam de raad de verplichting op zich om ervoor te zorgen dat 'De Oude Molen' in Colijns- plaat eveneens in stand wordt gehouden. Over het gevraagde krediet van 185.000 gulden - de ge- een beetje het visitekaartje van het gebied. Ook in het complex (Mikro Electro, Edah, Kien en Giraffe) waarin de brand woed- meentelijke bijdrage voor het herstellen van met name het voegwerk en gaanwerk (alles wat draait aan een molen) van De Onderneming - werd stevig gediscussieerd. Het heikele punt was niet zozeer de bijdra ge van de gemeente, als wel de vernachte rijkssubsidie van ruim twee ton. Deze zou de ge meenteraad van wethouder J. M. Meulenberg moeten voorfinancieren. Of de subsi die er ooit komt. kon zij echter niet garanderen. de, gaat de aannemer aan de slag. Dat gebeurt al over enkele weken. Hoogstrate legt uit dat het de bedoeling is meteen het Waarop A G van der Maas (S GP) van de wethouder ver langde dat zij eerst met Den Haag over de subsidie voor de molen zou overleggen. Hij wil de haar dan wel de garantie voor de gevraagde 185.000 gulden meegeven. Half Gaat de subsidie met door, dan moet de wethouder van Van dei- Maas eerst terug naar de raad om over eventuele uit breiding van het krediet te pra- gebouw een wat eigentijdser ui terlijk te geven. Dat zal het eerst zichtbaar zijn bij Mikro Electro, maar de heropbouw wordt zo ten. „Want hoe moet het anders als we gewoon beginnen met de molen en blijkt dat we geen subsidie krijgen" vroeg hij zich af. „Dan zitten we straks met een half-afgemaakte mo len." Nog voordat Meulenberg in stemmend knikkend op het verzoek van Van der Maas kon ingaan, wierp P. L. de Putter (V VD) zich in de strijd. ,,De SGP komt hier met een heel nieuw voorstel en daar zijn wij te gen", zei hij. „Wij vinden dat uitgevoerd dat ook de andere bedrijven een facelift kunnen krijgen als er zich een gelegen heid voordoet. het werk nu moet beginnen. P Moll (CDA) sloot zich daar haastig bij aan. Waarop burgemeester M. L. Eveaers de zaak bezwoor door te zeggen dat hij begreep dat de raad de 'intentie heeft om vier ton ter beschikking te stellen' en dat 'mevrouw Meulenberg haar best gaat doen om de sub sidie binnen te halen'. Waarna iedereen instemmend knikte en het hele dispuut over de voorfinanciering vergeten was. Goes: geen geld Zandkreekdam GOES - Het college van burgemeester en wethouders van Goes is niet van plan geld uit te geven om het verkeersknel punt op de Zandkreekdam op te lossen. Het probleem wordt gevormd door een rijkssluis en een provinciale weg. Daar moet geen geld van de gemeente Goes naar toe, redeneren B en W; de gemeente heeft zelf genoeg knelpunten waarvoor geld nodig is. De Overleggroep Midden-Zeelandroute had in een brief Noord-Beveland, Schouwen-Duiveland en Goes opgeroepen tot besteding van overheidsgeld dat gemeenten krijgen voor verkeersknelpunten. De overleggroep wil met financiële steun van de gemeenten een tweede brug over de sluizen ver sneld aanleggen. Geld voor JAIB-folders GOES - In de bibliotheek en in jongerencentra komen rekken met folders van het Jongeren Advies- en Informatiecentrum (JAIB). Het gemeentebestuur van Goes is bereid daarvoor 2450 gulden beschikbaar te stellen. De bureau's van het JAIB moesten de deuren sluiten wegens een gebrek aan subsidie. Om jongeren toch van informatie te voorzien worden infor- matierekken samengesteld. Het is de bedoeling die neer te zetten op plaatsen waar veel jongeren komen. Dievegge gepakt in Ter neuzen TERNEUZEN - Een 44-jarige inwoonster van Axel heeft woensdagavond voor 115 gulden aan goederen in haar kle ding gestopt in een winkel in de Drebbelstraat in Terneuzen. De vrouw werd verhoord op het politiebureau en moet bin nenkort voor de rechter verschijnen. Liever gummi dan hout BERGEN OP ZOOM - De hardhouten paaltjes die als afschei ding dienen tussen fietspad en rijbaan op de Tholenseweg worden vervangen door gummipaaltjes. Bovendien zal met verkeersborden aandacht voor de veranderde situatie wor den gevraagd. De gemeente Bergen op Zoom heeft tot deze maatregelen besloten naar aanleiding van de ongelukken die zich langs de Tholenseweg hebben voorgedaan, nadat enkele weken geleden begonnen is met het neerzetten van paaltjes. De onveiligheid van deze verbindingsweg tussen Bergen op Zoom en Tholen is de Thoolse bevolking al lange tijd een doorn in het oog. Acties FNV Bondgenoten TERNEUZEN - FNV Bondgenoten heeft gisterochtend om 7.00 uur een poortactie gehouden bij Dow Terneuzen. Ander half uur later vond een kantinebijeenkomst plaats bij Troost Mechacon Temeuzen. De rest van de dag werd besteed aan het bezoeken van andere bedrijven in de gemeente. De acties wa ren bedoeld om werknemers in de metaal en techniek aan te sporen komende maandagavond de FNV-bijeenkomst bij te wonen in het Churchill-hotel. De bond verwacht dat 50 tot 60 mensen komen opdagen bij het protest tegen de vastgelopen onderhandelingen over een nieuwe cao. Het conflict sleept al enige maanden. Ouderenbonden groeien TERNEUZEN - De gezamenlijke ledenwerfactie die de oude renbonden ANB O, Unie KBO en PCOB onlangs hielden, is een groot succes gebleken. Tot nu toe meldden zich zo'n 220 nieu we leden aan, en dat aantal groeit nog steeds. De ANBO zal overigens op 10 maart een kennismakingsochtend houden in restaurant De Vijverhof aan de Frederik van Eedenstraat in Terneuzen. door Ingrid Huibers WISSENKERKE - Niet de voorgestelde nieuwe toeristi sche bewegwijzering was don derdagavond voor de gemeente raad van Noord-Beveland het probleem, maar de wijze waar op burgemeester en wethouders de borden, waaraan de gemeen te zestigduizend gulden bij draagt, willen financieren. Uit eindelijk kreeg het college de raad met zeven stemmen voor en zes tegen aan zijn kant. Wethouder J. M. Meulenberg (onder meer recreatie en toeris me! vond dat 'iedereen een beet je moeilijk deed' over het voor stel. In haar ogen was de zaak zo simpel. ..Er is een potje ver- keersrem mende maatregelen voor 1998. Dat geld is niet uitge geven, dus dat kunnen we nu mooi gebruiken", vond ze. „Voor de verkeersremmende maatregelen is voor 1999 en 2000 al weer geld begroot." Maar daar waren de PvdA en REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl oppositiepartijen SGP en Noord-Bevelands Belang (N BB) het helemaal niet mee eens. De partijen waren van mening dat het geld op de een of andere manier uit de toeristenbelasting moet komen. „Deze recreatieve borden zijn direct gerelateerd aan het toerisme en dus moeten ze uit de toeristenbelasting be taald worden", zei A G. van der Maas (SGP). „Ik vind niet dat onze inwoners hieraan mee moeten betalen." Overigens meldde Meulenberg de raad dat ze in 'een oude sok' bij financien 37.000 gulden - in een potje speciaal voor toerisme - had gevonden. Daarvan is 17.000 gulden bestemd voor een ander recreatief doel, waarover de wethouder de raad nog niet wilde inlichten. De andere 20.000 gulden kan voor de bor den worden ingezet. Een tegenvoorstel van de NBB- fractie om de benodigde veer tigduizend gulden te halen uit de - in de ogen van de partij - gunstige nacalculatie van het Rijk, die omstreeks mei ver wacht wordt, kreeg geen enkele raadssteun. PvdA NBB en SGP stemden uit eindelijk tegen het voorstel; bei de wethouders en hun partijen, WD en CD A stemde voor. Het is de bedoeling dat de nieuwe bor den nog voor het komende toe ristenseizoen worden geplaatst. Politie bekeurt 81 hardrijders BIEZELINGE - De politie hield donderdag snelheidscontroles op de Postweg in Kapelle, op de Rijksweg bij Biezelinge, op de Oude Rijksweg in Kruiningen en op de Drieweg bij Heinkens- zand. In totaal werden 81 hard rijders bekeurd. In Kapelle reden 28 van de 230 gecontroleerde voertuigen tus sen acht en halftien 's ochtends te hard. In Biezelinge werden vanaf kwart voor elf in een uur tijd 355 auto's gemeten. Zeven entwintig reden te hard, waar van eentje met een snelheid van 132 kilometer per uur. Tussen kwail voor een en kwart over twee stond het radarapparaat in Kruiningen waar 540 voertui gen voorbij kwamen. Voor 24 daarvan werd een bekeuring uitgeschreven. Van de 175 auto's die tussen half drie en vier uur langs Heinkenszand reden, gin gen er slechts twee te snel.- door Arjen Nijmeijer MIDDELBURG - Bijna een mil joen? Negenhonderdenzestig duizend gulden? Onmogelijk, hield advocate I. Weski de Mid delburgse rechtbank gisteren voor. Haar cliënt was onschul dig. Maar als hij dan toch die hennepkwekerij in Sint Maar tensdijk had opgezet, dan had hij niet bijna een miljoen winst binnengehaald, maar juist bijna twee ton verlies geleden. Achtduizend hennepplanten trof de politie op 24 juni vorig jaar aan in de loods in Sint Maartensdijk. Genoeg voor 426 kilo wiet. Maar die kweek kostte nogal wat elektriciteit; zó veel dat Delta Nutsbedrijven nattig heid voelde en de politie inscha kelde. Hij wist nergens van, hield de 41-jarige Rotterdammer giste ren vol. Oké, hij had de loods ge huurd. Onder een valse naam, want met zijn kredietreputatie kon hij onder zijn eigen naam 'nog niet eens een boormachine' huren. Maar die loods had hij voor een vriend gehuurd, die er een timmer- en standbouwbe drijf je in zou beginnen. Nee, de Rotterdammer vond het niet vreemd dat hij het hele gebouw, maar dan ook echt tot in de kier tjes, moest laten isoleren. En nee, hij vond het niet vreemd dat de vriend het timmerbedrijf als antiekzaak had ingeschreven. Hij huurde het gebouw, kreeg als bedankje achthonderd gul den per maand, maar wist niets van de hennepkwekerij Daar dacht officier R. Jeuken anders over. Toen ijle agenten de loods binnenvielen, hielden ze een man aan, die zichzelf als het hulpje en de Rotterdammer als de grote baas van de kwekerij kenschetste. Verder hadden ge tuigen de Rotterdammer van fo to's herkend. Dat sommige van die getuigen kort daarna opeens zeiden dat ze hem helemaal niet hadden herkend, kwam mis schien wel doordat ze in de tus sentijd waren bedreigd, opper de de officier. Bovendien had de Rotterdammer geld zat: een luxueus ingericht huis en twee vliegtuigen, die alleen al aan on derhoud tienduizenden guldens per jaar moesten kosten. De zaak was bewezen, vond Jeuken: de Rotterdammer had hennep gekweekt en elektrici teit gestolen. De officier eiste een gevangenisstraf van een jaar. Bovendien wilde hij geld zien. Het hulpje had vier oog sten gemeld: uitgaande van een minimale opbrengst, zei de offi cier, zou de Rotterdammer zo 960.000 gulden hebben ver diend. Dat bedrag moest hij nu maar terugbetalen aan de Staat. Zeeland Advocate Weski vond het maar onzin. De politie had die loods helemaal niet mogen binnen gaan, want ze had niet genoeg aanwijzingen dat er iets mis was in het gebouw. En als de politie dat toch had mogen doen, was er in elk geval niet genoeg bewijs om haar cliënt te veroordelen. En als er dan toch genoeg bewijs was, kon het best wat minder met die straf. „Zeeland is toch ook Nederland?", sprak de raadsvrouwe, met de suggestie dat hennepkwekers van recht banken elders in het land een boete of hooguit een paar maan den cel krijgen. En die eis om bijna een miljoen aan de Staat te betalen was ook te hoog. Zo'n loods laten isoleren, dat kost nogal wat, en wat dacht de rechtbank van die dure lampen, de irrigatie, het plantenvoedsel? Trouwens: hennepplanten zijn hartstikke vaak ziek en leveren bedroevend weinig bruikbare hennep op, wist Weski. Dus per saldo had de Rotterdammer met zijn oogsten alleen maar verlies geleden. De rechtbank doet over dertien dagen uitspraak. HEINKENSZAND Havenbelangen - De jaarlijkse bijeenkomst van het Borselse bedrijfsleven met de stichting Vlissingse Havenbelangen staat dinsdag 2 maart in het teken van de sportmarketing. Tijdens de bijeenkomst, dieom 16.OOuurin het gemeentehuis van Borsele in Heinkenszand begint, houdt dressuuramazone Ankie van Grunsven een presentatie over dat onderwerp. De vergadering is bedoeld om contacten te leg gen en te verstevigen in het be drijfslevenvan het Sloegebied, Ypsilon bijeen HENDRIKSKINDEREN- De vereniging Ypsilon voor ouders en andere familieleden van chronisch psychotisch of schi zofrene mensen komt dinsdag 9 maart bijeen in het Heer Hen drikshuis in 's-Heer Hendriks kinderen. De bijeenkomst be gint om 19.30 uur. door Mieke van der Jagt 'S-HEER ABTSKERKE - Het is nu ondenkbaar, maar de kreet 'Behoud de Zak van Zuid-Beveland' was tien jaar geleden uiterst actueel. Bij de oprichting van de actiegroep met die naam, afgekort BZZB, was het unieke gevarieerde landschap met zijn oudland, kleinschalige polders, kreek- resten en weeltjes nog be dreigd. De Westerschelde Oeverbin ding (WOV) was de grootste bedreiging. Een tunnel tussen Ellewoutsdijk en Terneuzen zou de economische noodzaak van een weg dwars door de Zak in de hand kunnen werken en de bewoners van de Zak waren niet gerust op de econo mische dadendrang van de provincie. Inmiddels is de Zak algemeen erkend als een ge bied waarvan je de culturele en landschappelijke waarden moet versterken. De BZZB is geen actiegroep meer, maar een stichting. Evenzeer geres pecteerd als het landschap. BZZB-voorzitter C. van dei- Maas leidt een club van men sen die nauw betrokken zijn bij allerlei overlegstructuren. Heeft de BZZB, in de tien jaar van zijn bestaan, de bekende gang gemaakt van de barrica den naar het pluche? Volgens Van der Maas niet. Want er was in het begin al geen sprake van barricaden en bij de viering van het jubileum is er nog steeds geen pluche. „Bij de aanvang trok de BZZB gelijk op met de gemeente Borsele, die in de tracékeuze opteerde voor Borssele-Hoofdplaat. De BZZB gaf in feite een stem, en later al snel een rechtspersoon, aan de inwoners. Daarmee werd het belangrijkste argu ment tegen de uiteindelijke tracékeuze versterkt: geen doorsnijding van de Zak van Zuid-Beveland. Dat is gelukt, het tracé gaat er zoveel moge lijk omheen." Dat wil natuurlijk niet zeggen dat de BZZB nu tevreden ach terover kan leunen, ook niet met betrekking tot de WOV. „We blijven wat dat betreft op het vinkentouw zitten, want die hele aanleg heeft directe invloed op de kwaliteit van het landschap. Wat we absoluut in de gaten moeten houden is het ontstaan van sluiproutes door de Zak. Wat betreft de WOV zullen we voortdurend de vin ger aan de pols blijven hou den." Eendracht De BZZB, gedragen door 620 donateurs, heeft ook een rol gespeeld in de aanwijzing van de Zak van Zuid-Beveland als Waardevol Cultuur Land schap (WCL). De commissie die voor de aanwijzing verant woordelijk was, zag de Zak aanvankelijk niet zo zitten maar de eendracht was zo groot, de lobby zo sterk, dat te elfder ure ook flink wat harde valuta naar Borsele kwamen. De BZZB is nu behulpzaam om dat geld een verantwoorde bestemming te geven. Van der Maas: „We zijn verte genwoordigd in de werkgroep toerisme van de WCL. Met massatoerisme zijn we hier natuurlijk niet gediend maar recreatie kan wel versterkend werken naar landbouw en landschap. Mits het natuurlijk in goede banen wordt geleid. Zo kun je denken aan goede bewegwijzering en parkeerge legenheid voor fietsers en wandelaars. Mensen met be langstelling voor cultuur, na tuur en landschap zul je hier waarschijlijk steeds meer zien. De Zak van Zuid-Beveland is per slot van rekening een van de weinige afgeronde cultuur- en natuurlandschappen die er in Nederland nog over zijn." Geschiedenis Het jubileum van de BZZB kan natuurlijk niet onopge merkt voorbij gaan. Momen teel wordt druk gewerkt aan een jubileumboekje en op 24 april is er een donateursdag. Samen met de Stichting Werk groep Boerenerven werkt de BZZB dan het thema streekei gen gebouwen en erven uit. „Waar dat zal gebeuren, staat nog niet precies vast maar je kunt er wel van uitgaan dat het in een streekeigen gebouw op een streekeigen erf zal zijn." Over de cursus, die momenteel wordt voorbereid, kan Van der Maas nog niet veel vertellen. „Behalve dat die over de Zak van Zuid-Beveland zal gaan, over de wordingsgeschiedenis, de natuurlijke- en culturele waarden en over het belang van het landschap." BZZB-voorzitter C. van der Maas: „De Zak van Zuid-Beveland is een van de weinige afgeronde cultuur- en natuurlandschappen die in Nederland nog over zijn." foto Willem Mieras Ten behoeve van de woonboulevard wordt aan de Marconistraat binnenkort een complex gebouwd met tienduizend vierkante nieter vloeroppervlak. foto Wil lem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 35