is meer dan een sport Karate Samenwerking leidt tot succes Edwin Arens is terug op het oude nest PZC Stormvogel wil revanche nemen sport vrijdag 26 februari 1999 bw 31 Kissinger Dorus Luitwieler een van Neerlands hoogst geklasseerde docenten Karatedocent Dorus Luitwieler (links): „Karate is behalve een sport ook een levenswijze waar een verhaal achter zit." foto Ruben Oreel sport. „Ik ben destijds begonnen bij Dick van de Luer, grondleg ger van het karate in Zeeland en Brabant. Na een aantal jaren ging dat toch wel goed, en werd ik steeds hoger in rang. Ik ben toen zelf les gaan geven hier in Vlissingen." De Zeeuwse karatetop bestaat ruwweg uit een stuk of vijf per sonen Op één na trainen ze alle maal in Vlissingen. Net als Luit wieler zijn Jan Duijvelaar, Peter Flipse en Gijsbert Donker alle maal bloedfanatiek en bezitten ze een hoge rang. „We trainen al zo'n twintig jaar met elkaar", vertelt Dorus Luitwieler „Dat maakt wel duidelijk dat we seri eus met de sport bezig zijn." De andere drie karateka's knikken instemmend. Eilandje Zeeland is op karategebied een eilandj^. Omdat de Nederlandse Bond geen interesse in de Vlis- singse sporters toonde, weken Luitwieler en de zijnen uit naar België. „Daar werden we wel voor vol aangezien. Bovendien is het karate in België beter ont wikkeld dan hier. Die vierde dan had ik als lid van de Nederland se Karatebond nooit gehaald." De Japanse vechtsport is voor de liefhebber. Wie karate wil be oefenen moet daar ontzettend veel tijd in steken en vooral ge duld hebben. „Dat maakt de sport in mijn ogen zo mooi", mijmert Luitwieler, van beroep loodgieter. „Karate heb je nooit helemaal onder de knie, het blijft anders. Het is zo ontzet tend complex. Daarnaast is het meer dan een sport. Je leert je li chaam beheersen, ontdekt hoe veel spieren er eigenlijk zijn. Het gaat om de zogenaamde bu- do-gedachte: het gebruiken van karate om lichaam en geest te ontwikkelen. En op oudere leef tijd kun je er nog op redelijk ni veau mee doorgaan. Dat is ook een pluspunt." Die enorme toewijding en de ve le tijd die er in gestoken moet worden ontmoedigt jongeren. Dit ervaart de Vlissinger zelf ook. „Ik krijg wel eens jongeren, die de sport willen leren. Ik vind dat prima, maar voor je een beetje resultaat ziet, ben je drie jaar verder en dat kunnen ze vaak niet opbrengen. Dan stop pen ze weer. Zo blijven er weinig over. Dat is niet alleen bij ons zo, maar in heel Nederland. Het zal altijd wel een klein groepje blij ven dat echt fanatiek met de sport bezig is. Eindjaren '70 was het even heel groot met Kung Fu en de Bruce Lee-films, maar dat is nu allemaal wat minder. Wedstrijden en toernooien zijn er ook niet echt veel. „Niemand organiseert iets", zegt Luitwie ler. „Wij houden vijf keer per jaar een stage, waarbij grote ka rateka's trainingen geven. Ie dereen kan daar aan mee doen, maar meestal is het alleen deze groep die er is Onze sport is sim pelweg niet bekend en niet zo populair, en dat merk je soms." Niet agressief Karate valt onder de noemer vechtsporten. „Terwijl dat toch écht niet zo is", beweert Dorus Luitwieler. „Het is een verdedi- gingssport, helemaal niet agres sief. We rammen elkaar echt niet in elkaar of zo. Karate is meer dan een sport. Het is een le- venswijze waar een verhaal achter zit en een sport vol tradi ties." Vooral dat laatste valt meteen op. Het karate bestaat uit vele gebruiken, maniertjes en ver plichtingen. Luitwieler vindt het bij de sport horen. „Hoewel de sport tegenwoordig in Euro pa groter is dan in Japan zijn al le regels en instructies in het Ja pans. Zo leer je nog wat van die taal. Wat het buigen vooraf en achteraf betreft: dat is eerbied voor je tegenstander tonen. De Zeeuwse karateka is dage lijks met zijn sport bezig. Naast het pure karate ook met allerlei varianten. „Ik vecht ook met de bo, dat is een lange stok, en met de sei, een kleine drietand. Dit doe ik voor de afwisseling, om dat ik veel aspecten van de sport wil beheersen." Dorus Luitwieler is volkomen idolaat van karate. „Ik ben er absoluut aan verslaafd, dat kun je wel stellen. Samen met mijn vrouw komt het op de eerste plaats in mijn leven. En ik moet er even bij zeggen dat ze me al- tijdsteunt, Dat is best bijzonder, want veel professionele karate ka's zijn gescheiden." Zijn ge voel over zijn sport verwoordt Luitwieler met een brede grijns op zijn gelaat. Karate geeft een goed gevoel, ik kan er alles in kwijt. Het is naar een climax toewerken. Héél lekker." oor Jasper van der Bliek it le LISSINGEN - Zijn voet laakt een trapbeweging, maar ij raakt zijn tegenstander net iet. Begeleid met een 'hay'- reet lanceert hij vervolgens een anval met zijn arm, zijn oppo- ent pareert knap. Dan is het enoeg geweest. De hele groep aal in de kleermakerszit op de rond zitten. Hij prevelt een aar woorden in het Japans. Kilte. Dan staat karateka Do- as Luitwieler (52) op en maakt en buiging naar zijn leerlingen, edoen hetzelfde. De training is (gelopen, een zaaltje in sporthal Bas- ensburg in Vlissingen geeft .uitwieler twee keer per week aan een groepje van zo'n eertien karateka's. Op de Sho- akan Karate Academie Zee- ind wordt op behoorlijk niveau «sport. De docent is zelf één an de hoogst geklasseerde ka- ateka van Zeeland, van Neder- and zelfs. „Afgelopen zondag eb ik in Luxemburg de vierde an gehaald", vertelt de in een it karatepak gestoken Vlissin- er. „Dat is een behoorlijk hoge ang, want de dan's beginnen as na de zwarte band." )p het niveau van Luitwieler om je niet zomaar. „Zeker niet. ben voorgedragen door ie- land van de Belgische Karate- ond, waar wij bij aangesloten ijn. Vervolgens heeft een com- lissie die voordracht goedge- eurd, waarna ik in Luxemburg en examen moest afleggen. De- ene die uiteindelijk beoordeel- leof ik goed genoeg was voor de r.erde dan was Taj Kase. Dat is en Japanner, en één van de bes- en ter wereld. Hij bezit de loogste negende dan. Een hele er om voor zo'n man te mogen laan." li pikke zeven "oor dat examen moest Luit- rieler enkele kata's, vechtvor- aen, laten zien. - Eerst droog, laarna uitgevoerd op een tegen- - tander. En ook kihon's, een ombinatie van verschillende echnieken, verdedigingen en anvallen. Het ging hem goed Blijkbaar was de groot- leester onder de indruk, want kreeg voor beide onderdelen en dikke zeven." ijfentwintig jaar is de inwoner an Vlissingen al bezig met zijn Piet Smallegange (links) en Dimitri Kayser proberen met High Five hogerop te komen. foto Ruben Oreel Tijdelijke gestopte Michel Gorsse keert terug bij squashteam door Peter Godrie VLISSINGEN - Squashen. Het is een ideale manier jezelf helemaal te geven. Jezelf een uur lang alle agressie van het alledaagse le ven uit je lijf meppen. Zweten van je groot ste haarspriet tot je kleinste teenhaar. Je kunt het ook als wedstrijdsport beoefenen. En dat gaat een Zeeuwse ploeg goed af. On langs werd High Five/Vlissingen kampioen in de promotieklasse en promoveerde hier door naar de tweede divisie landelijk. Nim mer was een vertegenwoordiger van Zeeuwse bodem in deze vermoeiende rac- ketsport tot een dergelijke prestatie geko men. High Five/Vlissingen is een combinatie team van squashploegen uit Goes en Vlis singen. De formatie, bestaande uit de Vlissingers Dimitri Kayser (29), Michel Kokelaar (20), Piet Smallegange (36) uit Middelburg, Goesenaars Hans Verhaagen (32) en Jan-Tjeerd van der Meulen (37), startte het afgelopen seizoen met een beetje katterig gevoel. In het voorgaande jaar presteerde het team buitengewoon goed door net als dit seizoen eerste te worden in de promotieklasse, een regionale afdeling met ploegen uit Zuid-West-Nederland. Door een herindeling van de Squash Bond Nederland (SBN) ging het feestje van High Five/Vlissingen niet door. De SBN besloot namelijk de eredivisie in te krimpen tot acht teams. Hiervan werden ploegen in de lagere klassen de dupe, waaronder de Zeeuwse formatie. Om alsnog van de promotieklasse naar de tweede divisie te gaan moest High Five/Vlissingen drie beslissingswedstrij den spelen. Die waren het team te machtig. Niet alleen de kater van het seizoen 1997/1998 speelde High Five/Vlissingen parten, ook de afzegging van Michel Gorsse (29), tweede man van het team, viel de for matie koud op het dak. De Goesenaar be sloot er een jaartje tussen uit te gaan vanwe ge drukke werkzaamheden en de geboorte van zijn zoon. Maar deze week bereikte High Five/Vlissin gen het goede nieuws dat Gorsse terugkeert „Ik ga weer spelen en heb er zeker zin in", bevestigde Gorsse zijn terugkeer. Dat de tweede divisie een stapje hoger is. maakt hem niet ongerust. „Dat is een goed niveau en je speelt tegen de betere squashers." Ook Smallegange weet nu al dat de promotie klasse niet is te vergelijken met de tweede divisie. „Daar kom je zelfs ex-profs tegen." Naast Gorsse haakte eveneens Marco Kik kert (31) af. De Vlissinger speelde het afge lopen jaar twee keer mee, maar trainde te weinig om het niveau van de promotieklasse aan te kunnen. Spannend Echter, zonder Gorsse en Kikkert bleek High Five/Vlissingen zijn mannetje te kun nen staan. Het combinatieteam werkte een spannende competitie af. dat van eind sep tember tot en met begin februari liepDe te genstand kwam van Lancelot en de T uit Tilburg, het Veldhovense ESCV, Agpo-Bre- da, Siben uit Roosendaal en het Middel burgse Squashzzy 1 en 2. Dimitri Kayser, eerste man van High Five/Vlissingen: „Het was best wel moeilijk. Naar mijn idee waren de teams sterker geworden." Dat bleek ook wel. De laatste drie van in to taal veertien speeldagen tellende competi tie moest High Five/Vlissingen winnen om kampioen te kunnen worden. Vooral de wedstrijd tegen het eerste van Squashzzy bleek achteraf van cruciaal belang. Die moest gewonnen worden en dat gebeurde ook. Tijdens de resterende twee duels deed High Five/Vlissingen zijn plicht. Het sleep te de hoofdprijs binnen en liet Squashzzy 1 met slecht een luttel punt achter zich. High Five/Vlissingen kan dus terugkijken op twee fraaie jaren. Want, het is altijd maar afwachten hoe spelers van twee verschil lende verenigingen het met elkaar kunnen vinden. Vanaf het begin van de samenwer king verliep het harmonieus. Verhaagen: „We kenden elkaar al wat langer, maar het moet natuurlijk ook een beetje klikken. Ze ker als je ver moet reizen voor uitwedstrij den. Dan moet je wel een team hebben dat goed met elkaar kan opschieten." Van het huidige team weet alleen Van der Meulen niet of hij de tweede divisie als spe ler gaat meemaken. ..Als tandarts heb ikhet vrij druk en de kinderen worden ook ouder. Het is wel te combineren, maar het offer wordt steeds groter." Een beslissing heeft Van der Meulen nog niet genomen. ..Ik heb nog wat speling", doelt Van der Meulen op het begin van de nieuwe competitie, die pas in september start. den gebracht." In principe is de midachterpositie voor Va der dus de ideale. Toch voelt hij iets anders. „Mijn hart ligt nog altijd in de voorhoe de". Dat is ook de plek waar Patrick Vader zijn actieve waterpololoopbaan begon. In de competitie nemen Stormvogel en De Schelde momenteel respectievelijk de vijfde en negende plaats in. Waar Storm-vogel dit sei zoen tot vijftien punten kwam na veertien wedstrij den, behaalde De Schelde er nog maar acht. Stormvogel wacht in de ogen van Patrick Vader nog een zwaar einde van de competitie: „We heb ben nog zes wedstrijden te gaan, waarvan we er nog vier spelen tegen ploegen die bo ven ons op de ranglijst bivak keren. Alleen De Schelde en Poseidon hebben minder punten dan wij. Zo krijgen we nog een thuiswedstrijd tegen koploper Kempvis. De uitwedstrijd hebben we nipt met 7-6 verloren en toen deed onze huidige keeper niet mee. Ik ben dan ook be nieuwd wat dat gaat worden. Verder denk ik dat we tegen een ploeg als ZDHC zeker punten zullen gaan pakken. Wij spelen namelijk beter te gen ploegen die zelf ook wil len waterpoloën, dan tegen ploegen die het vooral van het fysieke aspect moeten hebben. En uiteindelijk ho pen we dan bij de eerste vier te eindigen, wat vooraf de doelstelling ook was. Tenslotte blikt Vader nog even vooruit op de wedstrijd van zaterdag. „In de heen wedstrijd kon je echt merken dat het een derby was. Beide ploegen waren heel gespan nen. Daarbij kwam nog eens dathetspel in handenlag van teleurstellende scheidsrech ters die het spel heel kort hielden. Hierdoor was het vrijwel onmogelijk om goed waterpolo te laten zien. Mis schien was dat wel in het voordeel van De Schelde." Hij vervolgt: „Volgens mij moeten we in het begin pro beren een gat te slaan. Daar naast zullen we proberen Cees van Houwelingen, de angel in de ploeg van De Schelde, lam te leggen. We zullen gewoon uitgaan van onze eigen kracht en daarom reken ik ook op een overwin ning." door Barry van der Hooft VLISSINGEN - In de laatste periode van het duel met Schelde stond Stormvogel, met nog minder dan twee mi nuten officiële speeltijd op de klok, met 7-4 voor. Toch kwamen de waterpoloërs van De Schelde alsnog langs zij (7-7). „Dat hadden we nooit meer mogen wegge ven", zegt Patrick Vader, aanvoerder en topscorer van Stormvogel. Morgen (zaterdag) staat in het Vlissingse zwembad de terugwedstrijd op het pro gramma en dan wil Stormvo gel revanche nemen. Patrick Vader:.Ik ga er vanuit dat we deze keer winnen, want ge zien de routine en kwalitei ten binnen onze ploeg denk ik dat wij een sterker team hebben. Daarnaast maakt de ranglijst het verschil tussen Stormvogel en De Schelde ook duidelijk. Toch zullen we moeten oppassen, want het is en het blijft een echte derby en dan weet je het nooit Vader, die bekend staat als een allrounder, neemt bij Stormvogel de plaats van midachter in terwijl dat ei genlijk tegen zijn aard is. „Van origine ben ik een aan valler, maar sinds Patrick van Ginneken speler/coach bij ons is geworden ben ik achterin gaan spelen. Wij hebben een beweeglijk team en Van Ginneken vindt dat ik met zowel mijn tactische als met mijn zwemcapaciteiten de ploeg van achteruit goed kan sturen. Daarnaast pak ik vrij veel ballen af en heb ik een snelle voortzetting waar mee Jan-Kees Mol zo vlug mogelijk in stelling kan wor- Patrick Vader Edwin Arens speelde bij Patrijzen maar is weer terug bij zijn grote liefde Kruiningen. Morgen krijgt de ploeg DVO'60 op visite. foto Willem Mieras door Vincent de Rijke VLISSINGEN - Zaterdag tweedeklasser Kruiningen neemt het morgen (zaterdag) op tegen DVO'60, dat al een plaats in de derde klasse ge reserveerd lijkt te hebben. Kruiningen sloot de laatste twee duels winnend af, waardoor het voor het eerst dit seizoen definitief afstand lijkt te nemen van de degra datiezone. Een dag later gaat Zeelandia op bezoek bij Phi lippine. Een sleutelduel met het oog op de eerste periode- titel in de vijfde klasse A Na 22 jaar trouw het zwart- geel van Kruiningen te heb ben gedragen, maakte Edwin Arens (29) begin dit seizoen de overstap naar zondag derdeklasser Patrijzen. Nog geen half j aar later is hij terug op het oude nest. Arens zag zich wegens verplichtingen op zondag genoodzaakt overschrijving aan te vragen naar zijn oude vereniging.. Overigens niet geheel tegen zijn zin. „Ik ben een Kruinin- gen-man in hart en nieren", benadrukt hij. Maar waarom maakte Arens dan in hemelsnaam de over stap naar Patrijzen? „Ik ging in 's-Heerenhoek wonen en ik dacht dat het voordelen zou hebben om bij de vereniging uit mijn nieuwe woonplaats te gaan voetballen. Het was een heel moeilijke keuze, maar ik had er goed over na gedacht. Ik ben in 's-Heeren- hoek komen wonen met het idee dat het voor de langere termijn zou zijn. Dus ik heb die beslissing ook genomen met het oog op de integratie en de sociale contacten." Onderschat Maar ondanks dat hij er goed over na had gedacht, viel het verlaten van zijn 'oude lief de' hem toch zwaarder dan verwacht. „Je beseft pas wat je mist als je weg bent. Dat had ik een beetje onderschat. Vooral het contact met mijn broer Robin miste ik enorm. Ik was gewend samen met hem te trainen, we gingen sa men naar de wedstrijden en we praatten samen over voetbal. Dat was allemaal in eens voorbij. Ik weet nog goed dat hij na de eerste trai ning van dit seizoen tegen mijn moeder zei dat hij me had gemist op de training." „Onverwachts kreeg ik ver plichtingen op zondag in ver band met mijn werk", ver volgt Arens, die werkzaam is bij het Waterschap Zeeuwse Eilanden („Wij houden de dijken op sterkte"). „De eer ste zondagen viel er nog wel wat te regelen, maar dat hield natuurlijk snel op. Dan kun je kiezen voor niet voet ballen of er alles aan doen om terug te kunnen komen bij je oude club." En de Kruinin- gen-man in hart en nieren koos uiteraard voor het laat ste. Ook sportief gezien maakte hij mindere-» tijden door bij Patrijzen. „Ik werd nogal vaak gewisseld. Maar dat heeft mijn keuze niet beïn vloed. Ik heb bij Patrijzen nooit mijn oude niveau ge haald. Dat had misschien te maken met het feit dat je minder vertrouwd bent bij een nieuwe club. Het zou kunnen dat ik te graag wilde laten zien wat ik kon, maar dat is allemaal moeilijk te zeggen..." In november vorig jaar vroeg hij overschrijving aan en sindsdien traint hij wéér mee met zijn oude teamgenoten. Edwin werd niet alleen her enigd met zijn broer, maar ook met zijn vader Ben Arens die grensrechter is bij Krui ningen. En sinds Edwin Arens terug is op het oude nest, gaat het beter. Vorig sei zoen kende Kruiningen een goede start, maar de ploeg zakte hierna terug. Nu is het net andersom gesteld met Kruiningen. Voor de winter stop won de Bevelandse ploeg slechts eenmaal, met Edwin Arens nu weer in de gelederen werd al tweemaal op rij gewonnen. Hierdoor is het degradatiegevaar ver minderd. Op 23 januari werd Dauwendaele met 2-0 ver slagen en afgelopen week einde versloeg Kruiningen het sterke Terneuzense Boys met 2-1. Spits Edwin Arens nam zaterdag de volledige produktie van zijn ploeg voor zijn rekening. Terwijl hij bij Patrijzen slechts eenmaal tot scoren wist te komen in een half seizoen. Morgen kan Kruiningen zijn derde overwinning op rij be halen als het lelijke eendje van de tweede klasse D VO'60 op bezoek komt. Hierdoor zou Kruiningen zich plots een stevige middenmoter mogen noemen. Zeelandia De Middelburgse zondag- vijfdeklasser Zeelandia is sportief gezien aan een sterk seizoen bezig. Vorig week einde zag koploper Zeelan dia de topper tegen de num mer twee Aardenburg afgelast worden. Zondag gaat Zeelandia op bezoek bij de nummer drie Philippine. Bij winst heeft Zeelandia de beste papieren voor het be halen van de eerste periode- titel. Ook in het tussenklas- sement om de tweede periode gooit Zeelandia hoge ogen. Dus mochten de Middelbur gers de directe promotie mis sen, dan kan de gewilde promotie alsnog via de na- competitie worden bereikt worden. Zeelandia, dat sinds 8 febru ari over een nieuw bestuur beschikt, heeft ambities om hogerop te komen. De nieu we voorzitter is de 50-jarige Wim Vermeulen die van 1984 tot 1991 ook al preses van Zeelandia was. De vereni ging heeft definitief gebro ken met het verleden en stelt sportieve prestaties in het vooruitzicht. „Ook wij zullen in de malle molen mee moe ten draaien", zegt de kers verse voorzitter. „Daarom kunnen de spelers van het eerste elftal iets tegemoet zien bij een gelijkspel of winst. We hanteren overi gens wel een gelijk betalings systeem, we proberen het heel beschaafd te houden." De ambitie van Zeelandia heeft meer om het lijf dan promotie naar de vierde klas se. Vermeulen: „We moeten proberen een stabiele factor te worden in die vierde klas se. Als dat gelukt is kun je je bakens altijd weer verzetten. Maar dat geldt wel voor alle leden van de club. We zullen vandaag op vierde klasse-ni veau moeten denken om er morgen te kunnen spelen. Op het moment ziet het er alle maal leuk uit. maar we moe ten voorkomen dat we als een jojo in en uit die vierde klasse gaan vliegen. Daarom is Piet Puype, die zijn contract ver lengd heeft met een seizoen, voor ons een heel goede trai ner om." Zeelandia ziet zich genood zaakt te investeren in de toe komst. Op dit moment heeft de Middelburgse club een re latief oude selectie. „We zul len aantrekkingskracht op spelers van buitenaf moeten uitoefenen. Ook zullen we in vesteren in een technische staf, die voor uitstraling moet zorgen. We vragen spe lers van het eerste elftal om de jeugd te trainen. Daar naast zijn we van plan een jeugdcoordinator aan te stel len."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 31