Het vrouwencafé is verleden tijd SMFttL PZC Landschap gaat voor windmolens Over oude koeien en dode paarden Axelse dealer hoort tien maanden eisen Gemeenten staan regionale duikteams brandweer in de weg De Kok wil meer 'nieuw geld' voor Zeeuwse platteland CDA-Statenfractie wil huisartsmaatschap in ziekenhuis Zierikzee GOES zeeland 21 Emancipatie verkiezingen vrijdag 26 februari 1999 door Aector Dooms MIDDELBURG - De drie Ter neuzense harddrugsverslaaf- den die donderdag voor de Mid delburgse rechtbank stonden, moeten eerst laten zien of ze in staat zijn om af te kicken. Dat was de conclusie van de rechter. „Het zijn gebruikers die moeten dealen in heroïne en cocaïne om in leven te blijven", gaf raads man E. de Rechter de situatie De Terneuzenaren hebben in middels de respectabele leeftij den van 54,46 en 45 jaar bereikt en zijn al jaren bekenden in het Terneuzense drugs wereld je. Om hiermee te breken hebben ze be sloten om af te kicken. Daarvoor volgen ze in Halsteren en Schie dam afkickprogramma's. Reden voor de rechtbank om de ver dachten een halfjaar de kans te geven om te tonen dat het hen is gelukt. De politie deed op 13 november vorig jaar invallen in twee wo ningen in de Terneuzense Bin nenstad, nadat uit observaties en getuigenverklaringen was gebleken dat er tenminste vierenhalve maand was gede ald. Op dezelfde dag werd een inval gedaan bij een 29-jarige man uit Axel. Officier van justi tie F. van Es hield in de eisen rekening met eerdere veroorde lingen voor opiumdelicten. Hij eiste gevangenisstraffen van tien tot achttien maanden, maar het is niet uitgesloten dat de of ficier de eisen tegen de Terneu zense verdachten - mochten ze clean zijn - naar beneden zal bij stellen. Bij de oudste verdachte achtte Van Es alleen de medeplichtig heid bewezen. Tegen de Axelse verdachte, die toegaf alle soorten drugs te ge bruiken en niet wenst af te Idc- ken, eiste de officier vijftien maanden gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voor waardelijk. In zijn zaak wordt 10 maart uit spraak gedaan. De strafzaak te gen de Terneuzenaren is uitge steld tot 26 augustus. door René Schrier GOES - Als alle Zeeuwse ge meenten het onderling niet eens kunnen worden over de betaling van duikteams voor de brand weer, dan moeten we maar zien of we er boven de Westerschelde uit kunnen komen. Dat is de re actie van de Goese burgemees ter D. van der Zaag op het standpunt van een aantal Zeeuwse gemeenten die aan de vorming van een officieel duik team in die regio geen hoge prio riteit toekennen. Officieel zijn er in Zeeland drie brandweer duikteams; in Goes, op Schouwen-Duiveland en bij de stadsgewestelijke brand weer op Walcheren. Het dage lijks bestuur van de regionale brandweer wil toe naar een be tere regionale spreiding van de duikteams. Meteen moeten dan ook de kosten van deze duik teams over de verschillende re gio's en alle gemeenten gespreid worden. En dat is voor een aan tal gemeenten een probleem, legt waarnemend regionaal brandweercommandant L. Sandee uit. Een van de argu menten voor die gemeenten om aan de oprichting van duik teams geen hoge prioriteit toe te kennen is de constatering dat duikteams toch vaak pas inge zet worden als het al te laat is en er niks meer voor de slachtoffers kan worden gedaan. Nu komen de drie duikteams minstens zo vaak in actie in een andere gemeente als in hun ei gen gemeente. Daar staat geen vergoeding tegenover. De ge meenten die de duikteams bin nen hun grenzen hebben, willen dat aan die situatie een eind komt. Omdat het er naar uitziet dat niet alle gemeenten mee doen zegt Goese burgemeester Van der Zaag dat dan maar ge probeerd moet worden ten noorden van de Westerschelde tot een vergelijk te komen. door A. J. Snel Het enige café in Amsterdam waar mannen twintig jaar lang werden isfbuitengehouden, is ter ziele. Het café is-Sarein blijft wel onder dezelfde naam bestaan, maar gaat verder als profes- d( sioneel uitgebaat homocafé waar met et name vrouwen heel welkom zijn. De rö verandering van status van Sarein kan worden gezien als een afsluiting van een beweging. In de jaren zeventig en tachtig was er een aanwas van het aantal vrouwenca- ai fés, ook in Zeeland. Tegen de verdruk- king in, wan ter was sprake van verket- tering en beschimping. Dat zijn ei wapens van mensen die verandering vrezen. De vrouwen die zich afzonderden in ei hun eigen bolwerkjes werden beschul- h digd van sektarisch denken. Ze werden z< gemakshalve uitgemaakt voor funda- !r mentalistische manwijven en mannen- m haatsters die de tuinbroek verkozen at boven de plooirok. Zij kwamen bijeen in het Goese centrum Jet, in het Mid delburgse vrouwencafé Trui of in de ai Wuventil in Temeuzen. En zij weerden di mannelijke verslaggevers van deze n courant als die derwaarts gingen om voor enige nieuwsvoorzieningen aan- a; gaande de vrouwenactiviteiten zorg te dragen. Daar vielen harde woorden a over. i Verkeerde kant De toenmalige staatssecretaris J. e Kraaijeveld-Wouters opende in no vember 1978 in Middelburg het vrou- wencafé Trui en tegen de mores van die tij din moest zij het stellen zonder bege- leiding van een vertegenwoordiger van de plaatselijke overheid. RA Wolters, die toen burgemeester van Middelburg it was, toonde zich niet verrukt over de tf gang van zaken. „Ik had het normaal 'a gevonden wanneer men mij even op de st hoogte had gesteld van het een en an- le der. Op deze manier gaat het met de n, emancipatie wel de verkeerde kant 4 op," stelde hij niet zonder bitterheid jc vast. a De dames die de cafés frequenteerden, rt zaten er helemaal niet mee. Ze hingen 0 niet zo heel erg aan wat te doen gebrui- a kelijk was. Sterker, zij waren ervan es overtuigd dat de wereld op een aantal punten grondig moest worden herzien. „Het waren de jai-en van bewustwor- ding," zegt Ellv Walrave, stafmede werkster van Scoop, lid van de PvdA- iractie in de Vlissingse gemeenteraad en destijds druk doende binnen de emancipatiebeweging. ..In die tijd had je een publicatie als 'Hé zus, ze houden ons eronder'. Het persoonlijke werd politiek. Vrouwen die een tijdlang voor de kinderen hadden gezorgd, vroegen zich af of dat nou alles was wat het le ven te bieden had. Je had ook te maken Elly Walrave over de vrouwencafés in hun hoogtijdagen: „Het waren broedplaatsen - in positieve zin - van ideeën over hoe de samenleving moest veranderen. foto Ruben Oreel met het feit dat je de voortplanting in de hand kreeg. De generatie vrouwen die in de jaren vijftig was opgegroeid, had verschillende drijfveren om tot ac tiviteiten te komen: nieuwsgierigheid, onbehagen en politieke bewustwor ding." Broedplaatsen „Zo werden de ontmoetingscentra en de cafés de broedplaatsen, in positieve zin dan, voor ideeën over de manier waarop de samenleving moest veran deren. Vrouwen kwamen bij elkaar en wilden niet gehinderd worden door mannen die al zo lang de toon hadden gezet. Dat werd door die mannen als bedreigend ervaren, maar daar hadden wij helemaal geen boodschap aan. We hadden het ontzettend naar ons zin zonder kerels in de buurt; op onze ei gen, veilige plek. En de uitwisseling van ideeën leverde ook wel degelijk iets op. Ik weet nog dat we in ons café in Vlissingen een mishandelde vrouw kregen die van daaruit op wisselende adressen aan onderdak werd geholpen, ook bij de gezinnen van andere vrou wen Later is het Blij f van Mijn Lijfhuis gekomen. Op langere termijn heeft die beweging van toen opgeleverd dat de overheid aandacht kreeg voor deeltijd werk, zorgverlof en kinderopvang. Het ging destijds om een inhaalslag. Maar we wisten wel dat je er daarmee niet bent. In het verlangde daarvan moet er een hei-verdeling zijn van taken als op voeding en zorg voor de familie en an deren. Zonder die herverdeling raken vrouwen overbelast. Er is in de loop van de tijd duidelijk geworden dat vrouwen een belangrijke rol spelen in de economie. Het gaat er nu om zorg en arbeid op een redelijke manier te ver delen." Zwetsen Elders in het land werd geprobeerd vrouwencafés op commerciële basis draaiend te houden. Dat lukte op ter mijn niet. Vrouwen houden er andere manieren op na dan mannen. Ze zijn als regel minder slordig dan mannen als het gaat om het geven van rondjes en tips. Mannen hebben de opmerkelijke gewoonte het grote zwetsen in horeca gelegenheden aan te jagen met behulp van drank. Vrouwen praten liever met elkaar en drinken daar iets bij. Dit we zenlijke verschil in gedrag leidde een aantal jaren geleden in Rotterdam tot sluiting van het vrouwencafé Fameus en zo is ook een einde gekomen aan het exclusieve vrouwencafé Saareïn in Amsterdam. In Zeeland is het zo niet gelopen met de cafés voor vrouwen. Ze zijn destijds niet opgezet als onderneming en waren ook niet dagelijks open. Walrave: „Hier hebben andere dan financiële redenen gespeeld voor het eind van de centra en cafés. Ze worden gewoon niet meer ge bruikt als instrument voor bewustwor ding. Vrouwen zijn vaak in posities ge komen van waaruit ze nieuwe, eigen netwerken zijn gaan opzetten. Zo zijn we toch een aardig stapje verder geko men." door Marcel Modde ZIJPE - Gedeputeerde G. de Kok (PvdA) vindt dat Zeeland er bekaaid afkomt bij de verde ling van 'nieuw geld' voor de agrarische sector en de natuur. Daarentegen weet Den Haag de provincie wel goed te vinden wanneer er moet worden gekort op de bijdrage in landherinrich- tingsprojecten. De Kok deed donderdag zijn beklag over die situatie tijdens een bijeenkomst met zijn partijgenote en staats secretaris (Landbouw, Natuur beheer en Visserij) G. Faber in Zijpe. „Herstructurering van de var kenssector? Prima, maar dat geld komt niet naar Zeeland. Heiplaatsing van glastuin bouw? Ook daarvan zien we hier praktisch niets. Nieuwe natuur? Wederom komt onze provincie er wat financiële stimulans van het Rijk betreft, magertjes af. Terwijl we aan de andere kant wel geconfronteerd worden met een korting op de bijdrage in landherinrichtingspro j ecten Dat wil ik de staatssecretaris vanmiddag toch even meegeven terug naar de minister", aldus De Kok. Faber was gisteren in het Schouwse buurtschap voor de presentatie van het PvdA-pam- flet Om een sterk en sociaal platteland, een partijbrede in tentieverklaring van de provin ciale lijsttrekkers (De Kok on dertekende in plaats van zijn door ziekte gevelde lijstaan- Dek tweede Zeeuw op lijst CDA-kandidaten Eerste Kamer KAPELLE - Gedeputeerde A M. Dek staat op de 33e plaats van de CDA-kandidatenlijst voor de Eerste Kamer. Dek keert na de verkiezingen van 3 maart niet terug in de Sta ten van Zeeland. De inwoner van Kapelle is de tweede Zeeuwse kandidaat voor de christen-democraten. H. Evers- dijk uit Rilland staat op een ver kiesbare elfde plaats. Het CDA heeft 20 zetels in de Eerste Ka mer. Na de Statenverkiezingen kiezen de twaalf Provinciale Staten in Nederland een nieuwe Senaat. CDA-Statenlid wil energie-afspraken desnoods negeren voerder D. Bruinooge), de staatssecretaris, de Tweede Ka merfractie en de beoogd lijst trekker van de sociaal-demo cratische afvaardiging in het Europarlement. In het plan worden tien kernpunten ge noemd om het wonen, werken en recreëren in de plattelands gebieden te versterken. Geen lo ze kreten, aldus Faber, maar 'harde afspraken waarvoor we ons de komende jaren gaan in zetten'. Bromsnor Eén van de onderdelen betreft het verbeteren van de veiligheid op straat. De PvdA wil daartoe een deel (500) van de landelijk toegezegde drieduizend extra agenten inzetten. Ook wil de partij geld vrijmaken voor de wedergeboorte van Bromsnor achtige dorpswachten en veld- toezichthouders. Daarnaast gaat de PvdA zich extra inspan nen voor versterking van de eco nomische structuur van het platteland door het stimuleren van nieuwe bedrijvigheid en het beter toegankelijk maken van de voorzieningen. Het geld voor uitvoering van de ideeën uit het pamflet moet be schikbaar komen door de ver schillende budgetten gebun deld in te zetten. De provincie is vervolgens verantwoordelijk voor de effectieve inzet van het geld. De Kok toonde zich en thousiast over deze 'regionale enveloppen' methodiek, omdat daarmee wordt voorkomen dat eerst overal geld bijeen moet worden gesprokkeld voordat verschillende plannen integraal kunnen worden uitgevoerd. Agenda Zaal Elimkerk 's Gravenpolder, 19.30 uur: SGP-bijeenkomst met een spreekbeurt van lijsttrekker W Kolijn over de 'Provinciale Poli tiek'. Multifunctioneel centrum Zierik- zee, 19.00 uur: Forum-discussie GroenLinks/Delta Anders over het behoud van het ziekenhuis op Schouwen-Duiveland in de huidige Café The Duke Vlasmarkt Middel burg, 20.00 uur: Politiek café van de Middelburgse afdelingen van WD, PvdA en CDA Onderwerp van de avond is 'Jeugd, rot op!!!!'. Rijzende Man Biervliet, 19.30 uur: CDA-bijeenkomst met zittend-Sta tenlid A J. G. Poppelaars en kandi daat-Statenlid B. Pauwels. door Ben Jansen KAMPERLAND - Zeeland hoeft zich niet koste wal het kost te houden aan de afspraken die in 1991 zijn gemaakt op het gebied van windenergie. Als er onvoldoende maatschappelijk draagvlak te vinden is om vol gend jaar ruimte beschikbaar te hebben voor windmolens met een gezamenlijke capaciteit van 250 megawatt, dan zij dat zo. Het Zeeuwse landschap gaat voor. Die boodschap van 'als het niet kan zoals het moet, dan moet het maar zoals het kan' verkondig de CDA-Statenlid AJ.G. Pop pelaars donderdag tijdens een verkiezingsbijeenkomst van zijn partij in Kamperland. In een afspraak met de rijksover heid hebben de windrijkste pro vincies acht jaar geleden een zogenaamde inspanningsver plichting voor windenergie op zich genomen. Zeeland zegde daarbij toe dat in 2000 voldoen de plekken zijn aangewezen om 250 megawatt aan windenergie op te wekken. Veel steun In de loop der jaren is gebleken dat windenergie zich in Zeeland op veel steun mag verheugen; maar aanhangers voor de daad werkelijke plaatsing van de daarvoor benodigde turbines zijn aanmerkelijk moeilijker te vinden. Tegen op het eerste ge zicht voor de hand liggende lo caties worden vaak bezwaren geopperd. Het gevolg: in Zee land is thans voor 50 megawatt aan windmolens geplaatst en voor nog eens 100 megawatt is ruimte beschikbaar. Dit bete- Het molenpark bij de stormvloedkering draagt bij aan de 50 megawatt windenergie die Zeeland nu pro duceert. foto Pi ete r H o n h off kent dat van de inspamiings ver plichting nog 100 megawatt rest. Poppelaars vindt dat de open ruimte gekoesterd moet worden. „Windmolens mogen alleen toegestaan worden in die gebieden waar dat past in het landschap. En als blijkt dat er te weinig geschikte locaties zijn voor windmolens in Zeeland, dan is het jammer, maar kunnen we niet aan onze inspannings verplichting voldoen." Daar mee nam hij afstand van zijn partijgenote A van Ardenne- van der Hoeven uit de Tweede 3 ouzart staten Kamer, die vorig jaar in Zeeland kwam vertellen dat de provincie gemeenten desnoods moet dwingen akkoord te gaan met grootschalige windenergiepar ken op hun grondgebied- Om toch dichter in de buurt van de afspraken te komen, pleitte Poppelaars ervoor bestaande windmolens te vervangen door exemplaren met een hogere ca paciteit. door Richard Hoving VLISSINGEN - Met een welge meend beterschap aan het adres van PvdA-lijsttrekker Daan Bruinooge zette de VVD don derdagavond de aanval in op de sociaal-democraten. Eén me ningsverschil kwam duidelijk aan het licht. Maar dat was niet echt nieuw. Dat de discussie over de kern centrale in Borssele werd opge rakeld door discussieleider Pe ter Joosse was begrijpelijk. Een snelle rondgang door de zaal in het Vlissingse Hotel Arion leer de hem dat er op provinciaal ni veau nauwelijks verschil van mening bestaat tussen de colle gepartijen WD en PvdA Over het langer open houden van de nucleaire stroomfabriek gaapt daarentegen een grote kloof tus sen beide partijen. Volgens WD-Tweede-Kamer- lid Jan te Veldhuis, die samen met lijsttrekker Jaap Hennekeij het liberale kamp vertegen woordigde, heeft de fractie van de PvdA in de Tweede Kamer de sleutel in handen om de produc tie in Borssele voort te zetten. „Kletskoek", reageerde PvdA- Tweede-Kamerlid Gerrit Schoenmakers. „U haalt oude koeien uit de sloot. Een meer derheid van het parlement heeft nu eenmaal beslist dat de kern centrale dicht moet. Er over be ginnen, is sjorren aan een dood paard." Het debat tussen de WD en de PvdA dat was georganiseerd door de WD afdeling Walche ren, ging niet alleen over de kerncentrale Maar welk on derwerp verder ook aan bod kwam - infrastructuur, werkge legenheid, recreatie - Hennekeij en Doede Holtkamp, voorzitter van de PvdA-Statenfractie, wa ren het met elkaar eens. Het vuurwerk tijdens het debat kwam van Schoenmakers. Hoe wel hij het niet altijd bij het door Nils ten Brinke ZIERIKZEE - Om de kwaliteit van de medische zorg voor Schouwen-Duiveland te garan deren, pleit Provinciale Staten- kandidate L. Nederhoed-Zijl- stra voor het onderbrengen van een huisartsenmaatschap in het Zweedse Rode Kruis Zieken huis. „Dat zou de mogelijkheid bieden voor een ziekenhuisarts, waarbij een 24-uurs bereikbaarheid gegarandeerd kan worden", aldus Nederhoed- Zijlstra. Nederhoed-Zijlstra uit Drei- schor, die op de derde plaats van de CDA-verkiezingslijst geno teerd staat, opperde haar idee aansluitend aan het werkbe zoek van de CDA-Statenfractie op Schouwen-Duiveland in the ater Mondragon. Voor de toe komst van de medische zorg op Schouwen-Duiveland is het volgens haar van groot belang dat eerst de financieel-organi- satorische problemen van de Stichting Oosterscheldezieken- huizen worden opgelost. Verge leken met andere ziekenhuizen worden er hoge kosten per pati ent gemaakt en is het aantal specialistische ingrepen en ope raties eveneens beduidend ho ger, gaf zij aan. Inspelend op de benodigde organisatorische veranderingen van de Ooster- scheldezieken hui zen, zou het volgens Nederhoed-Zijlstra een goede zaak zijn om naar Zeeuws-Vlaams voorbeeld een maatschap van huisartsen in Zierikzee onder te brengen. Ook CDA-lijsttrekker L. Cop- poolse benadrukte dat inventi viteit is geboden om de kwaliteit van de medische zorg op Schou wen-Duiveland in stand te hou den. „De huidige structuur van de ziekenhuiszorg gaat in heel Zeeland op de schop. De toene mende complexiteit van de me dische zorg en het groeiende aantal specialismen, nopen er toe dat in Zeeland een goede af stemming tussen de zorgvraag en het aanbod van zorg plaats vindt." Coppoolse hoopt dat huisartsen, gezondheidsinstel lingen, patiëntenverenigingen en ziekenhuizen hun deskun digheid onderling uitwisselen. Hij wijst de reorganisaties in de Zeeuwse gezondheidszorg niet van de hand, al waarschuwt hij voor de gevolgen van de bezui nigingen op het ambulancet ransport. „Een uitstekend am bulancevervoer is van eminent belang om goede zorg te kunnen verlenen." De lijsttrekker ver langt dan ook dat Zeeland een aparte status krijgt van het mi nisterie van Volksgezondheid. De uitvoering van het ambulan- cespreidingsbeleid komt 3,8 miljoen gulden te kórt. Geld dat de minister volgens Coppoolse moet bijleggen. „Het is niet ver antwoord met minder toe te moeten." V erkiezingsmarkt ZIERIKZEE - Zwevende kie zers kunnen morgen, zaterdag, onder de Beuze in het centrum van Zierikzee terecht. Zes van de negen partijen die meedoen aan de Statenverkiezingen lich ten hun standpunten en ideeën voor de komende vier jaar toe. Aanwezig zijn WD, PvdA CDA D66. GPV/RPF en GroenLinks- /Delta Anders. In het gemeente huis en de plaatselijke bibliotheek worden de partij standpunten ook nog eens op panelen uiteengezet. De verkie- zingsmarkt begint om 10.30 uur en duurt tot 14.00 uur. rechte eind had ('o staat dat niet in het regeerakkoord?') gaf hij prikkelende voorzetten. De re actie van Hennekeij vorig jaar op het geld dat de komende jaren voor wegen richting Zee land komt, noemde hij 'onbe suisd'. „U roept dat u de minis ter een proces wil aandoen om dat gemaakte afspraken niet worden nagekomen. Uiteinde lijk gebeurt er niets." Hennekeij reageerde gepikeerd. „Nee zo ver is het niet gekomen, maar we hebben er wel 270 miljoen gul den extra uitgesleept." Het de bat tussen de WD en PvdA bracht niet wat er van werd ver wacht. Amusant was het wel. Advertentie AA ZEELANDHALLEN ïïVi'V/J.HIIW*.»*'».™" Pt gezelligste rommelmarkt van neperlanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 21