Alle vaders krijgen kraamverlof Reiswereld annuleert kosteloos skireizen 4 k> V: J L VACATURES Graafwiel op weg naar bouwput Oudelander eist recht om dochter zelf les te geven 4 WEKEN VOOR 16,00 OPEN HUIS ém Beloning voor terugbrengen gestolen pup Staatssecretaris Verstand breidt regeling betaalde verlofdagen uit Vijf Grammy's voor Lauryn Hill PvdA adviseert noodwet tegen wildgroei van varkensstapel Diefstal lading champagne Damme eert Tijl Uilenspiegel Monument voor Aldo van Eyck 17 en 18 JOUPNÉE PU TIMBRE I Asterix siert Franse post Auto Leasen? O OO O CO Gespetter Veel bewolking en kans op wat lichte regen of motregen. Temperatuur rond 8 graden. 242e jaargang no. 48 vrijdag 26 februari 1999 losse nummers 1,80 door Hans van Soest DEN HAAG - Mannen van wie de vrouw is bevallen, krijgen het recht twee da gen thuis te blijven zonder daarvoor loon in te leve ren. Deze uitbreiding van het wette lijk verlofrecht maakt onder deel uit van een nota van staats secretaris Verstand van Sociale Zaken die vandaag in het kabi net wordt besproken. Tot nu toe gold dit recht alleen voor rijks ambtenaren. In 80 procent van de CAO's is er al wel een regeling getroffen voor zogenoemd kraamverlof. Vaders die onder die overeen komsten vallen, mogen een of twee dagen vrij nemen van de baas. Verstand wil dit nu geregeld zien voor alle werknemers. Bo vendien moeten werknemers het recht krijgen hun kraamver lof uit te breiden met opge spaarde vakantie- of atv-dagen. Werkgevers mogen dit dan niet weigeren. Bijstandsmoeders Verstand wil sommige regelin gen echter ook aanscherpen. Zo moeten bijstandsmoeders met kinderen een baan accepteren als ze die krijgen aangeboden. Tot nu toe zijn bijstandsgerech tigden met kinderen tot 5 jaar vrijgesteld van sollicitatie plicht. Het wettelijk recht op kraam verlof is onderdeel van de ka derwet Arbeid en Zorg die Ver stand op dit moment aan het voorbereiden is. De staatssecre taris stelt in haar nota ook voor om WAO'ers met kinderen een van onze redactie binnenland DEN HAAG - De PvdA wil dat landbouwminister Apotheker een noodwet maakt om uitbrei ding van het aantal varkens te gen te gaan. „De deksel moet op de pan", zei PvdA-Tweede-Ka- merlidFeenstra. Deze week schortte de rechter de Varkens wet op. De rechter oordeelde dat boeren die tien procent van hun varkensstapel moeten inleveren daarvoor schadeloos dienen te worden ge steld. Met de wet beoogde het kabinet een verkleining van de varkensstapel in Nederland om het mestoverschot terug te drin gen. Feenstra is bang dat varkens- boeren nu door de rechterlijke uitspraak weer ongebreideld hun bedrijven zullen laten groeien. Hij steunt WD'er Óp- laat die minister Apotheker vanmiddag naar de Tweede Ka mer wil roepen voor een spoed debat. Volgens Oplaat heeft de bewindsman de Kamer wel een en ander uit te leggen. Minister Apotheker zou echter volgens zijn woordvoerders liever in Brussel blijven. Daar onder handelt hij met zijn Europese collega's over het toekomstig landbouwbeleid van de Europe se Unie. D66, CDA, GroenLinks en de kleine christelijke partijen wil len liever dat de minister in Brussel blijft. Daar gaat het om miljarden guldens voor de Ne derlandse landbouw in totaal, redeneren zi jGPD/ANP NANCY - In Oost-Frankrijk zijn ongeveer 1800 flessen champagne gestolen uit een Ne derlandse vrachtwagen. De truck stond op de parkeer plaats van de herberg in Colom- bey-les-Belles waar de chauf feur overnachtte. Toen hij rond vijf uur 's ochtend opstond, zag hij nog net hoe de vier of vijf die ven op de vlucht sloegen. Zijn wagen was toen al geleegd. De dieven hadden het dekzeil opengesneden en de vracht van driehonderd dozen cham pagneflessen ontvreemd. De laatste maanden zijn rond Meurthe-et-Moselle regelmatig goederen gestolen uit trucks op rust- of parkeerplaatsen. AFP vergoeding te geven voor kin deropvang, om zo de stap naar de arbeidsmarkt te verkleinen. Vorige week lekte al enkele an dere onderdeel van de nota uit. Zo krijgen werknemers recht op tien dagen zorgverlof als zij zie ke kinderen of familieleden moeten verborgen. Alleen bij 'zwaarwegende bedrijfsbelan gen' mag een werkgever dit wei geren. Verder mogen ouders die een kind adopteren vier weken thuis blijven met behoud van loon om aan hun kind te 'wennen'. En werknemers die langer vrij wil len nemen, mogen voortaan tien procent van hun loon opzij zet ten en zo vrije dagen bij elkaar sparen. Als ze die dagen niet op nemen, maar als salaris laten uitbetalen, moeten ze er loonbe lasting over betalen. GPD Dure verbetering weersvoorspelling DELFT - Een nieuwe satelliet techniek maakt het mogelijk om met meer zekerheid te voorspel len of er al dan niet zwaar weer op komst is. Ook kunnen on zichtbare koudefronten zicht baar worden gemaakt. Volgens onderzoekers van de Technische Universiteit Delft is de techniek veelbelovend, maar kostbaar. Waarschijnlijk maken de Nederlandse weervoorspel- lers er geen gebruik van. Het lukte de onderzoekers de fijne verdeling van waterdamp in de atmosfeer zichtbaar te ma ken. Zo krijgen metereologen een beter beeld van de situatie. De vinding wordt vandaag ge publiceerd in het wetenschap pelijk tijdschrift Science. ANP De 23-jarige Amerikaan se zangeres Lauryn Hill (f oto) heeft vijf Grammy's gekregen. Hill was in tien categorieën genomineerd. Ze ontving de onderschei dingen van de Ameri kaanse muziekindustrie in de categorieën 'beste nieuwe artiest', 'album van het jaar' 'beste rhythm bluesalbum', 'beste R B-song' en 'bes te vocale presta tie in de catego- A rieR&B'. A Het Vlaamse stadje Damme eeil zijn beroemde zoon Tijl Ui lenspiegel. De zestiende-eeuwse romanfiguur on derging in vier eeuwen een wondeiiijke metamorfo- se. In Vlaanderen is hij nog steeds springlevend. Vanuit Amsterdam is een serieuze lobby op gang gekomen om het door Aldo en Hannie van Evck ontworpen museum in Middelburg alsnog te bouwen. Drijvende kracht hierachter is directeur Rudi Fuchs van het Stedelijk Museum in Amster dam. feiten en meningen: 2; binnenland. 3; varia: 4; buitenland: 5 en 7; financiën en economie: 6; radio en televisie: 9; kunst en cultuur: 11, 12, 13,15 en 16; zeeland: 17, 18, 19, 21 en 23; sport: 27,28,29,30 en 31 MORGEN IN DEZE KRANT HOOGVLIET - De enorme dieplader met het graafwiel voor de nieuwe Botlekspoortunnel passeert tegenover Hoogvliet de smalle oude Botlekspoorbrug. Het apparaat was gisteren langs de Oude Maas onderweg naar de bouw put. Omdat voor deze eerste geboorde spoor tunnel van Nederland niet zoals bij de Tweede Heinenoordtunnel en de Westerscheldetunnel gebruik wordt gemaakt van een 'slurrieschild' maar van een gronddrukbalansschild, is het snijrad niet zeester-vormig maar lijkt het op een superkoek. De bouwers verwachten dat de tunnel als eerste van de Betuwelijn in 2002 klaaris. foto Ton Borsboom/ANP Akkoord Duitse Kosovo-missie BONN - Het Duitse parlement stemde gisteren in met het zen den van maximaal 6.000 Duitse vredesmilitairen naar Kosovo. Het zou de grootste Duitse mili taire missie in het buitenland zijn sinds de Tweede Wereldoor log. De zending werd goedgekeurd met 556 tegen 42 stemmen, bij tien onthoudingen. De tegen stemmen waren afkomstig van de PDS, opvolger van de com munistische partij van de DDR. De PDS verwierp het besluit omdat niet is vastgelegd dat de VN-Veiligheidsraad eerst toe stemming moet geven voor het sturen van de vredesmacht. AP zie ook pagina 5 van onze redactie binnenland DEN HAAG - ANVR-reisonder- nemingen bieden winterspor ters die het komend weekeide vertrekken naar een aantal plaatsen in Zwitserland en Oos tenrijk de mogelijkheid koste loos te annuleren. Skiliefheb bers kunnen er ook voor kiezen naar een andere bestemming te gaan. In Zwitseidand gaan reizen naai de volgende plaatsen niet door: Adelboden, Davos, Grindel- wald, Klosters, Meiringen en Zermatt. Dat geldt ook voor de Oostenrijkse bestemmingen Galtür, Ischgl, Kappl, Lech, Obergurgl, Sankt Anton, St. Christoph, St. Jacob en See. Het Algemeen Verbond van Neder landse Reisondernemingen (A NVR) verklaart Frankrijk voor dit weekend veilig, zo meldt woordvoerster P. Egelie van Ar- ke Reizen. Telefoontjes Het aanbod van de ANVR-on- deiriemingen geldt overigens alleen voor reizigers die komen de zaterdag of zondag vertrek ken. Woensdag besloot het AN VR geen negatief reisadvies voor (delen van) het Alpenge bied te geven. Reisbui-eaus hadden het giste ren druk met telefoontjes van vakantiegangers. „We worden veel gebeld", zegt een woord voerster van Arke Reizen. Ook bij de andere dertien touropera- tors die zijn aangesloten bij de Travel Unie staat de telefoon roodgloeiend. „De meeste mensen willen hun winterspox-tvakantie gewoon doorzetten, maar dan in een an dere plaats. Omboeken naar een heel andei-e bestemming, zoals Spanje, komt nauwelijks voor. Mensen willen toch het liefst naar de sneeuw",- zegt een woordvoerster van Arke Reizen. Sommige reizigers die van plan waren naar een door lawines ge troffen gebied af te reizen, wil len hun reis uitstellen, meldt Hotelplan. Dit reisbureau kreeg slechts te maken met een klein aantal mensen die helemaal niet meerwegwillen. „Daar gaan wij wel wat soepeler mee om", zegt een woordvoerder. Hij wijst er op dat er een rustige weekeinde aankomt. „We hebben net twee vakantieweken achter de rug." De Travel Unie-touroperators moeten naar vei-wachting enke le honderden reizen omboeken. Lichamen geborgen Intussen hebben reddingsploe gen gisteren de lichamen van vijf Nederlanders geborgen die dinsdag om het leven kwamen bij een lawine in het Oostenrijk se Galtür. Een zesjarig kind uit hetzelfde gezelschap wordt nog vermist. In het Paznaundal zijn inmiddels 32 doden gebor gen, onder wie de vijf Nederlan ders, elf Duitsers, zes Oos tenrijkers en twee Denen. Vijf mensen worden nog vermist. Op Rotterdam Airpoi-t arriveer den gisteravond 141 uit Oosten rijk geëvacueerde Nederlan ders. Zij zijn vanuit Landeck via Innsbruck naar Nederland ver- PARIJS - Asterix, de Franse nationale stripheld, krijgt nu ook een plaats op een postzegel. De speciale Franse zegel ver schijnt op de 'dag van de postzegel', 6 maart. foto EPA voerd. Vannacht zouden er op Schiphol nog 146 Nederlanders aankomen uit onder meer de be stemmingen Landeck en Ischgl. Iedereen die dat wilde was gis teravond weg uit Galtür. Met 35 helikopters zijn in een perma nente luchtbrug 1400 toeristen en dorpsbewoners uit de getrof fen dorpen Galtür, Valzur en Is chgl naar het lager gelegen Lan deck vervoerd. Woensdag waren er al ruim 1100 mensen naar vei liger oorden gebracht. Nieuwe evacuaties Vanmorgen begint de evacuatie van ingesneeuwden uit de Oos tenrijkse plaatsen Ischgl, Kappl en het Kaunerdal. In het eerste dorp zit volgens de ANWB nog een groot aantal Nederlanders. In Zwitserland zitten meer dan 100.000 mensen vast. Vooral in Graubünden en het kanton Gla- rus dreigen nieuwe lawines. Daar viel in de nacht van woensdag op donderdag tussen de vijftig en zeventig centimeter sneeuw. In het Berner Oberland bestaat vooral op hellingen bo ven 1500 meter gevaar voor la wines. Zwitserse veiligheidsdeskudi- gen klaagden over hoteleige naars die wegens verlies aan in komsten eisten dat wegens het lawinegevaar afgesloten wegen naar vakantieoorden worden heropend. Vijftienhonderd wintersporters zijn in het Zwitserse kanton Wallis per helikopter uit hun van de buitenwei'eld afgesloten vakantieoord bevrijd. In de Walliser stad Brig moesten 120' gezinnen uit een 1000 meter hoog gelegen wijk worden ge red. ANP/ AFP/DPA/RTR zie ook pagina7 door Paula van de Riet DEN HAAG - De vader van de 15-jarige Mirjam Nieveld uit Oudelande was donderdag bij de Raad van State om het recht van zijn dochter om niet naar school te gaan, te verdedigen. H. H. Nieveld stelt dat de grond rechten van zij n dochter worden aangetast omdat de gemeente Borsele haar wil dwingen naar een reguliere school te gaan. Volgens Nieveld is Mirjam een zeer goede leerling die de vrij heid moet krijgen haar eigen ontwikkeling te bepalen. Mir jam Nieveld zou momenteel op het niveau van 4 VWO zitten en een grote algemene ontwikke ling hebben. Hij geeft haar met zijn MO Ge- scliiedenis onderricht in de meeste alpha-vakken. Voor de beta-vakkenhuurthij eenande- re leerkracht in. Daarnaast volgt Mirjam allerlei talencur sussen en bereidt zij zich met in tensief muziekonderwijs voor op het conservatorium. De gemeente stelt dat de nieuwe leerplichtwet helemaal niet voorziet in dit soort uitzonde- ringsgevallen. Volgens de advo caat van Nieveld worden in deze zaak zes grondrechten aange tast, onder meer het recht van ouders en kinderen op onder- (Advertentie) U least al een OpelVectra vanaf j 590,- per maand wijs dat aansluit bij de levens overtuiging, en het recht van ouders en kinderen op eerbiedi ging van de privé-sfeer. Nieveld was gisteren niet de eni ge inwoner van Oudelande die het recht opeiste de kinderen zelf les te geven. Voor een tienja rige meisje eiste de moeder het zelfde omdat zij als lid van het Michaels Genootschap uit Rot terdam in de buurt geen school van deze geloofsrichting is. Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: O een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving 96,50 Naam: Telefoon: Bel cf f°* vo°r een offerte! AUTO-LEASE Walcheren Tel.: 0118 424000 Fax.: 0118 436699 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 3214 000002 (Advertentie) Bij Bliek Mode in Terneuzen op: WIJ PASSEN BIJ ELKAAR Noordstraat 23, Terneuzen, Tel.: 0115-648091 Met doorlopend Modeflitsen U bent van harte welkom Vrijdag 26 februari Zaterdag 27 februari Zondag 28 februari

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1