Veere heeft identiteit gevonden Er gaat hier altijd wel wat in de fik PZC Vakantiehuisje in de as PZC GroenLinks wil snel voorziening voor Souburgse jongeren Actie zwemtrainer voor 50-meterbaan J zeeland J Commissie kan zich vinden in nota over karakter en prioriteiten gemeente donderdag 25 februari 1999 Goes: geen geld Zandkreekdam GOES - Het college van burgemeester en wethouders van Goes is niet van plan geld uit te geven om het verkeersknel punt op de Zandkreekdam op te Tossen. Het probleem wordt gevormd door een rijkssluis en een provinciale weg. Daar moet geen geld van de gemeente Goes naar toe, redeneren B en W; de gemeente heeft zelf genoeg knelpunten waarvoor geld nodig is. De Overleggroep Midden-Zeelandroute had in een brief Noord-Beveland, Schouwen-Duiveland en Goes opgeroepen tot besteding van overheidsgeld dat gemeenten krijgen voor verkeersknelpunten. De overleggroep wil met financiële steun van de gemeenten een tweede brug over de sluizen ver sneld aanleggen. Geld voor JAIB-folders GOES - In de bibliotheek en in jongerencentra komen rekken met folders van het Jongeren Advies- en Informatiecentrum (JAIB). Het gemeentebestuur van Goes is bereid daarvoor 2450 gulden beschikbaar te stellen. De bureau's van het JAIB moesten de deuren sluiten wegens een gebrek aan subsidie. Om jongeren toch van informatie te voorzien worden infor- matierekken samengesteld. Het is de bedoeling die neer te zetten op plaatsen waar veel jongeren komen. Dievegge gepakt in Terneuzen TERNEUZEN - Een 44-jarige inwoonster van Axel heeft woensdagavond voor 115 gulden aan goederen in haar kle ding gestopt in een winkel in de Drebbelstraat in Terneuzen. De vrouw werd verhoord op het politiebureau en moet bin nenkort voor de rechter verschijnen. Liever gummi dan hout BERGEN OP ZOOM - De hardhouten paaltjes die als afschei ding dienen tussen fietspad en rijbaan op de Tholenseweg worden vervangen door gummipaaltjes. Bovendien zal met verkeersborden aandacht voor de veranderde situatie wor den gevraagd. De gemeente Bergen op Zoom heeft tot deze maatregelen besloten naar aanleiding van de ongelukken die zich langs de Tholenseweg hebben voorgedaan, nadat enkele weken geleden begonnen is met het neerzetten van paaltjes. De onveiligheid van deze verbindingsweg tussen Bergen op Zoom en Tholen is de Thoolse bevolking al lange tijd een doorn in het oog. Acties FNV Bondgenoten TERNEUZEN - FNV Bondgenoten heeft gisterochtend om 7.00 uur een poortactie gehouden bij Dow Terneuzen. Ander half uur later vond een kantinebijeenkomst plaats bij Troost Mechacon Terneuzen. De rest van de dag werd besteed aan het bezoeken van andere bedrijven in de gemeente. De acties wa ren bedoeld om werknemers in de metaal en techniek aan te sporen komende maandagavond de FNV-bijeenkomst bij te wonen in het Churchill-hotel. De bond verwacht dat 50 tot 60 mensen komen opdagen bij het protest tegen de vastgelopen onderhandelingen over een nieuwe cao. Het conflict sleept al enige maanden. Ouderenbonden groeien TERNEUZEN - De gezamenlijke ledenwerfactie die de oude renbonden ANBOUnie KBO en PCOB onlangs hielden, is een groot succes gebleken. Tot nu toe meldden zich zo'n 220 nieu we leden aan, en dat aantal groeit nog steeds. De ANBO zal overigens op 10 maart een kennismakingsochtend houden in restaurant De Vijverhof aan de Frederik van Eedenstraat in Terneuzen. j fm Jaap Janse (links) en Alex Verhagen uit Westkapelle: 'soms loopt het wel eens uit de hand'. foto Ruben Oreel door Miriam van der Schot VROUWENPOLDER - Bij een grote brand in Vrouwenpolder is donderdagavond een chalet aan de Noorddijk volledig in de as gelegd. De brandweer schat de schade in enkele tien duizenden guldens. Twee van een aantal gasfles sen in de chalet zijn daarbij ontploft. Op het moment van de brand was de chalet niet be woond. Niemand raakte ge wond. De brandweer vermoedt dat de brand ontstaan is in het dak. Eerder op de dag werd het vakantiehuisje namelijk van een nieuwe dakbedekking voorzien. Daarbij is gebruik gemaakt van branders. De brandweer denkt dat daar toen iets is blijven smeulen. Het gevaar bestond dat de brand zou overslaan naar de houten veeschuur die vlak achter het vakantiehuisje staat. Dat is niet gebeurd. „Maar het was zo heet dat het opgeslagen pek in de veestal gesmolten is", zegt brand weercommandant A Willem- stein van Veere. Ook de boer derij aan de andere kant van het huisje liep gevaar. Beide panden liepen geringe brand schade op. „We vreesden dat er terplaatse gebrek aan water zou zijn. Dat bleek niet het geval. Door de snelle inzet is de schade aan de andere gebouwen beperkt ge bleven en kon na een half uur het sein brandmeester gege ven worden", zegt Willem- stein. De brandmelding kwam even over half acht binnen. Acht minuten later was de brandweer aanwezig. Behalve het korps van Veere. werden ook die van Serooskerke en Oostkapelle ingezet. Er is met drie tankspuitauto's geblust. foto Ruben Oreel loor Lukas Fransen (OUDEKERKE - „Als iemand ijn eigen identiteit niet kent, leeft hij een probleem", zei L. tan der Hoest (D66) donderdag ijdens een gezamenlijke verga- lering van alle commissies in iet gemeentehuis in Koudeker- ie. Daarom waren alle raads- racties blij dat Veere met de iota 'Omschrijving van de iden- liteit en de daaruit voortvloei- tude beleidsprioriteiten van de ;emeente Veere' eindelijk een tigen identiteit op papier heeft tastgelegd. Er moet nog wat aan t [eschaafd worden, maar ieder- a. >en kon zich in de hoofdlijnen st ran de nota vinden. •i n de nota is vastgesteld dat de er dentiteit van Veere uit vier ele- ti. aenten bestaat. Veere als woon- t( in als toeristisch-recreatieve jemeente. Maar daarnaast ook er ieere als groene gemeente en als jj gemeente van het cultureel erf- ;oed Alle vier de elementen zijn tl. ven belangrijk. Benadrukt vordt dat het karakter van Vee- q. e de komende tien jaar niet in- e| (rijpend mag veranderen. )nder de hoede van deze 'para- r. iluvisie' kan Veere beleid ont wikkelen en tegengas geven als iet gaat om de grootse plannen ran Middelburg en Vlissingen. s Tijdens de vergadering bleek e: dat veel raadsfracties zich erge- mren aan de speculaties van de a! buurgemeenten over één ge- r- meente Walcheren. „We moeten j- inde besprekingen met onze bu- )e ren de nadruk leggen op onze ei- ïggen identiteit", zei VVD'er P. seövermeen. „Het moet de ie OOST-SOUBURG t Kwijtschelding- Vrijwilligers ■e van de SOW-kerken van Oost- Souburg helpen maandag 8 ;e maart met het invullen van de a kwijtscheldingsformulieren i- voor gemeentelijke heffingen en ?i waterschapslasten. Van 10 tot 12, van 13 tot 17 en van 19 tot 21 e uur zitten de vrijwilligers klaar le in de Ark naast de kerk aan het ?- Oranjeplein in Oost-Souburg, n Mensen die hulp willen bij het ig nvullen van de formulieren it noeten alle voor het kwij tschel- imgsformulier benodigde pa pieren meebrengen, zoals sofie- ir nummer, inkomensgegevens, bankafschrift en spaartegoed. Politie bekeurt 16 hardrijders VLISSINGEN - Bij een drietal snelheidscontroles op Walche ren zijn donderdagochtend zes tien bestuurders bekeurd. Op de Pekelingseweg in Aagtekerke reden tussen 5.20 en 12.30 uur zeven mensen van de 1115 har der dan het maximum van 80 ki lometer per uur. Het relatief kleine aantal over treders op die plaats komt door dat een tijdelijk verkeerslicht was opgesteld in verband met werkzaamheden. Op de Middel- burgseweg in Buttinge is één persoon op de bon geslingerd. Daar passeerden tussen 6.50 en i 7.50 uur 320 mensen de radar, t De laatste controle is uitgevoerd op de Koekoeksweg in Aagte- r kerke. Acht van de 144 passan- ten reden daar tussen 10.20 en 12.20 uur sneller dan 80 kilome ter per uur. TERNEUZEN Après-ski COC - Het COC-café De Dijk houdt morgen (zaterd ag) een après-ski avond. Het ca fé zal worden omgebouwd tot Oostenrijkse Weinstube. Daar wordt onder meer schnaps en glühwein geschonken. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl komende tien jaar maar eens uit zijn met die verhalen over een gemeentelijke herindeling." De raadsleden waren het er wel over eens dat een goede samen werking met de buren gewenst is. „Maar overleg moet op basis van gelijkheid gebeuren", bena drukte W.J. van Tatenhove (CDA). „Als dat niet zo is, moe ten we duidelijk maken dat we dat overleg niet wensen. Dan gaan we alleen verder." „Zolang het provinciebestuur niet wordt opgeheven, moet meneer Spahr van der Hoek niet meer over één gemeente Walcheren praten", verduidelijkte Van der Hoest. Enkele raadsfracties vinden dat de identiteit van Veere als woongemeente het zwaarst moet wegen. Maar daar wringt juist de schoen. Uit de kernbe- zoeken bleek al dat de Veerse bevolking het aantal woningen dat Veere de komende j aren mag bouwen volstrekt ontoereikend vindt. „Het stadsgewest heeft een deel van onze woningen toe gewezen gekregen om de natuurlijke groei van onze be volking op te vangen", zei C. de Visser, fractievoorzitter van de SGR „We zouden liever zien dat Veere de eigen aanwas zelf op kan vangen." „Opvang van de natuurlijke bevolkingsgroei moet het minimum criterium zijn voor het aantal woningen dat we mogen bouwen", vulde AW. Maris (RPF/GPV) aan. 2000+ In het tweede deel van de avond kwam de Discussienotitie Wal cheren 2000+ aan de orde. Daar in wordt aan de hand van twee verschillende scenario's be schreven hoe Walcheren zich als toeristisch-recreatief gebied kan ontwikkelen. In het eerste scenario ligt de nadruk op de leefbaarheid van het gebied door verhoging van rust, ruimte en groen op Walcheren. Het tweede scenario beschrijft hoe ontwikkeling van het toeristi sch-recreatieve produkt kan sa mengaan met de ontwikkeling van natuur en landschap, zon der dat de leefbaarheid m het gedrang komt. Hoewel zë alle twee nog heel veel vragen oproepen, geven het college en de gemeenteraad ver uit de voorkeur aan het eerste scenario. Dat past het beste bij de identiteit van Veere. door Lukas Fransen WESTKAPELLE - 'In de jaren dat er in een dorp als Westka pelle weinig ontspanning was, werden door de dorpelingen de weinige feestdagen zoals ker mis, Oranjefeesten en verjaar dagen van het Koninklijk Huis uitbundig gevierd.' Dat schrijft de onlangs overleden oud-wethouder W. Gabriëlse in zijn boek 't Oude Westkap- pelse leefpatroon. De laatste jaren is het uitbundig vieren van feestdagen door de West- kappelse jeugd geëscaleerd tot vernielingen en brandstichtin gen. Uit politieonderzoek is geble ken dat het bludderen en jek- keren, ofwel brandstichten en vernielen, onder een deel van de jongeren van Westkapelle is uitgegroeid tot een traditie. Naast diverse duinbranden is ook het oorlogsmonument, in de volksmond bekend als de Schoppesteel, al twee keer in brand gestoken. De afgelopen jaarwisseling was het weer goed raak. Een strandpavil joen, een bushokje en enkele telefooncellen gingen in vlam men op. Enkele dagen later werden diverse grafstenen op het plaatselijke kerkhof ver nietigd. De politie heeft na een uitge breid onderzoek de afgelopen weken 26 mannen in de leeftijd van 22 tot 34 jaar aangehouden en inmiddels weer op vrije voe ten gesteld. Op één na, kwa men zij allen uit Westkapelle. Onder de verdachten bevindt zich een brandweerman van het plaatselijke korps. Is de jeugd van Westkapelle losge slagen of valt het allemaal wel mee? Bluddertje H. A van Maldegem, burge- I meester van Westkapelle van 1981 tot aan de herindeling in 1997, zegt dat excessen van de ze omvang zich in zijn tijd niet voordeden. „In de periode dat ik burgemeester was, gebeurde J er wel eens wat. Maar dat was altijd onschuldig. Jongelui maakten een bluddertje, een vuurtje. Ze verzamelden wat afvalhout op het strand of aan de rand van de duinen en sta ken er de brand in. Er werd ook wel eens wat vernield, maar nooit veel." De oud-burgemeester geeft toe dat er tijdens Oud en Nieuw wel het een en ander gebeurde. „Dat wist je en daar hielden we rekening mee. De jongelui kwamen naar de Markt en sta ken er banden in de fik. Ik be sprak met politie en brand weer waar de grens getrokken zou worden. De drie politie mensen van het plaatselijke korps woonden in Westkapelle en kenden de jeugd goed. De lijnen waren dus kort en dat le verde daarom nooit problemen op." Zuipen 'Op Westkapelle, waar men over 't algemeen niet vies was van een stevige borrel, ver dween menig glaasje achter de kiezen', schrijft Gabriëlse over het drinkvermogen van menig Westkappelaar. „Er wordt ge woon te veel gezopen in het dorp", zegt de zestienjarige Jaap Janse, terwijl hij van zijn scooter stapt. Net als zijn vriend Alex Verhagen (17) heeft hij de geruchten gehoord. „Er is wel eens gedonder met Oud en Nieuw en kermis. Met oudjaar verzamelen we ons op de Markt en ontsteken we vreugdevuren. Soms loopt het wel eens uit de hand." Volgens de jongens zijn de pro blemen grotendeels na de her indeling ontstaan. Sinds West kapelle onder de gemeente Veere valt, moeten de plaatse lijke cafés om twee uur de deu ren sluiten. Janse: „Om twee uur moet iedereen eruit. Dan sta je ineens met een grote groep buiten. Wat doe je als je nog zin hebt om naar huis te gaan: lopen kutten. Vroeger mochten de cafés zo lang open blijven als ze wilden en stroomden ze langzaam leeg. Er waren toen nooit proble men." Grafschennis Over het in brand steken van het strandpaviljoen en de Schoppesteel doen ze niet moeilijk. „Er gaat altijd wel eens wat in de fik hier", zegt Verhagen. „Dat hoort bij het dorp." „Maar het vernielen van die grafstenen, dat kan niet", zegt Janse fel. „Dat gaat veel te ver. Als ze degene vin den die dat gedaan heeft, kan hij beter verhuizen uit Westka pelle. Als je zoiets doet ben je toch gestoord." Vervolgens stappen de jongens op hun scooters en gaan er vandoor. In het dorpshuis maken twee oude mannen een praatje met elkaar. Net als iedereen in het dorp, zijn ook zij op de hoogte van het laatste nieuws. „Dat ze de Schoppesteel in brand hebben gestoken, vindt I niemand in het dorp erg", zegt een van hen. „Maar een bus hokje in brand steken of het kerkhof vernielen kan niet. Wij I deden dat vroeger nooit." „Ach, jullie hebben ook wel eens wat in brand gestoken", zegt een oudere vrouw. „Dat is niet zo erg. Zolang ze mijn huis maar niet in brand steken." door Ab van der Sluis VLISSINGEN - GroenLinks in Vlissingen heeft het college ge vraagd haast te maken met een jongerenopvangvoorziening in Oost-Souburg. Volgens de raadsfractie is er niets gekomen van de toezegging van een jaar geleden om iets te openen in De Zwaan. GroenLinks heeft schriftelijke vragen gesteld over het jongerenwerk. GroenLinks stelt dat de ge meente te weinig doet voor jon geren in Oost-Souburg. Dat gebrek aan initiatieven resul teerde in overlast bij de Van Duyven voorde Sportzaal. Sportverenigingen hebben dat kenbaar gemaakt aan de ge meente. De partij wil weten wat het college heeft gedaan met die opmerkingen. Hebben B en W bijvoorbeeld contact opgeno- door Miriam van der Schot OOST-SOUBURG - „Als er nu geen overdekt 50-meter-zwem- bad komt, zullen de Zomer Ne derlandse Kampioenschappen nooit in Zeeland gehouden wor den. Dat betreuren wij als wed strijdzwemmers." Zwemtrainer T. Potin uit Oost-Souburg pleit voor een stadsgewestelijk zwembad van 50 in plaats van 25 meter. Hij heeft daarom 250 handtekeningen van wedstrijd zwemmers verzameld en over handigd aan de wethouders van Middelburg en Vlissingen. „Elk jaar worden er Zeeuwse sportkampioenen gehuldigd door de Zeeuwse sportraad. Dat werkt zeer motiverend. Maar nu ligt hier de kans er een schepje bovenop te doen met een over dekt 50-meterbad", zegt Potin. Het verschil tussen een 25- en een 50-meterbad is dat de lang ste afmeting een vereiste is om Nationale Kampioenschappen te kunnen houden volgens de Koninklijke Nederlandse Zwembond. „Een NK betrekt zo'n vierhon derd deelnemers en driehon derd toeschouwers", vertelt Potin. „Het lijkt mij goed om Zeeland, dat toch een echt wa terland is, zo te promoten." men met de straathoekwerker of het huiskamerproject voor drugs, omdat er ook verdovende middelen in het spel waren De raadsfractie verwijt het col lege dat het veel te weinig con creets doet voor de jongeren in Oost-Souburg. In november werd bijvoorbeeld besloten een ambulant jongerenwerker aan te trekken voor Vlissingen en voor Oost-Souburg. Met dat be sluit is volgens GroenLinks nog niets gedaan. GroenLinks kraakt ook kriti sche noten richting welzij nsin- stellingen in het dorp. Die doen volgens de fractie niet veel voor jongeren. De partij vraagt het college of zij de oorzaak weet van dat probleem en of het niet tijd wordt dat de gemeente in samenspraak met de Souburgse jeugd een integraal jongerenbe leid ontwikkelt. Wanneer de pupillen van Potin zich geplaatst hebben voor een Zomer Nederlands Kampioen schap, traint de Oost-Soubur ger hen in het 50-meterbad in Middelburg. „Dat is nodig voor het uithoudingsvermogen en het halen van limieten voor kampioenschappen. Ik weet niet hoe wij de gemotiveerde zwemmers het zelfvertrouwen kunnen geven zonder een 50- meterbad." Verlies De Souburger is niet tegen de bouw van een nieuw zwembad, maar hij vindt dat met de sloop van de bestaande banen in Mid delburg en Vlissingen, teveel baden verloren gaan. „Nu zijn er twee wedstrijdbanen van 25 meter, een instructiebad van 15 meter en twee recreatie/buiten baden van 50 meter. En wat krij gen we hiervoor in de plaats? Een bad van 25 meter en een in structiebad, Wethouder Brakman van het Stadge westelijke zwembad heeft Potin toegezegd het ver zoek te betrekken in het pro gramma van eisen. Daarbij heeft Brakman duidelijk ge maakt dat de omvang van het zwembad afgestemd wordt op het aantal inwoners.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 19