Lobby voor Van Eyck museum moeten beta,en voor Hall© wereld Rodney ontredderd na diefstal pup Laswerk veroorzaakt brand bezoek schoolarts Pettens kernafval blijft nog zeker zes weken weg Monument voor overleden architect in Middelburg Middelbare scholen zeeuwse almanak Natte droom 9 wJ ?ZC zeel la vrijdag 26 f n< abruari 1999 Geen contract en bellen voor f 0,25 /min. Geen rekening en bellen voor f 0,25 /min. LIBERTEL Dit is de periode van de natte dromen, alth&ns voor een on zer collega's. Bram - zo heet- ie - is namelijk een fervente watersporter en bij het nade ren van de jaarlijkse Hiswa- ivatersportbeurs in Amster dam loopt hij knorrend voor genietend door het pand. Maar Bram is ook Zeeuwser dan Zeeuws Meisje. En om dat hij weet dat er op onze bu relen allerhande gratis en treekaartjes binnenzeilen onderneemt hij de laatste da gen nogal ivat bedeltochten. Tot nu toe tevergeefs. Maar Bram is een volhouder- tje. Dus toen iemand hem in fluisterde het eens bij de hoogste baas te proberen, toog hij opgewekt op pad. Hij stapte onverveerd de direc tiekamer binnen en vroeg of „er hier misschien gratis His- wa-kaartjes waren binnen gekomen". De directeur rukte zich los van een stapel papieren en antwoordde knorrig: „Wat zou ik daar nu mee moeten doen?" Bram riposteerde sterk: I „Daarom kom ik juist bij u. j Want als u niet weet wat u er mee moet doen, dan kunt u ze aan mij geven", en leverde daarmee het onweerlegbare beivijs dat gevatheid zich soms vermomt in een zekere sloomheid. Bram mag naar de Hiswa, op J onze kosten. Want zoveel slagvaardigheid weten wij wel te waarderen. En de directeur: ach, die kent zijn pappenheimers. Vanaf nu belt u met Libertel Daltarief van r vragen We horen graag van u. oor Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Er is een seri euze lobby op gang gekomen om alsnog het door Aldo en Hannie ran Eyck ontworpen museum in de Maisbaai in Middelburg te bouwen. Landelijk heeft direc teur Rudi Fuchs van het Stede lijk Museum in Amsterdam zijn chouders onder dit plan gezet. n Zeeland vormt D66 de spil ran de lobby en zijn contacten elegd met commissaris van de oningin W. van Gelder en de .Iiddelburgse burgemeester L. ipahr van der Hoek. Als Aldo an Eyck Museum moet het ge- ouw een monument worden ter lagedachtenis aan de in januari (verleden architect. )e lobby wordt omzichtig ge roerd, omdat de kwestie in Mid- ielburg gevoelig ligt. In êptember 1993 besloot de ge- aeenteraad na jaren van dub ben het museum te bouwen, toen voor 7,5 miljoen gulden. Vanwege de datum en de stem verhouding kreeg het gebouw de naam Museum 13/IX. Toen anderhalf jaar later de samen- stelling van de gemeenteraad was veranderd, werden de bouwplannen afgeblazen. Inmiddels heeft de gemeente Advertentie Advertentie Middelburg samen met de pro vincie nieuwe plannen voor een museum voor hedendaagse kunst, bij voorkeur te vestigen in het huidige Stadhuis. Zowel gemeente als provincie heeft daarvoor alvast een miljoen gulden opzij gezet. Na het overlijden van Aldo van Eyck, op 14 januari, is het idee gerijpt dat gemeente en provin cie hun plannen ook kunnen realiseren in het gebouw van de Van Eycks, waarvoor het ont werp panklaar ligt. Mede na mens Hannie van Eyck heeft kunsthistoricus Ad Petersen, een goede vriend van Aldo van Eyck, Rudi Fuchs benaderd. Karei Appel De museumdirecteur zegt dat hij donderdag nog contact heeft gehad met schilder Karei Appel die nog steeds bereid is de bin nenwanden van de ronde om- heinigen van het museum te schilderen en stukken uit zijn verzameling in bruikleen te wil len geven. Het Stedelijk Muse um is eveneens bereid werk af te staanvoor exposities in een Middelburgs Aldo van Eyck Museum. Fuchs is ook aangespoord door de Amsterdamse wethouder voor cultuur J. van der Giessen (D66) die goede contacten on derhoudt met Zeeuwse partijgenoten. Volgens R. Basti- aanse, de lijsttrekker bij de Sta tenverkiezingen, is de Middel burgse raadsfractie van D66, die in 1995 tegen was, inmiddels voorstander van een Van Eyck Museum. Fractieleider D. Goe- degebuure bevestigt dat. Van der Giessen, die in Veere een vakantiewoning bezit, heeft de kwestie ook besproken met Van Gelder en Spahr van der Hoek. Van Gelder bevestigt afspraken Landelijke dekking en bellen voor f 0,25 /min. Middelburger looft twee mille beloning uit voor teruggave Twee carports en een auto gingen verloren bij de brand in de Blikkenburg in Vhssingen. door Miriam van der Schot VLISSINGEN - In een carport in de Blik kenburg in Vlissingen is donderdagavond een ontploffing geweest bij de auto die daar geparkeerd stond. Door de steek vlam en de grote brand die daarbij ontstond, zijn twee carports en de auto uitgebrand. Hoewel de brandweer aanvankelijk dacht dat er nog mensen in of onder de auto la gen, bleek dat niet het geval. Wel is één persoon ter observatie naar het zieken huis vervoerd. De explosie is vermoedelijk ontstaan doordat er las- en slijpwerkzaamheden aan de auto werden uitgevoerd. „We hoor den dat twee volwassenen en een kind aan de auto bezig waren", vertelt brandweer commandant D. Murre van de brandweer Vhssingen. „Toen we kort na de melding omstreeks 21.00 uur aankwamen, zagen we dat het dak van de auto was ingestort. foto Ruben Oreel Nadat we contact hadden gelegd met om wonenden zagen we dat de drie personen overstuur binnen zaten. Zij zijn toen het gebeurde zo snel mogelijk het huis in ge rend. Ze zijn niet gewond geraakt." In de carport stond nog een gasfles. Door dat de brandweer die koel kon houden, is de gasfles niet ontploft. De carports aan de overkant van de straat hebben brand schade opgelopen. De brandweer schat de schade, afgezien van de auto, op 80.000 gulden. AdvertentieAdvertentie door Ben Jansen VLISSINGEN - De witte pak ken voor mannen en loden schorten voor vrouwen die de Socialistische Partij en Green peace Zeeland deze week als nieuwe klederdracht in het vooruitzicht stelden, kunnen voorlopig in de kast blijven. De eerstkomende anderhalve maand zijn nog geen transpor ten hoogradioactief afval uit Petten naar het nucleair opslag centrum Covra in Borssele te verwachten. Minister J. Pronk (VROM) heeft de directie van de kerncentrale Dodewaard laten weten dat aanvragen voor transporten van radioactief materiaal af komstig van kernreactoren met de grootste zorgvuldigheid wor den bestudeerd en beoordeeld. Die zorgvuldigheid betekent dat deze aanvragen in het ver- Man gewond door motorzaag GOEDEREEDE - Een 41-jarige man uit het Flakkeese Goede reede is zwaargewond geraakt bij het omzagen van een boom op een plaatselijke camping. Tijdens de werkzaamheden liep de motorzaag vast en sloeg te rug. Daarbij raakte het zaag blad ter hoogte van de elleboog de binnenkant van zijn arm en werden de biceps doorgesne den. Ook werden het bot en het gewricht beschadigd. Het slachtoffer is met een ambulan ce vervoerd naar het ziekenhuis in Dirksland en later voor speci alistische hulp overgebracht naar het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Gestolen: Rottweiler-pup, luistert naar de naam Chyba. Bijzondere kenmerken: witte stip op de borst. Beloning van tweedui zend gulden. Pamfletten met deze inhoud hangen overal in Vlissingen, Middelburg en Goes. Rodney Edwards uit Middelburg hoopt op deze ma nier zijn vier a vijf maanden oude hond terug te krijgen. Het dier werd in de nacht van vrijdag 29 op zaterdag 30 ja nuari gestolen uit zijn woning in het Hof van Sint Jan. Meer dan wat telefoontjes en een Goesenaar die een flauwe grap wilde uithalen, heeft de zoek actie niet opgeleverd. Rodney trok vier weken gele den op vrijdagavond de deur van zijn woning achter zich dicht om uit te gaan. Chyba zat in zijn mand én met zijn riem vast aan de keuken. Een uur later kreeg Rodney te horen dat er was ingebroken in zijn huis. Behalve een computer, een kluisje, en-tientallen cd's met een totale waarde van on geveer tienduizend gulden, was ook Chyba verdwenen. De pup kan nooit zijn wegge lopen in de consternatie, want alle deuren van de woning in het Hof van Sint Jan gaan au tomatisch op slot. Rodney zit namelijk in een rolstoel; de deuren van zijn appartement en van het trappenhuis zijn aangepast. Iemand moet Chy ba doelbewust hebben meege nomen. De kluis werd later teruggevonden richting Arne- muiden. Van de pup ontbreekt sindsdien elk spoor. Chyba was ongeveer twee maanden in Middelburg. Rod ney had de pup voor duizend gulden gekocht van een fokker Rodney Edwards: „Als ik Chyba maar terugkrijg." foto Ruben Oreel in Leersum. De reu moest een plaatsvervanger worden voor de vijf jaar oude Tyson, die Rodney noodgedwongen moest laten inslapen omdat het dier leed aan kanker. „Chyba is een hartstikke speels dier. Als hij naast me liep, wilde hij voortdurend bij me op schoot springen. Hij was echt een mafkees, een schoot hondje. We begonnen nu net een beetje aan elkaar te wen nen." Advertenties op Maximaal TV en in de PZC, hadden geen ef fect. Telefoontjes naar de dierenasielen en naar dieren artsen hielpen ook niet. De on geveer tweehonderd pamflet ten die Rodney samen met vrienden opplakten, leverde wel wat telefoontjes op, maar leidde niet tot de terugkeer van Chyba. „Mensen leven echt mee, maar als ik ging kij ken, was hij weer pleite." Grapjassen die denken met een nieuwe pup de tweedui zend gulden beloning in de wacht te slepen, zullen van een koude kermis thuiskomen. Chyba en Rodney zullen el kaar meteen herkennen. „Als hij mij zag, begon hij direct te blaffen en te kwispelen. Hij is nu nog in de groei, maar ook over tien jaar zou ik 'm nog steeds herkennen." Liefde Rodney is een dierenvriend. Honden zijn hem liever dan mensen. „Een hond is altijd je beste vriend. Vriendinnen kunnen bij je weglopen; hon den niet. Waarom iemand Chyba heeft meegenomen Om mij verdriet te doen? Ik weet 't echt niet." Rodney heeft wel een vermoe den wie de pup heeft meegeno men, maar durft zijn vermoe dens niet uit te spreken, omdat hij daaivoor geen bewijzen heeft. Op de suggestie om voor de helft van de beloning een nieuwe hond te kopen, rea geert Rodney verbaasd. „Daar krijg ik Chyba toch niet mee terug Elke hond geeft andere liefde. Je krijgt nooit dezelfde hond terug." De computer, de printer en de cd's hoeven wat Rodney be treft niet terug te komen als morgen Chyba maar weer op de stoep staat. „Dingen zijn vervangbaar. Er hoeft geen po litie bij te komen, als ik die hond maar weer terug krijg. Dan is alles vergeven en verge ten." - Geen abonnement en bellen voor f 0,25 /min. Geen aansluitkosten en bellen voor f 0,25 /min. door de gemeenten, wacht nog steeds op twee miljoen gulden. De Zeeuwse gezondheidsdienst 'presteert onder de maat.GGD- directeur V. Slenter het gisteren de Zeeuwse bestuurders weten dat door uitstel van extra mid delen de werkdruk bij zijn per soneel steeds zwaarder is ge worden. De Inspectie voor de Gezondheidszorg heeft de Zeeuwse gemeenten gesom meerd haast te maken. GGD- voorzitter. A Moerland, zelf wethouder op Tholen, heeft be grip voor het ongeduld en dringt bij de andere gemeenten aan op actie: ..We zitten op het vinken touw." Op de komende GGD- vergadering in april moet de fi nanciering rond zijn. Vertragend Gisteren bleek dat lang niet alle Zeeuwse gemeenten dan die duidelijkheid kunnen geven. Dat de raden eerst nog goedkeu ring moeten geven aan een ge wijzigde GGD-begroting, waarin meer rekening wordt ge houden met de grote van de ge meenten, werkt vertragend. „Voor 1 april zijn we er in Rei- merswaal niet mee klaar", sprak burgemeester A Verbree. Pikant detail is dat in een aantal gemeenten het GGD-geld al tij Advertentie volg niet binnen de voorheen ge bruikelijke termijn van vier tot zes weken kunnen worden afge handeld. Inspectie Dat heeft ook gevolgen voor het vervoer van bestraalde splijt stofelementen uit de hogeflux- reactor op het terrein van het Energieonderzoek Centrum Nederland in Petten. Deze transporten vallen onder de nauwgezette inspectie en con trole die Pronk eind vorig jaar in het vooruitzicht heeft gesteld. Volgens een woordvoerder van VROM is nog geen aanvraag in gediend om containers met ma teriaal uit Petten naar Borssele te laten komen. Dat betekent dat het wanneer de aanvraag op het ministerie uit de fax rolt nog vier tot zes weken duurt voordat de toestemming wordt verleend. Milieuorganisaties als Green peace en WISE hebben al aan gekondigd de transporten uit Petten niet ongehinderd te zul len laten passeren. Advertentie Geen opzegtermijn en bellen voor f 0,25 /min. met Van der Giessen over het to nen van collecties uit Amster damse musea in Middelburg, maar ziet dat los van het streven een Aldo van Eyck Museum te realiseren. „Bij het eerste ben ik actief betrokken, tegenover het tweede sta ik positief maar op afstand. Destijds is het plan de grond in geboord en dat vind ik nog steeds doodzonde." Spahr van der Hoek heeft onder anderen met Van Giessen over de kwestie heeft gesproken: „Aan de poorten van Middel burg wordt stevig gerammeld op dit punt, niet alleen van bin nen maar ook van buiten. Ik constateer dat met genoegen, dat is een opportunity voor de gemeente dit onderwerp weer bespreekbaar te maken. In mijn ogen is die fase trouwens nog niet bereikt." De burgemeester benadrukt slechts 'waarnemer' te zijn. Gedeputeerde G. de Kok (cultuur) heeft geen geluiden ontvangen dat het Stadhuis in Middelburg niet langer de meest gewenste locatie voor een nieuw museum is. Mocht echter vanuit Middelburg een eenduidig sig naal komen vóór een Aldo van Eyck Museum in de Maisbaai, dan zal hij daarvoor 'niet onge voelig' zijn. zie ook pagina 18 Advertentie door Arjan van Westen GOES - De Zeeuwse middelba re scholen die bezocht worden door een schoolarts moeten daarvoor gaan betalen. Dat heeft het algemeen bestuur van de GGD Zeeland donderdag be slist. De GGD, die in grote geld nood verkeert, brengt voortaan bij de dertienjarige leerlingen zes gulden per leerling in reke ning. Scholieren in de grotere steden gaan voor medische con trole naar een servicepunt. Iedere dertienjarige moet voor een preventieve controle naar een schoolarts. Vroeger bezoch ten medici alle scholen. Omdat de GGD is afgeslankt, kan deze service niet meer worden gege ven. Servicepunten zijn ter ver vanging opgericht. Ouders krijgen een oproep om met hun kinderen langs te komen. Maar slechts de plaatsen met onge veer 20.000 inwoners beschik ken over zo'n voorziening. De schoolarts is de kleinere scholen in de afgelegen gebieden dan ook gewoon blijven bezoeken. Basisonderwijs De GGD heeft plannen om de 'zes-gulden-regeling' door te trekken naar het basisonder wijs. Ook daar is het dichtstbij zijnde servicepunt voor veel leerlingen te ver. Zo heeft de ge meente Borsele met 14.000 gul den de schooldokter weten te behouden. Mochten de scholen door de regeling in de proble men komen, dan kunnen ze als nog bij de gemeenten aanklop pen, meent het GGD-bestuur. De servicepunten staan ter dis cussie. Eerder werd bekend dat met name kinderen uit sociaal zwakkere milieus verstoken blijven van medisch onderzoek. Ouders ontbreekt het aan moti vatie om de kinderen naar de schoolarts te brengen. En de scholen durven het niet altijd aan de leerlingen in schooltijd op pad te sturen. De GGD, die wordt betaald

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 17