Jaar langer werken in de haven Nigeria is politieke tijdbom HÉ PZC financiën en economie woensdag 24 februari 1999 1 Nieuw land Gulden verdwijnt uit woordenschat Aantal toeristen uit buitenland groeit langzamer Meeste bedrijfsfraudeurs zitten in de top Plan FNV Bondgenoten om miljoenengat in Rotterdam te dichten Telecom werkt aan fileprobleem DEN HAAG - De mobiele telefoonbedrijven wollen antennes plaatsen op wegportalen, waaraan de verkeersborden boven de weg hangen. Dit initiatief moet de drukte op het mobiele netwerk tijdens massale filevorming op de wegen tegengaan. Door het extreme winterweer ontstonden begin deze maand niet alleen lange files op de snelwegen, maar ook op het mo biele net. De filegangers grepen in groten getale naar de tele foon om te melden dat zij verlaat waren. Volgens KPN lag het netwerk niet plat. maar was de drukte wel te vergelijken met die tijdens de jaarwisseling. De nog prille plannen van KPN Telecom, Libertel, Telfort, Dutchtone en Ben over de extra antennes gaan eind maart naar Rijkswaterstaat dat de wegportalen beheert. ANP Brits tekort naar recordhoogte LONDEN - Het tekort op de Britse handelsbalans is in 1998 gestegen naar een hoogte die in bijna tien jaar niet meer is be reikt. Er werd door Groot-Brittannië voor 20,6 miljard pond sterling 66,7 miljard) meer ingevoerd dan uitgevoerd. Dit heeft het Britse bureau voor statistiek gisteren bekendge maakt. De stijging is vooral te wijten aan het ineenstorten van de exporten naar de Aziatische crisislanden. Het handelste kort bedroeg in 1997 nog 11,9 miljard pond. Deverwachting is dat de Britse handelspositie dit jaar niet verbetert. KRF/ANP Extra kosten kabeldoorgifte DEN HAAG - Populaire commerciële televisiestations horen in het basispakket thuis. Verkapte prijsverhogingen door de invoering van 'pluspakketten' mogen niet. De consument moet zijn zenderpakket zelf kunnen samenstellen en niet ge dwongen zijn voor één kabelaar te kiezen. Dat is de kern van het kabelbeleid van de Consumentenbond. De bond riep staatssecretaris Van der Ploeg (Mediazaken) gis teren op in te grijpen als het basispakket van zeker vijftien zenders meer dan 12 per maand gaat kosten. ANP Morton richt zich op Delfzijl DELFZIJL - Het chemiebedrijf Morton International wil zijn activiteiten in Nederland en Duitsland concentreren in Delf zijl en daar een nieuwe fabriek bouwen. Het gaat om een in vestering van 75 miljoen. De nieuwe fabriek levert zo'n hon derd arbeidsplaatsen op. Morton International is een Amerikaans concern. Het bedrijf heeft in Delfzijl al een vestiging waar 69 mensen werken. Morton heeft voorts vestigingen in Amersfoort en Bremen. In die steden hebben de stadsbesturen plannen om op het terrein van de fabrieken woningen te bouwen. Volgens een woordvoerder van Morton in Delfzijl vindt de di rectie het aantrekkelijker om de productie over te hevelen naar Delfzijl. ANP Minder bankovervallen in 1998 AMSTERDAM - Het aantal overvallen op bankfilialen is vo rig jaar met negentien procent teruggelopen tot 165. De poli tie heeft 44 procent van deze zaken weten op te lossen, aldus de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB). Het enthousiasme over de daling wordt getemperd door de toename van geweld bij de overvallen. Een op de vijf bankro ven gaat volgens de NVB gepaard met explosieven, pistolen of zelfs voorhamers. Dat is een verdubbeling vergeleken met 1997. Er raakten dan ook meer medewerkers en klanten ge wond: 24 tegen zestien in 1997. De fraudeloketten van de NVB, die in oktober opengingen, hebben ruim tachtig fraudeurs opgeleverd. Onder de daders bevinden zich 34 personen die hoge posities vervullen bij cri minele organisaties, aldus de belangenbehartiger van de ban ken. ANP van onze redactie economie AMSTERDAM - Leidingge venden zijn de grootste frau- ders binnen bedrijven. Chefs, managers en bedrijfsleiders zijn verantwoordelijk voor in totaal driekwart van het totale aantal fraudegevallen dat in 1998 in Nederland werd ge pleegd. Dit staat in een rapport van Hoffmann Bedrijfsrecherche uit Amsterdam dat is gespecia liseerd in de misdaad binnen het bedrijfsleven. Hoffmann noemt het hoge percentage da ders met een leidinggevende functie in de ondernemingen 'ronduit verontrustend'. Om de ontwikkeling een halt toe te roepen moeten bedrijven hun leidinggevenden screenen voordat ze in dienst komen, vindt directeur G. Hoffmann. In totaal is 18,5 procent van de daders manager, 7,5 procent is chef en hetzelfde percentage is bedrijfsleider, aldus de statis tieken. In veel gevallen zijn het nieuwelingen die binnen hun bedrijf op dievenpad gaan. Zo werkt zeventien procent van de daders een jaar binnen het be drijf, tien procent twee jaar en elf procent drie jaar. Maar ook de 'oudere generatie' doet mee. Maar liefst twintig procent werkt zes tot tien jaar binnen het bedrijf, elf procent is elf tot twintig jaar aan het bedrijf verbonden, en dertien procent werkter 21 tot dertig jaar. Volgens de gegevens van Hoff man vinden de meeste fraudes plaats bij handelsbedrijven (53%) en dienstverlenende be drijven (28%). Bij de ondernemingen wordt door de daders vooral gezocht naar geld (45%) of goederen (44%). De redenen dat werknemers stelen is in eenderde van de ge vallen een financiële. ANP door Gert Onnink BOTTERDAM - Zo n 4.500 ha venwerkers moeten een jaar langer doorwerken voordat ze vervroegd kunnen uitreden. Met dit plan wil FNV Bondgenoten het miljoenengat in de Rotter damse havenpensioenen dich ten. In 1996 spraken havenbonden en havenwerkgevers af dat alle werknemers op 60-jarige leef tijd en met behoud van tachtig procent van het loon de haven vervroegd konden verlaten. Achteraf bleek deze afspraak een tekort van zo'n 350 miljoen gulden op te leveren. ,We gaan uit van een collectieve oplossing en hebben gezocht naar een middenweg: we leggen delatnuopöl jaar", sprak FNV- bestuurder N. Stam maandag avond na afloop van een bijeen komst waarin ruim honderd ka derleden drie verschillende Continental op Schiphol SCHIPHOL - De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Conti nental Airlines gaat Schiphol opnemen in haar netwerk. Vanaf 16 juli begint de maat schappij een dagelijkse dienst tussen Schiphol en New Yor k/Newark. Vluchtcoördinator Wijkhuizen bevestigt dat. De aankondiging komt temid den van speculaties over uit breiding van de alliantie rond KLM met Air France. Continen tal werkt in een aantal opzich ten al samen met Air France. KLM's Amerikaanse alliantie- partner Northwest Airlines heeft al een belang in Continen tal. AJVP voorstellen kregen voorgelegd. Een referendum moet over an derhalve maand duidelijk ma ken welk scenario zal worden gehanteerd. Volgens Stam was er onder de kaderleden in de Rotterdamse haven de meeste steun voor het scenario met ver vroegd pensioen met 61 jaar. De bond wil overigens in de aparte CAO-onderhandelingen met de verschillende havenbedrijven alsnog proberen een vervroegde uittreding bij 60 jaar af te spre ken. Optas FNV Bondgenoten zei af te wil len van Optas Pensioenen, het bedrijf waarbij het vroegere pensioenfonds voor de haven (P VH) is ondergebracht. Het con tract met Optas, waarin volgens de FNV weinig bereidheid blijkt om een oplossing te vinden, loopt nog 5,5 jaar door. De bond voert al gesprekken met enkele verzekeringsconcerns, waaron der Nationale Nederlanden. FNV Bondgenoten stelt dat een nieuwe verzekeraar wel 175 miljoen gulden moet meebren gen om het tekort te repareren. Maar daar staat volgens de bond wel tegenover dat het con cern niet alleen kans maakt op 4.500 nieuwe pensioenpakket ten in de Rotterdamse haven, maar ook op die van de ongeveer 2.000 jonge werknemers, die na het jaar 2002 als nieuwkomers in de haven gaan werken. FNV Bondgenoten heeft enige haast met een oplossing, omdat de huidige haven-CAO eind maart afloopt. De bond, die met verschillende werkgevers (inf ormeel) overleg heeft gevoerd over de pensioenkwestie, wil de affaire het liefst voor die tijd uit de wereld hebben. Van het hoofdbestuur van de FNV heb ben de twee onderhandelaars in de Rotterdamse haven het groe ne licht gekregen om ook de pensioenen tot inzet van het overleg te maken naast de 'ge wone' looneisen. De bond brengt binnenkort een speciale pensioenkrant uit, waarin de kwestie opnieuw wordt uitge legd. Ook houdt de FNV voor lichtingsbijeenkomsten en een referendum. GPD AMSTERDAM - Nieuw land ontstaat in een uitloper van het IJsselmeer, alwaar de nieuwe Amsterdamse wijk IJburg gebouwd zal worden. Vierentwintig uur per dag en zeven dagen in de week wordt er 150.000 kubieke meter zand opgespoten. Het zand wordt op gezogen uit de vaargeul van Amsterdam naar Lemmer op een diepte van dertig meter. In 2001 worden de eerste huizen opgeleverd. In totaal zullen er 18.000 woningen in IJburg worden gebouwd. foto Marcel Antonisse/ANP door Alphons Huiskes GRONINGEN - De stuiver, het dubbeltje, het kwartje, de piek, de daalder en de knaak. Decen nia lang waren ze vertrouwd bezit. Niet alleen in onze porte monnee, ook in onze woorden schat. Het Nederlands is verge ven van de woorden, gezegden en uitdrukkingen die terug te voeren zijn op geld. Op de markt is een gulden een daalder waard, maar hoe moet het na 2002 als die gulden en die daal der plaats maken voor de euro? Is die eerste klap straks een 'tweuro' (twee euro) waard of blijft het gewoon de oude ver trouwde daalder? ,.Het is niet te voorspellen", zegt prof G.J. de Haan van de facul teit der letteren in Groningen. „Ik denk dat veel uitdrukkingen zullen blijven bestaan, al wor den ze op den duur ondoorzich tiger. De gebruiker gaat het verband met de oorsprong ver geten." Zo zullen er ook in de toekomst mensen blijven die alleen 'voor de God zij met ons' m actie komen, al zullen ze de link met de tekst op de rand van de oude gulden niet meer ma ken. Botje bij botje De zeggingskracht van spreek woorden en gezegden bleek in het verleden al zo sterk dat ze ook zonder hun oorspronkelijke context bleven bestaan. Wie bij voorbeeld denkt dat iemand een deel van zijn hoofd verliest als hij zijn laatste oordje versnoept, zit er goed naast. En nog steeds leggen Nedexdan- ders botje bij botje, als ze geza menlijk de kosten dragen. Maar slechts weinigen zullen nog we ten dat het botje van de Middel eeuwen tot ongeveer 1490 een zilveren muntstukje was. En de duit die we spreekwoordelijk in het zakje doen is al lang niet meer het oude geldstukje (ter waarde van het achtste deel van een stuiver). Taalverarming Zo zal het ook gaan met het kwartje en de gulden, voorspel len Lian Derks en Luud de Brouwer, die op een speciale In ternetpagina aandacht vragen voor de euro en de taal. „Ko mende generaties zullen het kwartje en de gulden alleen nog kennen uit de spreekwoorden en gezegden. Onze taal heeft veel gebr ui k gemaakt van de munten die in ons verleden een belang rijke rol hebben gespeeld. Dat alles, dat hele referentiekader, zal gaan verdwijnen. We kun nen in dit verband gerust van taalverarming spreken." In een bijdrage dat te voorko men hebben Derks en De Brou wer geïnventariseerd hoe rijk aan geld het Nederlands is. De resultaten van dat monikken- werk heeft geresulteerd in een fraai vormgegeven Internetsite. Wie wil weten waar hij het ei genlijk over heeft als hij zegt er gens honderd 'Pietermannen' voor te hebben betaald, kan er zijn hart op halen. Engelse termen Dat de monetaire eenwording de taal zal beïnvloeden staat ook volgens professor De Haan als een paal boven water, maar hij is niet bang dat het tot echte taalverarming zal leiden. Inte gendeel. „Mensen hebben be hoefte om zich uit te drukken. Dus komen er nieuwe uitdruk kingen bij. Dat zie je ook in an dere sectoren. Toen ik als jonge tje voetbalde kenden we alleen Engelse termen. Corner, keeper, goal en penalty. Je ziet nu dat die vervangen worden door de Ne derlandse equivalenten. Ik voorspel hetzelfde bij de com putertechniek. Allemaal Engels termen. Daar komen op den duur Nederlandse voor in de plaats." Kwintje Het is niet uitgesloten dat zo'n zelfde ontwikkeling ook plaats vindt na de introductie van de euro. Een voorzichtig begin is er. Er zijn al nieuwe woorden in de maak, zo blijkt uit de reacties op de Internetsite van Derks en De Brouwer. 'Kwintje' inplaats van het kwartje, een 'halfje', voor vijftig eurocenten en de 'tweuro' voor het muntstuk van twee eu ro. Wellicht is de spreekwoordelij ke eerste klap in de toekomst niet langer een daalder maar een tweuro waard is. En wie weet, wordt je straks nooit een 'kwintje' (twintig eurocent) als je voor een dubbeltje geboren bent. De Haan sluit dergelijke verbasterde gezegden niet uit. „Zeker als iemand dat op televi sie gaat gebruiken is de kans groot dat het gebeurt." Sommige uitdrukkingen blij ven ondanks de nieuwe munt buiten schot. Zo blijft het ook met de euro mogelijk om ergens munt uit te slaan. En met gelijke munt betalen wordt in Europa natuurlijk helemaal een fluitje van een cent. GPD door Frans van den Houdt PORT HARCOURT - De Ogo- ni-activist moet hartelijk la chen om de plannen van Shell om 8,5 miljard dollar te inves teren in het olierijke zuiden van Nigeria. „Wij hebben Shell uit Ogoni-land verdre ven en willen niks meer met hen te maken hebben. Wij wil len hun hulp niet. Shell heeft het hele ecosysteem van de Ogoni's vernietigd en heeft op schandalige wijze stammen tegen elkaar uitgespeeld. Dan moeten ze nu niet ineens den ken dat ze het met geld alle maal weer goed kunnen ma ken", aldüs Alex Abura. De Niger-delta in het zuiden van Nigeria produceert meer dan negentig procent van 's lands ruwe olie. Maar de inwo ners van het gebied zijn straat arm, ontberen de eenvoudigste voorzieningen (drinkwater, wegen, elektriciteit, onder wijs, gezondheidszorg) en staan bloot aan allerlei levens bedreigende gevaren die uit de oliewinning voortvloeien. Bo vendien wordt de bevolking geteisterd door grove schen dingen van cle mensenrechten, op grotere schaal dan elders in het land. „Temidden van zo veel rijk dom, moeten de mensen het met minder dan niks doen", stelt Ledum Mitee, waarne mend president van de Bewe ging voor de Overleving van het Ogoni Volk (Mosop) vast. Na afloop van een conferentie in Port Harcourt van alle etni sche groepen die de delta be volken, werd vastgesteld dat de schendingen van de men senrechten hier vooral te wijten zijn aan een aantal on derdrukkende wetten en ver ordeningen die speciaal zijn gericht tegen het volk in de Ni ger-delta. „En daar deze wetten en de creten door de militairen zijn opgesteld, moeten zij ze ook weer intrekken voordat ze de macht aan burgers overdra gen. Anders draagt het leger een tijdbom over, want deze gehate wetgeving is het groot ste gevaar voor de federatie en de stabiliteit in Nigeria", zegt Mitee. De etnische groepen in het zui den van Nigeria, naast de Ogo ni onder anderen de Ijaw en Ilaje, eisen controle over hun eigen land en natuurlijke rijk dommen. Voor alle groepen moeten gelijke rechten gelden Ogoni-activist Kwanwi Wa.vi van Predo voor het kantoor van wijlen Ken Saro-Wiwa. foto Frans van den Houdt/GPD en iedere groepering moet zijn eigen taal kunnen gebruiken om de culturele en politieke ei genheid te promoten. De stam men hopen dat Nigei'ia met het vertrek van de militairen een echt federaal systeem krijgt, waardoor elke staat van zijn eigen bronnen en inkomsten gebruik kan maken. Tegelijkertijd hopen ze dat er in de nabije toekomst ook een eind komt aan de spanningen en gewelddadigheden tussen de diverse stammen. Daarbij gaat het om problemen die in de meeste gevallen door de mi litaire machthebbers zijn ge creëerd om groepen tegen elkaar uit te spelen en te verde len. „Pas dan kan de basis worden gelegd voor een echte democratie", aldus de in Port Harcourt bijeengekomen groepen. Explosief De Niger-delta is al geruime tijd explosief. Toen activist en schrijver Ken Saro-Wiwa sa men met vijf medestanders in 1995 werd opgehangen door het regime van president Sani Abacha op beschuldiging van moord, kwam de Ogoni-pro- blematiek uitvoerig onder de aandacht van de rest van de wereld. Evenals de dubieuze praktijken van de internatio nale oliemaatschappijen, waaronder Shell, die hun olie winnen ten koste van het mi lieu en van de inheemse bevol king. De wereld reageerde geschokt op alle ontwikkelingen. „Wij zijn ervan overtuigd dat Shell verantwoordelijk is voor de vernietiging van hele dorpen en grote stukken landbouw grond en dat hun samenzwe ring met de militaire regimes heeft bijgedragen aan de moord op activisten als Ken Saro-Wiwa", zegt Kwanwi Wayi, voormalig Mosop-lid en assistent van Saro-Wiwa en, door een splitsing in de Mosop, tegenwoordig directeur van Predo (Programma voor On derzoek en Ontwikkeling van de Ogoni). „Mensen leven met gasvlammen die continu ach ter hun huizen branden, zien olie uit lekkende pijpleidingen in him akkertjes sijpelen waardoor die. evenals het grondwater, onbruikbaar worden. Bomen en andere ve getatie zijn compleet verdwe nen." Aan de vooravond van de ver kiezingen die een eind moeten maken aan het militaire be stuur in Nigeria, lanceerde Shell een ambitieus en aanlok kelijk vijf-jarenplan ter waar de van 8,5 miljard dollar. Be doeld om de oliepi'oductie van het land met dertig procent te verhogen en ook het vrijgeko men gas te exploiteren. „Deze ontwikkelingen leveren Nige ria over de komende 25 jaar een twintig miljard dollar ex tra op", aldus Shell, dat ook nog wel even kwijt wil 'zeer optimistisch' te zijn dat de ^ver kiezingen voor een democratie in Nigeria zullen zorgen. Doden De betrokken gemeenschap pen zijn nauwelijks onder de indruk. Ze vinden het de hoog ste tijd worden dat van alle oliemiljoenen eindelijk eens een substantieel deel wordt geïnvesteerd in voorzieningen waarvan ze zelf profijt heb ben. Sommige groepen zetten hun eisen kracht bij met harde protesten. Tijdens een van die protesten bij Shells Forcados expoxtstation vielen onlangs nog vijf doden. En jeugdige, radicale actievoerders in War- ri, hun uitzichtsloze bestaan beu, gijzelen regelmatig bui tenlandse oliewerkers en an dere 'ex-patriates' en sabote ren de olieproductie. Voor Kwanwi Wavi van Predo is het nu de hoogste tijd dat de al in 1990 opgestelde 'Ogonx Bill of Rights' eindelijk eens wordt uitgevoerd en dat alle militairen uit Ogoni-land worden teruggetx-okken. Of het nieuwe burgerbewind hier na mei voor zal zorgen, is vol gens Wayi nog maar de vraag. GPD door Klaas Hoeneveld LEIDSCHENDAM - Het aantal buitenlandse toeristen dat dit jaar Nederland bezoekt, zal minder hard toenemen dan het afgelopen jaar. Dat komt omdat de vakantiegangers in de ons omringende landen dit jaar minder te besteden hebben. Bo vendien heeft Nederland te kampen met een harde concur rentiestrijd om de internationa le toerist. Dit zei directeur T. Schmitz van het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) gisteren in zijn jaaxrede. Schmitz verwacht een toename van het aantal buiten landse vakantiegasten in Ne derland van vier px-ocent in 1999. Nedexdand was vorig jaar de va kantiebestemming voor bijna 9,1 miljoen buitenlanders. Dat betekende opnieuw een record na het hoogtepunt van 7,9 mil joen in het jaar ex-voor. Uit Euro pa en Noord-Amerika kwamen meer bezoekers. Uit Azië deden duidelijk minder toeristen ons land aan. Om de toerist naar Nederland te halen zijn forse inspanningen nodig, stelt Schmitz. „We moe ten een enorme veldslag leve ren." Om capaciteitproblemen in hotels in de grote steden te omzeilen, tracht het NBT ook buiten de gangbare vakantiepe riodes toeristen naar Nederland te trekken. De Rembx-andtten- toonstelling is daarom bewust aan het eind van het jaar geor ganiseerd, zegt Schmitz. Het NBT zet in het gevecht om de buitenlandse toerist vooral in op de aantrekkingskracht van de steden. Nederland zal op de Duitse markt de slag moeten aangaan met Praag en Wenen. „Duitsers hebben nog onvol doende beeld van onze culturele bezienswaardigheden", aldus Schmitz. Onze oostbm-en vonn- denvoxig jaar met bijna 2,7 mil joen de grootste groep buiten landse vakantiegangers. Prijzenoorlog Het NBT mikt erop weer meer Bx-itten naar Nederland te kun nen halen. In het afgelopen jaar bleken zij vooral te profitei-en van de hoge koers van het pond sterling en de prijzenoorlog die de ferrymaatschappijen met de Kanaaltunnel ontketenden. Voor de Britten waren Nederlandse steden vooi-al inte ressant vanwege hun congres centra. Behalve in de ons omringende landen maakt het NBT dit jaar ook in Canada en de Verenigde Staten extra promotie. ANP Advertentie TOP CONTROL PANTY GLANS LYCRA/POLYAMIDE 35 DENIER MAT: LYCRA/POIYAMIDE/KATOÊN. 55 DENIER. CORRIGEERT BUIK EN BUIEN HEMA IN DIVERSE KLEUREN. LXPA 9.95 nü 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 7