Kledingzaken bang voor outlet PZC Politie Goes vermoedt brandstichting Plattelandsjongeren verrassen publiek Borsele staat op compensatie voor sluiten centrale Oostburg wil geld voor leerkrachten asielzoekersschool Stichting kondigt groot plan aan voor redding watertoren Voorzitter dorpshuis Biervliet verbaasd over vrijage Annelot zeeland Bedrijfsverzamelgebouw mogelijk op CSM-terrein Oostburg zoekt nieuwe koers Duurzaam Veilig Gemengde gevoelens over komst dumpwinkel bij ondernemers en omwonenden Regionale voorrondes kampioenschap voorlezen woensdag 24 februari 1999 z24 door Sheila van Doorsselaer SAS VAN GENT - Met de bouw van het factory outlet centre op het voormalige CSM-terrein. is het kavel nog niet volgebouwd. Project ontwikkelaar Veenman. ei genaarvan het terrein, wil de resterende 2,5 hectare ge bruiken voor de bouw van een bedrijfsverzamelge bouw. Hiermee is een inves tering gemoeid van ruim vijf miljoen gulden. Het bedrijfsverzamelge bouw zal aan de zijde van de spoorlijn worden gebouwd. Het betreft drie gebouwen met daarin ieder veertien kantoorunits. De gebouwen worden aan weerszijde als het ware ingesloten door twee grote units, met daar aan een showroom. De plan nen van Veenman staan los van de bouw van de outlet. Mocht het koopcentrum niet doorgaan, dan kan het be drijfsverzamelgebouw als nog aangelegd worden. Pro jectontwikkelaar M. Smit van Innovast, van de outlet, heeft niets met de plannen voor het bedrijfsverzamelge bouw te maken. Ook de pla nologische procedure staat hier los van. foto Willem Mieras door René Schrier GOES - Zolang het tegendeel niet is bewezen gaat de Goese politie ervan uit dat brand die dinsdagavond het pand van de firma Beriva in de as legde is aangestoken. Voor de brand weer was er aan de Stanleyweg geen redden aan. Beriva is een groothandel in interieur en tuindecoratiearti- kelen en zat tjokvol met voor raad met het oog op het nade rend tuinseizoen. Een eerste schatting leert dan ook dat er zeker voor een paar miljoen schade is. Het bedrijf is nog maar sinds augustus in Goes gevestigd en afkomstig uit Ka- pelle. Klap Op het moment dat de brand uitbrak, kort voor 21.00 uur, was een van de werknemers van het bedrijf. P. Volkers, een vrachtwagen aan de voorzijde van het pand aan het overla den. Hij was op dat moment als enige in het bedrijf aanwezig. Volkers: „Ik hoorde eerst het alarm afgaan. Ik dacht nog dat dat door mezelf kwam omdat ik te veel lawaai maakte. Di rect daarna hoorde ik een enorme klap aan de achterzij de van het pand en meteen sloegen de vlammen er uit. Dat was in de buurt van de werk plaats en het magazijn." Volkers heeft onmiddellijk alarm geslagen. De politie heeft Volkers in de loop van de avond als getuige gehoord. Op het moment dat de Goese brandweer arriveerde was ei genlijk al duidelijk dat de zaak reddeloos verloren was. De hoogoplaaiende vlammen wa ren tot ver in de Zak van Zuid- Beveland te zien. Volgens plaatsvervangend-comman- dant S. P. Oostinga werd me teen bij aankomst het sein 'grote brand' gegeven. Daarna werd de hulp van het korps van Heinkenszand en van Wol- phaartsdijk ingeroepen. Het korps van 's Heer Arendskerke hield ondertussen de wacht in de kazerne van Goes. In totaal werden vijf tankautospuiten en de ladderwagen van Goes ingezet. Verder gebruikte de brandweer een grote dompel- pomp van de Goese brandweer en een van de de regionale brandweer.Die pompten wa ter op uit een gracht die paral lel aan de Deltaweg loopt. De brandweer kon weinig an ders doen dan het vuur uit la ten woeden. Wel is voorkomen dat een flinke stapel pallets aan de achterzijde van het pand in brand vloog. Later op de avond werd een meetploeg van Noord-Beveland ingezet om na te gaan of er gevaarlijke giftige stoffen vrijkwamen. Volgens Oostinga deden zich wat dat betreft geen proble men voor. Om kwart voor elf werd het sein brand meester gegeven. C van Wely, de inspecteur die bij de politie de leiding had, had al vrij snel de conclusie ge trokken dat brandstichting niet uitgesloten was Hij zag overeenkomsten met de brand die een maand geleden miljoe nen schade aanrichtte bij een bedrijvencomplex aan de Marconistraat in Goes. Bij die brand waren er verschillende aanwijzingen dat het om brandstichting zou gaan. In diezelfde nacht een maand geleden werden meerdere con tainers met afval in brand ge stoken, op hetzelfde bedrijfs terrein De Poel, waar dinsdag ook de firma Benva in de as werd gelegd. Burgemeester D van der Zaag was voorzichtiger. Hij vond het vreemd dat eerst het alarm was afgegaan en dat er daarna een knal te horen was. Mocht er inderdaad sprake zijn van brandstichting dan moet het ergste gevreesd worden, aldus de Goese burgemeester. door René Hoonhorst AXEL - De Oost-Zeeuws-Vlaamse to neelvereniging van de Plattelandsjonge ren Zuid heeft dit jaar een zeer speciale klucht in twee bedrijven ingestudeerd. Het blijspel Hek van de dam van Hans van Wijngaarden gaat over de moeilijkheden die een toneelvereniging kan ondervinden bij het zoeken naar en het spelen van een geschikt stuk. Tegelijkertijd laat het inventieve en crea tieve manieren zien om een zaal een avond boeiend bezig te houden. Dat het publiek daarbij voor verrassingen komt te staan, garanderen de vijftien plattelandsjonge ren van de toneelclub, van wie er negen op de bühne te zien zijn De eerste voorstel ling van Hek van de dam is vanavond in het Axelse centrum 't Trefpunt Vrijdag 26 en zaterdag 27 februari spelen de platte landsjongeren gemeenschapscentrum De Drie Gehughten in Spui plat en vrijdag 5 maart is het laatste optreden in 't Meulen- gat in Sluiskil Alle vier de voorstellingen beginnen om 20 00 uur foto Charles Strijd doorMaurits Sep BORSSELE - Burgemeester J. L. M. Mandos van Borsele is boos op VVD-minister A Jor- ritsma (Economische Zaken). Hij vindt het onacceptabel dat Jorritsma niet voor vervangen de werkgelegenheid wil zorgen als de kerncentrale in Borssele in 2003 dicht gaat. Mandos eist juist niets minder dan dat. „Wie a zegt, moet ook b zeggen. Het is een politiek besluit de centrale te sluiten. Dat is een goed recht van de Haagse politiek, maar dan moet zij ook de consequen ties aanvaarden." Jorritsma vindt deze redenering 'bizar', zei zij maandagavond op een verkiezingsbijeenkomst van haar partij in het hol van de leeuw, in Heinkenszand, ge meente Borsele. De Zeeuwse economie is in haar ogen sterk genoeg om het verlies van onge veer zeshonderd banen zelf op te vangen. Zij verklaarde alleen 'iets in de voorwaardenschep pende sfeer' te willen doen. „Nou, ik verwacht wel wat meer dan dat. hoor", zegt Mandos strijdlustig. „Wat ik verwacht? Directe compensatie van werk gelegenheid natuurlijk. Hoe de overheid daarvoor kan zorgen? Daar wil ik met Jorritsma over nadenken. Banen Het argument dat Zeeland zelf wel zeshonderd nieuwe banen kan vinden voor de medewer kers van de kerncentrale, vindt Mandos 'ongepast'. „Dat doet er toch helemaal met toe. Van rij ken stelen mag dan zeker ook? Als ik met zo'n redenering zou komen in mijn gemeenteraad, word ik teruggefloten, hoor." Gedeputeerde D. J. P. Bruinoo- ge (PvdA, economie) reageert vanaf zijn ziekbed - hij is geveld door griep - aanzienlijk minder agressief. „Maar wij hebben toch ook nooit om meer ge vraagd dan voorwaardenschep pende maatregelen? En dat is volgens Jorritsma wel be spreekbaar. Ze houdt de deur nog op een kier. Wij vragen geen gesubsidieerde instelling waar zeshonderd mensen aan het werk kunnen. Wij willen dat het Rijk ons steunt bij het vinden van een werkgelegenheid in de technologische sfeer." Het bevreemdt Mandos niet da zijn compaan in de onderhand» lingen met het ministerie vai Economische Zaken terughoa dender is dan hijzelf. „De pn> vincie is van nature ook ee voorwaardenscheppend or, gaan. Wij als gemeente zijn cod creter bezig en worden door di sluiting van decentrale ook vee directer getroffen. Ik ga daaron ook verder in mijn eisen." Mandos en Bruinooge hebbei vorige week met topambtena ren van het ministerie gespro ken over compensatie vai werkgelegenheid in Borssele „Dit is kennelijk het antwoori van Jorritsma. En dat heeft mi hogelijk verbaasd", zegt Man dos. Directeur H. van Meegen vai EPZ - exploitant van de kern centrale - wil zich niet mengei in deze 'politieke discussie „Wij hoeven ook niet te zorgei voor vervangende werkgele genheid. Wij zullen eind vol gend jaar een sociaal plan op stellen en keurig overleggen me de vakbonden. We hebben daar toe nog geen stap gezet, omdat we nog steeds hopen op een her overweging van het besluit de centrale te sluiten. Dat moe dan wel voor medio 2000 gebeu ren Eind volgend jaar moetei wij beginnen met de voorberei dingen van de sluiting." Monumenten Hulst in folder HULST - De gemeente Hula beschikt over een vernieuwd monumentenfolder. Deze folde leidt bezoekers van de Rev naertstad langs de meest bijzon dere bezienswaardigheden. In een wandeling van 3,7 kilo meter worden de vijftien mom ste monumenten van Hulst aan gedaan. Een deel van de rout loopt over de stadswallen. Vai de in de folder genummerd monumenten wordt een be knopte beschrij ving en/of histo rie gegeven. Zo worden uiter aard het stadhuis en de Smt Wil libordusbasiliek belicht. Oo diverse stadspoorten, de mola de refugiums, het Reynaertmo nument en het gouverneurshiii komen aan bodDe folder is ver krijgbaar bij het VW-kantoor door Pascalle Cappetti OOSTBURG - De gemeente Oostburg vindt niet dat zij de dupe mag worden van het toe vallige feit dat de asielzoekers- school in Cadzand pas na 19 april zijn deuren kan openen. De gemeente dreigt hierdoor een fors bedrag aan inkomsten mis te lopen. De gemeente en het Centraal orgaan Opvang Asiel zoekers (COA) sturen gezamen lijk een brief naar het ministerie van Onderwijs om het Rijk te overtuigen van de onbillijkheid van de regeling. Wethouder R. Leentfaar heeft dit vorige week afgesproken met vertegenwoordigers van het COA De wethouder kreeg in dit gesprek de bevestiging dat de eerste asielzoekers pas vanaf 19 april in Cadzand arriveren. Dit betekent dat Oostburg net ach ter het net vist en pas vanaf 1 september de beschikking krijgt over middelen om de sala rissen van leerkrachten te beta len. „De gemeente mag niet met dit probleem worden opgeza deld, omdat we door omstan digheden net na die fatale da tum beginnen." De gemeente is absoluut" niet van plan het geld zelf op tafel te leggen. Leentfaar hoopt dat, nu het COA de brief steunt, dit ook met nodig is. De school heeft im mers een bijzondere positie: het gaat om een vijftigtal leerlin gen, dus niet zomaar om een paar kinderen, en om een dislo- catie op circa twaalf kilometer van de basisschool in Breskens. „We hoeven niet meteen vijf leerkrachten te hebben. Met twee kunnen we ook van start door Pascalle Cappetti OOSTBURG - De gemeente raad van Oostburg wil het ver- keersveiligheidproject Duur zaam Veilig zelf evalueren. Nog voor de eerstvolgende bijeen komst van het bestuurlijk over leg Duurzaam Veilig Verkeer, eind maart, wil het college met de fracties om de tafel om de nieuwe koers te bespreken. De 'herbezinning' betreft de aan pak van de rijksweg N61, de re constructie van de kernen en de aard van te nemen verkeers maatregelen. Voor alle leden staat buiten kijf dat de kernen Breskens, Schoondijke en IJ- zendijke hoe dan ook worden aangepakt, of Duurzaam Veilig doorgaat of niet. De commissie verkeer en sociale zaken besprak dinsdagavond de notitie die de gemeenten Sluis- Aardenburg en Oostburg geza menlijk hebben opgesteld om van het project nog een succes te maken. Volgens D66'er A Ver- hage zijn er ook bij deze visie wel wat kanttekeningen te plaatsen. De voorgestelde aac- pak van de rijksweg tussen Schoondijke en Hoek vindt hij wel erg eng en eenvoudig. „Gaan we daarmee niet ergsné door de bocht?" Ook de kernei die bij afstel of aanpassing vai Duurzaam Veilig uit beeld ver dwijnen, mogen niet buiten de boot vallen, vond hij. Wethouder L. Wille meent 'da je het niet kunt maken om de pijnpunten in Breskens Schoondijke en IJzendijke tela ten liggen'. Hij verwacht date binnen een paar maanden d» delijkheid is, binnen de eiga begroting, over de noodzakelij ke maatregelen voor Breskens de Beatrixstraat in Schoondijke en de entree van IJzendijke Laatste kern is het lastigst, om dat nog onduidelijk is wat dl Belgen van plan zijn met de Wa tervlietseweg. „Dat bepaalt ha de ingang van IJzendijkf wordt." door Joost Bosman TERNEUZEN - De Stichting Laat staan die Watertoren komt eind deze week of begin volgen de week met een 'grote klapper'. Ook zal zij zeer binnenkort een persconferentie geven over haar verdere strategie in de strijd om het behoud van de watertoren aan de Scheldeboulevard in Terneuzen. Dat verklaarde voorzitter J. Harte dinsdag avond na afloop van een verga dering van de stichting. Over datgene wat er precies staat te gebeuren, hulde Harte zich in nevelen „Woensdag middag hebben we nog een ge sprek met iemand, om te zien of hij mee wil doen", zei Harte cryptisch. „Ik kan er nog niets over zeggen, want we hebben intern afgesproken dat we dat met vooraf zouden doen De Stichting Laat die Waterto ren toch staan denkt met een in vestering van 150.000 tot 250.000 gulden de toren te kun nen renoveren Dat is aanzien lijk minder dan de drie miljoen, die werden vastgesteld door het onderzoeksburea u Grontmij Daarnaast heeft de stichting berekend dat de kosten voor interesten, schilderwerk, schoonmakers, glazenwassers, (lift)onderhoud, water en licht jaarlijks tussen de 40.000 en 50.000 gulden zullen bedragen, indien zij de toren in beheer krijgt. Kopers Voor de watertoren zou de stich ting inmiddels twee potentiële kopers hebben. Eén van hen, B. Minderhoud uit Hoek, wil in de toren een maritiem museum met foto's en films vestigen, en een zeeduikbassin aanleggen. Daarnaast moeten de jaarlijkse baten (eveneens geraamd op 40.000 tot 50.000 gulden op jaarbasis) komen uit de een bi stro, een jeugdhonk en ruimte voor scheepsmodellen. De wa tertoren is nu nog in het bezit van de Terneuzense aannemer Van der Poel, die hem wil slopen en er twee appartementtorens voor in de plaats wil zetten. Al vorens daarvoor een vergun ning af te geven, wil de gemeen te eerst de mening horen van de omwonenden en belangengroe pen. Die gesprekken zullen ver moedelijk deze of volgende week beginnen. door Sheila van Doorsselaer BIERVLIET - Directeur M. van de Graaff van de Biervlietse ser viceflat Annelot ter Walle wil dat de ouderenflat een centrumfunctie krijgt voor de Biervlietse gemeenschap. Di verse instellingen zoals de AN- BO, de ouderensoos en de Oran jevereniging maken al gebruik van de faciliteiten van Annelot. Van de Graaff ziet mogelijkhe den om samen te werken met het Biervlietse dorpshuis. Hij wil bijvoorbeeld de keuken van An nelot beschikbaar stellen voor kookcursussen die het dorps huis op touw zet. Voorzitter M. Langstraat van de stichting dorpshuis Biervliet weet niet wat ze van een eventu ele samenwerki ng moet denken „Dat Van de Graaff met ons wil samenwerken, is mij niet be kend. Hij mag dan deze plannen hebben, maar hij moet toch eerst contact met ons opnemen en ik heb nog niks van hem ge hoord. Voor er sprake kan zijn van een vruchtbare samenwer king tussen ons, zullen een paar zakken mest wel nodig zijn. Van de Graaff is momenteel in gesprek met stichting Thuiszorg om de activiteiten, die nu inhei kruisgebouw worden gehou den, over te hevelen naar Anne lot. Samen met de Stichting Kinderopvang West Zeeuws- Vlaanderen wordt bekeken of het mogelijk is buitenschools opvang voor de Biervliets jeugd in Annelot te krijgen, mits daar belangstelling voor is. Bloed prikken In de serviceflat wordt momen teel druk verbouwd en Van de Graaff zou graag zien dat ee van de ruimten eenmaal pö week ter beschikking wordt ge steld aan het laboratorium van het ziekenhuis, zodat Biervlie- tenaren die bloed moeten laten prikken, de rit naar Terneuzen of Oostburg bespaard blijft. Van de Graaff meent dat oudere be woners op deze manier meer bij de samenleving worden betrok ken. „Bewoners uit AnnelOS kunnen zo meedoen met alle ac tiviteiten. Sommigen erv arende drempel van het dorpshuis nu als te hoog." Annelot wil geen concurred van het dorpshuis worden. Van de Graaff wijst verzoeken af off feesten en partijen te mogen houden in Annelot. door Sheila van Doorsselaer SAS VAN GENT - Verschillende ondernemers, voornamelijk uit de kledingbranche, in de Sasse binnenstad vrezen een omzet daling na de komst van een fac tory outlet centre op het voor malige CSM-terrein. Het centrum zou niet aantrekkelijk genoeg zijn om bezoekers van de outlet de stad in te trekken. Om wonenden zijn vooral bezorgd over de verkeersafwikkeling als er op weekenddagen 2400 auto's door de stad moeten. Het bedrijfsleven, omwonenden en andere belangstellenden kre gen dinsdagavond in De Vlaan deren voorlichting over het fac tory outlet centre. Ook kregen zij gelegenheid vragen te stellen en hun eventuele bezorgdheid te uiten. De Sasse burgemeester J. Lonink, projectontwikkelaar M. Smit van het Utrechtse bu reau Innovast en stedebouw- kundige K. Lutjeboer van Mul- ticoncept probeerden de meeste vragen te beantwoorden. Zo zal de verkeersafwikkeling voor namelijk plaatsvinden langs de Westkade. de Poelstraat en het Schulpenpad. Volgens Smit hoeven de onder nemers in de binnenstad niet bang te zijn voor verlies van in komsten. De waar die in de out let te koop is - dure merkartike len voor een lage prijs - is niet in de binnenstad te koop en zo zit ten beide centra met in eikaars vaarwater. In de outlet komt bo vendien reclame te hangen voor winkels in de binnenstad. Bedenkingen Smit is er zeker van dat dagjes mensen nog even de binnenstad zullen gaan bekijken. Niet iede re winkelier was daar zo zeker van. Vooral Maas, van de gelijk namige kledingzaak had zware bedenkingen over de komst van de outlet. Hij was zelf naar ge lijksoortige centra in Frankrijk gaan kijken en wat hij daar zag, beviel hem allerminst. Ook Ver- meersch, eigenaar van de Inter- sportwinkel'ziet de komst van de outlet met lede ogen aan. De rest kijkt voorlopig de kat uit de boom en dat geldt ook voor de meeste omwonenden. Behalve tekst en uitleg kregen de bezoekers ook dia's- te zien van P. van de Lustgraaf van RE- DEMA consultance. Zij waren ook verantwoordelijk voor de bouw van onder andere het gro te winkelcentrum in Wijnegem. Varianten Door middel van de dia's kregen de bezoekers een idee over wat hen allemaal te wachten staat. Lutjeboer presenteerde twee plantekeningen van de outlet. De eerste variant heeft de be bouwing in een soort slinger, ge scheiden van de weg door een groenstrook en heeft twee par keerterreinen en een zogenaam de verblijfsruimte. Bij de twee de variant ligt de bebouwing in een vrij rechte lijn tegen de Westkade en is er één groot par keerterrein. Alvorens er ook maar een spade in de grond kan. moet de Sasse gemeenteraad eerst een princi pe-uitspraak doen. Ook moeten er nog vele onderzoeken gedaan worden naar de verkeerstechni sche, economische en juridische aspecten Daarbij komt tevens een stedebouwkundig/planolo gisch onderzoek. TERNEUZEN- De openbare Zeeuwse bibliotheek houdt in samenwerking met de bibliobus Zeeuws-Vlaanderen in de maand maart talrijke regionale voorleesrondes. Zo vertegenwoordigen win naars van zeven plaatselijke ba- sischolen op donderdag 4 maart hun school in de Terneuzense openbare bib .Tien leerlingen uit de groepen 7 en 8 van basisscho len uit Oostburg, Aardenburg en Sluis dingen twee dagen later eveneens naar de titel van regio naal voorleeskampioen in de West-Zeeuws-Vlaamse open bare bibliotheek van Oostburg. Alleen de beste voorlezer van ie dere school mag immers partici peren aan de regionale ronde. De Zeeuws-Vlaamse Voorlees kampioen gaat door naar Mid delburg, waar hij of zij op 17 april in de provinciale voorleesronde strijdt om de felbegeerde eerste plaats. De nationale finale - die op 19 mei te Utrecht gehouden wordt - moet uitmaken wie zich 's lands voorleeskampioen noe men mag. Terwijl 's zaterdags de Oostburgse jury,om 14u30, over de uitslag beraadslaagt, zorgen De Stormtroepers voor muziek. Ook elders in Zeeland worden soortgelijke initiatieven gehou den. Informatie is verkrijgbaar in elke plaatselijke bibliotheek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 56