Wegen van waterschap zijn duur Postbode wil óók bruine benen PZC Ernie Hennekeij mist gekibbel met Bert Bruinooge PA AU WE zeeland 23 verkiezingen Verkiezingskoorts eist tol Zeeuwse vereniging voor mensen die een beroerte hebben gehad leeuwse ingezetenen en landeigenaren betalen meer dan gemiddeld MKB verwijt provincie gebrek aan slagkracht Korte broek woensdag 24 februari 1999 door Ben Jansen SINT-ANNALAND - De VVD hoopt dat PvdA-lijsttrekker D. J. P. Bruinooge spoedig van zijn griep herstelt. Deze wens spraken de eerste man van de VVD voor de Statenverkiezin gen J. I. Hennekeij en het libera le Tweede-Kamerlid A J. te Veldhuis dinsdag uit. tijdens een verkiezingsavond van hun partij in Sint-Annaland. Ze brachten daarmee niet alleen hun recht hartelijke bekommer nis om de gezondheid van Bruinooge tot uitdrukking, maar ook hun verlangen hem donderdag tijdens een PvdA- WD-debat in Vlissingen eens goed de oren te wassen. Volgens Hennekeij en Te Veld huis gaapt in menig opzicht een kloof tussen standpunten die de PvdA op landelijk en op provin ciaal niveau naar voren brengt. Zo vond Te Veldhuis het 'raar' dat de PvdA in de Tweede Ka mer heeft besloten de kerncen trale Borssele in 2004 te sluiten, terwijl de Zeeuwse PvdA aan dringt op vervangende werkge legenheid." En met een verwijzing naar het motto 'Sterk en sociaal' van de PvdA: ..Zeeland wordt er niet sterker van als je de kerncentra le sluit en het is bepaald niet so ciaal te noemen de banen van 600 personen te laten verval len." Ook Hennekeij betrapte de PvdA erop met dubbele tong te spreken. Een WD-motie in de Tweede Kamer om aan te drin gen op spoedige uitvoering van de ook voor Zeeland belangri j ke noordelijke Zoomweg in West- Brabant. kreeg geen steun van de PvdA-Kamerfractie, terwijl de PvdA in de Zeeuwse Staten er wel een voorstander van is. De WD is ook benieuwd naar de manier waarop de PvdA in Zeeland zal omgaan met de aan wijzing van grote delen van Zeeland als gebied dat onder de Europese Vogelrichtlijn valt. Daarmee dreigen, zei Te Veld huis, economische sectoren als scheepvaart, recreatie en visse- 3 maant rij in de problemen te komen. Opmerkelijk was dat beide VVD-politici de andere partijen die aan de Statenverkiezingen in Zeeland meedoen, amper op de korrel namen. De WD en de PvdA hebben de afgelopen ja ren in het provinciaal bestuur hecht samengewerkt. Hun voormannen Hennekeij en Bruinooge worden gezien als de Bert en Ernie van de Zeeuwse politiek. Ook in Sesamstraat wordt echter wel eens gekib beld. Steeds vallen de ruziema kers uiteindelijk weer in eikaars de armen. Ware vriendschap kan wel wat hebben. MIDDELBURG - De lijsttrekkers van PvdA en CDA zijn tij delijk uitgeschakeld. „Geveld door de verkiezingskoorts", klonk het deze week opgelucht op een bijeenkomst van de VVD. De opmerking was van Jaap HennekeijDe liberale voorman weet waarover hij praat. Vier jaar geleden werd hij een dag voor de verkiezingen geveld door de griep. De verkiezings overwinning van zijn partij vierde Hennekeij thuis in Bres- kens, op het ziekbed De ziekte van Daan Bruinooge en Lous Coppoolse leidt niet alleen tot persoonlijk ongemak, maar ook tot problemen bin nen het college van Gedeputeerde Staten waar beiden deel van uitmaken. De wekelijkse GS-vergadering werd dinsdag 1 afgeblazen. Door de afwezigheid van Bruinooge en Coppool se waren er niet genoeg gedeputeerden om beslissingen te kunnen nemen. Hennekeij had verplichtingen elders en zijn partijgenoot Gert van Z wieten was met vakantie. door Esme Soesman THOLEN - Na een eerdere mislukte poging om in Zeeland een vereniging op te richten voor mensen - en hun partners - die een beroerte hebben ge had, is de zelfstandigheid van de Zeeuwse vereniging CVA Samen Verder nu een feit. Daarmee is deze regio de laat ste Nederlandse provincie waar in de behoefte aan lotge notencontact en kennisbunde ling voor 'getroffenen' wordt voorzien. Tot voor kort moesten mensen i die geconfronteerd worden met een beroerte nog aanslui- ten bij de CVA-vereniging in i Zuid-Holland. Na een voorbe reidingstijd van een jaar is vanaf 1 januari een zelfstandi- ge Zeeuwse club actief. Belangrijk, meent de kersverse voorzitter M. C. Felius. „Want Zeeland hing er, met alle res- peet voor de vereniging in Zuid-Holland, altijd een beet je bij. Mensen die door een be roerte zijn getroffen, hebben er behoefte aan te kunnen praten met mensen uit hun eigen buurt. Je deelt je leed ook mak kelijker met mensen in je eigen dorp of regio." Hersenbloeding Dat verdriet bij mensen die ge troffen zijn door een CVA (Cer- ebro Vasculair Accident) kan ontstellend groot zijn. weet Fe lius. Een hersenbloeding - een barstend bloedvat - of hersen infarct - een door een bloedpropje verstopt geraakt bloedvat - kan onder meer halfzijdige verlamming, spraak- en leesstoornissen, ge- heugen- en concentratiepro blemen opleveren. Die gevolgen vragen, vaak ook voor de partner, een verwer kingsproces. Bovendien is er behoefte aan deskundigheid. Felius: „Mensen weten vaak de weg niet. Naast het geven van steun kan de vereniging ge troffenen wegwijs maken." Dat doet de club onder meer door een bestand van advi seurs - variërend van neuro- psychologen tot fysiothera peuten - op te bouwen, waar mensen met vragen een beroep op kunnen doen. Onderling contact wordt gelegd door het beleggen van zes ledenverga deringen en twee themaverga deringen per jaar. Daarnaast kunnen leden jaarlijks zes uit gaven van het eigen vereni gingsblad Bruggenhoofd tege moet zien. Per jaar worden in Nederland zo'n 26.000 mensen getroffen door een beroerte. Het aandeel daarvan in Zee land is de in het Thoolse zorg centrum Ten Anker werkende Felius niet direct bekend. De nieuwe vereniging telt mo menteel zestig leden en een zeskoppig bestuur, waarvan de helft uit getroffenen bestaat. Het huidige ledenaantal is voor een deel te danken aan een enkele jaren geleden on dernomen poging in Zeeuws- Vlaanderen om een Zeeuwse CVA-vereniging op te richten. Door een gebrek aan mens kracht liep die poging op niets uit. Door groter te groeien hoopt het bestuur van Samen Verder in de toekomst op ieder 'eiland' een contactpersoon te vestigen, waardoor ook in de nabije omgeving samenkom sten kunnen worden georgani seerd. Subsidie Felius: „Het wachten is alleen nog op subsidie. De Neder landse Hartstichting heeft al geld toegezegd, maar we wachten nog op goedkeuring van de provincie. Daar zijn we afhankelijk van, anders blij ven de activiteiten minimaal." Samen Verder organiseert za terdag 27 februari een bijeen komst voor CVA-patiënten en hun familieleden. Dat gebeurt in verpleeghuis het Gasthuis te Middelburg, aanvang 14.00 uur. Nadere informatie: 0118- 626719. ioor Rolf Bosboom ;0ES - Ingezetenen van de eeuwse waterschappen moe enrelatief veel betalen voor het eheer van plattelandswegen, lij Waterschap Zeeuwse Eilan- |en gaat het jaarlijks om 41 gul len per woonruimte; bij het ieuwe Waterschap Zeeuws- 'laanderen dragen ingezetenen gulden bij. Landelijk ligt het emiddelde op 22 gulden. Dat lijkt uit een studie van de andbouwuniversiteit in Wa- eningen, waarvan de resulta- en zijn gepubliceerd in het iatste nummer van Het Water- chap, het orgaan van de Unie an Waterschappen, jzijn in Nederland elf water- rhappen, alleen in Zeeland en [oord- en Zuid-Holland, die regen beheren. Het gaat om j'n 6800 kilometer, waarvan ijna de helft in Zeeland. De aterschappen besteden er in itaal 125 miljoen gulden per iar aan. Via het Gemeente- en rovinciefonds krijgen zij daar- oor 54 miljoen gulden, wat be kent dat ingezetenen en inge- inden met zijn allen 71 miljoen alden moeten opbrengen, eeuwse Eilanden slaat 12.1 liljoen om; Zeeuws-Vlaande- en2,6 miljoen. IF. Jaarsma, T. van Dijk en L J. Webster hebben de manier aarop de waterschappen de «dragen omslaan op een rijtje jezet. De verschillen zijn erg root. Voor ingezetenen varieert ie bijdrage van 11 gulden bij Waterschap IJsselmonde tot naar liefst 67 gulden bij Water- ïhap Westfriesland. De keuwse waterschappen komen ip de tweede en derde plaats, jverigëns zijn de Zeeuws- laamse cijfers gedateerd 1996) en gebaseerd op de gege- ens van twee van de drie fusie- artners (Hulster Ambacht en [et Vrije van Sluis), igenaren van onroerend goed amen er in Zeeland relatief aed vanaf met een omslag van I gulden (gebaseerd op een aarde van 150.000 gulden) bij eeuwse Eilanden en 39 gulden ij Zeeuws-Vlaanderen. Het •ndelijk gemiddelde bedraagt 9 gulden. De omslag in de cate nae ongebouwd ligt bij eeuwse Eilanden gemiddeld 13 gulden per hectare) en bij eeuws-Vlaanderen hoog (17 door Maurits Sep MIDDELBURG - Het Zeeuwse provinciebestuur mist slag kracht. Volgens voorzitter J. de Boer van MKB Nederland wordt te weinig geld gehaald uit Europese en Haagse subsidie- potten. Het provinciebestuur is te bescheiden, zei De Boer dins dag op een thema-avond over de toekomst van het midden- en kleinbedrijf in Middelburg. De Boer schetste een zeer roos kleurige toekomst voor het mid den- en kleinbedrijf. „De delta Rotterdam-Antwerpen gaat enorm groeien. Daarbinnen ligt de oase Zeeland, met een goed woon-, werk- en leefklimaat. Probleem is dat Zeeland nog steeds een eilandenrijk is. Daar door hebben we te maken met cultuurverschillen, versnippe ring en een soms slechte bereik baarheid. Dat vraagt om een slagvaardig provinciaal be stuur. En daar heb ik wel wat vraagtekens bij." De vertegenwoordigers van de negen partijen die aan de Sta tenverkiezingen deelnemen, merkten op dat het provinciebe stuur slechts de voorwaarden kan scheppen voor een gezond economisch klimaat. Wel gaven zij te kennen meer met het mkb samen te willen werken. Dat (Advertentie) moet voorzitter G. P. Ververs van MKB Zeeland als muziek in de oren hebben geklonken. Hij had eerder op de avond nog ge klaagd over het gebrek aan aan dacht van de provincie. De Boer pleitte er mede daarom voor dat werkgevers, werkne mers en overheid samen een toe komstvisie gaan ontwikkelen. „We moeten gokken op een veel zijdige economische structuur, en niet alleen op toerisme en re- ci-eatie." Daarmee gaf hij tegengas aan directeur P. A Nouwen van de ANWB, die even daarvoor het enorme belang van toerisme en recreatie voor Zeeland had on derstreept: „Twee miljard aan uitgaven en negenduizend ar beidsplaatsen." Agenda Den Hoekzak Oostburg, 20.00 uur: WD-bijeenkomst met lijsttrekker J. I. Hennekeijkandidaat-Statenle den en Tiveede-Kamerlid J. te Veld huis. Du Commerce Oostburg, 19.30 uur: CD A-bijeenkomst met lijsttrekker L. Coppoolse en voorzitter van de Statenfractie J. Ramondt Schuttershof Middelburg, 19.00 uurDebat GroenLinks/Delta An ders over 'Vitaal Zeeland' onder lei ding van P Rosenmöller, fractie voorzitter GroenLinks in de Tweede Kamer. het hoogst van allemaal. Het percentage dat de categorie bij draagt aan de totale omslag valt daardoor ook hoog uit: 17 pro cent. Berekening De onderzoekers vinden een vaste verdeelsleutel 'onge wenst', omdat het belang van de verschillende categorieën in el ke regio kan verschillen. Wel ad viseren zij de waterschappen al lemaal dezelfde methode te hanteren om de omslag te bere kenen, waarbij ook rekening kan worden gehouden met loka le kenmerken en het gebruik van wegen door bepaalde cate gorieën. Waterschap Zeeuwse Eilanden voelt daar weinig voor en ziet de beheerde wegen liever als col lectief goed. De uitkomsten van het onderzoek zeggen J. Tuin- hofhoofd sector middelen, wei nig. „Het is een constatering, meer niet. Waterschappen zijn nu eenmaal verschillend, dus het is allemaal heel relatief. Het gaat erom wat je met het geld doet. Wij hebben een fijnmazig wegennet van tweeduizend ki lometer dat we doelmatig en zo goed mogelijk in stand proberen te houden." ^eeVvan wo°nc 0ee«- dan meteeO Marconistraat 15, GOeS. tel. 0II3-220840 INTER/WEUBEL De Zeeuwse Waterschappen vragen relatief veel voor het beheer van ruim drieduizend kilometer plattelandswegen, zoals (foto) de The- uniswegelingin's-HeerAbtskerke. foto Willem Mieras :oor Ben Jansen interse buien, zware wind stoten en een temperatuur ;an 5 graden. Niet bepaald het teer om aan een korte broek te ienken; of het moet zijn uit hun- ering naar zomerse omstan- ligheden. Voor de ambtenaren bond AbvaKabo vormt hel gure teer echter geen beletsel om bij ie Commissie Gelijke Behande- ing te bepleiten dat PTT Post in aar kledingpakket een korte roek voor mannelijke postbo- fen opneemt. De bond heeft ich dinsdag tot deze instantie ewend omdat vrouwelijke ostbezorgers wél iets luchti- ers in hun kledingkast hebben angen: een broekrok. Er is veel orecht in de wereld. Ie korte broek voor postboden lijkt een heikele zaak. Vanwe- e de actuele weersomstandig- eden hullen de meeste postbe- tellers zich in een degelijk rood ?genpak, voorzien van het PTT tost beeldmerk. In deze uit monstering zijn ze op hun ronde [raag tot een praatje bereid. Ja, Een bermuda in de garderobe lou wel prettig zijn. Ze geven iet je te doen: hartje zomer in ange broek met een zware tas open zeulen. En natuurlijk, de ienen die de invoering van zo'n irettig kledingstuk tegenhou den, verschuilen zich 's zomers nkantoren, waarin de aircon ditioning voor een aangename oei te zorgt. laar wanneer pen en papier te voorschijn worden gehaald om ieze felle aantijgingen en de na- len van de klagers te noteren, rijgen ze haast. Er moet nog en heleboel post worden be- orgd en ach, wie maakt zich todden in de winter nu druk om en bermuda. De postbode ormt weliswaar het visite- saartje van PPT Post; hij wordt «'el verondersteld zijn mond te louden. Kledinglijn £en officiële woordvoerder is Ween in zo'n van airconditio ning voorzien kantoor te berei den. De vier jaar geleden inge voerde kledinglijn, vertelde Persvoorlichtster, is in samen spraak met de medewerkers sa mengesteld. De kledingstukken öjn eerst in de praktijk be proefd. Daarbij kwam bijvoor beeld de wens naar voren shirts to jacks van extra zakken voor jennen en pantalons van extra ^ndplooien te voorzien. Voor fe mannelijke postbezorgers toramen twee broeken uit de bos: één voor de winter en één dagelijks tientallen in korte broek gestoken benen van man nen en vrouwen. Het dragen van dit kledingstuk in plaats van een lange trainingsbroek wordt aanbevolen, omdat dan beter te zien is of de stand van iemands benen tijdens een oefening cor rect is. Voorkeur Zo ziet hij - onafhankelijk nog van het feit dat Weisz' persoon lijke voorkeur naar vrouwenbe nen uitgaat - fraaie en minder fraaie benen. „Het is vaak een kwestie van hoe iemand er zelf mee omgaat. De een probeert spataderen zo veel mogelijk te verhullen. De ander zegt er la coniek: het is nu eenmaal zo; we zullen het ermee moeten doen." De Goese kunstschilder Reynier de Muynck - inderdaad, vrou wenbenen zijn ook zijn eerste keus - wordt verondersteld de onderste ledematen van man nen en vrouwen objectief te be schouwen wanneer hij ze op het doek zet. Hij ziet geen verschil len die geslachtelijk bepaald zijn. „Het schoonheidsideaal is gericht op de vrouw. Maar ik zie af en toe vreselijke vrouwenbe nen. En ook wel mooi getrainde mannenbenen. Daar kan ik dan best wel eens jaloers op zijn." Maak een ontdekkingstocht door Paauwe's wooniandschap. Een park vól meubelen, bedden, vloerbedekkingen en gordijnen. Een grote variëteit aan klassieke, moderne en romantische stijlen en klassen. Je kijkt je ogen uit! gulden). De wijze waarop de waterschappen de omslag ver delen over de drie categorieën loopt ook sterk uiteen. De mees te waterschappen in Noord- en Zuid-Holland berekenen 20 tot 25 procent door aan de ingezete nen; in Zeeland is dat 32 (Z eeuws-Vlaanderen) en 37,5 pro cent (Zeeuwse Eilanden). De omslag van eigenaren gebouwd loopt uiteen van 35 (Zeeuws- Vlaanderen) tot 74 procent. Het aandeel van grondeigenaren is in Zeeuws-Vlaanderen uitzon derlijk hoog: 33 procent, terwijl bij andere waterschappen de percentages variëren van 1 tot 17 procent. Het Waterschap Goeree-Overflakkee valt vooral op in de categorie ongebouwd. Het bedrag dat die groep moet neertellen voor het wegbeheer, bijna 19 gulden per hectare, is voor de zomer. De zomerpanta lon heeft volgens de persvoor lichtster een voldoende ruime snit en is vervaardigd van sterk maar luchtig materiaal. De broekrok die vrouwelijke postboden in hun kledingpak ket hebben, mag niet worden vergeleken met een bermuda. Dit kledingstuk is in de gardero be van PTT Post opgenomen in plaats van een rok, omdat deze laatste wel eens door een ondeu gende windvlaag zou kunnen worden opgetild. In korte broek worden mannelijke postboden onvoldoende representatief ge acht. Comfort De secretaris van de onder deelscommissie in het rayon Zeeland, besteller Luc de Smit uit Schoondijke, heeft ervaren dat de zomerpantalon bij ex treem warm weer niet het be- loofde draagcomfort biedt. „Af gelopen zomer viel het wel mee, maar de twee jaren daarvoor was het geen pretje. Ik heb toen collega's regelmatig horen kla gen over de lange broek." Op de mogelijkheid dat een postbode in korte broek niet het beeld uit straalt dat PTT Post graag ver spreidt, zegt De Smit: „Dat is misschien de opvatting aan de top van PTT Post; ik vraag me af of dat ook de mening van de klant is. Dat zou ik in elk geval wel eens onderzocht willen zien." Signalen in deze richting heb ben de verscheidene onder deelscommissies de afgelopen jaren al aan de ondernemings raad van PTT Post doorgegeven, maar tot dusver vruchteloos. De kwestie komt uiteindelijk neer op de vraag of mannenbe nen en meer speciaal die van mannelijke postboden zich minder goed lenen voor publie ke blootstelling dan die van een vrouw. Mannenbenen kunnen te kort, te dik, te dun, te wit, te ha rig en te glad zijn. Dit soort ei genschappen - behalve de laat ste - kunnen ook afbreuk doen aan de esthetiek van vrouwen benen. Mannen weten het soms gruwelijke effect van de keus voor een korte broek vaak nog te versterken door verkeerd schoeisel en even foute sokken. Vooral lompe sportschoenen met hoog opgetrokken sport- sokken onder een vrolijk ge kleurde bermuda wekken veel gêne op. Ferenc Weisz, bedrijfs leider van fitnesscentrum High Five in Goes, ziet beroepshalve Zomerser mag het niet van PTT Post.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 55